Kinderen? Weer explosief in stationsgebied PZC Steun koop de clubs, Geweldpleger hoort drie jaar gevangenis eisen Duinkonijnen bezwijken aan virus loten! Paard in de sloot 24, 25 en 26 oktober Test, test, test .16 Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan met roken. Het is slecht voor jezelf en voor je (ongeboren) kind. weekenddiensten Werkzaamheden parkeergarage gaan voorlopig door www.pzc.nl/kiosk Doe mee en win GROTE CLUBACTIE DE GROENE-GOES Meer informatie? Del 0000-9390 |f 0,22/C 0,10 p/m] door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie F. van Es heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 28-jarige inwoner van Bruinisse wegens poging tot doodslag en het plegen van openlijk geweld drie jaar cel ge- eist. De man wordt verweten op 29 juni dit jaar in Goes met zijn au to op twee mannen te zijn inge reden, nadat hij eerder op het woonwagenkamp in Zierikzee een man, die ternauwernood opzij kon springen, zou hebben geraakt. De verdachte zei op 29 juni verhaal te willen halen bij een groep jongeren, nadat zijn vriendin voor een ruzie met twee meisjes was meegenomen door de politie. Getuigen hadden de Bruênaar vol gas en met gierende banden zien inrijden op twee mannen, die door de lucht vlogen en op de motorkap van de auto beland den. De slachtoffers liepen daarbij verwondingen op. De officier kwalificeerde het in cident als een zeer ernstige po ging tot doodslag. Des te meer, omdat de onbezonnen actie in een smalle straat in Goes plaats had, waardoor de slachtoffers geen kant op konden. Er was volgens hem sprake geweest van een orgie van geweld, waarbij de verdachte samen met drie an deren op de Grote markt in Goes mensen aanviel met een ijzeren staaf en een knuppel. Eén van de slachtoffers liep een armbreuk op toen hij een slag wilde afwe ren. De man gaf wel toe iemand met een staaf tegen zijn been te hebben geslagen, maar ontken de voor het overige de beschul digingen. Hij zei dat een ander, die hij alleen met zijn voornaam kende, die dag zijn auto had be stuurd. Voor de officier was er, afgaande op de getuigen, vol doende bewijs voor poging tot doodslag en openlijk geweld. Ook gaf hij af op het alcoholge bruik. Als het aan de officier ligt wordt de auto van verdachte verbeurd verklaard. Uitspraak 23 oktober. zaterdag 12 en zondag 13 oktober 2002 ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Goes/Kloetinge Patiënten huisartsen Huysman, Posthumus, Joosse, Slager van Straalen en v.d. Werff, vrij. 18.00- zon. 19.00 uur: R. Posthumus, Van Dusseldorpstraat 3, Goes, tel. (0113) 230318. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00-17.30 Patiënten huisartsen Kooiman, Oort- man. Rijken, Schmeitz, Schruer, Van der Stoep en Thijssen, vrij. 17.00-zon. 19.00 B. J. M. Schruer, v.d. Spiegelstraat 42, Goes, tel. (0113) 214373. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00-17.30 Wolphaartsdijk,'s-H. Arendskerke, Hein- kenszand,Nieuwdorp, vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: R.B.T. Wolbers, Korte Achterweg 16, 's- H. Arendskerke.tel. (0113) 561202. Heinkenszand e. o.vrij. 17.30-ma. 08.30 J. A. Fortrie, Zangvogelstraat 86, Hein kenszand, tel. (0113) 563074. Hansweert, Schore, Yerseke en Kruinin- gen, vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: C. I. Risseeuw, B. Vogelaarstraat 2a, Krui- ningen, tel. (0113) 381566. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 uur. Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath, vrij. 19.00-zon. 22.00 uur: Praktijk Krabbendijke, Spoorstraat 2, Krabbendijke, tel. (0113) 501444. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 uur. Driewegen, Borssele, Hoedekenskerke, 's-Gravenpolder, Ovezande, 's-Heeren- hoek: W. J. Kronenberg, Molenstraat 15, Hoe dekenskerke, tel. (0113) 311747. Kapelle en Wemeldïnge, vrij. 18.00-zon 23.00 uur: J. A. de Jong, Kapelle, tel. (0113) 341290. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00-17.15 uur. Noord-Beveland: Kortgene, Colijns- plaat, Kamperland en Wissenkerke, vrij 17.00-ma. 08.00 uur: J. A. Kersseboom, Kortgene, tel. 0900- 3301319; Spreekuur 11.00-11.30 uur. Tandartsen: Noord- en Zuid-Beveland: M. J. B. M. van Hout, Bernhardstraat 9, Yerseke, tel. 06-53257131. