PZC Koopdrift Terneuzen wekt woede Geen kauwgom op school en pet af 13 Water krijgt weer ruimte Vier jaar plus tbs geëist tegen Axelaar wegens doodslag Vraag om onderzoek persoonlijk belang Barbé bij Waterfront Axel en Sas verbolgen rrmimnr-™""" Terneuzen beknot bezit tweede huis in Biervliet Sloop panden Lievenspolder uitgesteld zeeuwse almanak Telefoontje 0800 - 0231 231 (GRATIS) ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 11 oktober 2002 doorConny van Gremberghe AXEL - De dagelijkse besturen van Axel en Sas van Gent zijn kwaad op collega-bestuurders in Terneuzen, omdat zij kort voor de herindeling nog enkele miljoenen-investeringen voor leggen aan de Terneuzenseraad. Gaat de Temeuzense gemeente raad eind deze maand akkoord met de voorgestelde herinrich ting van de Kop van de Noord straat, de aanleg van een mega- sportpark in de Oude Vaart en de verbouwing van het voorma lig Petrus Hondiuslyceum, dan is Terneuzen in één keer 40 mil joen euro armer. Op zich zijn de bestuurders in Axel en Sas van Gent niet tegen de plannen. Wel betreuren zij het dat zij niet over de projecten zijn geïnformeerd. Verder had den ze graag inzicht gehad in de financiële gevolgen van de uit gaven voor de begroting van de toekomstige gemeente Terneu zen. Ook vinden ze dat ze absoluut geen beeld voorgeschoteld heb ben gekregen van de te ver wachten exploitatielasten van het mega-sportcomplex en de cultuurtempel. Zaken die vol gens de wethouders E. Spuesens (accommodatiebeleid) van Sas van Gent en J. van Schaik (wel zijn) van Axel vergaande conse- qeunties kunnen hebben voor het accommodatiebeleid van de toekomstige gemeente. „Terneuzen kan nu wel zeggen dat het geld voor die projecten al op de plank lag, dat geloof ik ook wel, maar er wordt niet bij stilgestaan dat een dure exploi tatie van een nieuwe grote voor ziening in de kern Terneuzen straks wel degelijk gevolgen kan hebben voor de instand houding (zwembaden, sport hallen) elders in de de nieuwe gemeente. Ik roep al tijden dat er gekeken moet worden naar een integraal accommodatiebe leid voor heel de nieuwe ge meente, maar klaarblijkelijk wil men daar niet over naden ken in Terneuzen", zegt Spue sens. Van Schaik is dezelfde mening toegedaan. ,,Ik zeg niet dat de kern Terneuzen geen recht zou hebben op een nieuw zwembad. Als dat financieel kan, moet dat ook gebouwd worden, daar gaat het ook niet omWat we willen is een totaalplan voor alle voor zieningen en (sportaccommo daties om inzicht te krijgen in de exploitatielasten. Ik heb nu de indruk dat er in Terneuzen een paar bestuurders zitten die het gaspedaal kort voor de herinde ling nog wat dieper ingedrukt hebben. Ik vind dat dit - in dit stadium - niet kan. Eenherinde ling is te vergelijken met een hu welijk. Terneuzen, Axel en Sas van Gent zijn nog niet ge trouwd, maar verkeren dik in de verlovingstijd. In die tijd hou je je bezig met je uitzet. Doe je dat, dan ga je als partner niet op het laatste moment alles voor jezelf uitgeven." Verwonderd Ook burgemeester P. van den Baar van Sas van Gent is ver wonderd. „Overleg over alle ins en outs van deze projecten heeft niet in stuurgroepverband plaatsgevonden. Ons is alleen meegedeeld dat er wat raads voorstellen zouden komen." door Sheila van Doorsselaer SINT JANSTEEN - De herinrich ting van het waterwingebied van Delta NV in Sint Jansteen en Clinge is afgerond. Door het uitdiepen van de oude greppels en het aanleggen van spaarbekkens is de waterwin ning in het gebied verbeterd. Als officiële