Dorpsraad krijgt meer te zeggen PZC Geen kauwgom op school en pet af Reisenaer schenkt geld aan jeugd Ambtenaren moeten vertegenwoordigers vaker om mening vragen AutolllW maken van Bromfietser drie keer bekeurd Dorpsbewoners geven herdenking eigen draai zeeuwse almanak Telefoontje Él lÉliÉP^ iBBSy&gsKSs '>j 0800 - 0231 231 (GRATIS) Geweldpleger hoort drie jaar gevangenis eisen SCHOU WEN-DUIVE LAND waarin opgenomen Nieuwsbode 1844 - 1998 de Zierikzeesche Nieuwsbode 1 \2 vrijdag 11 oktober 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ambtenaren moeten voortaan rekening hou den met dorpsraden als ze be leid bedenken. Dat is een van de punten in het communicatie plan van de gemeente Schou- wen-Duiveland. Tot nu toe lie ten sommige ambtenaren dorpsraden links liggen, omdat ze die als weer een extra schakel in de besluitvorming zagen. Het uitgangspunt is voortaan de dorpsraden in een vroeg stadi um te betrekken bij het voorbe reiden en uitvoeren van ge meentelijk beleid. Volgens wethouder J. van Felius hebben ambtenaren wel eens moeite met het lange traject tussen be leidsontwikkeling en besluit vorming. „Toch zal die extra schakel voor de dorpsraden in acht genomen moeten worden. In de convenanten met de dorpsraden is dat tenslotte ook zo overeengekomen." Volgens de wethouder past dat ook in het huidige politiek stre ven een 'interactief' beleid te voeren. Hij erkent dat het feno meen dorpsraden de afgelopen jaren even wennen was, zowel voor bestuurders als ambtena ren. De dorpsraden hebben in middels duidelijk hun be staansrecht bewezen. Ze zijn over het algemeen goed op de hoogte van wat er speelt in de kernen en weten wat belangrijk is voor hun dorp. De gemeente MIDDELBURG - In de Middel burgse Koninginnelaan is gis terochtend rond half elf 10.40 uur een vijftienjarige jongen uit Middelburg drie keer bekeurd. Ten eerste was de jongen nog geen zestien, ten tweede was zijn brommer niet voorzien van de verplichte gele plaatjes. De derde boete kreeg hij omdat hij geen helm droeg. heeft de ervaring dat de dorps raden in de loop der tijd beter zijn gaan functioneren, waar door er ook betere adviezen worden geproduceerd. „Voor de ambtelijke organisatie is het daarom van belang ge bruik te maken van de kennis van dorpsraden", vermeldt het communicatieplan. Nu komt het nog te vaak voor dat dorps raden niet of te laat worden be trokken bij het voorbereiden of uitvoeren van gemeentelijk be leid. Dit leidt tot ergernissen bij de bewoners in de kernen. Bur gemeester en wethouders willen verbetering in die situatie. Dorpsraden kunnen op basis van het convenant met de ge meente over alle onderwerpen die betrekking hebben op de di recte leef- en woonomgeving van hun kern ongevraagd ad vies geven. Daarnaast moeten dorpsraden om advies worden gevraagd over nieuwe plannen over bijvoorbeeld aanleg open bare werken, welzijnsbeleid, speelterreinen, verkeersmaat regelen, beheer en onderhoud van groen en wegen. Afwegen De beleidsambtenaren dienen vanaf nu hun adviezen aan het college van B en W te voorzien van een reactie of advies van de betreffende dorpsraad. „Daar mee wordt het traject inderdaad wat langer. Daar moeten de me dewerkers dan maar rekening mee houden door het eerder in te zetten", zegt wethouder Van Fe lius. Volgens hem moeten dorps raadsleden wel goed beseffen dat advisering en inspraak niet inhouden dat ze niet altijd hun zin krijgen. Het blijft een kwes tie van afwegen. Om alle ambtenaren te overtui gen van het nut van dorpsraden staan er een informele kennis makingsborrel en een gespreks ronde gepland. Verder ver schijnt er in de personeelskrant van de gemeente een artikel van medewerkers over hun positie ve ervaringen met dorpsraads leden. Het stukje grond achter de molen Aeolus in Dreischor zou een hangplek voor jongeren kunnen worden. Rechts het huis van weldoener J. van Wezel. