India wil overleg over Kashmir Pakistan stemt voor een facade PZC Samardzic en Milosevic ruziën voor tribunaal Delhi biedt seperatisten autonomiebesprekingen aan Massagraven ontdekt in Afghanistan Londen wil vaccinatieplan tegen bio-aanval Bulgaarse slachtoffer autobom 7 Sluipschutter houdt Washington in greep Marmeren Adam valt aan diggelen Griekse ambtenarenstaking voorbij Ontgroening in België loopt fout af Nieuw deel Chinese Muur ontdekt Seriemoordenares terechtgesteld Onderzoek legt verband omvang hersenen en ADHD van onze redactie buitenland NEW DELHI - India heeft giste ren separatistische groeperin gen in de deelstaat Kashmir aangeboden besprekingen te beginnen over grotere autono mie. Het aanbod geldt ook voor de separatistische leiders die de recente verkiezingen in de deel staat hebben geboycot. „We willen een dialoog met de representatieve regering in Jammu en Kashmir en degenen die de bus hebben gemist, de se paratisten die niet meededen aan de verkiezingen", aldus on derminister Swami van Binnen landse Zaken. Swami zei dat de Indiase rege ring open staat voor alle voor stellen die in het belang van de bevolking zijn. Nu de verkiezin gen voorbij zijn, is volgens hem de weg vrij om een vervolg te ge ven aan de besprekingen op se- mi-officieel niveau, die in au gustus werden opgeschort in verband met de naderende ver kiezingen. Vice-premier Lal Krishna Ad- vani noemde gisteren het ver loop van de verkiezingen 'een triomf van de democratie'. Waarnemers zijn van mening dat deze stembusgang, de eerste in zes jaar, duidelijk afweek van eerdere verkiezingen. „Deze keer kan van de verkiezingen worden gezegd dat ze vrij en eerlijk waren, maar ze waren niet zonder angst", aldus een MAZAR-I-SHARIF - De Af- I ghaanse autoriteiten hebben massagraven ontdekt met lijken van leden van de etnische Haza- ra-minderheid die vermoede lijk door de Taliban zijn gedood. Het Afghaanse Islamitische j Persbureau AIP berichtte giste ren dat in de noordelij ke provin cie Balkh zeker zeven massa- i graven zijn gevonden. Het persbureau baseert zich op I Saeed Mohammad, een bondge noot van de Oezbeekse militie leider Dostoem. Volgens een vertegenwoordiger van de Hezb-i-Wahdat, de belangrijk ste groepering van de Hazara's, zijn alleen al in het noorden van Afghanistan meer dan tiendui zend mensen gedood. De lijken zijn in massagraven gedumpt. „We weten al lange tijd van de graven. We willen dat er iemand komt om ze te onderzoeken", al dus generaal Oestada Sayeedi van de Hezb-i-Wahdat. De Taliban hebben altijd ont kend dat zij de Hazaras liebben afgeslacht toen Talibanleden in 1998 de stad Mazar-i-Shaxïf veroverden. AFP van onze redactie buitenland STOCKHOLM - De Nobelprijs voor economie is gisteren toege kend aan de Amerikanen Daniel Kahneman en Vernon Smith. Volgens de Koninklijke Zweed se Academie van Wetenschap pen verdienen de twee de onderscheiding omdat zij de economische wetenschap nieu we wegen hebben doen inslaan. De 68-jarige Kahneman is ver bonden aan de universiteit van Princeton, de 75-jarige Smith aan George Mason University. Kahneman past inzichten uit de psychologie toe bij het opstellen van economische analyses. Zijn ondei'zoek naar gedrag en besluitvorming in onzekeire si tuaties heeft aangetoond dat mensen de neiging hebben kort zichtig te zijn bij de interpreta tie van gegevens. Dat verklaaxt mogelijk de grote fluctuaties op financiële markten en andere verschijnselen die de klassieke economie niet kan uitleggen. Smith wordt gezien als de grondlegger van de experimen- waarnemersgroep van bui-gers in een verslag dat in New Delhi werd uitgebracht. „Bedreigingen en veelvuldige aanslagen hebben een groot aantal kiezers ervan weerhou den hun stem uit te brengen", al dus de groep. Islamitische sepa- i'atisten, die tegen het Indiase bestuur over Kashmir en voor onafhankelijkheid zijn, hebben door Patrick