PZC Geld voor verhuizing Midgard Watje wordt macho in heilige koe 11 Middelburgse raad accepteert excuses wethouder over OLAZ Reimerswaal steekt geld in brandweer Winkeliers balen van zand voor de deur Leefbaar Middelburg wil uitleg over beleid nachtelijk parkeren Middelburg verdeelt meevaller van ruim een miljoen euro Meisje gewond bij botsing Toch automaat voor pasfoto's in gemeentehuis Boete voor slaan pubers zeeuwse almanak Kapot WALCHEREN dinsdag 15 oktober 2002 rinorNadia Berkelder MIDDELBURG - Het nieuwe jongerencentrum Midgard lijkt er nu echt te komen. De gemeen te Middelburg heeft geld gere serveerd voor de verhuizing. Het geld is beschikbaar doordat de gemeente volgend jaar meer geld krijgt van het Rijk. Door de meevaller kan er ook eerder worden begonnen met de bouw van een sporthal in Arnemui- den. Het jongerencentrum moet er gens aan de Bachtensteene ko men. Hoe het nieuwe Midgard eruit komt te zien en waar het precies komt, is nog niet duide lijk. „Het onderzoek naar het programma van eisen loopt nog", zegt wethouder A. de Vries. Er is wel een schets gemaakt van de omgeving van de Bachten steene. ..Het is niet meer dan dat, de plek van de gymzaal is in ieder geval veel te klein voor een jongerencentrum. Er moet een goed architectonisch en steden bouwkundig plan komen. Het enige dat we nu gedaan hebben, is geld reserveren op het mo ment dat er iets te verdelen was." Midgard zit al bijna vijf jaar op MIDDELBURG - Op de Laan der Verenigde Naties in Middel burg is gistermiddag een vijf tienjarig meisje gewond geraakt bij een kop-staart-bot- Het meisje zat in de auto bij een negentienjarige automobilist uit Middelburg, die even voor vijf uur over de Laan reed. Toen hij remde, kon een dertigjarige automobilist uit de gemeente Veere die achter hem reed, niet meer op tijd stoppen. Het meisje is met nekklachten naar het zie kenhuis gebracht. een tijdelijke locatie aan de Bachtensteene. Daarvoor was het jongerencentrum gevestigd aan de Kuiperspoort. Na klach ten van bewoners, sloot het cen trum in het voorjaar van 1997. Het verhuisde tijdelijk naar de Herengracht. In het najaar trok Midgard in verenigingsgebouw De Schakel aan de Bachten steene. Die oplossing zou ook tijdelijk zijn. Midgard zou een definitieve stek krijgen op het terrein van het oude zwembad aan de Poelendaelesingel, maar de gemeente verkocht de grond aan Rijkswaterstaat. Miljoen De gemeente krijgt volgend jaar ruim één miljoen euro meer van het Rijk dan waar op was gere kend. Een deel van dat geld wordt uitgegeven aan onvermij - delijke zaken, zoals jeugdge zondheidszorg. De gemeenten krijgen daar vanaf volgend jaar de verantwoordelijkheid voor. Verder gaan de salarissen van de ambtenaren omhoog en betaalt de gemeente 70.000 euro meer aan het maatschappelijk werk. De gemeente trekt volgend jaar tweehonderdduizend euro uit voor de nieuwe sporthal in Ar- nemuiden. Het was de bedoe ling dat die in 2005 gebouwd zou worden. Door de meevaller kan de sporthal over twee jaar al worden geopend. De exploitatie van het nieuwe zwembad kost de gemeente jaarlijks 50.000 euro meer dan was begroot. Dat komt door de bouw van een glijbaan en ande re onvoorziene investeringen. Verder draagt de gemeente een malig 120.000 euro bij aan de verbouwing van het Zeeuws Museum. De exploitatie van het museum kost de gemeente jaar lijks 33.000 euro extra. Van de ruim één miljoen euro blijft nog een kwart miljoen over. Het col lege van B en W stelt voor dat bedrag te besteden aan stads promotie, verbetering van de communicatie, wegenonder- houd en huisvesting van de stadsgewestelijke brandweer. