Rouw kent verschillende vormen PZC Primeur in glaskunst Jazz-at-Ki in Porgy Bess Zeeuws politiekorps vervangt wagenpark Nieuwe cd Engel Reinhoudt klinkt anders dan voorgangers 12 EEN VOETZORG MINDER Berkhout schoenmodes Voorstelling afgelast Schilderij Koekkoek wordt geveild bij Sotheby's Nabestaanden donderdag 10 oktober 2002 door Jacques Cats MIDDELBURG - De politie Zeeland gaat het wagenpark ge leidelijk vervangen. Het straat beeld zal niet langer worden be paald door surveillanceauto's van het merk Volkswagen. En kele andere merken hebben de voorkeur gekregen. In de ko mende maanden wordt bepaald met welk type auto de politie Zeeland uiteindelijk op de weg zal komen. Het wagenpark van de Zeeuwse korps omvat onge veer 275 auto's. Er ligt een plan om dat aantal omlaag te bren gen. De politie Zeeland heeft niet zelfstandig kunnen bepalen met wat voor materiaal men voort aan wil uitrukken. Een landelij ke projectgroep heeft totaal 24 merken de revue laten passeren. Uiteindelijk zijn er zes goed ge noeg bevonden om het predi kaat 'politiewagen' te kunnen voeren. Dat zijn Ford, Merce des, Opel, Toyota, Volvo en Mit subishi. Voor de aanschaf van nieuwe auto's voor de noodhulp moet uit deze merken worden gekozen. Voor aanschaf van an dere dienstwagens bestaat een ruimere keuze. Eerder mochten korpsen zelf standig zaken doen met de autoleveranciers. Thans geldt een gezamenlijke inkoop van politievoertuigen. Korpsen mo gen wel zelf aangeven met welk merk men het liefst op pad gaat. Over het hele land verspreid rij. den er 13.000 politievoertuigen rond. De drastische beperking van het aantal merken waaruit de politiekorpsen thans moger. kiezen, leidt tot een besparing van acht miljoen euro. Bij de selectie hebben lage aan schafprijzen, restwaardegaran- tie en verlenging van garantie termijnen een gewichtige rol gespeeld. De Volkswagen wordt niet onmiddellijk aan de kant gezet. Vervanging vindt plaats als een politieauto is'af geschreven. In het voortraject rond de aan schaf van nieuwe auto's bij de politie Zeeland is waarnemend burgemeester D. Burgers van Middelburg als beheerder van het Zeeuwse korps vorig jaar nog even over de tong gegaan. Hem werd belangenverstrenge ling aangewreven bij bespre kingen over de mogelijke aan schaf van lease-auto's bij een bedrijf waarvoor hij als advi seur optrad. In de gemeenteraad werden kritische wagen ge steld. Het Openbaar Ministerie zag uiteindelijk geen aanleiding voor een strafrechtelijk onder zoek naar de handelwijze van de waarnemend burgemeester. Advertentie Heeft u: VOETPROBLEMEN? LOSSE STEUNZOLEN? Wij hebben een uitgebreid assortiment in verschillende breedte maten. Nieuw: wijdte K Zuidstraat 6 Sas van Gent Tel. 0115-451562 Ganzepoortstraat 19 Goes Tel. 0113-221430 Engel Reinhoudt werkte op Gewoon samen met Ambras, Champag ne Charlie, LSDiek-collectief. foto Dirk Jan Gjeltema door Mieke van der Jaqt 's-HEERENHOEK - Engel Reinhoudt heeft een nieuwe cd uitgebracht. Gewoon, heet die, maar het is niet precies de mu ziek die we van Engel Rein houdt gewoon zijn. Wel liedjes in Bevelands dialect, maar deze keer heel anders gearrangeerd. Er staat één versje op dat we al kenden. Het gaat over Koop ventje Flupje en het stond ook op de lp Vrouwe, vrouwe, koop toch wat, Reinhoudts eerste- ling. ,,Ik was niet meer tevreden over de muziek van toen, zeker om dat ik nu heb samengewerkt met verschillende groepen: Ambras, natuurlijk, Champagne Charlie en het LSDiek-collectief, een band die tijdens het maken van deze cd is ontstaan." Met het binnenhalen van bla zers, jazz- en popinstrumenten, heeft Engel Reinhoudt zijn trouwe gitaar nog niet verlaten. „Ik treed vaak op voor kleine clubjes en dan werkt een zware begeleiding helemaal