Landbouw blij met natuurplan PZC Bouwers maken plaats voor boer Villa zorgcentrum Ter Weel geopend Büch haat literaire aanstellerij Vervoerders eisen lager tunneltarief IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IE IEIE Einde veerpont doet nu al pijn 17 ZLTO voorzichtig positief PvdA wil klaarheid over ziekenhuis Bestrijdingsmiddel mag weer Werkstraf geëist tegen Goesenaar Bromfietsers op de bon bas+mardejager vrijdag 11 oktober 2002 door Harmen van der Werf GOES - Voorzitter P. de Koeijer van de Zeeuwse tak van land bouworganisatie ZLTO is voor zichtig positief over het nieuwe natuurbeleid van minister Veer man. „De woorden zijn goed", verwijst De Koeijer naar het ac cent dat Veerman legt op agra risch natuurbeheer, „nu de da den nog." Veerman maakte deze week be kend dat hij in 2003 twee mil joen euro extra wil uittrekken voor natuurvergoedingen aan boeren. Daartegenover staat een bezuiniging van 72 miljoen euro op de aankoop van land bouwgronden voor natuur. „Ik ben heel nieuwsgierig naar de verdere uitwerking van zijn voorstellen", reageert De Koeij er, „vooral of hij de waardeda ling van de grond ook laat mee wegen. Maar twee miljoen euro extra lijkt mij veel te weinig." Gedeputeerde G. de Kok (PvdA, natuurbeleid) en woordvoerder C. Jacobusse van Stichting Het Zeeuws Landschap zijn minder te spreken over de accentver schuiving in het natuurbeleid. Het steekt De Kok dat Veerman Advertentie) zegt vast te houden aan een tij dige voltooiing van de ecologi sche hoofdstructuur (ehs) in 2018, terwijl hij zwaar bezui nigt. De Kok: „Hij moet eerlijk zijn. Met dit beleid is het onmogelijk om de ehs in 2018 te realiseren." De ecologische hoofdstructuur moet een samenhangend geheel worden van oude en nieuwe na tuurgebieden in Nederland. Illusie Veerman denkt het doel toch op tijd te kunnen halen door jaar lijks 2500 hectare landbouw grond onder agrarisch natuur beheer te brengen. Volgens De Kok is dat een illusie, zeker ge zien het geld dat de minister voor vergoedingen aan boeren uittrekt. „Die landbouwgron den krijgen ook niet de bestem ming natuur, die houden de be stemming landbouw." Dat is eveneens het hoofdbe zwaar van Jacobusse van Stich ting Het Zeeuws Landschap. „Natuurlijk is het zo dat boeren goede beheerders van het land schap kunnen zijn, maar zij staan steeds voor de afweging: Laat ik het natuurbelang voor gaan of het economisch belang? Een goede, commerciële scha- penboer zal toch bijna de nei ging hebben om kunstmest te strooien op bloemdijken, want het gras groeit dan beter. Orga nisaties zoals Het Zeeuws Landschap, die het beheer van natuurterreinen als hoofdtaak hebben, staan niet voor die keu ze." Veerman stelt voor ook nieuwe financieringsbronnen voor na tuurbeleid aan te boren, bij voorbeeld door woningbouw toe te staan in ruil voor investe ringen in natuur. De kopers yan die woningen betalen dan extra door Steffan ter Maat GOES - Wethouder C. Linssen van de gemeente Goes heeft gis termiddag de villa Ter Weel voor dagbehandeling van psychoge riatrische patiënten in Goes ge opend. De opening was voorna melijk symbolisch, want de villa is sinds mei al in gebruik. De villa maakt onderdeel uit van het complex van Zorgcen trum Ter Weel. In 1997 werd het centrum geopend en de dagbe handeling van psychogeriatri sche patiënten - mensen met geheugenproblemen door ou derdom, dementie of ziektes als Alzheimer of Parkinson - was in dit centrum opgenomen. Het bestuur van het centrum wilde de leegstaande villa op het ter rein laten slopen. De gemeente Goes wilde het gebouw echter op de monumentenlijst. Het ge schil kwam voor de rechter en deze besliste dat de villa moest blijven staan. Ter