Tories bevechten vooral elkaar Kanker eist zware tol in Servische vallei des doods PZC PZC m Britse Conservatieve Partij kan geen vuist maken tegen Blair Dode zielen kunnen waarde Russische volkstelling schaden 10 oktober 1952 donderdag 10 oktober 2002 De Britse Conservatieve Partij houdt deze week haar jaarlijk se congres in Bournemouth, een gebeurtenis die maar weinig vreugde wekt. Terwijl in de meeste West-Europese landen (centrum-)rechtsepolitiekepartijenweerinredelijktot goede gezondheid verkeren, zitten de Tories, nog steeds aan lager wal. door Harm Harkema De vervanging vorig jaar van de mislukte partijleider William Hague door de als nog conservatiever bekend staande Iain Duncan Smith, heeft de Britse Conservatieve Partij geen goed gedaan. Wie een blik op de leider werpt, ziet meteen waarom. Duncan Smith heeft het charisma van een gekwelde assistent-boekhouder die de cij - fers niet kloppend kan krijgen, heeft altijd een bezorgde uit drukking op zijn gelaat en wordt zelden op een lachje be trapt. De opiniepeilingen spreken boekdelen. Nu de populariteit van premier Blair aan erosie on derhevig is - slechts 36 procent •van de Britten ziet hem nog als de best denkbare regeringslei der - zou men verwachten dat de aanvoerder van de oppositie daarvan zou profiteren. Maar nee. Twee op de tien Britten achtten vorig jaar William Ha gue het meest geschikt voor het premierschap, slechts een scha mele een op de tien heeft dat vertrouwen in Iain Duncan Smith. De muis is zo grijs dat menigeen zelfs niet eens weet wie hij is. -Toenemende ontevredenheid over de regering vertaalt zich ,dan ook niet in steun voor de Conservatieven, maar vooral in groei van het aantal kiezers dat de schouders ophaalt. Onbehagen Ook bij de eigen achterban -groeit het onbehagen. De leden verkozen vorig jaar in meerder heid de als aartsconservatief be kend staande Dunean Smith -boven de vrij libertaire cen- ..trumkandidaat Kenneth Clarke ,en een vernieuwer als Michael jPortillo. Nu zien ze evenwel tot hun ongenoegen dat Duncan Smith zelf naar het midden op schuift, in een poging om weer aansluiting te vinden bij wat er in de maatschappij leeft. Niet alleen verliest hij zo het vertrouwen van zijn oorspron kelijke volgelingen, hij wordt bovendien nog steeds diep ge wantrouwd door de gematigden en vernieuwers die toch al nooit iets van hem moesten hebben. Uit een peiling onderplaatselij- ke partijbaronnen blijkt dat de helft van hen vindt dat de leider heeft gefaald. En een op de drie vindt dat hij nu al weer moet op stappen. Ook onder de eigen parlementariërs wordt openlijk gemord en de vraag is dan ook of de leider de volgende verkiezin gen - naar verwachting over drie of vier jaar - wel haalt. Ter verdediging van Duncan Smith kan worden opgemerkt dat het leiderschap van de To ries op het ogenblik ook een van de zwaarst denkbare banen is. Mods en rockers De partij is intern tot op het bot verdeeld over de te volgen koers. Er zijn verscheidene breuklij nen zichtbaar, maar de belang rijkste is die tussen wat ge noemd wordt de 'mods' in de partij en de 'rockers'. De 'rockers' staan ruwweg voor de rechterflank van de partij en zijn vooral wat oudere mannen die nog nadromen over het ver vlogen Britse wereldrijk. Ze maken seksistische grappen (en handelen daar naar), zijn sterk anti-Europees, hebben geen oog voor culturele minderheden en moeten niets hebben van gelijke rechten voor homoseksuelen. De 'mods' zijn de vernieuwers met grootsteedse opvattingen die vinden dat hun partij zich heeft vervreemd van de huidige samenleving, minderheden aan zich willen binden en de naar de Partijleider Iain Duncan Smith probeert zijn imago op te krikken door zich te laten zoenen door een dertienjarig meisje tijdens een bezoek maandag aan een jongerenclub in Bournemouth. foto Richard Lewis/AP liberaal-democraten en Labour overgelopen middengroepen te rug willen winnen. Bij de strijd tussen de verschil lende facties gaat het hard tegen hard. Zet een paar willekeurige Tories bij elkaar en ze krijgen gegarandeerd ruzie over de te volgen koers. Partijvoorzitster Theresa May riep maandag in haar congrestoespraak de ge achte afgevaardigden zelfs openlijk op het interne geruzie en de slinkse zwartmakerijen te staken. De deplorabele staat waarin de Tories verkeren, is mede een verdienste van Tony Blair die het politieke midden - waar de meeste