Selbach ISLAMABAD - Nog voordat de Pakistanen vandaag een nieuw parlement kiezen, is de geloof waardigheid van de stembus gang al onderuit gehaald. Wat formeel het einde moet zijn van drie jaar militair bewind door couppleger president Mushar raf, is in de praktijk vooral de oprichting van een democrati sche fa£ade waarachter Mus harraf, de machtige strijd krachten en de politieke elite aan de touwtjes kunnen blijven trekken. Musharraf kwam drie jaar gele den aan de macht door een bloe deloze coup. Hij benoemde zichzelf tot president en zijn aanvankelij ke positie als een in- tele economie. Zo heeft hij me thoden ontwikkeld om in het la boratorium onderzoek te doen naar marktmechanismen. Scheikunde De Amerikaan John Fenn (85), de Japanner Koichi Tanaka (43) en de Zwitser Kxxrt Wüthrich (64 delen de Nobelprijs voor schei kunde. Hun onderzoek heeft on der meer geleid tot betere voed- selcontroles en methodes om borst- en prostaatkanker in een vroeger stadium vast te stellen. Fenn is vei-bonden aan de Virgi nia Commonwealth University in het Amerikaanse Richmond, Tanaka werkt bij het Japanse bedrijf Shimadzu. Wüthrich is verbonden aan het Zwitserse Federale Insitituut voor Tech nologie in Zurich en het Ameri kaanse onderzoeksinstituut Scripps. Met hun onderzoek naar identi ficatie van proteïnen en hun functioneren in cellen hebben de onderzoekers een van de grondslagen van de moderne biowetenschappen gelegd, al dus het juryrapport. AP de verkiezingen geboycot. Mili tante moslims hebben tal van aanslagen gepleegd op veilig heidstroepen, stembureaus, kandidaten en burgers. Kashmir is de enige Indiase deelstaat waar voornamelijk moslims wonen. Sinds de aan kondiging op 2 augustus zijn voor en tijdens de verkiezingen tot en met dinsdag zeker acht- ternationale paria veranderde pijlsnel toen hij de VS begon te steunen in de strijd tegen de ex tremistische Taliban in buur land Afghanistan. Eengeduifde stap in een moslimland, waar in bepaalde delen nog altijd een behoorlijke steun bestaat voor de intussen verdi'even Afghaan se mach th ebb ei"s. In augustus paste Musharraf de grondwet aan, zodat hij voort aan de macht heeft het parle ment te ontbinden. Bovendien kondigde hij de komst van een Nationale Veiligheidsraad aan die hij zelf zal leiden en waai-van de militairen deel zullen uitma ken. Volgens de president is er geen sprake van een ondermij ning van de democratie. In to taal staan er vandaag circa 7000 kandidaten van 72 partijen op hondei-d mensen door geweld om het leven gekomen. De groep signaleerde dat de ge zien het geweld nog betrekke lijk goede opkomst van 46 pro cent duidt op een kentering in de onrustige regio. „Hoewel in Sri- nagar (de zomerhoofdstad) de opkomst ongeveer nul was, heb ben de kiezers in de meeste an dere delen van Kashmir de op- de stembiljetten voor het 342 ze tels tellende parlement en voor de 728 zetels van vier provincia le volksvertegenwoordigingen. Volgens de jongste peilingen staan de PML-Q en de PPP op winst, maar geen van beide krijgt waarschijnlijk de absolu te meerderheid. De Pakistan Moslim Liga-Quaid (PML-Q) bestaat vooral uit aanhangers van de partij van de door Mus harraf in 1999 verdreven pre mier Mawaz Sharif. De gezaghebbende denktank International Ciisis Group stelt dat de PML-Q actieve steun krijgt van de ï'egering-Mushar- raf. De PPP (Pakistaanse Volkspar tij) is de politieke basis van Ben azir Bhutto. Zij was tweemaal px-emier, maar verblijft nu in rechte wens om te stemmen laten zien", aldus de groep. Maar de belangrijkste strijd groep in het Indiase deel van Kashmir, de Hizbul Muja- hideen, is een heel andere me ning toegedaan. Volgens de strijders heeft een boycot de verkiezingen doen mislukken en hun standpunt over onafhan kelijkheid gerechtvaai-digd. ballingschap in Londen. Bhutto wilde in drie districten kandi daat zijn, maar de kiescommis sie verbood