Afrika had Claus' hart gestolen PZC Koninklijke begrafenissen verschillen van land tot land Terneuzenaar staat in erehaag Tanzania sinds jeugdjaren prins ingrijpend gewijzigd Noodverordening in Delft Rijexamens afgelast NS zet treinen stil tijdens uitvaart Wake in Nieuwe Kerk Middelburg Tholen herdenkt Claus Bedrijvenavond Hulst later vrijdag 11 oktober 2002 door Eelco van der Linden LUSHOTO - Prins Claus' grote liefde was Afrika. Hij werkte er als diplomaat voor de Bondsre publiek en zou er later vele ma len terugkeren in Nederlandse functies die verband hielden met ontwikkelingssamenwer king. „In mijn ziel ben ik een ou de Afrikaan", zei hij eens, en dat gevoel is ongetwijfeld ontstaan in Lushoto, een dorp in het noord-oorsten van Tanzania, waar zijn vader een plantage had en de jonge Claus een kost school bezocht. Het moet een schok zijn ge weest. Een tienjarige jongen, gewend aan het vlakke Noord- Duitsland wordt overgeplant in een landschap, met majestueu ze bergen en dicht tropisch woud. Dat landschap trof ook de Britse regeerders, die niet en thousiast waren over de rest van het droge en door malaria ge teisterde Tanganyika, zoals Tanzania toen heette. In 1955 omschreven ze het oeroude Usumbaragebergte en het op 1600 meter hoogte, in een vallei liggende Lushoto als 'een van de schitterendste plaatsen van Oost-Afrika'. Het weerzien met Lushotozeven jaar geleden, be zorgde Claus waarschijnlijk een nieuwe schok, maar daarover later. „Prins Claus is dood?" Het her halen van het nieuws wordt in Lushoto vervolgd met „dat wist ik niet" of „wie is prins Claus?" Lushoto is niet in rouw. Het be staan van de prins was weinigen bekend. „We hebben nog geen instructies ontvangen voor spe ciale manifestaties", zegt ver ontschuldigend Kapitein Geof frey Ngatuni, het dorps- en districtshoofd. De eerste bur ger, residerend aan de weg naar 'Jagerstal' in een door de Duit sers in 1892 voor hun bestuur lijk hoofd gebouwd onderko men, is net terug van TJhuru Torch, de viering van de Tanza- niaanse eenheid. Vandaar. Volgens Ngatuni wonen hier 65000 mensen, wat moeilijk voor te stellen is. Lushoto is een dorpje met een verharde weg waarlangs een kerk en enkele huisjes vaag herinneren aan an dere tijden. Het straatbeeld is typisch Afrikaans: slaperig tot dat de felgekleurde streekbus sen arriveren en tientallen ver kopers uit het niets opduiken om depassagiers via de ramen te bestoken met verfrissingen en etenswaar. In tegenstelling tot de 100 kilometer oostwaarts ge legen havenstad Tanga, waar de prins voor het eerst voet op Afri kaanse bodem moet hebben ge zet, heeft Lushoto niet veel be waard uit de Duitse koloniale tijd. Dat terwijl de Duitsers, die eind negentiende eeuw dankzij Bismarck aan koloniaal avon tuur begonnen, verliefd waren op wat ze 'Wilhelmstal' doop ten. De plaats was voorbestemd om hoofdstad van Tanganyika te worden. Lief Het liep anders, want na de Eer ste Wereldoorlog werd de Duit sers Tanganiyka ontnomen,net als Burundi, Rwanda, Togo en Zuid-West Afrika. Opmerkelijk is dat de ouders van Claus tien jaar later, in 1928, naar het Prins Claus temidden van kinderen toen hij als ambtenaar in buitenlandse dienst een bezoek bracht aan Ivoorkust in 1962 en met een jacht trofee in hetzelfde Afrikaanse land. foto's GPD/archief ANP 'Britse Tanganyika' vertrokken. Samuel Busheri, socioloog, ont wikkelingsspecialist in ruste, is niet verbaasd. „Er waren geen spanningen tussen de rassen en de Britten, die zich op Kenia concentreerden, waren niet bij zonder actief hier. Veel Duitsers bleven of keerden terug om in dit paradijs te wonen en wat te boeren." Busheri, die een ooit door Zwitsers gebouwd huis be woont op een helling van adem benemende schoonheid, onder streept dat het handelsmerk van Tanzania - lief, goed, aardig, ge weldloos - ervoor zorgde „dat iedereen