kiezers te halen zijn - succesvol heeft opgevuld, en die soms zelfs half-schertsend de enige echte Conservatieve lei der wordt genoemd. Met zijn pro-Amerikaanse Irakbeleid en verdergaande initiatieven tot privatiseringen in de overheids sector neemt Blair de Tories ook op het ogenblik weer veel wind uit de zeilen. Kwetsbaar Ook Labour heeft echter een achilleshiel en die lijkt steeds kwetsbaarder te worden. De re gering plempt vele miljarden in onderwijs, politie en vooral de hier en daar op derdewereldni veau werkende gezondheids zorg, maar van enige verbete ring merkt de kiezer niks. Onder het motto 'steun voor de kwets baren' kondigen de Tories deze week nieuwe inititieven aan om met minder overheidsbemoeie nis de publieke dienstverlening te verbeteren. Zolang het echter de zouteloze Iain Duncan Smith is die de aanval leidt, weet Blair dat hij zich er geen grote zorgen over hoeft te maken. GPD door Sarah Karush De Russische dictator Jo sef Stalin liet in 1937 zijn volkstellingscommissie doodschieten omdat de be volking kleiner bleek te zijn dan hij had gehoopt. Voor dat lot hoeven de half miljoen volkstellers, die sinds giste ren moeten vaststellen hoe veel Russen er nog over zijn, niet te vrezen. Zij hebben an dere problemen aan hun hoofd. Om te beginnen stond de tel ling al gepland voor drie jaar geleden. Door geldgebrek is toen besloten tot uitstel, tot wanhoop van veel demogra fen. Volkstellingen horen ie dere tien jaar te worden ge houden. Uitstel leidt ertoe dat gegevens moeilijker met elkaar kunnen worden ver geleken. Beter laat dan nooit, vinden toch ook de deskun digen. Duidelijk moet wor den welke invloed de jaren lange economische malaise, de oorlog in Tsjetsjenië en de grootschalige migratie had den op omvang en samenstel ling van de bevolking. Met affiches en televisiespot jes probeert de regering de Russen ervan te overtuigen dat de telling voor hun eigen bestwil wordt verricht. Op basis van de telgegevens wordt beslist waar scholen, ziekenhuizen en woningen moeten worden gebouwd. De gegevens mogen niet worden doorgespeeld aan de politie of de belastingdienst. Deel name is niet verplicht. Toch zien velen de telling he lemaal niet zitten. Ook na de val van het communisme is het wantrouwen jegens de overheid nog altij d groot.,Ik vertrouw de autoriteiten niet", zegt de 46-jarige Mos- koviet Dzjovdet Dzjafarov. ,,De geschiedenis wijst uit dat zij nooit iets doen waar het volk baat bij heeft. De tellers zijn voornamelijk studenten. Zij moeten alle huishoudens een vragenlijst voorleggen. Geboorteplaats, geslacht, huwelijkse staat etniciteit, opleiding, samen stelling van het huishouden, type huisvesting - de lijst is lang. Naar het inkomen j wordt niet gevraagd. Belas tingontduiking is een natio- nale sport en ook de regering i weet dat geen Rus wil ver- tellen hoeveel hij verdient, ook al is hem op het hart ge drukt dat de belastingdienst geen beschikking krijgt over de dossiers van de volkstel ling. Als de volkstelling slaagt, wordt duidelijk hoe snel de bevolking precies afneemt. Volgens een recente schat ting van het Russische bu reau voor de statistiek zijn er nu 143,4 miljoen Russen. Bij de laatste telling, gehouden in 1989, waren er nog 147 miljoen. Toch daalt het inwonertal in werkelijkheid vermoedelijk minder snel, omdat het aan tal illegale immigranten groot is. Het ministerie van Binnenlandse Zaken schat dat er 1,5 miljoen illegalen in het land zijn, maar niemand kent het exacte aantal. Hoe wel zij volgens de regering niets te vrezen hebben, zullen de meeste illegalen zich schuilhouden voor de volks tellers. De omvang van de bevolking wordt naar verwachting nog op een andere manier opge trokken: fraude. Een van de vertrouwenwekkende maat regelen van de regering is dat de telling anoniem is. Dat maakt controle van het werk van de volkstellers moeilijk. Veel regionale bestuurders zien in de telling vooral een manier om meer geld binnen te halen: zij zullen de tellers onder druk zetten een flink aantal fictieve inwoners aan hun lijst toe te voegen. Dode zielen, wantrouwige mensen en angstige illegalen: het is de vraag hoeveel het of ficiële inwonertal straks met de werkelijkheid te maken heeft. AP door Cees van Zweeden Langs de toegangsweg naar Bor, een mijnstadje in Oost- Servië, staat een bord met de tekst Verboden Afval te Storten. Het is een macabere