Gebrandmerkt voor het leven Een simpel balletje tegen rsi De hele buurt is tegen Jenny Griep eist elk jaar duizenden doden Polikliniek voor gevallen ouderen Onderzoek effect bijensteek Proefproject cholesterol Eenvoudige herpes-test Goede nazorg voor slachtoffers van verbranding is onmisbaar spreekuur RIJSWIJK - Het Jeroen Bosch Ziekenhuis in Den Bosch be gint volgende maand als eerste ziekenhuis een speciale poli. kliniek voor ouderen die zijn gevallenmaar niet weten wat de oorzaak is geweest. Door verschillende onderzoeken hooptdè kliniek te achterhalen of medische problemen een rol hebben gespeeld. Het ziekenhuis hoopt zo, voor althans een deel van deze oude ren, een hoop pijn en onzekerheid te voorkomen. In de 'Valpolildiniek' worden patiënten onderworpen aaneen reeks basisonderzoeken om de oorzaak van de val op te spo- renHet gaat om onderzoeken op het terrein van onder andere cardiologie, oogheelkunde, neurologie en orthopaedie. ANP AMSTERDAM - De stichting MSi steekt 180.000 euro in een onderzoek naar de effecten van bijengif voor mensen me' multiple sclerose (MS). Voor het onderzoek moeten enkele tientallen patiënten gedurende een halfjaar drie keer per week twintig bijensteken ondergaan. Dat maakte de stichting uit Amsterdam vrijdag bekend. Via het onderzoek moet worden achterhaald of de ziekte door de zogeheten bijensteektherapie afneemt. Amerikaans on derzoek suggereert dat de symptomen van MS bij 70 procent van de patiënten door de therapie verminderen. ANP NIJMEGEN - De stichting Bloedlink is in Nijmegen begon nen met een proefproject om in die regio mensen op te sporen die een extreem verhoogd cholesterolgehalte in het bloed hebben. Het gaat om familiaire hypercholesterolemie (FH), een aandoening die leidt tot vroegtijdige hart- en vaatziekten. In Nederland hebben naar schatting 135.000 mensen FH on der de leden, maar de mees ten van hen (100.000) weten dat he lemaal niet. De patiëntenorganisatie probeert al enige jaren deze mensen op te sporen. Als vroegtijdig een behandeling en een gezonde leefstijl wor den ingezet, kunnen deze mensen hart- en vaatziekten tegen gaan. Zoniet, dan ontwikkelen zij deze soms dodelijke aan doeningen gemiddeld twintig jaar eerder dan anderen. Omdat het een erfelijke ziekte is, kan de lijn van de familie worden nageplozen. De campagne in de regio moet mensen bij wie een verhoogd cholesterol is ontdekt, ertoe aanzetten an dere familieleden te benaderen om zich te laten onderzoeken. Als het proefproject werkt, zal ook Utrecht volgen en later eventueel landelijk doorgaan. ANP GRONINGEN (ANP) - Aan de Rijksuniversiteit Groningenis een eenvoudige en betaalbare test ontwikkeld om de aandoe ning genitale herpes op te sporen. Herpes is een veel voorko mende en besmettelijke seksueel overdraagbare ziekte. Bij genitale herpes speelt het probleem dat veel dragers niet weten dat ze de ziekte hebben. Het virus is namelijk niet altijd actief, waardoor er niet altijd klachten zijn. Dankzij de nieu we test kan de ziekte sneller worden opgespoord. Het herpes virus type 1 is bekend van de koortslip, maar het wordt steeds meer duidelijk dat dit virus naast infecties aan de mond en de lippen ook genitale infecties kan veroorza- ken. Dit is mede het gevolg van veranderende seksuele ge-1 woonten. De nieuwe test speurt niet naar het virus zelf, maar wel naai1 de aanwezigheid van antilichamen tegen het virus. De nieuwe test kan helpen om vast te stellen hoe vaak de virusinfectie voorkomt. Daai'mee kan ook duidelijk worden hoe gx'oot het x'isico is om het een herpesinfectie op te lopen. ANP dinsdag 15 oktober 2002 is elk lichaam uniek en reageert ook el ke huid anders, maar in de meeste ge vallen moet zo iemand toch wel worden geopereerd, soms zelfs tientallen ma len. En vaak niet alleen om de littekens minder opzichtig te maken, maar ook omdat er door het littekenweefsel functiebeperkingen optreden. Isolement Is dat op zich al belastend, de i'eacties van de buitenwacht