zich hier thuis voelde". Maar wat deden de Von Ams- bergs? Het verhaal is dat ze een plantage hadden, maar dat wordt hier ontkend, omdat de enige grote (koffie)plantage, Obiri, behoorde tot een andere familie. „Mijn vader was er ma nager", zegt Rudi Muller, samen met zijn moeder nog de enigen met Duits bloed. Ze wonen in een tot pension omgebouwd huis, vijftien kilometer buiten en hoog boven Lushoto. Hun buurman is soms president Mkapa, die als het in Dar es Sa laam te heet wordt het presiden tieel buiten bezoekt dat de Brit se gouverneur liet optrekken. Kennis van de oude Von Ams- berg hebben de Müllers niet. Claus hebben ze ontmoet in 1995, toen hij met Willem Alexander de plaatsen bezocht van wat een klein deel van zijn jeugd was (1936-1938). „Hij was star en langzaam, maar char mant en erg geestig", zegt me vrouw Müller. Somberheid De algemene indruk die de prins toen op velen maakte, was er een van teleurstelling en somber heid. „Het maakte hem allemaal niet vrolijker", beaamt een Ne derlandse begeleider van toen die werkte voor de ontwikke lingsorganisatie SNV, waarvan Claus vele jaren voorzitter was. Dat het zestien kamers tellende ouderlijk houten huis, afge brand in 1984, er niet meer stond, leek niet de reden. Even min dat de Duitse (kost)school, die wel de tand des tijds goed had doorstaan, onderdak bood aan de regerende partij. „Het zal de kaalslag geweest zijn", oppert Rudy Müller. „Ik ben van de jaren zestig, en ik herinner me ook nog dat alles hier bebost was. Het moet voor hem helemaal een schok zijn ge weest." Lesotho is nog een lieflijk oord, maar veel bergen zijn kaal en vertonen sporen van uitputting en erosie. Bevolkingsdruk en het feit dat oorspronkelijke be woners 'koloniaal' land terug kregen en dat bebouwen en be wonen, zijn er debet aan. Rudy Müller kan zich er wel iets bij voorstellen. „Er was een afkeer van de aanleg op de hellingen van terrassen, omdat dit herin nerde aan de dwangarbeid en de zweep uit de koloniale tijd." De socioloog Samuel Busheri beaamt dat de weerstand tegen terrasbouw speelde, maar wei gert de Duitsers hierom te ver ketteren. „Duitsland wilde in tegenstelling tot de Britten op recht ontwikkelen. We hadden hier een pracht agrarisch on derzoeksinstituut, dat de Brit ten hebben overgebracht naar Kenia." Ontluisterend Voor Claus moet de aanblik ont luisterend zijn geweest, hoewel er ook positieve ontwikkelingen waren. De boskap is volgens burgemeester Ngatuni onder controle. De SNV heeft in dit ge bied de weerstand kunnen bre ken en boeren betrokken bij de aanleg van terrassen. Het brengt niet het bos terug, maar behoedt voor erosie en geeft na tuurlijke irrigatiesystemen de kans weer te functioneren. Claus bezocht destijds enkele projecten. Wat hij zag moet een pleister zijn geweest op een waarschijnlijk te grote wond: die van de ontdekking dat de wereld uit de kindertijd, bron van zijn liefde voor Afrika, niet meer bestond. GPD door Hans Jacobs DEN HAAG - Veertig jaar gele den beleefde Nederland voor het laatst een koninklijke be grafenis. Tussen 1890 en 2002 zijn er zelfs maar drie van der gelijke plechtigheden geweest. De tradities en gebruiken die koninklijke uitvaarten omrin gen, verschillen van land tot land en worden mede bepaald door de plaats van de overlede ne in de koninklijke hiërarchie. Er is nu eenmaal verschil tussen een staatshoofd (koning Boude- wijn), een echtgenoot (prins Claus) en een 'gewoon' familie lid (prinses Margaret). De drie koninklijke begrafenis sen waarmee Groot-Brittannië de afgelopen vijf jaar te maken had, demonstreren de variatie die bij dit soort plechtigheden ondanks, of misschien juist dank zij, het strenge protocol mogelijk is. Voor koningin moeder Elizabeth werd dit voorjaar alles uit de kast ge haald wat het Verenigd Konink rijk aanpump and. circumstance in