Geen jeugdsoos in mortuarium PZC Waterschap plant nieuwe meidoorns PZC Kinderen in debat over sportclubs Voorzitter Lété bepleit één Zeeuws bedrijf gesubsidieerde arbeid Kruinings slachthuis mag stuk aanbouwen 13 Reimerswaal komt met compacte begroting SGP, VVD en Leefbaar Reimerswaal tegen aankoop gebouw Rilland Vrachtwagen verliest container Roeiwedstrijden in Middelburg Dansgroep naar Nürnberg Vernielingen aan auto's Bromfietsers krijgen bekeuring Woonwagen moet snel weg Jongetje wint kleurwedstrijd Nieuw kinderprogramma Cool FM Dijkleger waterschap opgeheven Jouw nieuwe droomauto vinden vanuit je luie stoel? (fi) AutoTrack.nl agenda Goes viert Interculturele Vrouwendag donderdag 10 oktober 2002 door Rob Paardekam KRUININGEN - Drie dikke boekwerken, die samen meer dan vijfhonderd pagina's tel len. Dat is de Reimerswaalse begroting voor het jaar 2003. Het gemeentebestuur besefte dat geen enkele bewoner zich daaraan waagt en kwam met een compacte begroting. Het handzame boekje werd giste ren door wethouder J. Jansen uitgereikt aan de leden van de commissie financiën. Op niet meer dan 27 halve A4-tjes wordt op een heldere manier uitgelegd wat de gemeente in 2003 van plan is en waarom. De leuke, maar ook de minder leu ke zaken. Zoals de verhoging van de onroerende zaakbelas ting bijvoorbeeld. De gemeen te haast zich te zeggen dat deze alleen wordt verhoogd met het prijsindexcijfer. „Zonder die aanpassing kan de gemeente gewoon minder doen, want al les wordt duurder." Verder worden enkele grote projecten kort beschreven, is er een overzicht van de belang rijkste investeringen en staan de adressen en telefoonnum mers van alle raadsleden in het boekje. Grafiekjes en foto's complete ren het boekje, dat voor veel Reimerswalers beter te verte ren zal zijn dan de echte begro ting. De 'leesbare begroting' wordt onder meer verspreid via scho len en bibliotheken. Als de re acties positief zijn, wil de ge meente ook de komende jaren een compacte versie uitbren gen. door Rob Paardekam RILLAND - Er komt zo goed als zeker geen jeugdsoos in het voormalige mortuarium aan de Cromvlietstraat in Rilland. SGP, WD en Leefbaar Rei merswaal lieten dinsdag tijdens de vergadering van de commis sie welzijn weten tegen de aan koop van het gebouw te zijn. De stichting Rilland Jeugd Ver maak (RJV) wil in het voormali ge mortuarium drie keer per week activiteiten gaan organi seren voor de jeugd van twaalf tot zestien jaar. Dat zou moeten gebeuren op woensdagmiddag en vrijdag- en zaterdagavond. Het gemeentebestuur wil de RJV een kans geven en het ge bouw voor zo'n veertienduizend THOLEN - Op de Oud Vossemeersedijk in Tho- len is gistermiddag een container van een vracht wagen afgevallen. Doordat de opzetbak niet was verankerd met zoge noemde pinlocks begon deze te schuiven en schoof de opzetbak van het on derstel af. Hierdoor kwam de opzetbak op het weg dek terecht. De Oud Vos semeersedijk is geduren de enkele uren afgesloten geweest voor alle verkeer. MIDDELBURG - De Zeeuwse waterscouts houden zaterdag de jaarlijkse roeiwedstrijden in het Arnekanaal bij Middelburg. Er doen 56 ploegen mee, met in totaal 363 waterscouts en him leiding, van dertien groepen uit Zeeland en West-Brabant. Er wordt gestreden in vijf klas sen. De wedstrijden beginnen om 12 uur. Om 16 uur vindt de prijsuitreiking plaats. De wedstrijden zijn georgani seerd door de Paul Krüger zee- verkennersgroep uit Middel- buig met medewerking van De Watergeuzen en Scheldezwer- vers uit Vlissingen en de Lutem uitMiddelburg. KRUININGEN - De dansgroep van klederdrachtvereniging Ons Boeregoed uit Kruiningen vertrekt morgen naar Nürnberg om een aantal optredens te ver zorgen op de Nürnberg Fischt- ag. Dat gebeurt op uitnodiging van