handeling draaiden Delta directeur H. de Kraa en gede puteerde A. Poppelaars (milieu) gis teren de sluizen open, waarna tienduizenden liters afstromend polderwater de greppels blank zet ten. De herinrichting is uitgevoerd in een samenwerkingsproject van Del ta, de provincie en de Dienst Lande lijk Gebied. In het waterwingebied van Oost-Zeeuws-Vlaanderen gaan natuurlijke schoonheid en water winning sinds 1936 hand in hand. In het gebied wordt in de wintermaan den afstromend Vlaams en Zeeuws- Vlaamse polderwater ingelaten. Dit wordt opgepompt en gezuiverd. Een gedeelte wordt gebruikt als indu striewater voor de bedrijven in de Kanaalzone, een ander deel wordt in het pompstation in de Braakman verder gezuiverd tot drinkwater. In de zomer worden de greppels om geploegd zodat het water later mak kelijker in de grond kan zakken. Met het uitdiepen van de greppels is de waterbuffercapaciteit aanzien lijk vergroot, maar het was ook een aanzet om de natuurwaarden te ver beteren, met name het tegengaan van verdroging. Poppelaars zei dat het grondwaterpeil binnenkort ho ger zal liggen. Volgens De Kraa le vert het relatief kleine Oost- Zeeuws-Vlaamse dekzandgebied eenderde van de totale drinkwater capaciteit in Zeeuws-Vlaanderen. „Klein maar fijn." In feite is met de inlaat van water te ruggegaan naar de situatie van vroeger. Daarna werd veel meer grondwater onttrokken. Het opspa ren van waterbleek helemaal niet zo ouderwets te zijn en is heringe voerd. De Kraa: „En wij ons maar afvragen waarom het toch zo droog werd." Ook voor wandelaars en natuurvor sers is het gebied nu aantrekkelij ker. Verwacht wordt dat de vegeta tie uitbundiger zal zijn en dat trekt bijvoorbeeld weer meer vlinders aan. Gedeputeerde Poppelaars laat het water het gebied instromen. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen met een aanpassing van de verordening het aantal twee de woningen in Biervliet aan banden f Daarnaast krijgt cle woonstich- ting Clavis een bedrag van 125.000 euro toegestopt om in voorkomende gevallen wonin gen te kopen en zo te voorkomen dat ze in verkeerde handen val len. Het college komt met deze maatregelen tegemoet aan de wens van de werkgroep 'Bier vliet een Maatje groter'. Die heeft aan de bel getrokken over het woonklimaat in het dorp. Met name de forse stijging van het aantal tweede woningen baart zorgen. Ten opzichte van nog geen tien jaar geleden is het aantal twee de woningen met de helft toege nomen van veertig tot zestig huizen. Binnen het totale bestand van zo'n zeshonderd woningen be tekent dit een aantal tweede woningen van tien procent. Leefbaarheid Naast het scheppen van moge lijkheden voor nieuwbouw, zo als in het plannetje Geuzen- straat, vinden B en W het van groot belang dat er maatregelen worden genomen tegen de toe name van het aantal vakantie woningen. In Biervliet worden de vele tweede huizen namelijk ervaren als een flinke aantasting van de leefbaarheid. Door de voorgestelde maatrege len denken B en W het aantal va kantiewoningen in het dorp te kunnen beperken en mogelijk te kunnen terugdringen. Overigens wijst het college er op dat in de afgelopen tien jaar het aantal tweede woningen in de gehele gemeente een stijging met enkele tientallen huizen te zien geeft. door Jacques Cats VLISSINGEN - Hoewel inmid dels op gevorderde leeftijd gear riveerd staat ons nog helder voor de geest hoe onheilspellend het klonk als de leerkracht je met 'meneer' aansprak. Hing je bijvoorbeeld ongeïnteresseerd onderuit gezakt in de bank dan kon je tot de orde worden geroe pen: 'zou u misschien eens wat rechter kunnen gaan liggen, meneer?'