Guus Hiddink blijft op zijn post PZC Santiago Botero speelt met de wind Juridische hersengymnastiek rond Feyenoord Ontslag bodyguard verdringt spitsenleed naar de achtergrond 21 Aangeslagen PSV-coach opnieuw met de dood bedreigd Voetbal over drie jaar op proef op kunstgras Tussentijden tijdrit FC Utrecht moet geduld hebben Plan van aanpak tegen racisme Auxerre en Sedan op herhaling Higuita gestraft voor drugsgebruik Steels naar Landbouwkrediet vrijdag 11 oktober 2002 door Arjen Vos en Henk van Weert SAN AGUSTIN - Guus Hiddink heeft opnieuw een dreigbrief ontvangen. De voor de trainer van PSV bestemde brief werd eind vorige week geopend in het Philips Stadion. Er waren waarschijnlijk één of meer ko gels bijgevoegd. Over de inhoud van de brief worden in het be lang van het onderzoek geen mededelingen gedaan. Hiddink ontving in augustus ook al een dreigbrief. „Ik heb opnieuw een dreige ment ontvangen met soortgelij ke inhoud als de eerste keer het geval was", zei Hiddink, die met PSV op trainingskamp op de Canarische Eilanden verblijft. „Ik zal volgende week bij de po litie aangifte doen en laat de zaak dan weer in handen van justitie." Hiddink en PSV wilden de-nieu we bedreiging tot gisteren onder de pet houden. Woensdagavond werden geruchten over de brief nog door de club ontkend. Maar na aanhoudende wagen is in overleg met de politie besloten de tweede bedreiging van Guus Hiddink toch naar buiten te brengen. Opstappen De trainer wilde gisteren niets zeggen over de brief. Hij wil eerst van de politie vernemen wat de verdere stappen zijn. Via woordvoei'der Pedro Salazar het hij weten zich 'niet gewel dig' te voelen. Hij denkt niet concreet aan opstappen. „Na tuurlijk schiet er even door zijn hoofd: bekijk het maar. Dat is een normale reactie wanneer er zoiets gebeurt", aldus Salazar. „Maar opstappen is voor Guus geen serieuze optie. Hij heeft niets gezegd over dat hij PSV of zelfs de hele voetbalwereld vaarwel wil zeggen. Guus ge draagt zich ook niet anders dan anders. Hij is nog steeds rustig en goed met zijn vak bezig." Bij PSV is de nieuwe dreigbrief aan het adres van de trainer met afschuw ontvangen. Salazar: „Dit is de maatschappij in Ne- NYON - Op zijn vroegst over drie jaar kunnen er in Europa competitiewed strijden voetbal op kunst gras worden gespeeld. Maar alleen als een proef met het spelen op kunst gras bij een aantal prof clubs die zich daarvoor vrijwillig opgeven, posi tief uitpakt. Die proef moet over de ja ren 2003 en 2004 plaats vinden. Dit standpunt heeft de Europese voet balbond Uefa ingenomen. De Uefa heeft een hand boek voor kunstgras ge maakt. Daarin staan nor men voor het spelen op kunstgras tot op het hoog ste niveau. Periodiek zal de Uefa de laatste ontwikkelingen op dit gebied aan de leden bekendmaken. De we reldvoetbalbond Fifa heeft zich inmiddels ach ter de plannen van de Eu ropese bond geschaard. De twee vóetbalorganisa- ties hebben gisteren uit gebreid over de problema tiek vergaderd. Dat beraad wordt vandaag voortgezet. GPD derland anno 2002. De lol gaat er zo wel vanaf. Al jaren is er supportersgeweid,maar bestre den wordt het niet. Het gaat steeds verder." Hiddink sprak woensdag nog met Spaanse journalisten over de eerdere bedreiging. Daarbij repte hij met geen enkel woord over een nieuw voorval. Hij liet zich slechts in algemene zin uit over de bedreiging. Hiddink: ,Ik voel me geraakt door het feit dat ik bedreigd ben, maar ik moet verder gaan met mijn werk. Dit is een thema dat ik het liefst naast me neer wil leggen. Voetbal heeft passie nodig, maar het moet gezonde passie blijven die binnen zekere gren zen blijft. Het gaat hier om een of andere zieke geest, een uit zondering." Uitwassen Hoewel de PSV-coach op dat moment wist van de nieuwe be dreiging, gaf hij duidelijk te kennen dat hij niet zal stoppen met coachen. „Ik blijf op mijn post en zet mijn werk voort. Ik zal wel zien wat de toekomst brengen zal, hoewel dit wel een situatie is waarin je over veel za ken begint na te denken." Hid dink riep