PZC Geweld bij verkiezingen Pakistan Opnieuw doden in Israël en bezette Palestijnse gebieden Knoflookgrens splijt EU bij benoemingen voor top Europol JUMBO Wladimiroff weg als Vriend van het Hof in Milosevic-proces Proces ramp truck in Stavelot is terug bij af 7 VS verwerpen aanbod van Irak tot inspectie Vijf doden en ruim veertig gewonden ondanks zware beveiliging Regeringspartij lijdt verlies in Kashmir Mogelijk toch i aanslag Jemen Inderdaad, Jumbo is vandaag alweer de allergoedkoopste* En morgen i en overmorgen... en overovermorgen... Jumbo is euro's goedkoper. Elke dag! Vergelijkt u zelf maar. Grootste xtc-vangst ooit in Europa Gebied aborigines beschermd Brit vermoord bij Chinese Muur Chinese ex-bankier veroordeeld Vredesprijs Unesco voor Gusmao vrijdag 11 oktober 2002 van onze redactie buitenland BAGDAD - Irak heeft de Ver enigde Staten gisteren uitgeno digd regeringsfunctionarissen naar Irak te sturen. Zij zouden daar installaties kunnen be zichtigen waar volgens de Ame rikanen massavernietigingswa pens worden geproduceerd. De Amerikaanse regering heeft het voorstel van Bagdad direct verworpen. Volgens woordvoer der Ari Fleischer van het Witte Huis is het een zaak van de Ver enigde Naties en moet Irak zich aan de voorwaarden van de vol kerenorganisatie houden. De Iraakse vice-premier Abdul Ta- wab Mullah Hawaish richtte zich tot Washington tijdens een persconferentie, waarin hij op nieuw het standpunt van zijn regering verdedigde dat ze geen chemische, biologische en kern wapens ontwikkelt. De vice- premier is ook verantwoorde lijk voor het Iraakse wapenbe- leid. Hawaish noemde twee plaat sen, An-Nasr en Al-Furat, die de Amerikanen kunnen bezoe ken. De VS en Groot-Brittannië zou den deze twee locaties hebben aangemerkt als plekken waar massavernietiginswapens wor den gefabriceerd. Volgens de Iraakse functionaris worden er in An-Nasr metaal en andere bouwmaterialen gemaakt. De fabriek in Al-Furat zou niet in gebruik zijn. Hawaish beloofde verder dat Irak de Verenigde Staten een 'onvergetelijke les' zullen leren als Washington Bagdad toch aanvalt. RTR/AFP van onze redactie buitenland ISLAMABAD - Bij de eerste parlementsverkiezingen in Pa kistan sinds de militaire machtsgreep van president-ge neraal Musharraf in 1999 zijn gisteren zeker vijf doden geval len en meer dan veertig mensen gewond geraakt. De opkomst ligt volgens waarnemers niet boven de 50 procent van de 75 miljoen kiesgerechtigden. SRINAGAR - Bij de verkiezin gen in Kashmir heeft de rege rende Nationale Conferentie partij, NC, haar meerderheid in het parlement van de Indiase deelstaat verloren. Parijleider Omar Abdullah gaf de neder laag gisteren toe. De partij heeft de afgelopen 24 jaar de dienst uitgemaakt in Kashmir. Abdullah, die zelf in zijn eigen kiesdistrict ook werd verslagen, liet gisteren weten dat het ver lies mogelijk het gevolg is van de 'nauwe betrekkingen van de partij met de centrale regering in New Delhi'. De stembusgang in de opstandi ge deelstaat verliep volgens de eerste gegevens eerlijk. Bij de vorige verkiezingen in 1996 zou er op grote schaal fraude zijn ge pleegd ten gunste van de Natio nale Conferentie. Bij de verkiezingen werden geen grote ongeregeldheden gemeld, maar in de aanloop kwamen achthonderd mensen om het le ven. AFP J MUKALLA - Franse en Ameri- kaanse onderzoekers denken dat de explosie op de Franse tanker Limburg voor de kust van Jemen toch het gevolg was van een aanslag. Volgens een 1 Franse onderzoeker zijn er in de j gehavende tanker delen gevon den van een kleine boot. RTR/AFP/DPA De meeste gewelddadigheden deden zich voor in de dichtbe volkte provincies Punjab en Sindh, zo berichtte de Pakis taanse televisie. Bij botsingen tussen aanhangers van de Pa kistaanse Volkspartij (PPP) van ex-premier Benazir Bhutto en leden van de kleinere Nationale Volkspartij (NPP) in de provin cie Sindh vielen zeker drie do den. Bij de meeste van de 64.000 stembureaus in het land bleef het echter rustig. De regering zette ruim 200.000 militairen en agenten in om de veiligheid van de kiezers te