Brogum krijgt bredere formule PZC auping 0 bedrijventerrein Gemeentebelang wil afvaldienst samen met particulier bedrijf Bewogen jaren voor Veere Met veel geduld toch diploma voor Iris Uw tweede matras voor de halve prijs In ruil voor nieuw onderkomen wil poppodium gemeente tegemoet komen YROM gaat niet Extra controles bromfietsen in de hele provincie b 14 donderdag 10 oktober 2002 i i 4- door Ali Pankow ZIERIKZEE - Stichting Bro- gum toont begrip voor de wens van wethouder A. van der Wou den het huidige poppodium aan de Julianastraat in Zierikzee uit te breiden tot een cultuurhuis voor de amateurkunst. Het hui dige onderkomen is tot op de draad toe versleten. „Wij willen daar graag verbetering in en na tuurlijk beseffen we dat aan die wens een grote last voor de ge meente hangt", zegt Brogum- voorzitter Frans Kruijff. Zijn stichting wil er best aan mee werken die last enigszins te ver lichten. De wethouder meent met een groter aantal toekomstige ge bruikers de exploitatie drageli j ker te maken. Geen expliciet poppodium meer dus, maar een cultuurhuis, vooral voor ama teuristische kunstbeoefenaars waar ook film, klassieke mu ziek, exposities, poëzie-avon- den, een jeugdtheaterwerk plaats en nog veel meer kunnen plaatsvinden. Voor Brogum betekent dat ri goureus het roer om, al blijft popmuziek natuurlijk wel de 'corebusiness', zoals Kruijff het noemt. In relatie tot de bouw van een cultuurhuis ontwikkel de het bestuur van Brogum een uitgangspuntenbeleid. Een juiste mix aan kwaliteit en toe gankelijkheid staat daarin voorop met als ambitie dat Bro gum één van de belangrijkste door Mieke van der Jagt KAPELLE - De fractie van Ge meentebelang in Kapelle heeft de raad voorgesteld niet in zee te gaan met de Zeeuwse Reini- gings Dienst (ZDR), die onder de vleugels van Delta Nutsbe drijven wordt gevormd, maar te kiezen voor een publiek li chaam: de gemeente samen met een particulier bedrijf. Volgens P. Ganseman van Ge meentebelang behoudt de ge meente veel meer bestuurlijke invloed in een publiek lichaam dan in een gemeenschappelijke regeling met Delta aan het roer- „Het gaat ons voornamelijk om die bestuurlijke invloed, maar er zijn natuurlijk meer voorde len. Een particulier bedrijf is veel flexibeler op markt. Het kan best zijn dat elders storten dan op Midden-Zeeland goed koper en milieuvriendelijker kan. Een publiek lichaam kan desnoods op Europees niveau handelen terwijl Delta, als eige naar van OL AZwel verplicht is in Nieuwdorp te storten of in Moerdijk te verbranden. Al was het alleen maar om de eigen voorzieningen draaiend te hou den. Als gemeente zijn we in een positie dat we de aanbiedingen van ZRD en twee particuliere bedrijven kunnen afwegen en kunnen kiezen voor ons eigen belang. Dat zijn we verplicht." Ganseman vindt dat Kapelle op z'n minst de voor- en nadelen te gen elkaar moet kunnen afwe gen in een raadsvergadering. Daar is dan wel enige haast bij want de beslissing over deelna me aan de ZRD moet voor I ja nuari 2003 genomen worden. Een raadsvergadering die voor komende dinsdag gepland stond, kan niet doorgaan van wege de bijzetting van prins Claus. Volgens Ganseman ligt het voor de hand om over het voorstel dan maar een beslis sing te nemen tijdens een van de begrotingsvergaderingen op 5 of 12 november. poppodia van Zeeland zal zijn. Naast veertig popoptredens per jaar zou er echter ook ruimte zijn voor andersoortige muziek uitvoeringen, theater, film en cultuur-educatieve activiteiten gericht op middelbare scholie ren. Het bestuur geeft in de beleids visie helder aan wat daar alle maal voor komt kijken. Dat zijn in de eerste plaats een nieuwe rookvrije zaal van 14 bij 22 me ter, een foyer waar wel gerookt kan worden, kantoor- werk- en opslagruimten, een flinke keu ken, toiletgroepen, twee kleed kamers, een mobiel podium