dat, omdat ze in juli niet kwam opdagen bij een zit ting van een corruptieproces te gen haar, Sommige peilingen wijzen uit dat de PPP de meeste stemmen krijgt. De Pakistan Moslim Liga- Nawaz (PML-N) is de derde be langrijke partij. Dit ooit mach tige instituut van Nawaz Sharif zal mogelijk flink verliezen aan de PML-Q, zelfs in het eigen machtscentrum, de provincie Punjab. Een andere mogelijke machts factor is de MMA (Muttahidda Majlis-e-Amal), een bundeling van zes moslimfundamentalis tische partijen. De groepering Leider Syed Salahuddin zei in een verklaring, die vanuit het Pakistaanse deel van Kashmir is uitgegeven, dat de boycot 'be wijst dat de Kashmiri's niets minder wiHen dan vrijheid'. De separatisten gaan ervan uit dat de opkomst veel lager was dan de 46 procent die de verkie- zingsautoiiteiten hebben ge- meld .RTR/AFP herbergt aanhangers van de Ta liban. Ze zal vooral consei-vat.ie- ve stemmers trekken die niets willen weten van de steun van Musharraf aan de Amerikaanse militaire operatie in Afghanis tan. Ze eisen ook een hardere lijn in de kwestie-Kashmir en willen dat de klopjacht op ver meende extremisten in het land ophoudt. Gemankeerd De Pakistaanse mensenrech tenorganisatie HRCP onder streepte dinsdag dat de stem busgang op zijn minst geman keerd genoemd mag worden. Voorzitter Khattak sprak van een 'nieuw juk' voor de Pakis taanse bevolking. „Met de wil van het volk wordt de spot ge dreven", meent hij. Volgens een recente peiling zal maar zo'n 35 procent van de stemmers daad werkelijk de moeite nemen de stembiljetten in te vullen. ANP LONDEN - De Britse regering is bezig met de voorbereidingen voor een grootscheepse vacci natiecampagne tegen de pok ken in het geval van een aanval met biologische wapens, meld de de BBC gisteren. Het ministerie van Volksge zondheid zei dat er geen speci fieke dreiging is dat het dodelij ke virus in het land zou worden verspreid, maar dat de regering 'intensief plannen maakt' voor het geval zo'n aanval zou ko men. Daarom neemt de over heid miljoenen doses pokken- vaccin in voorraad. Werkers in de gezondheidszorg worden eerst gevaccineerd om dat zij de eerste lijn in de vei'de- diging tegen een pokkenepide mie zijn. Zij moeten onder meer de besmette mensen verplegen op isolatie-afdelingen. Preventieve inenting van de he le bevolking is niet de bedoe- ling ANP/DPA CHICAGO - Hyperactieve kin deren hebben kleinere hersenen dan kinderen die niet lijden aan het ADHD-syndroom. Dat blijkt uit een Amerikaans on derzoek waarvan de resultaten gisteren zijn gepubliceerd in het Journal of the American Medi cal Association. Wat precies het verband is tus sen ADHD en de omvang van de hersenen is nog onduidelijk, maar biologische factoren spe len een belangrijke rol bij de ontwikkeling van de aandoe ning, aldus de onderzoekers. Aanvankelijk gingen psychia ters er van uit dat opvoedkundi ge factoren de belangrijkste oorzaak van ADHD waren. Bij het tien jaar durende onder zoek werden 152 kinderen in de leeftijd van 5 tot 18 jaar die lij- door Merle Tip DEN HAAG - Een verbale boks wedstrijd. Daar leek het giste ren nog het meest op tijdens de zitting van het proces tegen Slobodan Milosevic voor het Joegoslavie-Tribunaal in Den Haag. Verwijten en beschuldi gingen vlogen heen en weer tus sen getuige Nikola Samardzic, de ex-minister van Buitenland se Zaken van Montenegro en oud-president Milosevic van het voormalige Joegoslavië vlo gen. Samardzic getuigde gisteren opnieuw in het proces tegen Milosevic. Gisteren was hij al uitvoerig gehoord door de aan klagers van het tribunaal. Samardzic was begin jaren ne gentig minister van Buitenland se Zaken van de republiek Mon tenegro, dat later met Servië verder ging als de federale repu bliek Joegoslavië. Tot frustratie van de inmiddels gepensioneer de Samardzic, zo bleek uit zijn getuigenis. De ergernis van de ex-minister spitste