Brandweer zit nog tijdje krap PZC Zeeland krijgt kinderhotel in Hulst Sportvelden goeddeels larvenvrij Blijf van mijn Lijf gebruikt prijs voor promotiecampagne Coole Maori bouwt bruggen WEES STARTPROBL Giro 860 6 16 Commandant: verhuizing pas in 2004 Weer bom gevonden bij station Middelburg Surfevenement Brouwersdam Bijeenkomst over lotgenoten Informatie over whiplash agenda weekend diensten LATEN JE NIET LOS. f i Wi ui i lr»)i i >i ks; Hersenstichting Nederland Giro 860 Laat ze niet vallen Giro 222111 vrijdag 11 oktober 2002 door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Hij hoopt dat de nieuwe kazerne aan de Boutlaan in Scharendijke er in 2004 staat, de Schouwen-Dui- velandse brandweercomman dant F. Pijnenborgh. Zekerheid dat dat ook lukt is er echter nog niet. Het nieuwbouwplan is een zaak van lange adem. De gemeente ijvert al bijna drie jaar voor de bouw van een nieu we brandweergarage ter ver vanging van de oude, veel te krappe aan de Platteweg. De nieuwe kazerne zou moeten ko men aan de Boutlaan, naast de begraafplaats. De gekozen locatie heeft bij een aantal inwoners van Scharen dijke de gemoederen danig in beweging gebracht. Zij vinden het ongepast dat een brand weerkazerne zo dicht bij een do denakker gerealiseerd wordt en vrezen dat de rust erdoor ver stoord wordt. De gemeente heeft desondanks steeds vastgehouden aan de ge kozen locatie omdat die plek in de visie van Schouwen-Duive- lands dagelijks bestuur qua lig ging onbetwist de beste plek is. Het door omwonenden van de begraafplaats aandragen alter natief vlakbij het enkele hon derden meters verderop aan de Boutlaan gelegen vakantiepark Zeeland Village is afgewezen. Momenteel is vooruitlopend op doorNadia Berkelder MIDDELBURG - In het sta tionsgebied in Middelburg is opnieuw een explosief gevon den. Het is nog niet duidelijk om welk type het gaat. Het explo sief wordt vandaag verwijderd. Het werk aan de parkeergarage van het stadskantoor en het wa terschapskantoor gaat, welis waar voorzichtig, gewoon ver der. In juli werd ook een explosief gevonden. Het werk aan het stadskantoor lag toen drie we ken stil. De gemeente liet onder zoek uitvoeren naar de aanwe zigheid van explosieven. Door de gebruikte methode kon ech ter maar veertig procent van de bouwput onderzocht worden. Het college van B en W noemde dat 'een betrouwbare steek proef' en besloot de werkzaam heden voort te zetten, ondanks het advies van het onderzoeks bureau om de bouwput laagje voor laagje af te graven. Het ex plosief dat nu is gevonden, lag op het gedeelte van de bouwput dat toen niet is onderzocht. Burgemeester K. Schouwenaar omschreef het explosief giste ren als 'niet zo groot'.De vorige keer ging het om een granaat uit de Tweede Wereldoorlog van tachtig centimeter lang, met een doorsnede van veertien centi- meter.Het explosief wordt waarschijnlijk vandaag wegge haald. De vindplaats is op ad vies van de EOD afgedekt. De bouwput is de afgelopen nacht niet extra zwaar beveiligd. ,,Er is nauwelijks bij te komen", zei Schouwenaar. „Maar voor de zekerheid is er wel extra gesur veilleerd." Het werk aan de par keergarage van het stadskan toor en het waterschapskantoor is gisteren, enigszins aangepast, doorgegaan. een voor de bouw noodzakelijke wijziging van het bestemmings plan een artikel- 19-procedure in gang gezet die de bouw van de nieuwe kazerne planologisch mogelijk moet maken. Brand weercommandant Pijnenborgh hoopt van ganser harte dat die procedure dusdanig snel afge rond kan worden dat in 2003 met de bouw van de nieuwe ka zerne begonnen kan worden. Veredelde stal Het huidige onderkomen van de post Scharendijke van de Schouwen-Duivelandse brand weer aan de Platteweg voldoet al jaren niet meer aan de eisen des tijds. „Eigenlijk is het niet veel meer dan een veredelde stal", zegt Pijnenborgh. De brandweercommandant