Wijnschenk treedt vrijwel zeker terug PZC Reclassering wil liever geen moeilijke allochtoon Korthals snijdt diep in staven bij defensie LPF-fractievoorzitter volgende week voorman af Branche wil weer alcohol verkopen aan jongeren SP wil informatie over kernafval EU in Servië Westerterp stopt adviseren LN Cinekid hangt de was buiten Volendamse cafébaas Veerman veroordeeld voor belastingfraude Activiste stopt met kampje Volkel Allochtonen stromen sneller door Cameratoezicht op basisscholen Irisherkenning op Schiphol succes Patiënten MCA niet besmet Chaos op spoor door botsing treinen Minister tegen verplicht integreren mavo in vmbo vrijdag 11 oktober 2002 door Paul Koopman en Koos van Wees DEN HAAG - LPF-fractievoor zitter Harry Wijnschenk treedt volgende week woensdag vrij wel zeker terug als voorman van de fractie. Dat bevestigen meer dere bronnen binnen de partij. Voor een aanblijven van Wijn schenk tot de kerstdagen be staat onvoldoende steun, zo is gebleken uit een interne peiling onder de 24 LPF-kamerleden. Naar verwachting zal Mat Her ben het fractievoorzitterschap tijdelijk weer op zich nemen. De afgelopen dagen heeft de vierkoppige 'raad van advies' uit de fractie in alle discretie on derzocht of en zo ja hoe de crisis in de LPF-fractie bezworen kan worden. Uit afzonderlijke ge sprekken met de kamerleden is gebleken dat Wijnschenk on voldoende gezag heeft om ver der te functioneren. Maar een grote meerderheid vindt óók dat een nieuwe scheuring van de fractie per se voorkomen moet worden. Wijnschenk zélf wil het volgens zijn woordvoerder om die reden woensdag niet op een stemming laten aankomen. Gisteravond voegden LPF-be- windslieden een nieuw hoofd stuk aan de haast permanente partijcrisis toe, door een verga dering te beleggen naar aanlei ding van de verstoorde relatie tussen vice-premier Bomhoff (Volksgezondheid) en minister Heinsbroek van Economische Zaken. De beide kemphanen waren uitdrukkelijk niet voor het overleg uitgenodigd. Heins broek bracht de avond door bij zijn jarige dochter, Bomhoff be zocht de bioscoop. Na afloop werden geen inhoudelijke me dedelingen gedaan. „Het was een constructief overleg. Wordt vervolgd", zei minister De Boer (verkeer), die als gastheer op trad. DEN HAAG - Het SP-kamerlid Van Velzen wil dat staatssecre taris Van Geel (Milieu) onder zoekt in hoeverre Europese lid staten zich schuldig' maken aan het doorvoeren van kernafval naar Oost-Servië, met name naar de omgeving van het stadje Bor. Van Velzen raakte gealarmeerd door een artikel in deze krant. Van Velzen wil precies weten hoeveel afval is gedumpt, en van welke soort. Ook moet Van Geel opheldering geven over de her komst van het afval en de wijze waarop het materiaal is opge slagen. Van Geel moet tevens la ten uitzoeken of in de omgeving van Bor meer sterfgevallen voorkomen. GPD ULVENHOUT - Oud-minister Westerterp staakt zijn activitei ten voor Leefbaar Nederland. Dat heeft hij gisteren in een brief meegedeeld aan voorzitter J. Jetten van de partij. Westerterp ziet er geen heil meer in om als adviseur op te treden, nu de fractie van LN in de Twee de Kamer geen enkele keer zijn advies heeft gevraagd. „Samen met lijsttrekker Teeven heb ik de campagne gedaan. Toen ik niet gekozen bleek, heb ik mijn diensten als adviseur aangebo den. Maar sindsdien heb ik niets meer gehoord. Ik blijf ze na tuurlijk niet achterna lopen." Westerterp had bij voorbeeld zijn ruime politieke ervaring willen inbrengen bij de stand puntbepaling van Leefbaar Ne derland ten aanzien van de pro blemen binnen de LPF. GPD De zes LPF-kabinetsleden kwa men