de autoriteiten op om een einde te maken aan de uit wassen in het Nederlandse voetbal. „Het zijn abnormale gebeurtenissen die het voetbal kapotmaken." PSV zal hem niet aan zijn con tract houden als Hiddink toch wil stoppen. Als werkgever stelt voorzitter Har 17 van Raaij zich voortdurend de vraag of hij Hiddink nog wel langer bloot kan stellen aan nieuwe bedrei gingen. „Dat zal de insteek moe ten zijn in een gesprek tussen ons", aldus Van Raaij. „Daar wil ik in alle rust met hem over pra ten en daarna kunnen we con clusies trekken. De persoonlijke gevoelens van Guus zijn voor mij het belangrijkst. Ik stel mij niet op het standpunt dat een contract tot iedere prijs uitge diend moet worden. Dat past niet bij mij, dat past niet bij PSV." Na Frank Rijkaard (destijds Sparta) en Bert van Marwijk (Feyenoord) is Hiddink de derde trainer in het Nederlandse prof voetbal die dit jaar met de dood is bedreigd. KNVB-directeur Henk Kesler ontving eveneens een brief met kogels. De daders zijn nog niet opgespoord. GPD Santiago Botero tijdens zijn gouden race tegen de klok én de wind in Zolder. door Edward Swier ZOLDER - Ze klaagden, of ze nu nummer 57,14 of 2 in de uit slag waren, stuk voor stuk over de weersomstandigheden. Som mige profs hadden de bries tussen Hasselt en Zolder gister middag als 'stormachtig' erva ren, anderen noemden het be scheiden 'winderig'. Iedereen klaagde, behalve de winnaar. Santiago Botero had zich in zijn element gevoeld. „II? heb veertig kilometer gespeeld met de wind", lachte de eerste Colombiaanse wereldkampioen tijdrijden ooit. De 40,4 kilome ter had hij, met een verbluffend verzet van 55x11, afgelegd in 48.08,45. Goed voor een gemid delde snelheid van liefst 50,352 kilometer per uur. Ver achter de wereldkampioen, en naar eigen idee ook aanzien lijk meer geplaagd door cle wind dan Botero, beëindigden de Ne derlanders hun bij voorbaat kansloze missie. Paul van Scha len, anderhalve week voor het WK pas aangewezen als vervan ger van Erik Dekker, werd 54e in 52.39. Maar drie coureurs de den het slechter. Stayeren Servais Knaven hield er met zijn tijd van 50.23 aanvankelijk heel wat meer achter zich. Zijn 25e plaats moest hij echter niet lang na de finish weer inleveren. In de laatste kilometer was hij in het spoor gekropen van Igor Gonzalez de Galdeano, de bron zenmedaillewinnaar. Knaven werd voor stayeren beboet door de jury met 45 seconden tijd- 1. Botero (Col) 2. Rich (Dui) 3. Galdeano (Spa) 4. Bodrogi (Hon) 5. Peschel (Dui) 39. Knaven 54. Van Schalen 20 km 25,1 km 36,4 km 40,4 km 23.52 (3) 23.39 (1) 23.49 (2) 23.59 (4) 24.19(12) 24.48(29) 25.45 (54) tijdstraf wegens stayeren (3) 43.26 (1) 43.27 (2) 43.37 (4) 43.47 (7) 44.00 31.04(27) 45.22(25) 32.20(53) 47.19(54) 29.51 29.48 29.50 29.58 30.23 48.16 48.25 48.33 48.42 51.08* 52.39 straf en zodoende pas als 39e ge klasseerd. „Hij haalde me pas in de laatste kilometer in, ik dacht nog: twee minuten achter Igor, niet slecht", grapte Knaven. En realistischer: „Maar het is waar, om mee te doen om de prijzen moet je echt nog een tandje of twee groter kunnen rijden." Zonder een échte speci alist als Erik Dekker kan Ne derland deelname aan een WK beter benaderen met de olympi sche gedachte dat vooral deel nemen belangrijk is. Dat voor komt een hoop frustratie en teleurstelling. Het zijn juist zulke gevoelens die Santiago Botero, in Zolder ruim acht tellen sneller dan de Duitse stoemper Michael Rich, recent niet of nauwelijks heeft gekend. De 29- jarige Colombi aan met de blauwe ogen en de blonde haren won dit jaar veel. Wanneer hij zijn zinnen op een koers zette, was hij prompt bij de besten. In de dagen dat het gerucht ging dat de Kelme- ploeg vanwege geldgebrek zou worden opgeheven, gaf hij én zijn werkgever een steuntje in de rug én werkte hij aan zijn marktwaarde door de Classique des Alpes te winnenIn de tij drit van de Dauphiné Libéré klopte de in Medellin geboren Botero Lance Armstrong. Een kunst stukje dat hij in de Tom: tussen Lanester en Lorient herhaalde. Nadien won