Vlissingen oogst kritiek in Staten PZC Zeven ton schade door milieuboeven Kinderkopjes weer netjes op een rij Nieuwe specialisten in Terneuzen Campinghouder verzet zich tegen inkrimping plaatsen Vlissingen laat raad wachten op reactie eisenprogramma 13 Debat over ziekenhuisfusie Lagere eis voor armlastige drankrijder Vergunning nodig voor mestopslag Kippenmest gedumpt in sloot Portugees bekent inbraken Goesenaar gepakt voor dealen Trompettist Yerseke is kampioen Zagerspitter opnieuw betrapt dinsdag 15 oktober 2002 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De fusie van de ziekenhuizen in Vlissingen, Goes en Zierikzee moet los ge zien worden van de vraag of er over tien jaar een groot nieuw ziekenhuis in Midden-Zeeland staat. Dat stelde de PvdA giste ren in de Statencommissie wel zijn. WD'er J. Maris vroeg of het be sluit een nieuw ziekenhuis te bouwen niet nu al genomen moet worden, aangezien de bouw nog eens zo'n periode kan aanlopen. Het besluit is in ont wikkeling, zei gedeputeerde De Kok. De PvdA is nog niet geporteerd van het idee kindergeneeskunde en verloskunde uit een zieken huis weg te halen, of na fusie specialismen te verdelen over de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen. „Straks kan thuis- bevallen enkel in de directe om geving van een ziekenhuis. Dat heeft grote gevolgen voor de kosten en is niet steeds kwali teitsverhogend", stelde G. Bos man. Voorzitter van de Zeeuwse huis artsen P. den Doelder zei dat Zeeuwen geen illusies moeten koesteren over thuisbevallen. Op Schouwen-Duiveland en Nooi'd-Beveland kan het niet, op Walcheren willen negen huisartsen thuisbevallingen blijven begeleiden als dat nog kan na de concentratie in Goes. De nieuwe huisartsenpost bij het ziekenhuis Goes zal de be vallingen met de verloskundi gen gaan samenbrengen in een nieuw te bouwen kraamkliniek. Helder De Kok benadrukte het belang om met een helder standpunt vanuit de provinciale politiek naar Den Haag te treden. „De ratio moet eens zegevieren. Het is een kwestie met een hoge emotionele waarde, waar som mige politici blijkbaar graag op inspelen. Het is voor bestuur ders een moeilijk verhaal, zeker gezien de verkiezingen, en daar passen popxxlaire maar desa streuze standpunten niet in. Formeel kan de minister de con centratie of de fusie niet tegen houden. Bij de IJsselmeerzie- kenhuizen deed de minister een beroep op de Kwaliteitswet. Dat kan volgens mij hier niet. De In spectie voor de Gezondheids zorg is juist sterk vóór concen tratie en fusie omwille van de kwaliteit." Het stappenplan voor behoud van kindergeneeskunde in Vlis singen, dat minister Bomhoff voor 1 december van de Raad van Bestuur van het Ziekenhuis Walcheren wil zien, is volgens De Kok beledigend. „Alsof er hier helemaal niet is nage dacht." Boemerang De invloed die het Vlissingse 'rapport Veraart' op de minister heeft, maakte de commissie nieuwsgierig naar de inhoud. „Afschuwelijk", vond WD- Statenlid K. Koster het dat de gemeente Vlissingen het onder zoeksrapport van Bureau Ver- aarts en Partners naar de le vensvatbaarheid van een Vlissingse afdeling kinderge neeskunde niet afstond aan Zie kenhuis Walcheren. „Vlissingen speelt met vuur", constateerde De Kok. Ook de provincie (als voorzitter van de klankbord groep van patiëntenorganisa ties, gemeenten en zorginstel lingen) had Vlissingen enkele weken geleden om het rapport gevraagd. Tevergeefs, vertelde de gedeputeerde. „Dat rapport mag wel kwaliteit hebben, an ders krijgt Vlissingen het als een boemerang terug." SGP'er G. Roeland suggereerde om de Wet Openbaarheid van Bestuur