LPF-fractie buigt niet voor Maas PZC Vliegende dokter tegen huisartsentekort Criminelen zien Nederland vooral als doorvoerhaven Bij Steeg mag alleen roker luchtje scheppen Apothekers lanceren eigen besparingsplan voor geneesmiddelen Oplossing nabij in zaak Micelle Mooy Bonneterieweek Interimvoorzitter dreigt met opstappen bij handhaven Wijnschenk Studenten gaan staken Wederopbouw rampwijk begint Lego populair bij verkiezing Betoging tegen dreigende oorlog 1 mei niet langer vrij in Rotterdam O0%KORTING Mooi nieuws uit de keuken van SieMatie. Grönloh eist smartengeld van de NCRV Floriade-vlinder lokt laatste bezoekers Huiszoeking bij Helders bedrijf in kinderpornozaak donderdag 10 oktober 2002 van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Het wordt rokers moeilijk gemaakt op de werk plek. Ze worden vaak als paria's verbannen naar kale hokjes. Bij het Enschedese Steeg Packa ging daarentegen, kan weigeren om een sigaret op te steken ont slag betekenen. Dat ondervond de Enschedese uitzendkracht J. Elzenga. Hij kon op staande voet vertrekken toen hij tijdens de rokerspauze naar buiten stapte, zonder een sigaret op te steken. Het bedrijf voerde anderhalf jaar geleden rookpauzes in. 's Ochtends en 's middags kun nen liefhebbers vijf minuutjes naar buiten om een sigaret te ro ken. Wie niet rookt, kan een kopje koffie drinken, maar wel binnen. Elzenga, die slechts een luchtje wilde scheppen, wilde ook naar buiten.Steek nou een sigaret op, anders mag je niet naar buiten", waarschuwden zijn collega's. Flauwekul, vond de uitzendkracht en wandelde weg. Tien tellen later volgde ontslag op staande voet. Bij Steeg vinden ze dat terecht. Technisch directeur Harbers: „Alleen rokers mogen naar bui ten, anders wordt het onover zichtelijk. De afdelingschef controleert steekproefsgewijs of de mensen die buiten staan inderdaad roken. Deze meneer had al een waarschuwing gekre gen. Toen hij toch weer naar buiten ging, kon hij gaan." Dat alleen rokers frisse lucht krijgen, is niet te voorkomen, volgens Harbers. „Rokers mo gen buiten, zodat de mensen binnen er geen last van hebben. Dat het voorval wat eigenaardig overkomt, voelt Harbers wel aan. Elzenga kan er achteraf harte lijk om lachen. „Ik ben ontsla gen wegens niet roken! Dat ge loof je toch niet?" GPD UTRECHT-Het hoger onderwijs gaat plat. Op universiteiten en hogescholen wordt op 12 november gestaakt als protest te gen aangekondige bezuinigingen. Daartoe is opgeroepen door Platform 12 november, een landelijke actiegroep waarin studenten, docenten en bestuurders samenwerken. De Vlis- singse studentenvakbond VSVb staat achter het initiatief. Op 12 november begint de Tweede Kamer met de behandeling van de onderwijsbegroting. Via een website (www.l2novem- ber.nl) worden de studenten opgeroepen in actie te komen. Voorzitter Jan Kloosterman van de Vlissingse studentenvak bond VSVb noemt de stakingsoproep een 'ontzettend goed initiatief'. Of ook op de Hogeschool Zeeland gestaakt wordt, kan hij nog niet zeggen. „Probleem is dat een aantal van onze mensen dan niet beschikbaar is." ENSCHEDE - Ruim twee jaar na de vuurwerkramp in En schede gaat volgende week donderdag de eerste paal de grond in voor de wederopbouw van het rampgebied. Burgemeester J. Mans geeft dan het startsein voor de bouw van 52 half vrij staande woningen in Roombeek-West. Bij de vuurwerkramp vielen 22 doden en raakten circa 1500 wonin gen ernstig beschadigd. In de Vinexwijk Roombeek komen circa 1600 woningen. ANP AMSTERDAM - Lego is dit jaar in twee leeftijdscategoriën populair bij de verkiezing van het Speelgoed van het Jaar 2002. Zo wonnen een legotrein en een spel. De winnaars van de verkiezing werden gistermiddag in het Amsterdamse Werktheater bekendgemaakt. De legotrein (leeftijdscategorie 