hij in diezelfde Ronde van Frankrijk ook nog eens de bergetappe naar Les Deux Alpes en zegevierde hij in een rit in de Vuelta. Botero kiest zo zijn dagen uit, sinds hij voor zichzelf heeft ge concludeerd dat het winnen van een grote ronde als de Tour de France hem niet gegund is. „Daarvoor ben ik niet constant genoeg, het is te moeilijk voor mij." En dus leerde Botero te pieken. Kelme-ploegleider Bei- da weet dat. „Hij kiest liever zijn dagen." Na de Vuelta kruiste Botero de tiende oktober aan. „Ik heb wat gerust, meestal twee uurtjes per dag getraind. En soms honderd kilometer achter de auto, met mijn verloofde achter het stuur. Niets specifieks." Opperbest Botero, geblokter dan de meeste van zijn frêle landgenoten, schakelde gistermiddag niette min zonder probleem de zwaarst mogelijke versnelling. En voelde zich opperbest. „Ik wist waar het op aankwam. Met de wind in de rug heb ik telkens geprobeerd te recupereren, zo- foto Vincent Jannink/ANP dat ik bij tegenwind weer alles kon geven. Ik heb dan gepro beerd echt te lijden." Het deed hem geen kwaad. Na 25 kilometer had de tempobeul nog de derde tijd, maar hij bleek zijn krachten goed verdeeld te hebben. „In de laatste tien kilo meter voelde ik me op m'n best. Dat is typisch iets voor mij. Ik heb dat geleerd in mijn tijd als baanrenner. Op de baan kon ik in de laatste kilometer van de individuele achtervolging ook nog altijd het beste geven." Van Schalen, 4 minuten en 31 seconden langzamer dan de winnaar, had ook zijn uiterste best gedaan,Ik ging zo hard als ik kon." Het was bepaald niet voldoende. Alleen de onbeken de Ier O'Loughlin, de Namibiër Mannie Heymans en de ver keerd gestuurde Kazach Ne- vakh bleven achter hem. Als in valler had hij stiekem op iets meer gerekend. „Maar wat mag je vernachten als je anderhalve week voor het WK hoort dat je mag rijden? Ik had eerlijk ge zegd mijn seizoen al min of meer afgesloten. Dat merk je toch. Ik moest op de stukken met tegen wind twee of drie tanden terug. Daar red je het niet mee als je het op moet nemen tegen jongens als Botero." GPD NYON - De Europese voetbalunie Uefa laat FC Utrecht een dag langer in spanning. Pas vanmiddag volgt de uitspraak in de strafzaak naar aanleiding van de ernstige rellen vorige week bij de Uefa Cup-wedstrijd tegen Legia Warschau (1-3) in de Galgenwaard. Dat heeft een woordvoerder van de Uefa gistermiddag aan de clubleiding laten weten. Het bestuur van FC Utrecht hoopte eerder duidelijkheid vanuit Nyon te krij gen. Door de overvolle agenda van de tuchtcommissie, die meer dan honderd strafzaken dient af te handelen, moest de Uefa de uitspraak echter een dag uitstellen. ANP NYON - De Europese voetbaluniq Uefa heeft een plan gepre senteerd om het racisme in het Europese voetbal te bestrijden. Alle aangesloten bonden en clubs hebben gisteren een schrif telijke instructie ontvangen, waarin tien stappen zijn opge nomen. De Uefa roept de clubs daarbij op openlijk stelling te nemen tegen racisme, en spelers en supporters die zich daaraan schuldig maken hard aan te pakken. In het tienstappenplan van de Uefa dienen de clubs onder meer in het programma blad duidelijke afspraken over racisme en discriminatie ken baar te maken. Overtreders van de regels mogen niet meer in aanmerking komen voor een seizoenskaart. Racistisch ver baal geweld, racistische graffiti en andere racistische en dis criminerende uitingen moeten in samenwerking met ste wards en politie disciplinaire maatregelen tot gevolg hebben. De clubs dienen supportersverenigingen, jeugdcentra, scho len en spelersvakbonen te benaderen om het racisme geza menlijk aan te pakken. ANP PARIJS - Auxerre, tegenstander van PSV in de Champions League, moet opnieuw naar Sedan voor de uitwedstrijd in de Franse competitie. Het eerdere duel van 21 september, met een zege van 1-3 voor Auxerre, is door de Franse voetballiga ongeldig verklaard. Trainer Guy Roux kondigde na de uit spraak onmiddellijk aan dat zijn club beroep tegen het op merkelijke vonnis aantekent. Aanleiding