Stadswacht krijgt geen opsporingsbevoegdheid Maori laat leerlingen swingen PZC PZC Ideale plek jeugdsoos bestaat niet Fusieverbod betekent einde kinderafdeling MILJOEN! Bondenberaad Groot-Goes wil veiligheid verbeteren Riciotti-orkest in Zeeland Behulpzame dief agenda Oud-Katholieken vieren eucharistie Diefstal uit woning Zakkenrollers actief Rotterdamse dealer aangehouden Inbraak in horecapand Kachel vat vlam op woonboot Brommer gestolen in Vlissingen Dronken vrouw ramt bloembak Passagiers beledigen conducteur mm, b 15 vrijdag 11 oktober 2002 door Rolf Bosboom GOES - De bevoegdheden van stadswachten kunnen niet wor den uitgebreid. De stadswach ten zijn aangesteld op basis van de regeling voor zogeheten In- en Doorstroombanen (ID-ba- nen), de vroegere Melkertbanen. Het verlenen van opsporingsbe voegdheden, zodat zij taken van de politie kunnen overnemen, is op grond van deze regeling niet mogelijk. Het gemeentebestuur van Goes antwoordt dat op vragen van het Bondenberaad Groot-Goes, de overkoepelende organisatie van de ouderenbonden in de ge meente. Het Bondenberaad had ervoor gepleit de bevoegdheden van de stadswachten uit te brei den, zodat die effectief kunnen ioptreden bij overtredingen zon der de politie erbij te moeten -roepen, zoals nu het geval is. Het Bondenberaad had een groot aantal suggesties gedaan om de veiligheid in de woonom geving en in het verkeer te ver- redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl beteren. Veel wensen zijn al gerealiseerd. Zo pleitten de bonden voor het zichtbaarder zijn van politiesurveillanten, bijvoorbeeld door gebruik te maken van de fiets of de brom mer. De politie kent sinds kort het 'biketeam', dat goed her kenbaar is. De politiespreekuren die het Bondenberaad wenst, zijn ook al op diverse posten ingesteld. Buiten die uren kan via het wijksecretariaat altijd een af spraak met de wijkagenten worden gemaakt. Een perma nente bezetting van de posten wordt niet wenselijk geacht, omdat dat veel inzet van men sen vergt, terwijl juist het stre ven is zoveel mogelijk zichtbaar op straat aanwezig te zijn. Het pleidooi van de ouderen bonden voor meer en betere openbare verlichting, vooral in de nachtelijke uren, ontmoet ook instemming. Het systeem waarbij een deel van de straat lantaarns na 23.00 uur wordt gedoofd, is inmiddels op veel plaatsen verlaten, zodat alle lichten blijven branden. Het Bondenberaad heeft het ge meentebestuur verder gewezen op de hinder die rolstoelers on- dervinden van drempels en an dere obstakels die worden ge plaatst om de snelheid van het verkeer te temperen. Bij inten sievere snelheidscontroles zou den die maatregelen niet nodig zijn, aldus de ouderenkoepel. Het gemeentebestuur spreekt van een 'mentaliteitskwestie'. Als alle automobilisten zich aan de regels zouden houden, waren verkeersremmers overbodig. „Helaas wijst de praktijk an ders uit", schrijft het college van B en W. Permanente controle is onmogelijk. door Mieke van der Jagt GOES - Het Riciotti-orkest, het enige straat-symfonie-orkest in Nederland, doet volgende week Zeeland aan. Met een aantal beslo ten concerten worden verschillende groepen op symfonische mu ziek getrakteerd, maar ook zijn er vier vrij toegankelijke concerten. Donderdag 17 oktober speelt het Riciotti in 't Beest in Goes, tijdens de Jeugdtheaterdagen aansluitend op de voorstelling Later van het Jeugdtheater-huis. Vrijdag 18 oktober treden de veertig muzikanten op in de hervormde kerk in Cadzand en zondag 20 otober, 's och tends in Kats en 's middags in café Baarends in Goes. Het Riciotti is meer dan dertig jaar geleden opgericht met als doel symfonische muziek te br-engen bij mensen die daar anders niet mee in aanraking komen. In de loop der jaren zijn in de tournees speciale concerten opgenomen voor doelgroepen als verstandelijk gehandi