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman DREISCHOR - J. van Wezel uit Dreischor heeft 3000 euro beschikbaar gesteld aan de jeugd in zijn dorp. Met het geld kan wellicht een stukje grond worden gekocht waarop jongeren elkaar kunnen ontmoeten. De stichting Jeugd toont zich verheugd over het aanbod. De dorpsraad beraadt zich nog over de mogelijkheden die er zijn. Van Wezel zelf verbaast zich erover dat het tot dusverre stil is gebleven rond zijn aan bod. Omdat hij er weinig voor voelt met het geld te leuren, heeft hij eerder in dorpskrant De Reisenaer aangegeven dat zijn aanbod tot eind van dit jaar geldt. Het geld zou be steed moeten worden aan een ontmoetings plek voor jongeren. Zelf denkt Van Wezel aan aankoop van een stuk grond achter zijn woning bij de molen in Dreischor. „Het ligt vlakbij het dorpmaar er zijn daar geen om wonenden. Behalve ik dan, maar ik klaag niet", geeft hij aan. Op het terrein zouden een container en een skatevoorziening kunnen worden ge plaatst. Als pleitbezorger van een openbare toiletvoorziening in zijn dorp ziet Van Wezel bovendien mogelijkheden de jeugdstek te combineren met een openbaar toilet. Van Wezel hecht in ieder geval aan een eigen plekje voor de jeugd. Een paar jaar geleden, voor hij de molen Aeolus aan de gemeente verkocht, schoolde jeugd van Dreischor in dit monument samen. Dat is, meldt Van We zel, prima gegaan. Bij de dorpsraad zijn er vooralsnog geen concrete plannen waaraan het geld besteed kan worden. Er zijn wel ideeën, geeft dorps raadlid A. Wesdorp aan. Eerst moet echter worden uitgezocht wat er onder de jeugd aan wensen leeft en wat er praktisch moge lijk is. Jongerenwerker M. van Prooijen van de Stichting Jeugd is enthousiast over de mogelijke schenking van de inwoner van het dorp. Zij heeft direct stappen gezet om de betrokken partijen rond de tafel te krij gen. door Ali Pankow SEROOSKERKE (S) - Veel landbouwondernemers in de Kop van Schouwen vrezen vrij wel onbereikbaar te worden door het autoluw maken van Hoge en Lage Zoom tussen Haamstede en Renesse. Zij wa ren gistermiddag tijdens de ver gadering van de Gebiedscom- missie Schouwen-West in Serooskerke in groten getale aanwezig om hun problemen op tafel te leggen. Dat was aanleiding voor de commissie het betreffende voor stel eerst nog eens goed tegen het licht te houden en een be sluit daarover uit te stellen. De boeren voorzien dat hun be drijfsvoering danig belemmerd wordt als er straks op diverse punten paaltjes op deze wegen worden geplaatst. Die paaltjes creëren een knik in de door gaande route, waardoor het doorgaand verkeer gedwongen wordt een stuk om te rijden. Dat moet het gebruik van Hoge en Lage Zoom voor automobilisten ontmoedigen en het nemen van de route via de toekomstige Re- creatieverdeelweg (RVW) sti muleren. C. Beije is één van de boeren die zijn bedrijf onbereikbaar ziet worden voor onder meer de gro te melkwagen die circa vijf maal per veertien dagen langskomt. Verder maakt hij zich zorgen over de toegang tot de RVW. „Plaats daar nou en slagboom die via censoren bedienbaar is", luidde zijn pleidooi. Het Water schap Zeeuwse Eilanden voelt daar echter weinig voor, omdat het een kostbare voorziening is voor een kleine doelgroep. Een paaltje dat met een sleutel te be dienen is, heeft de voorkeur van het waterschap. Gedupeerd Agrarisch ondernemer C. Boot voelt zich ook behoorlijk gedu peerd. Hij heeft loyaal meege werkt aan het beschikbaar stel len van zijn landbouwgrond voor de aanleg van de RVW. Hij kreeg daar compensatiegrond elders voor toebedeeld, maar dat perceel kan hij