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandartsen Houg, Koster, Smit en de Wittel. (0113) 220034. Apotheken: Weekenddienst zat. 10.00-18.00, zon. 10.00 -12.00 en 16.00 -18.00 uur: Apo theek de Pijlers, v. Dusseldorpstraat 1 Goes, tel.(0113)227104. De avond- en nachtdiensten worden ver zorgd door De Zeeuwse Apotheek, Sta tionspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen: Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruinin- gen en Krabbendijke: M.A.R. v.d. Boomgaard, tel. (0113) 228866 Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: H. van Dijk, Simonswei 2, Heinkenszand, tel. (0113) 561290. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huis- kes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molen laan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Wijkverpleging: Oosterschelde Thuiszorg. Voor geheel Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Philipslandvia tel.(0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland via tel I (0113)229003. Verloskundige Maatschap Goes, vrij i 20.00-zon. 20.00 uur: M. Verschelling, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. Tholen en St. Philipsland Huisartsen: Voor geheel Tholen van vrijdag 17.00tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen: Voor geheel Tholen van zat. 08.00-zon. 24.00 uur: J. van Dort, Noordpoort 9, St. Maartens- i dijk, tel. 0166 663963. Dierenartsen: Tholen: W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend- 1 spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poon- vliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Botermark 10 j Oosterschelde Thuis zorg: Tholen en St. Philipsland: Tel. (0113) 249111. Open huis bij aquariumclub KAPELLE - Aquariumvereni- I ging De Vuurneon houdt van avond vanaf 2 00 0 uur open huis in het clubgebouw aan de Bieze- lingsestraat in Kapelle. Leger des Heils houdt zangdienst GOES - Het Leger des Heils houdt zondag een bijzondere muziek- en zangdienst. De dienst staat onder leiding van majoor A. Verhagen van het Leger des Heils Walcheren en wordt opgeluisterd door het in terkerkelijk koor Zingend Ge tuigen uit Kamperland en het muziekkorps Goes. De bijeen komst duurt van 17.00 uur tot ongeveer 18.15 uur. Mensen diej niet in staat zijn om op eigen ge legenheid te komen, kunnen worden opgehaald. vrijdag 11 oktober 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - In het sta tionsgebied in Middelburg is opnieuw een explosief gevon den. Het is nog niet duidelijk om welk type het gaat. Het explo sief wordt vandaag verwijderd. Het werk aan de parkeergarage van het stadskantoor en het wa terschapskantoor gaat, welis waar voorzichtig, gewoon ver der. In juli werd ook een explosief gevonden. Het werk aan het stadskantoor lag toen drie we ken stil. De gemeente liet onder zoek uitvoeren naar de aanwe zigheid van explosieven. Door de gebruikte methode kon ech ter maar veertig procent van de bouwput onderzocht worden. Het college van B en W noemde dat 'een betrouwbare steek proef' en besloot de werkzaam heden voort te zetten, ondanks het advies van het onderzoeks bureau om de bouwput laagje Kapelle herdenkt de bevrijding KAPELLE - De gemeente Ka pelle houdt maandag 28 okto ber, de datum waarop de ge meente in 1944 is bevrijd, herdenkingen bij de oorlogsmo numenten in de kernen. De kinderen van groep 8 van de basisscholen, die de monumen ten hebben geadopteerd, wor den daarbij nauw betrokken. De herdenking begint om 10.30 uur in D e Wem el in Wemeldinge waar burgemeester S. Kramer een korte toespraak houdt. Ver volgens leveren leerlingen van basisschool De Tunnel uit Scho re een bijdrage. F. de Klerk van het streekarchief houdt een in leiding over het dagelijks leven in de Tweede Wereldoorlog. Het gezelschap gaat daarna uit een naar cle monumenten in We meldinge, Kapelle, Biezelinge en Schore. Daar is om 11.30 uur een toespraak, twee minuten stilte en kranslegging door leer lingen en het gemeentebestuur. voor laagje af te graven. Het ex plosief dat nu is gevonden, lag op het gedeelte van de bouwput dat toen niet is onderzocht. Het