Leerlingenaantal onvoorspelbaar hX Geen kauwgom op school en pet af 13 Wethouder wil snel onderzoek bodemvervuiling Vijf generaties kinderzegen Gemeente Börsele opent opvoedbureau Schoolwoningen voor opvang leerlingen die niet in brede school kunnen Nieuw voor Tholen ligt klaar Jeugdhonk vaker geopend Reimerswaal staat achter convenant effect WCT Scholieren lopen voor Zambia zeeuwse almanak Telefoontje 0800 - 0231 231 (GRATIS) PZC BEVELANDEIM/THOLEN vrijdag 11 oktober 2002 Hoor Rolf Bosboom GOES - De prognoses die scho len gebruiken om hun toekom stige ruimtebehoefte te bepa len, hebben weinig waarde. Dat zegt P. Jansen, voorzitter van de Vereniging voor Protestants- Christelijk Onderwijs in de ge meente Goes (VPCO). „De prog noses zijn jaar in jaar uit een heikel punt. Ze komen altijd te laat en deugen in feite nooit." Volgens Jansen blijft het bepa len van het toekomstige aantal leerlingen 'koffiedik kijken'. Dat is nu op pijnlijke wijze dui delijk geworden bij de nieuwe brede school in de wijk Ouver ture, die vandaag wordt opgele verd. Het aantal kinderen op de Prinses Beatrixschool, één van de twee scholen in het complex, is de afgelopen tijd zo fors ge groeid dat het panel bij de ope ning al te klein is. Dat betekent dat twee groepen elders moeten worden gehuisvest. Tijdens de voorbereiding van de nieuwbouw is het benodigde aantal lokalen al enkele malen, opbasis van bijgestelde progno ses, verhoogd. Aanvankelijk was er sprake van in totaal zes tien klassen, verdeeld over de twee basisscholen; het zijn er uiteindelijk 22 geworden. Dat blijkt nu ook niet genoeg te zijn. „We groeien veel harder dan destijds uit de prognoses bleek" zegt voorzitter Jansen van de VPCO, waaronder de Beatrix- school valt. „Het is onduidelijk hoe dat komt. Er werd aanvan kelijk gesuggereerd dat we leer- lingen uit andere wijken trek ken, maar dat blijkt absoluut niet het geval te zijn. De kinde ren komen uit Goes-Zuid." Na bij de brede school komen twee schoolwoningen om pieken in het leerlingenaantal op te van gen. Het gemeentebestuur besloot, naar eigen zeggen 'toe vallig', juist deze week om de voorbereiding daarvoor in gang te zetten. De VPCO stelt dat ook mét de schoolwoningen de ruimtenood de komende tijd niet kan wor den gelenigd. „Voor de middel lange termijn, zeg maar de ko mende zes tot zeven jaar, had de brede school meer lokalen moe- tenhebben", aldus Jansen. „Pas op de lange termijn voorzien we een krimp van het aantal leer lingen." Onduidelijk is nog wat de ver dere ontwikkeling van Ouver ture, waar honderden huizen komen, voor de school gaat be tekenen. Als daar veel gezinnen met kinderen zich vestigen, kan dat tot een extra toestroom van leerlingen leiden. Wethouder M. 't Hart zegt zich daarover zor gen te maken. „Ik hou mijn hart vast." Onrust Op de Prinses Beatrixschool ontstond deze week grote on rust, omdat duidelijk werd dat twee groepen niet in de nieuw bouw kunnen, maar waar schijnlijk in lokalen op twee locaties aan de Beukenstraat worden ondergebracht. Het ge meentebestuur zei zelf ook ver rast te zijn over de forse stijging van het aantal leerlingen. Omdat het pas begin vorige maand daarvan voor het eerst een 'cijfermatige onderbou wing' kreeg, terwijl de school al in de herfstvakantie verhuist, is er weinig tijd om een goede op lossing te vinden. Momenteel wordt er gekeken of het toch mogelijk is om noodlokalen bij de brede school neer te zetten, zoals het schoolbestuur, de ou ders en de leerlingen willen. VPCO-voorzitter Jansen zegt dat een half jaar geleden al aan de gemeente duidelijk is ge maakt dat er een ruimtepro bleem zat aan te komen. Niettemin erkent hij dat het schoolbestuur ook alerter had kunnen zijn. „We waren mis schien met z'n allen zo gefocust op de nieuwbouw en het idee 'we gaan een brede school' bouwen, dat we te laat aandacht hebben gekregen voor andere ver schijnselen, zoals de ruimte nood en de veiligheid buiten." doorMieke van der Jagt KAMPERLAND - Een paar keer al was de 91-jarige P. Dees-Klap betovergrootmoe der. Maar het waren telkens jongens die de rij van vijf generaties sloten. Vorige week echter werd Romae geboren, dochter van Wilma en Marco Marteijn en zusje van Mika. Met Romae is de reeks van