Brede School klaar voor opening Tweede kans voor Renaissance Fusieverbod PZC betekent einde kinderafdeling Biologisch Museum bol van activiteiten Gehandicaptensoos krijgt geld voor extra activiteiten Behulpzame dief Zakkenrollers actief Rotterdamse dealer aangehouden Kachel vat vlam op woonboot Brommer gestolen in Vlissingen Dronken vrouw ramt bloembak Passagiers beledigen conducteur Bromfietser drie keer bekeurd Twee basisscholen delen groot aantal voorzieningen Blijf van m'n Lijf gebruikt prijs voor campagne VLISSINGEN - Een 73-jarige Vlissingse is gistermiddag rond 13.00 uur in de Mr. Lelystraat in haar woonplaats besto len van haar portemonnee. Een onbekende persoon bood aan de vrouw te helpen haar boodschappen in de fietstas te doen. Ondertussen stal de persoon haar portemonnee, met daarin meer dan 200 euro. MIDDELBURG - Een zakkenroller heeft gistermiddag op de Markt in Middelburg een 37-jarige vrouw uit Oost-Souburg bestolen van haar mobiele telefoon en portemonnee. Hierin zaten persoonlijke papieren en meer dan 100 euro. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend in het centrum van Vlissingen een 20-jarige Rotterdammer aangehouden voor het dealen van verdovende middelen. Zijn goederen zijn in beslag genomen en de man is voorgeleid aan de rechter commissaris. MIDDELBURG - Op een woonboot aan de Londensekaai is gisterochtend om half één brand uitgebroken. De brand was ontstaan bij een kachel in het ruim. De brandweer heeft de brand geblust. VLISSINGEN - In de Colijnstraat in Vlissingen is woensdag avond een brommer gestolen. De bromfiets, een rode Yamaha, stond op slot. Het verzekeringsplaatje van de brommer is BFJ 958. VLISSINGEN - Een dronken automobiliste is in de nacht van woensdag op donderdag om kwart voor drie tegen een bloem bak op de Smalle Kade in Vlissingen gereden. Haar auto raakte beschadigd, de bloembak werd alleen een stukje ver plaatst. Bij een controle bleek dat de vrouw tweeënhalf keer zoveel gedronken had als is toegestaan. Haar rijbewijs is inge vorderd. ARNEMUIDEN - Een 45-jarige medewerker van de Neder landse Spoorwegen is gisteren uitgescholden. Op het station van Arnemuiden bleek het plaatsbewijs van een passagier niet geldig te zijn. Toen de conducteur hem daarop wees, werd hij uitgescholden en beledigd. De man heeft bij de politie aan gifte gedaan. MIDDELBURG - In de Middelburgse Koninginnelaan is gis terochtend rond half elf een vijftienjarige jongen uit Middel burg drie keer bekeurd. Ten eerste was de jongen nog geen zestien, ten tweede was zijn brommer niet voorzien van de verplichte gele plaatjes. De derde boete kreeg hij omdat hij geen helm droeg. vrijdag 11 oktober 2002 doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Op hun sok ken schuifelen kinderen door de foyer van het wijkcentrum. Ze zijn op weg van hun klaslokaal naar de gymzaal. En dat is pre cies de bedoeling. In de nieuwe Brede School in de Magistraat- wijk delen alle gebruikers alle ruimten. Volgende week wordt het gebouw officieel en feeste lijk geopend. In het gebouw, Palet, hebben twee basisscholen, het wijkcen trum, Arduin en een groot aan tal instanties onderdak gevonden. Buurtbewoners kun- nen er een computercursus vol gen, hun kinderen naar de op vang brengen, aangifte doen bij - doorAb van derSluis OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle houdt tijdens de herfstva kantie een aantal activiteiten. Op zondag 20 oktober kan vanaf acht uur 's ochtends met de bos wachter een wandeling worden gemaakt door het natuurgebied De Manteling. Aansluitend is er een ontbijt in het museumcafé. Aan