straks alleen via een flinke omweg bereiken, als in de Kooijmansweg ook een knip wordt aangebracht. Ook koetserij Noordhoek in Haamstede ondervindt groot nadeel van de maatregelen. Met paard en wagen mag straks niet op de RVW worden gereden en het rondje Hoge Zoom-Lage Zoom wordt in de toekomst on mogelijk. „Waar kunnen wij en de leden van de menvereniging straks nog rij den?" wilde Tonnie Noordhoek weten. Vertegenwoordiger H. Remijn van Agrarisch Schouwen-Dui- veland (ASD) binnen de Ge- biedscommissie Schouwen- West signaleerde een scala aan problemen voor de boeren in de ze omgeving. „Wij kunnen als landbouw niet akkoord gaan met deze voorstellen voor de verkeersaanpassingen. Vergeet die paaltjes, zet borden neer en zorg ervoor dat de wet wordt ge handhaafd", luidde zijn tegen voorstel dat applaus op de pu blieke tribune opleverde. T egemoetkoming H. van Oost, de recreatieverte genwoordiger in de Gebieds- commissie, was enthousiaster over het tweede voorstel aan maatregelen. Daarin wordt gro tendeels tegemoet gekomen aan de inspraakreacties op het eer ste voorstel. Ook hij pleit echter voor het opheffen van de groot ste problemen voor de boeren. Paaltjes die met een sleuteltje bediend moeten worden, acht hij met het oog op Arbo-voor- schriften en moderne bedrijfs voering niet meer van deze tijd. Ook wethouder G. van de Velde- De Wilde pleitte voor ruime aandacht voor de bedrijfsbe langen. Beleidsambtenaar ver keer T. van de Ketterij van de ge meente Zierikzee benadrukte dat het nooit zal lukken nie mand pijn te doen bij het treffen van maatregelen om deze routes autoluw te maken. door Esme Soesman OUWERKERK - Met een her denkingsbijeenkomst in de kerk, het leggen van een krans op het kerkhof en een fototen toonstelling van Oud Ouwer- kerk geven de inwoners van Ou- werkerk een eigen draai aan de vijftigjarige herdenking van de Watersnoodramp begin volgend jaar. Een speciale commissie heeft zich gebogen over de mogelijk heden de ramp te herdenken naast de activiteiten die al geor ganiseerd zijn, zoals de gemeen telijke kranslegging in de ochtenduren en de nationale herdenking later op de dag. De ze week werden de ideeën tij dens een dorpsraadsvergade ring doorgesproken. In verband met de beperkte tijd die beschikbaar is, is voorals nog besloten de activiteiten te beperken tot een herdenkings dienst in de kerk en een kranslegging op het kerkhof. Van de lunch die daarna genut tigd zou worden in het dorps huis wordt door tijdgebrek af gezien. Wel zal een speciale fototen toonstelling worden samenge steld door Oud Ouwerkerk, een club die inmiddels een flinke verzameling dia's van het dorp heeft aangelegd. Een man wiens ouders en grootouders op een deel van de boerderij hebben ge woond die ooit aan het einde van de Zuidstraat heeft gestaan, maakt een maquête van dit stukje Ouwerkerk. Deze ma- quete zal een van de pijlers zijn van de expositie waarvoor oude opnamen van voor en tijdens de ramp zullen worden gezocht. Een eerste selectie van dia's is gemaakt, vertelt G. Vijverberg- Kuijper van Oud Ouwerkerk. Deze dia's moeten in foto's wor den omgezet en voorzien van tekst. Ook wordt nog gezocht naar bijpassende krantenarti kelen en dergelijke. Om mensen de gelegenheid te geven de ex positie in alle rust te bezoeken, wordt het dorpshuis - althans volgens de huidige plannen - ook op zondag voor dit doel opengesteld. Bij het terugdraaien van het bandje van het antwoordap paraat stuitten wij dezer da gen op een telefoontje van ie mand die zei dat ze Adriënne heette en vervolgens meldde dat de poes de bazin wel erg miste, 'Daarom heb ik het dier, mis schien tegen het regiem in, wat extra brokjes gegeven'. Nu kennen wij in het geheel geen Adriënne en wij bezit ten