Brogum krijgt bredere formule Bij podia horen ook mensen PZC PZC Met veel geduld toch diploma voor Iris BoekenBas-moeders moeten kinderen aan het lezen zetten 13 In ruil voor nieuw onderkomen wil poppodium gemeente tegemoet komen Extra controles bromfietsen in de hele provincie i ■■--ri-..:-. V" --t - Jongetje wint kleurwedstrijd Nieuw kinderprogramma Cool FM Woonwagen moet snel weg Burgemeester herstelt van operatie Botsing door voorrangsfout Jouw nieuwe droomauto vinden vanuit je luie stoel? AutoTrack.nl agenda donderdag 10 oktober 2002 Hoor Ali Pankow ZIERIKZEE - Stichting Bro- guiu toont begrip voor de wens van wethouder A. van der Wou den het huidige poppodium aan de Julianastraat in Zierikzee uit te breiden tot een cultuurhuis voor de amateurkunst. Het hui dige onderkomen is tot op de draad toe versleten. „Wij willen daar graag verbetering in en na tuurlijk beseffen we dat aan die wens een grote last voor de ge meente hangt", zegt Brogum- voorzitter Frans Kruijff. Zijn stichting wil er best aan mee werken die last enigszins te ver lichten. De wethouder meent met een groter aantal toekomstige ge bruikers de exploitatie dragelij ker te maken. Geen expliciet poppodium meer dus, maar een cultuurhuis, vooral voor ama teuristische kunstbeoefenaars waar ook film, klassieke mu ziek, exposities, poëzie-avon- den, een jeugdtheaterwerk plaats en nog veel meer kunnen plaatsvinden. Voor Bi'ogum betekent dat ri goureus het roer om, al blijft popmuziek natuurlijk wel de 'corebusiness', zoals Kruijff het noemt. In relatie tot de bouw van een cultuurhuis ontwikkel de het bestuur van Brogum een uitgangspuntenbeleid. Een juiste mix aan kwaliteit en toe gankelijkheid staat daarin voorop met als ambitie dat Bro gum één van de belangrijkste poppodia van Zeeland zal zijn. Naast veertig popoptredens per jaar zou er echter ook ruimte zijn voor andersoortige muziek uitvoeringen, theater, film en cultuur-educatieve activiteiten gericht op middelbare scholie ren. Het bestuur geeft in de beleids visie helder aan wat daar alle maal voor komt kijken. Dat zijn in de eerste plaats een nieuwe rookvrije zaal van 14 bij 22 me ter, een foyer waar wel gerookt kan worden, kantoor- werk- en opslagruimten, een flinke keu ken, toiletgroepen, twee kleed- i kamers, een mobiel podium en een verrijdbare tribune, zitele- AXEL - De Zeeuwse politie houdt de komende tijd extra bromfietscontroles. De actie is ingegeven door klachten die bij de politie uit de hele provincie, maar met name uit Zeeuws- Vlaanderen, zijn binnen geko men over het verkeersgedrag van bromfieters. Afgelopen maandagochtend en dinsdagavond zijn tijdens con troles in Axel 28 van de 32 brom fietsers bekeurd. „Een schok kend resultaat", zegt verkeerscoördinator Han van Opdorp van de politie. De mees te overtreders reden te hard op een opgevoex'de brommer. „De hoogstgemeten snelheid was tachtig kilometer per uur. Dus dat zegt voldoende." De klach ten over het onverantwoorde rijgedrag van de (vaak jeugdige) bromfietsers komen van de scholen voor voortgezet onder wijs. Daarnaast zijn bij de poli tie meldingen binnengekomen van automobilisten die zich er aan ergerden dat op trajecten waar de bromfietser op dezelfde rijbaan mag rijden, brommers hen voorbij scheurden. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl menten en theatergordijnen. Ook zal er een lichtinstallatie van minimaal 48 kringen nodig zijn evenals talrijke andere voorzieningen op technisch ge bied. Volgens het bestuur ver eist het Brogum nieuwe stijl bo vendien professionele krachten voor coördinatie, techniek, pu bliciteit, programmering en ad ministratie. De meeste raadsfracties schrik ken van deze ambities. Maar volgens Kruijff zijn het reële uitgangspxmten, wil het cul tuurhuis kans van slagen krij gen. Multifunctioneel gebruik van een accommodatie vergt nou