grap. Links van de weg ligt een autokerk hof, rechts strekt zich een kilo meterslange en honderden me ters hoge afvalberg uit. Aan de voet ervan stroomt een rivier, gevuld met zwarte vloeistof. Het woord water is er niet op van toepassing. ,,De rivier, de Borska Rek, staat dezer dagen laag. Maar in de winter kan zij buiten haar oe vers treden. Tot hoever zij dan reikt, is gemakkelijk te zien. De oevers zijn over een breedte van tientallen meters morsdood. Er groeit geen boom, geen struik, zelfs geen grasspriet. „Hierligt minstens driehonderd miljoen ton afval", zegt Bozidor Bogdanovic (48) met een werk tuiglijk gebaar naar de vuilnis belt van alpine-afmetingen. Zijn zwarte haardos beweegt in de lichte bries die over het mijnstadje waait. „We hebben vandaag geluk", zegt Bogdano vic. ,,De wind staat de goede kant op. Uit de schoorstenen komt acht tot twintig ton zwa veldioxide. Per uur.." Ontslag Bogdanovic, metallurgisch in genieur, weet waarover hij praat. Tot 1997 was hij afde lingsdirecteur bij de mijn. Hij werd ontslagen, toen hij erach- - ter kwam dat in Bor radioactief afval uit West-Europa werd verwerkt. Zijn zoon werd met de dood bedreigd. RTB was sedert 1902 een gewo ne kopermijn. Maar onder Slob odan Milosevic werd uit derde landen een koperconcentraat ingevoerd dat onder meer kern- afval bevatte. Dat was hoogst profijtelijk, omdat de expor teurs 1500 euro betaalden voor elke kilo kernafval die de mijn accepteerde. Uit dat concen traat werd de koper gewonnen, waarmee koper uit Bor werd -Verrijkt. De rest, inclusief het radioactieve afval, werd 'ver werkt'. D at er duistere dingen in Bor ge beurden, drong al in 1989 door •tot dr. Nada Ajdacic (67). Zij was directrice bij Vinca, het kerninstituut in Belgrado. En wat zij augustus 1989 mat, bracht haar ertoe bij de Servi sche regering aan de bel te trek ken. "Ajdacic registreerde buiten Bel grado een radioactiviteit die >3400 keer hoger was dan nor maal. Maar wat de kernfysicus het meest verontrustte, was dat een van de nucliden (soort van atoomkern) actinium was. ,,AC228 is een nuclide die van nature in de grond voorkomt, maar niet in de lucht", zegt zij. „Daarom wisten we dat er iets fout was." Pesterijen Nadat ze de regering verwittigd had, werd Ajdacic op non-actief gesteld. Toen ze toch doorging met haar metingen, werden haar instrumenten in beslag ge nomen. Vervolgens werd haar de toegang tot haar laboratori um onmogelijk gemaakt. En in juli 1990, minder dan een jaar na de ontdekking, werden Aj dacic en een andere weten schapper ontslagen. Dat was nog niet alles. De kern fysicus begon nachtelijke be dreigingen te krijgen. Tot twee keer toe, toen ze weg wilde rij den, zag ze dat de schroeven van haar wielen waren losgedraaid. Op een nieuwjaarsborrel bleek er vergif in haar wijn te zitten. Haar kinderen werden eveens met de dood bedreigd. De mijn in Bor beschikt over grote hoeveelheden hoogwaar dig kopererts met 3 procent ko per. Maar het erts dat er wordt gewonnen ligt aan de opper vlakte en bevat slechts 0,3 pro cent koper. Dat is, zo zegt inge nieur Bogdanovic, waarom de mijn de import van het concen traat rechtvaardigt. Van dat concentraat wordt 150.000 ton per jaar geïmporteerd. Het concentraat met kernafval gaat volgens Bogdanovic en Aj dacic via de Montenegrijnse ha venstad Bar en via de Donau naar Bor. De schepen komen uit Spanje en België, maar dat zegt niets over de oorsprong van het afval. Beide wetenschappers zijn er echter van overtuigd dat het uit EU-landen afkomstig is. Dat wordt bevestigd door dr. Ilic Sibin (72), een arts die tot 1981 voor de Wereld Gezondheidsor ganisatie (WHO) werkte. Na zijn terugkeer in Servië kreeg Sibin als burgemeester van Kla- devo, een Donaustadje, bezoek van een Duitse commissie. „De Duitsers wilden kernafval ver kopen, en via de Donau naar Servië brengen", zegt de arts. „Ik weigerde iedere medewer king, maar later verscheen er een verdacht schip op de rivier, de Barbara Blomberg. Het vaar tuig was al gelost, toen ik arg waan kreeg. Ik verbood de kapi tein te vertrekken, voordat hij mij over zijn lading had verteld. Die had dus bestaan uit kernaf val." Niet alle afval wordt in Bor ver werkt, zegt kernfysicus Ajdacic. Een deel ervan wordt opgesla gen op geheime plekken in de bergstreek oostelijk van. de Do nau. Enkele jaren geleden kwa men in Alexinac, een kolenmijn in de streek, bij een