waarborgen. De verkiezingen worden bijge woond door driehonderd inter nationale waarnemers die moe ten toezien op een eerlijk verloop. Veel waarnemers twijfelden bij voorbaat dat de verkiezingen eerlijk zouden gaan. Diverse mensenrechtengroepen en in- ternationele organisaties heb ben in de aanloop naar de ver kiezingen al melding gemaakt van manipulaties. Volgens de eerste opiniepeilin gen doet de PPP het in de dicht bevolkte gebieden beter dan de rivaliserende Pakistaanse Mos- limliga-Quaid (PML-Q), die nauwe banden heeft met het re gime. De eerste verkiezingsre sultaten worden op zijn vroegst vrijdag verwacht. Volgens de laatste voorspellingen zou geen van beide partijen de absolute meerderheid behalen. Aanhan gers van de partijen beschuldig den elkaar van intimidatie en verkiezingsfraude. In totaal doen zeventig partijen aan de verkiezingen mee. Voor het eerst In de conservatieve zogenoem de tribale gebieden in het noor den van het land konden vrou wen gisteren voor het eerst in hun leven stemmen. Het is de bedoeling dat de zelf benoemde president Musharraf na de verkiezingen de macht overdraagt aan een gekozen premier die een burgerregering moet vormen. Musharraf zei gisteren te verwachten dat hij de macht begin november over draagt aan cle gekozen burger regering. De president houdt echter de bevoegdheid om het parlement te ontbinden. Hiertoe had hij onlangs de grondwet aange past. DPA/RTR Pakistaanse vrouwen staan, met hun identiteitskaart in de hand, in de rij om hun stem uit te brengen in Rawalpindi. foto Saeed Khan/RTR van onze redactie buitenland TEL AVIV - In een buitenwijk van Tel Aviv is gisteren een vrouw gedood door een zelf moordaanslag. Ook de dader kwam om het leven. Circa dertig mensen raakten gewond. In de Gazastrook vielen twee Pales tijnse doden toen een Israëli sche tank Rafah onder vuur nam. De slachtoffers waren 12 en 18 jaar oud. Drie andere kin deren raakten gewond. Op de Westelijke Jordaanoever heeft de bezettingsmacht giste ren zeker tachtig Palestijnen opgepakt. De zelfmoordaanslag in Tel Aviv was de eerste sinds 19 sep tember. Een Palestijn blies zich gisteren op bij een bushalte in de orthodoxe wijk Bneï Brak. Vol gens de politie wilde de man in een bus stappen, maar hij werd omdat hij struikelde opgemerkt en door omstanders gegrepen. De man blies zich toen buiten de door Hetty van Rooij BRUSSEL - Cultuurverschillen tussen Noord- en Zuid-Europa, algemeen aangeduid als de 'knoflookgrens', frustreren de top-benoemingen bij de EU-po- litiedienst Europol in Den Haag. De zuidelijke landen wil len dat de directeur en zijn plaatsvervanger worden aange wezen door het land dat daar voor aan de beurt is. De noordelijke landen, onder aanvoeling van Nederland, wil len een open sollicitatieproce dure. Het probleem ligt maan dag in Luxemburg op het bordje van de ministers van Justitie, die met algemene stemmen een besluit moeten nemen. Het meningsverschil loopt pre cies langs de 'knoflookgrens'. Italië, Frankrijk, Spanje, Grie kenland en Portugal vinden dat nationaliteit in de Europol-top bus op. Volgens de politie voor kwamen de omstanders een bloedbad door ervoor te zorgen dat de explosieven niet in de bus tot ontploffing kwamen. De Israëlische politie gaat ervan uit dat de gewapende vleugel van de islamitische verzetsbe- weging Harnas de aanslag heeft uitgevoerd. De Harnas heeft wraakacties aangekondigd na de aanval afgelopen maandag door Israëlische tanks en ge- vechtshelikopers in Khan Yunis in de Gazastrook. Daarbij wer den zestien Palestijnen gedood en raakten er 136 gewond. „De zionistische vijand zal zich niet veilig voelen in Tel Aviv, zolang wij niet veilig zijn in Khan Yu nis", zei gisterochtend een woordvoerder van de Hamas in de Gazastrook. De zelfmoordaanslag komt twee weken na een oproep van de Palestijnse leider Arafat tot een 'totaal staakt-het-vuren'. Die werd gedaan vlak nadat Is raëlische troepen zich uit de on middellijke nabijheid van zijn beschadigde hoofdkwartier hadden verwijderd, Eerder gisteren voerden de Isra ëlische strijdkrachten 's nachts