Weel kreeg in 2 0 0 0 de moge lijkheid om de dagbehandeling uit te breiden van twaalf naar zeventien patiënten. Het cen trum had hier geen plaats voor en zo kwam de villa weer in beeld. De gemeente stemde toe in een renovatie en droeg hier zelfs 65.000 euro aan bij. Hoofd dagbehandeling Rinus Buijs is zeer tevreden met de functie van de villa: „Het is prachtig in oude In Villa Ter Weel worden mensen met geheugenproblemen behandeld. stijl gerestaureerd en dat geeft ons ook in de behandeling veel mogelijkheden. Er zijn namelijk veel kleine kamertjes en dat biedt de mogelijkheid om in kleine groepjes en per niveau te kunnen werken. In het centrum liep alles veel meer door elkaar. De eerste verdieping van de vil la is ten dele ingericht als kan toor- en vergaderruimte. Het overige deel is bestemd als lo- geerruimte voor bezoekers van het centrum. Naast de verschillende functies van het gebouw, zijn er volgens Buijs nog meer voordelen. „We behandelen per dag nu zo'n 14 foto Willem Mieras patiënten, dat gaat naar 17 en op langere termijn komen we waarschijnlijk zelfs op 25 uit. De toename van capaciteit hier betekent dat er in de thuissitua tie ook een toenemend aantal mensen is dat wordt ontlast en dat geldt ook voor de thuis zorg." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Boudewijn Büch had het over een literaire avond. Had hij al jaren niet meer gedaan. Gisteravond pakte hij in een uitverkochte Terneuzcnse jazzclub Por- gy Bess de draad weer op, maar een lite raire avond? Nee, dat was het eigenlijk niet. Amusant en boeiend was het echter wel. Büch was in Terneuzen op uitnodiging van de literaire stichting Prometheus. Nadat bestuurslid Hans Bos Büchs befaamde handschoentjes had aangetrokken en hem vervolgens het podium opriep, stak de schrijver meteen de loftrompet over Zeeuws-Vlaanderen. Met de dooddoener 'Ik kom hier zo graag' had hij meteen de lachers op zijn hand. „Ja, jullie lachen nu wel, maar dat komt omdat jullie je schamen voor Zeeuws-Vlaanderen. Daarom lachen jullie om die opmerking, maar ik kom hier echt graag", voegde Büch er gelijk aan toe. Daar na volgde een uur vol anekdotes, zelfverwij- tende opmerkingen en vooral zelfspot. „Ik heb dit soort literaire avonden een aantal jaren geleden afgezworen. Ik kreeg een gro te hekel aan literatuur. Kwam ik schrijvers tegen die in een zware depressie zaten om dat ze één zinnetje niet naar bekoren kon den schrijven. Dat kan ik niet begrijpen. Ik moet mijzelf juist tegenhouden, ik typ maar door. Dat is erg hoor, want je wordt daar door niet serieus genomen", grapte Büch. STER-spotje „Echt, ik haat die aanstellerij. En juist daarom heb een STER-spotje gemaakt (Büch is vrijwel dagelijks op de buis als rijstaanprijzer voor het merk Lassie). Ik word daardoor misschien niet serieus geno men, maar verdien wel meer dan Harry Mu- lisch in één jaar!" Toch kreeg Büch afgelopen zomer weer de kriebels om een roman te schrijven (die voorjaar 2003 uitkomt), maar hij ziet ver schrikkelijk op tegen zijn terugkeer in de li teraire wereld. „Ik zou zo graag literaire praat uit willen slaan. Zinnige dingen zeg gen die eigenlijk onzin zijn. Maar dat lukt me gewoon niet. Ik ben gewoon niet ge schikt voor het schrijverschap. Ik kan ook helemaal niet voorlezen. Als ik iets van mij zelf lees, stel ik mij weieens de vraag 'wie heeft het toch gedurfd om dit lüt te geven?' Je moet als schrijver ook altijd een mening hebben.. Je bent opeens belangrijk, maar zo voel ik mij helemaal niet. Als ik honger heb, verlang ik naar een Big Mac. Als ik die op straat eet, word ik daar op aangesproken. Ik word immers geacht champagne te drjnken. Er zijn overigens schrijvers