vijf generaties vrouwen compleet. Haar voorgeslacht in de vrouwelijke lijn laat zien dat de contacten tussen Noord-Beve land en Walcheren de afgelopen eeuw al tijd goed zijn geweest. Betovergrootmoe der Klap werd geboren op Nieuw- en Sint Joosland, zoals haar naam al doet ver moeden, en ze trouwde een Dees, een typi sche Noord-Bevelandse naam. Haar dochter, nu zeventig jaar, trouwde weer met een Van Belzen, die natuurlijk uit Ar- nemuiden kwam. Daar werd de oma van Romae, M. Geelhoed-van Belzen (48), ge boren. Een Geelhoed, dat spreekt voor zich, komt van Noord-Beveland. Wilma (27), de trotse moeder, zocht haar geluk weer bij een man uit een oud Arnemuids geslacht: Marteijn. Hoe het ook zij, het re sultaat mag er wezen: 6,5 pond, 49 centi meter, een prachtkopje met haar en kern gezond. De moeders, van wie er drie oma zijn, zijn het er roerend over eens. „Als we allemaal zo oud mogen worden als oma Dees-Klap, en zo goed bij de pinken mo gen blijven, dan tekenen we daarvoor." foto Willem Mieras SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen heeft een nieuw bestemmingsplan opge steld voor het grootste gedeelte van de stad Tholen. In dit be stemmingsplan komt de be bouwde kom van Tholen aan de orde, met uitzondering van de gebieden Stadszicht, Noord, Slabbecoornpolder en Welgele gen I. Het voorontwerp van het plan ligt in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk ter inzage. De gemeente heeft in het nieuwe plan onderscheid gemaakt tus- senhet kemwinkelgebied en het gebied daar omheen. In het kerngebied is er de mogelijk heid tot vestiging van 2 5 0 meter verkoopruimte, in het omrin gende gebied is de verkoop ruimte beperkt tot 100 meter. Het onderscheid is gemaakt om zoveel mogelijk winkelruimte in het kerngebied te creëren. Dit zou van toepassing zijn op de Kerkstraat, de Botermarkt, de Eendrachtsweg en de Dalem.se- straat. Naast de ruimten voor winkels in dit gebied, is in het plan ook de vestiging van wo ningen, kantoren en maat schappelijke voorzieningen op genomen. In het plan is ook de bestem ming 'woondoeleinden' opge nomen. Daarbij is aangegeven waar wat mag worden gebouwd bij de huizen. Er is bijvoorbeeld meer toegestaan op het erf - achter het huis - dan in de voor tuin van de woningen. Een aantal van de bestemmin gen is aangepast op de huidige situatie in Tholen. Hierbij kan bijvoorbeeld worden gedacht aan woningen bij horeca en het bestemmingsplan rondom ge bouwen. Het ontwerp-bestemmingsplan ligt tot en met 5 november ter in zage op het gemeentehuis en in de bibliotheek aan de Dalemse- straat in Sint-Maartensdijk. Inspraakreacties kunnen schriftelijk worden gericht aan het college van burgemeester en wethouders. door Jacques Cats VLISSINGEN - Hoewel inmid dels op gevorderde leeftijd gear riveerd staat ons nog helder voor de geest hoe onheilspellend het klonk als de leerkracht je met 'meneer' aansprak. Hing je bijvoorbeeld ongeïnteresseerd onderuit gezakt in de bank dan kon je tot de orde worden geroe pen: 'zou u misschien eens wat rechter kunnen gaan liggen, meneer?'. Dodelijk natuurlijk. Waarmee tevens maar gezegd wil zijn dat het handhaven van normen en waarden niet alleen maar van vandaag is maar ook van gisteren. Voor het aanbinden van de strijd tegen de verloedering van de samenleving hebben de scho len niet op de signalen uit Den Haag zitten wachten. „Het te gendeel is eerder waar", meldt directeur Hans Willemstijn van de Holtkampschool in Goes. „Als van dat gekibbel daar onze voorbeeldfunctie moet uitgaan, kunnen we onze lestijden wel verdubbelen om de kindertjes nog enigszins op het rechte spoor te houden." In Zeeland wordt per onder wijsinstituut de in verval ge raakte publieke moraal op een eigen manier aangepakt, want een leerling uit groep acht is nog geen brugpieper en op een tradi tionele school op een dorp uiten kinderen zich toch weer anders dan op een opleiding in de stad se wereld. Bovendien kunnen problemen van uiteenlopende aard zijn. Op de ene school is het op het plein een rommeltje waar nodig wat aan gedaan moet worden en op een andere school weten ze weer niet goed wat re gels en afspraken zijn. „Daar is dus geen standaardoplossing voor", stelt Jan Remijn van het regionaal pedagogisch centrum Zeeland (RPCZ) in Terneuzen vast. „Dat is aüemaal maat werk, zeker omdat er veel meer individuele behoeftes liggen." Wat kan er in de ogen van Re- mijn in de klas wel en wat niet? „De kapstok is respect. Hoe ziet goed omgaan met elkaar eruit?" door Rob Paardekam RILLAND - Het nieuwe onder zoek naar de bodemverontreini ging onder enkele panden aan de Bathseweg in Rilland moet zo snel mogelijk aanvangen. Dat zei wethouder J. Bliek gisteren tijdens de vergadering van de commissie wonen en milieu. Het onderzoek moet uitwijzen hoe erg de verontreiniging on der de percelen van nummer 17. 