Missie Martij n Dieleman mislukt PZC Brazilianen slaan Italië uit toernooi Kleedkamer mag geen duiventil zijn Volleybalbond voert juryberaad in Reserve Slabbekoorn moet WK thuis volgen Politie grijpt in bij badmintonfinale 23 Reima Crema Samgas biedt Goese volleyballer geen contract aan Luciano boet voor bedrog van Eriberto Aan de wind NAC moet van college fors saneren Vice-voorzitter Fifa in het nauw Wilkinson baas van Sunderland Loroupe zegt af voor Amsterdam Topveld bij marathon Chicago vrijdag 11 oktober 2002 door Hans Koenekoop WOERDEN - De Nederlandse volleybalbond NeVoBo voert met directe ingang het jurybe raad in voor wedstrijden in de eredivisie en nationale beker. De teaincoach of het aanwezi ge jurylid kan ieder moment van de wedstrijd een beslissing van de scheidsrechter of de tel ler aankaarten. Indienen van een protest na afloop is niet meer mogelijk. De NeVoBo geeft de voorkeur aan 'even de koppen bij elkaar steken' tijdens de wedstrijd bo ven de langdurige protestre- gels die tot nog toe golden. Aanleiding voor de wijziging in de spelregels is het protest afgelopen voorjaar van Alcom Capelle in de kwartfinale van het bekertoernooi. De beroeps procedure die daardoor op gang kwam, bracht het door gaan van de bekerfinale in ge vaar. „Gelukkig kon die finale wor den gespeeld, maar het was pe nibel", zegt Dick Duurkoop, hoofd van de competities. „Het protest van Alcom was gericht tegen finalist Piet Zoomers Dynamo en ging om een beslis send punt in de vierde set. Als de commissie van beroep Al com in het gelijk had gesteld, dan had de kwartfinale tegen Dynamo geheel of deels moe ten worden overgespeeld. We stonden op het punt de finale uitte stellen." Dat soort toestanden wil de NeVoBo in het vervolg uitslui ten. Het juryberaad is daarvoor volgens Duurkoop een prima oplossing. De coach van een team of het aanwezige jurylid kan ieder moment van de wed strijd een klacht indienen. Het zij over een verkeerde beslis sing van de scheidsrechter, hetzij overeen fout bij de teller. ANP door Koen de Vries GOES - Martijn Dieleman vol leybalt komend seizoen waar schijnlijk niet in Italië. De 23- jarige Goesenaar kreeg na een stage van veertien dagen bij Reima Crema Samgas van de clubleiding te horen dat hij geen contract krijgt aangeboden. Volgens de ploeg uit de op één na hoogste klasse van de Italiaanse competitie zou Dieleman te jong zijn en te weinig ervaring heb ben in Italië. „Als dat de ware reden is, had den ze me beter niet kunnen la ten komen. Dat wisten ze van te voren ook al", was de logische reactie van de Goesenaar gister middag. Voor hem is de ware re den duidelijk. Na een fantasti sche eerste stageweek vielen zijn prestaties in de tweede week tegen. „De tweede oefen wedstrijd die ik speelde was niet goed. En in Italië moet je te allen tijde presteren. Dat heb ik niet gedaan en daar word ik nu op afgerekend." Door de afwijzing komt Martijn Dieleman in een moeilijk par ket. Hij zegde aan het eind van het afgelopen seizoen zijn con tract bij Numancia in Soria (Spanje) op in de hoop in Italië of Frankrijk aan de slag te kun nen. Omdat in het volleybal - net als in de voetballerij - mo menteel minder geld beschik baar is, was op de transfermarkt echter weinig actie. De Goese naar keerde vier weken geleden naar Soria terug omdat hij bang was buiten de boot te vallen. De stage bij Reima Crema Samgas, uit het land met de sterkste vol leybalcompetitie van de wereld, was dan ook een geschenk uit de hemel. Achteraf gezien had Martijn Dieleman een zware opdracht in Crema, een plaats zo'n veertig kilometer ten oosten van Mi laan. De volleybalploeg uit die plaats promoveerde vorig sei zoen naar de serie A2 en trok daarom een sterke diagonaal speler uit de serie Al aan. Met deze speler wil het echter niet vlotten. Dieleman: „Het is een man met een groot contract maar hij heeft