Terneuzen stopt 40 miljoen in stad brunch Sapperdeflap is een twijfelgeval Dertig jaar zingend naar je werk Gimbrère 11 Clavis en gemeente werken samen aan herstel Terneuzen Brugman Bonneterieweek Sporthal, zwembaden, huisvesting Toonbeeld, bioscoop en plan Arsenaal Reynaertepos Vlissingen zoekt uitbater bordeel Bier gestolen HET IS WEER W00NMAAND BIJ BRUGMAN! zeeuwse almanak Ring Vloeken is aangeleerd! ^Q%kobting ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 10 oktober 2002 door Eugène Verstraèten TERNEUZEN-De Terneuzense gemeenteraad beslist deze maand over een financiële in jectie van zo'n veertig miljoen euro in de kern Terneuzen. De investering is verdeeld over een aantal ambitieuze plannen. Zo liggen er onder meer plannen voor de bouw van een nieuwe sporthal en overdekte en open luchtzwembaden. de verbou wing van het voormalige schoolgebouw van Petrus Hon- dius voor de huisvesting van Toonbeeld, de uitvoering van het stadsvernieuwingsplan Ar senaal in de binnenstad en de ontwikkeling van het plan Kop van de Noordstraat. Dat plan omvat onder meer de bouw van een bioscoop tussen de Noord straat en Vlooswijkstraat. „Ik heb het nog nooit meege maakt dat er in één raadsver gadering zo'n grote financiële uitgave wordt gedaan", aldus burgemeester R. Barbé. „Na tuurlijk, er vallen nu ineens ver schillende projecten samen, maar dan nog is dit een grote fi nanciële inspanning. En dan gaan we nog steeds niet armlas tig over naar de nieuwe gemeen te." Sportaccommodatie De grootste uitgave, bijna een entwintig miljoen euro, betreft de aanleg van een nieuwe sport- Advertentie In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Breda-Roosendaal 11 t/m 17 okt Den Haag C/HS-Rotterdam C 11 Üm16 okt Amsterdam C-Hoek van Holland- London ('Internationaal) 12 okt Amsterdam C-Brussel ('Internationaal) •12 okt Utrecht C-'s-Hertogenbosch Geldermalsen-Tiel/Leerdam Haarlem-Alkmaar/Amsterdam C 12 en 13 okt Eindhoven-'s-Hertogenbosch/ Tilburg 12 op 13 okt Zoetermeer Stadslijn 14t/m 18 okt Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijkopwww.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 (€0,50 p.m.). -'Bel 0900 - 9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. Advertentie met zeezicht Grand Hotel Ar ion Tel.: 0118-410502 accommodatie in het sportpark Oude Vaart. B en W willen in zee gaan met de combinatie van be drijven onder leiding van Lafo- ma uit Terneuzen. Die heeft 'de economisch voordeligste aan bieding' gedaan, stelt het colle ge- „Er komt een sporthal met een oppervlakte van 2400 vierkante meter", zegt wethouder P. Ha- melinck. „Die hal kan in vier stukken gedeeld worden, om verschillende activiteiten tege lijk mogelijk te maken." Verder wordt een overdekt wedstrijd zwembad van vijfentwintig bij eenentwintig meter aangelegd met beweegbare bodem en duikplank. Daarnaast komt er een overdekt instructiebad van vijfentwintig bij 12,5 meter. Ook wordt er een flink buiten bad gegraven. Bioscoop Met de aanpak van de kop van de Noordstraat is voor de ge meente een bedrag van 3,5 mil joen euro gemoeid. Het project maakt uit van het Masterplan Axelse Dam, dat deze maand door de raad wordt vastgesteld. „Een visie voor dat gebied voor de komende twintig tot dertig jaar", stelt wethouder K. van der Hoofd. „Want we willen daar geen dingen doen die el kaar later misschien kunnen bijten." Een van de deelplannen is de kop van de Noordstraat. Er komt een bioscoopc.omplex aan weerszijden van de Vlooswijk straat met vier zalen en in totaal negenhonderd zitplaatsen. Loopbruggen met veel glas, die het vrije uitzicht vanuit de Noordstraat moeten garande ren, verbinden de bioscoopge deelten. Op de kop van de Noordstraat komt bebouwing met op de be gane grond winkels en daarbo ven vier woonlagen met appar tementen. „Nu is daar nog 1600 vierkante meter winkelopper vlakte, maar dat wordt terugge bracht naar duizend vierkante meter", zegt Van der Hoofd. „Omclat Terneuzen toch