en een verrijdbare tribune, zitele- menten en theatergordijnen. Ook zal er een lichtinstallatie van minimaal 48 kringen nodig zijn evenals talrijke andere voorzieningen op technisch ge bied. Volgens het bestuur ver eist het Brogum nieuwe stijl bo vendien professionele krachten voor coördinatie, techniek, pu bliciteit, programmering en ad ministratie. De meeste raadsfracties schrik ken van deze ambities. Maar volgens Kruijff zijn het reële uitgangspunten, wil het cul tuurhuis kans van slagen krij gen. Multifunctioneel gebruik van een accommodatie vergt nou eenmaal voorzieningen. Hoewel het Brogumbestuur voor een zware taak staat, ziet hij als voorzitter ook voordelen in de bundeling van culturele activiteiten op één centrale plek. Op de publieke tribune bij de commissie Maatschappelijke Aangelegenheden deze week moest hij ervaren dat de politiek nog niet staat te trappelen veel geld te investeren in een cul tuurhuis. „Natuurlijk kan het ook anders. Alleen als poppodi um kunnen we ook verder gaan, maar dat gebouw zal toch echt opgeknapt moeten worden", zegt Kruijff. Hoe de besluiten ook uitpakken, Brogum moet het op z'n minst nog tot het sei zoen 2004/2005 in het 'oude barrel' volhouden. Volgens Kruijff is daar veel improvisatie voor nodig. „Maar dat zou nog wel te doen zijn, als je maar ze ker weet dat er licht is aan het einde van de tunnel." door Miriam van den Broek VEERE - Het zo rustig ogende stadje Veere heeft in de periode 1900 tot 1970 heel wat voor zijn kiezen gehad. Uiteraard de oor log en de watersnoodramp, maar ook het verdwijnen van de vissersvloot uit Veere door de afsluiting van het Veerse Meer was een ingrijpende gebeurte nis. Deze belevenissen zijn, met uitzondering van de oorlog, te rug te zien in het nieuwe boekje 'Veere in vroeger tijden', deel vier van J. H. Midavaine. De foto's in het boekje worden afgewisseld met kiekjes van het veren igi ngslevenportretten van markante figuren en schoolfoto's. Ook het sleetje rij den op de Kaai tijdens een ou derwetse strenge winter, ont breekt niet. Opvallend is de foto van de in gestorte schoenwinkel aan het einde van de Kaai. De winkel was gedeeltelijk ingestort met de watersnoodramp. Enkele da gen na de ramp sneeuwde het en werd het beeld vastgelegd op de gevoelige plaat. Vissers zagen op zaterdagmiddag 31 januari 1953 dat het water bij eb in de haven al net zo hoog stond als normaal bij vloed. Ze wisten dat het springtij was en realiseer den zich dat het water alleen maar hoger zou komen. Ze waarschuwden de burgemees ter waarop alle inwoners nog dezelfde avond gewaarschuwd wex-den. Het dove echtpaar Lee man uit de Wagenaarstraat, koorde het geklop en gebons op de ramen en deuren niet en ver dronk. Midavaine haalt in zijn boek te vens de herinnering op aan de tijd dat de Fokker vliegtuigfa briek in Veere was gevestigd. Bijna zeven volle jaren, van 1921 tot en met 1927 had Fokker drie loodsen staan langs het Ka naal door Walcheren, waar nu Marina Veere is. De oude lood sen zijn op een luchtfoto nog te zien. Spreuken Verder is in het boekje een foto opgenomen van I. F. den Beer Poortugael die van 1946 tot en met 1964 burgemeester was van Veere. Hij stelde prijs op het mo numentale karakter van zijn stad en had veel moeite met le lijke verkeersborden, vertelt Midavaine. Daarom verzon de burgemeester spreuken die de plaats van die bordjes moesten innemen. Zo was bij binnen komst van het stadje te lezen: 'Wees Veere waard, rij bedaard'. En de gemeentelijke prullen bakken waren voorzien van de tekst 'Doe Veere een plezier, gooi al uw afval hier'. Het boekje 'Veere in vroeger tij den' deel vier is voor 17,95 euro te verkrijgen bij de boekhandel. (ISBN 90-5534-183-5) De ingestorte schoenenwinkel van Frans Sturm. foto uit besproken boek door Rolf Bosboom WISSENKERKE - De Inspectie