bij elkaar, omdat zij zich zorgen maken over de stabiliteit in het kabinet. De afgelopen anderhalve week waren er voortdurend aanvaringen en ir ritaties tussen Bomhoff en Heinsbroek. Heinsbroek koos bovendien nadrukkelijk partij voor fractievoorzitter Wijn schenk, terwijl Bomhoff zich schaarde aan de zijde van diege nen die vinden dat Wijnschenk slecht functioneert. De bijeen komst was de eerste publieke erkenning dat de spanningen binnen de LPF nu ook het kabi net-Balkenende hebben be reikt. Geschaad Volgens goed geïnformeerde bronnen is de relatie tussen Bomhoff en Heinsbroek zodanig verslechterd, dat ook het ver trouwen tussen beide bewinds lieden is geschaad. „Beide he ren koesteren weinig warme gevoelens meer voor elkaar". Aan het overleg nemen behalve De Boer ook de minister Nawijn (Integratiebeleid) en de staats secretarissen Van Eijck (Finan ciën), Van Leeuwen (Cultuur), Odink (Landbouw) en Phoa (Emancipatie) deel. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Bomhoff (Volksgezondheid) moet het verbod op alcoholverkoop aan jongeren tot 16 jaar tijdelijk op heffen. Door de strengere regels neemt de agressie tegen perso neel in de supermarkten en slij terijen toe. Dat heeft gisteren de stichting Platform Verkoop Alcoholhou dende Dranken (PVAD), een sa menwerkingsverband tussen supermarkten, slijterijen, spe ciaalzaken en groothandels la ten weten. De problemen doen zich vooral voor in de grote steden, zegt PVAD-directeur S. Veenstra. Sinds april past de branche de regels streng toe. „Op een soms agressieve manier proberen zij de kassamedewerker ei-van te overtuigen toch het kratje bier af te rekenen", aldus Veenstra. „Veelal gaat het om verbale be dreigingen en scheldpartijen. Als een groepje jongeren tegen over je staat, werkt dat erg inti miderend." De overheid wil het alcoholge bruik onder jongeren tegen gaan. „Dat beleid steunen wij", aldus Veenstra. „Maar dat moet niet leiden tot problemen." Vol gens hem werken gemaakte af spraken met de overheid niet. „Bij problemen konden wij de politie inschakelen", zegt hij, „maar die geeft geen steun." Veenstra heeft gisteren overlegd met ambtenaren van Volksge zondheid. Die zien volgens hem niets in zijn voorstel. ANP van onze redactie binnenland HAARLEM - De rechtbank in Haarlem heeft eigenaar J. Veerman van café De Hemel in Volendam gisteren wegens belastingfraude veroordeeld tot een geldboete van ruim 270.000 euro en een voor waardelijke celstraf van een jaar. Tegen hem was vijftien maanden celstraf geëist, waarvan vijf voorwaarde lijk. De rechtbank acht bewezen dat Veerman tussen 1992 en 1997 de fiscus voor ruim 300.000 euro heeft bena deeld. Hij was toen eigenaar van een bedrijf dat in de jaren negentig een afslankmiddel op de markt bracht. De café baas heeft de beschuldigin gen altijd ontkend. Volgens Veerman is hij er in geluisd door zijn toenmalige bedrijfsleider. Die kreeg gisteren een geld boete van ruim 159.000 euro en een voorwaardelijke cel straf van een jaar. De officier van justitie had twee jaar ge- eist waarvan acht maanden voorwaardelijk. Veerman en zijn bedrijfsleider hebben el kaar de schuld in de schoe nen geschoven voor de frau de. De rechtbank oordeelde dat Veerman een initiërende en sturende rol heeft gespeeld bij de belastingfraude. Volgens haar had hij daar ei genlijk een celstraf voor ver diend, maar omdat de zaak zich al geruime tijd geleden heeft afgespeeld, wordt nu volstaan met een geldboete. Brand Veerman was niet aanwezig bij de uitspraak. Bij de be handeling van de zaak twee weken geleden liet hij ook verstek gaan. Volgens zijn