0 tot 4) zit boordevol geluids effecten, zegt de vakjuiy. Peuters kunnen de trein laten stop pen of terugrijden door iets op de rails te leggen. Met het spel (categorie 6-8 jaar) bouwen kinderen voertuigen en robotten. Wie het eerste zijn voertuig of robot af heeft, wint. Het Imaginext kasteel is de winnaar in de categorie 4 tot 6 jaar. Kinderen van 8 tot en met 12 jaar zouden zich het beste vermaken met een sms-walkie talkie. In de leeftijd van 12 jaar en ouder won een radiograf isch bestuurbare auto. ANP AMSTERDAM - Het Platform tegen de Nieuwe Oorlog orga niseert op 26 oktober een demonstratie tegen de op handen zijnde oorlog tegen Irak. Na een bijeenkomst op de Dam in Amsterdam, volgt een tocht door de binnenstad. De organisa tie verwacht enkele duizenden demonstranten. Het platform meent dat de problemen langs niet-gewapende weg moeten worden opgelost. Het wil met de demonstratie de Nederlandse regering ertoe bewegen zich krachtig uit te spre ken tegen elke vorm van militaire actie tegen Irak. ANP ROTTERDAM - De kantoren van de gemeente Rotterdam zijn voortaan op 1 mei, de Dag van de Arbeid, gewoon geopend. In de gemeentelijke CAO voor ambtenaren sneuvelde 1 mei als vaste vrije dag. Voor wethouder personeelszaken N. Janssens was 1 mei een belangrijk punt, aldus bestuurder M. de Lange van CNV Pu blieke Zaak. „Het werd volgens hem steeds moeilijker uit te leggen waarom het stadhuis dicht was, en de rest van de stad gewoon open." ANP door Joke Licher UTRECHT - De apothekersor ganisatie KNMP denkt de zorg honderden miljoenen per jaar te kunnen besparen door een nieuw systeem voor geneesmid- delenprijzen. Voor elk geneesmiddel waarop geen patent meer zit en waar voor meerdere aanbieders in de markt zijn, wordt een maxi mumprijs vastgesteld. Die moet 25 tot 30 procent liggen onder die van het oorspronkelijke middel (met patent). Geneesmiddelen met een hogere prijs komen vanaf dat moment niet meer voor vergoeding in aanmerking. KNMP-voorziter M. Favié pleitte gisteren voor dit nieuwe systeem op het jaar congres van de vereniging. Wanneer een patent op een ge neesmiddel verloopt, mogen an dere bedrijven het medicijn na maken. Dit zou ertoe moeten leiden dat middelen goedkoper worden. Maar in de praktijk valt dat tegen. Apothekers krijgen van fabri kanten vooral bij de inkoop van deze; zogeheten generieke, of merkloze middelen grote kor tingen. Sinds begin 2000 bere kenen de apothekers een kor ting van 6,8 procent door in de prijs van alle geneesmiddelen die zij verkopen. Het nieuwe systeem moet in de plaats van deze regeling komen. De apothekers willen dat de overheid haar verantwoorde lijkheid neemt om maximale vergoedingsprijzen voor de ge nerieke geneesmiddelen vast te stellen en dit niet overlaat aan het vrije spel van de markt, al dus Favié. De zorgverzekeraars kwamen onlangs met plannen om zelf ge nerieke middelen op de marlet te brengen, of de prijs daarvan aanmerkelijk naar beneden te brengen door een Europese aan bestedingsprocedure. De zorgverzekeraars geloven niet dat het voorstel van de KN MP iets oplevert en noemen het een 'sympathiek maar loos ge baar'. De besparingen vallen volgens Zorgverzekeraars Ne derland (ZN) weg tegen het ver dwijnen van de kortingsrege ling. De apothekers zelf gaan er volgens ZN per saldo op vooruit. ANP van onze redactie binnenland ZUTPHEN - Politie en justitie in Zutphen lijken erin te slagen een zeventien jaar oude moord zaak alsnog op te lossen. Deze week werden acht mensen gear resteerd op verdenking van be trokkenheid bij de gewelddadi ge dood van Micelle Mooy in Warns veld. De toen 28-jarige vrouw werd in oktober 1985 dood aangetroffen bij een tankstation in haar woonplaats. Zij bleek door mes steken om het leven te zijn ge bracht. Het