ook geen poes, dus was het zeer tegen het regiem om maar meteen met brokjes te gaan strooien. Het bandje verder afluisterend bleek Adriënne even later nog een keer te hebben gebeld. Dit keer om mee te delen: 'Mor genavond ga ik naar Tineke'. Omdat wij Adriënne niet op een andere manier kunnen benaderen roepen wij haar vanuit dit hoekje hartelijk toe: 'Doe Tineke vooral de groe ten'. Ze mag zelf invullen van wie. Advertentie ubhbmbhhK Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen MIDDELBURG - Officier van justitie F. van Es heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 28-jarige inwoner van Bruinisse wegens poging tot doodslag en het plegen van openlijk geweld drie jaar cel ge- eist. De man wordt verweten op 29 juni dit jaar in Goes met zijn au to op twee mannen te zijn inge reden, nadat hij eerder op het woonwagenkamp in Zierikzee een man, die ternauwernood opzij kon springen, zou hebben geraakt. De verdachte zei op 29 juni verhaal te willen halen bij een groep jongeren, nadat zijn vriendin voor een ruzie met twee meisjes was meegenomen door de politie. Getuigen hadden de Bruênaar vol gas en met gierende banden zien inrijden op twee mannen, die door de lucht vlogen en op de motorkap van de auto beland den. De slachtoffers liepen daarbij verwondingen op. De officier kwalificeerde het in cident als een zeer ernstige po ging tot doodslag. Des te meer, omdat de onbezonnen actie in een smalle straat in Goes plaats had, waardoor de slachtoffers geen kant op konden. Er was volgens hem sprake geweest van een orgie van geweld, waarbij de verdachte samen met drie an deren op de Grote markt in Goes mensen aanviel met een ijzeren staaf en een knuppelEén van de slachtoffers liep een armbreuk op toen hij een slag wilde afwe ren. De man gaf wel toe iemand met een staaf tegen zijn been te heb ben geslagen, maar ontkende voor het overige de beschuldi gingen. Hij zei dat een ander, die hij alleen met zijn voornaam kende, die dag zijn auto had be stuurd. Voor de officier was er, afgaande op de getuigen, vol doende bewijs voor poging tot doodslag en openlijk geweld. Ook gaf hij af op het alcoholge bruik. Als het aan de officier ligt wordt de auto van verdachte verbeurd verklaard. Uitspraak 23 oktober. door Jacques Cats VLISSINGEN - Hoewel inmid dels op gevorderde leeftijd gear riveerd staat ons nog helder voor de geest hoe onheilspellend het klonk als de leerkracht je met 'meneer' aansprak. Hing je bijvoorbeeld ongeïnteresseerd onderuit gezakt in de bank dan kon je tot de orde worden geroe pen: 'zou u misschien eens wat rechter kunnen gaan liggen, meneer?'. Dodelijk natuurlijk. Waarmee tevens maar gezegd wil zijn dat het handhaven van normen en waarden niet alleen maar van vandaag is maar ook van gisteren. Voor het aanbinden van de strijd tegen de verloedering van de samenleving hebben de scho len niet op de signalen uit Den Haag zitten wachten. „Het te gendeel is eerder waar", meldt directeur Hans Willemstijn van de Holtkampschool in Goes. „Als van dat gekibbel daar onze voorbeeldfunctie moet uitgaan, kunnen we onze lestijden wel verdubbelen om de kindertjes nog enigszins op het rechte spoor te houden." In Zeeland wordt per onder wijsinstituut de in verval ge raakte publieke moraal op een eigen manier aangepakt, want een leerling uit groep acht is nog geen brugpieper en op een tradi tionele school op een dorp uiten kinderen zich toch weer anders dan op een opleiding in de stad se wereld. Bovendien kunnen problemen van uiteenlopende aard zijn. Op de ene school is het op het plein een rommeltje waar nodig wat aan gedaan moet worden en op een andere school weten ze weer niet goed wat re gels en afspraken zijn. „Daar is dus geen standaardoplossing