van het ministerie van VROM (ruimtelijke ordening) verzet zich niet langer tegen de komst van bedrijventerrein Cruijckel- creke bij Wissenkerke. Zij heeft gisteren in een overleg met de gemeente Noord-Beveland la ten weten niet in beroep te gaan bij de Raad van State. Eerder zette het ministerie de gemeente de voet lelijk dwars. De inmiddels voormalige minis ter Pronk sprak zijn veto over Cruijckelcreke uit, omdat hij vindt dat het plan het nationaal ruimtelijk beleid doorkruist. Bedrijventerreinen zouden in die visie zoveel mogelijk moeten worden gebundeld in stadsge westen en bij enkele door de provincie aangewezen 'opvang- kemen', waar Wissenkerke niet onder valt. Pronk zette dan ook vorig jaar een streep door het fiat van Ge deputeerde Staten van het be stemmingsplan voor Cruijckel creke. De gemeente stapte, gesteund door de provincie, vervolgens naar de Raad van State. Die stelde hen in augustus volledig in het gelijk. Dat betekent dat de planologi sche inspraakprocedure nu ver der kan worden afgewikkeld en dat beroep bij de Raad van State openstaat tegen de goedkeuring van het bestemmingsplan dooi de provincie. De Inspectie liet gisteren weten, gezien de uit spraak van augustus en de daar in aangevoerde argumenten, daar geen gebruik van te ma ken. Daarmee lijkt de weg open voor de realisering van Cruijckelcre ke. Een familie uit Wissenkerke heeft echter wel beroep aange tekend bij de Raad van State, onder meer omdat zij horizon vervuiling door de aanleg van het bedi-ijventerrein vreest. Het beroep heeft echter geen schor sende werking. Aangezien de familie eerder in de procedure niet heeft gereageerd, acht de gemeente de kans groot dat de Raad van State het beroep niet- ontvankelijk verklaard. AXEL - De Zeeuwse politie houdt de komende tijd extra bromfietscontroles. De actie is ingegeven door klachten die bij de politie uit de hele provincie, maar met name uit Zeeuws- Vlaanderen, zijn binnen geko men over het verkeersgedrag van bromfieters. Afgelopen maandagochtend en dinsdagavond zijn tijdens con troles in Axel 28 van de 32 brom fietsers bekeurd. „Een schok kend resultaat", zegt verkeerscoördinator Han van Opdorp van de politie. De mees te overtreders reden te hard op een opgevoerde brommer. „De hoogstgemeten snelheid was tachtig kilometer per uur. Dus dat zegt voldoende." De klachten over het onverant woorde rijgedrag van de (vaak jeugdige) bromfietsers komen vooral uit de hoek van de scho len voor voortgezet onderwijs „Verkeersouders, directies van de scholen, maar ook leden van dorpsraden en automobilisten hebben ons erop attent ge maakt", zegt Van Opdorp. Ook jeugd die dagelijks op de fiets naar de scholen in Hulst, Ter- neuzen en Oostburg heeft las: van het gedrag van de bromfiet sers. „De fietsers rijden in kon vooi over het fietspad naar school. Onderweg komen u scheldende brommerrijders te gen die soms met een rotvaart door de berm langs hen heen scheuren.Daarnaast, zijn bij de politie meldingen binnengeko men van automobilisten die zich eraan ergerden dat ze Of trajecten waar de bromfietser op dezelfde rijbaan mag rijder zelfs door brommers voorbi werden gestoken. Na tweeënhalf jaar haalde Iris uit Renesse gisteren in Zierikzee haar A-diploma. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - „Iris, drijven, op je rug. Nog één keer proberen!" „Nee!", zegt het negenjarige meisje gedecideerd. Haar persoonlijk trainer Theo Sluys kijkt uit het water vertwijfeld op naar de kant van het bad, waar ouders en grootouders toe zien hoe Iris zich door de verplichte num mers voor het A-zwemdiploma heen- werkt. Die koppigheid is hem bepaald niet nieuw. Hij grinnikt er maar om. „Wat ze in haar hoofd heeft...." Iris is geboren met het Down-syndroom. Die handicap maakt dat ze met bepaalde dingen achter is op haar meeste