capten, gevangenen en asielzoekers. Ook tijdens de Zeeuwse tour nee van volgende week worden scholen, asielzoekerscentra, de gevangenis in Middelburg en instellingen voor verstandelijk ge handicapten aangedaan. Die concerten zijn besloten. Omdat Ri ciotti het opzoeken van het publiek hoog in het vaandel draagt, zijn er ook optredens waar iedereen kan aanschuiven. Het orkest heeft maar weinig overeenkomsten met een gewoon symfonie-orkest. De muzikanten zijn jong, enthoiusiast en in hun eigen dagelijkse goed gekleed. Er wordt klassiek gespeeld, maar ook jazz en pop en sommige stukken kan het publiek gewoon mee zingen, meefluiten of meeneurieën. Het concert in Cadzand in de kerk begint om 20.00 uur, de Katse kerk is op 20 oktober om 11.30 open en in café Baarends begint op dezelfde dag het conceit om 14.30 uur. 1 STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, -13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monu menten; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 9.30 uur: Jeu de boules; Verenigingsge bouw Biezelingsestraat 63, 20.00 uur: Open huis aquariumvereniging De Vuur- neon; De Vroone, 20.00 uur: Beleggings club De Kapelse Optie; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; RILLAND - Voormalige brandweerkazer ne, 19.30 uur: Knutselclub De Plakvin- gers, groep 2; WEMELDINGE - De Wemel, 14.00 uur Poppentheater Robhetty met 'ay, ay, ka pitein'; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur. Weekmarkt; Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: rondvaart Oos- terschelde. GOES - De Oud-Katholieke ge meenschap in Zeeland houdt morgen een kerkdienst in de ka pel naast de Maria Magdalen- akerk aan de Singelstraat in Goes. De dienst begint om 10.30 uur. Pastoor K. Homan uit Dor drecht, belast met de pastorale zorg voor de Oud-Katholieke statie Zeeland, zal in deze eu charistieviering voorgaan. Be langstellenden zijn welkom om de dienst bij te wonen. In Zeeland wordt ongeveer tien keer per jaar een Oud-Katholie ke viering gehouden. Oud-Ka tholieken wonen verspreid over de verschillend eilanden en Zeeuws-Vlaanderen. Behalve vieringen worden er van tijd tot tijd ook huiskamer bijeenkomsten georganiseerd met de bedoeling de leden van de gemeenschap nader tot el kaar te brengen. De Oud-Katholieke kerk van Nederland staat in wederzijdse sacramentele gemeenschap met de Anglicaanse kerk en onder houdt contacten met zowel de rooms-katholieke als de ooster- s-orthodoxe kerken. Maori Steve Apirana doel de oorlogsdans voor. foto Dirk-Jan Gjeltema door Anita Hoekman KRUININGEN - Bruggen bouwen tus sen culturen. Dat is een hele korte be schrijving waar het bij de organisatie Atlantic Bridge om gaat. De organisa tie is in veel landen actief, maar de thuisbasis ligt in Nederland. Om pre cies te zijn in Kruiningen. Deze maand hebben ze een Maori gospelzanger naar Zeeland gehaald, die de gehele week al middelbare scholen 'onveilig' maakt. Steve Apirana legt coole gasten het zwijgen op, leert ze vervolgens de war- dance en verbouwt het heftige rock nummer Wild thing tot een zoetsappig liefdesnummer. Dat alles om de bood schap van het geloof over te brengen. Wie denkt dat het overbrengen van het geloof saai moet zijn, is kennelijk de Maori Music Man nog niet tegen het lijf gelopen. Hij past zich aan, aan de groep mensen waar hij voor staat. Op het Buys Ballot College 'drummen' de der deklassers mee met een gospel en fun geren ze als achtergrondkoortje. Stoere knapen die zich te 'cool' vinden om mee te doen, roept hij naar voren om dat Steve zichzelf zogenaamd wil 'omrin gen met coole mensen'. Dan blijkt in eens hoe stoer de derdeklasser eigenlijk is, want hij blijft braaf zitten. Ook een uitnodiging om de oorlogsdans van de Maori te leren, slaat hij af. De stoere knaap wil niet voor gek staan, maar Steve spot met veel plezier