(WINCIM Minister verbiedt ziekenhuisfusie m poggen pohi Balkenende en Schroder eens over commando Afghanistan In de rij voor laatste groet aan prins Claus Directie, artsen en provincie reageren geschokt op brief Bomhoff Minister haalt bezem door Defensie Huis geeft Bush fiat aanval Irak Nobelprijs literatuur naar Kertész sMMMr'^rr' ïïrf IÜEfim te'fa; Harder langs wegwerkzaamheden Hiddink ontvangt weer dreigbrief Het Afrika van Hans Warren Kamerlid beschuldigt HZ van mensenhandel Moord Virginia heeft trekjes van sluipschutter in Washington Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- num": r i i i i i i i i i J Wij maken de keuken inspirerend. 13° 15 4» 05 Zon en wind Flinke zonnige perioden. Matige tot aan zee vrij krachtige oostenwind bij maxi maal 13 graden. 245e jaargang no. 241 vrijdag 11 oktober 2002 los nummer 1,10 raab karcher K> bouwstoffen internet: www.pzc.nl matBOBBBasmsa De militaire vakbonden zijn laaiend op minister Korthals van Defensie. Die kondigde gisteren een rigoureuze inkrimping bij de marine, land- en luchtmacht en de marechaus see aan. De vakbonden vrezen verlies van duizenden arbeidsplaatsen. door Claudia Sondervan en Edith Ramakers VLISSINGEN - Minister Bomhoff (Volksgezond heid) verbiedt de verhui zing van de afdeling kin dergeneeskunde en de kraamafdeling van Zie kenhuis Walcheren naar het Oosterscheldezieken- huis in Goes. Ook de fusie tussen beide ziekenhuizen per 2004 moet worden stopgezet. Het Ziekenhuis Walcheren moet de minister voor 1 december aangeven hoe Vlissingen een volwaardige kinderafdeling kan behouden. Dat schrijft Bomhoff in een brief aan de Tweede Kamer en in brieven aan de Raad van Bestuur van Ziekenhuis Walcheren. Artsen, ziekenhuizen en de provincie Zeeland reageren geschokt op de brief van de minister. Bedreigend „Wij vinden dit nogal bedrei gend", zegt directeur J. Bogaerts van Ziekenhuis Wal cheren. De Raden van Bestuur van de ziekenhuizen hebben vandaag overleg op het ministe rie in Den Haag. De directeur vreest dat de vier kinderartsen in Goes en Middelburg door de voortdurende overbelasting naar elders vertrekken. „Wij maken ons ernstig zorgen." P. de Doelder van de Districts Huisartsenvereniging Zeeland WASHINGTON - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gis teren ingestemd met extra bevoegdheden voor presi dent Bush om Irak aan te vallen. Dé resolutie werd in het door Republikeinen over heerste Huis van Afge vaardigden met 296 tegen 133 stemmen goedge keurd. Het voorstel dat naar ver wachting op korte termijn ook door de Senaat wordt aanvaard, voorziet erin dat Bush de strijdkrach ten mag inzetten tegen Irak als hij dat noodzake lijk vindt. Voorwaarde is wel dat hij duidelijk maakt dat alle diploma tieke middelen zijn uitge put. Uitleg hoeftBushniet vooraf te geven, dat mag tot uiterlijk twee dagen na een aanval. Als er een mi litaire actie komt, moet Bush het Congres elke zestig dagen bijpraten. Bush zei dat de resolutie een boodschap moet zijn aan de wereld en aan de Veiligheidsraad. Die wor stelt nog altijd met een ei gen resolutie over Irak waarin met geweld wordt gedreigd als het de VN niet lukt de massavernie tigingswapens in Irak te ontmantelen. ANP/RTR pagina 7: Irak nodigt VS uit voor inspectie DEN HAAG - De Hongaarse schrijver Imre Kertész (7 2) heeft de Nobelprijs voor de Litera tuur 2002 gekregen. Dat is gis termiddag bekendgemaakt door het Nobelcomité in Stock holm. hnre Kertész schreef muzikale komedies en andere theater stukken. Kertész begon zijn car rière als vertaler. Zijn boeken staan alle in het teken van het overleven van de Holocaust. Kertész heeft zelf een jaar in Auschwitz gezeten. GPD pagina 27: tegen willekeur beschuldigt Bomhoff van poli tieke spelletjes die het einde be tekenen van de kindergenees kunde in Midden- en Noord- Zeeland. De minister vindt de handha ving van een kinderpolikliniek met dagbehandeling in Vlissin gen een 'te laag ambitieniveau in het belang van de inwoners van Vlissingen en omstreken'. Hij wil 'met alle middelen die mij ten dienste staan de hand houden aan de statidstill in Vlis singen in afwachting van de re actie van de Raad van Bestuur'. Belangstelling De noodzaak van concentratie in Goes acht de minister onvol doende aangetoond, temeer om dat hem 'signalen bereiken' dat invulling van de functie kinder geneeskunde wel kan. De minis ter noemt het rapport-Veraart, dat de gemeente Vlissingen liet opstellen tegen de concentratie. Uit dat rapport zou blijken dat drie kinderartsen belangstel ling hebben getoond. De ge meente heeft de