maken het hele herstelproces er vaak niet gemakkelij ker op. Aangestaard worden, nooit on opvallend in de massa kunnen opgaan, aangesproken woi'den op je vermin king en beoordeeld worden op je uiter lijk - voor mensen met brandwonden is het soms dagelijkse kost. ,,En dat leidt er nogal eens toe dat zij in een isolement terecht komen", weet Maijan Visser. Zeker pubers, die in hun jeugd brand wonden hebben opgelopen, kampen daardoor vaak met psychosociale pro blemen. „Niemand wil anders zijn, maar vooral jongeren niet. Zij willen net als de anderen zonder gêne naar het zwembad gaan, naar de gymnastiek of gewoon relaties aanknopen." Volgens Marjan Visser rust er niet meer zo'n taboe op brandwonden als in het verleden. „Vroeger werden zowel de littekens als het vex'haal erachter weg gestopt. Daar praatte je niet over. Te genwoordig is het heel normaal dat er aandacht aan wordt besteed. En geluk kig maar, want hoe eerder kinderen le ren ermee om te gaan, hoe beter ze er la ter mee kunnen leven." Om vooral deze groep te helpen heeft de Nederlandse Brandwonden Stichting, naast de preventie en de verbetering van behandelmethoden, sinds enkele jaren ook de nazorg tot speerpunt van haar beleid gemaakt. Met specifieke en praktische begeleiding worden kinde ren en jongeren geholpen om zich vrije lijk te bewegen. Zo worden er sinds kort jongerenkampen georganiseerd en is er, in samenwerking met de Stichting Kind en Brandwond, een „Lekker- leuk-logeren-project" voor kinderen tot 8 jaar. Daarnaast organiseert de stichting di verse cursussen, waaronder de asserti- viteitstraining 'Verder met littekens', waarin men leert om adequaat te anti ciperen op onaangename reacties van de buitenwacht. Ook begeleidt de Brandwonden Stichting kinderen en hun ouders bij de temgkeer naar school door middel van voorlichtingsprojec ten in de klas en bemiddelt zij bij de vei-wijzing naar therapeuten. door Kitty van Gerven DEN HAAG - Sinds de ramp in Volen- dam is heel Nederland bekend met het leed dat verbranding tot gevolg heeft. Toch beseffen maar weinigen dat de doden en gewonden die daarbij vielen slechts een fractie zijn van het totale aantal slachtoffers. Jaarlijks overlij den in ons land tussen de 50 en 150 mensen door verbranding, terwijl een veelvoud ernstig verminkt raakt. Let terlijk gebrandmerkt voor het leven. Yvonne x-aakte op haar veertiende ern stig gewond toen zij bij het barbecuen een steekvlam in haar gezicht kreeg. Wekenlang lag zij in het ziekenhuis en in de jaren daarna moest zij vele opera ties ondergaan. Bij de laatste ingreep kon haar gezichtsvermogen zodanig worden hersteld dat zij weer goed met beide ogen kon zien. Ze voelde zich die dag in de trein dan ook de koning te rijk dat ze probleemloos kon genieten van het landschap dat voorbijschoot. Tot dat een wildvreemde vrouw op de bank tegenover haar zich voorover boog en met een bemoedigend klopje op haar knie zei:,Je moet echt iets aan die lelij ke plek in je gezicht laten doen, meisje. Ze kunnen tegenwoordig zoveel, die dokters." Gepest worden op school. Aangestaard worden in de supermarkt. Blikken die zich fixeren op je littekens. Nieuwsgie rige vragen en 'goed bedoelde' maar ongevraagde adviezen. Mensen met brandwonden kunnen erover meepra ten. Het achtervolgt hen, soms levens lang. Waar menig ander slachtoffer van een ernstig ongeluk na herstel weer ogenschijnlij k gaaf door het leven gaat, dragen zij de sporen van hun letsel meestal zichtbaar met zich mee. In de vorm van littekens. De gevolgen van verbranding overwin nen is dan ook meer dan alleen maar li- chamelijk herstellen. Het vergt een ac ceptatie dat je er nooit meer uit zult zien als vroeger. „En daar komt nog eens bij dat je moet leren omgaan met de niet altijd even sympathieke reac ties van de buitenwereld", weet Max-jan Visser consulent van de Nederlandse Brandwonden Stichting Jeugd Verhoudingsgewijs vallen de meeste slachtoffers namelijk onder de jeugd. Van de 1500 mensen