voorraad heeft. Niks eenvoudige lijkwagen om de kist met het stoffelijk over schot op te halen van het woon paleis, maar een door paarden getrokken affuit. Daarop een kussen met de in 1937 speciaal voor haar ontworpen kroon, met de wereldberoemde Koh-I- Noor diamant. Achter de baal de mannelijke leden van de ko ninklijke familie, plus (een breuk met de traditie) prinses Anne. Het hartje van Londen werd afgesloten en langs de rou te van Clarence House naar Westminster Hall stond een ere- wacht, wel wat meer dan de miezerige zestien motorrijders die deze week vooraf gingen aan de lijkwagen met het stoffelijk overschot van prins Claus. De positie van Elizabeth was in staatsrechtelijke zin dezelfde als die van Claus, al had zij de ti tel van koningin (en keizerin van India, tot 1947). Maar de ou de dame, ze werd 101 jaar oud, was bij leven al een legende, en bovendien heeft de Britse mo narchie nu eenmaal meer tradi tie en uitstraling dan die van de fietsende collega's in Den Haag. En twee maanden eerder waren de plechtigheden voor prinses Margaret, de op 71-jarige leef tijd overleden zus van koningin Elizabeth H, heel wat eenvoudi ger. Hier geen extravagantie, maar een privé-uitvaart zonder toeters en bellen, zoals die in Nederland in de toekomst ook is te verwachten na het overlijden van bijvoorbeeld prinses Irene of Christina. Diana De begrafenis van prinses Diana in 1997 was in meer dan één opzicht uniek. De prinses van Wales had in feite alle ban den met de koninklijke familie verbroken, al bleef ze natuurlijk wel de moeder van de toekom stige Britse koning. Niemand die gezien haar leeftijd (37) des tijds veel zal hebben nagedacht over het karakter van een be grafenis, maar toen Diana op zo'n tragische en spectaculaire wijze bij omkwam een auto-on geluk in Parijs, konden alle mo gelijke draaiboeken in de pa pierversnipperaar. Improvisatie De massahysterie die Groot- Brittannië in haar greep had, vereiste improvisatie. Geen staatsbegrafenis voor de in on genade gevallen prinses, maar iets wat daar op leek. Geen gele genheid tot afscheid nemen door middel van defileren langs de kist, maar wel een omweg van Kensington Palace naar Westminster Abbey zodat zo veel mogelijk mensen de baar konden groeten. En geen bijzet ting in de koninklijke grafkel der in Windsor, maar op een ei landje op het familielandgoed van de Spencers - in een onge merkt graf om het kwaadwil lenden onmogelijk te maken de laatste rustplaats van Diana te vinden. De Belgische koninklijke fami lie heeft de afgelopen eeuw met meer begrafenissen te maken gehad dan de tot voor een aantal jaren getalsmatig veel beschei dener Oranjes. Vier koningen, drie koninginnen en één prins regent zijn in die tijd bijgezet in de crypte van de Onze Lieve Vrouwkerk in Laken. In juni nog verzamelde de familie zich aldaar voor de uitvaart van prinses Lilian, de omstreden tweede wouw van koning Leo pold HI. Het was een sobere pri- vé-plechtigheid, die in schril contrast stond met de begrafe nis in 1993 van koning Boude- wijn. Maar die was dan ook staatshoofd en Lilian slechts de 'boze' stiefmoeder. De plotse dood van Boudewijn, die evenals prins Claus het eti ket 'tragisch en triest' opge plakt had gekregen, veroor zaakte een schok. Vlamingen en Walen stroomden, ongetwijfeld ook tot hun eigen verbazing, massaal toe om Bouclewijn (62) de laatste eer te bewijzen. Het feit dat de vorst in het midden van de zomervakantie overleed en dat het mooi weer was, zal overigens ook een rol hebben gespeeld. Voor de uitvaartmis in de Brus selse kathedraal verzamelden zich alle staatshoofden van de Europese Unie-staten, als bij zonder eerbetoon aan de ruim veertig jaar regerende Belgische koning. Zelfs koningin Eliza beth II was van de partij. Ze week af van haar gewoonte het bezoek van begrafenissen over te laten aan haar