vastgelopen onderzoek werd onlangs heropend nadat de politie nieuwe informatie had ontvangen. Na een uitzen ding van het televisieprogram ma Opsporing Verzocht kwam er een verrassend groot aantal tips binnen. Op grond daarvan verrichtte de politie in twee da gen tijds acht aanhoudingen, in diverse plaatsen in het land. Waaruit de betrokkenheid van de verdachten zou bestaan, is niet bekendgemaakt. Een 46- jarige inwoner van Amsterdam wordt als hoofdverdachte be schouwd, de anderen zouden medeplichtig zijn. Ondertussen i s ook gebleken dat tijdens het politie-onderzoek na de moord losse eindjes zijn blij ven liggen. Na Opsporing Ver zocht meldde zich een inwoner van Zutphen met het verhaal dat hij ongeveer een jaar na de moord bij het tankstation een mes had gevonden. Dat had hij ook gemeld aan de politie, die het wapen meteen kwam ophalen. Maar de politie blijkt hiervan nu geen enkele weet meer te hebben en het mes is spoorloos. Het verhaal van de vinder wordt bevestigd door twee toenmalige buurvrouwen van de man. GPD DEN HELDER - Een bedrijf uit Den Helder wordt door justitie in Alkmaar verdacht van be trokkenheid bij kinderporno. Dat heeft een woordvoerder van justitie gisteren bekendge maakt. Bij huiszoekingen in Juliana- dorp, gemeente Den Helder, is belastend materiaal aangetrof fen. De huiszoekingen vonden al op 1 oktober plaats bij het be drijf Dutch Adult Entertain ment Company en in een woning van een van de twee eigenaren. Het bedrijf exploiteert betaalde pornosites op internet en biedt videobanden te koop aan. Op de internetsites zijn afbeeldingen van jonge meisjes te zien. De twee eigenaren zijn eind sep tember in Brazilië aangehou den. Daar worden zij verdacht van handel in kinderporno. Of de twee ook daadwerkelijk in Nederland kinderporno hebben geproduceerd, moet nog worden uitgezocht. Advocaat Teunisse benadrukt dat zijn cliënten ont kennen ook maar iets met kin derporno te maken te hebben. ANP HAARLEMMERMEER - Een reusachtige vlinder siert het terrein van de Floriade in de Haarlemmer meer. De Floriade 2002 nadert zijn einde. Op 20 okto ber sluiten de kassa's van de grote tuinbouwtentoon stelling in de Haarlemmermeer. Het aantal bezoekers valt fors tegen. De Floriade hoopte oorspronkelijk op drie miljoen betalende be zoekers. In augustus werd dit streefgetal bijgesteld tot 2,1 miljoen. Dat aantal werd eind september be reikt. Bij 2,7 miljoen betalende bezoekers had de Flo riade quitte gespeeld. Vermoedelijk sluit de tuin bouwtentoonstelling met een verlies van ruim 8 mil joen euro. De gemeente Haarlemmermeer stelde zich hiervoor garant. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Zorgverzeke raars CZ en VGZ beginnen deze maand meteen mobiel huisarts enteam, dat bijspringt in huis artsenpraktijken die in hun voortbestaan worden bedreigd. Het gaat om praktijken waar amper opvolgers of waarnemers zijn te vinden. De vliegende dokters leveren hun diensten in eerste instantie in Noord-Brabant en Zuid- Limburg, waar veel van de ver- Advertentie GIGANTISCHE HEEL VEEL PULLOVERS, VESTEN, TWINSETS T-SHIRTS zekerden van CZ en VGZ wo nen. Het tekort aan huisartsen leidt er steeds vaker toe dat verzeker den zonder huisarts komen te zitten. In het verleden waren plaatselijke artsen zelf in staat een vervanger te vinden wan neer een collega zijn praktijk wegens ziekte niet kon runnen of vanwege een verhuizing of pensionering zijn praktijk staakte. Het komt echter steeds vaker voor dat dit niet meteen lukt. Een aantal praktijken in Zuid-Nederland wordt daar door in zijn voortbestaan be dreigd. Het medic support team, zoals de uitrukploeg van de verzeke raars heet, moet tij delij k een op lossing bieden, wanneer de dis- trictshuisartsenvereniging en de zorgverzekeraars er niet in