die jaarlijks met brandwonden in een ziekenhuis belan den, is het merendeel nog kind. En on der de 450 tot 500 zeer ernstig gewon Van de vijftienhonderd mensen die jaarlijks met brandwonden in een ziekenhuis belanden, is het merendeel nog kind. illustratie Nederlandse Brandwondenstichting den, die in een brandwondencentrum moeten worden opgenomen, zijn zeker 150 kinderen, waarbij de 0- tot 4-jari- gen de grootste categorie vormen. Verreweg het merendeel van de ver wondingen wordt veroorzaakt door hete vloeistoffen en door hete voorwer pen „We worden opgeschrikt door een ramp als in Volendam, maar de meeste ongevallen gebeuren gewoon thuis. Het zijn vaak kleine ongelukjes die de sastreuze gevolgen hebben. Bijvoor beeld doordat een peuter zich optrekt aan een tafelkleed en een pot kokend hete thee over zich heen ki'ijgt, of aan het snoer van een waterkoker of een strijkijzer trekt, een pan met heet vet omstoot, of, nog simpeler, een gloeiend hete verwarmingsbuis vastgrijpt of de kraan openzet waar water van 80 of 90 graden uit komt." De gevolgen hoeven niet meer zo cata strofaal te zijn als pakweg dertig, veer tig jaar geleden. Waar vroeger brand wondenpatiënten die voor twintig tot dertig procent waren verbrand overle den als gevolg van vochtverlies, shock, infecties of andere complicaties, kun nen tegenwoordig mensen die voor tachtig procent of zelfs meer zijn ver brand nog overleven dankzij de vex'be- terde medische zoi-g. Het navrante daarvan is echter, dat steeds meer men sen moeten leren leven met de sporen van het ongeluk. Want die zijn er na een ernstige verbranding altijd. „Bij een derdegraads verbranding, waai'bij de lederhuid is vex-woest, ontstaan er al tijd littekens. En vaak geen fraaie. Nu door Marieke van Schie Ik word gek van de discomu- ziek van de buren. Ik slaap geen nacht meer", zegt Jenny als ze zich in een stoel laat vallen bij de balie van mijn assistente. Ze ziet er slecht en bekommerd uit. Het haar in een staart opgebon den, een vestje dat nodig in de was moet, en haar nagels matig verzorgd. Om nog maar niet te spreken van de geur die ze bij zich draagt. Ze ruikt naar stof. We kennen Jenny al jaren. Ge scheiden na vijfentwintig jaar huwelijk; ze heeft een dochter, die aan de andere kant van het land woont, en haar ex-man is met de noorderzon vertrokken. Op een dag had hij gezegd: „Jenny, ik ga weg. Ik kan niet meer. Je mag het huis houden, daar vinden we wel een oplos sing voor." Vei'bijsterd was ze achter geble ven. Haar dochter ging bijna te gelijkertijd de deur uit, in oplei ding voor ziekenverzorgster in een ziekenhuis aan de andere kant van het land. Jenny kocht een hondje en liep hele dagen op straat. Zo werd ze eembekerrde figuur in de buurt waar ze woonde. Haar buren meden haar, ze sloot zichzelf ook af, en ze werd steeds eenzamer. Dè spanningen gaven haar een hoge bloeddruk en ze at veel te veel, allemaal snacks. „Ik kook niet meer voor mezelf, dat smaakt me niet. Lekker een croissantje, of een bordje friet. Ik vind het allemaal wel best! Naast het voordeel dat ze niet meer voor zichzelf hoefde te ko ken is een belangrijk argument dat ze aanspraak heeft in de snackbar. „Zo hoor ik nog eens wat, de muren praten niet", zegt ze altijd. Bij ons in de praktij k komt ze el ke week een pi-aatje maken, we meten haar bloeddruk, en pro beren een vinger aan de pols te houden. „Kom Jenny, bij jouw buren draaien ze toch geen dis- comuziek!zegt mijn assisten te. „Je oren worden slechter, misschien ver-war je die gelui den wel met ruis in je orenJen- ny wordt boos. „Ik heb niet ge slapen van al die hexrie, en nou geloof je me ook nog nietMooie boel hier! Ik kom toch niet voor niets! De politie is ook al drie keer komen kijken deze week. Zodra de ouders van Jan, mijn buurjongen, weg zijn, breekt de hel los. Hij zet een luidspreker tegen mijn muur, geloof ik. Maar hij is slim, zodra de politie komt is de herrie weg, zeker bang dat ze hem betrappen." Nu wordt het zaak dat