het Nederlandse Consulaat in de stad. redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl euro aankopen. Op verzoek van de commissie is uitgebreid over leg gevoerd met omwonenden, waarbij beide partijen nader tot elkaar zijn gekomen. Het colle ge wil de gang van zaken na een bepaalde periode onder de loep te nemen om daarna te beslissen of de soos definitief kan blijven. Het ziet er echter naar uit dat er helemaal geen jeugdsoos komt. De drie dwarsliggers hebben verschillende redenen om tegen de aankoop van het gebouwtje te zijn. Leefbaar Reimerswaal vindt het bedrag dat de gemeen te wil betalen te hoog, terwijl de WD het voormalige mortuari um geen geschikt onderkomen vindt. Volgens M. van der Meij- den is het gebouw binnen de kortste keren te klein, als de jeugdsoos een succes wordt. „We willen wel iets voor de jeugd, maar niet daar." De SGP heeft moeite met een passage in het plan die stelt dat 'er op dit moment geen activitei ten op zondag georganiseerd zullen worden'. De partij kan al leen akkoord gaan als zwart op wit komt te staan dat er op die dag nooit activiteiten plaats zullen vinden. V. Janszen zei verder niet gecharmeerd te zijn van de disco-avonden die de RJV wil organiseren. Burgemeester A. Verbree liet weten dat de stichting absoluut geen intentie heeft om op zon dag iets te gaan doen, maar har de garanties kon hij naar eigen zeggen niet geven. „Geef deze mensen het voordeel van de twijfel." Fel A. Beekman (ChristenUnie) reageerde zeer fel toen duidelijk was geworden dat Leefbaar Reimerswaal, SGP en WD, die samen een nipte meerderheid in de raad hebben, tegen aankoop van het gebouw zijn. Hij zei schoon genoeg te hebben van de uitspraak 'er moet iets gebeuren voor de jeugd, maar niet hier'. „Moeten we ze dan in de polder stoppen?", vroeg hij zich ver twijfeld af. „Ik word er cynisch van." Ook Verbree reageerde verbeten: „Als we deze kans voorbij laten gaan, praat dan in het vervolg alsjeblieft niet meer over jeugdbeleid." De kinderen discussieerden over verschillende sporten als judo en hockey en bedachten een naam voor een fictieve sportclub. door Rob Paardekam KRUININGEN - Ergens in Nederland ligt een dorp. Het heet Sporteveen en heeft vijfduizend inwoners, maar nog geen sportvereniging. Scholieren uit de groepen zeven en acht van verschillende basisscholen uit Reimerswaal mochten gisteren hun ideale sportclub voor het fictieve dorp samenstellen. Ruim twintig kinderen verzamelden zich gisteren in het gemeentehuis in Kruinin gen voor het eerste jeugddebat van dit jaar. De oudere jeugd komt later aan de beurt met een echt debat, maar omdat het gisteren om basisschoolleerlingen ging, werd het wat speelser aangepakt. De kinderen werden in vier groepen ver deeld. Twee daarvan moesten hun ideale gymles samenstellen en de andere twee dienden een fictieve sportvereniging voor het dorp Sporteveen op te zetten. Dat laatste moest ook groep drie doen. De meningen over wat nou leuke sporten zijn, bleken sterk verdeeld. Niels Weber uit Waarde en Jeffrey Zoeteweij uit Hansweert vonden breakdance en wor stelen wel wat. „Ik hou van grove spor ten", vertelde Jeffrey. „Lekker een potje vechten, zodat je weet wie de sterkste is." De andere deelnemers wilden wat rusti gere sporten in de fictieve vereniging. Zo moet er volgens Frank Beekman zeker hockey beoefend worden, terwijl Bart Jacobse uit Kruiningen voor judo pleitte. Daniëlle Bal uit Yerseke hield een warm pleidooi voor meisjesvoetbal en Emmy- lie van Kekem uit Rilland zag atletiek wel zitten. Uiteindelijk werd gekozen voor een hele grote vereniging waarin al deze sporten, plus nog een stel andere, beoefend kun nen worden. Toen kwam wellicht het moeilijkste onderdeel: het verzinnen van een naam. Uiteindelijk