explosief is woensdag rond de middag gevonden. Om welk type het deze keer gaat, is nog niet duidelijk. De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) van de luchtmacht is gisteren ter plaatse geweest om het voor werp te onderzoeken. Burge meester K. Schouwenaar om schreef het explosief gisteren als 'niet zo groot'. „Het is onge veer zeventig centimeter lang, met een diameter van twintig centimeter. De omvang hoeft niets te zeggen over de explosie ve kracht." De vorige keer ging het om een granaat van tachtig centimeter lang met een door snede van veertien centimer. Die granaten werden in de Tweede Wereldoorlog afgevuurd door schepen. Surveillance Het explosief wordt waar schijnlijk vandaag weggehaald. De vindplaats is op advies van de EOD afgedekt. De bouwput is de afgelopen nacht niet extra zwaar beveiligd. „Er is nauwe lijks bij te komen", zei Schou wenaar. „Maar voor de zekerheid is er wel extra gesur veilleerd." De werkzaamheden aan de parkeergarage van het stadskantoor en het water schapskantoor zijn gisteren, enigszins aangepast, doorge gaan. „Er is op grote afstand van de vindplaats gewerkt", al dus de burgemeester. Of de bouw opnieuw vertraging op loopt, was gistei'en nog niet dui delijk. „Dat is afhankelijk van de uitkomst. Het is niet uitge sloten dat we verder voor ver rassingen komen te staan." Het gemeentebestuur kreeg for se kritiek van oppositiepartijen toen het besloot de bodem niet verder te onderzoeken. Die keu ze werd gemaakt omdat de kans klein werd geacht dat er meer explosieven in de grond zaten. Bovendien vond men nader on derzoek te duur. Elke dag ver traging aan de bouw kost de ge meente tien- tot vijftienduizend euro. gang te brengen of om het vims uit te roeien. „Inenting onder wilde konijnen is onbegonnen werk. De overgebleven konij nen planten zich in de zomer maanden weer voort." Wat de boswachter vooral zorgen baart, is het feit dat niemand zich om de dieren bekommert. „Mensen zien niet eens dat de knaagdieren verdwijnen of ze besteden er geen aandacht aan. Volgens K. Ettema van Staats bosbeheer in Middelburg is er langs heel de Zeeuwse kust een dalende tendens onder de duin- konijnenpopulatie waarneem baar. In 1990 werden in België de eerste gevallen van VHS vastgesteld, een jaar later in Ne derland. VHS (Viral Haemorrhagic Syn drome) is een verraderlijk virus. De incubatietijd is in de meeste gevallen slechts vierentwintig uur. Het virus vermeerdert zich in de lever en milt en veroorzaakt een leverontsteking en inwendige bloedingen. In deze acute vorm komt de dood zo plotseling dat het dier soms nog zittend wordt aangetroffen. Volgens dieren arts M. Buth van dierenartsen praktijk Schouwen-Duiveland is het virus zeer besmettelijk. Het kan direct worden overge bracht van dier op dier, of indi rect via mest of urine. Zelfs de wind kan het virus meebrengen. Het is daarom heel goed moge lijk dat ook het konijn in het hok in de achtertuin besmet raakt. Alleen vaccinatie geeft volgens de arts voldoende bescherming. „Maar de meeste konijnenbezit- ters laten hun dier keurig inen ten. Zodoende heb ik nog nooit een huiskonijn in mijn praktijk gezien die dit virus onder de le den had." Opgelet: u kunt de lotenverkopers van de Grote Clubactie weer aan m deur venvachten. Zij zijn lid van een vereniging uit uw buurt Ze verto pen loten waarvan 80% van de opbrengst direct in hun clubkas beland Natuurlijk koopt u in de eerste plaats een lot om de club te steunen. Maar dat is niet alles, u maakt y zelf ook kans op de hoofdprijs van 100.000,- j( belastingvrij, een exotische vakantie of één van de vele andere prijzen. www.clubactie.nl door Ron Magnée MIDDELBURG - Luid applaus steeg giste ren op, zo rond half acht aan de Moeringweg in Middelburg. Na dik een half uur was het de brandweer gelukt een paard uit de sloot te halen. Tien voor zeven. De brandweer rukt uit. Het doel: een paard dat is gaan pootje baden. Op dat moment zijn er al. verschillende toe schouwers die maar met moeite op afstand kunnen worden gehouden. Het paard lijkt zich niet te bekommeren om alle aandacht. Dan vlucht het dier een twintig, dertig me ter verder. Tien over zeven. Inmiddels