voegt daar aan toe dat de brand weer momenteel niet anders kan dan de kazerne als uitruk- garage gebruiken. „Arbotech- nisch kan het helemaal niet, maar we mogen de veiligheid van de bevolking niet in gevaar brengen door de kazerne te slui ten." Leny Hamelink in een van de kamers van het toekomstige Kinderhotel. foto Wim Kooyman door Jeanette Vergouwen HULST - Binnenkort komt er een kinderho tel in Hulst en eind november wordt ook de eerste jeugddisco geopend. Beide initiatie ven zijn genomen door Crea Stangi in Hulst. Het kindercentrum in de binnenstad van Hulst breidt uit. Directeur Leny Hamelink laat momenteel een deel van de bovenver dieping inrichten met enkele kamers voor het kinderhotel. „Eind oktober is alles ope rationeel. De vi'aag naar opvang in de avonduren en ook 's nachts was groot. Ook de gemeente attendeerde mij erop dat bij voorbeeld alleenstaande moeders niet kon den werken in de avonduren, omdat ze dan geen oppas konden krijgen en vanuit de ver zorging en vanuit Vlaanderen kwam er eveneensvraag. Het dichtstbijzijnde kin derhotel is in Gent, nu dat in Antwerpen is opgeheven. Dat er nu een kinderhotel in Hulst komt is bijzonder. Volgens mij zijn er geen in Zeeland en Noord-Brabant. Hulst krijgt dus een primeur." Professioneel Het kinderhotel is voor kinderen van nul tot vier jaar. Werkende ouders, maar ook ou ders die door ziekte tijdelijk uitgeschakeld zijn, kunnen him kroost overdragen aan de professionele hulp die Crea Stangi biedt. „We bieden dus, behalve op zaterdag en zondag, een 24-uursopvang en we stellen het rooster op naar gelang de vraag en de be hoefte. In de toekomst willen we nog meer mogelijkheden bieden. Nu zijn we op zater dag open van 7.30 tot 12.30, maar er wordt al gedacht aan opvang op zondagmiddag." Sinds september is de buitenschoolse op vang verdubbeld en Leny Hamelink wil me de daardoor nog enkele nieuwe activiteiten lanceren. „Op vrijdag 29 november vindt de eerste jeugddisco plaats. Ik wil dan een ca fésfeer creëren voor de jeugd van twaalf tot zestien jaar. Dat is de vergeten groep. Het is dus geen soos, maar een disco waar gedanst kan worden op muziek die een dj draait. Er is geen alcohol te koop en binnen is roken verboden. We willen deze disco om de vier tot zes weken houden, steeds op een vrijdag van 19.30 tot 23.00 uur." Crea Stangi aan de Hulster Paardenmarkt houdt zaterdag 23 en zondag 24 november open huis. door Ron Maqnée VLISSINGEN - Het Blijf-van- mijn-Lijf-huis in Vlissingen heeft een bijdrage van 3500 euro gekregen voor promotieactivi teiten. Het geld is afkomstig van de fabrikant van gezondheids producten Johnson Johnson. Met het geld gaat het vluchthuis een reclamecampagne op poten zetten. Volgend jaar bestaat het Blijf-van-mijn-Lijf-huis 25 jaar en het jubileum wordt aan gegrepen om de instelling eens extra onder de aandacht te brengen. M. de Jonge van het vluchthuis onthult dat er volgend jaar in elk geval een reclamevliegtuigje over de stad zal vliegen. Hier door worden ook toeristen met het Blijf-van-mijn-Lijf-huis geconfronteerd, zo is de gedach te. „We vieren hartje zomer ons 25-jarig bestaan. Met een pak kende tekst willen we onszelf weer onder de aandacht bren gen", aldus De Jonge. „Daar naast worden er folders gedrukt, komt er een jubileum boekje uit en gaan we in bus hokjes adverteren. Tot slot maakt het huis een digitale les brief voor scholieren van het voortgezet onderwijs." Het geld is afkomstig van het Amerikaanse bedrijf Johnson Johnson. De onderneming wil met de gift het werk van organi saties op het gebied van gezond heid en welzijn ondersteunen. Naast Blijf van m'n Lijf zijn er nog 39 andere instellingen in Nederland met een geldelijke bijdrage ondersteund. Gisteren werden de prijzen in Tilburg uitgereikt. Het Vlissingse Blijf- van-mijn-Lijf-huis was daar overigens niet persoonlijk