Simpel prikje helpt tegen kanker PZC Ademtest vervangt maagslang Ongevraagd advies TBC met medicijnen goed te behandelen Overlevingskans groeit met nieuw vaccin na bestraling of chemokuur Betere behandeling psoriasis Kankerpatiënt sneller opereren Groot onderzoek naar artrose Druktank helpt bij CO-vergiftiging Oncologisch fysiotherapeut opvoeding Behandeling na beroerte donderdag 10 oktober 2002 door Gerard Akkerman LEIDEN - Kanker bestrijden met een eenvoudige prik. Het klinkt te mooi om waar te zijn. Toch is dat de toekomst, voor spelt Els Goulmy, hoogleraar in de transplantatiebiologie in Leiden. Met haar onderzoeks groep bereikte ze onlangs een doorbraak: een vaccin kan na een eerste behandeling met che- mokuren, bestraling of een beenmergtransplantatie de nog achtergebleven kankercellen 'om zeep helpen'. De overle vingskans neemt toe en bijwer kingen zijn er nauwelijks. De nieuwe methode is geba seerd op de immunotherapie die in Leiden al enkele jaren bij leu- kemiepatiënten wordt toege past. Het heeft alles te maken met hoe het lichaam zich ver weert tegen virussen en hoe het kwaadaardige kankercellen te lijf gaat. Aan de ontwikkeling van deze therapie is jarenlang hard ge werkt. Dertig jaar geleden ston den artsen voor een raadsel toen zich bij beenmergtransplanta ties bij leukemiepatiënten het merkwaardige verschijnsel voprdeed van de 'omgekeerde afstoting'. Bij leukemie is een beenmerg transplantatie vaak nodig, om dat het eigen beenmerg van de patiënt ook na bestraling of che- mokuren niet in staat blijkt alle overgebleven kankercellen te doden. De kans is dan groot dat de leukemie de kop weer op steekt. Voor de transplantatie wordt zoveel mogelijk het eigen bloed kapot gemaakt. Het ge zonde donorbeenmerg brengt vervolgens de bloedvoorziening weer op gang. Daarnaast bevat het 'killercellen' die de overge bleven kankercellen in het li chaam moeten opsporen en op ruimen. Zo hoort het te gaan, aldus Els Goulmy. Maar in de praktijk ging het geregeld helemaal mis. Om afstoting van het donor beenmerg te voorkomen wordt altijd gezocht naar een donor met identiek beenmerg. In de meeste gevallen betreft dit di recte familieleden. In sommige gevallen werd het donorbeenmerg niet afgestoten, maar viel het juist het lichaam van de patiënt aan. „De 'killer cellen' in het beenmerg, gericht op het vernietigen van kanker cellen, vielen de gezonde cellen van de patiënt aan. Die reactie kan zo heftig zijn, dat de patiënt eraan overlijdt. Goulmy, toen nog een jong on derzoekster, werd gevraagd uit te zoeken hoe het kwam dat ogenschijnlijk identiek been merg zo'n hevige reactie in het lichaam van de ontvanger kon veroorzaken. Het zou haar le venswerk worden. „Na jaren onderzoek vonden we dat de buitenkant van de beenmerg cellen dan wel identiek zijn, maar dat wat er in de cellen zit, dat niet is." De onderzoekers vonden in de cel allerlei stukjes eiwit, bij voorbeeld restmateriaal van een virus dat de donor ooit heeft ge had. Bij de bestrijding van het virus door het lichaam, waarbij ook 'killercellen' worden ge bruikt, wordt het eiwit volgens Goulmy „in mootjes gehakt". De stukjes die overblijven zor gen voor een antigen op de cel. Dit antigen werkt als een soort vlaggetje, een waarschuwings signaal. Dringt het virus weer binnen, dan geven de antigenen een signaal waardoor het li chaam het virus als vreemd her kent en direct de aanval inzet. Lichaamseigen Deze antigenen worden ook aangemaakt bij normale pro cessen in het lichaam zoals de aanmaak