explosie ne gentig werknemers om het le ven. Op hun kleren zijn sporen van radioactiviteit gevonden, maar toen hun advocaat de mijn wilde onderzoeken, was die al onder water gezet. In Bor, een stervende stad, is volgens de plaatselijke vakbon den de gemiddelde leeftijd tot 48 jaar gedaald. Maar statistie ken worden geheim gehouden, Ajdanic toont een statistisch jaarboek over de regio, dat vol gens de inhoudsopgave op pagi na 53 cijfers moet bevatten over de sterfte in Bor. Pagina 53 is wit. Na zijn burgemeesterschap nam dr. Sibin het medische beroep weer op. Thans heeft hij een kli niek voor kankerpatiënten in Negotin, tussen Bor en de Do nau. Hij zegt: „Ik heb geen be trouwbare statistieken voor de hele regio, maar het ziekenhuis van Kladovo heeft de laatste twintig jaar tienduizend pati ënten met kanker behandeld. De meesten kwamen de afgelo pen vijf jaar. Ik zou zeggen dat het aantal gevallen van kanker drie tot vier keer zo groot is als tien jaar geleden. We noemen deze streek de 'Vallei des Doods'. Opmerkelijk is dat de export van kernafval gewoon doox-ging tijdens de sancties tegen Joego slavië in de jaren negentig. Aan Servische zijde wordt volgens Bogdanovic de handel gecon- ti-oleerd door Eastpoint, dat nu de mijn zou willen kopen. Eige naar van Eastpoint is Zoi'an Drakulic, die samenwerkt met Marc Rich, zakenman in meta len en olie, De specialiteit van Rich was altijd het breken van sancties. Hij ver-diende zijn eer ste miljarden aan de handel met de Iraanse ayatollahs en het apartheidsregime in Zuid-Afri- ka. Milosevic had in de jaren negen tig geld nodig om zijn oorlogjes te financieren en de staatsmijn in Bor was een onuitputtelijke bron. Hoe de despoot vervolgens dat geld naar zijn rekeningen in het buitenland sluisde, blijkt uit een intern RTB-document waarop ingenieur Bogdanovic de hand wist te leggen. Vermoord Op 19 juli 2000 werd door de mijn 800.000 dollar overge maakt aan Vladimir Boken, een tussenpersoon. Het geld werd door hem van een rekening ge haaldbij deVeximBankte Mos kou, die werd gecontroleerd door de broer van Milosevic, te vens ambassadeur in de Russi sche hoofdstad. Boken vloog met het geld naar Athene, waar hij op 7 oktober 2000 door agen ten van Milosevic werd ver moord. De 800.000 dollar, zegt Bogdanovic, staan nu op een van de buitenlandse rekeningen van Milosevic. „En dit is na tuurlijk maar één vooi'beeld", zegt Bogdanovic. GPD ONRUST - De secretaris-ge neraal van de Verenigde Na ties, Trygve Lie, heeft in een rapport aan de algemene ver ga dei-ing geschreven dat 'nie mand er zeker van kan zijn dat: de VN in staat zal zijn een der de wereldoorlog te voorko men'. Lie maakt zich ernstige zórgen over de tegenstelling tussen Oost en West, nationa listische tendenzen in Azië en Af rika en de wereldarmoede. STICHTING - Zeeland krijgt een nieuwe organisatie: de Stichting' Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk. Het doel is, oktober tot Zeelandmaand uit te roepen, collectes te houden en van de opbrengst allerlei maatschap? pelijke en culturele zaken (e bevorderen, waar nu geen geld I voor is. Daarbij wordt bijvoor- beeld gedacht aan het oplei- i den van kleuterleidsters en het I aanschaffen van instrumenten I voor muziekverenigingen. VERVALSER - De Duitse schilder Malkat heeft een aan klacht wegens vervalsing tegen zichzelf ingediend. Hij heeft vele schilderijen gekopi- j eerd, van onder meer Rem- 1 brandt en Renoir. Als reden I geeft Malkat op dat zijn Zwit serse opdrachtgever veel geld binnenhaalde met de verkoop van de vervalsingen, maar de j schilder in armoede liet leven. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC T erneuzen Tel. (0115) 645769 Fax, (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag, E-mall: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1.10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties- Tel: (0118) 484240 Fax: (0118) 470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concern. De doorn aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruikt vooi onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze intormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZC, afdeling lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen. Behoort tot UJSQSnSr foto Cees van Zweeden/GPD De Bor slingert door de zwaar vervuilde vallei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4