PZC Studie naar gebruik Grevelingen brunch Sapperdeflap is een twijfelgeval 11 Katten vergiftigd in Bruinisse ■I Spreeuwen in vogelvlucht Gimbrère Bonneterieweek Natuurclubs, watersporters en ondernemers moeten met ideeën komen Waterschap heft laatste dijkleger op Vlissingen zoekt uitbater bordeel MEUBELCHEQUE t.w.v, 750,- bij aankoop van een keuken! 1 jf zeeuwse almanak Ring waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEIM-DUIVELAND donderdag 10 oktober 2002 Hoor Piet Kleemans OUDDORP - Natuur- en recrea tieschap De Grevelingen wil een verbreding van recreatief medegebruik in natuurgebie den in de Grevelingen. Momen teel onderzoekt het projectbu reau van het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ) wat daar de mogelijkheden voor zijn. Het schap heeft daartoe op dracht gegeven. Begin volgend jaar moet er een concreet plan liggen. De aftrap ervoor werd gisteravond gegeven tijdens een informatieavond voor de ge- bniikers van het gebied. De Grevelingen is uitgegroeid tot een van de populairste recrea- Advertentie Ay Ay Kapitein gratis bij aankoop van 8,88 aan kinderboeken Boris en het woeste water, door Rindert Kromhout vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu pompoensoep en tilapiafilet of Indiase curry met basmati rijst en yoghurt met honing voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 12 oktober 10.00-16.00 u'ur voorronde N.K. Kolonisten van Catan 14.30-16.30 uur Rob en Willy zo aan de westkust van Nederland 16.00-16.30 uur /Paul van Vliet"] signeert zijn kindered Buster Benjamin voor UNICEF kijk ook op wwwdrukkeriimiddelbure.nl KERY Beeld Geluid Advertentie met zeezicht Een overvloed aan warme en koude gerechten Grand Hotel Ar ion Tel.: 0118-410502 tiegebieden van Zuid-West Ne derland. Zeilers en surfers we ten het gebied uitstekend te vinden, maar ook zonaanbid- ders en natuurliefhebbers ko men er graag en vaak. Jaarlijks trekt het gebied miljoenen be zoekers. Vakantiepark Gran Dorado Port Zélande heeft in de regel geen klagen over de bezet ting. Toch is er nog veel ruimte voor verbetering. In het beleidsplan 1998-2008 werd al geconclu deerd dat de waterrecreatie in het gebied een hoge vlucht heeft genomen, maar dat er nog heel wat verbetering kan worden ge boekt als het gaat om wandelen, fietsen of andere vormen van 'landgebonden recreatievor- men.' Natuurbeleving De vraag naar 'recreatieve na tuurbeleving' is de laatste jaren sterk groeiende en daar wil het Grevelingenschap op inspelen. Voorlichtster T. Leerschoon; ,,Die hang naar meer genieten van de natuur zie je niet alleen in het Grevelingen-gebied. Het is een tendens die je in heel Ne derland ziet." M. Tempelman, hoofd van het projectbureau van het BTZ, sluit zich daarbij aan. Ze voegt er wel meteen aan toe dat het niet gemakkelijk zal zijn om meer recreatief medegebruik van de natuur te realiseren zon der dat dit ten koste gaat van die natuur. „Het is heel lastig. Toe risme kan een bedreigende fac tor zijn voor natuur, maar het is juist de natuur waar mensen op af komen. En natuur krijgt meer waarde als er meer van genoten wordt." Brainstormen Daarom is het, stelde Tempel man gisteravond, ook zo be langrijk dat de ideeën voor de ontwikkeling van een gebied komen van uit de gebruikers er van. Die gebruikers zijn in het geval van de Grevelingen di vers: natuurbeschermers zijn er actief, maar ook watersporters en (recreatie- en horeca)onder- nemers. Het is de bedoeling dat die verschillende groepen de ko mende tijd 'ongebreideld gaan brainstormen'. Dat brainstormen moet uitein delijk uitmonden in een aantal ideeën. Liefst heel