sterallures. Hij traint te weinig en speelt slecht. Voor hem zocht de club een ver vanger1. Iemand die in een wed strijd twintig punten bij elkaar slaat. Dat lukte me in de eerste oefenwedstrijd, maar in de wedstrijd tegen Milan uit de se- i'ieAl lukte dat niet. Ze zijn toen gaan twijfelen." Dieleman beseft achteraf dat de druk die tweede week hem te zwaar werd. De afgelopen jaren speelde hij in de Spaanse com petitie die weliswaar heel sterk is, maar ook vrijblijvend. De enige druk die hij daar voelde, was de druk die hij zichzelf op legde. ,In Italië verwacht ieder een veel van je, zeker omdat je buitenlander bent. Het publiek, de pers, de club, iedereen zorgt voor druk. De druk die ik mezelf ook nog oplegde is me waar schijnlijk te veel geworden. Als ik relaxter was gebleven, had ik ook de tweede week goed ge speeld. Het is een goede les voor de volgende keer. Ik ga ervan uit dat die komt, want ik weet dat ik op dat niveau meekan." De manier waarop Dieleman te weten kwam dat hij geen con- door Hans Koenekoop BUENOS AIRES - Drievoudig wereldkampioen Italië is in de kwartfinales van het wereld kampioenschap volleybal in Argentinië uitgeschakeld. Bra zilië versloeg de titelfavoriet in een thriller van vijf sets: 3-2. Gastland Argentinië kon het MILAAN - De Braziliaanse voetballer Luciano is wegens bedrog voor zeven maanden ge schorst. Bovendien moet de spe ler van Chievo Verona een boete betalen van 150.000 euro. De Italiaanse voetb albond heeft Luciano deze zware straf gege ven omdat hij zes jaar lang on der een valse naam en met een verkeerde leeftijd heeft ge speeld. De 27-jarige Luciano heette tot afgelopen zomer Eri berto en was pas 23 jaar. De Bra ziliaan onthulde toen dat hij in 1996 zijn naam en geboorte datum heeft vervalst om in zijn geboorteland te mogen uitko men voor Palmeiras. „Ik loog omdat ik dolgraag profvoetbal ler wilde worden. De voetballer kreeg gewetens bewaren toen hij van de zomer zijn pasgeboren zoontje ging aangeven bij de burgerlijke stand. „Hij moet mijn familie naam dragen. Mijn vrouw over tuigde mij daarvan." RTR/DPA tract zou krijgen, verdiende overigens niet de schoonheids prijs. „Ikhebinde krant moeten lezen dat er een nieuwe diago- naalaanvaller op proef zou ko men. Zo werkt dat blijkbaar in Italië. Ik ben pas boos geworden nadat de club me een ticket naar Nederland had betaald. Mis schien hadden ze dat anders niet gedaan." ,Het volleybal in Italië heeft een grote naam. Je denkt dat alles tot in perfectie geregeld is. Dat was bij Reima Crema in elk ge val niet zo. Zo zou voor eten en vervoer gezorgd worden. Maar ik moest overal zelf achteraan. Misschien zat ik mede daardoor niet lekker in mijn vel." Laag pitje Inmiddels zijn de deuren in Ita lië voor Dieleman nagenoeg dicht. Er was nog een club in hem geïnteresseerd; Ferrara uit de serie Al zag in de Goesenaar een tweede diagonaalaanvaller, maar de contacten met die club staan op een laag pitje sinds de Italiaanse manager Lucca Novi tegen alle afspraken in naar het WK in Argentinië is afgereisd. Dieleman: „Met hem kan ik geen contact krijgen en de com petitie in Italië begint over twee weken. Hij heeft me lelijk laten stikken. Maar dat kan ik niet te gen hem zeggen. Hij is dé mana ger in Italië, ik ben van hem af hankelijk." Inmiddels heeft Dieleman nog één kans om aan het begin van het seizoen ergens aan de slag te komen. In Spanje is een club ge ïnteresseerd. Dieleman: „Ook daar begint de competitie over veertien dagen, alle teams zijn rond. In Spanje heb ik wel een goede naam. Er zijn mensen die misschien een plaatsje voor mij willen vrijmaken." niet bolwerken tegen Frankrijk. Het spectaculaire duel eindigde in 3-1 voor de Fransen. De twee andere halvefinalisten zijn Joegoslavië en Rusland. Olympisch kampioen Joegosla vië schakelde in drie sets Portu gal uit. Rusland, eerder dit jaar winnaar van