niet. Deze liedjes kunnen gewoon op het krukje, tussen de mensen. Be halve het nummer Da'e komt de muziek, dat kan niet zonder de blazers." Het zijn meest opgewekte vers jes, die de troubadour op cd heeft gezet. Over dagelijkse din gen: Tc Zou zo graag een liedje zienge, Geef mien mae Zeeuws, over heimwee, voorjaarskrie bels, in de wolken, over de ka chel die van 't zolder moet, een slaapliedjes en een afscheids liedje. Wat zwaardere onder werpen zitten er ook een paar tussen. Duzend keer bijvoor beeld, over een weduwnaar die in alle kleine dingen z'n vrouw nog zo mist, of Schufelduumpje over een ongelukkige die altijd maar z'n centen telt, en over Bram van de Linde, die een suf fig bestaan inruilde voor de vrij - heid van de vagebond. Eén lied je is een beetje actueel. Het gaat over de boot: „Me sliere liever over 't waêeter/ dan da me rie onder de grond/ Liever een buitje uut d'n emel/ dan een lek- jein 'tplafond..."Een odeaan de PSD dus, die binnenkort ver dwijnt. Begeleiding Dat het allemaal anders dan an ders klinkt, komt door de bege leiding. „Met Ambras treed ik natuurlijk vaker op, maar ik wilde ook eens iets met blazers. Via Harrie van de Wekken groeide een heel speciale band aan elkaar: Nick van Raaij kwam erbij, Anne Marijke de Jong. Die had weer een dochter die cello speelde en zelfs mijn zoon, onze Emiel, kreeg aardig heid in mijn muziek en kwam meeblazen. Het werd het LS Diek-collectief, omdat alles in het kerkje van Ellesdiek is opge nomen." Hij zocht ook contact met Champagne Charlie, een band die zo geroutineerd bleek dat al ledrie de nummers in één keer konden worden opgenomen. „Zo is het een afwisselend ge heel geworden met mijn teksten en verschillende muziek." 'Gewoon' is voor 19,50 euro te koop bij de Drukkery in Middelburg, de Koperen Tuin in Goes, Boekhandel Dieleman in Tholen en bij Deltadisk in Zierikzee. Zelf verkoopt Engel Reinhoudt zijn cd's bij zijn optredens. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Serviceclub Kiwanis Axel Zeeuws-Vlaan- deren houdt vrijdag 25 oktober voor de vijftiende keer het Jazz- at-Ki-evenement in de Terneu- zense jazzclub Porgy Bess. Kiwanis heeft twee jazz-acts gecontracteerd: de Reunion Jazzband met zangeres Lils Mackintosh en het Trio Erik Bakker. De Reunion Jazzband bestaat uit voormalige leden van de Dutch Swing College Band. Dat oi'kest ging in 1960 op professionele voet verder, waarna een aantal leden de voorkeur gaf aan een andere loopbaan. Zij richtten in 1966 de Reunion Jazzband op. Het orkest streeft ernaar de karak teristieke sound van de Dutch Swing College Band uit de vijf tiger jaren te laten voortleven. Zangeres Lils Mackintosh maakte furore in zang- en mu ziekspektakels als Hair (1972), Hard rose knal blauw (1983), Ik Jan Cremer (1984) en Barnum (1989). Daarnaast ontwikkelde ze zich tot een j azz- en blueszan - geres met internationale allure. Zo trad zij vier keer aan op het North Sea Jazz Festival. Mack intosh laatste album Black Girl werd geproduceerd door Hans Dulfer. Voor dit schijfje, dat een eerbetoon is aan de overleden blueszanger en gitarist Huddie Ledbetter, ontving Mackintosh twee jaar geleden een Edison. Het Trio Erik Bakker wordt naast Bakker (bugel) gevormd door Wout Hendriks (piano) en Mary Hehuat (bas). Hun reper toire bevat zowel oud als nieuw jazzmateriaal. Ook Latijns- Amerikaanse en popinvloeden klinken door in de sound van het trio. De jazz-avond begint om 20.00 uur. De opbrengst van de concert avond komt ten goede aan ver pleeghuis De Stelle in Oostburg. Het verpleeghuis wil een 'snoe- MIDDELBURG - De voorstel ling School for Fools van For- malny Baltic House Theatre Sint Petersburg gaat vanavond in de Stadsschouwburg in Mid delburg niet door. De show is