advocaat F. Schneider is de man in zijn hoofd nog te veel bezig met de brand in café De Hemel, die op 1 januari 2001 aan veertien jongeren het leven kostte. ANP VOLKEL - De Geldropse vredesactiviste Mariette Moors stopt definitief met haar actiekampje bij de vliegbasis Volkel. Het provisorische onderkomen is gistermorgen voor de zo veelste keer ontruimd door de gemeente. Moors wil haar acti viteiten voortzetten vanuit een eerder dit jaar gekraakte boerderij, vlakbij de hoofdingang van de basis. Vanuit het kampje, dat drieëneenhalf jaar heeft bestaan, drong de activiste geregeld door tot op het militaire vliegveld. Ze kalkte daar leuzen, richtte vernielingen aan, drong door tot in de verkeerstoren en andere gebouwen en gebruikte de startbaan om te skaten. Alle acties waren gericht tegen de vermeende aanwezigheid van Amerikaanse kernraketten op de basis. ANP UTRECHT - Terwijl autochtone leerlingen er na cle middelba re school soms een jaartje tussenuit gaan, kiezen allochtonen vaker voor een directe doorstroming naar het hoger onder wijs. Ze verwachten daarmee een betere kans op een baan en een hoger inkomen. Zo luidt één van de conclusies van de Studie Keuze Monitor van dit jaar. Gisteren werden de cijfers gepresenteerd op de eerste dag van de jaarlijkse Studiebeurs in de Jaarbeurs te Utrecht. ANP OUD-BEIJERLAND - Alle twaalf basisscholen in Oud-Beij- erland krijgen vanaf december cameratoezicht. De gemeente trekt hiervoor 50.000 euro uit. Na een succesvolle proef op drie scholen krijgen ook de overi ge basisscholen camera's. Sinds het experiment op de drie scholen begon, is het vandalisme daar sterk afgenomen. Voor heen werden ruiten ingegooid, fietsenhokken vernield en mu ren beklad. Een beveiligingsbedrijf houdt de beelden 's avonds en 's nachts in de gaten. ANP SCHIPHOL - De luchthaven Schiphol gaat definitief door met de automatische grenspassage langs apparatuur met iris herkenning. Het ministerie van Justitie heeft het systeem na een proef van een jaar officieel goedgekeurd. Onderzoek heeft uitgewezen dat deze vorm van biometrische identificatie zeer betrouw baar is. Op dit moment maken vierduizend reizigers tegen be taling gebruik van irisherkenning, waarbij een blik in de ca mera volstaat om de grens te passeren. Schiphol verwacht dat dit aantal snel zal stijgen. GPD ALKMAAR - De vrees voor besmetting met hepatitis B of C of hiv van meer dan tweehonderd patiënten van het Medisch Centrum Alkmaar is ongegrond gebleken. Onderzoek heeft uitgewezen dat niemand besmet is geraakt. Dat heeft het zie kenhuis gisteren bekendgemaakt. Begin september meldde het MCA dat door een defect aan een reinigingsmachine voor bronchoscopen mogelijk vele patiën ten besmet waren. Iedereen die tussen 5 april en 28 augustus een longonderzoek had ondergaan, werd voor bloedonder zoek opgeroepen. Van de 213 opgeroepen patiënten hebben 189 aan de oproep gehoor gegeven. De 24 die zich nog niet hebben gemeld, krij gen van het ziekenhuis nog een keer een oproep. ANP AMSTERDAM - Aan de gevel van de Balie op het Leidseplein in Amsterdam hangt reuzen was 'te drogen'Het is de aankondiging voor het Cinekidf estival dat morgen van start gaat. Kinderen kunnen dan de nieuwste speelfilms en computerspellen bekijken. De rekken en het wasgoed zijn gemaakt door Femke van Heerikhuizen in opdracht van Ci nekid en het Amsterdamse Fonds voor de Kunst. foto Evert Elzinga/ANP Door de botsing liep de goederentrein over de hele lengte forse deuken op en werd de passagierstrein (achtergrond) in het perron gedrukt. foto Jaap de Boer/GPD van onze redactie binnenland