zich vooral toe op de 'zucht naar macht' die Milose- meer helemaal goedgemaakt. Dat betekent volgens de onder zoekers overigens niet dat hy peractieve kinderen minder in telligent zijn. ADHD (Attention Deficit Hy peractivity Disorder) is een van de meest voorkomende psychia trische aandoeningen onder kinderen. De belangrijkste symptomen zijn een onvermogen tot con centratie, impulsief gedrag, ze nuwachtigheid en hyperactivi teit. AP vic volgens hem tentoon spreid- j de in 1992 tijdens de eerste be sprekingen voor de vorming van deze ï'epubliek Joegoslavië. Vol gens Samardzic was die niets meer dan een verkapt 'kleiner Groot- Servië'. Ook zei de getuige zich te scha men voor de Montenegrins^ deelname in de oorlog en bij dé aanval op de stad Dubrovnik. De aanklagers presenteerden een 'geheim' militair bevel van de legerleiding, waarin op- dracht werd gegeven tot plun dering in en rond Dubrovnik. In I het document worden ook aan wijzingen gegeven waar de buit, I met name militaire materieel, naar toe moest. Samardzic zej. deze opslagplaatsen te hebben j gezien. Milosevic citeerde hij uit tek- sten waaruit zou blijken dat Samardzic destijds geheel ach ter de aanval stond. Op de vraag van de rechter wie j voor de aanval op Dubrovnik i verantwoordelijk was zei Milo- - sevic: „Mij is uitgelegd, dat ons leger bij Dubrovnik is aangeval- len en dat het leger toen in actie 1 kwam om erger te voorkomen." GPD SOFIA - Een politieman zoekt naar sporen bij een ontplofte auto in de Bulgaare hoofdstad Sofia. Bij de explosie kwam een 39-jarige vrouw om het leven. Haar auto werd opgeblazen toen ze gistermorgen rond acht uur 's ochtends langs een school reed. Op het schoolplein waren op dat moment tientallen leerlingen aanwezig, aldus een politiewoordvoerder. Niemand raakte evenwel gewond. De moord is nog niet opgeëist, maar bomaanslagen zijn een veelgebruikt middel om rekeningen te ver effenen in de Bulgaarse onderwereld. Volgens de politie zijn er echter geen aanwijzingen dat de omge komen zakenvrouw betrokken was bij de georganiseerde misdaad. foto Vassil Donev/EPA donderdag 10 oktober 2002 van onze redactie buitenland WASHINGTON - De sluip schutter die al een week Was hington onveilig maakt, heeft maandag na zijn aanslag op een dertienjarige jongen een boodschap achtergelaten. Het is een tarotkaart - bekend als de kaart van de dood - met daarop de tekst „Dear police man, I am God" (beste politie man, ik ben God). Dit meldde The Washington Post gisteren. De politie denkt dat de sluip- schuttel* achter zes recente moorden in Washington en om geving zit. Bovendien is hij waarschijnlijk ook degene die twee mensen, onder wie de der tienjarige jongen, zware vei"- wondingen heeft toegebracht. Het wapen dat de schutter maandag gebruikte, is volgens de politie hetzelfde als bij vijf van de andere aanslagen van de afgelopen week. Nadere aan wijzingen voor de raadselach tige moorden, die geen ondei"- ling verband vertonen, heeft de politie tot dusver niet. Patroonhuls The Washington Post hoorde van politiewooi'dvoerders dat de kaart - onderdeel van een pak waarmee de toekomst zou kunnen worden voorspeld - is gevonden in de bosjes op een kleine 150 meter van de ingang van de school van zijn laatste slachtoffex". Vlak bij de kaart lag een patroonhuls en het gras was platgetrapt. Daaruit leidt het rechei'cheteam af dat de schutter vanaf die plaats heeft geschoten. De jongen was net door zijn tante bij school afge zet. Hij ligt in een ziekenhuis; na een operatie is zijn toestand nog steeds ernstig. De patroonhids kan een be langrijke aanwijzing zijn voor de politie omdat die mogelijk een of meer vingerafdrukken bevat en omdat de fabrikant van de munitie en het type wa pen kan worden achtei'haald. In de Amerikaanse hoofdstad heerst intusssen angst en pa niek. De scholen in Washington en omgeving hebben him vei ligheidsmaatregelen