al ruim in het winkeloppervlak zit. Aan de andere kant van de bin nenstad gaat het plan Arsenaal op de schop. De werken omvat ten ondermeer de kop van de Nieuwstraat, het terrein voor l'Escaut, de Westkolkstraat en het terrein van het voormalig zeemanshuis, de Binnenvaart- weg-Scheldeboulevard en het theaterplein. Tenslotte doet de gemeente nog een investering van vijf miljoen euro in de huisvesting van het gemeentelijk instituut Toon beeld in het voormalige gebouw van Petrus Hondius. Daarbij wordt ook de foyer van het Zuidlancltheater betrokken. Het theater zelf wordt gesloopt. De gymlokalen van de school worden omgebouwd tot sport accommodatie voor gymnas tiekvereniging EMM. Ook de Kinderopvang Zeeuws-Vlaan- deren la-ij gt een plaats in het ge bouw. door Wilma Valk OOSTBURG - Het begon alle maal met het brengen van doch ter Marloes naar de peuter speelzaal Pimpampoentje in Oostburg. Gisteren was Jenny de Krijger dertig jaar peuter- leidster.„Ik bracht Marloes, toen twee jaar, naar de speelzaal en dacht: wat leuk!" „Wonder boven wonder kwam er een vacature vrij en ik werd peuterleidster." Sinds die tijd is er veel veranderd en veel ge leerd. Jenny volgde tal van cur sussen en begint straks met een computercux-sus: We beginnen met het project Voor- en Vroeg- schoolse Educatie, iets heel nieuws. Ik zie er wel een beetje tegenop, rapporten voor peu ters, moet dat nou? Zelf ben ik nogal behoudend, de kinderen moeten hier vooral kunnen spe len, lekker bezig zijn en plezier maken, rottigheid komt later vanzelf wel." „Vroeger was de peuterspeel zaal voor 'luie' moeders, tegen woordig komt vrijwel ieder kind vanaf twee jaar naar ons. We hebben hier nu 77 kinderen op de speelzaal. Ze leren hier sa men spelen en ontwikkelen zich emotioneel heel goed." De voorbereidingen voor het feest woensdagmorgen waren angstvallig voor Jenny geheim gehouden: „Ik vond het niet zo nodig, maar het is nu wel heel leuk. Ze hebben een feestmuts voor me gemaakt, er zijn pan nenkoeken gebakken en alle oud-leidsters komen op de kof- Juf Jenny de Krijger omringd door 'haar' peuters. fie. Heel gezellig, want eigenlijk ben ik toch een feestbeest." De 55-jarige Jenny geniet dui delijk van alle aandacht en met haar de peuters. „Wie kan nu zeggen dat hij iedere morgen zingend naar zijn werk gaat, mag zingen op zijn werk en ook foto Charles Strijd weer zingend naar huis gaat? Ik doe dit nu al dertig jaar en hoop dit nog een aantal jaren te mo gen doen." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen en woonstichting Clavis gaan de komende vier jaar samen een project 'stads herstel' uitvoeren dat moet leiden tot een flinke kwaliteits verbetering en leefbaarheids verbetering van de Terneuzense binnenstad. Bui'gemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor om Clavis jaarlijks een bedrag van 56.720 euro toe te stoppen, als tegemoetkoming in het doen van onrendabele investeringen. Het project is het vervolg op het in 1998 begonnen project Wo nen Binnenstad, dat bijna een jaar is afgesloten. In de afgelo pen periode is er geld gestopt in onder andere extra schoon maak- en opfleuracties en de aankoop van diverse panden in de binnenstad. Het nieuwe project vertrekt vanuit het uitgangspunt dat het imago in belangrijke mate wordt bepaald door de beeld vorming over de binnenstad. De eenzijdigheid in woningen en bewoners kan worden doorbro ken door een gevarieerd en op verschillende doelgroepen af gestemd woningbestand, in combinatie met een verzorgde woonomgeving. Gedacht wordt aan kleinschali- TERHOLE - Illustrator Wim de Cock heeft weer vijf houtsneden gemaakt bij taferelen uit het Reynaertepos. Het boek 'Confiteor pater, ma ter. Dat ic den otter ende den ca ter' wordt op zaterdag 19 okto ber gepresenteerd. De uitgave van Antiquariaat Secundus uit Terhole bestaat uit een map met vijf houtsneden bij de teksten uit het Comburgse handschrift. Op de voorkant van de omslag staat de houtsnede in