is de brandweer met vier wagens aanwezig. Kikvorsmannen springen in het water en maken met touw en brandweerslangen een grote cirkel om het paard. Langzaam verkleinen ze de cirkel. Heel even lijkt het of het paard zijn vrijheid opgeeft, dan steigert hij en loopt weg van zijn belagers, richting het massaal aanwezi ge publiek. Het dier kijkt schalks naar de vier, vijf fotografen die inmiddels zijn gear riveerd. De fototoestellen flitsen en het dier laat het zich allemaal welgevallen. Daarna waadt hij verder, achtervolgd door een klu wen brandweerlieden, politieagenten en boeren. Kwart over zeven. De duikers kiezen nu voor een andere strategie. Met sussende ge luidjes probeert een van hen het dier gerust te stellen. Het lijkt te lukken. Heel voorzich tig komt een ander met een halster door het water gewaad. Maar de kikvorsman is waarschijnlijk geen paardenkenner. Het halster zit verkeerd. Vanaf de kant roept de eigenaar hoe het wel moet. De kikvorsman volgt de instructies op, de eigenaar werpt een touw toe dat aan het halster wordt vast gemaakt. Het is tij d om het dier uit het water te hijsen. Tien voor half acht. Vijf man gaan aan het touw hangen en zetten zich schrap. Een van de duikers geeft het dier een pets op z'n kont, met een bemoedigend „Kom maar!" Maar het paard laat zich niet intimideren. Nog harder wordt er aan het touw getrok ken, maar het dier weigert op de kant te ko men. Vijf voor half acht. Inmiddels wordt het donker. Het touw staat nog steeds strak. De duikers leggen de slang om de kont van het paard. Nogmaals geeft iedereen volle kracht. Dan wordt het dier uit het water ge hesen. Het publiek reageert met applaus. Voor de brandweerlieden, de duikers én het paard. door Margritta van den Berge ZIERIKZEE - Het ene moment huppelen ze nog vrolijk rond, het andere moment vallen ze dood neer. De konijnenpopula tie in het Zeeuwse duingebied loopt ten gevolge van de be ruchte virusziekte VHS sterk te rug. Boswachter D. Fluijt van Staatsbosbeheer ziet dit najaar weer aanzienlijk minder duin konijnen. Het. hoge sterftecijfer gooit het ecosysteem in de kust zone danig in de war. „Het konijn hoort thuis in de duin streek. Door hun eet- en woon- gedrag bepalen de kleine knagers het karakter van het ge bied." Al sinds eind jaren negentig houdt het virus huis onder de konijnenpopulatie. Fluijt hoeft geen tellingen uit te voeren om te weten dat het weer zover is. „Als kenner valt het me op dat de dieren in één keer zijn ver dwenen. De grasmat is dichter en het struikgewas heeft meer uitlopers." Ook bij de dijken worden minder konijnen gesig naleerd. „Het waterschap is daar niet rouwig om, want ze zitten niet te wachten op gaten in de dijken. Tegengestelde be langen blijf je houden." Volgens Fluijt is er nog geen sprake van desastreuze gevol gen. „Het begrazingspatroon blijft ongewijzigd door de inzet van pony's in de duinstreek van Schouwen-Duiveland. Zij hou den het gebied open." Staats bosbeheer neemt dan ook geen bijzondere maatregelen om de natuurlijke aanwas weer op Boswachter D. Fluijt heeft een konijnenschedeltje gevonden; de ziekte VHS heeft volgens Fluijt het ko nijnenbestand in het Zeeuwse duinengebied alweer aardig uitgedund. foto Marijke Folkertsma Duikers van de brandweer proberen het paard een halster om te doen. foto Lex de Meester VOLVO Showroom Onze showroom staat vol nieuwe Volvo's en Crown Volvo's. U knjgt altijd alle ruimte om alle Volvo modellen te bekijken Onze ver koopadviseurs beantwoorden met alle plezier al uw vragen. Werkplaats Voor klein en groot onderhoud en n uw Volvo staan onze in hun uitstekend geoutilleerde werkplaats paraat reparatie v; Anjelierstraat 5-7 Postbus 124 4610 AC Goes T 0113-275 000 F 0113-275 010 Hoe mooi de brochures ook zijn, hoe prikkelend de adver tentie ook is: een auto moet je zien. voelen... er in rijden. Tijdens de VOLVO-SHOW- DACEN stellen wij u graag in de gelegenheid een testrit te maken. Wij hebben voor u een aantal Volvo modellen klaarstaan. Als u In de Volvo van uw keuze gereden hebt zult u lyrisch zijn over z'n eigenschappen. Officieel dealer Volvo Cars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34