eenmaal voorzieningen. Hoewel het Brogumbestuur voor een zware taak staat, ziet hij als voorzitter ook voordelen in de bxxndeling van culturele activiteiten op één centrale plek. Op de publieke tribune bij de commissie Maatschappelijke Aangelegenheden deze week moest hij ervaren dat de politiek nog niet staat te trappelen veel geld te investeren in een cul tuurhuis. „Natuurlijk kan het ook anders. Alleen als poppodi- ixm kunnen we ook verder gaan, maar dat gebouw zal toch echt opgeknapt moeten worden", zegt Kruijff. Hoe de besluiten ook uitpakken, Brogum moet het op z'n minst nog tot het sei zoen 2004/2005 in het 'oude barrel' volhouden. Volgens Kruijff is daar veel improvisatie voor nodig. „Maar dat zou nog wel te doen zijn, als je maar ze ker weet dat er licht is aan het einde van de tunnel." v r K>' •Z -V Na tweeënhalf jaar haalde Iris uit Renesse gisteren in Zierikzee haar A-diploma. door Marcel Modde ZIERIKZEE - „Iris, drijven, op je rug. Nog één keer proberen „Nee!", zegt het negenjarige meisje gedecideerd. Haar per soonlijk trainer Theo Sluys kijkt uit het water vertwijfeld op naar de kant van het bad, waar ouders en grootouders toezien hoe Iris zich door de verplichte nummers voor het A-zwemdiploma heenwerkt. Die koppigheid is hem bepaald niet nieuw. Hij grinnikt er maar om. „Wat ze in haar hoofd heeft...." Iris is geboren met het Down syndroom. Die handicap maakt dat ze met bepaalde dingen achter is op haar leef tijdsgenoten. Niet iets om je bij voorbaat al bij neer te leggen, vindt moeder Ella Ligterink. Tot een jaar geleden volgde Iris normaal onderwijs. Momen teel zit ze op een speciale school. Een tussenperiode, als het aan haar ouders ligt. „Ie dereen heeft wel met iets een achterstand ten opzichte van anderen. Maar omdat Iris Down heeft, krijgt ze meteen dat stempel opgedrukt en daar moet ze het dan mee doen! Ik vind dat een hele verkeerde be nadering. Mét meer persoon lijke aandacht en een flinke dosis wilskracht komt ook Iris heel ver." In het Zierikzeese zwembad Onderdak bereikte de pas ne gen jaar geworden Iris gisteren een nieuwe mijlpaal. Na dik tweeëneenhalf jaar oefenen haalde ze onder toezicht van examinator en bedrijfsleider M. Reedijk haar A-diploma. Iris had, tijdens de eigenlijke sluitingstijd van het bad, alle x-uimte om haar vaardigheden te tonen. Het bassin was in dat half uur alleen voor haar open. „Zouden we Iris gewoon met de grote groep laten afzwem men, dan wordt ze veel te snel afgeleid", verklaart Reedijk de bijzondere behandeling. Gaandeweg het examen wordt een ander probleem duidelijk, waarmee rekening dient te worden gehouden. Iris moet twee baantjes op de buik en twee op de rug zwemmen, zon der zich aan de kant vast te houden. Na de vijftig meter schoolslag besluit ze dat het toch wel even tijd wordt om uit te puffen, ondanks aansporin gen van 'ome Theo', die net als zus Yessica (11) aldoor naast haar in het water 1 igt.Volgens de officiële regels mag dit", al dus Reedijk, „als het maarniet te lang duurt." Reedijk benadrukt dat de mi nimale eisen waaraan moet worden voldaan, ook in specia le gevallen niet worden losge laten. Halen kinderen om wat voor reden niet alle opdrach ten, dan krijgen ze een certifi caat voor de onderdelen die wel voldoende waren. „Het di ploma mag geen weggevertje worden. Voorop staat dat kin deren goed leren zwemmen." foto Marijke Folkertsma Reedijk moet tien jaar terug in zijn herinnering te graven voor de laatste succesvolle kandi daat met Down die in Onder dak het zwemdiploma haalde. Voor 'moeilijkere leerlingen' schakelt het gemeentelijk sportcentrum de in Zierikzee woonachtige Sluys in, oud-in structeur van de reddingsbri gade. Na goed dertig minuten geeft de examinator het sein dat hij genoeg heeft gezien. Dat drij ven, komt wel goed. En dat Iris nog wat moeite heeft met de paar meter