over zichzelf. In een geanimeerd verhaal laat hij weten dat hij vrede heeft met zijn weerbarstige krullen, zijn te dicht bij elkaar staande ogen, zijn platte neus en grote lippen, want hij is naar eigen zeggen door God en de engeltjes ge maakt en dus is hij prachtig! God per soonlijk heeft zijn neus ingedeukt en aan zijn lippen getrokken. En dus heeft hij vrede met zijn uiterlijk. Steve weet de boodschap goed in te pakken. Het publiek geniet met volle teugen van zijn optreden. Zeker als hij ook de leraren een liedje laat zingen. Het concert past perfect in de doelstel ling van Atlantic Bridge. En Steve heeft jaren geleden ook al eens een toer langs de scholen gemaakt. Atlantic Bridge is een christelijke internationale jeugd organisatie die ingewikkeld in elkaar zit. Maar ze heeft een simpel doel. 'Buil ding Bridges and breaking down walls' Jonge mensen leren zichzelf als vrijwil liger kennen, leren meer over hun ge loof en vooral ook over het geloof en de cultuur van anderen. Het idee achter Atlantic Bridge is af komstig van de Zeeuw John Oostdijk. Hij begon in 1988 met de organisatie nadat hij jarenlang voor Youth for Christ door Europa had gereisd. „Ik zag dat jongeren het geloof steeds meer bin nen hun eigen clubje bespraken en er niet meer echt naar buiten mee kwa men. Toen ben ik hier mee begonnen." Dat de organisatie ooit zo groot zou worden, had John nooit kunnen ver moeden. „Het gaat eigenlijk om brug gen te slaan tussen Europa en Amerika. Vandaar ook de naam. Maar we zoeken het steeds verderop." Vrijwilligers Het betekent dat de organisatie steeds groter wordt. „En we zijn maar met een handjevol mensen. De rest van het werk, cultuur overdragen bijvoor beeld, wordt gedaan door de vrijwilli gers. De jongeren die zich bij ons aan melden." Voor dat baantje hoef je niet eens zoveel te kunnen. Maar je moet wel openstaan voor anderen, van alles over je eigen achtergrond kunnen vertellen en ook open staan voor het geloof. Maori Steve behoort niet meer tot de jeugd. Hij heeft zes kinderen waarvan de oudste al 31 lentes telt. Maar hij kan van alles vertellen over de maori's, Nieuw-Zeeland en zijn nieuwe woon plaats Australië. Dat en een feilloos ge voel om jongeren aan het lachen te ma ken, maakt hem volgens Oostdijk perfect voor Atlantic Bridge. Steve Apirana 'valt de gehele week nog derdeklassers lastig' voor hij morgen in het Dorpshuis in Kruiningen nog een extra toegift houdt voor iedereen. De gehele dag staat in het teken van Ex press Yourself. Er worden zo'n dikke twintig workshops gehouden. Van zo genaamde stepgroepen, tot gitaar- en drumlessen, theater, Maori-kralen ma ken, hairdressing op zijn Afrikaans, halfpipe-boarden, songwriting, schoonheid en een workshop over de toekomst van Roemenië. Wie mee heeft gedaan aan een workshop, kan zich vervolgens inschrijven voor de grote ta- lentenjacht. Deelnemers moeten tussen de veertien en negentien jaar oud zijn. Inschrijven kan tot en met vandaag via de website. John Oostdijk: „Die websi te hebben de vrijwilligers zelf gemaakt. We hebben ook een officiële website. Ie dereen die vrienden wil maken in ande re landen moet zaterdag maar langsko men. We slaan je heus niet met de bijbel rond je oren. Het gaat er meer om dat je dezelfde normen en waarden hebt als ons. Naar zulke mensen zijn we op zoek." Niets leek de oprichting van een jeugdsoos in Rilland nog in de weg te staan. Er is een aardig gebouw, een en thousiaste groep vrijwilli gers wil activiteiten organi seren en na gesprekken met omwonenden is de onrust voor een groot deel wegge nomen. Toch lijken alle in spanningen voor niets ge weest, nu drie politieke partijen om diverse rede nen tegen het plan dreigen te stemmen. door Rob Paardekam RILLAND - Aan de Cromvliet- straat in Rilland staat een voor malig mortuarium dat de ge meente wil