die zich scha men om een Big Mac te eten. Ene Adriaan - ik noem geen achternamen- durft niet al leen naar McDonald's te gaan. Die ver schuilt zich dan achter mij." DEN HAAG - Minister Bomhoff van Volksgezondheid moet duidelijk maken wat hij met de gezondheidszorg op Schou- wen-Duiveland wil. De PvdA-Kamerleden E. Kalsbeek enK. Arib zeiden dat gisteren in schriftelijke vragen. De voorgangster van Bomhoff, minister Borst, ging eerder dit jaar akkoord met een serie maatregelen voor de gezondheids zorg op Schouwen-Duiveland. Aanleiding was de sluiting van de beddenafdeling van het ziekenhuis in Zierikzee. De maatregelen bestaan onder meer uit: de komst van een cen trale huisartsenpost en een extra ambulancepost, de inrich ting van een kleine beddenafdeling voor ziekenhuispatiënten in een nabijgelegen verpleeghuis en een speciale ambulance afrit langs de A58 bij Goes. Sindsdien is het stil. Het ministerie van Volksgezondheid zou 850.000 euro op jaarbasis moeten bijdragen. De PvdA-Ka merleden Kalsbeek en Arib willen weten hoe het daarmee staat en vooral of Bomhoff de belofte van Borst wil nakomën. Eerder deze week deed gedeputeerde G. de Kok, ook PvdA, eenzelfde oproep aan Bomhoff. WAGENINGEN - Het College Toelating Bestrijdingsmidde len (CTB) heeft deze week het gebruik van het schimmelbe strijdingsmiddel maneb weer toegelaten voor een aantal toe passingen. Het middel mag weer worden gebruikt in onder meer de appelteelt, bij alle vollegrondse toepassingen en in de tomatenteelt onder glas. Maneb werd maart dit jaar verboden in een zaak die was aangespannen door Stichting Natuur en Milieu en de Zuid-Hollandse Milieufederatie. Ook het in de uienteelt veel gebruikte middel mancozeb werd toen verbo den. Minister Veerman van Landbouw besloot de afgelopen zomer vrijstelling te verlenen voor mancozeb, omdat uiente- lers in de problemen dreigden te komen. De toelating van ma neb is door het CTB voorlopig verlengd tot 1 oktober 2003. DEN HAAG - Tegen een 49-jarige man uit Goes die daar een mede-inwoner met een pistool bedreigde, is gisteren bij het gerechtshof in Den Haag negentig uur werkstraf geëist. Tot diezelfde straf was de verdachte eerder door de politierechter in Middelburg veroordeeld. Het was niet duidelijk waarom de man in hoger beroep was gegaan. Hij was niet aanwezig en had ook geen advocaat gestuurd. De verdachte viel al enige tijd een inwoner van Goes lastig. Deze man en zijn gezin had- denveel last van de honden die de verdachte had. De beesten bleken nogal agressief en vielen de man aan, waarbij zijn jas werd beschadigd. Op 12 september vorig jaar fietste de man langs het huis van de verdachte toen de honden weer dreigend naar hem gromden. De man ging naar het huis van de ver dachte om te vragen of hij de beesten niet bij zich kon houden. Daar was de verdachte echter niet van gediend. Hij zette een alarmpistool tegen de slaap van de man. Het doodsbange slachtoffer deed wel aangifte van de bedreiging. De advo caat-generaal vond dat de verdachte door de politierechter tot de juiste straf was veroordeeld en kwam dan ook tot de zelfde eis als eerder het vonnis luidde. GOES - Naar aanleiding van klachten van omwonenden hield de politie gistermiddag een bromfietscontrole in de Voorstad in Goes. Er werden achttien bekeuringen uitge deeld, de meeste voor het hebben van te veel vermogen. Ande re waren voor het rijden door rood licht of zonder helm en het niet kunnen tonen van een bromfietscertificaat. 