stemden de zes scholieren unaniem voor S.I.N.V.W., of tewel Sporten is niet voor watjes. Sporteveen vonden ze een leuk dorp, maar de jongeren hadden de gemeente Reimerswaal ook nog wel wat te vertel len over hun echte woonplaats. Bijna al lemaal vonden ze dat de speeltuintjes er maar belabberd bij liggen. „Wij hebben niet eens een schommel en een glijbaan", zei Daniëlle. Verder blijft de skatebaan zeer gewild en ook zouden er meer toe- 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - De politie hield dinsdag avond op de Sinoutskerkseweg bij 's-HeerHendrikskinderen aan, omdat zij vernielingen hadden gepleegd aan twee auto's. Het gaat om drie mannen uit de gemeente Goes van 17 en 20 jaar en een 21-jarige inwoner van de gemeente Borsele. KATS - Bij een bromfietscontrole op de Zandkreekdam bij Kats deelde de politie gisterochtend zeventien bekeuringen uit. Veertien van de 37 gecontroleerde bromfietsen bleken een te hoog vermogen te hebben, waarvan vier ook te veel lawaai produceerden. Drie bestuurders kregen een bon omdat hun voertuig geen of slechte verlichting had. HOEDEKENSKERKE - De gemeente Borssele heeft de eige naar van een woonwagen in Hoedekenskerke gesommeerd die wagen binnen een week weg te halen. De wagen staat op een stukje grond dat de eigenaar van de wagen van de ge meente huurt. De man is een poos geleden uit Hoedekensker ke naar Noord-Beveland verhuisd, maar veblijft regelmatig in de wagen. Daarvoor is geen vergunning verleend. De ge meente Borsele heeft al eerder besloten geen geduld te hebben met dergelijke illegale activiteiten. Als de eigenaar de wagen zelf niet weghaalt, stuurt de gemeente een kraan om die Mus te klaren. De kosten worden dan op de overtreder verhaald. SINT LAURENS - Jasper Hengeveld uit Sint Laurens heeft gisteren een Meurwedstrijd gewonnen. De wedstrijd werd door Emergis gehouden omdat het vandaag de dag van de geestelijke gezondheidszorg is. Het thema dit jaar is 'Kind in de knel', psychische mishandeling en verwaarlozing van ltin- deren. VLISSINGEN - De Walcherse omroep Cool FM begint vanaf zaterdag een nieuw radioprogramma voor Meuter en peuters. 'De Voorleesstoel' wordt elke zaterdag uitgezonden na het nieuws van 8.00 uur en duurt zo'n tien minuten. Het program ma wordt gemaakt in samenwerMng met de stichting Kinder Opvang Walcheren. Doel van het programma is het lezen bij kinderen stimuleren. GOES - Het laatste dijMeger van waterschap Zeeuwse Eilan den is opgeheven. Het leger was nog slechts op beperkte schaal actief in de gemeente Borsele en Reimerswaal. Het om vatte 46 personen in acht groepen, met als voornaamste taak het afsluiten van coupures in binnendijken en spoorwegkrui singen in geval van waternood. De behoefte om het leger in te zetten is in de loop der jaren steeds verder afgenomen. Alleen bij oefeningen wei-den enkele leden nog wel eens opgeroepen. Daardoor nam ook hun betrokkenheid af. Door het verbete ren van de afsluitmiddelen en de inzet van kranen kan voor het afsluiten van de negen coupures tegenwoordig worden volstaan met het aanwijzen van acht medewerkers van het waterschap, die inmiddels zijn benaderd. Het algemeen be stuur stemde gisteravond dan ook in met de opheffing van het dijMeger en het aanpassen van het draaiboek dijkbewaking. foto Willem Mieras stellen in de gymzalen moeten komen. Opvallend genoeg was de deelnemer uit het Meinste dorp het meest tevreden van allemaal. „Bij ons op Oostdijk is er vol doende", aldus Frank. Commando De andere groep die een sportvereniging moest opzetten, bleek tijdens de evalua tie alleen voor tennis en voetbal te heb ben gekozen. „En wat als ik daar nu eens niet van hou", vroeg wethouder J. Jan sen. „Dan ga je maar naar een ander dorp", was