van huidcellen of le vercellen. Deze verschillen per individu. „De donor heeft daar zelf geen last van, want het is al lemaal lichaamseigen materi aal. Maar ga je beenmerg trans planteren dan wordt het ineens geconfronteerd met allerlei an dere antigenen, allemaal vlag getjes en zet het massaal de aanval in, ook tegen gezonde or ganen als huid, hart, longen en lever. Dat kan dodelijk zijn." Het onderzoek bracht ook aan Spinozaprijswinnaar, hoogleraar Els Goulmy verwacht dat kanker straks met een prik te bestrijden is. het licht dat kankercellen speci fieke kenmerken hebben, stuk jes eiwit of 'vlaggetjes', die alleen op kankercellen voorko men. Dat geldt voor bloedkan- ker, maar ook voor tumoren in borst of nieren. „Li het labora torium hebben we aan stoffen gewerkt die specifiek die kan kercellen kunnen bestrijden. Deze killercellen tasten, anders dan bij chemotherapie of be straling de goede cellen niet aan. Ze gaan heel gericht in het lichaam op zoek naar de kan kercellenmet die speciale eiwit ten en helpen ze om zeep." De nieuwe benadering is erop gericht slechts een zeer beperk te transplantatie uit te voeren van alleen maar stam- of oercel len. Deze cellen zijn volgens Goulmy ontdaan van allerlei ballast. Daardoor wordt voor komen dat het beenmerg het ei gen lichaam aanvalt. De cellen groeien uit tot nieuw bloed. Te gelijk kri j gt de p atiënt een enor me stoot van de killercellen toe gediend in de vorm van een vaccin. Die cellen gaan dan op zoek naar achtergebleven kan kercellen in het lichaam en doodt deze. In Amerika krijgen binnenkort de eerste kankerpatiënten het vaccin toegediend als reguliere behandeling. In Nederland zal het zo snel niet gaan. Goulmy hoopt wel snel toestemming te krijgen het bij patiënten toe te passen, die al zijn opgegeven en bij wie andere behandelingen niet zijn aangeslagen. De eerste proeven zijn bij leuke miepatiënten, maar zij ver wacht dat de therapie straks breed toepasbaar is bij allerlei vormen van kanker. „Het gaat erom dat we zoveel mogelij k van die specifieke kenmerken van de verschillende kankercellen vinden, vervolgens kunnen we voor ieder type een vaccin ont wikkelen dat de cellen be strijdt." Voor de patiënt zal het een zegen foto Hielco Kuipers/GPD zijn. Na een eerste behandeling waarbij de haard van de kanker is aangepakt, kan worden vol staan met een simpele prik. „Wat is er nu eenvoudiger dan een prikje op de polikliniek. Ziekenhuisopnames zijn niet meer nodig en de patiënt kan toe met veel minder chemotherapie en bestraling en heeft dus min der last van bijwerkingen." Nader onderzoek moet leren of er meerdere prikken nodig zijn en of de 'killercellen' een leven actief blijven of dat herhaling na verloop van tijd nodig is. Dat de nieuwe aanpak de toekomst heeft, daar is Goulmy van over tuigd. GPD STOCKHOLM - Zweedse wetenschappers hebben een gen gevonden dat verband houdt met psoriasis, een chronische huidziekte. Volgens de onderzoekers maakt dit in de toekomst een betere behandeling mogelijk. In de studie zijn 644 mensen onderzocht uit 195 families waar meermalen psoriasis voorkomt. Er zijn steeds meer aanwij zingen dat de ziekte erfelijk is. Tussen de 3 en 5 procent van cle Europeanen lijdt aan de huidziekte. De wetenschappers wis ten een gen te isoleren dat de productie regelt van de stof kera- tine (hoornstof) in sommige huidcellen. Noi-maal gesproken is het gen niet actief, maar als er sprake is van een afwijking ont regelt die de keratinepi-oductie waardoor psoriasis kan