de boswandeling kunnen - maximaal 25 mensen meedoen. - Zij moeten zich vooraf opgeven. Een dag later komt Zina Mane- sa-Burloiu uit het Roemeense - Brasov naar Oostkapelle. Zij maakt traditioneel houtsnij kunst. Tussen 12 en 14.45 uur en tussen 16 en 17 uur geeft zij een - demonstratie in het museum. i Om 15 uur vertoont de Roe meense dia's. Ze vertelt daarbij in het Engels over haar land en r haar werk. I' Maximaal honderd kinderen - van zes tot en met tien jaar - kunnen woensdag 23 oktober deelnemen aan de jaarlijks te rugkerende familiemiddag. Het de politie, een feest houden of gewoon binnenlopen om bij te kletsen. Het wijkcentrum maakt bijna onderdeel uit van de school. Bezoekers kunnen zo het hele gebouw door lopen. Na schooltijd kunnen de scholen naar keuze een gedeelte afslui ten. Andersom werkt het ook. De grote zaal van het wijkcen trum kan bijvoorbeeld dienst doen als aula. De twee scholen, de Leeuwen- burch en de Cypressenhof, lig gen tegen elkaar aan. Tussen de twee scholen zijn patio's ge bouwd, open ruimten, die elk een bijzondere invulling hebben gekregen. Eén patio is ingericht als amfitheater, waar een klas een voorstelling kan geven. Een andere is bijna helemaal gevuld programma varieert van een voelsprietentocht tot het proe ven van herfstvruchten. Kinde ren kunnen griezelen, speuren en knutselen. Regenkleding en laarzen zijn aanbevolen. Om te leurstellingen te voorkomen, is aanmelding vooraf noodzake lijk. Tussen 14 en 15.30 uur kan weer gewandeld worden met de boswachter. Ook voor die acti viteit is reseveren nodig. Gedichten Aansluitend op de tentoonstel ling Jurassic Polderland, die over Nederlandse amfibieën en reptielen gaat, heeft de Schrij versvereniging Pennevreugd passende gedichten geschreven, die nog tot en met 3 november in de heemtuin te lezen zijn. Op za terdag 26 en zondag 27 oktober dragen leden van de schrijvers vereniging voor uit eigen werk. Tussen 15 en 16.30 uur kan iede re geïnteresseerde bij hen plaatsnemen. Bij goed weer ge beurt dat in de heemtuin en bij slecht weer op de zolder. De ac tiviteit op zondag gaat alleen door bij droog weer. met water. De leerlingen van de twee scholen kunnen zo, vanuit hun klas, naar elkaar zwaaien. De twee scholen delen niet al leen de bijzondere buitenruim tes. Er is een gezamenlijke gymzaal, die ook door de buurt gebruikt kan worden, en een mediatheek, waar alle boeken van de twee scholen door elkaar staan. Kleuterstoeltjes Het wijkcentrum en de lokalen voor de oudere groepen liggen aan de noordkant, straks tegen over het nieuwe winkelcen trum. Een bewuste keuze, ver telt architect G. van Bebber. De kleinere kinderen hebben een wat rustigere omgeving nodig. Bovendien gebruiken de bezoe kers van het wijkcentrum het meubilair van de scholen. En volwassenen passen niet op kleuterstoeltjes. Mensen die naar het winkelcentrum gaan, kunnen straks zo het wijkcen trum binnen wandelen. De scholen hadden aanvanke lijk hun twijfels over het delen van bepaalde voorzieningen, zegt W. Caljouw van de gemeen te. Van Bebber noemt de bouw 'een bijzonder proces'. „De scholen wilden eerst zo ver mo gelijk van elkaar af, met het wijkcentrum ertussen. Als je ziet hoe ze nu met elkaar om gaan, hoeveel ze samen doen, dan is dat leuk om te zien. Men sen leren elkaar kennen." Volgende week is het feest in het gebouw. In verband met de be grafenis van prins Claus, zijn de feestelijkheden voor dinsdag afgelast. Maandag is er onder meer een open les aerobics voor ouderen, houdt het kinderpers bureau demonstraties en doet de wijkvereniging aan karaoke. Woensdag