bij aanwezig. De Jonge: „Onze pr- medewerkster zou het officieel in ontvangst nemen, maar die is ziek." Opvang Het Vlissingse Blijf-van-mijn- Lijf-huis ging in 1978 van start. Er zijn zestien plekken voor moeders met eventueel kinde ren. Die leven gedurende de op vang in één slaapkamer. Een limiet aan de opvangtermijn be staat er niet. Zo zijn er wouwen die met hun kinderen al meer dan een jaar in de opvang ver toeven. „De een gaat binnen veertien dagen weer terug naar huis, als de situatie weer genor maliseerd is. Een ander wacht op een huis. En dat kan soms erg lang duren", legt De Jonge uit. Volgens haar moeten medewer kers van het Blijf-van-mijn- Lijf-huis over een lange adem beschikken. „Het is vaak bij huiselijk geweld het beste als de man uit het huis wordt gezet, Dat is onlangs in een onderzoek aangetoond." Maar het Blijf-van-mijn-Lijf- huis had dat al eerder door: „Wij schreven dat al in 1978 in een nota. Dan blijkt wel hoe taai de materie is en dat je lang tegende stroom moet oproeien", aldus De Jonge. OUDDORP - Wind- en kitesur- fers geven demonstraties op za terdag 19 en zondag 20 oktober. Dat gebeurt tijdens het Surf-en Kite-evenement op het Noord zeestrand aan de Brouwersdam. Organisatoren van windsurfing Renesse geven surfers te moge- lijkheid om gratis nieuwe mate rialen te testen en om professio nals in actie te zien. Op beide dagen is het rond drie uur 's mid dags hoog water. GOES - Cerebraal, de vereni ging voor mensen met verwor ven hersenletsel en hun naasten, houdt woensdagavond 16 okto ber een contactavond. Deze is bedoeld voor partners van pati ënten met een niet-aangeboren hersenletsel en wordt gehouden in hotel Terminus in Goes. De bijeenkomst begint om 19.30 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De sportvelden aan de Lange Blokweg in Zie- rikzee zijn weer grotendeels vrij van de schadelijke emelt. De larf van de langpootmug is vol gens P. Berrevoets van de ge meente Schouwen-Duiveland na de tweede bestrijdingsronde 'voor negentig procent' verdwe nen. Het hoofdveld van de voetbal verenigingen Zierikzee en Ivlevo is na drie weken weer vrijgege ven voor gebruik, zodat de aan tasting geen verdere gevolgen heeft voor het competitiepro gramma van beide clubs. De overige grasmatten van het complex Den Hogen Blok waren al eerder bespeelbaar. „Zoals het er nu naar uitziet, is het leed voor dit seizoen geleden", zei Berrevoets gisteren. De daling van de bodemtemperatuur helpt de omstandigheden een handje. Daardoor wordt het plukje larven dat nog op de rus tigste stekjes van de velden heeft weten te overleven, min der actief, wat maakt dat het gras snel genoeg kan herstellen. Om te voorkomen dat het euvel zich volgend jaar weerin dezelf de omvang voordoet, is het zaak de velden met tijdige bemesting in goede conditie te houden, legt de gemeentelijk medewerker cultuurtechniek uit. „Zodat het goed aan de groei blijft en meer weerstand kan bieden. Emelten zitten over het algemeen altijd wel ergens in de bodem. Het is maar net waar de langpootmug haar eitjes legt. Maar je krijgt pas blijvende schade wanneer de grasmat heel zwak is." Een preventieve bestrijding is vol gens Berrevoets niet mogelijk. „Een stevige winter helpt ook wel. Maar in de droge periode zullen de velden hier toch altijd kwetsbaar blij ven, omdat je niet kimt beregenen. In de meeste gebieden op Schouwen-Duive land is het zoutgehalte van het grondwater te hoog. Alleen rond Noordgouwe, Zonnemaire en in de westhoek is het zoutvrijvan daar dat je bij DFS bijvoorbeeld wel een beregeningsinstallatie ziet." Het aankoppelen van de apparatuur aan een kraan van het openbaar waterleidingnet, door Anita Hoekman KRUININGEN - Bruggen bou wen tussen culturen. Dat is een hele korte beschrijving waar het bij de organisatie Atlantic Bridge om gaat. De organisatie is in veel landen