. Dodelijk natuurlijk. Waarmee tevens maar gezegd wil zijn dat het handhaven van normen en waarden niet alleen maar van vandaag is maar ook van gisteren. Voor het aanbinden van de strijd tegen de verloedering van de samenleving hebben de scho len niet op de signalen uit Den Haag zitten wachten. „Het te gendeel is eerder waar", meldt directeur Hans Willemstijn van de Holtkampschool in Goes. „Als van dat gekibbel daar onze voorbeeldfunctie moet uitgaan, kunnen we onze lestijden wel verdubbelen om de kindertjes nog enigszins op het rechte spoor te houden." In Zeeland wordt per onder wijsinstituut de in verval ge raakte publieke moraal op een eigen manier aangepakt, want een leerling uit groep acht is nog geen brugpieper en op een tradi tionele school op een dorp uiten kinderen zich toch weer anders dan op een opleiding in de stad se wereld. Bovendien kunnen problemen van uiteenlopende aard zijn. Op de ene school is het op het plein een rommeltje waar nodig wat aan gedaan moet worden en op een andere school weten ze weer niet goed wat re gels en afspraken zijn. „Daar is dus geen standaardoplossing voor", stelt Jan Remijn van het regionaal pedagogisch centrum Zeeland (RPCZ) in Terneuzen vast. „Dat is allemaal maat werk, zeker omdat er veel meer individuele behoeftes liggen." Wat kan er in cle ogen van Re- mijn in de klas wel en wat niet? „De kapstok is respect. Hoe ziet goed omgaan met elkaar eruit?" foto Wim Kooyman door Aector Doorns MIDDELBURG - „Een afschu welijk misdrijf onder gruwelij ke omstandigheden', vatte gis teren officier van justitie F. van Es bij de rechtbank in Middel burg de tragische dood van een Axelse vrouw samen. De dader, een 44-jarige inwoner van Axel hoorde wegens doodslag vier jaar gevangenisstraf plus tbs met dwangverpleging tegen zich eisen. Het drama speelde zich af in de ochtend van 13 april dit jaar in hun flatwoning in Axel. Een ru zie mondde uit in een vechtpar tij, waarbij verdachte zijn vrouw hardhandig met haar hoofd tegen de grond had gesla gen en zij bewusteloos geraakte. ,Toen ben ik naar de keuken ge gaan om een mes te pakken en heb ik haar de keel doorgesne den. Ik was boos en verward. Haar doden zag ik als de enige oplossing om een eind te maken aan onze relatieproblemen", vertelde hij op zitting. Gedragsdeskundigen conclu deerden dat verdachte sterk verminderd toerekeningsvat baar moet zijn geweest. Uit de rapportages van de psychiater en de psycholoog bleek dat de man aan een ziekelijke stoornis leed. Men achtte de kans op her haling aanwezig. De man was voor behandeling op de psychi atrische afdeling van het zie kenhuis De Honte en was een dag voor het misdrijf voor een weekendverlof naar huis ge gaan. De Axelaar voelde zich gekwetst en vernederd door zijn buurman, die een verhouding had met zijn vrouw.,Van die re latie wist ik. Het ergste vond ik dat hij mijn vrouw aan de drugs bracht. Hij heeft ons gemanipu leerd." Weg kwijt Hij legde de verantwoording bij zijn buurman. Volgens de psy choloog bleek hij niet opgewas sen tegen de situatie en had hij zijn agressie uitgewerkt op het slachtoffer. Van Es zag geen be wijs voor moord, omdat hij meende dat verdachte alle con trole had verloren. „Hij was to taal de weg kwijtgeraakt." Na zijn daad wilde cle man zelf moord plegen door zijn polsen door te snijden. Ook had hij een snijwond in zijn hals. Een maand lang lag hij in coma in het