concrete en realistische ideeën, waar behal ve toerist en recreant ook de ei gen bevolking van kan profite ren. Een breed draagvlak is enorm belangrijk, stelt Tempel man. Het projectbureau van het BTZ gaat het brainstormen in tensief volgen en destilleert daaruit een concreet plan. Tem pelman gaat ervan uit dat het lukt om dat binnen de gestelde tijd voor elkaar te krijgen. „We hebben deze werkwijze eerder gehanteerd en dat is goed beval len. Er komen vaak heel verras sende ideeën uit voort." ZIERIKZEE - Ze schijnen niet overal wel kom te zijn, vanwege hun vraatzucht. In grote aantallen strijken ze neer, overal waar wat te halen valt. Of ze zoeken eikaars ge zelschap op een plek waar ze ongestoord kunnen rusten. En als er dan iets is dat hen opschrikt - een blaffende hond, een brullen de tractor - doen ze het ook met z'n allen. Opeens is de lucht vol luidruchtige zwarte spikkels. Net of 'n reus een handje spreeu wen de lucht in heeft gegooid. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BRUINISSE - In de omgeving van de De Casembrootstraat en de Dorpsweg in Bruinisse zijn deze week twee keer katten het slachtoffer geworden van ver giftiging. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Bruenaar S. de Boed was er op tijd bij. Eén van haar katten ging 's ochtends kerngezond de deur uit en kwam een paar uur GOES - Het laatste dijkleger van waterschap Zeeuwse Eilan den is opgeheven. Het leger was nog slechts op beperkte schaal actief in de gemeente Borsele en Reimerswaal. Het omvatte 46 personen in acht groepen, met als voornaamste taak het afsluiten van coupures in binnendijken en spoorweg kruisingen in geval van water- nood. De behoefte om het leger in te zetten is in de loop der jaren steeds verder afgenomen. Al leen bij oefeningen werden en kele leden nog wel eens opge roepen. Daardoor nam ook hun betrok kenheid af. Door het verbeteren van de afsluitmiddelen en de inzet van kranen kan voor het afsluiten van de negen coupures tegenwoordig worden volstaan met het aanwijzen van acht medewerkers van het water schap, die inmiddels zijn bena derd. Het algemeen bestuur stemde gisteravond dan ook in met de opheffing van het dijkleger en het aanpassen van het draai boek dijkbewaking. De leden van het leger worden 'op pas sende wijze' voor hun diensten bedankt. later terug met een stukje vis in de bek. Aanvankelijk leek er niets aan de hand, maar later werdhet dier ziek. DeBoed rook meteen onraad en ging met het beestje naar de dierenarts die constateerde dat de kat vergif tigd voedsel had gegeten. Bij de dierenartsenpraktijk Schouwen-Duiveland kreeg De Boed te horen dat het de tweede kat in korte tijd uit Bruinisse was met vergiftigingsverschijn selen. Ze vermoedt dat de kat tenhater kleine stukjes vis met gif in de buurt neerlegt. „En dat is misschien niet alleen voor katten gevaarlijk, maar ook voor kleine kinderen." De Boed deed bij de politie aangifte van dierenmishandeling, die de ge vallen in onderzoek neemt. Het stukje vis dat de kat van De Boed mee naar huis bracht, wordt geanalyseerd op de sa menstelling. De uitslag van dat onderzoek is nog niet bekend. De Boed heeft zelf wel een ver moeden wie de mogelijke kat tenhater is, maar cle politie heeft haar op het hart gedrukt geen eigen rechter te gaan spelen. „Het is heel lastig te bewijzen dat iemand vergiftigd voedsel heeft neergelegd. Gelukkig komt het niet vaak voor", zegt een woordvoerster. Spons Kattenhaters duiken met enige regelmaat op in het Zeeuwse. In augustus werd in Oostburg een wellicht voor katten bedoelde, in vleessaus gebakken spons ge vonden en eerder dit jaar werd in Arnemuiden een kat vergif tigd. Vorig jaar oktober hielden kattenliefhebbers uit Oost- Souburg hun dieren binnen uit angst voor vergiftiging door een kattenhater nadat twee katten het leven hadden gelaten en twee andere ziek waren gewor den na het eten van vergiftigd voer. Advertentie doorOndine van der Vleuten VLISSINGEN - Als hij op z'n duim slaat, zegt Teunis Bunt hoogstens 'Au!' of'AAARRRh!'