19 en 21 isIn dat gebied stonden tot dertig jaar geleden een slo persbedrijf, brandstoffenhan- del, benzinestation en smederij, die voor de nodige vervuiling hebben gezorgd. De wasserette die sinds 1975 op nummer 19 is gevestigd zou verantwoordelijk zijn voor vervuiling van het grondwater. Alle partijen gingen gisteren akkoord met het beschikbaar stellen van bijna zeventiendui zend euro voor het onderzoek, maar ze lieten wel weten dat de gemeente haar best moet doen de oorspronkelijke vervuilers te achterhalen, zodat die hun deel SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen heeft besloten het jeugdhonk in Oud-Vosse- meer vaker te openen. Het honk, op het trapveldje aan de Patrijzenweg, gaat vanaf volgende week op woensdag- en donderdagavond open voor de jeugd van zestien jaar en ouder. De gemeente hoopt dat hiermee de problemen en overlast van de hangjongeren in Oud-Vosse- meer afnemen. De avonden vallen onder de ver antwoordelijkheid van Stich ting j eugd- en j ongerenwerkD e soos is van 19.30 uur tot 22.00 uur open en de nieuwe jonge renwerker Idriss Bourhardaine is aanwezig. Een pet belemmert de communicatie. De aanpak die het beste werkt is volgens hem uitgaan van het po sitieve. „Extra aandacht voor verkeerd gedrag houdt verkeerd gedrag in stand." De Goese Holtkampschool staat al jaren bekend om de extra aandacht die wordt besteed aan het grensverleggend gedrag van kinderen. Er zijn zelfs ouders die hun kind om die reden daar aanmelden. Directeur Willem stijn: „Wij geven niet alleen les in spelling, taal en rekenen, maar ook in emoties en gevoe lens. En dat ligt heel dicht bij normen en waarden." Belang rijk aspect is het voorbeeldge drag van leerkrachten. „Kinde ren hechten zich aan iemand. Zeker op jongere leeftijd gaan ze het gedrag van de meester of de juf bijna kopiëren. Maar ook als ze wat ouder zijn ben jij toch degene die de norm stelt en de grenzen aangeeft." Slecht voorbeeldgedrag, dat wordt vooral geboden door de soapseries, vindt Sira Kamer mans van basisschool De Schu- te in Biggekerke. „Ik denk dat ouders heel goed moeten oplet ten waar ze hun kinderen naar laten kijken." Gedrieën wijzen de vertegenwoordigers uit het onderwijs op een goede samen spraak met de ouders: „Opvoe den doe je samen." Bij Sira op school gelden er regels die per klas door de kin deren zelf zijn gemaakt. „Zo kunnen ze ook zelf de verant woording daarvoor dragen." Een kleine greep: eerlijk en ge zellig zijn, niet door de klas roe pen, andere kinderen niet bui tensluiten, schoppen, slaan en schelden doen we hier niet, je mag gewoon naar de wc als je moet, als we het ergens niet over eens zijn, praten we erover. En: we gaan met elkaar om zoals we zelf ook graag behandeld wülen worden. We zeggen als het nodig is 'sorry' tegen elkaar. En niet al les kan gaan zoals jij het wil, dus iedereen moet geven en nemen'. Kamermans: „Sociale vaardig heden moet je leren. Je kunt niet verwachten dat kinderen in één keer weten dat je 'dank je wel' moet zeggen als je iets krijgt. Dat moet je net als de tafels keer op keer herhalen." Tik Wat kan beslist niet? De scheld woorden die kinderen naar el kaar roepen, meent Willemstijn. „Er worden soms de meest af schuwelijke termen gebruikt als ze het over elkaar hebben." Een tik uitdelen? „Uit den boze", zegt Jan Remijn zeer beslist. „Je slaat er meer in dan uit." Kauw gom knauwen op school moet niet getolereerd worden. Re mijn: „Dat tast de communica- kunnen betalen. Het principe dat de vervuiler betaald, mag volgens vrijwel alle partijen niet worden losgelaten. Volgens Bliek is dat een zorg voor later. Eerst dient het on derzoek plaats te vinden. „Het is niet verantwoord nog langer te wachten. Het risico bestaat dat de vervuiling zich straks anders onder meer dan drie panden be vindt." Als de gemeenteraad aan het eind van de maand ak koord gaat met het beschikbaar stellen van het krediet, zal het bodemonderzoek meteen daar na beginnen. KRUININGEN - De Rei- merswaalse politiek steunt unaniem het con venant over de Wester- schelde Container Termi nal (WCT), dat de gemeen te samen met Kapelle en Goes wil afsluiten. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van de com missie wonen en milieu. In het convenant, dat als het aan de gemeenten ligt ook door de provincie wordt ondertekent, wordt gesteld dat er alles aan ge daan moet worden om de negatieve effecten van de WCT weg te nemen en dat de kosten daarvan niet voor rekening van de ge meenten mogen komen. Eerder deze week steunde ook een meerderheid van de Kapelse gemeenteraad het convenant. De Goese politieke partijen spreken zich later deze maand uit. door Steffan ter Maat BORSELE - De gemeente Bör sele opent volgende week woensdag het nieuwe opvoed bureau. Het bureau, gevestigd öp een lo catie in Heinkenszand en in 's Gravenpolder, wordt om half vier 's middags geopend vanaf NIEUWDORP - De leerlingen van de basisscholen in Nieuw- dorp hebben woensdag 2500 eu ro bij elkaar gelopen in een sponsorloop voor de stichting Zeeland helpt Zambia. Die gaat het geld gebruiken voor de bouw van twee nieuwe klaslokalen voor een land bouwschool in Zambia. De kin deren lieten zichsponsoren door opa's, oma's, vaders en moeders. het gemeentehuis van Borsele in Heinkenszand. Wethouder A. van Opdorp verricht van hieruit de opening via de computer elektronisch op afstand. Ouders en opvoeders van kinde ren van nul tot achttien jaar kunnen op het bureau terecht met vragen en problemen over de opvoeding. Om het vragen van adviezen laagdrempelig te houden kunnen ouders en op voeders ook telefonisch contact opnemen. Tijdens de spreek uren kan het bureau zonder af spraak worden bezocht.Een pe dagogisch medewerker van de sector Pedagogische Preventie van Stichting Jeugdzorg Zee land beantwoord vragen en geeft advies. Het bureau in Heinkenszand is gevestigd in kinderopvang ruimte De Stenge aan het Sten geplein. Het spreekuur is op maandagmiddag van 13.00 tot 15.00 uur. In 's Gravenpolder is het bureau gevestigd in woon zorgcomplex Varsvliet. Het spreekuur is hier op donderdag ochtend van 9.30 tot 11.30 uur. foto Mechteld Jansen tie aan." De communicatie komt volgens hem ook in het gedrang als iemand z'n pet op houdt: „Een pet heeft een klep waar door je de ogen niet kunt zien." WiUemstijn is niet al te somber over het normbesef, maar wil de problemen niet onder tafel schuiven. „Ik heb ook wel eens te maken met een boze ouder die mijn kantoor binnenstormt en die ik eerst moet verteHen hoe we met elkaar moeten omgaan. En er zijn ook kinderen die ont sporen. De problemen zijn dus behoorlijk ernstig, maar we moeten niet doorslaan in lo ze kreten en ineffectief ge drag." De RPCZ-representant is het daar roerend mee eens: „We moeten de problemen rond nor men en waarden ook weer n iet te fors uitvergroten. Wij zijn te snel met dat vingertje. Ik moet het eerste kind nog tegenkomen dat de boel bewust verziekt. In ieder kind zit iets positiefs. Het is de kunst van de omgeving om dat te vinden en te benadruk ken." Bij het terugdraaien van het bandje van het antwoordap paraat stuitten wij dezer da gen op een telefoontje van ie mand die zei dat ze Adriënne heette en vervolgens meldde dat de poes de bazin wel erg miste. 'Daarom heb ik het dier, m.is- schien tegen het regiem in, ivat extra brokjes gegeven'. Nu kennen wij in het geheel geen Adriënne en wij bezit ten ook geen poes, dus was het zeer tegen het regiem om maar meteen met brokjes te gaan strooien. Het bandje verder afluisterend bleek Adriënne even later nog een keer te hebben gebeld. Dit keer om mee te delen: 'Mor genavond ga ik naar Tineke'. Omdat wij Adriënne niet op een andere manier kunnen benaderen roepen wij haar vanuit dit hoekje hartelijk toe: 'Doe Tineke vooral de groe ten'. Ze mag zelf invullen van wie. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31