de World League, had geen genade met Grieken land: 3-0. Brazilië treft in de halve finale Joegoslavië. Rus land stuit op Frankrijk. Brazilië, dat het hele toernooi al sterk speelt en in de tweede ron de Oranje met 3-0 overklaste, nam in de kwartfinale tegen Ita lië een voorsprong van 2-0. Daarna vocht de titelverdediger zich terug in cle wedstrijd. De van een blessure herstelde aan valler Samuele Papi bracht het vuur weer in de ploeg. Een vij f de set moest de beslissing brengen. Daarin waren de atletische Bra zilianen net iets beter: 15-13. Frankrijk kwam er in de eerste set tegen Argentinië niet aan te pas. Het gastland, aangespoord door een uitbundig publiek in een uitpuilend stadion, gunde de Fransen slechts 14 puntjes. Daarna nam Frankrijk het duel over en liet bij tijd en wijle meesterlijk volleybal zien. Het team verloor wel zijn aanvoer der Dominique Daquin, die in de laatste set het veld af moest met een zware knieblessure. Joegoslavië won zijn kwartfina le vrij eenvoudig van Portugal in drie sets. Het werd 25-20, 25- 23 en 25-16 voor de olympisch kampioen. Een geestdriftig Griekenland kwam tegen de Russen tekort. Rusland had eveneens maar drie sets nodig: 25-22, 25-22 en 25-21. ANP BREDA - NAC moet eerst zelf keihard saneren voor burge meester en wethouders de gemeenteraad van de gemeente Breda een positief advies willen geven om de voetbalclub een lening van 4,2 miljoen euro te verstrekken. Dat besluit heeft het college gisteren genomen. Het college stelt de raad voor om onder strakke voorwaarden een krediet van 1 miljoen euro beschikbaar te stellen, zodat NAC de sanering kan uitvoeren. Na de winterstop bekijkt het gemeentebestuur het resultaat van de sanering. Afhankelijk daarvan zal het college van B en W een advies uitbrengen over de door NAC gevraagde lening van 4,2 miljoen. B en W hebben geconstateerd dat de meeste partijen bereid zijn hun bijdrage aan NAC te verhogen dan wel de kosten omiaag te brengen. De supporters willen meer entree betalen, de sponsors hebben beloofd extra geld in N al te pompen en spelers en technische staf nemen genoegen met een iets lagere betaling. ANP BUENOS AIRES - Julio Grondona, voorzitter van de Argen tijnse voetbalbond AFA en vice-voorzitter van de wereld voetbalbond Fifa, is gisteren voor een rechtbank in Buenos Aires beschuldigd van fraude. Volgens justitie heeft de voet balbestuurder zich onrechtmatig verrijkt met contracten voor nieuwe videosystemen ter beveiliging van stadions. Grondona zou onder een hoedje hebben gespeeld met voorzit ter Macri.van Boca Juniors en oud-voorzitter Miele van San Lorenzo. Het trio liet de clubs Boca Juniors en San Lorenzo respectievelijk 1,7 en 1,2 miljoen euro betalen voor de video systemen, terwijl die in werkelijkheid maar circa 400.000 eu ro kosten.Grondona kan in het ergste geval een celsti-af van zes jaar krijgen. AFP SUNDERLAND - De 58-jarige Engelsman Howard Wilkin son is de nieuwe trainer van Sunderland. De voormalige coach van Leeds, Notts County en Sheffield Wednesday is de opvolger van Peter Reid, die na zeven jaar trouwe dienst werd ontslagen wegens slechte resultaten. Sunderland staat op de zeventiende plaats in de Premier League. De nieuwe hoofd coach tekende een contract tot medio 2005 bij Sunderland. Hij was de laatste j aren als technisch manager in dienst van de Engelse voetbalbond. RTR/ANP AMSTERDAM - De Keniase hardloopster Tegla Loroupe heeft zich afgemeld voor de marathon van Amsterdam op 20 oktober. De 29-jarige atlete voelt zich onvoldoende in vorm, liet ze de organisatie weten. De afwezigheid van Loroupe, een van de snelste vrouwen ter wereld op de marathon, is de twee de tegenvaller voor de Amsterdam Marathon. Eerder zegde de zieke Nederlander Greg van Hest af. ANP CHICAGO - De marathon van Chicago heeft komende zon dag de wereldrecordhouder bij zowel de mannen als de