te gebruiken om het rapport uit de Vlissingse kluis te krijgen. Dat is na de tussen komst van Bomhoff schijnlijk niet meer dacht De Kok. waar- nodig, door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middelburgse politie rechter G. van Unnik heeft gisteren een 33-ja- rige inwoner van die stad voor het saboteren van de blaastest en het rijden zonder rijbewijs veroordeeld tot een jaar rijontzegging en een boete van 1030 euro, waarvan 900 euro voor waardelijk. De man had 1 januari dit jaar de blaastest ge weigerd. Volgens de verbalisanten hield de verdachte te snel op met blazen of blies hij de lucht langs het pijpje. Zelf zei hij zijn vriend te hebben geholpen door achter het stuur van diens auto te kruipen. „Hij had te veel gedron ken. Ik had twee biextjes op", verklaarde hij. De verdachte trok de aandacht van de politie, omdat hij heel langzaam x-eed. Na zijn aanhou ding bleek hij ook niet in het bezit van een gel dig rijbewijs. Zakgeld Officier van justitie J. Gx~oen eiste minder boete dan de richtlijn aangeeft, omdat de man als asielzoeker beperkt zakgeld krijgt. „Ik kan niet betalen", zei hij. „Daarom had u beter kunnen doen wat de politie zegt", reageerde Van Unnik. MIDDELBURG - De economische politierechter in Middel burg heeft gisteren een 35-jarige inwoner van Gapinge voor de opslag van mest zonder vergunning een voorwaardelijke boete van 500 euro opgelegdDe verdachte wist niet dat hi j de opslag had moeten melden. De mkz-crisis had voor stalpro- blemen gezorgd, waardoor de dieren later naar buiten gingen. Hij beriep zich op een gedoogverklaring die hij twee dagen na de overtreding (24 september vorig jaar) in bezit had. Officier van justitie R. Jeuken hield er in zijn eis rekening mee dat de overtreding van geringe aard was en zeer kort had geduurd. Ook de politierechter concludeerde dat de Gapinger te goeder trouw had gehandeld, maar niettemin in de fout was gegaan. Hij volgde de officier in zijn eis. MIDDELBURG - G. van der Gun bv uit Yerseke moet 900 euro boete betalen wegens het verontreinigen van het oppervlak tewater met kippenmest. Dat heeft de economische politie rechter in Middelburg gisteren bepaald. Officier van justitie R. Jeuken zei het letterlijk: „De stront is via de regenpijp de sloot ingegaan." De sloot ligt nabij de Zanddijk in de gemeen te Reimei'swaal. Ook op de politierechter had de overtreding, begaan op 22 maart dit jaar, indruk gemaakt. „Er zijn buiten gewoon smerige foto's van gemaakt.De verdachte verscheen niet op zitting; de uitspraak was conform de eis. MIDDELBURG - Een 21-jarige man uit Portugal is gistellen in Middelburg voor vier inbraken in Scherpenisse en Sint Maartensdijk veroordeeld tot zestien weken gevangenisstraf, waarvan zes weken voorwaardelijk. De man woonde deze zo mer een tij dj e bi j zijn neef in ScherpenisseU it vier woningen nam hij waardevolle spullen zoals sieraden, een fotocamera, gsm's en verrekijker weg. De verdachte vertelde naar Neder land te zijn gekomen voor een vakantie, maar ook om werk te zoeken om zijn schoolopleiding in Portugal te bekostigen „Dit noem xk geen normale vakantiebezigheid. U had een an dere keuze moeten maken", stelde politierechter G. van Un nik. De Portugees bekende de diefstallen te hebben gepleegd. Zijn raadsman M. van der Want sprak van een penibele situa tie, waardoor zijn cliënt was overgegaan tot de diefstallen. De man heeft inmiddels twee maanden in voorlopige hechtenis gezeten. De strafpleiter stuurde aan op een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan de helft voorwaardelijk, zodat de verdachte terug kon kei'en naar Portugal om zijn studie te be ginnen. De politierechter ging daarin ver mee. GOES - Op de Grote Markt in Goes werd gisternacht een 21- jarige Goesenaar aangehouden. De man was volgens de poli tie in het bezit van een 'verkopershoeveelheid' heroïne. In zijn woningen werden ook xtc-pillen en veipakkings- en weeg materiaal gevonden. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De pax'keerplaats op het Vlissingse Bellamypark wordt opgeknapt. Het werk duurt nog ongeveer een week. Vol gens een medewerker van de afdeling be heer van de gemeente Vlissingen stond het parkeerterrein 'gewoon op de onderhouds- lijst om mogelijk opgeknapt te worden' „Het is wel dubbelop geweest", zegt ambte naar E. de Vis. „Want we kregen ook net van wethouder Van der Maden de opdracht om te kijken hoe het op het Bellamypark met de bestrating gesteld was." Een verontruste burger had tijdens de Vlissingse gemeente raadsvergadering gebruik gemaakt van het recht van inspraak. De Vlissinger sprak over diepe en gevaarlijke kuilen in het par keerterrein. De Vis: „De kiixderkopjes lagen er inderdaad niet meer mooi bij." foto Lex de Meester TERNEUZEN - Het ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen heeft vier specialisten aangetrokken: algemeen chimrg E. Lagae, neurologe I. Coulier, vrouwenarts A. Nieuwoudt en keel-, neus- en oorarts B. Lantsoght. De nieuwe specialisten, die in tussen al met hun wei'kzaamheden zijn begonnen, worden donderdag 17 oktober voorgesteld aan medewerkers en rela- ties van het ziekenhuis. door Lois van Krimpen vendien is het campingterrein voor een groot deel bestraat en DEN HAAG - Agrariër annex verhard, staan alle stacai'avans campinghouder F. de Visser uit tussen inmiddels grote conife- Westkapelle vindt het onrecht- ren en staat er een mooi toiletge- vaardig dat hij het aantal plaat- bouw. sen op zijn minicamping moet De Visser: „De gemeente heeft inkrimpen. Daar liet hij maan- er steeds mee ingestemd dat wij dag tijdens een zitting bij de onze camping uitbreidden. Toen Raad van State geen twijfel over in 1994 een nieuw bestem- bestaan. mingsplan werd gemaakt, wees de gemeente erop dat dit plan De Visser runt sinds de jaren het huidige gebruik van ons per tachtig een camping naast zijn ceel toestond. In 1997 werd de boerenbedrijf. Het nieuwe be- bestemming weer veranderd stemmingsplan van de gemeen- door de gemeente Veere. Ik heb te Veere bepaalt dat De Visser op toen aanpassing van het be- zijn perceel alleen een minicam- stemmingsplan gevraagd om ping mag drijven. Het aantal een vergunning voor een grote kampeerplaatsen dat hij nu camping te kunnen krijgen, heeft, is daannee niet in over- maar dat is afgewezen. Zij heb- eenstemming. ben de zaken omgedraaid. Ik Op een minicamping mogen niet vind dat een groot onrecht. Men meer dan vijf stacaravans en heeft ons al die jaren in de waan tien kampeerplaatsen zijn. De gelaten dat wij de camping ver- Visser heeft echter in de afgelo- der mochten opbouwen. Ik zou pen 23 jaar een camping met het schokkend vinden als de tien stacaravans en vij ftig kam- camping nu verwoest moet wor- peexplaatsen opgebouwd. Bo- den." Open ruimte Maar de gemeente houdt voet bij stuk. De gemachtigde van de gemeente, de heer Rijksen:,Het beleid van de gemeente is ge richt op behoud van landschap pelijk schoon, open ruimtes in het landschap, en kwaliteits verbetering van bestaande campings. De gemeente be schouwd De Vissers camping al jaren als minicamping. Dat weet De Visser. Wij vinden dan ook dat hij zijn kampeerplaat sen moet afbouwen." De Raad van State doet binnen