vier kleu ren: Reynaert leidt (en verleidt) Grimbeert. door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN - Als hij op z'n duim slaat, zegt Teunis Bunt hoogstens 'AuofAAARRRli Zelfs potdomme, potjandosie, gatverdarrie, snotverdomme of sapperdeflap zijn voor hem ta boe. Als voorlichter van de 'Bond te gen het vloekenheeft hij een broextje dood aan godslasterlij ke taal, vloeken dus. In het verlengde daarvan pakt de Bond ook het tieren tegen de medemens aan. Dat getuigt im mers niet van respect, en het maakt de wereld tot een grim mig oord. Meer dan zeventig procent van de Nederlanders vindt het ver velend als er in hun omgeving gevloekt wordt, zo blijkt uit Ni- po-onderzoek. De strijd voor het herstel van normen en waar den geeft de Bond de wind mee. Wat is het verschil tussen vloeken, schelden, verwen sen en beledigen? „In de strikte definitie is vloe ken het verkeerd gebruiken van de naam van God. Als je de naam van God ledig of ij del, zin loos gebruikt, is het in feite hei ligschennis. Eén van de tien ge boden is: Gij zult zijn Naam niet ijdel gebruiken. Godsnaamiszo heilig, dat je hem alleen in posi tieve zin en met eerbied mag ge bruiken." VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft nog één ver gunning voor een bordeel te ver geven. De locatie in de Kasteelsti-aat is sinds anderhalf jaar geen seks- inrichtingmeer. Het college van burgemeester en wethouders wil wel dat er binnen de ge meentegrenzen twee bordelen blijven. Eén locatie is al aangewezen. Het betreft Night Life aan de Prins Hendrikstraat nabij het NS-station. De nieuwe exploitant van Night Life moet nog een vergunning aanvragen. Bij de gemeente hebben zich nog geen gegadigden gemeld voor een tweede bordeel. VLISSINGEN - Onbekenden hebben woensdagavond twee kratten bier weggenomen uit de schuur van een woning aan de Margrietenlaan in Vlissingen. ge woonprojecten voor onder andere kleine gezinnen en twee verdieners. „Hoewel deze aan- dachtsgroepen op zich niet bij zonder groot zijn", zo schrijven B en W aan de gemeenteraad, „kunnen zij toch het imago van de binnenstad in positieve zin veranderen. Het zijn immei'S juist deze groepen die een stads- georiënteerde levensstijl er op na houden en het voorzienin- genaanbod (theater, bioscoop, winkels en restaurants) waar deert en gebruikt." Daarnaast behoeft aanpak van slechte panden volgens het college blij vende aandacht. Het project bestaat uit het op pi'ojectmatige en kleinschalige basis kopen, verbeteren of slo pen van panden, waarna ze ver kocht of verhuurd kunnen worden. „Daai'naast zou bij voorbeeld ook de herintroductie van het bewonen van bovenwo ningen bij winkels een prima in strument kunnen zijn ter vei'rij- king van het woonmilieu", aldus B en W. Gehoopt wordt dat het goede voorbeeld ook ac tiviteiten zal ontlokken bij hui dige woningbezitters in de bin nenstad. Advertentie Kinderboeken week Ay Ay Kapitein gratis bij aankoop van 8,88 aan kinderboeken Boris en het woeste water, door Rindert Kromhout vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu pompoensoep en tilapiafilet oflndiase curry met basmatirijst en yoghurt met honing voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 12 oktober 10.00-16.00 uur voorronde N.K. Kolonisten van Catan 14.30-16.30 uur Rob en Willy zo aan de westkust van Nederland 16.00-16.30 uur signeert zijn kindered Buster Benjamin voor UNICEF kijk ook op www.drukkeriimiddelbure.nl De Bond tegen het vloeken heeft zijn grote bekendheid onder meer te danken aan affiches en billboards. (Advertentie MEUBELCHEQUE t.w.v, 750,- bij aankoop van een keuken! - óf' V 'ÜP 1 KEUKENS BADKAMERS Goes, Marconistraat 34, Hulst, Absdaalseweg 19 Voor rneor informolie bel 0800 0234560, of kijk op ww w,brugman.nl °n voorbehouden. Als uitroep is het dus 'uit den boze'. Het moet werkelijk een aanroep zijn. Trouwens, als ie mand de gvd-vloek gebruikt, vraagt de vloeker God om hem te verdoemen. Dat is nogal wat. Het