ze even op haar gemak gesteld wordt. „Wil je een kopje thee?", vraagt mijn assistente. Als ze ontspant, komt naast haar boosheid ook haar wanhoop naar voren. „Wat moet ik toch beginnen", vraagt ze. „De hele buurt is tegen me, maar ik woon er het langst Dat is waar, de buurt verjongt zich, allemaal jonge gezinnen. Zij heeft ze zien gaan en komen. Maar juist die jonge kinderen herinneren haar schrijnend aan de dochter, die ze niet meer ziet, en de man die met onbekende bestemming uit haar leven ver dwenen is zonder echt afscheid te nemen. Dan raakt ze in een diepe melancholie, sluit zich af, en voelt zich buiten gesloten. Omdat niemand haar corri geert, heeft ze steeds meer het gevoel dat iedereen tegen haar is. „Ik zal ze klein krijgen, mij pesten ze niet weg", zegt ze weer. Praten helpt hier niet, goede raad is duur. Dan komt als uit de hemel gevallen onze sociaal- "psychiatrisch verpleegkundige de praktijk in. Ze schuift even bij haar aan, schenkt zich ook een kopje thee in. „Zal ik eens een keertje komen kijken, wie weet kan ik iets voor je doen?" Aanvankelijk wil Jenny niet, maar dan gaat ze overstag, Ze mag even komen kijken, het eer ste ijs is gebroken. Kx-ijgt dit een kans? Stapje voor stapje, heel voorzichtig, moet ze haar ver trouwen winnen. Met veel ge duld en vakkennis, in het belang van Jenny en de buren. „Ik neem wat mee bij de thee", zegt ze. Pillen doen slechts een beetje, praten en luisteren is hier goud waard. GPD Marieke van Schie is huisarts door Karin Spijkerboer Griep wordt in de volksmond gebruikt voor allerlei onge makken. Zo spreekt men bij voorbeeld van buikgriep en zo- mergriep. In de medische wereld wordt met griep een in fectie bedoeld die wordt veroor zaakt door het influenzavirus en hiertoe behoren buik- en zo- mergriep niet. Grote griepepidemieën blijven iedereen bij. De Spaanse griep van 1918 kostte meer dan 20 miljoen mensen het leven, maar nu nog sterven in Nederland per jaar een paar duizend mensen aan griep of de gevolgen ei-van. Kenmei'kend voor 'echte' griep is de plotseling opti'edende koorts. Verder heeft men vaak last van hoofdpijn, spierpijn, een droge keel en een pijnlijke hoest. In het algemeen zijn deze symptomen na vijf dagen weer verdwenen, met uitzondering van het hoesten, dat langer kan aanhouden. Ten gevolge van griep kunnen complicaties optreden. De meest voorkomende is een bac- teriële infectie van de luchtwe gen, die met antibiotica goed behandeld kan worden. Heel zelden leidt griep tot een zeer ernstige infectie van de longen. Voor deze complicatie zijn pati ënten met longziekten en hart patiënten extra vatbaar en on danks intensieve therapie ligt het sterftecijfer bij deze compli catie erg hoog. Het is daax-om zinvol bepaalde groepen extra te beschermen te gen gx-iep. Dit is mogelijk door vaccinatie, waarbij kleine on derdeeltjes van het influenzavi rus worden ingespoten. Als re actie vormt het lichaam af weer- stoffen die bij besmetting het in fluenzavirus uitschakelen. In tegenstelling tot bijvoor beeld mazelen of bof, is men na vaccinatie tegen griep maar een korte tijd beschei-md. Het in fluenzavirus kan namelijk snel van vorm verandei'en. Is zo'n verandering ingrijpend, dan herkennen de afweerstoffen uit het lichaam het virus niet meer en krijgt men toch gxiep. Met vrij grote zekerheid kan men voox-spellen welke griepvi russen op korte termijn aanwe zig zullen zijn. De meeste soor ten steken na jaren afwezig te zijn geweest weer de kop op. Zo werden de epidemieën van 1918 en 1946 door exact hetzelfdevi- rus veroorzaakt. Aan de hand van berekeningen stelt men elk jaar opnieuw de samenstelling van het vaccin vast. Na vaccinatie is men voor een half jaar beschermd, de meest geschikte vaccinatietijd is daarom begin november-. Dit jaar is het vaccin al eex-der be schikbaar voor mensen die bij voorbeeld in Spanje gaan 'over winteren'. Zij lioeven zo de vaccinatie niet te missen en kunnen na overleg met de huis arts het vaccin al vanaf