ont staan. Keratine is een eiwit waaruit hoorn, nagels en haren bestaan. ANP UTRECHT - Patiënten met kanker moeten in de regel binnen drie weken na vaststelling van de diagnose worden geope reerd. Als blijkt dat dit niet lukt, dan moet de arts direct over leggen met de betrokken patiënt over mogelijke alternatieven zoals een operatie elders om de tumor te verwijderen. Dat vindt de Nederlandse Federatie van Kankerpatiënten verenigingen (NFK), waarbij 24 organisaties zijn aangeslo ten. De koepel wil afspraken gaan maken met de specialisten en de zorgverzekeraars over de maximale wachttijden. ANP UTRECHT - Het Universitair Medische Centrum Utrecht be gint een omvangrijk ondei'zoek naar beginnende artrose, of wel gewrichtsslijtage. Duizend patiënten met beginnende artrose worden tien jaar lang gevolgd. Het UMC coördineert het onderzoek, waaraan verscheidene onderzoekscentra deelnemen. De bedoeling is het verloop en de oorzaken van artrose in kaart te brengen. ANP SALT LAKE CITY - Slachtoffers van koolmonoxide- ('kolen damp 'jvergiftiging kunnen het beste zo snel mogelijk in eên druktank (hyperbare tank) met zuux'stof worden behandeld- Dat verkleint de kans op geheugenverlies als gevolg van de koolmonoxidevergiftiging van 46 naar 25 procent, meldt L. Weaver (University of Utah, Salt Lake City) in het medisch vakblad New England Journal of Medicine. Px-obleem in de praktijk is dat maar weinig ziekenhuizen beschikken over een druktank. GPD BREDA - De Hogeschool Brabant in Breda krijgt als eerste in Nederland een opleiding voor oncologisch fysiotherapeut. Oncologisch fysiotherapeuten begeleiden kankerpatiënte!! Een specialistische opleiding hiervoor bestaat nog niet in ons land, wel zijn er fysiotherapeuten die zich hebben toegelegd op de behandeling van kankerpatiënten. De nieuwe scholing, die komend jaar begint, kan worden gevolgd door afgestu deerde fysiotherapeuten. De nadruk komt te liggen op psy chosociale aspecten en technische vaardigheden bij het bege leiden van kankerpatiënten.Op dit moment voeren enkele betrokken instellingen - waaronder het Anthoni van Leeu wenhoekziekenhuis, de Daniël den Hoedkliniek en het Ne derlands Paramedisch Instituut overleg over de exacte invul ling van het ondex-wijsprogramma. GPD door Annie de Vreugd Ouders zouden zich wat minder moeten bemoei en met schoolse zaken. In een vorige column stelden we vast, dat de ouders opvoeders zijn van hun kinderen en als zodanig de school kiezen die bij henzelf en hun kinderen past. Als de kinderen echter eenmaal aan de leerkracht zijn overgedragen, dienen ouders zich terug te trekken. Dan kan het kind onder kin deren zijn en wordt het niet voortdurend door moeder op de vingers gekeken. Het omgekeerde is echter ook het overpeinzen waard. Daar waar ouders zich minder moeten bemoeien met het reilen en zeilen op de scholen, moeten ook leerkrachten zich niet voortdurend be moeien met de opvoe dingstaken van de ouders. Ook dat is een grote bron van ergexmis. Ouders verhalen regelmatig van leerkrachten die hen min of meer dwingen met hun kinderen allerlei therapieën af te lopen. Als de juf vindt dat Jeroen bepaalde letters niet goed uitspreekt of een beetje slist, moet hij naar de logopedist. Als de meneer van mening is dat Jantine te veel in haar schulp kruipt, moet het kind volgens hem toch eens in therapie. Joost is nogal druk in de klas, de juf raadt moeder stellig aan toch eens langs dehuisai-ts te gaan voor druppeltjes. Niet zelden gaan deze ongevraagde ad viezen