het antwoord. De twee groe pen die hun ideale gymles moesten sa menstellen, bleken het uitermate eens met elkaar. Trampolinespringen, tref bal en het spel commando zijn de favoriete bezigheden van de hedendaagse jeugd. door Rolf Bosboom GOES - De meidoorn verdwijnt niet voorgoed op Walcheren. Het algemeen bestuur van wa terschap Zeeuwse Eilanden be sloot gisteravond vrijwel una niem de meidoorn weer in de beplantingsplannen op te ne men. Wel wordt een afstand van minimaal duizend meter aange houden rond fruitteeltbedrij- ven en boomkwekerijen, vanwege het risico van bacte- rievuur. In 1999 deed het waterschaps bestuur de meidoorn in de ban. Een meerdei-heicl van cle toen malige hoofdingelanden was daar voorstander van uit angst voor bacterievuur. Naar aanlei ding van de recente evaluatie van het groenstructuurplan op Walcheren, waar de 'kaalslag' tot veel commotie heeft geleid, is de meidoom echter weer in beeld gekomen. Het idee was aanvankelijk om een zone met een straal van vij f- honderd meter rond fruitbedrij- ven en boomkwekerijen vrij te houden, het dubbele van de af stand die in de evaluatie werd genoemd. Naar aanleiding van de discus sie in de commissie waterkerin gen en wegen deed het dagelijks bestuur het voorstel duizend meter aan te houden. Dit tot on genoegen van de Zeeuwse Mi lieufederatie en de stichting Tuin van Zeeland. R. Lambeck vond het oorspronkelijke idee van 500 meter 'zeer acceptabel'. Een verdere verruiming is vol gens hem 'totaal niet effectief', omdat de zones dan ook tuinen van particulieren en natuurge bieden gaan overlappen. „Dat leidt tot niets." Lambeck stemde desondanks niet tegen. De enige die dat wel deed, was J. Roodenburg.Het vergroten van de cirkel naar duizend meter noemde hij een 'draconische maatregel'.Roo- denburg vond dat er sprake was van een overdreven angst voor bacterievuur. Demagogisch Dagelijks bestuurder B. van de Hoef parodieerde het 'demago gische praatje' van Rooden- burg. „Het resultaat telt en dat is dat er weer meidoorns kunnen worden aangeplant." Op het moment dat wegen aan de beurt zijn in het kader van het groen structuurplan worden alleen meidoorns gekapt als ze te dicht bij fruitbedrijven staan of als ze niet kunnen blijven staan met het oog op de aanpak van de iep ziekte. Maar per saldo, zo zei Van de Hoef, is de uitkomst po sitief. Advertentie De autosite voor heel Nederland door Rob Paardekam KRUININGEN - De provincie gaat akkoord met de uitbreiding van slachthuis Nieuwenhuijse aan het Kaasgat in Kruiningen. Het negatieve advies van de VROM-inspecteur wordt door Gedeputeerde Staten terzijde geschoven. Het Kruiningse slachthuis is het enige in de wijde omgeving dat noodslachtingen mag verrich ten. De eigenaar zegt dat uit breiding van zijn bedrijf nood zakelijk is om in de toekomst aangemerkt te kunnen blijven als erkende noodslachtplaats. Strengere EU-richtlijnen met betrekking tot voedselveilig heid en dierenwelzijn maken de komst van een tweede slachtlo- doorRon Magnée VLISSINGEN - Voorzitter H. de Haas van het integratiebedrijf Lété in Middelburg wil één in stelling voor heel Zeeland. Nu is op elk eiland nog een ander be drijf actief. De jongste bezuini gingen op gesubsidieerde ar beid nopen tot samenwerking, meent De Haas. Voorlopig krijgt hij nog geen bijval. „Nu zijn er nog tal van bedrij ven actief in Zeeland. Zo is er de Dethon in Zeeuws-Vlaanderen en De Betho op de Bevelanden. Allemaal met een eigen directie en bijvoorbeeld een eigen afde ling personeelszaken. Dat kan veel efficiënter." Aldus het plei dooi van voorzitter H. de Haas van het Walcherse integratiebe drijf Lété. De Haas is daarnaast ook wethouder van Vlissingen. Twee jaar geleden gingen de Werkplaatsen Walcheren en de Stichting