. Zelfs potdomme, potjandosie, gatverdarrie, snotverdomme of sapperdeflap zijn voor hem ta boe. Als voorlichter van de 'Bond te gen het vloeken' heeft hij een broertje dood aan godslasterlij ke taal, vloeken dus. In het verlengde daarvan pakt de Bond ook het tieren tegen de medemens aan. Dat getuigt im mers niet van respect, en het maakt de wereld tot een grim mig oord. Meer dan zeventig procent van de Nederlanders vindt het ver velend als er in hun omgeving gevloekt wordt, zo blijkt uit Ni- po-onderzoek. De strijd voor het herstel van normen en waar den geeft de Bond de wind mee. Wat is het verschil tussen vloeken, schelden, verwen sen en beledigen? „In de strikte definitie is vloe ken het verkeerd gebruiken van de naam van God. Als je de naam van God ledig of ij del, zin loos gebruikt, is het in feite hei ligschennis. Eén van de tien ge boden is: Gij zult zijn Naam niet ijdel gebruiken. Gods naam is zo heilig, dat je hem alleen in posi tieve zin en met eerbied mag ge bruiken." VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft nog één ver gunning voor een bordeel te ver geven. De locatie in de Kasteelstraat is sinds anderhalf jaar geen seks- inrichtingmeer. Het college van burgemeester en wethouders wil wel dat er binnen de ge meentegrenzen twee bordelen blijven. Eén locatie is al aangewezen. Het betreft Night Life aan de Prins Hendrikstraat nabij het NS-station. De nieuwe exploi tant van Night Life moet nog een vergunning aanvragen. Bij de gemeente hebben zich nog geen gegadigden gemeld voor een tweede bordeel. Bier gestolen VLISSINGEN - Onbekenden hebben woensdagavond twee kratten bier weggenomen uit de schuur van een woning aan de Margrietenlaan in Vlissingen. In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Breda-Roosendaal 11 t/m 17 okt Den Haag C/HS-Rotterdam C 11 t/m 16 okt Amsterdam C-Hoek van Holland- London (internationaal) 12 okt Amsterdam C-Brussel (internationaal) 12 okt Utrecht C-'s-Hertogenbosch Geldermalsen-Tiel/Leerdam 12 en 13 okt Haarlem-Alkmaar/Amsterdam C 12 en 13 okt Eindhoven-'s-Hertogenbosch/ Tilburg 12 op 13 okt Zoetermeer Stadslijn 14 t/m 18 okt Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijkopwww.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - *Bel 0900 - 9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. De Bond tegen het vloeken heeft zijn grote bekendheid onder meer te danken aan affiches en billboards. Advertentie HET IS WEER W00NMAAND BIJ BRUGMAN! KEUKENS BADKAMERS Goes, Marconistraat 34, Hulst, Absdaalseweg 19 Voor meer informatie bel 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl Vraag naar du aelisvoofwaarden in de showroom. Druk- un zetfouten voorbehouden. Als uitroep is het dus 'uit den bozg'. Het moet werkelijk een aanroep zijn. Trouwens, als ie mand de gvd-vloek gebruikt, vraagt de vloeker God om hem te verdoemen. Dat is nogal wat. Het doet pijn als ik dat hoor." „Schelden wil zeggen: iemand met ruwe woorden beledigen. Met een verwensing wens je ie mand iets naars toe. Typisch voor Nederland is dat het hier vaak ziekten zijn. Ik denk dat het iets te maken heeft met wat taboe is. Gezondheid is in Ne derland een groot goed, daar mag je niet mee spotten. In