vrou wen aan de start. De Marokkaanse Amerikaan Khalid Khan- nouchiliep dit voorjaar in Londen de snelste tijd ooit, 2.05.38 De Keniase Catherine Ndereba scherpte vorig jaar in de ma rathon van Chicago het wereldrecord van de vrouwen aan tot 2.18.47. Ook de twee op één na snelste marathonlopers van de wereld doen mee in Chicago: Paul Tergat bij de mannen en Paula Radcliffe bij de vrouwen. ANP AUCKLAND - Het ging de Zwitserse bemanning van de Alinghi (rechts) gisteren voor de wind. Tijdens de eerste voorronde van de Louis Vuitton Cup in de Nieuw-Zeelandse stad Auckland, bijge naamd de City of Sails, werd de Amerikaanse tegenstander Stars and Stripes (links) uiteindelijk gedegradeerd tot een stipje aan de door Leon ten Voorde SOUTHAMPTON - Wat is de grootste fout die een voetbal club in nood kan maken? Spe lers kopen! Althans, dat is een van de conclusies van Mark van Vught. De geboren Henge- loër deed de afgelopen drie jaar in het Engelse Southampton onderzoek naar het nut en ef fect van spelersaankopen in de Premier League. Van Vught is afgestudeerd psy choloog. Hij werkt al zeven jaar aan de Universiteit van Southampton in Engeland, waar voor zijn onderzoek veel belangstelling bestaat. Vol- gens Van Vught helpt het niet om zonder bepaald doel nieu we spelers aan te trekken. „Het gaat om het concept", zegt hij. „Als het concept van een team slecht is, heeft het weinig zin om andere voetballers te ko pen. De beste prestaties wor den geleverd door elftallen die al geruime tijd samen zijn. Vaak is het desastreus dat juist bij clubs waar slecht wordt ge presteerd, heel veel in nieuwe spelers wordt geïnvesteerd." Op het Engelse credo 'never change a winning team' (ver ander nooit een winnend team) heeft Van Vught dan ook een aanpassing gemaakt: „Veran der nooit een team." Zo op het eerste gevoel is zijn conclusie - ploegen die lang bij elkaar zijn hebben de meeste kans op succes - niet spectacu lair en zelfs voor de hand lig gend. Van Vught vindt de conclusie echter wel degelijk opvallend. „Hier in Engeland denken veel supporters, jour nalisten en managers nog steeds dat je na een slecht sei zoen veel moet investeren om er weer bovenop te komen. Uit dit onderzoekt blijkt dus, dat dat juist vaak desastreus is. Het probleem is dat er meestal niet wordt gekeken of iemand wel in het team past of naar het tijdstip waarop het gebeurt. Door al die wisselingen krijgt een groep vaak niet de kans om optimaal te functioneren." Het verversen van een ploeg heeft volgens Van Vught alleen zin als je de complete structuur van de club aanpast. „Als de je zaken er omheen intact houdt, hoef je geen nieuwe spelers te kopen, zo blijkt uit de statistie ken. En als je toch veel spelers haalt, dan moet je dat voor de zomerstop doen en niet mid denin het seizoen. Want dat werkt averechts." In Engeland kwam Manches ter United als beste uit de bus bij zijn onderzoek. „Ik heb ge keken naar de relatie tussen nieuwe spelers en het resultaat. Bij United heeft men al jaren succes, terwijl negentig pro cent van de spelers ook al jaren bij elkaar is." Opvallend is dat uitgerekend aartsrivaal en stadgenoot Manchester City het slechtst scoorde. „In de afgelopen jaren waren bij City zes van de tien spelers nieuw. En het heeft heel lang geduurd (tot afgelopen seizoen) voordat ze eindelijk succes hadden." Onder leiding van Kevin Keegan werd Man City toen kampioen van de First Division. Van Vughts bevindingen heb ben in Engeland al de nodige publiciteit gehad. „Maar dat moet je hier relativeren", lacht hij. „Als je een onderzoek doet naar het nut van schoenmaat 42 bij voetballers, dan haal je in Engeland ook alle media." GPD doorSven Remijnsen KAPELLE - Van Agtmaal, Dek kers, Giling, Kornegoor en Weening. Ziedaar de Neder landse deelnemers aan het WK wielrennen op de weg voor neo- amateurs, dat vanmiddag op het circuit van