man en kinde ren. Boze tongen beweren dat Elizabeth geen keuze had om dat de keizer van Japan had be sloten naar Brussel te komen, en de Britse vorstin niet achter kon blijven. Twee jaar geleden rouwde De nemarken om de dood van de 90-jarige en nog immer actieve koningin-moeder Ingrid. Het 'Delft' van de Deense koninklij ke familie is de plaats Roskilde, waar de plaatselijke Domkerk dienst doet als laatste rust plaats voor leden van het vor stenhuis. In de kerk zelf is overi gens geen plaats meer. Ingrid is bijgezet in het graf van haar man, dein 1972 verleden koning Frederik IX, naast de buiten muur van het gebouw. Stoomlocomotief De tocht van Kopenhagen naar Roskilde ging per trein, in het geval van Frederik en Ingrid ge trokken door een stoomlocomo tief. De baar werd door de stra ten van de Deense hoofdstad te voet gevolgd door de familie, in Roskilde voegden de buiten landse gasten zich bij hen. Ook koningin Beatrix liep mee, in gezelschap van de Scandinavi sche vorsten en de presidenten van IJsland en Finland, door de met dennentakken bestrooide straten van Roskilde. Tiendui zenden Denen hadden in de voorafgaande dagen reeds af scheid genomen van Ingrid, nog eens tienduizenden kwamen af op de begrafenisplechtigheid. Niet alleen heeft elk vorsten- DELFT - In Delft moeten dinsdag tussen 11.30 en 12.15 uur alle ramen en deuren van panden langs de uitvaartroute wor den dichtgehouden. Dat betekent dat belangstellenden niet op balkons mogen staan of uit ramen mogen hangen, zo maakte burgemeester H. van Oorschot van Delft gisteren be kend. In de binnenstad geldt een parkeer-, rij- en vaarverbod. Ook heeft de gemeente een alcoholverbod ingesteld. ANP huis zo zijn tradities en gebrui ken - de Oostenrijkse Habsbur- gers begraven hart, ingewanden en de rest van het lichaam af zonderlijk - ook de religie zorgt voor verschillen. Een moslim bijvoorbeeld moet zo snel moge lijk worden begraven. Dat stelt hoge eisen aan het improvisa tievermogen van de paleis- en regeringsfunctionarissen, die anders dan in Nederland nu het geval is, geen acht dagen de tijd hebben om alles voor de uit vaart klaar te maken. Hoessein Buitenlandse gasten moeten hals over kop hun koffers pak ken, willen ze de plechtigheid bijwonen, zoals in 1999 na het overlijden van de Jordaanse ko ning Hoessein. De vorst over leed op een zondag, de begrafe nis was de volgende dag. Uit de hele wereld kwamen staats hoofden en regeringsleiders naar Amman, waar ze de op een affuit geplaatste baar te voet door de straten van de hoofd stad volgden. Het lichaam van Hoessein, slechts gewikkeld in een witte doek, werd na de ritu ele wassing in de koninklijke moskee bijgezet in het fami liegraf op het terrein van het ko ninklijk paleis. Het hoofd in de richting van de heilige stad •Mekka. Opvallend, althans in westerse ogen, was de afwezig heid van Hoessein's weduwe ko ningin Noor en andere vrouwe lijke leden van de koninklijke familie bij het laatste deel van de plechtigheid. Volgens Arabi sche traditie nemen vrouwen niet deel aan de begrafenis, al was koningin Beatrix wel wel kom. GPD DEN HAAG - Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) heeft de voor dinsdag geplande rijexamens in Den Haag, Rijswijk en Delft afgelast wegens de begrafenis vgp prins Claus. De theorie-examens gaan wel door. Door de verwachte drukte zijn praktijkexamens volgens fyet CBR onmogelijk. Bovendien wil het CBR uit piëteit de laatste gang van de prins niet met rijexamens verstoren. Elders in het land gaan alle praktijkexamens dinsdag gewoon door. GPD UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen leggen dinsdag tussen 10.00 uur en 10.15 uur het treinverkeer over het via duct van de Rijswijkseweg in Den Haag, stil omdatde rouw stoet van prins Claus rond dat tijdstip het viaduct passeert. Het treinverkeer elders in