onder water door het zeilgat, is een momentop name, zo blijkt even later wan neer de druk van de ketel is. Iris' bescheiden aanhang aan de kant zucht opgelucht. SINT LAURENS - Jasper Hengeveld uit Sint Laurens heeft gisteren een kleurwedstrijd gewonnen. De wedstrijd werd door Emergis gehouden omdat het vandaag de dag van de geestelijke gezondheidszorg is. Het thema dit jaar is 'Kind in de knel', psychische mishande ling en verwaarlozing van kinderen. Jasper won een gettoblaster met zijn tekening. Zijn klas, groep drie, van de Willem Alexanderschool, werd verrast met een theatervoor stelling. VLISSINGEN - De lokale radio-omroep Cool FM begint van af zaterdag een nieuw radioprogramma voor kleuter en peu ters. 'De Vooiieesstoel' wordt elke zaterdag uitgezonden na het nieuws van 8.00 uur en duurt zo'n tien minuten. Het programma wordt gemaakt in samenwerking met de stichting Kinder Opvang Walcheren. Doel van het program ma is het lezen bij kinderen stimuleren. Volwassenen lezen voor op een locatie van Kinder Opvang Walcheren. De voorle zer is altijd een persoon die de kinderen niet vex*wachten, bij voorbeeld een oma. Eerder dit jaar heeft de programmamaker, Theo Rietveld, met dit idee 2275 euro gewonnen bij een wedstrijd van de Organi satie Lokale Omroepen (OLON) en de Stichting Lezen. Het is de bedoeling om de serie minimaal één jaar lang uit te zenden. HOEDEKENSKERKE - De gemeente Borssele heeft de eige naar van een woonwagen in Hoedekenskerke gesommeerd die wagen binnen een week weg te halen. De wagen staat op een stukje gx-ond dat de eigenaar van de wagen van de gemeente huurt. De man is een poos geleden uit Hoedekenskerke naar Noord-Beveland verhuisd, maar ve- blijft regelmatig in de wagen. Daarvoor is geen vergunning verleend. De gemeente Borsele heeft al eerder besloten geen geduld te hebben met dergelijke illegale activiteiten. Als de eigenaar de wagen zelf niet weghaalt, stuurt de gemeente een kraan om die klus te klaren. De kosten worden dan op de over treder verhaald. KLOOSTERZANDE - Bux-gemeester A. Vogelaar van Honte- nisse is herstellende van een hartoperatie. Hij zal enige tijd uit de ruxining zijn. Zijn taken worden overgenomen door loco- bxirgemeesterB. Pauwels. Op 26 september werd Vogelaar met hartklachten in streek ziekenhuis De Honte in Terneuzen opgenomen. Vier dagen la ter werd hij voor onderzoek overgebracht naar het Universi tair Ziekenlxuis te Gent waar hij na een verblijf van drie dagen werd geopereerd aan zijn hart. Woordvoerder J. Stolte van de gemeente Hontenisse meldt dat de zware operatie geslaagd is en dat Vogelaar nog deze week terug thuis in Kloosterzande wordt verwacht waar hij verder zal aansterken. VLISSINGEN - In de Bon'edijkestraat in Vlissingen vond gis termiddag omstreeks 13.00 uur een aanrijding plaats. Een ne gentienjarige automobilist uit Middelburg reed vanuit par keerstand de rijbaan op. Daax-bij gaf hij geen voorrang aan een 37-jarige automobiliste uit Vlissingen. Beide voertuigen raakten aan de voorzijde beschadigd. Elke keer als de gemeente raad van Schouwen-Duive- land discussieert over een theater, poppodium of cul tuurhuis, lijkt het of deze voorzieningen helemaal niks met mensen te maken hebben. Altijd gaat het over ambitieniveau, onver mijdelijke belastingverho gingen, toezeggingen van Rijk en provincie, behoefte peiling, lange termijnvisie, afstemming en altijd maar weer nog meer onderzoe ken. Hoeveel onderzoeken zijn er eigenlijk nodig om als raadslid klip en klaar een beslissing te kunnen ne men? door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een theater dichtdoen gaat vlot op Schou wen-Duiveland. Dat besluit werd twee jaar geleden soepei tjes door de begrotingsraad ge loodst. Nieuwe podia kosten meer zweet. „Ik vind dit heel erg moeilijk, hoor", erkenden Mar- got de Pagter van de Christen- Unie