namen nog niet aan het ziekenhuis gegeven. De minister draagt de gemeente op dat wel te doen. Volgens Bom hoff rechtvaardigt het verzor gingsgebied van Vlissingen en Goes een volwaardige basis voorziening met korte verblijfsmogelijkheid in Vlis singen. De minister honoreert hiermee de motie van CD A-Ka merlid S. Buijs. De Tweede Ka mer nam die motie, over de in standhouding van volwaardige ziekenhuizen in de regio, aan in april. Buijs is blij dat er einde lijk meer duidelijkheid is ge schapen. „De Tweede Kamer heeft een koers uitgezet voor het bereikbaar houden van de zie kenhuiszorg en die heeft zijn weerslag gevonden in de brief van minister Bomhoff. pagina 15: fusieverbod betekent einde kinderafdeling hu lil r E i* s lil; i ELi lii i; i Duizenden mensennamen gisteren afscheid van prins Claus op paleis Noordeinde. door Job Slok DEN HAAG - Zo'n 19.000 mensen zijn gisteren tot halverwege de avond door de toegangspoort van Paleis Noordeinde in Den Haag gegaan om afscheid te nemen van prins Claus. De eerste belangstellenden stonden om twee uur 's ochtends al klaar om als eer sten de laatste eer te bewijzen aan de prins. De wachttijd liep in de loop van de middag op tot twee uur. De gemeente heeft achter de paleistuin alles in gereedheid gebracht om een grote toestroom van burgers in goede banen te leiden. Zij heeft de brede Toussaintkade met dranghekken verdeeld in smalle ba nen en een andere straat ingericht met een politiepost, toiletruimten en een EHBO-post. De kist met daarin het stoffelijk over schot van de prins-gemaal staat in de chapelle ardente, omringd door bloem stukken en geflankeerd door een ere wacht. Op de kist ligt de Nederlandse vlag. Het gefluister waartoe de meeste bezoekers bij het binnengaan van het pa leis al waren overgegaan, verstomde he lemaal bij het binnentreden van de ka pel. Sommigen maakten voor de baar een lichte buiging. Langer dan een paar tel len duurde het afscheid nemen niet. Snelheid en veiligheid hoeven elkaar niet te bijten. Onder voorwaarden kunnen automobilisten best harder dan 70 op wegen waar aan de weg wordt gewerkt. Dat zegt Jos Geluk van Rijkswaterstaat Zeeland. De vakbond voor wegwei'kers FNV Bouw reageert met ongeloof en woede, want per jaar eist werk aan de weg nog altijd circa duizend slachtoffers, waaronder zo'n 25 doden. Voor de tweede keer in twee maanden tijd is Guus Hiddink het slachtoffer geworden van ernstige bedreigingen aan zijn adres. De trainer van PSV heeft opnieuw een dreigbrief ont vangen, die naar verluidt vergezeld ging van één of meer kogels. De aangeslagen Hiddink wil vooralsnog niets weten van een vroegtijdig vertrek uit de voet balwereld. De Zeeuwse dichter en schrijver Hans Warren (1921-2001) is tot begin januari eregast van het Afrika Museum in Berg en Dal (bij Nijmegen). Een belangrijk deel van zijn collecties Afrikaanse kunst wordt er getoond. Het museum spreekt van een 'eerbetoon aan een ge passioneerde, vakkundi ge en aimabele verzame- laar die een fijnzinnig en tegelijkertijd vlijmschei-p cri- OC ticus was'. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; claus: 5; bui tenland: 7; economie: 9; radio en televisie: 11; zeeland: 13, 14,15,17 en 19; sport: 20,2122 en 23; kunst cultuur: 25,26, 27,29 en 30 foto Harmen de Jong/GPD De gehele dag was er nauwelijks een wanklank te horen. Mensen wachtten ge duldig, sommigen hadden een lunchpak- ketje meegenomen. Scholieren deelden namens de gemeente gratis chocolade melk en koekjes uit. De burgers kunnen nog tot en met zondag elke dag van 09.00 tot 23.00 uur de over leden prins de laatste eer bewijzen. ANP pagina 5: Afrika had hart Claus gestolen door Wierd Puk BERLIJN - Nederland en Duits land zijn het eens over de over name van het commando van de internationale vredesmacht Is- af in Afghanistan. Den Haag en Berlijn trekken in Afghanistan op in een gezamenlijk leger corps. „De paiiementenmoeten zich er nog over uitpreken" aldus bondskanselier Schroder, gis teravond in Berlijn na een diner in het Kanzleramt met premier Balkenende. „Maar ik heb goe de moed dat we dit samen gaan doen." Volgens Balkenende is er sprake van een 'gemeenschappelijke positie.' Een definitief besluit over het Isaf-commando zal, volgens Schroder, vallen voor de Navo-top in Praag eind no vember. Het was de eerste maal dat de twee regeringsleiders elkaar spraken. Balkenende bleek bij de persconferentie na afloop van de besprekingen net zo snel in het Duits te spreken als hij in het Nederlands doet. Hij nam overigens pas het wooi'd nadat Schroder wegens het overlijden