1997 geplond tijdpad door Ben Jansen MIDDELBURG - De tarieven van de. Westerscheldetunnel voor vrachtauto's moeten om laag. De ondernemersorganisa ties in de transportsector EVO en Transport en Logistiek Ne derland willen dat het dagelijks provinciebestuur zijn invloed aanwendt om de tunnelexploi tant NV Westerscheldetunnel ertoe te bewegen de tarieven aan te passen. In een brief aan Gedeputeerde Staten gewagen de beide trans portorganisaties van 'buiten sporige kostenstijgingen'. EVO en Transport en Logistiek Ne derland komen tot deze conclu sie op basis van een vergelijking van de tarieven voor vrachtau to's van de veerdiensten per 1 ja nuari 2003 met die voor de tun nel. Daarbij is er rekening mee gehouden dat zakelijke gebrui kers van de tunnel 19 procent BTW kunnen terugvorderen. Vrachtauto's tot en met 18 meter betalen volgend jaar voor een overtocht met de boot (met hoge korting) 8,18 euro of 7,74 euro (uitsluitend voor inwoners van Zeeuws-Vlaanderen) en vanaf 14 maart voor een rit door de tunnel 12,60 euro. Dat zijn stij gingen van respectievelijk 54 en 63 procent. Vrachtauto's tot en met 12 meter gaan van 4,62 euro naar 9,45 euro (voor Zeeuws- Vlamingen) of 5,06 euro naar 9,45 euro (niet-Zeeuws-Vla- mingen). In deze categorie zijn de stijgingen 105 en 87 procent. Daarbij achten de twee organi saties het opmerkelijk dat vrachtauto's die thans geen ge bruik maken van een kortings kaart voor de veerdiensten bij een passage door de tunnel min der gaan betalen: vrachtauto's tot en met 18 meter van 21 euro bij de veerdiensten naar 18,81 euro voor de tunnel (een daling van 20 procent) en vrachtauto's tot en met twaalf meter van 13,34 euro naar 11,25 euro (een daling van 16 procent). Toezegging geweld wordt aangedaan. De vaste gebruikers van de veer diensten hadden gehoopt dat hun nadelige concurrentieposi tie (extra kosten door cle wacht tijden bij de veren) zou worden verbeterd, maar in plaats daar van worden ze verder op achter stand gezet. Ook tekenen ze aan dat de tarie ven van de tunnel voor perso nenauto's in veel gevallen lager uitkomen dan die van de veer diensten. Transport en Logis tiek Nederland constateren dat de toezegging van de provincie dat het laatste veertarief het be gin van het tunneltarief zou worden 'in buitengewone mate' (Advertentie de 40" najaarsshow. I f# deze hele oktober- JbJ woonmaand extra aantrekkelijk in verschillende opzichten, feestelijk nieuws, maar ook ernstige kortingen op alle corbusier-items. kerkplein 57 kapelle www.basmar.nl tel. 0113 343810 door Raymond de Frel PERKPOLDER - Hij ziet verschrikkelijk op tegen zijn laatste dag als. PSD-agent. Het einde van de veerdiensten doet pijn, nu al. Begrijpelijk, want de veerpont loopt als een rode draad door het leven van Adrie van Muiken uit Groede. Als jong broekie voer hij mee met zijn vader, om het later tot walkapitein te schoppen. Vanuit zijn kantoor kijkt hij uit op het veerplein in Perkpolder. Slechts een handjevol auto's wacht op 'het bootje van twee uur'. In Breskens staan er meer, weet Van Muiken. Na 26 jaar Breskens verkaste de 45-jarige West-Zeeuws-Vlaming vorig jaar naar Perkpolder. „Een hele verandering. Ik was helemaal met de pont in Breskens vergroeid, kende daar alle mensen en snapte de mentaliteit. Recht door zee, zeggen waar het op staat. Dat is in Perkpolder minder het geval, al is de collegiali teit hier op een andere manier ook opperbest. De Groedenaar voer als kind vaak mee met zijn vader August op de veren Zierikzee-Kats en Terneuzen-Hoe- dekenskerke. Zijn eerste job bij de PSD was als hef- brugbediende. Daarna volgden vijf jaar kaartverkoop en twee jaar als verkeersleider. In laatstgenoemdehoe- danigheid moest Van Muiken in zijn eerste weekend dienst in Perkpolder meteen flink aan de bak. De boot voer weg, terwijl er nog één auto op de brug stond. De boot trok de staalkabels kapot, waardoor de