ziekenhuis. De man was in 19 97 gehuwd met het slachtoffer. Door bemidde ling van de buui'man konden ze eind vorig jaar naar Axel ver huizen. Toen diens relatie stukliep werden de contacten met het echtpaar strakker aan gehaald. Volgens raadsman J. Buiiet had zijn cliënt al eerder zelfmoordpogingen onderno men. De strafpleiter was er eveneens van overtuigd dat hij behandeld moest worden, maar dan wel een klinische behande ling onder voorwaarden. „Voor dwangverpleging is er onvol doende recidivegevaar", zei hij. De officier verzette zich hierte gen. De rechtbank doet 23 okto ber uitspraak. TERNEUZEN - De sloop van vier rijtjeshuizen in de Narcis- straat in Terneuzen is uitge steld. De panden in de wijk Lievens polder gaan nog niet tegen de vlakte omdat bewoonster M. Wegman en haar gezin het hui zenblok nog niet hebben verla ten. Woonstichting Clavis, de ei genaar van de sloopwoningen in de voormalige Bloemenbuurt, heeft om die reden een civiele procedure aangespannen tegen de bewoonster. De zaak komt dinsdag voor bij de kantonrech ter in Terneuzen. Zowel de woonstichting als me vrouw Wegman wilden geen mededelingen doen over het conflict. WÊÊk door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Terneuzenaar M. Steijns vraagt de gemeente raad een onderzoek in te stellen naar mogelijke belangenver strengeling van burgemeester R. Barbé bij het project Water front. Steijns, een fervent tegenstan der van de plannen aan het Oos telijk Bolwerk, stelt dat het een 'publiek geheim' is dat Barbé van plan is een appartement te kopen in één van de twee nog te bouwen woontorens. „Een mo gelijk persoonlijk belang van de burgemeester bij het project Waterfront zou in ieder geval voor mij wel een verklaring kunnen zijn voor de opstelling van de gemeente ten aanzien van dit projeet"schrij ft Steij ns „Kosten nocht moeite worden gespaard om dit project door te drukken, terwijl het twijfelach tig is of er wel een uitzonderlijk groot belang bestaat." Steijns zegt dat de burgemeester net als iedereen het recht heeft om een appartement in Waterfront te kopen. Maar dat heeft volgens hem wel gevolgen voor de be trokkenheid van de burgemees ter bij de besluitvorming rond de kwestie. „Immers, er kan dan sprake zijn van een belangen verstrengeling en dit is mijns in ziens niet toelaatbaar." Als een persoonlijk belang niet kan worden uitgesloten, is het volgens Steijns de vraag of eer der genomen besluiten over Wa terfront wel in stand kunnen blijven. „Wellicht zal de Raad van State, die de zaak nu in ho ger beroep behandelt, dit mee moeten nemen in hun eindoor deel", betoogt Steijns. Burgemeester Barbé wilde gis teren niet op de brief van Steijns reageren. „Daar ga ik niets op zeggen. De brief is gericht aan de gemeenteraad, dus laat de gemeenteraad dat maar doen." Advertentie HU»S A"1* lOKTOBER ZWARTEPOORTE GOES BV -ROVBïf AUTO VENTURA BV p> AUTO ACCELL BV AMUNDSENWEG 33 - GOES Een pet belemmert de communicatie. De aanpak die het beste werkt is volgens hem uitgaan van het po sitieve. „Extra aandacht voor verkeerd gedrag houdt verkeerd gedrag in stand." De Goese Holtkampschool staat al jaren bekend om de extra aandacht die wordt besteed aan het grensverleggend gedrag van kinderen. Er zijn zelfs ouders die hun kind om die reden daar aanmelden. Directeur Willem stijn: „Wij geven niet alleen les in spelling, taal en rekenen, maar ook in emoties en gevoe lens. En dat ligt heel dicht bij normen en waarden." Belang rijk aspect is het voorbeeldge drag van