van prins Claus 'het diepge voelde medeleven van de Duit sers' had overgebracht. „De rouw heeft onze landen nog meer samen gebracht", aldus de bondskanselier. Schroder en Balkenende na de persconferentie. Aanvankelijk wilde de Neder landse delegatie uit piëteit geen ontmoeting met de media orga niseren. Dat die er toch kwam, had te maken met het nieuws over de overname van het Isaf- commando. Ook over de problematiek rond de Europese landbouwsubsi dies zijn beide landen het eens. Nedei'land, Duitsland, Zweden en Groot-Brittannië willen dat deze inkomenssteun in de toe komst wordt afgebouwd. Het geld voor de subsidies is, met tien nieuwe EU-landen in aan tocht, volgens hen niet langer op te brengen. Frankrijk, dat van de regeling profiteert, deelt die mening niet. „Daar moeten we het met Frankrijk over hebben", aldus Schroder. Balkenende: „We moeten er voor zorgen dat we meer landen aan onze kant krijgen." Over de eerdere Ne derlandse dreiging de EU-uit- breiding te blokkeren als het foto Tim Brakemeier/DPA landbouwbeleid niet drastisch word herzien, wilde de kanse lier niets zeggen. Positief verrast Een hoge Duitse regeringsamb tenaar was positief verrast over de nieuwe Nederlandse premier. „De Nedextandse politiek is de laatste tijd zo negatief in het nieuws geweest, maar Balke nende maakt veel indx*uk op mij Hij lijkt me een bijzonder pien tere man" GPD van onze redactie buitenland MANASSAS - De gevreesde sluipschutter die de omgeving van Washington onveilig maakt heeft mogelijk zijn arbeidster rein verruimd. Gisteren werd bij een benzinestation in de staat Virginia een alleen reizende man van een afstand doodge schoten. Hij zou het negende slachtoffer kunnen zijn sinds de reeks moorden in en x'ond de Ameri kaanse hoofdstad Washington die 2 oktober begon; zeven slachtoffers zijn overleden, twee mensen raakten ernstig gewond. Ooggetuigen van de moord bij het tankstation in Prince Wil liam County op vijftig kilometer van Manassas verklaarden dat zij twee mannen weg zagen rij den in een witte bestelauto. Twee van de vorige aanslagen hadden eveneens plaats bij een benzinestation en in één geval heeft een getuige eveneens mel ding gemaakt van twee mannen in een witte tx-uck of bestelauto. De politie in de regio Washing ton verrichtte gistermiddag een ari-estatie. Eerder was er sprake van dat het mogelijk om de sluipschutter ging, maar dat lijkt vrijwel ze ker niet het geval te zijn. De aangehouden man schoot in het wilde weg om zich heen, maar raakte niemand. AP/ANP/RTR door Harmen van der Werf DEN HAAG - Bij de komst van Chinese studenten naar onder meer de Hogeschool Zeeland lijkt het eerder om lucratieve mensenhandel te gaan dan om het verzorgen van kwalitatief hoogstaand ondeiwijs. D66- KamerlidU. Lambrechts uit die beschuldiging in schriftelijke vragen aan staatssecretaris Nijs van Onderwijs. Lambrechts is gealax'meerd door een x-eportage bij Van Ge west tot Gewest over Chinese studenten in Vlissingen. Zij wil onder meer weten hoeveel Ne derlandse rijksbijdrage de Ho geschool Zeeland voor deze stu denten krijgt en of zij wel een volwaardige opleiding krijgen aangeboden. En wie controleert dat?, vraagt zij zich af. Hogeschool-directeur J. Man- dos is gepikeerd over de vx-agen. „Lambrechts moet haar lange- termijngeheugen eens opfris sen. Was het niet minister Her mans, de minister van onderwijs uit Paars 2, die de contacten met China heeft aangehaald?" Man- dos vindt het ongehoord dat een D66-Kamerlid over 'lucratieve mensenhandel' durft te spre ken. „Zij moet snel overstappen naar de LPF." Mandos ziet de antwoorden van staatssecreta ris Nijs met vertrouwen tege moet. In Vlissingen studeren sinds het begin van dit studiejaar enkele honderden studenten uit China en een aantal uit Vietnam. Zij krijgen een volledige opleiding. De directie van de Hogeschool Zeeland heeft nooit onder stoe len of banken gestoken dat de komst van buitenlandse studen ten, onder wie al jaren veel Spanjaarden, van levensbelang is voor de onderwijsinstelling. D66-Kamerlid Lambrechts heeft zich x'ecentelijk druk ge maakt over fraude met buiten landse studenten in het hoger beroepsonderwijs. Advertentie voorletters:m/v noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,- straat:nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: noteert u mij voor een abonnement, De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: 6 per maand met automatische incasso 20,50). c per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso (€209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1