UTRECHT - Het treinverkeer van en naar Utrecht is gisteren ontwricht dooreen botsing tussen twee treinen op station Utrecht Centraal. Duizenden reizigers ondervonden hinder. Bij het ongeval, dat rond elf uur 's morgens ge beurde, vielen geen gewonden. Een goederentrein met kolen die onderweg was van Amsterdam naar Duisburg en een treinstel zonder reizigers botsten door nog onbekende oorzaak op elkaar. De passa gierstrein werd met de voorkant gedeeltelijk in de perronwand gedrukt. Als veiligheidsmaatregel werd na het ongeluk de bovenleiding ter plekke afgesloten. Reizigers kampten met vertragingen tot een uur. Tussen Utrecht en Den Bosch en tussenUtrecht en Arnhem reden geen intercitytremen. Op de ande re trajecten reden minder treinen. De NS zette bussen in. Vandaag rijden de treinen weer volgens het spoor boekje, verzekerde de woordvoerder van Railver keersleiding gisteren. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Reclasseringswerkers la ten moeilijke klanten, met name ver dachten en veroordeelden uit etnische minderheden, liever links liggen. Om genoeg 'productie' te kunnen draaien ontfermen ze zich liever over cliënten die bekend hebben, de Nederlandse taal goed spreken en de Nederlandse normen en waarden accepteren. Dat blijkt uit een onderzoek van dr. M. Boone voor het Willem Pompe Insti tuut voor Strafrechtwetenschappen, dat gelieerd is aan de Universiteit Utrecht. Voor haar onderzoek heeft ze bij diverse reclasseringsinstellingen meegelopen. Volgens Boone heeft de reclassering de afgelopen jaren onder druk van het mi nisterie van Justitie eenzijdig gestreefd naar een 'bedrijfsmatige' werkwijze. Dat blijkt uit te werken in het nadeel van veel allochtonen. Zij worden gere kend tot een moeilijke doelgroep, on der andere door een slechte beheersing van de Nederlandse taal. Ook blijken ze vaak gepleegde delicten te ontken nen en tonen ze zich weinig bereid zich aan te passen aan de Nederlandse sa menleving. Reclasserings werkers heb ben vaak het gevoel dat ze veel moeten investeren in dit soort mensen, terwijl het niet snel genoeg iets oplevert. Als gevolg hiervan worden slecht Neder lands sprekende verdachten die net zijn opgepakt en in een politiecel zitten minder snel bezocht. Ook krijgen ze minder vaak cursussen aangeboden die moeten helpen een normaal leven op te bouwen. Een en ander kan uiteindelijk verve lende consequenties hebben, vreest Boone. Verdachten en delinquenten die soms het hardst zitten te springen om begeleiding lopen hierdoor een onno dig extra risico snel weer in de fout te gaan. „In de moeilijke groep zitten ook veelplegers, bijvoorbeeld Marokkaan se en Antilliaanse jongens. Door die uit gemakzucht liever niet te helpendraag je niet bij aan een vermindering van de criminaliteit." Obstakels De Stichting Reclassering Nederland begint binnenkort met een project om de medewerkers meer bewust te maken van de culturele obstakels bij begelei- door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Defensieminister Korthals haalt de bezem door de eilandencultuur op Defensie. Marine, landmacht, luchtmacht en marechaussee moeten ver gaand gaan samenwerken. De afzonderlijke Haagse staven van de vier krijgsmachtdelen worden drastisch ingekrompen en gereorganiseerd, meldt de minister aan de Tweede Kamer. Met de maatregel vult Korthals ook een deel in van de bezuini ging van ruim 800 miljoen euro die het departement is opge legd. Volgens de FNV-bonden voor defensiepersoneel (AbvaKabo, AFMP en de Marechausseever eniging) wacht Defensie een 'ramp'. Zij vrezen het verlies van duizenden banen. De