doet pijn als ik dat hoor." „Schelden wil zeggen: iemand met ruwe woorden beledigen. Met een verwensing wens je ie mand iets naars toe. Typisch voor Nederland is dat het hier vaak ziekten zijn. Ik denk dat het iets te maken heeft met wat taboe is. Gezondheid is in Ne derland een groot goed, daar mag je niet mee spotten. In Zuid-Europa is het ergste wat je kan doen de eerbaarheid van moeders en zusters aanvallen: 'Je moeder is een hoer'." „In Scandinavië speelt de dui vel vaak een rol. Beledigen ten slotte, heeft als bijzonderheid dat het ook in nette woorden kan." „Sommige mensen hebben ver wensingen en beledigingen ove rigens tot een kunst verheven. Bijvoorbeeld de verwensing: 'Ik wens je eeuwige jeuk en te korte armpjes', of de keurige beledi ging: „Uw betoog heeft de diep gang van een hovercraft." Merkt u iets van extra be langstelling voor uw vereni ging? „Dat merkten we al langer. In positieve reacties op wat wij doen en wie wij zijn, ook van mensen zonder christelijke ach tergrond. 'Er moet maar eens wat aan gedaan worden, het loopt de spuigaten uit.' Er is ooit een boekje uitgekomen over de geschiedenis van de bond, onder de naam Een Wonderlijke Club. Mensen zagen ons vroeger mis schien meer als een curiosum, iets waar je lacherig over kon doen. Dat is nu toch wel achter de rug. Uit het laatste Nipo-on- derzoek blijkt dat wij bij 71 pro cent van de bevolking bekend zijn, een percentage waar veel bedrijven alleen maar van kun nen dromen. Slechts 17 procent vindt, ons niet sympathiek. Wij hebben ruim 26.000 donateurs en groeien met zeker duizend per j aai-." „Wij zijn het bekendst van de, affiches op de stations en de bill boards, alleen in Rotterdam af gelopen zomer al vijftig. Die moeten mensen aan het denken zetten en tot bezinning brengen. Verder delen wij informatiema terialen uit op braderieën en jaarmarkten. Sinds februari vo- rig jaar is er een fulltime scho lenwerker aangesteld. De aan vragen stromen binnen. Voor ouders hebben wij een aparte brochure, Taalstrijd Thuis." Mensen moeten toch hun kwaadheid uiten. Wat zegt u zelf als u op uw duim slaat? „Ik zeg 'au!' of 'AAARRRh!' De vraag is of je altijd die kwaad heid zo moet uiten. Waarom niet tot tien tellen? Uit een Ameri kaans onderzoek blijkt dat dat veelgeprezen 'zich uiten' heie foto Richard van Hoek maal niet oplucht, maar nog meer opfokt." Kunnen verbasteringen als potdomme, potjandosie, gat verdarrie en snotverdomme wel door de beugel? „Die raad ik niet aan. Als je je realiseert waar die woorden vandaan komen, zijn ze niet meer zo onschuldig. Waar je de grens bij bastaardvloeken moet leggen, is overigens onduidelijk. Neem nou sapperdeflap, wat de clown Pipo in de gelijknamige jeugdserie altijd zei. Dat is een verbastering van Sacre nom de Dieu, ofwel de naam van God is heilig. Dat is intussen zover af gesleten dat mensen zich er niet meer aan storen." Wat is het alternatief? „Ik adviseer: doe er iets opbou- wends mee. Praat iets uit, ga met de hond wandelen, doe push-ups. Word lid van de re gionale werkgroep van de Bond tegen het Vloeken. In Zeeland zijn die er op Walcheren, Zuid- Beveland, Tholen en Schou- wen-Duiveland." Net een maand getrouwd, lag die Vlissingse op een ochtend tevreden in de echtelijke sponde zachtjes te wennen aan weer een nieuwe dag. Haar echtgenoot betrad de slaapkamer met een bedrukt gezicht. „Er is iets wat ik je moet vertellen", begon hij. Het werd haar koud om het hart. Zulke openingszinnen leiden zelden tot zaken die een vrouw horen wil. „Oh nee", dacht ze, „niet nu al!" „Ik ben mijn trouwring kwijt", barstte hij uit. „Ik heb overal gezocht..." Opgelucht liet ze zich weer in de kussens zakken. En glim lachte toegeeflijk. „Gekkie, die hebben we gisteren nog samen naar de juwelier ge bracht. Om te repareren, weet je nog?" Advertentie GIGANTISCHE HEEL VEEL PULLOVERS, VESTEN, TWINSETS T-SHIRTS LANGE DELFT 16 MIDDELBURG l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39