Zolder wordt verre den. En Slabbekoorn? Die zit thuis, in Kapelle. Tot zijn eigen ongenoegen. Ver uit het beste jaar uit de carrière van Richard Slabbekoorn had bekroond moeten worden met een WK-optreden. Bondscoach Johan Lammerts dacht daar an ders over. Verder dan een plekje bovenaan de reservelijst kwam de Kapelse coureur niet. De kans dat hij alsnog wordt op geroepen, acht Slabbekoorn mi nimaal. Ook voor het EK eerder dit jaar was hij al eerste reserve. „Ik heb het hele seizoen lang goed gereden, dus dan reken je stiekem toch een beetje op een plaats in de WK-ploeg. Van de keuzes die Lammerts heeft ge maakt, snap ik weinig. Er staan renners op de lijst van wie je je afvraagt waar ze het dan aan verdiend hebben." Slabbekoorn groeide tijdens het bijna afgelopen seizoen uit tot een van de kopmannen bij de Van Vliet-formatie, die volgend jaar de weg op gaat als Trade Team 3Hij won een rit in Olym piad Tour, reed dagenlang in de oranje leiderstrui en won ook nog eens vijf andere koersen. Komende dinsdag sluit Slabbe koorn een geslaagd jaar af in Putte-Kapellen. Wie verwacht hij vanmiddag in de frontlinie op het Zolderse cir- cuit? „De Belgen", zegt hij resc - luut. „NickNuyens, de Belgisch kampioen, voorop. Verder die jongen die de tijdrit heeft ge wonnen (Tomas Vaitkus). En de Italianen natuurlijk. Die zijn al tijd goed." Ook aan een voor spelling voor de prof koers, die zondag plaatsvindt, durft hij zich wel te wagen. Slabbekoon „1. VanPetegem, 2. een of ande re Fransman, of een Span jaard... Nee, doe maar Botero. En 3. Cipollini. Een vlucht van twee man dus, en daarachter hét peloton. Plet wordt een dag voor de aanvallers. Het parkoers is lang niet zo vlak als iedereen denkt. Inderdaad, het was wel iets voor mij geweest." horizon. De Alinghi won de matchrace met ruime voorsprong. De eindwinnaar van het zeiltoernooi, dat duurt tot en met 21 januari volgend jaar, mag bekerhouder Nieuw-Zeeland vanaf 15 februari uitdagen in de strijd om de prestigieuze America's Cup. foto Greg Wood/AFP door Edwin Alblas PUSAN - De badmintonfinale bij de Aziatische Spelen tussen de mannenploegen van Indone sië en gastland Zuid-Korea is een memorabele geworden. De wedstrijd werd maar liefst twee uur onderbroken omdat de In donesische ploeg uit protest tegen beslissingen van de lijn rechters uit Zuid-Korea de are na verliet. Na een periode van veel overleg op hoog niveau en rellen op de tribunes werd de finale in Busan uiteindelijk uitgespeeld. Zuid- Korea won met 3-1. Het rumoer ontstond in de ope ningspartij tussen de Indonesiër Taufik Hidayat en de Koreaan Shon-Seung-mo. Eei'stgenoem- de stond een game achter en met 9-12 in de tweede voor, toen hij zich boos maakte over een be slissing van een Zuid-Koreaan- se lijnrechter. Hidayat sloeg zijn racket in stukken op de grond, pakte zijn tas en baande de volle verbouwereerde hal uit. Paniek bij de officials, die elkaar over en weer verwijten toeslinger- den. Een Indonesische official griste zelfs de bril van de neus van de bewuste lijnrechter. Politieagenten dienden op de tribunes de toeschouwers uit beide kampen te scheiden. Pas na urenlang soebatten en na het bereiken van een ongebrui kelijk compromis keerde de In donesische ploeg terug in de arena. De Indonesiërs bedongen dat de onpartijdige umpire de beslissingen van de lijnrechters zou mogen herroepen, iets dat volgens het reglement van de In ternationale Badminton Fede ratie uit den boze is. De Kore aanse coach Kim-Jon-soo was woedend. „Ze hadden ons toi winnaar moeten uitroepen. Ee- precedent scheppen is niet goeo voor onze sport." Shon-Seung mo won uiteindelijk wel in drie games, maar niet nadat het In donesische deel van het publiek nog een regen aan drinkflessen van de tribunes had laten neer dalen bij een dubieus punt ever na de hervatting. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23