eind september laten toedienen. Het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport heeft een Nationaal Programma voor de griepvaccinatie opge steld voor wie vaccinatie aanbe volen woi'dt. Hiertoe behoren: mensen met afwijkingen en functiestoornissen van de luchtwegen en longen; mensen met hartafwijkingen; mensen met diabetes mellitus; mensen met chronisch onvoldoende werkende nieren; mensen met chronische stafylococcen infec ties; mensen die recent een beenmergtransplantatie heb ben ondergaan; mensen met verminderde weex-stand en ou deren boven de 65 jaar Patiënten die overgevoelig zijn voor kippeneiwit kunnen niet ingeënt worden met het griep- vaccin, omdat bij de productie kippeneiwit gebx-uikt wordt. Onlangs is er een nieuw genees middel tegen gx-iep op de markt verschenen. Dit geneesmiddel, in de vox-m van een neusspray, verkort de ziekteperiodeDe spray kan ook gebruikt worden om een griepinfectie te voorko men. De bescherming is na 4 we ken 1 x daags 1 inhalatie onge veer 65 procent, na vaccinatie ongeveer 70 procent. Dit nieuwe geneesmiddel zal de vaccinatie niet vervangen. De bescherming na vaccinatie is beter en het is veel goedkoper. Als men toch ziek wordt, is het verstandig in bed te blijven en eventueel koortsverlagende middelen (pax-acetamol) te slik ken. Hoesten en niezen brengen griep over. Karin Spijkerboer is ziekenhuis apotheker in Ziekenhuis De Honte le Terneuzen Jerry van Meulen met zijn Gyro Exerciser, een machientje dat de spieren soepel houdtfoto Tom van Dijke/G PD door Harold de Haan NUNSPEET - In Amerika is het al een 'succes' sinds eind jaren tachtig. De Gyro Excer- ciser, een hulpmiddel tegen rsi ('muisarm') en warming-up- apparaat bij meerdere spor ten, heeft aan de overkant van de oceaan 'zijn nut bewezen'. Sinds kort is het 'machientje' ook in Nederland te krijgen, en wel bij Nunspeter Jeiry van Meulen, die de Gyro ontdekte bij een vriend. Tintelende vingers, pijnlijke schouders en rug, en een zeu rend gevoel in de arm. Voor veel computer-gebruikende Nederlanders is het dagelijkse kost. Rsi, wat staat voor repe titive strain injury, is een kwaal waarvoor geldt: 'voox-- komen is beter dan genezen'. Zoals dat - natuurlijk - voor vele kwalen geldt. Alleen dat genezen, dat is nogal eens een probleem bij de muisarm. Wie denkt dat de Gyro iedere patiënt van zijn rsi afhelpt, heeft het mis. Het verlicht de pijn, bestrijdt de oorzaak, maar is geen medicijn. Het apparaat, een bal in een omhulsel die door de roterende beweging van de hand en pols snelheden van 13.000 omwen telingen per minuut kan halen, maakt de spieren enkel soepe ler. Wat op zich afdoende is om een tijd lang van die pijnlijke lichaamsdelen af te zijn. Jerry van Meulen: „De Gyro werkt eigenlijk heel simpel. Door de draaiende beweging, met de pols als frictiepunt, wordt het bloed vex-verst. Op zijn beurt worden daardoor de afvalstoffen afgevoerd, die verantwoordelijk zijn voor de muisarm." Lichaamshouding Overigens adviseert Van Meu len mensen met rsi-klachten eerst een arts te raadplegen. Tevens benadrukt hij dat rsi vooi'al een pi-obleem is van li chaamshouding: verandert die niet, dan blijven de klachten terugkomen. Waax-om het pi'oduct zo lang in Nederland op zich heeft laten wachten, is voor de Nunspeter een raadsel. „Raar, want Ame rikaanse chiropractors en fy siotherapeuten zweren erbij. Die gebruiken de Gyro in reva- lidatieprocessen. En ook veel sporters hebben er baat bij. Ik heb me laten vertellen dat Ti ger Woods en André Agassi het zelfs gebruiken." De Amerikaanse fabrikant Dyna-Flex meldt dat de Gyro Exerciser de grip van - bij voorbeeld - golfers en tennis sers versterkt. Van Meulen: „Maar je kunt 'm ook gewoon voor de warming- up gebruiken. Zelf doe ik aan fitness en in de auto naar de sportschool gebruik ik 'm. Zo doe je toch wat met die verlo ren tijd en heb je de armen en schoudei-s al 'opgewarmd' voor het sporten." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10