opnieuw aanvallen in de Gaza strook uit. De verhevigde aan vallen in het gebied hebben de afgelopen dagen aan zeker twintig Palestijnen het leven gekost en naar schatting 150 mensen raakten gewond. EFE/DPA/ANP Een Israëlische militair die getuige was van de aanslag in Tel Aviv, geeft uitleg aan een collega en een politieman. foto Havakuk Levison/RTR f Advertentie de doorslag moet geven. Het idee van een open procedure, waardoor de beste kandidaat wint, stuit op vrijwel onoverko melijke bezwaren. ,,In het zui den wordt over dit soort benoe mingen nou eenmaal anders gedacht", constateert een Ne derlandse diplomaat in Brussel. Het pi'obleem is acuut omdat binnenkort een plaatsvervan gend directeur van Europol af scheid neemt. Gesteund door België en Luxemburg heeft Nederland voorgesteld om tot een open sol licitatieprocedure te komen, waarin de raad van bestuxir van Exxropol een belangrijke rol speelt. Dankzij het Deense EU- voox'zittex'schap is het voorstel met voorrang op de agenda van de ministerraad terechtgeko men. Eux-opol is een vrij jonge organi satie die nog maar beperkte be voegdheden heeft. GPD E I supermarkten Jumbo "Euro-weken winkel" "De grootste" Coolbest sinaasappel, liter €1,18 €1,34 2,34 Snijworst fijn, 100 gram €0,95 €1,10 €1,17 Verse kipfilet, kilo €6,99 €8,BS €9,09 Eurobrood, wit, heel brood €0,42 €0,49 €0,86 Maaslander groen/geel, verpakt, 420 gram €4,19 €4,29 €4,56 Cup a soup, pakje €0,79 €0,93 €0,95 Vanillevla Meikan, liter €0,79 €0,97 €0,97 Ariel tablets, 30 stuks €5,75 €6,45 €6,99 Pepsi cola, Sisi, 7-Up, fles 1,5 liter €0,99 €1,18 €1,22 Senseo Crema, div. smaken €1,89 €2,13 €2,13 En dat geldt voor alle 25.000 artikelen. Elke dag! ANTWERPEN - Zierikzee staat niet langer internationaal te boek als de havenplaats waar tot dusver de grootste xtc- vangst in Europa plaatsvond. Die twijfelachtige x-eputatie moest Zierikzee dinsdag afstaan aan Antwerpen. De Amerikaanse politie hield dinsdag in New York drie Israë li's aan wegens een poging 1,4 miljoen xtc-pillen uit België naar de Verenigde Staten te smokkelen. Het oude record was de vangst van 1,2 miljoen xtc-pillen in april dit jaar in Zierik zee op het Poolse jacht Evelin. De Israëli's hadden hun pillen met een stx-aatwaarde van 42 miljoen dollar verstopt in gereedschap voor diamantbewer king, bestemd voor New York. De drugs werden echter al in de Antwerpse haven ontdekt en verwijderd. De drie Israëli's werden dinsdag aangehouden toen zij hun handel wilden op halen. RTR/ANP CANBERRA - Australië heeft gisteren een woestijngebied van 98.000 vierkante kilometer tot beschermd terrein ver klaard. De aborigines, de oorspronkelijke bewoners van het gebied, zien hiermee vijf jaar lobbyen beloond. Zij wilden vooral voorkomen dat dieren en planten die niet in Australië voorkwamen voor de kolonisering door de Europeanen, er zich verspreiden. Het gebied, Ngaanyatjarra, heeft een oppex*vlakte van dx-ei keer Nederland. RTR PEKING - Een Britse toerist is bij de Chinese Muur ten noor den van Peking aangevallen en gedood, zo hebben de Chinese autoriteiten gisteren bekendgemaakt. Volgens het persbureau Pi-ess Association en de kx-ant The Ti mes gaat het om de 24-jarige Tom Dawson, een grafisch kun stenaar uit Londen. Dawson was op het moment dat hij wex-d vermoord net begonnen aan een acht maanden durende rond reis door Azië. De Times zei dat zijn keel was doox-gesneden en dat hij ernstige verwondingen had aan het hoofd. AP PEKING - In China is gisteren een ex-bankier verooi'deeld tot vijftien jaar gevangenisstraf wegens het aannemen van steek penningen. Zhu Xiaohua was directexir van de Everest Group, die een van de grootste commerciële banken van China be stuurde. Zhu is de hoogste functionaris die tot nu toe is bex-echt wegens corruptie. Hij zou tijdens zijn proces schuld hebben bekend. Hem is daardoor de doodstraf of een levenslange gevangenis straf bespaard geblevenmeldde het Chinese persbureau Xin hua. RTR PARIJS - Xanana Gusmao, de eerste president van Oost-Ti- mor, krijgt dit jaar de Vredesprijs van Unesco, de VN-organi- satie