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Wat bijna een crisis leek, is met een excuus en een belofte gesust. De Middel burgse gemeenteraad eiste vori ge maand nog op hoge poten opheldering van het college van B en W over het niet uitvoeren van een motie. Gisteravond be rustten de leden van de commis sie stadsbeheer in de belofte dat het niet meer zal gebeuren. De commotie was vorige maand ontstaan, toen bleek dat het col lege een motie over de overname van afvalverwerker OLAZ aan Delta niet had uitgevoerd. De gemeenteraad had daarin be paald dat een deel van de over namesom opzij gezet moest worden om in slechte tijden de afvalstoffenheffing laag te kun nen houden. Vorige maand rea liseerde de raad zich dat er niets met die motie was gedaan. De andere leden van het bestuur van OLAZ, de overige Zeeuwse gemeenten, voelden niets voor het voorstel, was de uitleg van wethouder A. van 't West- einde (GroenLinks). „Het colle ge heeft het standpunt van de raad steeds overgebracht, maar heeft geen draagvlak gekregen bij de andere leden van het be stuur." De commisieleden vonden dat de verantwoordelijk wethou der, destijds was dat J. van Dijk- Sturm, de raad op de hoogte had moeten houden van de ontwik kelingen. „Wij hadden iedere keer na een vergadering van OLAZ een terugkoppeling moe ten krijgen", zei J. Goetheer (GroenLinks). Van 't Westeinde gaf gisteren toe dat het college de raad beter op de hoogte had moeten houden. „Het is aan mijn aandacht ontglipt. Ik trek het boetekleed aan. Ik hoop dat het niet nog een keer gebeurt." Ondernemers aan de Lange Delft in Middelburg vrezen omzetdaling door de wegwerkzaamheden. foto Lex de Meester door Ron Maqnée MIDDELBURG - Ondernemers van de Lange Delft in Middelburg hebben geen goed woord over voor de werkzaamheden die deze week zijn begonnen. Moet de straat echt onder handen worden genomen nu in Nederland en Duitsland vakantie wordt ge vierd? Winkelpubliek dat schoenen wil kopen bij Dolcis heeft het moeilijk. Allereerst ligt er een flinke berg met straattegels op de hoek. Daarna moeten ze een paar meter waden door de blubber. En tot slot ligt er een grote berg zand voor de deur. Bedrijfsleider H. Kampert van de schoenenwinkel kan de lol er niet van inzien,Hoe moeten mensen hier nou nog komen?", vraagt hij zich af. Een paar extra matten bij de deur moeten het zand buiten houden. Ondertussen loopt hij met een digitale camera rond. „Ik leg alles vast voor het hoofdkantoor. Als ze straks een dip in de verkoop zien, weten ze waar het van komt." Overigens is hij op zich niet tegen de werkzaamheden. „Het eindresul taat zal ongetwijfeld heel mooi zijn", bena drukt Kampert. Maar de aanpak en timing noemt hij ronduit slecht. Juist in tijden dat Duitsers en Nederlanders vakantie vieren, is het goed zaken doen. De schoenenwinkel heeft nog het voordeel dat er straatklinkers voor de deur liggen. Bij de Free Record Shop, even verderop, is dat niet het geval. Waar werklieden bij andere bedrijven nog een loopplank voor de deur hebben gelegd, is het voor de cd-winkel een grote woestenij. Het gevolg is dat de hele winkel met zand is bezaaid. „We wachten nu al vijf uur op een loopplank voor de deur, maar we hebben nog niks ontvangen", zegt bedrijfsleider S. van Helden. door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal investeert de ko mende jaren fors in de brand weer. Er komt een tweede beroepskracht en de brand weerkazernes van Yerseke en Krabbendijke worden gereno veerd of nieuw gebouwd. Centraal commandant G. van Die is momenteel de enige be roepskracht binnen het brand weerkorps Reimerswaal. Een tweede man is onder meer nodig voor de uitvoering van preven tieve taken, zoals het controle ren van gebouwen en de uitgifte