en Rob Raats van Leefbaar Schouwen-Duiveland deze week letterlijk in de commissie Maatschappelijke Aangelegen heden. Er moest 'ja' of 'nee' ge zegd worden tegen het voorstel 23.000 euro te investeren in een gedegen onderzoek door het ex terne bureau Signo naar de toe komstmogelijkheden van pop podium Brogum. Wethouder Aad van der Wouden zag de bui geruime tijd geleden al hangen. Een nieuw Brogum kost veel geld. Nou had de meer derheid van de raad zich in het recente verleden wel uitgespro- ken voor behoud van een pop podium in Zierikzee, maar in de praktijk koop je daar vaak niet zoveel voor. Voor Mondragon was ook ooit besloten vijf ton te investeren in een tijdelijke opknapbeurt. 'Voortschrijdend inzicht' noe men de bestuurders dat als ze te rugkomen op eerder genomen besluiten. Van der Wouden moet gedacht hebben: 'Een voorstel heel veel geld te stoppen in alleen maar Brogum, heeft weinig kans van slagen. Óm van de jaarlijkse ex ploitatielast nog maar te zwij gen. Bovendien zijn er nog wel meer wensen op cultureel ge bied.' De wethouder had een beetje de wind mee. Met de komst van én twee particuliere projectont wikkelaars die geld willen ste ken in een tweede leven voor analyse Theater Mondragon én met het project van Scoop de amateur kunst in de gemeenten te stimu leren, opende zich een nieuwe horizon. Van der Wouden zag aan de einder een cultuurhuis gloren. Als de gemeente straks geen miljoenen euro's hoeft te steken in een nieuw theater, ontstaat er meer financiële armslag voor een poppodium met aanvullen de mogelijkheden voor de ama teurkunst. Bovendien scoor je als gemeente met dit soort crea tieve ideeën vaak goed bij Rijk en provincie. Maar dan moet de zaak wel goed onderbouwd worden met een onder-zoek door een deskundig bureau. Maar pas op: met de opdracht aan bureau Signo wordt wel even een traject met veelomvat tende gevolgen ingezet. Dan ko men er beslissingen op je af als politicus. „Misschien is de portemonnee wel leeg en kunnen we toch niet uitvoeren wat dat bureau straks voorstelt", vreest Raats. Vol gens Van der Wouden echter is er in de politiek altij d geld en is het een kwestie van keuzen maken. Maar kiezen voor hedendaagse cultuur vinden veel bestuurders eng, vooral als het aardig wat kost. Anderzijds willen ze ook niet 'de dood van Brogum' op hun geweten hebben. Wat dat betreft is alleen Gilles Houteka mer (SGP) volkomen helder. Hij wijst een poppodium op princi piële en financiële gronden af. De overige fracties dansen om de hete brij heen. Van der Wouden ziet zijn voox*- Advertentie De autosite voor heel Nederland stel zelfs door een eigen partij genote gedwarsboomd. Hij maakt een move die hij wellicht eerder had kunnen bedenken. Geen enquête onder 450 inwo- nei-s of er wel behoefte is aan een poppodium. Dat maakt het on derzoek 9000 euro goedkoper. Waarom was die enquête eigen lijk nodig? De inkt van het podi- umonderzoek van Buys Cultu rele Profielen van vorig jaar is nog maar nauwelijks opge droogd. En verder biedt de da gelijkse samenleving toch ook signalen die duiden op de be hoefte aan diverse podia op Schouwen-Duiveland? Misschien zouden ook de raads leden eens kunnen denken aan de ruim honderd amateurto- neelspers die een seizoen lang bezig zijn met het instuderen van een openluchtspel. Of aan de delegatie van deze cast die tijdens de Open Monumenten dag vol geestdrift twee optre dens verzorgen. Of aan de 35 kinderen die elke woensdag avond samendrommen in het dorpshuis in Renesse als broed plaats voor een jeugdtheater werkplaats. Discussies over podia mogen toch ook weieens echt gaan over mensen die de amateui'kunst beoefenen of er graag naar ko men kijken? Ze bestaan echt. Of je er als politieke partij een cultuurhuis en professioneel podium voor over hebt, is een kwestie van kiezen. Moeillijk, moeilijk. En eerlijk voor die keus uitkomen, blijkt nog veel moeilijker. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Zowel binnen het onderwijsveld als bij de politiek blijkt er een groot draagvlak voor het zogeheten Onderwijs- kansenbeleid van de gemeente Schouwen-Duiveland. Dat beleid is gericht op het inhalen en zoveel mogelijk voorkomen van achterstand van leerlingen binnen het onderwijs. Het Rijk stelt er het komend jaar 61.000 euro voor beschikbaar De raadsfracties kampen echter nog wel met vragen hoe de eigen bijdrage van de ge meente gefinancierd moet wor den. Wethouder J. van Felius van Onderwijs wil de vaststelling van het beleid toch niet uitstel len tot de begrotingsbehande ling omdat de plannen uitexdijk 9 november bij het Rijk moeten zijn ingediend om de bijdrageregeling veilig te stel len. De politieke partijen juichen het toe dat het Onderwijskan- senbeleid met algehele instem ming van het BOLO (Bestuur lijk Ovexieg Lokaal Onderwijs) is ontwikkeld. Binnen dat BO LO zijn alle scholen in de ge meente vertegenwooi'digd. Sommige fracties hebben er wel moeite mee dat de dekking voor het gemeentelijk aandeel nog binnen de begroting voor 2003 moet worden gevonden. Het gaat om zaken als voor- en vx"oegschoolse educatie, school- maatschappelijk werk en taal lessen aan asielzoekei'sleexdin- gen. De Onderwijskansenwerkgroep heeft het college geadviseerd er 55.000 euro voor vrij te maken. Volgens Van Felius wijkt het college van burgemeester en wethouders daar enigszins van af. Zo worden voor taallessen aan asielzoekersleexiingen an dere potjes aangeboord, waar door er specifiek voor dat on derdeel ook een ruimer budget beschikbaar komt. Andex-zijds is er weer gekort op het school- maatschappelijk werk. Besluit De gemeenteraad dient in de vergadering van eind okto ber inhoudelijk een besluit te nemen over het onderwij skan- senbeleid. Volgens beleidsamb tenaar E. van Brummelen hoeft dat een nadere financiële nuancering bij de begrotingsbe handeling niet in de weg te staan. Hij licht toe dat er een steeds bredere aanpak van achterstan den binnen het onderwijs tot stand komt, waar meerdere organisaties bij betrokken zijn. „In feite ontstaat er een door gaande lijn, gericht op de leef tijdsgroep van 0 tot 23 jaar, om te voorkomen dat ze binnen het onderwijs te veel achter stand oplopen of vx-oegtijdig afhaken", aldus Van Brumme len. Onderzoeken wijzen uit dat vooral kinderen van laag opge leide ouders vaak op jonge leef tijd al te kampen hebben met taalachterstand. Dit probleem wordt aangepakt met de zoge heten Voor- en Viroegschoolse Educatie (WE) op de peuter speelzalen en in de eex'ste groe pen van de basisscholen. Leesbevordering Ouders met een reformatorische levensovertuiging doen hun kinderen echter vrijwel nooit naar een peuterspeelzaal. Om de WE ook voor deze kinderen effect te laten sorteren, breekt de WD-fractie in de Schou- wen-Dixivelandse gemeente raad een lans voor de zogeheten BoekenBas-moeders. Die me thode zet een doorgaande lijn in gang tussen de stimulextng van taalgebruik thuis en op school. De BoekenBas-moeders bren gen huisbezoeken aan met name reformatorische moeders om hen te adviseren over leesbevor dering bij hun kinderen. Frac tielid D. Meulblok verwijst in dit verband naar de gemeente Urk waar goede resultaten zijn geboekt met deze methode. Hij hoopt op navolging vooral in het oosten van Schouwen-Duive land, waar relatief veel refor matorische gezinnen zijn geves tigd. STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE - Dorpshuis De Vanger, 9.30- 11.30 uur: Rijvaardigheidstraining Toer de Bru voor electrische rolstoelen en scootmobielen; WESTENSCHOUWEN - Restaurant Zee- lust, 20.00 uur: ZoeZaa gezelschapsspel; j ZIERIKZEE - Hervormd kerkcentrum Ha venplein, 14.15 uur: Themamiddag PCOB.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35