voor het protest van Sedan tegen de uitslag was een arbitrale dwaling meteen na de gelijkmaker van de thuisploeg (1-1). De scheidsrechter liet de aftrap nemen, terwijl nog twee spelers van Auxerre zich op de helft van de tegenstander bevonden. Uit de directe tegen aanval kwam Auxerre opnieuw op vooi'sprong. SID BOGOTA - René Higuita, doelman van Deportivo Pereira in Colombia, is voor zes wedstrijden geschoi'st wegens gebruik van cocaïne. De veelbesproken voormalig international (36) werd betrapt bij een controle op doping na een wedstrijd van zijn club. RTR GENK - Wielrenner Tom Steels rij dt volgend seizoen voor de Belgische wielerformatie Landbouwkrediet-Colnago. De Belgische kampioen tekende een contract voor één jaar bij het team van ploegleider Gerard Bulens. Sprinter Steels rijdt nu nog voor Mapei-Quick Step, maar die ploeg houdt er aan het einde van dit seizoen mee opLandbouwkrediet ambieert vol gend seizoen een plaats in de eerste afdeling van het interna tionale wielrennen. Om die reden contracteerde Bulens eer der de 38-jarige stoemper Ludo Dierckxsens. Belga de spelers vooi-taan intern op te lossen en niet via een extern bu reau, gezien de problemen die zich de laatste maanden hebben voorgedaan." Met die problemen doelde Ad vocaat op de bedreigingen waarmee enkele collega's (Hid dink, Van Marwijk, Rijkaard) te maken kregen. Hij knikte daar om instemmend toen hem het ri sico werd vooi'gelegd dat zijn spelers midden in de Noorse nacht een gewelddadige dronk aard konden hebben ontmoet. Terwijl de bodyguai'd op bed lag. Holkema wordt opgevolgd door oud-politieman Theo Da- men. Holkema weg, Van Nistelrooij en Van Hooijdonk zijn er geluk kig nog wel bijDe midvoor van Manchester United verscheen gisteren ook wel op het trai ningsveld, voor de eerste trai ning in de aanloop naar Oosten rijk, maar een bal raakte hij niet aan. Van Nistelrooij, wollen muts op de kop, liep wat en rekte wat en hield het toen voor ge zien. „Mijn hamstrings. Ik heb er nog steeds last van. Maandag heb ik een hele wedstrijd ge speeld, maar Olympiakos heb ik moeten laten schieten." En trai ningen? „Trainen? Daar hebben we geen tijd voor. We spelen de ene wedstrijd na de andere! van onze sportredactie ROTTERDAM - Heeft de stichting Feyenoord en haar voorzitter Jorien van den Herik bewust en opzettelijk de fiscus benadeeld bij de aangifte van loonbelasting medio jaren negentig? Had de club wel of niet loonbelasting moeten betalen over een deel van de transfersommen die voor de spelers Aurelio Vidmar, Patrick Allotey en Christian Gyan zijn betaald? En hoort deze hele kwestie wel bij de strafrech ter van de rechtbank in Rotterdam? Daarover bogen zich gisteren in Rot terdam de rechtbank, het Openbaar Ministerie en vier advocaten van x-es- pectievelijk de club en voorzitter Van den Herik in persoon. In urenlange zeer juridische en fiscaal getinte betogen probeerden de advocaten aan te tonen dat de zaak niet bij de strafrechter van de rechtbank thuishoort, maar bij de belastingkamer in Den Haag, waar overigens ook al een procedure loopt. Duidelijkheid is er nog niet. Pas van ochtend maakt de rechtbank bekend of hij vindt dat het OM club en vooi'zitter terecht voor de rechter heeft gesleept. Rechtbankvoorzitter Goossens i'ichtte zich aan het eind van de zitting speciaal naar Van den Herik en Feyenoords fi nancieel manager Van Dop, die de hele dag roerloos in de vei'dachtenbank za ten. „Vandaag was een staaltje van ju ridische hersengymnastiek. Dat gaat aan het begin altijd zo. Voor u weinig interessant, maar als wij morgen be sluiten dat de zaak wordt ondei'zocht, dan wordt het voor u misschien meer bevredigend", aldus Goossens. De raadslieden van Feyenoord en Van den Herik betoogden dat de informatie uit een boekenonderzoek van de fiscus in 1997 nooit tot een gerechtelijk voor onderzoek en een inval van de Fiscale Inlichtingen- en Opspoi'ingsdienst (Fiod) in 1998 had kunnen leiden, al was het alleen maar omdat de belas tingrechter zich daar eerst over moet