van gebruiksvergunningen. Tot juli verzorgde de Regionale Brandweer de preventieve ta ken, maar die is daarmee ge stopt om zich uitsluitend nog te richten op de wettelijk opgeleg de grensoverschrijdende inzet. De nieuwe functionaris in Rei merswaal zal zich ook bezig gaan houden met het actueel houden van het gemeentelijk rampenplan. Het is de bedoe lingdat hij begin volgend jaar in dienst treedt. Het opknappen of nieuw bou wen van de brandweerkazernes in Krabbendijke en Yerseke laat wat langer op zich wachten. De gemeente heeft het jaar 2005 in gedachten. Of het renovatie of nieuwbouw op een andere loca tie wordt, komt te zijner tijd aan de orde. Wel worden in de inves teringsplanning al bedragen ge noemd: 500.000 euro voor Krab bendijke en 250.000 euro voor Yerseke. De gemeente moet ook 75.000 euro investeren in appa ratuur voor het C2000-netwerk, dat hulpdiensten met elkaar in verbinding stelt. DOMBITRG - In het gemeente huis van Veere komt waar schijnlijk toch een pasfotoauto maat. De gemeenteraad neemt hierover donderdag een beslis sing. De komst van de automaat is omstreden. Professionele fotografen in de gemeente vrezen een behoorlijk deel van inkomsten te moeten j missen door de komst van de au tomaat. Het college van B en W vindt dat de extra service a an de burgers zwaarder weegt. Want vaak komt het voor dat mensen aan de balie van het gemeente- huis worden teruggestuurd om- j dat de pasfoto niet goed is. De automaat voorkomt dat de J mensen weer naar huis moeten I of naar een fotograaf. Het is niet de bedoeling dat alle j klanten hun pasfoto 'sop het ge- I meentehuis laten maken, I schrijft het college in het raads voorstel. „In onze communica- I tie met de burgers zullen we ook adviseren om pasfoto's bij de I vakfotograaf te laten maken, dat is immers de specialist en kan dus de beste kwaliteit leve ren. Maar in de gevallen dat de foto's toch niet goed zijn, of dat ze vergeten zijn, hebben we de automaat achter de hand om nieuwe foto's te makenaldus B enW. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 38-jarige man uit Goes 300 euro boete opgelegd, voor zijn aandeel in het mishandelen van vijf pubers. Ook moet hij een van de slacht offers betalen 91 euro betalen. De Goesenaar maakte 20 okto ber vorig jaar deel uit van een trio dat jongens van dertien en veertien jaar sloeg en in een Goese vijver gooide. Het was volgens officier van justitie J- Groen een overreactie op de pubers, die als ettertjes werden afgeschilderd. De zaak tegen de twee mede verdachten wordt later behan deld. Advertentie Wij richten kantoren in LnJ HOEKMAN*"""* Noordzandstraat 6 Yerseke 'el. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Zet een watje in zijn wagen en negen van de tien keer wordt hij een macho. De heilige koe is zijn territorium en wee degene die daar inbreuk op maakt. Hele hordes mensen ver anderen in een flits van hou ding, zodra ze achter het stuur kruipen. Agressief rijgedrag, scheldpartijen en soms zelfs fy siek geweld zijn geen uitzonde ringen (meer) op de baan. Kijk naar uzelf: hoe vaak slin gert u een medeweggebruiker niet bepaalde verwensingen naar het hoofd (al dan niet dui delijk hoor- of zichtbaar), om dat hij of zij niet doet wat u wil? Normen vervagen omwille van haast en hegemonie" Het was op een rustige zondag eind november 1999. Rik Ver- maat en zijn twaalfjarige zoon Michael waren op weg terug van Rotterdam naar Zierikzee. Bij de stoplichten op de N59 ter hoogte van Ooltgensplaat op Goeree-Overflakkee komt een wagen op de linkerbaan naast hun auto staan. Groen, beiden geven gas. De invoegstrook van twee- naar éénbaansweg is slechts kort. Riks 'opponent' moet eigenlijk