vier krijgsmachtstaven wor den omgevormd tot twee cen trale organisaties: een over alle operaties en een die het beleid bepaalt. Bij die Haagse staven werken nu circa 6000 mensen. De minister laat zich nog niet uit over de hoeveelheid functies die overbodig worden maar zijn woordvoerder zegt dat het om een 'forse reductie' gaat. Vol gende maand geeft Korthals de precieze cijfers en de aanvullen de maatregelen die hij wil treffen. Behalve als besparing dient de ingreep in de staven ook om de positie van de chef- defensie staf, de hoogste militair, te ver sterken. Hij kri'jgt de zeggen schap over de operationele staf en wordt zo veel meer de 'spin in het web'.Ook komt er een geza menlijk operationeel hoofd kwartier voor vredesoperaties. Van daaruit stuurt de chef-de fensiestaf de missie aan. Vroe ger deed de eigen bevelhebber dat. De desbetreffende onder delen van de staven die zich hiermee bezighielden worden overbodig en dus opgeheven, al dus Korthals. De chef-defensiestaf krijgt ver- i der de bevoegdheid om de be- I velhebbers opdrachten te geven j bij operaties. Hij krijgt ook de zeggenschap over de verdeling j van het budget voor grote mate- rieelprojecten. Op die manier j bepaalt hij feitelijk hoe de krijgsmacht zich op langere ter- j mijn ontwikkelt. Visie De vakbonden zijn furieus. „Dit kabinet heeft totaal geen visie op het te voeren veiligheidsbe- leid", zegt AFMP-voorzitter Heerts mede namens de andere bonden. „Het is snijden zonder visie."Debonden waarschuwen Korthals dat acties zullen vol gen als er gedwongen ontslagen vallen. GPD ding van cliënten. Onderdeel daarvan is dat de reclassering meer werknemers uit allochtone kringen wil aantrekken. Volgens de reclassering werken de af spraken met justitie knellend. De orga nisatie wordt afgerekend op de produc tie. Voor iedere klant en iedere vorm van begeleiding staat een bepaald aan tal uren. „Ik kan niet ontkennen dat er vaak gekozen wordt voor haalbare klanten. In allochtonen moet je meer tijd investeren dan volgens afspraak mogelijk is", zegt beleidsmedewerker R.Poort van Reclassering Nederland. GPD van onze redactie binnenland DEN BOSCH - Minister Van der Hoeven (Onderwijs) is niet van plan scholen te dwingen het mavo en de zogeheten theoreti sche leerweg van het voorberei dend middelbaar beroepson derwijs (vmbo) samen te voegen. Dat heeft ze gisteren ge zegd tijdens een bijeenkomst over het vmbo in Den Bosch. De provincie Noord-Brabant klaagt dat scholen met aparte mavo-afdelingen te veel leerlin gen van de vmbo-scholen weg zuigen. Maar Van der Hoeven is niet van plan ha vo/vwo-scholen op te leggen de aparte mavo-af deling te integreren in het vmbo. De minister ontkent de proble men in het vmbo niet, maar vindt dat de scholen in samen werking met de provincies en gemeenten zelf op regionaal ni- veau afspraken moeten makenil over het onderwijsaanbod. i Van der Hoeven wil de scholenf; nog meer vrijheid geven en dei- verantwoordelijkheid voor het aanbod bij het schoolbestuur'! leggen. Maar daar is een wets-;': wijziging voor nodig. Op het congres werd een plei- r dooi gehouden voor het uitbrei- i den van de vier studierichtingen! die het vmbo nu kent met een- vijfde, puur praktijkgerichte:; leerweg. Die zou de leerlingen- klaar moeten stomen om direct'; de arbeidsmarkt te bestormem als vakman/-vrouw. Eigenlijk bestaat die opleiding) al in de praktijk voor leerlingen die niet kunnen of willen door-: stromen naar verdere opleidin gen. Van der Hoeven prijst dat en vindt dat scholen die vrijheid j moeten houden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3