leerkrachten. „Kinde ren hechten zich aan iemand. Zeker op jongere leeftijd gaan ze het gedrag van de meester of de juf bijna kopiëren. Maar ook als ze wat ouder zijn ben jij toch degene die de norm stelt en de grenzen aangeeft." Slecht voorbeeldgedrag, dat wordt vooral geboden door de soapseries, vindt Sira Kamer mans van basisschool De Schu- te in Biggekerke. „Ik denk dat ouders heel goed moeten oplet ten waar ze hun kinderen naar laten kijken." Gedrieën wijzen de vertegenwoordigers uit het onderwijs op een goede samen spraak met de ouders: „Opvoe den doe je samen." Bij Sira op school gelden er regels die per klas door de kin deren zelf zijn gemaakt. „Zo kunnen ze ook zelf de verant woording daarvoor dragen." Een kleine greep: eerlijk en ge zellig zijn, niet door de klas roe pen, andere kinderen niet bui tensluiten, schoppen, slaan en schelden doen we hier niet, je mag gewoon naar de wc als je moet, als we het ergens niet over eens zijn, praten we erover. En: we gaan met elkaar om zoals we zelf ook graag behandeld willen worden. We zeggen als het nodig is 'sorry' tegen elkaar. En niet al les kan gaan zoals jij het wil, dus iedereen moet geven en nemen'. Kamermans: „Sociale vaardig heden moet je leren. Je kunt niet verwachten dat kinderen in één keer weten dat je 'dank je wel' moet zeggen als je iets krijgt. Dat moet je net als de tafels keer op keer herhalen." Tik Wat kan beslist niet? De scheld woorden die kinderen naar el kaar roepen, meent Willemstijn. „Er worden soms de meest af schuwelijke termen gebruikt als ze het over elkaar hebben." Een tik uitdelen? „Uit den boze", zegt Jan Remijn zeer beslist. „Je slaat er meer in dan uit." Kauw gom knauwen op school moet niet getolereerd worden. Re-, mijn: „Dat tast de communica- foto Mechteld Jansen tie aan." De communicatie komt volgens hem ook in het gedrang als iemand z'n pet op houdt: „Een pet heeft een klep waar door je de ogen niet kunt zien." Willemstijn is niet al te somber over het normbesef, maar wil de problemen niet onder tafel schuiven. „Ik heb ook wel eens te maken met een boze ouder die mijn kantoor binnenstormt en die ik eerst moet vertellen hoe we met elkaar moeten omgaan. En er zijn ook kinderen die ont sporen. De problemen zijn dus behoorlijk ernstig, maar we moeten niet doorslaan in lo ze kreten en ineffectief ge drag." De RPCZ-representant is het daar roerend mee eens: „We moeten de problemen rond nor men en waarden ook weer niet te fors uitvergroten. Wij zijn te snel met dat vingertje. Ik moet het eerste kind nog tegenkomen dat de boel bewust verziekt. In ieder kind zit iets positiefs. Het is de kunst van de omgeving om dat te vinden en te benadruk ken." Bij het terugdraaien van het bandje van het antwoordap paraat stuitten wij dezer da gen op een telefoontje van ie mand die zei dat ze Adriënne heette en vervolgens meldde dat de poes de bazin wel erg miste. 'Daarom heb ik het dier, mis schien tegen het regiem in, wat extra brokjes gegeven'. Nu kennen wij in het geheel geen Adriënne en wij bezit ten ook geen poes, dus was het zeer tegen het regiem om maar meteen met brokjes ie gaan strooien. Het bandje verder afluisterend bleek Adriënne even later nog een keer te hebben gebeld. Dit keer om mee te delen: 'Mor genavond ga ik naar Tineke'. Omdat wij Adriënne niet op een andere manier kunnen benaderen roepen wij haar vanuit dit hoekje hartelijk toe: 'Doe Tineke vooral de groe ten'. Ze mag zelf invullen van wie. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41