gepaard met het drei gement dat Jeroen en Jantine andex-s niet naar een hogere groep bevorderd kunnen worden of misschien zelfs wel naar het speciaal ondei"- wijs moeten worden door- verwezen. Deskundigen Op de scholen lijken ze te genwoordig van alle specia lismen weet te hebben, ovei"- ijverige leerkrachten zitten om de haverklap op stoelen van andere deskundigen. Veel ouders balen van al die ongevraagde adviezen en op gedrongen onderzoeken. Voor ze het in de gaten heb ben, worden hun kinderen in dikke rapporten rijp ge schreven voor behandeling. Het verhaal van de ouder is in deze rapporten vaak niet te rug te vinden. Het etiket wordt geplakt en staat ga rant voor jarenlang sukke len. „Zie je wel dat er met het kind iets mis is?" Het verhaal past ook zo prachtig als een legpuzzel in elkaar. Aan de ene kant staat een grote groep ouders die in de opvoeding van de kinde ren onzeker is. Vroeger schre ven staat en kerk veel leefre gels voor, nu mag elke ouder zelf bepalen hoe hij de opvoe ding invult. Normen zijn niet meer waardevast. Niet iedere ouder kan de groeiende onze kerheid die hiermee gepaard gaat de baas. Aan de andere kant staat een troep hulpverleners te trap pelen om dat varkentje even te wassen. Het gevaar is reëel dat al die hulpverleners en leerkrachten met hun dwin gende opstelling de opvoe- dingsverantwoordelij kheid van de ouders overnemen. Onzekere ouders zijn maar wat blij dat zij hun verant woordelijkheid af kimnen staan aan mensen die ervoor geleerd hebben en het dus wel zullen weten. In dit the rapeutisch enthousiasme worden ook veel ouders mee- gesleux'd die helemaal niet onzeker zijn, hooguit een an dere mening zijn toegedaan. Wet Het kan niet de bedoeling zijn dat ouders hun opvoe dingstaken al dan niet vrij willig afstaan. In de wet is terecht vastgelegd dat de ou ders de opvoeders van de kin deren zijn. Al die mensen die ouders een helpende hand toesteken, moeten beseffen dat zij hooguit mede-opvoe der zijn. Te vaak wordt ver geten dat de ouders bepalen of zij al dan niet gehoor geven aan oproepen en adviezen. Alleen zij besluiten of ze met hun kind naar de logopedist, speltherapeut of neuroloog gaan, of hun kind wordt in geënt, hoe lang het televisie kijkt en hoe laat het naar bed gaat. Zij en niemand anders. Als ouders na rijp beraad be sluiten de adviezen van leer krachten naast zich neer te leggen, heeft de school zich daarin te schikken. Extreme gevallen buiten beschou wing gelaten. De leerkracht moet dan maar uit een ander creatief vaatje tappen om het probleem op te lossen. GPD Annie de Vreugd is orthopedago- Een patiënte van internist/gastro-enteroloog W. de Boer ondergaat het maagonderzoek. door Marie-Catrien van Deijck OSS-Wie maagklachten heeft, hoeft niet langer gekweld te worden door een inwendig on derzoek met een slang, maar kan rustig op een stoel zitten en uitademen in een buisje onder de neus. Tien minuten later rolt de uitslag uit de computer. Wie negatief test, heeft geen maag zweer. Ziekenhuis Bernhoven in Oss heeft de Europese primeur. Rustig ademhalen en door de neus uitademen. Tien minuten maar; zittend op een stoel. En direct weten of er een maag zweer in het spel is. Dat is nog eens wat anders dan het onder zoek waax-bij een slang met lampje en camera via de keel in de opgepompte maag verdwijnt en de patiënt niets anders kan dan kokhalzen en boeren. De maagscopie, in Nederland gebruikelijk bij het opsporen van maagaandoeningen, mag zichzelf tot een van de meest be ruchte inwendige