het land rijdt volgens normale dienstregeling. De NS zetten geen extra treinen in. Wel stopT pen alle treinen op het traject Rotterdam-Den Haag op sta tion Delft. ANP MIDDELBURG - Ter nagedachtenis van prins Claus houcjt het Citypastoraat van de Nieuwe Kerk samen met de Middel burgse Raad van Kerken een wake. Iedereen is welkom. De wake wordt gehouden op 14 oktober in de Nieuwe Kerk en be gint om 19.30. Na de dienst is er in de kerk gelegenheid om lipt condoléanceregister van de provincie te tekenen. SINT-MAARTENSDIJK - Als enige Zeeuwse gemeente heeft Tholen gistermiddag tijdens een buitengewone raadsverga dering stilgestaan bij het overlijden van prins Claus. Burge meester W. Nuis, die het teleurstellend vond dat andere ge meenten het voorbeeld van Tholen niet hebben gevolgd, sprak een in memoriam uit. Na afloop tekenden alle aanwezi gen het condoleanceregister. In een persoonlijke brief aan de vorstin heeft het gemeentebe stuur zijn medeleven betuigd. Tevens heeft burgemeester Nuis alle horecaondernemers in de gemeente opgeroepen re kening te houder, met de afgekondigde rouwperiode. HULST - De jaarlijkse ontmoetingsavond voor het bedrijfs leven van de gemeente Hulst, gepland op dinsdagavond ,15 oktober, gaat niet door. Vanwege de uitvaartplechtigheid vpn prins Claus heeft het dagelijks bestuur van Hulst besloten de ontmoetingsavond te verzetten naar de maand november. Een datum is nogniet bekend. Alle ondernemers die zich al hadden aangemeld om bij colle- gabedrijven achter de schermen te kijken, zijn in kennis ge steld van het uitstel. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Of hij het een eer vindt? „Mijnheer, hij heeft er de hele nacht niet van kunnen slapen", roept vrouw Jetta. Oud-oor logsvrijwilliger Cees van der Hooft (75) uit Terneuzen is uitgeno digd om deel uit te maken van één van de drie detachementen die de ereafzetting vormen voor het laatste eerbetoon aan prins Claus. Van der Hooft is geselecteerd als 'deelnemer van het veteranencon- tingent' dat dinsdag een erehaag vormt voor prins Claus tijdens de tocht van het Haagse paleis Noordeinde naar zijn laatste rustplaats in Delft. De Terneuzenaar denkt dat hij zijnuitverkiezingte danken heeft aan het feit dat hij drager is van de Bronzen Leeuw. Van dei- Hooft kreeg de hoge militaire onderscheiding omdat hij in 1946 in Indië met gevaar voor eigen leven hulp verleende aan twee zwaar gewonde collega's. De Bronzen Leeuw is vlak na de oorlog in het voormalige Nederlands-Indië vervangen door andere eretekens. „Ik ben een van de jongsten die de Bronzen Leeuw mogen dragen. De meeste mensen die er een hebben gekregen, zijn intussen overde den." Conditie De coördinatoren die kandidaten voor de erehaag voordroegen, hebben waarschijnlijk ook rekening gehouden met de conditie van de mensen. De uitnodiging waarschuwt de militairen dat er 'fysiek een zware wissel' op hen wordt getrokken. De leden van de drie de tachementen moeten erop rekenen dat ze vier uur lang langs de kapt van de weg moeten staan. Cees van der Hooft mag dan 7 5 zijn, tegen zo'n werkdag ziet hij niét op. Hij heeft het tenue van het eerste bataljon van het derde regi ment infanterie al uit de mottenballen gehaald. „Ik ben nog zo ge zond als een vis en ze zien mij nog vaak op bijeenkomsten voor oucL militairen in het hele land." Op welke plek zijn peloton prins Claus de laatste eer bewijst, weet Van der Hooft nog niet. Pas op een bijeenkomst in het Feyenoord- stadion maandagavond krijgen de militairen uitleg en instructies. ,Maar of we nou vlak bij paleis Noordeinde in Den Haag staan of bij de kerk in Delft, dat maakt me niet uit. Het gaat erom dat we de prins de eer bewijzen die hem toekomt." Cees van der Hooft uit Terneuzen maakt dinsdag deel uit van de ere afzetting. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5