actief, maar de thuisbasis ligt in Nederland. Om precies te zijn in Kruinin- gen. Deze maand hebben ze een Maori gospelzanger naar Zee land gehaald, die de gehele week al middelbare scholen 'on veilig' maakt. Steve Apirana legt coole gasten het zwijgen op, leert ze vervol gens de wardance en verbouwt het heftige rocknummer Wild thing tot een zoetsappig liefdes nummer. En dat alles om de boodschap van het geloof over te brengen. Wie denkt dat het overbrengen van het geloof saai moet zijn, is kennelijk de Maori Music Man nog niet tegen het lijf gelopen. Hij past zich aan, aan de groep mensen waar hij voor staat. Op het Buys Ballot College 'drum men' de derdeklassers mee met een gospel en fungeren ze als achtergrondkoortje. Stoere knapen die zich te 'cool' vinden om mee te doen, roept hij naar voren om dat Steve zichzelf zo genaamd wil 'omringen met coole mensen'Dan blijkt ineens hoe stoer de derdeklasser eigen lijk is, want hij blijft braaf zit ten. Ook een uitnodiging om de oorlogsdans van de Maori te le ren, slaat hij af. De stoere knaap wil niet voor gek staan, maar Steve spot met veel plezier over zichzelf. In een geanimeerd verhaal laat hij we ten dat hij vrede heeft met zijn weerbarstige krullen, zijn te dicht bij elkaar staande ogen, zijn platte neus en grote lippen, want hij is naar eigen zeggen door God en de engeltjes ge maakt en dus is hij prachtig! God persoonlijk heeft zijn neus ingedeukt en aan zijn lippen ge trokken. En dus heeft hij vrede met zijn uiterlijk. Steve weet de boodschap goed in te pakken. Het publiek ge niet, zeker als hij ook de leraren een liedje laat zingen. Het con cert past perfect in de doelstel ling van Atlantic Bridge. Atlan tic Bridge is een christelijke internationale jeugdorganisa tie met een simpel doel: Buil ding Bridges and breaking down walls. Jonge mensen leren zichzelf als vrijwilliger kennen, leren meer over hun geloof en vooral ook over het geloof en de cultuur van anderen. Youth for Christ Het idee achter Atlantic Bridge is afkomstig van de Zeeuw John Oostdijk. Hij begon in 1988 met de organisatie nadat hij jaren lang voor Youth for Christ door Europa had gereisd. „Ik zag dat jongeren het geloof steeds meer binnen hun eigen clubje bespra ken en er niet meer echt naar buiten mee kwamen. Toen ben ik hier mee begonnen." Dat de organisatie ooit zo groot zou worden, had John nooit kunnen vermoeden. „Het gaat eigenlijk om bruggen te slaan tussen Eu ropa en Amerika. Maar we zoe ken het steeds verderop." .Maar je moet wel openstaan mag volgens Berrevoets niet. Afgezien van de hoge kosten die een dergelijk gebruik met zich zou meebrengen, bestaat het ri sico dat via de koppeling scha delijke bacteriën in het drink water terecht zouden komen. GOES - De Whiplash Stichting Nederland houdt donderdag 17 oktober een informatiebijeen komst voor whiplashpatiënten in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. De bijeenkomst begint om 10.00 uur. Deskundigen be antwoorden vragen en lotgeno ten krijgen gelegenheid om con tact met elkaar te leggen. voor anderen, van alles over je eigen achtergrond kunnen ver tellen en ook open staan voor het geloof. Maori Steve behoort niet meer tot de jeugd. Hij heeft zes kinderen waarvan de oudste al 31 lentes telt. Maar hij kan van alles vertellen over de mao- ri's, Nieuw-Zeeland en zijn nieuwe woonplaats Australië. Dat en een feilloos gevoel om jongeren aan het lachen te ma ken, maakt hem volgens Oost- dijk perfect voor Atlantic Bridge. Steve Apirana houdt morgen in het Dorpshuis in Kruiningen nog een extra toegift voor ieder een. De gehele dag staat in het teken van Express Yourself. Er worden zo'n dikke twintig workshops gehouden. Van zoge naamde stepgroepen, tot gitaar- en drumlessen, theater, Maori- kralen maken, hairdressing op zijn Afrikaans, songwriting, halfpipe-boarden, schoonheid