inbinden en ach teraan sluiten, maar wringt zich nog net voor de auto van de Zie- rikzeeënaar. „Ik moest vol in de ankers. Wat doe je dan: je steekt je middelvinger op. Tja! En toen begon hij te treiteren. Remmen, een beetje gas bij, weer afrem men, je kent dat wel. Ik werd het al snel zat, dus toen de kans zich voordeed, ik er voorbij. Dat ge klier moet ik niet hebben. Vanaf dat moment ging hij vlak achter me rijden en tikte hij me met z'n bumper steeds een beetje aan. Hij begon me op te duwen. Ik stoppen, want het werd nu echt link. Je zit toch ook met een kind bij je in de auto. Hij stopt ook, dus ik wil hem vragen waar ie mee bezig is. Maar voordat ik de kans krijg m'n mond open te doen, slaat hij me vol op mijn neus." Kenteken Ook zoon Michael kreeg een paar flinke meppen op z'n arm. De neus van Rik bleek te zijn ge broken. Bovendien had hij een hevig bloedende snee opgelo pen. Zijn belager was hem di rect gesmeerd. Getuigen van het voorval hadden zijn kenteken genoteerd en de politie gebeld. „Ik had helemaal niet de inten tie om ruzie te zoeken. Mijn zoon zat naast me! Normaal ge- i sproken ben ik altijd de rust zei- door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Leefbaar Middelburg wil duidelijkheid over de nachtelijke sluiting van de parkeergarages. Uit een drie maanden durende proef van de gemeente bleek dat er weinig vraag is naar parkeerplaatsen 's nachts. Volgens de fractie is er te weinig gebruik gemaakt van de par keergarages, omdat er vaak werd geparkeerd op de Vlas- markt, de Kromme Weele en de Langeviele, waar een parkeer verbod geldt. Gemiddeld stonden tijdens de proef maar twintig auto's per nacht in de drie parkeergarages. Alleen bij speciale evenementen waren het er meer. De garages zijn sinds medio september weer tot elf uur 's avonds ge opend. Leefbaar Middelburg stelt in een reeks schriftelijke vragen het parkeerbeleid ter discussie. De fractie vraagt het college van B en W of het met de raadsleden van mening is dat er meer par keerplaatsen nodig zijn in het centrum. Volgens de partij is er gedurende de zomermaanden nauwelijks opgetreden tegen mensen die hun auto gepar keerd hadden in de Vlasmarkt, Kromme Weele en de Langevie le. De fractie wil weten waarom dat niet is gebeurd. De proef met de nachtelijke openstelling van de parkeerga rages kan volgens Leefbaar Middelburg niet betrouwbaar zijn. Het centrum van Middel burg is afgesloten met inzinkba- re palen, maar dat systeem is pas in werking getreden na het zo merseizoen. De fractie stelt dat automobilisten daardoor vol doende alternatieve parkeer plaatsen hadden. Leefbaar Middelburg wil dat de proef met de nachtelijke openstelling van de twee parkeergarages her haald wordt als de herinrichting van de binnenstad af is. Kaartjes Duidelijkheid wil de fractie ook over de kaartjes, waarmee de in- zinkbare palen bediend wor den. Volgens de partij werkt het systeem zelfs zo slecht dat de vuilnisophaaldienst moeite heeft om de binnenstad in te ko men. Ook wil ze weten of het systeem goed is doorgesproken met de bewoners. Bij de fractie is een aantal klachten binnen gekomen van bewoners van de binnenstad. Bejaarde familiele den, die slecht ter been zijn, kunnen niet meer per auto de bewoners bezoeken. Leefbaar Middelburg vraagt om een op lossing. Rik Vermaat is na drie jaar nog steeds niet klaar met de klap die hij kreeg van een agressieve automobilist. ve. Ook op de weg. Ik ben nu 42 jaar en heb op m'n negentiende m'n rijbewijs gehaald. In al die tij d heb ik niet meer dan drie be keuringen gekregen voor een paar kilometer te hard rijden. Maar als zoiets me nog een keer zou overkomen, gooi ik een bak steen op het