slagen een knelpunt definitief weg te werken. De mobiele art sen worden door de verzeke raars ingehuurd van het bedrijf TWA Medic Info in Tilburg. Vol gens VGZ-woord voerder B. Rensen worden drie tot vijf 'vliegende keepers' ingezet. Zij zullen hun diensten ineen nood lijdende praktijk maximaal een halfjaar aanbieden. In die tijd moet het huisartsenvereniging en verzekeraars gelukt zijn een structurele oplossing te vinden. De mobiele huisartsen zullen onder meer worden onder steund met een medisch call- center, waarnaar de patiënt wordt doorgeschakeld die het nummer van een niet bemande praktijk belt. Een verpleegkun dige en een arts die aan het call- center zijn verbonden, kunnen de patiëntenstroom opvangen en schiften, zodat de huisarts al- Advertentie De 6006 keukenserie is een hommage aan de eerste SieMatie uit 1960. Strak design met geïntegreerde greeplijsten. Hoogglans of fijn geribbeld. Wit, grijs of blauw kunststof, maar ook aluminium en hout. 100% Individueel Design van SieMatie. Nu te zien in onze show room. Heeft u ons SieMatie keukenideeënboek al? 'i Liefst een SieMatie Middelburg Woonsludio Middelburg, Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, telefoon 0118 - 62 95 22 Goes Plieger B V (ook voor sanitair), Nansenbaan 15, telefoon 0113 - 2212 22 Axel SieMatie Keukenstudio Van Vliet, onder dak bij Pot Woninginrichting, 9 9 Nieuwendijk 89, telefoon 0115 - 56 40 70 HififP Terneuzen BouwCenter De Hoop, Kennedylaan 32, telefoon 0115 - 68 06 12 W^f. wZ'li van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Donnet (Justitie) wil dat de politie zich meer concentreert op de import en exportactiviteiten van de ge organiseerde criminaliteit. Ne derland fungeert voor de crimi nelen als een doorvoerland, zo concludeert hij. Om dit beter aan te kunnen pakken zijn in tensievere controles nodig. De minister vindt bijvoorbeeld dat het nog te gemakkelijk is om valse identiteitspapieren en vrachtbrieven te krijgen. Crimi nelen krijgen daardoor de gele genheid om vrij eenvoudig ille gale waar door te voeren. De minister zegt dat in reactie op het rapport 'Georganiseerde Criminaliteit in Nederland' van het Wetenschappelijk Onder zoek- en Documentatiecentrum (WODC) en de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam. Dat rap port wordt vandaag naar de Tweede Kamer gestuurd. Corrupt Criminele bendes die bijvoor beeld cocaïne smokkelen, blij ken zo min mogelijk gebruik te maken van corrupte overheids dienaren om hun waar over grenzen te loodsen, aldus het rapport. Open grenzen en valse documenten zorgen ervoor, dat deze 'methode' niet nodig is. Al leen in bepaalde situaties, met name bij de smokkel met vlieg tuigen, wordt gebruik gemaakt van omkoping. Van corruptie bij de douane valt nauwelijks een spoor te ontdekken. De onderzoekers concluderen dat de georganiseerde misdaad niet gericht is op het verwerven van een machtspositie in Neder land, maar ons land wel be schouwen als een uitstekende uitvalsbasis voor criminele ac tiviteiten. Misdaadorganisaties in Neder land zijn vaak zeer flexibel en werken op verschillende terrei nen samen als dat uitkomt. Een strenge organisatie is een uit zondering. Voor het aanpakken van de financiering van de georgani seerde misdaad wijzen de on derzoekers op het niet volledig benutten van opsporingsmoge lijkheden. Hoewel de geldstro men vaak als 'ondergronds' worden aangeduid, gaan deze volgens het rapport volledig bo vengronds via bankinstellin gen. Het WODC en de VU constate ren dat misdaadgeld zowel in Nederland als daarbuiten wordt geïnvesteerd in onroe rend goed, horeca en bedrijfjes die al dan niet als dekmantel fungeren. GPD/ANP leen in actie hoeft te komen voor zaken waarvoor zijn of haar deskundigheid dringend is ge wenst. Probleempraktijk