brug drie meter naar beneden kukelde. Gelukkig liep het goed af. maar het mag duidelijk zijn: ik was toen gelijk goed in gewerkt." Na zes jaar als waarnemend agent in Bres kens volgde uiteindelijk de huidige rol als agent in Perkpolder. Van Mulkens broer Guust heeft dezelfde taak in Vlissingen en broer Jules is assistent-agent in Breskens. De komst van tunnel gaat Van Muiken aan het hart. Hij heeft weinig vertrouwen in de onderzeese verbinding. „Geloof mij, die tunnel is niet rendabel. Je bent mis schien sneller aan de andere kant van de Westerschelde, maar neem je boterhammetjes mee, want met een twee- baansweg sta je gegarandeerd in de file." Het verdwij nen van de boot doet pijn, zegt Van Muiken. „En niet al- leen bij mij. Gek eigenlijk. Je hoort jarenlang geklaag over mist, wind en die rotkroketten en nu opeens gaan we het missen." De installaties op het terrein zijn allemaal verdwenen. foto Charles Strijd door Wout Bareman TERNEUZEN - Het bouwter rein van de Westerscheldetun nel in de Nieuw Neuzenpolder bij Terneuzen verandert langza merhand in een maanland schap. Bulldozers en kranen verplaatsen enorme bergen zand en klei. De installaties op het terrein zijn allemaal ver dwenen. Eerder deze week werden de zandcement-installatie en één van de binnendijkse transport banden (voor de aanvoer van zand via de Buitenhaven) weg gehaald. Er resten nu nog een enkele portaalkraan én de kantoorgebouwen van de Bouwdienst, de NV Wester scheldetunnel en tunnelbouwer Kombinatie Middelplaat Wes terschelde (KMW). Een woordvoerder van KMW: „Het gaat nu allemaal heel snel. Op het bouwterrein worden ook alle palen en betonplaten weg gehaald. Die palen verwijderen is een klus op zich; er zitten er dmzend in de grond. De instal laties zijn voor een belangrijk deel teruggekocht door de leve ranciers. Verder gaan ook de kleine spullen zoveel mogelijk in de verkoop. Dan praat je ook over handboormachines en bu reaustoelen." De bedoeling is het 32 hectare grote bouwterrein straks weer te bestemmen als landbouw grond. Half juni volgend jaar moet het bouwterrein 'schoon- 'worden opgeleverd." De KMW- woordvoerder: „Het is overi gens heel vreemd dat hele ter rein nu weer teruggebracht te zien in de oude staat. Je doet je als bouwer toch wel wat. Het valt me elke dag als ik hier aan kom rijden weer op: het is plot seling zo enorm stil." Spuitrobot Dat is het zeker niet in de tunnel zelf. Dinsdag voltooide spuitro bot Barbara het aanbrengen van de hittewerende bekleding in de westbuis. Naar verwach ting heeft robot Letsje in de oostbuis de klus over twee we ken geklaard. Medio november worden de drempels bij de dwarsverbindingen aange bracht net als de ventilatoren, camera's en vluchtroutebordjes. De komende weken wordt de laatste hand gelegd aan de hulpposten (135 per tunnel buis). Inmiddels is ook begonnen met het aanbrengen van de deuren in de dwarsverbindingen. De toeleidende wegen zijn zo goed als klaar; er worden momenteel onder meer kabels getrokken voor de verlichting. Ook de in richting van het tolplein op Zuid-Beveland is in volle gang. Het hele plein moet worden omkaderd met een hoge bomen- haag van Afghaanse populie ren. Zij vormen straks een groe ne wand om het tolplein en doen denken aan de windsingels rond fruitboomgaarden. Op het plein zelf worden sierkersen geplant. Strak geschoren hagen van li guster delen het tolplein straks in en zorgen voor een geleiding van de verkeersstromen.. Voor het geluidsscherm wordt klim op gebruikt. Het groenplan is volop in de maak zodat de aan nemer komend plantseizoen aan de slag kan. foto Charles Strijd Adrie van Muiken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17