Zuid-Europa is het ergste wat j e kan doen de eerbaarheid van moeders en zusters aanvallen: 'Je moeder is een hoer'." „In Scandinavië speelt de dui vel vaak een rol. Beledigen ten slotte, heeft als bijzonderheid dat het ook in nette woorden kan." „Sommige mensen hebben ver wensingen en beledigingen ove rigens tot een kunst verheven. Bijvoorbeeld de verwensing: 'Ik wens je eeuwige jeuk en te korte armpjes', of de keurige beledi ging: „Uw betoog heeft de diep gang van een hoovercraft." Merkt u iets van extra be langstelling voor uw vereni ging? „Dat merkten we al langer. In positieve reacties op wat wij doen en wie wij zijn, ook van mensen zonder christelijke ach- tergrond. 'Er moet maar eens wat aan gedaan worden, het loopt de spuigaten uit.Er is ooit een boekje uitgekomen over de geschiedenis van de bond, onder de naam Een Wonderlijke Club. Mensen zagen ons vroeger mis schien meer als een curiosum, iets waar je lacherig over kon doen. Dat is nu toch wel achter de rug. Uit het laatste Nipo-on- derzoek blijkt dat wij bij 71 pro cent van de bevolking bekend zijn, een percentage waar veel bedrijven alleen maar van kun nen dromen. Slechts 17 procent vindt ons niet sympathiek. Wij hebben ruim 26.000 donateurs en groeien met zeker duizend per jaar." „Wij zijn het bekendst van de affiches op de stations en de bill boards, alleen in Rotterdam af gelopen zomer al vijftig. Die moeten mensen aan het denken zetten en tot bezinning brengen. Verder delen wij informatiema terialen uit op braderieën en jaarmarkten. Sinds februari vo rig jaar is er een fulltime scho lenwerker aangesteld. De aan vragen stromen binnen. Voor ouders hebben wij een aparte brochure, Taalstrijd Thuis." Mensen moeten toch hun kwaadheid uiten. Wat zegt u zelf als u op uw duim slaat? „Ikzeg 'au!' of 'AAARRRh!' De vraag is of je altijd die kwaad heid zo moet uiten. Waarom niet tot tien tellen? Uit een Ameri kaans onderzoek blijkt dat dat veelgeprezen 'zich uiten' heie foto Richard van Hoek maal niet oplucht, maar nog meer opfokt." Kunnen verbasteringen als potdomme, potjandosie, gat verdarrie en snotverdomme wel door de beugel? „Die raad ik niet aan. Als je je realiseert waar die woorden vandaan komen, zijn ze niet meer zo onschuldig. Waar je de grens bij bastaardvloeken moet leggen, is overigens onduidelijk. Neem nou sapperdeflap, wat de clown Pipo in de gelijknamige jeugdserie altijd zei. Dat is een verbastering van Sacre nom de Dieu, ofwel de naam van God is heilig. Dat is intussen zover af gesleten dat mensen zich er niet meer aan storen." Wat is het alternatief? Ik adviseer: doe er iets opbou- wends mee. Praat iets uit, ga met de hond wandelen, doe push-ups. Word lid van de re gionale werkgroep van de Bond tegen het Vloeken. In Zeeland zijn die er op Walcheren, Zuid- Beveland, Tholen en Schou wen-Duiveland. Net een maand getrouwd, lag die Vlissingse op een ochtend tevreden in de echtelijke sponde zachtjes te wennen aan weer een nieuwe dag. Haar echtgenoot betrad de slaapkamer met een bedrukt gezicht. „Er is iets wat ik je moet vertellen", begon hij. Het werd haar koud om het hart. Zulke openingszinnen leiden zelden tot zaken die een vrouw horen wil. „Oh nee", dacht ze, „niet nu al!" „Ik ben mijn trouwring kwijt", barstte hij uit. „Ik heb overal gezocht..." Opgelucht liet ze zich weer in de kussens zakken. En glim lachte toegeeflijk. „Gekkie, die hebben we gisteren nog samen naar de juwelier ge bracht. Om te repareren, iveetje nog?" Advertentie GIGANTISCHE HEEL VEEL PULLOVERS, VESTEN, 7WINSETS T-SHIRTS 20"''° KORTING LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33