Verzekeraars en districthuis- artsenvereniging bepalen of de inzet van het mobiele team ge wenst is als ergens een huisarts dreigt weg te vallen en zo ja, of het er in z'n geheel of gedeelte lijk aan de slag moet. Eventueel kan gebruik worden gemaakt van nog inzetbare organisatie onderdelen of medewerkers van de probleempraktijk, bijvoor beeld het pand of de doktersas sistenten. In overleg met de plaatselijke huisartsen kunnen ook overige praktijken in de buurt een rol spelen. CZ en VGZ staan garant voor de kosten van het project. De fi nanciering van mobiele teams als deze is binnen de bestaande wet- en regelgeving nog niet ge regeld. De verzekeraars zijn hierover met de landelijke par tijen in overleg. GPD NIEUWEGEIN - De zangeres Anneke Grönloh eist in een bo demprocedure een kwart mil joen euro smartengeld van de NCRV en Paul de Leeuw. Volgens advocaat P. van As moeten zij ook opdraaien voor de inkomensschade die zijn cli ënte heeft geleden. Paul de Leeuw had in zijn NCRV-programma diverse ma len overmatig drankgebruik door de artieste geïnsinueerd. Hoeveel inkomen Grönloh heeft verloren, kan Van As nog niet zeggen. „Ze is in haar eer en goe de naam aangetast. Ze zit er geestelijk behoorlijk doorheen en kan niet meer optreden", al dus de raadsman. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De LPF-fraetie gaat voorlopig niet in op het dreigement van waarnemend partijvoorzitter Maas, dat hij zelf opstapt als fractievoorzit ter Wijnschenk in functie blijft. Verscheidene fractieleden wei geren hun voorzitter zomaar weg te sturen. „Het is natuurlijk niet zo dat de voorzitter van een partij kan uitmaken wie er fractievoorzit ter moet zijn", zegt Wijnschenks voorganger Herben. „Als dat bij de WD zou gebeuren, was de wereld ook te klein." Herben weigert zelf opnieuw fractielei der te worden, zoals Maas voor stelt. Vastgoedmagnaat Maas kwam gisteren met zijn dreigement, omdat hij zich nog steeds geschoffeerd voelt door Wijn schenk. De waarnemend partij voorzitter zou 'vastgoedvriend jes' op de kieslijsten van de Provinciale Staten willen zet ten, suggereerde Wijnschenk vorige week. Maas is vooral boos, omdat Wijnschenk welis waar zei dat hij zich niet zo ge lukkig had uitgedrukt, maar ondanks herhaalde verzoeken geen excuses maakte. Gevoel Herben wil Wijnschenk het voordeel van de twijfel geven, hoewel ook hij zegt dat deze een aantal fouten heeft gemaakt. „Hij mist ook politiek gevoel, maar hij moet de kans krijgen dat beeld bij te buigen Herben zet vraagtekens bij de legitimiteit van het partijbe stuur. „Je kunt je afvragen wat de macht moet zijn van die re giobestuurders. Het zijn vaak mensen die handtekeningen hebben verzameld voor de par tij, maar of ze dan ook meteen partijbobo's zijn, of verstand van politiek hebben?" Maas heeft in het conflict met Wijnschenk de regiobestuur ders en LPF-bewindslieden Bomhoff en Van Leeuwen aan zijn kant staan. De fractievoor zitter geniet de steun van minis ter Heinsbroek en Herben. De interim-voorzitter wil dat naast Wijnschenk ook de frac tieleden Schonewille en Hoo- gendijkhet veldruimen. Eerder al verwijderde de Maas begin deze week eigenhandig Dost uit het partijbestuur. Hij verweet hem van de partijorganisatie een wanorde te hebben ge maakt. Fractielid Alblas 'kan de opstel ling van Maas op zich wel be grijpen'. „Er zijn immers on vriendelijke woorden gewisseld en niets menselijks is Maas vreemd. Maar of zijn opstelling juist is, weet ik niet. Dat zal moeten blijken in de fractiever gadering. Ik kies nu geen par tij." Naar verwachting zal de fractie volgende week woens dag bijeenkomen. Andere fractieleden willen niet inhoudelijk reageren op Maas' eis dat Wijnschenk weg moet. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3