onderzoeken rekenen. Als het aan internist- /gastro-enteroloog W. de Boer van Ziekenhuis Bernhoven in Oss ligt, kan de verguisde maag slang voor het merendeel van,. zijn maagpatiënten voortaan in de kast blijven. De Boer heeft in zijn ziekenhuis de Eux'opese pri meur van de ademtest. Tien jaar geleden zou een test als deze on denkbaar zijn geweest en dat heeft volgens De Boer alles te maken met de toen heersende visie op maagzwex-en. „Vroeger dachten we dat maag zweren, gaatjes in de maag wand, ontstonden door stx-ess en het teveel aan zuur dat daardoor werd aangemaakt. Dit idee is geheel achterhaald. Een maag zweer is een infectieziekte die wox-dt veroorzaakt door een bacterie in de maagwand. Deze eet de beschermende slijmlaag van de maagwand op, waardoor het agressieve maagzuur gaat jes in de wand kan branden. „Wie de maagzweerbacterie niet heeft, zal nooit een maag zweer krijgen. Heb je de bacte rie wel, dan hoeft er nog geen zweer te zijn, maar komt hij mo gelijk wel over een of twee jaar. Bovendien heeft iemand die de ze bacterie bij zich draagt een zes tot acht maal grotere kans op maagkanker. Vandaar dat wij iedereen bij wie we de bacterie via de ademtest ontdekken, be handelen met antibiotica." Vroeger nam De Boer, net als al zijn collega-internisten, via de maagslang weefselhapjes van het maagslijmvlies. Deze wer den op kweek gezet, waarna het dagen duux-de voordat de uitslag bekend was. Luidde de diagno se 'maagzweer', dan werden an tibiotica voox-geschreven en kreeg de patiënt na enkele we ken weer een maagslang om na te gaan of de maagzweer was verdwenen. Nu bekend is dat de bacterie met de naam Helico bacter pylori de boosdoener is, wox'den direct na een positieve ademtest antibiotica voorge- schreven en krijgt de patiënt na afloop van de kuur een nieuwe ademtest die meteen laat zien of de bacterie is verdwenen. Patiëntvriendelijk Huisartsen kunnen deze test zelf, zonder tussenkomst van een specialist, aanvragen. De patiënten die tot nu toe de ademtest ondergingen, zijn unaniem enthousiast. „Mensen hoeven dat nare ondercoek niet meer te ondex-gaan. De ademtest is patiëntvriendelijk, veilig en behaalt dezelfde gezondheids winst als de maagslang. Het ap paraat waarmee wij de test foto Jan Verhoeff/GPD uitvoeren, is uniek omdat de uitslag zo snel bekend is. Het een prototype; tot dusver de eni ge inEux-opa." De primeur heeft De Boer aan zichzelf te danken. Als expert op het gebied van de Helicobac ter pylori en leider van een on derzoek naar deze bacterie, geeft de Osse internist wereld wijd lezingen over dit beestje en de revolutionair andere bena dering van maagzweren. Bovendien promoveerde de in ternist op de ontdekking van de maagzweerbacterie. „Het ge- beux*t zelden dat je voor een chronische ziekte een genezen de behandeling vindt. In dit ge val is dat gelukt. Het denken over de ziekte is anders gewor den: een maagzweer is een in fectie en die behandel je met antibiotica. Toen ik na mijn op leiding in Amsterdam naar Bra bant kwam, begin jaren '90, vond iedereen dit onzin. Nu hebben de collega's gezien dat het waar is. Die omslag in het denken heeft grote gevolgen ge had voor de manier waarop wij maagklachten benaderen. Ik denk dat over vijftien jaar iede re internist in Nederland dit ap- paraat gebruikt." GPD door Isabel van Bergeijk Tuberculose, komt dat nog voor? Het is een vraag die wij, bij de tuberculosebestrij ding van de GGD Zeeland, re gelmatig horen. En inderdaad, tuberculose komt nog voor. Tuberculose is een