aankopen om er een jeugdsoos te vestigen. De stich ting Rilland Jeugd Vermaak (RJV) wil er voor de jongeren van twaalf tot zestien jaar drie keer per week activiteiten orga niseren. Op die manier hoopt men te voorkomen dat de jeugd op straat belandt en op oudere leeftijd voor problemen zorgt. Rilland kampt momenteel met veel overlast van jongeren rond de achttien jaar. SGP, WD en Leefbaar Rei- merswaal lieten dinsdag in de commissie welzijn weten tegen het plan te willen stemmen. Al lemaal hebben ze daar een an dere reden voor. Het gaat voor namelijk om bijzaken als geld en het al dan niet houden van een disco-avond. Grote bezwa ren tegen een jeugdsoos op zich heeft geen enkele partij. Juist daarom zou het voor de jonge ren zo wrang zijn als ze straks nog steeds op straat staan. Voor Leefbaar Reimerswaal is het een financiële kwestie. De partij vindt het onbegrijpelijk dat de gemeente een gebouw dat ze jaren geleden voor een gulden verkocht nu voor veertiendui zend euro terug wil kopen. De SGP maakt er een principe- analyse kwestie van. Alleen als burge meester A. Verbree kan garan deren dat de jeugdsoos nooit op zondag open zal zijn, kan de partij akkoord gaan. Verbree kan die toezegging niet doen en dus twijfelen de gereformeer den. Ondanks de toezegging dat de RJV in het geheel geen inten ties heeft op zondag open te gaan. Een tweede bezwaar van de partij betreft de disco-avon den die georganiseerd gaan worden. Dat is een vorm van Vermaak die in SGP-kringen niet de voorkeur geniet. De WD meent ten slotte dat de plaats niet geschikt is. Liever ergens anders. Juist dat is het heikele punt. Er bestaat geen ideale locatie. Op andere plaatsen zijn ook omwo nenden die bezwaar maken en altijd zullen er kleinigheden zijn die niet ieders goedkeuring kunnen wegdragen. Als dat steeds reden is om tegen te stem men, komt er helemaal nooit een jeugdsoos. Als SGP, Leefbaar Reimerswaal en WD hun rela tiefkleine bezwaren aan de kant zetten en de jeugd een kans ge ven, ontstaat wellicht iets moois. Als dat niet zo is, staat er altijd nog een stok achter de deur. Er komen immers ver schillende evaluatiemomenten. Als de jongeren problemen ma- VLISSINGEN - Een 73-jarige Vlissingse is gistermiddag rond 13.00 uurin de Mr. Lelystraat in haar woonplaats besto len van haar portemonnee. Een onbekende persoon bood aan de vrouw te helpen haar boodschappen in de fietstas te doen. Ondertussen stal de persoon haar portemonnee, met daarin meer dan tweehonderd euro. VLISSINGEN - Uit een woning aan de Vlissingse Lunenburg is in de nacht van woensdag op donderdag een portemonnee gestolen. MIDDELBURG - Een zakkenroller heeft gistermiddag op de Markt in Middelburg een 37-jarige vrouw uit Oost-Souburg bestolen van haar mobiele telefoon en portemonnee. Hierin zaten persoonlijke papieren en meer dan 100 euro. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend in het centrum van Vlissingen een 20-jarige Rotterdammer aangehouden voor het dealen van verdovende middelen. Zijn goederen zijn in beslaggenomen en de man is voorgeleid. MIDDELBURG - Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken in een horecapand aan de Dam. Ze hebben een onbekend geldbedrag gestolen. MIDDELBURG - Op een woonboot aan de Londensekaai is gisterochtend om half één brand uitgebroken. De brand was ontstaan bij een kachel in het ruim. De brandweer heeft de brand geblust. VLISSINGEN - In de Colijnstraat in Vlissingen is woensdag avond een brommer gestolen. De bromfiets, een rode Yamaha, stond op slot. Het verzekeringsplaatje is BFJ 958. VLISSINGEN - Een dronken automobiliste is in de nacht van woensdag op donderdag om kwart voor drie tegen een bloem bak op de Smalle Kade in Vlissingen gereden. Haar auto raak te beschadigd, de bloembak werd alleen een stukje verplaatst. Bij een controle bleek dat de vrouw