voor onderwijs, wetenschap en cultuur. De jury onder leiding van de vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger heeft hem onder scheiden omdat hij heeft geijvex'd voor de menselijke waar digheid en verzoening. Aan de prijs is een bedrag van 122.000 euro verbonden. Gusmao is president van Oost-Timor sinds dat gebied 20 mei onafhankelijk werd. In de 24 jaar dat Indonesië Oost-Timor bezet hield, zat hij zeven jaar in de gevangenis. DPA door Frans van den Houdt DEN HAAG - De Nederlandse advocaat Michail Wladimiroff is niet langer 'Vriend van het Hof" in het Milosevic-proces. De rechters van het Joegosla- vië-Tribunaal hebben hem gis teren uit die functie ontheven, omdat ze het vertrouwen in hem verloren hebben. De rechters vinden dat Wladi miroff vanwege uitspraken on langs in een interview over de schuld van Milosevic niet langer onpaxlijdigis. In een schriftelijke reactie zegt Wladimiroff zijn ontslag te be treuren en benadrukt hij dat het nooit zijn bedoeling is geweest commentaar te leveren dat de rechtsgang zou kunnen beïn vloeden. De 'Vrienden van het Hof' zijn vorig jaar aangesteld door het Joegoslavië-Txibunaal om er voor te zorgen dat Milosevic, die zij n eigen verdediging voerteen eerlij k proces krijgt. Naast Wla dimiroff zijn de Brit Steven Kay en de Sex-vische advocaat Bra- nislav Tapuskovic in deze func tie werkzaam. Wladimiroff zei enkele weken geleden in een in terview dat op grond van het be wijsmateriaal dat is gepresen- teerd tijdens het Kosovo-deel van het Milosevic-proces, de voormalig president van Joego slavië zeker veroordeeld zou worden. In een axdikel in een Bulgaax-se krant deed hij soorf- gelijke uitspraken. Zodra Milosevic de uitlatingen van Wladimiroff onder ogen kreeg, verweet hij hem 'obsti'uo- tie van de rechtsgang' en eiste hij zijn vertrek. Gisteren getuigde de Sexvische journalist Dejan Anastasirvic voor het Joegoslavië-Tribxxnaal over de gebeurtenissen in de Kroatische stad Vukovar tij dens de gevechten un 1991. Op huizen van Serviërs was daar de inscriptie 'dit is een Servisch huis, laat het met rust' aange bracht. De soldaten die hier langs getrokken waren, hadden er duidelijk gehoor aan gege ven. Alle andere huizen, van Kroaten en Moslims, waren ge plunderd, ernstig beschadigd of platgebrand, vertelde Anas tasirvic. Ook in dorpen zag hij dat. Eerder op de dag had Milosevic zich de woede van de rechters en aanklagers van het Joegoslavië- tribunaal op de hals gehaald, door zijn kxaxisvex-hoor van ge tuige Nikola Samardzic af te sluiten met een Servisch spreek woord: „Mensen die liegen heb ben korte benen". Gericht tegen een man die als gevolg van dia betes beide benen is kwijtge raakt en nu moeilijk lopend, met stok, door het leven gaat. GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - Meer dan vier jaar na het inferno in het Belgische Stavelot, waarbij twee doden en 71 gewonden vielen, zijn de ver antwoordelijken voor de ramp met een op hol geslagen vracht wagen nog steeds niet berecht. Gisteren besliste het Hof van Beroep in Antwerpen dat het proces tegen de chauffeur en het transportbedrijf helemaal over moet. Op 29 juni 1998 weigerden de remmen van een vi-achtwagen dienst op de steile afdaling naar Stavelot, een weg die precies om dat gevaar verboden was voor vrachtverkeer. De 48-jarige Vlaamse trucker richtte een wa re ravage aan in het centrum toen zijn vrachtwagen met hoge snelheid het plaatsj e in de Waal se Ardennen binnendenderde. Het proces tegen de vrachtwa- genchauffem-, die de ramp over leefde, twee van zijn bazen en het transportbedrijf uit Olsene- Zulte komt maar niet van de grond. In november 2000 be sloot de rechtbank in het Waalse Vei-viers de zaak door te ver-wij - zen naar Tongeren, omdat de verdachten allemaal Vlamingen zijn. De x-echter in Tongex-en concludeerde op zijn beurt dat de zaak nxet bij de correctionele x*echtbank maar een politie rechtbank thuishoorde. Het OM ging tegen die uitspraak in be roep, waarna het Hof van Be roep in Antwerpen aan zet was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7