en een workshop over de toe komst van Roemenië. Wie mee heeft gedaan aan een workshop, kan zich vervolgens inschrijven voor de grote talentenjacht. Wie tussen de veertien en negentien jaar oud is, kan zich tot en met vandaag inschrijven via de website. John Oostdijk: „Die website hebben de vrijwilligers zelf gemaakt. We hebben ook een officiële website. Iedereen die vrienden wil maken in ande re landen moet zaterdag maar langskomen. We slaan je heus niet met de bijbel rond je oren. Het gaat er meer om dat je de zelfde normen en waarden hebt als wij. Naar zulke mensen zijn we op zoek." STREEKACTIVITEITEN 1 OUWERKERK - Dorpshuis, 20.00 uür: Ca baret Bolder Plante; 12 en 13 oktober 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. B. Visser, Zierikzee, tel. (0111)413965. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111) 461280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: E.C.M. Moons, Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel. (0111) 641810. Tandartsen: F. v. d. Vliet, Oude Haven 51, Zierikzee, tel.(0111)416190. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek"Zierikzee", Dam 18, tel. (0111 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. V GIRO Alleen op de wereld. De straat als thuis en volledig aan het noodlot over gelaten. Kinderen in Midden-Amerika zonder familie, zwervend op zoek naar warmte en geborgenheid. Jong leven 596890 wereldkansen bieden. Het zijn de weeshuizen van WercldOuders die borg staan voor zorg en ontplooiingskansen. WereldOuders vormen een brug die deze verloren kinderen weer hou- dat al eindig lijkt voordat het is begonnen. Door middel van opvang, liefde en scholing kunnen we deze weeskinderen vast en toekomst geeft. Nood- m zakelijke steun die ons als WereldOuders nooit los laat. U toch ook niet! WereldOuders, voorheen Stichting Onze Kleine Weeskinderen. Achterom 152,1211 PD Hilversum Telefoon: 035 626 4578 Fax: 035 626 4579 - E-mail: info@wereldouders.nl www.wereldouders.nl Sommige kinderen hebben een minder gelukkige start in hun leven. Bijvoor beeld omdat ze te vroeg geboren zijn. Dat kan leiden tot hersenaandoeningen. Ook in de loop van hun kinderleven. Voorbeelden zijn: autisme, ADHD, dyslexie, Gilles de laTourette. De Hersenstichting Nederland finan ciert wetenschappelijk onderzoek om hersenaandoeningen bij kinderen te voorkomen of te genezen. Ook voorlichting krijgt veel aandacht. Uw steun is daarbij nodig. Geef daarom gul Korte Houtstraat 10, 2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360.48.16 - www.hersenstlchting.nl 'Kan ie nou nooit eens stilzitten? Waarom kan hij zich niet con centreren?' Dat zeiden vertwijfelde onderwijzers van Bas, tien jaar oud. Een leuke knul, maar wel één met ADHD. Dankzij medicijnen gaat het nu een stuk beter, ook thuis. Maar voordat zijn ouders wisten wat er aan de hand was De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diag- M nostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaandoeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschappelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Geef daarom gul. Hersenstichting Nederland 10.2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360.48.16 - www.hersens1ichting.rï j In ons land wordt 1 op dc 150 mensen getroffen door epilepsie. Wij staan voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichting via ee infolijn, folders en brochures, begeleide vakantieactiviteiten, individuele hulp en epilepsie- projecten in ontwikkelingslanden Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsie Infolijn: 0900-8212411 (€0,10 ptr minuut) Word donateur. Er is nog zoveel te doen. Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270 3990 GB Houten www.epilepsie.nl antiek interieiu Dam 61 4331 GH Middelburg tel. 0118-616638 H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 38