leeftijds genoten. Niet iets om je bij voorbaat al bij neer te leggen, vindt moeder Ella Ligte- rink in het bijzonder. Tot een jaar geleden volgde Iris normaal onderwijs. Momen teel zit ze op een speciale school. Een tus senperiode, als het aan haar ouders ligt. „Iedereen heeft wel ergens een achter stand mee ten opzichte van anderen. Maar omdat Iris Down heeft, krijgt ze meteen dat stempeltje opgedrukt en daar moet ze het dan mee doenIk vind dat een hele ver keerde benadering. Met meer persoonlij ke aandacht en een flinke dosis wils kracht komt ook Iris heel ver." In het Zierikzeese zwembad Onderdak bereikte de pas negen jaar geworden Iris gisteren een nieuwe mijlpaal. Na dik tweeëneenhalf jaar oefenen haalde ze on der toezicht van examinator en bedrijfs leider M. Reedijk haar A-diploma. Iris had, tijdens de eigenlijke sluitingstijd van het bad, alle ruimte om haar vaardighe den te tonen. Het bassin was in dat half uur alleen voor haar open. „Zouden we Iris gewoon met de grote groep laten af zwemmen, dan wordt ze veel te snel afge leid", verklaart Reedijk de bijzondere be handeling. Gaandeweg het examen wordt een ander probleem duidelijk, waarmee rekening dient te worden gehouden. Iris moet twee baantjes op de buik en twee op de rug zwemmen, zonder zich aan de kant vast te houden. Na de vijftig meter schoolslag be sluit ze dat het toch wel even tijd wordt om uit te puffen, ondanks aansporingen van 'ome Theo', die net als zus Yessica (11) al door naast haar in het water ligt. „Volgens de offciële regels mag dit", aldus Reedijk, „als het maar niet te lang duurt. Maar wanneer ze bij het reguliere afzwemmen tussendoor de rand zou vastpakken, dan krijg je gegarandeerd andere kinderen die het ook doen en is het hek van de dam. Of wat denk je van ouders die (achteraf) be zwaar maken: 'waarom zij wel en mijn kind niet!'" Geen weggevertje Reedijk benadrukt dat de minimale eisen waaraan moet worden voldaan, ook niet in speciale gevallen worden losgelaten. Halen kinderen om wat voor reden niet al le opdrachten, dan krijgen ze een certifi caat voor de onderdelen die wel voldoen de waren. „Het diploma mag geen wegge vertje worden. Voorop staat dat kinderen goed leren zwemmen." Reedijk moet tien jaar terug in zijn herin nering te graven voor de laatste succes volle kandidaat met Down die in Onder dak het zwemdiploma haalde. Voor 'moeilijkere leerlingen' schakelt het ge meentelijk sportcentrum de in Zierikzee woonachtige Sluys in, oud-instructeur van de reddingsbrigade. Hij geeft de kin deren een één-op-éen-begeleiding. Zel den eindigt dat in een mislukking, laat hij weten. „Eén keer tot dusver moest ik er mee stoppen. Twee weken geleden, met een authistisch jongetje. Heel moeilijk." Iris kwam een halfjaar geleden onder zijn hoede. Na goed dertig minuten geeft de examina tor het sein dat hij genoeg heeft gezien. Dat drijven, komt wel goed. En dat Iris nog wat moeite heeft met de paar meter onder water door het zeilgat, is een mo mentopname, zo blijkt even later wanneer de druk van de ketel is. Iris' bescheiden aanhang aan de kant zucht opgelucht. „Een Jobsgeduld moet je hier voor heb ben", zegt haar oma bewonderend over de verrichtingen van Sluys. Iris glimlacht breed, wanneer ze de tas met cadeautjes in de gaten krijgt. Voor het kleurrijke pa piertje met die grote A er op heeft ze dan al lang geen oog meer. Auping blijft bezig. Lees maar. Tot en met 30 november 2002 en tot een maximum van 325,-. Wat kan slapen toch mooi zijn. GOES Vision Store: Morgana De Schipper, Marconistraat 32 GOES De Vlijt Bedden, Beestenmarkt 12 HEINKENSZAND De Jonge/Hoek van Dyke, Stenevate 2 KAPELLE Bas Mar de Jager, Kerkplein 57 ZIERIKZEE Deurloo Meubelen en Bedden, Haringvlietplein 4 ZONNEMAIRE Paauwe, Zuidweg 20 A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32