heeft de politie een verrassing en wordt er gedanst. Op donderdag openen de wet houders A. van 't Westeinde en A. de Vries het gebouw officieel. Het complete programma is af te halen bij Palet. Leerlingen van de Brede School in Middelburg in de waterpatio. foto Lex de Meester door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Een wekelijkse soos, een instuifmiddag en danslessen zijn onvoldoende voor de groep verstandelijk ge handicapten in Midden-Zee land. Zij hebben behoefte aan meer activiteiten in het Vlis singse ontinoetingsgebouw Ons Plekje. Door een gift van de - Zwaluwen jeugdactie kunnen vanaf 2003 de activiteiten wor den uitgebreid met aerobicsles- De Zwaluwen jeugdactie is een - jaarlijks voetbaltoernooi dat gespeeld wordt op Hemel vaartsdag. „Dit jaar deden in 1 Zeeland tachtig teams mee", vertelt Annie Dijkstra, voorzit- r ter van het organiserende comi- - té in Zeeland. Het inschrijfgeld van de voetballers wordt ge bruikt om gehandicapte jonge- - ren van sportmaterialen te voorzien. Verenigingen en clubs REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kunnen een aanvraag indienen voor een gift van maximaal 4500 euro. „Wij geven alleen geld aan pro jecten die te maken hebben met gehandicapten en sport", bena drukt Dijkstra. Hoewel het co mité al 26 jaar actief is, komen er volgens de voorzitter uit Zee land zelden aanvragen binnen. Ons Plekje diende wel een aan vraag in en ontvangt morgen een cheque van 4500 euro. De club gaat dat geld gebruiken voor de aanschaf van onder an dere nieuwe geluidsappara tuur, stepboards, oefenmatten, springtouwen, tafels en stoelen. De vrijwilligers die Ons Plekje runnen weten dat de bezoekers de aerobicslessen leuk vinden. „We hebben tijdens de dansles sen al een paar keer aerobicsoe feningen gedaan zegt Ria Kor- nelis. Zij is contactpersoon van de Vereniging Ouders Geestelijk Gehandicapten (VOGG) afde ling Walcheren. Vrijwilliger Ons Plekje is op zoek naar een professionele aerobicsleraar die de lessen één keer per maand vrijwillig aan de mensen met een verstandelijke beperking wil geven. „We hebben onze va cature aangemeld bij de Vrij wil- ligerscentrale in Vlissingen en hopen dat iemand zich aan meldt", vertelt Ben Lebon, co ordinator van Ons Plekje. De vrijwilligers hebben de zo merperiode gebruikt om één van de twee lokalen van Ons Plekje grondig op te knappen. De ontmoetingsruimte is voor zien van een lik verf en de bar is van het midden naar de zijkant verplaatst. Elk weekeinde zijn er één of meerdere activiteiten in Ons Plekje. De vrijdagavond is gereserveerd voor de dansles sen. Op zaterdagavond is er de soos die gemiddeld zestig bezoekei's trekt van tussen de vijftien en vijfenzeventig jaar. „Als we het andere lokaal ook hebben opge knapt, willen we de instuif op zaterdagmiddag weer nieuw le ven inblazen", vertelt Jan Kal- lemeijn, voorzitter van de VOGG. „We denken aan een knutseltafel, een praathoek, een handwerkhoek en een aantal spellen. Daaruit kunnen de be zoekers zelf kiezen wat zij wil len doen. Het is tenslotte hun vrije weekend. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De regionale ontwikkelingsmaatschappij Marsaki heeft het complex 'Re naissance' aan het Vlissingse Bellamypark en Achter de Kerk gekocht. Projectmanager R. de Baar meldt dat er in het blok drie woningen komen, twee winkel/horecapandjes en twee appartementen. „We moeten nu de keuze voor de architect bepa len en als alles naar wens ver loopt zijn we over anderhalf, twee jaar met de verbouwing klaar." Renaissance staat al pakweg vijf jaar leeg. Oorspronkelijk bestond het uit vijf panden. Het complex meet zo'n zeshonderd vierkante meter. Op dit moment verkeert het in vervallen toe stand. Marsaki is de projectontwikke- laarstak van drie woningbouw corporaties in Vlissingen, Goes en Tholen. De projectontwikke laar heeft het complex gekocht van de Deense profvoetballers Mare Nygaard en Jon Dahl To- masson. De voetballers hadden grote plannen hadden met het complex. Er zouden een grand café en een restaurant in worden onderge bracht. Ook werd gedacht aan maaltijden voor studenten. De Baar reageert: „Het bestem mingsplan biedt ruimte voor De vervallen monumentale panden Achter de Kerk in Vlissingen hebben dringend een opknapbeurt nodig. foto Lex de Meester een restaurant. Een discotheek mag niet, wel lichte horeca. We willen met geïnteresseerde uit baters, kopers of huurders in contact komen. Dan kunnen we een verbouwing op persoonlijke maat regelen." De woningen aan de achterzij de, aan Achter de Kerk, zullen gerenoveerd worden. „Het zijn stuk voor stuk van oorsprong mooie monumentale pandjes." De Baar zegt dat de ontwikke lingsmaatschappij het complex gekocht heeft, omdat 'ze ook een maatschappelijke taak heeft'. „Het is een beeldbepalend com plex dat al te lang leegstaat. We willen een bijdrage leveren aan de leefbaarheid van de binnen stad." door Ron Magnée VLISSINGEN - Het Blijf van m'n Li jf-huis in Vlissingen heeft een bijdrage van 3500 euro ge kregen voor promotieactivitei ten. Het geld is afkomstig van de fabrikant van gezondheidspro ducten Johnson Johnson. Met het geld gaat het vluchthuis een reclamecampagne op poten zetten. Volgend jaar bestaat het Blijf van m'n Lijf-huis 25 jaar en het jubileum wordt aangegre pen om de instelling eens extra onder de aandacht te brengen. M. de Jonge van het vluchthuis onthult dat er volgend jaar in elk geval een reclamevliegtuigje over de stad zal vliegen. Hier door worden ook toeristen met het Blijf van m'n Lijf-huis ge confronteerd, zo is de gedachte. „Daarnaast worden er folders gedrukt, komt er een jubileum boekje uit en gaan we in bus hokjes adverteren. Tot slot maakt het huis een digitale les brief voor scholieren van het voortgezet onderwijs." Het Amerikaanse bedrijf John son Johnson wil met de gift het werk van organisaties op het gebied van gezondheid en wel zijn ondersteunen. Naast Blijf van m'n Lijf zijn er nog 39 in stellingen in Nederland met een bijdrage ondersteund. Opvang Het Vlissingse Blijf van m'n Lijf-huis ging in 1978 van start. Er zijn zestien plekken voor moeders met eventueel kinde ren. Een limiet aan de opvang- termijn bestaat niet. Zo zijn er vrouwen die met hun kinderen al meer dan een jaar in de op vang vertoeven. Volgens haar moeten medewer kers van het Blijf van m'n Lijf huis over een lange adem be schikken „Het is vaak bij huise lijk geweld het beste als de man uit het huis wordt gezet. Dat is onlangs in een onderzoek aan getoond." Maar het Blijf van mijn Lijf-huis had dat al eerder door: „Wij schreven dat al in 1978 in een nota. Dan blijkt wel hoe taai de materie is en dat je lang tegen de stroom moet op roeien", aldus De Jonge. Advertentie Koop nu uw Staatsloten bij o.a. Primers, Bruna en Postkantoren. Voor het dichtstbijzijnde verkooppunt bel met: 0900-300 49 50 (€0,35 p.m.) of kijk op www.steatslotenj.nl. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. door Claudia Sondervan en Edith Ramakers VLISSINGEN - „Loze woorden en kiezersbedrog", zegt woord voerder P. de Doelder van de Districts Huisartsenvereniging Zeeland. Hij is boos dat de mi nister de ziekenhuizen veror donneert de kindergeneeskunde in Vlissingen in stand te houden zonder daar geld of mensen voor aan te dragen. „Met deze politieke spelletjes wordt de kindergeneeskunde in Zeeland vermoord. Zonder con crete maatregelen is dit het ein de van de kindergeneeskunde in Zeeland." Wethouder L. Poppe-de Looff van de gemeente Vlissingen heeft zich vanaf het begin inge zet voor behoud van een vol waardige basisvoorziening voor Ziekenhuis Walcheren. Zij voelt zich 'stevig gesteund door Bom- hoff'. „Onze actie heeft succes gehad", zegt ze. Poppe-de Looff, maar 'ook mijn twee col lega-wethouders in de gemeen te Veere en Middelburg' zijn nooit overtuigd geweest van de noodzaak om kindexgenees- kunde en gynaecologie in Goes te concentreren. „Op Walcheren is de bevolkingsdichtheid het grootste. De ziekenhuisdirectie verklaarde voor Goes te moeten kiezen omdat patiënten uit de hoek van Rilland anders naar Bergen op Zoom zouden gaan." De gemeente Vlissingen kreeg van Bomhoff ook nog een tik op de vingers. Hij verzocht de ge meente gisteren om alle infor matie die kan bijdragen aan het instandhouden van de functie kindergeneeskunde beschik baar te stellen aan de Raad van Bestuur van het ziekenhuis. Bomhoff doelde daarmee op het x'apport van Veraail. Poppe-de Looff: „Natuurlijk doen we dat. Wij hadden de resultaten van het onderzoek nog niet overge dragen omdat de Raad van Be stuur vasthield aan de onom keerbaarheid van de fusie. Wat heeft het voor zin om resultaten te overhandigen die zelfstandig blijven werken wel mogelijk maken? Wij hebben steeds wil len spx'eken over onze informa tie en daaraan gekoppeld de mogelijkheid om het ziekenhuis voor Walcheren te behouden. Adviseur T. Veraart van bureau Veraart en Partners heeft tel kens gezegd 'dat er goeie moge lijkheden zijn voor vestiging van specialisten in Vlissingen'. Drie kinderaxlsen waren vol gens hem bereid zich in Zeeland te vestigen. Directeur J. Bogaerts van Ziekenhuis Wal cheren zegt 'geen idee' te heb ben wat het Rappoxl Veraart het ziekenhuis kan helpen. „Het wordt zo langzamerhand ver dacht. We hebben bij vier of vijf gelegenheden de gemeente om het rapport gevraagd, zonder x'esultaat." Maatschappen Volgens De Doelder zijn er 32 vacatures voor kinderaxlsen in Nederland. „Onze kinderartsen kuxxnen zo overal terecht. Geen enkele kinder-arts wil komen werken in zulke kleine maat schappen." Buijs weerlegt dat. „De academisclxe ziekenhuizen hebben een steunpunt ingericht met artsen die zonodig kunnen invallen en er worden op dit mo ment voldoende kinderartsen geworven in Nederland en Bel gië." Bogaerts: „Ik wil dan graag van meneer Buijs dat lijstje zien. Het academisch zie- kerxixuis Groningen geeft inder daad bijstand aan het zieken huis in Assen. Wij hebben het academisch ziekenhuis in Rot terdam bij herhaling verzocht om samenwerking, maar Rot terdam ziet daar geen heil in." „Ik denk niet dat de minister zich realiseert dat hij zo het te gendeel bereikt van wat hij wil", zegt Bogaerts. „Te kort door de bocht", vindt ook gedeputeerde G. de Kok de opdracht van Bomhoff. „Hij verergert de situ atie alleen maar." De minister negeert de oor-sprong van het probleem, het landelijk tekort aan kinder arisen, zegt De Kok. „Hiermee schuift de minister het advies van de Inspectie voor de Gezondheidszorg terzijde. De inspectie heeft aangedron gen op concentratie omdat an ders de kwaliteit van de zorg niet te garanderen is.Directeur H. Noteboom van patiënten platform Het Klaverblad zegt tevreden te zijn als de bevrie zing van de fusie tot een 'zorg vuldiger proces' leidt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15