infectieziek te, veroorzaakt door de tuber- kelbacterie. Het komt overal in de wereld voor, dus ook in Ne derland. In principe kan ieder een het krijgen. Vroeger was de ze ziekte niet te behandelen en moesten mensen voor een rust kuur naar een sana torium, waar de helft van de patiënten aan de ziekte overleed. Tegenwoordig is tu berculose met medi cijnen goed te behan delen. Tuberculose ontstaat doordat de tubex-kel- bacteriën een ontste king in de longen ver oorzaken. Ook elders in het lichaam kun nen deze ontstekingen voorko men. Longtubercxxlose is echter de meest voorkomende vorm en verantwoordelijk voor de ver spreiding van de ziekte. Deze verspreiding gebeurt via de lucht. Bij iemand met open tu berculose kxinnen de tuberkel- bacteriën in de lucht komen door hoesten of niezen en door iemand anders worden inge ademd. Als deze bacteriën ver volgens de longen bereiken is deze persoon geïnfecteerd. Dit betekent dat er bacteriën in het lichaam zitten; degene die geïn fecteerd is heeft nog geen tuberculose en is niet ziek. Bij ongeveer 10 procent van de ge- infecteerde mensen ontwikkelt cle infectie zich tot tuberculose, bij 90 procent gebeurt niets. Tuberculose kan alleen overge dragen worden door hoesten of niezen. Niet door aanrakingen, spreekuur kleding of het gezamenlijk ge bruik van toilet, bestek en der gelijke, zelfs niet door zoenen. De mogelijke symptomen van tuberculose zijn: nachtzweten, moeheid, gebrek aan eetlust, gewichtsafname en bij longtu- berculose aanhoudend hoesten en soms opgeven van (bloederig) slijm uit de longen. De behandeling bestond vroe ger uit het bestrijden van symp tomen. De bacterie zelf kon niet worden bestreden. Tegenwoor dig bestaat de behandeling uit het innemen van medicijnen; hiermee wordt de bacterie wel bestreden. Deze me dicijnen moeten wel lange tijd ingenomen worden, namelijk zes maanden. Tot slot nog een ant woord op een andere veelgestelde vraag: is iedere tuberculose patiënt besmettelijk? Dat is niet het geval. Alleen bij een patiënt met longtuberculose kan het ontstekings- px-oces zich zo ontwikkelen, dat de tuberkelbacteriënbij het hoesten of niezen in de open lucht komen. Men spreekt hier dan van 'open longtuberculose'. De patiënt kan de tuberculose overdragen op anderen. Het ontstekingsproces in de lon gen kan zich echter ook zo ont wikkelen dat bij hoesten of nie zen geen tuberkelbacteriën in de lucht komen. Men spreekt dan van 'gesloten longtubercu lose'. De patiënt kan de tuber culose niet overdragen op ande- x-en. Tuberculose op andere plaatsen in het lichaam, bijvoorbeeld in de nieren, botten of lymfkliex'en is over het algemeen niet be smettelijk. Isabel van Bergeijk is sociaal ver pleegkundige, tuberculosebestrij ding bij de GGD Zeeland. GRONINGEN - Een snelle be handeling na een beroerte is van groot belang. De kans op com plicaties en daarmee op overlij den en invaliditeit wordt aan zienlijk verkleind wanneer de patiënt in de eerste uren en da gen na de beroerte een adequate behandeling krijgt op een speci ale afdeling. Dit blijkt uit onderzoek van neuroloog G. Sulter in het Aca demisch Ziekenhuis Groningen (AZG). Het AZG heeft een spe ciale afdeling voor mensen die een beroerte hebben gehad. In de praktijk zijn goede resulta ten geboekt. „Door intensieve bewaking van onder meer hart ritme en bloeddruk kan op tijd met een behandeling worden begonnen", aldus Sulter. De neui'oloog promoveerde deze week op zijn proefschrift. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9