voor", stelt Jan Remijn van het regionaal pedagogisch centrum Zeeland (RPCZ) in Terneuzen vast. „Dat is allemaal maat werk, zeker omdat er veel meer individuele behoeftes liggen." Wat kan er in de ogen van Re mijn in de klas wel en wat niet? „De kapstok is respect. Hoe ziet goed omgaan met elkaar eruit?" OPE*4 HUIS H lOKTOBER Advertentie) ZWARTEPOORTE GOES BV SIï AUTO VENTURA BV AUTO ACCELL BV AMUNDSENWEG 33 - GOES Een pet belemmert de communicatie. De aanpak die het beste werkt is volgens hem uitgaan van het po sitieve. „Extra aandacht voor verkeerd gedrag houdt verkeerd gedrag in stand." De Goese Holtkampschool staat al jaren bekend om de extra aandacht die wordt besteed aan het grensverleggend gedrag van kinderen. Er zijn zelfs ouders die hun kind om die reden daar aanmelden. Directeur Willem stijn: „Wij geven niet alleen les in spelling, taal en rekenen, maar ook in emoties en gevoe lens. En dat ligt heel dicht bij normen en waarden." Belang rijk aspect is het voorbeeldge drag van leerkrachten. „Kinde ren hechten zich aan iemand. Zeker op jongere leeftijd gaan ze het gedrag van de meester of de juf bijna kopiëren. Maar ook als ze wat ouder zijn ben jij toch degene die de norm stelt en de grenzen aangeeft." Slecht voorbeeldgedrag, dat wordt vooral geboden door de soapseries, vindt Sira Kamer mans van basisschool De Schu- te in Biggekerke. „Ik denk dat ouders heel goed moeten oplet ten waar ze hun kinderen naar laten kijken." Gedrieën wijzen de vertegenwoordigers uit het onderwijs op een goede samen spraak met de ouders: „Opvoe den doe je samen." Bij Sira op school gelden er regels die per klas door de kin deren zelf zijn gemaakt. „Zo kunnen ze ook zelf de verant woording daarvoor dragen." Een kleine greep: eerlijk en ge zellig zijn, niet door de klas roe pen, andere kinderen niet bui tensluiten, schoppen, slaan en schelden doen we hier niet, je mag gewoon naar de wc als je moet, als we het ergens niet over eens zijn, praten we erover. En: we gaan met elkaar om zoals we zelf ook graag behandeld willen worden. We zeggen als het nodig is 'sorry' tegen elkaar. En niet al les kan gaan zoals jij het wil, dus iedereen moet geven en nemen'. Kamermans: „Sociale vaardig heden moet je leren. Je kimt niet verwachten dat kinderen in één keer weten dat je 'dank je wel' moet zeggen als je iets krijgt. Dat moet je net als de tafels keer op keer herhalen. Tik Wat kan beslist niet? De scheld woorden die kinderen naar el kaar roepen, meent Willemstijn. „Er worden soms de meest af schuwelijke termen gebruikt als ze het over elkaar hebben." Een tik uitdelen? „Uit den boze", zegt Jan Remijn zeer beslist. „Je slaat er meer in dan uit." Kauw gom knauwen op school moet niet getolereerd worden. Re mijn: „Dat tast de communica- foto Mechteld Jansen tie aan.De communicatie komt volgens hem ook in het gedrang als iemand z'n pet op houdt: „Een pet heeft een klep waar door je de ogen niet kunt zien. Willemstijn is niet al te somber over het normbesef, maar wil de problemen niet onder tafel schuiven. „Ik heb ook wel eens te maken met een boze ouder die mijn kantoor binnenstormt en die ik eerst moet vertellen hoe we met elkaar moeten omgaan. En er zijn ook kinderen die ont sporen. De problemen zijn dus behoorlijk ernstig, maar we moeten niet doorslaan in lo ze kreten en ineffectief ge drag." De RPCZ-representant is het daar roerend mee eens: „We moeten de problemen rond nor men en waarden ook weer niet te fors uitvergroten. Wij zijn te snel met dat vingertje. Ik moet het eerste kind nog tegenkomen dat de boel bewust verziekt. In ieder kind zit iets positiefs. Het is de kunst van de omgeving om dat te vinden en te benadruk ken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35