enkele weken uitspraak. YERSEKE - Arnold Meijer, trompettist van Muziekvereni ging Mozart uit Yerseke, is afge lopen weekeinde Nederlands kampioen geworden in de mid denklasse blazerssectie A solis ten. Dat gebeurde in Bameveld tijdens het topconcours van de Koninklijke Nederlandse Fede ratie van Muziekverenigingen. Meijer behaald 52 punten, het hoogste aantal in zijn afdeling. Hij werd op de piano begeleid door Cathy Kotoun, dirigent van Mozart. redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Gedeputeerde Poppelaars gooit de eerste autoband op een lopende band. foto Camile Schelstraete door Jan Jansen TERNEUZEN - Binnen drie maanden moet 'de grootste bandenberg van Nederland', aan de Zevenaarhaven in Ter- neuzen, zijn versnipperd en af gevoerd. „Voor Kerst hopen we klaar te zijn", zei milieuge deputeerde T. Poppelaars gis teren. Hij was naar Terneuzen afgereisd om de eerste band in de versnipperaar te werpen. In totaal gaat het om de ver wijdering van ongeveer een miljoen banden. De kosten van die operatie, 700.000 euro, worden gedeeld door de pro vincie, Zeeland Seaports en de aanpalende bedrijven Vèr- bingge en Broomchemie. Met gezonde tegenzin werken ze zo de erfenis weg die het bedrijf Tyre Again achterliet op het texrein bij het kanaal. Volgens Poppelaars zit er ech ter niks anders op. „Het is veel geld om de rotzooi van een an der op te ruimen, maar op een gegeven moment moet je je verlies nemen." De banden la ten liggen was geen optie. Vooral brand zou tot gevaar lijke situaties kunnen leiden. Tien jaar lang is geprobeerd de eigenaars aansprakelijk te stellen voor de bandenberg, maar door een ingenieuze con structie wisten ze daar steeds aan te ontsnappen. De gede puteerde nam gisteren dan ook geen blad voor de mond. Hij repte van 'milieuboeven die ons bij de beer doen'. List Vanaf 1992 dumpte Tyre Again grote hoeveelheden ver sleten banden bij de Zeve naarhaven, zonder vergun ning en kennelijk ook niet met de bedoeling ze weer netjes weg te werken. Pas in 1996 kwam, onder dreiging van boetes en dwangsommen, de afvoer enigszins op gang. De betere banden verdwenen per schip naar Afrika en Rusland. Toen het daarna weer angstig stil werd tussen het zwarte mbber en procedures opnieuw tot niets bleken te leiden, stel de de provincie in 2000 een projectgroep in, met Zeeland Seaports en de 'buurbedrij ven'. Motto, volgens Poppe laars: 'Verzin een list'. De stap leidde gisteren uiteindelijk tot de start van de operatie ban denberg. De provincie heeft daarvoor het Amsterdamse bedrijf Gra- nuband in de arm genomen. Dat heeft tussen het afval een shredder geposteerd die in een tempo van duizend banden per uur het rubber tot kleine stuk jes vermaalt. Hergebruik is vervolgens het parool. De snippers gaan grotendeels per schip naar Amsterdam waar Granuband er gx'anulaat van maakt dat onder andere wordt verwerkt in kunstgras velden en in rubberen tegels voor speeltuinen. Veel hoop dat Tyre Again later alsnog de rekening zal betalen heeft Poppelaars niet. De eige naars hebben het zo in elkaar gestoken dat de man die for meel aansprakelijk kan wor den gesteld, niet meer is dan 'een kale kip die leeft op de zak van derden'. Strafrechterlijke procedures, met name wegens overtreding van milieuwetten, lopen er tegen het bedrijf nog wel. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Enkele Vlis singse raadsfracties vinden dat het college van B en W lang wacht met het geven van een re actie op het raadsprogramma. De fracties boden eind april het programma aan waarin zij het college de opdracht gaven om een aantal grootschalige en kostbare projecten uit te voeren; zij stipten zeventig actiepunten Gemeentesecretaris T. Pronk reageert dat het college nog geen reactie in de vorm van een compleet collegeprogramma heeft overhandigd, 'omdat het dagelijks bestuur en het ambte lijk apparaat bezig zijn met de modernisering van de begro tingssystematiek'. „Onderdelen van het collegeprogramma ko men wel terug in onze jongste programmabrief van de begro ting", verklaart Pronk. Hij ver zekert dat het college in de begroting van 2003 en het meer- jarenprogramma, die onlangs werden gepx-esenteerd, rekening heeft gehouden met het raads programma. „De belangrijkste zaken uit dat raadsprogramma zijn betrokken bij de begro ting." Pronk vult aan: „Er is onlangs een werkgroep ingesteld met vertegenwoordigers uxt de ge meenteraad en financiële amb tenaren. Dat overleg vangt spoedig aan. Er wordt gebrain stormd over hoe de moderne be grotingscyclus er uit moet zien. Er moeten afspraken gemaakt worden over de gemeentelijke jaarrekeningen en de procedure rond het raads- en collegepro gramma. Dit voorjaar willen we de volledige procedure presen teren." Kostbare tijd Dan ook reageert het college op het raadsprogramma. De Vlis singse fractie van GroenLinks betreurt 'deze vertraging'. Want we hadden nu al een dua listische discussie kunnen'heb- ben over wat het college en de gemeenteraad willen en hoeveel geld voor projecten beschikbaar is. We verliezen kostbare tijd", zegt A. Soplantila van Groen Links. „Deze begroting had bo vendien meer op ons raadspro gramma toegesneden kunnen worden", veronderstelt hij. In het duale systeem, dat in maart van dit jaar in werking is getreden, maakt de gemeente raad het beleid en het college van B en W voert het uit. De raad controleert. Veel gemeenten worstelen echter nog met deze j nieuwe taakverdeling. Op de af- i deling financiën van de ge meenten rust een zware taak. „De boekhouding moet op een nieuwe manier geregeld wor- den", merkt C. Seijbel van het CDA-Vlissingen op. „We heb ben daar begrip voor. Maar doordat Vlissingen dit jaar nog een 'begroting oude stijl' ge- bruikt, kunnen we onze contro lerende taak niet goed uitvoe ren." Het CDA stelt voor om de programmabrief bij de begro ting uit te breiden. „De huidige begroting van de gemeente is zo dik als een telefoonboek. Wij willen op hoofdlijnen besturen en discussiëren over grote za ken. We verliezen tijd als we tel kens over details moeten spre ken. Die staan nu wel opgesomd in die productbegroting. Daar moeten we van af. Het college moet meer vrijheid hebben om binnen de grenzen van een be leidsgebied (bijvoorbeeld on derwijs en kinderopvang) be langrijke zaken naar voren te schuiven." MIDDELBURG - Een 56-jarige inwoner van Goes neemt de kans voor lief dat hij wordt be trapt bij het spitten in een ver boden natuui*gebied. De man werd door de rechter ir Middelbxxig al diverse kerer veroordeeld tot het betalen var boetes. Gisteren moest hxj op nieuw voorkomen, vanwege hei spitten op zagers op de slikker bij Kapelle. De man betwistte dat. „Op die plaats zitten geer zagers. Ik heb wel pieren gesto ken. Eigenlijk heb ik gewoor pech gehad dat de AID-inspec- teur langskwam", vertelde dt beroepsspitter doodgemoede- reerd. Maar hij voegde eraar j toe: „Ik moet wel, want er zijr geen spitlokaties meer. De spoe ling wordt steeds dunner." Dt verdachte zei zich geen boete tt kunnen permitteren, omdat hi j van zijn beroep maar net kax rondkomen. De economischi politierechter legde een werk i straf van veertig uur op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13