uitspreken. De kwestie di'aait om het geld dat de spelers na him transfer zelf zouden hebben gekregen. Kregen ze dat van Feyenoord, dan is het tekengeld en Voorzitter Jorien van den Herik (1) en advocaat Mentink. foto Robert Vos/ANP moet er belasting over worden betaald. Maar dat is niet zo, erkent ook het OM. Maar de transfersommen zijn volgens Justitie hoger geworden om het teken- geld te omzeilen, dus komt het van Fey enoord, dus is het tekengeld, en dus moet er belasting over worden betaald. De fiscus is opzettelijk om de tuin ge leid en daarom is het belastingfraude, aldus het OM. Feyenoord en Van den Herik, die als persoon is gedagvaard omdat hij feite lijk leiding gegeven zou hebben aan de constructie, betwisten dat. Club en voorzitter willen dan ook een groot aantal getuigen horen als de zaak wordt voortgezet. Onder hen de fiscaal deskundige die Feyenoord adviseerde, maar ook de belastinginspecteur die Vidmar verder vrijstelde van het beta len van belasting. De rechtbank maakt vanochtend om 9.30 uur bekend of het OM ontvanke lijk is in de vex-volging en of de zitting wordt voortgezet. ANP door Henri van der Steen KATWIJK - Twee spitsen van het Nederlands elftal zijn onge steld, hetgeen bondscoach Dick Advocaat zes dagen voor de EK- interland tegen Oostenrijk zor gen baart, maar de meeste aan dacht ging gisteren uit naar het ontslag van de bodyguard van Oranje. Over de blessures van Van Nistelrooij en Van Flooijd- onk is het vooralsnog gissen, over het ontslag van 'veilig heids-officier' Bertus Holkema trouwens ook. De affaire leek in eerste instan tie pikant genoeg voor de voor pagina. In de nacht na Noorwe- gen-Nederland was een aantal spelers van Oranje in Oslo nog een biertje gaan drinken. Rond half vier zou het tot een vecht- partij zijn gekomen tussen spe lers en Noorse journalisten, fotografen en gewone nacht brakers en feestneuzen. De snel opgetrommelde Holkema zou een einde hebben gemaakt aan de vechtpartij en tevens alle di gitaal opgenomen foto's in de camera's van de fotografen heb ben gewist. Eind goed, al goed? Nee, Holke ma werd door de KNVB ontsla gen, hoewel zijn contract net met twee jaar was verlengd. Ra ra, hoe kan dat? Nadere beschouwing leert dat er natuurlijk helemaal geen sprake was van een voorpagina- verhaal. Tijdens het uitstapje dat enkele spelers maakten was er één fotograaf geweest die stiekem, overigens volstrekt on schuldige, foto's had gemaakt, wat de voetballers - na 'Dene marken' bevreesd voor een nieuwe rel - ertoe had aangezet Holkema in schakelen. Die zorgde ervoor dat de fotograaf zijn foto's 'inleverde'. Pikant Pikant is natuurlijk wel de vraag die gisteravond ook daad werkelijk aan Dick Advocaat werd gesteld: hoe is het mogelij k dat voetballers midden in de nacht in een grote stad op stap gaan, terwijl de bodyguai'd op bed ligt? Dat vond Advocaat een goeie vraag. Hij wilde natuur lijk niet vertellen dat Holkema, door de spelers liefkozend Ber tus genoemd, alleen al door deze uitglijder ontslag verdiende. „Maar het is wel zo dat we heb ben besloten de veiligheid van Zwembad Zondagavond, als de spelers weer verzamelen na een vrije dag, bekijkt Advocaat of Van Nistelrooij en Van Hooijdonk mee kunnen naar Wenen. De topscorer van Feyenoord - die nu al bijna twee weken niet heeft gescoord uit een vrije trap - heeft last van de onderkant van zijn scheen- en kuitbeen, gevolg van een tik die hij zondag tegen Ajax opliep. Van Hooij donk trainde gisteren in het ho tel, meer in het bijzonder in het zwembad. Andre Ooijer oefende ook, voor reisduif. Zondagavond kon Ad vocaat hem nog geen uitsluitsel geven over een selectie, waarop Ooijer maandag in alle vroegte met PSV naar de Canarische Ei landen vloog voor een trai ningskamp. En meteen weer te rug kon toen Advocaat hem toch selecteerde. Voor niks, want Ooijer bleek geblesseerd aan de knie. Hij wordt niet gestraft met een nieuw retourtje Canarische Eilanden; PSV keert vandaag naar Eindhoven terug. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39