tweeënhalf keer zoveel ge dronken had als is toegestaan. Haar rijbewijs is ingevorderd. ARNEMUIDEN - Een 45-jarige medewerker van de Neder landse Spoorwegen is donderdag uitgescholden. Op het sta tion van Arnemuiclen bleek het plaatsbewijs van een passa gier niet geldig te zijn. Toen de conducteur hem daarop wees, werd hij uitgescholden en beledigd. ken, is het einde verhaal. De Reimerswaalse politiek staat voor een keuze: daadkracht to nen, de jeugd het voordeel van de twijfel geven en het mortua rium aankopen of nog jaren blij ven zoeken naar een ideale locatie die niet bestaat. De ge loofwaardigheid van partijen komt in het geding als ze con stant roepen dat er iets moet ko men voor de jeugd, maar een aardig initiatief vervolgens niet eens de kans geven. Uiteraard is het hun goed recht om aan het eind van de maand 'nee' te zeg gen tegen het plan, maar het al ternatief is dat de jongeren tus sen de twaalf en zestien jaar hun vertier op straat blijven zoeken en over enkele jaren wellicht voor dezelfde problemen zorgen als de oudere jeugd van van daag. De tegenstemmers van nu hebben dan geen recht van spre ken. door Claudia Sondervan en Edith Ramakers VLISSINGEN - „Loze woorden en kiezersbedrog", zegt woord voerder P. de Doelder van de Districts Huisartsenvereniging Zeeland. Hij is boos dat de mi nister de ziekenhuizen veror donneert de kindergeneeskunde in Vlissingen in stand te houden zonder daar geld of mensen voor aan te dragen. „Met deze politieke spelletjes wordt de kindergeneeskunde in Zeeland vermoord. Zonder con crete maatregelen is dit het ein de van de kindergeneeskunde in Zeeland." Wethouder L. Poppe-de Looff van de gemeente Vlissingen heeft zich altijd ingezet voor be houd van een gedegen basis voorziening voor Ziekenhuis Walcheren. Zij voelt zich 'stevig gesteund door Bomhoff'. De gemeente Vlissingen kreeg van Bomhoff ook nog een tik op de vingers. Hij verzocht de ge meente gisteren om alle infor matie die kan bijdragen aan het instandhouden van de functie kindergeneeskunde beschik baar te stellen aan de Raad van Bestuur van het ziekenhuis. Bomhoff doelde daarmee op het rapport van Veraart. Poppe-de Looff: „Natuurlijk doen we dat. Wij hadden de resultaten van het onderzoek nog niet overge dragen omdat de Raad van Bestuur vasthield aan de onom keerbaarheid van de fusie.Ad viseur T. Veraart van bureau Veraart en Partners heeft tel kens gezegd 'dat er goeie moge lijkheden zijn voor vestiging van specialisten in Vlissingen'. Drie kinderartsen waren vol gens hem bereid zich in Zeeland te vestigen. Directeur J. Bogaerts van Ziekenhuis Wal cheren zegt 'geen idee' te heb ben hoe het rapport-Veraart het ziekenhuis kan helpen. Volgens De Doelder zijn er 32 vacatures voor kinderartsen in Nederland. „Onze kinderartsen kunnen zo overal terecht. Geen enkele kinderarts wil komen werken in zulke kleine maat schappen." CDA-Kamerlid S. Buijs weerspreekt dat. „De aca demische ziekenhuizen hebben een steunpunt ingericht met artsen die zo nodig kunnen in vallen en er worden op dit mo ment voldoende kinderartsen geworven in Nederland en Bel gië." Bogaerts:Wij hebben het academisch ziekenhuis in Rot terdam bij herhaling verzocht om samenwerking, maar Rot terdam ziet daar geen heil in." Tegendeel „Ik denk niet dat de minister zich realiseert dat hij zo het te gendeel bereikt van wat hij wil" zegt Bogaerts. Gedeputeerde G. de Kok: „.Bomhoff verergert de situatie alleen maar." De minis ter negeert de oorsprong van het probleem, het landelijk tekort aan kinderartsen, zegt De Kok. ■i&iinn&ïïM. KOOP ZE NU! Advertentie ZATERDAG 12 OKTOBER JACKPOT Koop nu uw Staatsloten bij o.a. Primera, Snina en Postkantoren. Voor het dichtstbijzijnde verkooppunt bel met 0900-300 49 50 0,35 p.m.) of kijk op www.staatsioterij.nl. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33