ver scherpt. Kinderen mogen in de pauze niet meer op het school plein spelen en sportactivitei ten buiten de gymzaal zijn af gelast. Ouders houden hun kinderen binnen en velen gaan alleen nog maar de deur uit als het echt nodig is. De politie heeft grote moeite een profiel van de dader op te stellen omdat de reeks aansla gen niet veel weg heeft van het werk van een klassieke serie moordenaar. Evenmin is de zaak volgens criminologen het werk van iemand die in een kortdurende opwelling van woede of bij pogingen aan de justitie te ontkomen aan het moorden slaat. ANP NEW YORK - Een vijftiende-eeuws marmeren beeld van Adam met Appel is bij een val in het Meti"opolitan Museum of Art in New York in stukken gebroken. Dat heeft directeur Philippe de Montebello gisteren bekendgemaakt. Het levensgrote naakt, tussen 1490 en 1495 vervaardigd door de Venetiaanse beeldhouwer Tullio Lombardo, stortte ter aarde dooi'dat de sokkel het begaf, zei De Montebello. Het beeld kan gerestaureei'd worden, maar daar is zeker twee jaar mee gemoeid. De Adam, die in 1936 in het bezit kwam van het museum, wordt geroemd om de zuiverheid van het marmer en de ele gante gestalte. AP THESSALONIKI - Vuilophalers in Thessaloniki zijn gisteren begonnen het afval af te voei'en dat zich door een staking van gemeenteambtenaren de afgelopen week in Griekenlands tweede stad heeft opgehoopt. Het gaat omminstens 2.000 ton. De stakers verhinderden dat de vuilnisauto's konden uitrij den. Dinsdagavond machtigde het paiiement. burgemeester Dimitris Papageorgopoulos de door de ambtenaren geëiste salai'istoeslag te betalen. AP LIER - De ontgroening van 37 studenten verpleegkunde in het Belgische Lier is dinsdagavond misgelopen. De studenten belandden in het ziekenhuis met lichte brand wonden, huidirritaties en ademhalingsproblemen nadat ou derejaars ze hadden overgoten met een brouwsel van keuken en schoonmaakproducten zoals azijn, olie en scherpe peper. Toen ze het spul wilden afspoelen wei"d de chemische reactie nog erger. De burgemeester van Lier heeft intussen een andere 'doop' voor vandaag verboden. ANP/Belga BEIJING - De Chinese Muur is weer een beetje langer gewor den. In het noordwesten van China is onder het zand 80 kilo meter muur ontdekt. Het segment bevindt zich aan de zuidelijke voet van het Hel- an-gebergte in de regio Ningxia, 40 kilometer ten westen van de regionale hoofdstad Yinchuan. Het is zeven meter hoog en 6,5 meter breed aan de voet en 3,5 meter aan de top. Het nu ontdekte stuk is op sommige plaatsen dubbel versterkt en voorzien van wachttorens. In augustus werd ook al de ont dekking gemeld van een stuk van de Grote Muur in de woes tijn van Gansu. AP STARKE - De ter dood verooi'deelde Aileen Wuornos heeft gisteren in de Amerikaanse staat Florida een dodelijke injec tie gekregen. Wuornos was een van de weinige vrouwelijke seriemoorde naars in de VS. Zij was ter dood veroordeeld voor de moord op zes mannen die haar langs de snelweg hadden opgepikt. Het hooggerechtshof van Florida stemde in april in met het besluit van Wuornos om haar vei"dedigei"s te ontslaan en van verder beroep tegen de doodstraf af te zien. Haar advocaten maakten bezwaar en zeiden dat Wuornos geestelijk niet in staat was zo'n besluit te nemen. Maar volgens procureur-ge neraal Tanner hebben deskundigen aangetoond dat zij pre cies wist waar zij over sprak. AP van onze redactie buitenland Politie-mannen verzamelen zich o worden uitgezonden naar de verschillende stemlocaties in Lahore. foto K.M. Chaudary/AP den aan ADHD onderworpen aan MRI-scans. De resultaten daarvan zijn vergeleken met de uitkomsten bij een controle groep van 139 kinderen die niet aan ADHD lijden. Het hersen- volume van kinderen met ADHD bleek 3 tot 4 procent kleiner te zijn. Het verschil wordt in latere ja ren kleiner, maar wordt nooit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7