Werkgelegenheids projecten Walcheren samen tot Lété. Een voorbeeld van een ge slaagde fusie, vindt De Haas. Dit sterkte hem in de gedachte dat een verdere schaalvergro ting nuttig en noodzakelijk is. „Onze provincie is te Mein voor allemaal zelfstandige bedrij- kaal en extra stallingsruimte noodzakelijk. Omdat het aantal noodslachtin gen niet voldoende is voor een rendabele bedrijfsvoering, ver richt Nieuwenhuijse ook slach tingen van gezonde dieren. Beide zaken moeten strikt ge scheiden gebeuren, wat de noodzaak van een tweede slachtlokaal en stallingsruimte onderstreept. De inspecteur van het ministe rie van VROM heeft Gedepu teerde Staten (GS) negatief ge adviseerd over de uitbreiding van het slachthuis. GS erken nen dat er meer dan de wettelijk voorgeschreven twintig procent wordt bijgebouw, maar vinden dat geen bezwaar, omdat het slachthuis een belangrijke re gionale functie vervult. 1 STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES - Zeelandhallen, 10.00-17.00 uur: Stoffenbeurs; Sportpunt Zeeland, 13.00-14.35 uur: Linedance door Country Club The Sounthern Riders; Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur: Technika 10 voor meisjes van 10 t/m 12 jaar; HEINKENSZAND - De Stenge, 13.30- 15.30 uur: Sport- en spelinstuif voor kin deren van 4 tot 12 jaar; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voorcara-patiënten; Gemeentehuis, 20.00 uur: Poëzievoor- stelling met muzikale begeleiding; KLOETINGE - Amicitia, 19.00 uur: Postze gelavond filatelistenvereniging De Be velanden; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartcompetitie senioren; Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie vergadering wonen en milieu; THOLEN - Kreeftenstraat 11, 20.00 uur: Informatieavond over borstvoeding; YERSEKE - Gymnastiekzaal, 20.00-21.00 uur: Gymnastiekvereniging VZOS, be wegen op maat. ven", stelt De Haas. „De Zeeuw se schaal zorgt ervoor dat je met Meine aantallen te maken hebt. Elders in Nederland zie je be drijven met drie- tot vierdui zend werknemers. Lété heeft er op dit moment acht- negen hon derd in dienst.Maar niet alleen biedt samengaan schaalvoorde len, zo betoogt De Haas, ook het beleid van de nieuwe regering noopt tot nadere samenwer king. Onlangs pleitte verant woordelijk staatssecretaris Rutte immers voor een vacatu restop op de zogeheten in stroom/doorstroombanen, be ter bekend als Melkertbanen. In totaal verdwijnen er volgend jaar twintigduizend van derge lijke gesubsidieerde banen. „Er word flink gesneden in dit soort arbeid. Of dit nou zo'n goede stap is, moet nog maar worden bezien. Als je ziet hoeveel men sen er naar reguliere banen doorstromen, is het heel succes vol." Overigens wil De Haas eerst een studie naar een mogelijke schaalvergroting in Zeeland. „Sommige collega-bedrijven denken meteen aan een fusie, maar ik wil eerst de voor- en na delen van een samengaan in ventariseren." Maar zelfs daarvoor heeft hij geen steun gekregen van de andere integra- tiebedrijven. „Die denken: 'Het gaat toch prima zo?' Maar laten we eerst even de feiten op een rij zetten, dan kunnen we vandaar- uit de discussie voeren." GOES - De jaarlijkse Zeeuwse Interculturele Vrouwendag vindt dit jaar plaats in het Groencollege in Goes. Rond het thema 'gewoonten en gebruiken' wordt op zaterdag 2 november van 13.00 tot 20.00 uur gediscussieerd, worden workshops gehouden en vinden optredens plaats. De Intercul turele Vrouwendag beleeft de twaalfde editie. Ieder jaar doen ongeveer driehonderd vrouwen mee. Voor kinderen tot vier jaar is kinderopvang aanwezig, mits dat voor 15 oktober wordt aan gevraagd. Voor kinderen van vijf tot en met twaalf zijn er sport- en spelactiviteiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31