gaspedaal en koop ik een Leopardtank." Met de ambulance werd Rik die zondagnamiddag naar het zie kenhuis in Dirksland gebracht. Daar wachtte hem een tweede confrontatie met de donkere kant van de mens. De dienst doende kno-arts vond het niet nodig naar het ziekenhuis te ko men om de neus van de Zierik- zeeënaar te behandelen. Een verpleegkundige verwijst hem naar het ziekenhuis in zijn woonplaats. Maar ook daar blijkt als gevolg van de klini sche reorganisatie geen specia list aanwezig en dus moet Rik door naar Goes. „Ik moet zeg gen dat ze me daar snel en goed hebben behandeld. Maar toen was ik inmiddels al wel een paar uur verder. Da's geen pretje met zo'n neus." Hoger beroep Frustratie drie rond het inci dent diende zich aan met de rechtsgang. De uit Noord-Bra bant afkomstige dader kon snel worden opgespoord en door de politierechter veroordeeld tot een taakstraf van vijftig uur, dan wel 25 dagen hechtenis. Ook moest hij de kapotte bril van zijn slachtoffer betalen. Dat laatste is gebeurd, maar de schadevergoeding die de zelf standig kapper uit Zierikzee had geëist wegens gederfde in komsten ('ik heb een week niet kunnen werken') vond bij justi tie geen gehoor. Evenmin is Rik er zeker van dat zijn belager ooit z'n straf heeft ingelost. De man heeft tegen de uitspraak hoger beroep aangetekend en die zaak moet nog steeds voorkomen bij het Gerechtshof in Den Haag. „Nu nog, na drie jaar. Kun je't je voorstellen? Daar word je toch niet goed van! Wat zijn dan de normen en waarden van ons rechtssysteem? Als een beetje crimineel wordt opgepakt, krijgt ie meteen aan alle kanten de meest onzinnige begeleiding, ontbreekt het hem aan niks. Maar slachtoffers van dergelij ke lieden worden in onze heden daagse maatschappij aan hun lot overgelaten. De overheid foto Marijke Folkertsma moet zorgen dat het slachtoffer snel z'n schadevergoeding of smartengeld krijgt en daarna zelf de zaak afhandelen met de dader door loonbeslag te leggen Ik zit na drie jaar nog steeds met de rompslomp en kom er op deze manier nooit van af!" Gaap Het akkefietje heeft bij Rik in ieder geval wel een gedragsver andering teweeg gebracht: „Ik steek tegenwoordig m'n mid delvinger niet meer op, maar mijn pink. Of wanneer ik ie mand voorbij ga die zestig rijdt waar je tachtig mag ('als ik me ergens aan erger dan is dat het wel'), dan maak ik een gapend gebaar. Ik hoop maar dat ze daar dan om kunnen lachenSoms z ie ik nog wel eens een opgestoken middelvinger, maar dan denk ik maar dat ze in hun neus heb ben gepeuterd en iets kwijt moeten." Even voor een boodschap naar VLissingen, besloot die Middelburgse onlangs de gloednieuwe wagen van haar partner een keer te lenen. Volautomatisch, van alle elektrische snufjes voorzien. Alles liep gesmeerd, tot de parkeergarage in zicht kwam. Inderdaad, parkeren met zo'n bakbeest ging wat krukkig, maar het lukte. Maar dan het raampje! Ge heel elektrisch zoefde het open, maar met geen moge lijkheid ging het meer dicht, hoe ze ook op de knopjes drukte. En natuurlijk had het luxueuze kreng geen handmatige hendel om de raampjes te sluiten. Vloe kend besloot ze met open raam rechtsomkeert te ma ken, maar harde regen en wind deden haar al snel het terrein van de Vlissingse au todealer opdraaien. „Rijdt u de auto maar even de werkplaats in", zei een mee levende monteur. „Dan repa reren we het even." Dat was snel gebeurd. Binnen drie se conden was het raam weer dicht. Verbluft keek ze toe. „Ja me vrouw, u moet het knopje ge woon omhóóg halen. „Ach, geeft niks hoor", zei de man fijntjes. „Dit zien we va ker. En zal ik de auto dan maar even naar buiten draai en?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11