af gelast vanwege een te geringe belangstelling. zeiruimte' inrichten. Snoezelen is gericht op het leggen van con tact met ernstig demente men- Een verblijf in de snoezelruimte is vooral bedoeld om de zintui gen te stimuleren, waardoor zorgverleners contact kunnen krijgen met patiënten clie zich niet meer verbaal kunnen uiten. AMSTERDAM - Een schilderij van de in Mid delburg geboren Barend Cornelis Koekkoek (1803- 1862) is dinsdag 22 okto ber een van de topstukken van de veiling van negen- tiende-eeuwse Europese schilderijen bij Sotheby's in Amsterdam. Het is ge schilderd in olieverf op paneel en stelt schaatsers met paard en slee op het ijs voor. De richtprijs is 270.000 tot 300.000 euro. Koekkoek stond bekend als de prins der land schapsschilders. Hij ver huisde in 1834 naar het Duitse Kleef. Prominen ten als koning Willem III en tsaar Alexander II kochten zijn monumenta le schilderijen. In 1841 richtte Koekkoek zijn ei gen schildersacademie op, het Zeichen Collegi um. Onder zijn leerlingen bevonden zich onder an deren Barend Klombeek, Alexander Daiwaille, Frederik M. Kruseman en zijn broer Marianus Adri- anus Koekkoek. Zo werd het fundament gelegd voor de Kleefse Roman tiek, een stijl die van grote invloed was op de Hol landse landschapsschil derkunst. De kijkdagen, vooraf gaand aan de veiling! worden gehouden op wij dag 18 oktobervan 10.00- 20.00 uur en zaterdag 19 tot en met maandag 21 ok tober van 10.00-16.00 uur. sterven. „Heel veel mensen die ik mee maak in dit huis, hebben nog gelegen heid om dingen af te ronden met el kaar. Bij een acute dood kan dat niet". Van den Berg was dezer dagen gast spreker op een door Slachtofferhulp Zeeland belegde informatieavond over verlies en rouw voor nabestaan den van verkeersslachtoffers en mis drijven en voor lotgenotengroepen van nabestaanden. Het blijkt dat mensen zeer verschillend rouwen. Dat kan te maken hebben met de manier waarop cle dood iemands leven is bin nengekomen. „Als dat plotseling ge beurt, ben je daar nauwelijks op voor bereid." De rouw is volgens Van Den Berg ook anders als geweld een rol speelt bij de dood. Daarnaast is er ver schil in rouw wanneer iemand door een fout van een ander omkomt in het verkeer of juist door eigen onvoor zichtigheid het leven heeft gelaten in het verkeer. Als het laatste het geval is, is dat voor de nabestaanden buitengewoon inge wikkeld", meent de pastor. „Je zit dan met een dubbelheid van gevoelens. Aan de ene kant is er het geweldige ge kunst cultuur Gedenktekens in de berm zijn een verschijnsel in opkomst. foto Lex de Meester mis. Anderzijds is er een boosheid: waarom heb je ook niet uitgekeken?" Maar er kunnen bij nabestaanden net zo goed gevoelens van woede worden opgeroepen als een dierbare door on verantwoord gedrag van een mede weggebruiker komt te overlijden. „Woede is er bij sterven na een zware ziekte ook welmaar dan is het minder ruw." Fantaseren Het realiseren dat het echt waar is wat er is gebeurd, wordt, zo is Van den Berg uit de vele contacten gebleken, veel moeilijker als nabestaanden de overledene niet meer hebben kunnen zien omdat de gevolgen van het onge val te ernstig waren. 'Ik heb alleen maar afscheid kunnen nemen van een kist', heeft iemand de pastor wel eens voorgehouden. „We willen mensen het liefst sparen voor die beelden. Maar als mensen iemand niet kunnen zien, gaan ze soms erg fantaseren. En die fantasiebeelden kunnen wel eens veel afschuwelijker zijn dan de wer kelijkheid was." Het tonen van een slachtoffer dient wel zorgvuldig te worden voorbereid. Dat kan door aan te geven hoe iemand er ongeveer bij ligt. „Zo kunnen nabe staanden naar dat moment worden toegeleid." De pastor signaleert een grote op komst van allerlei gedenktekens in wegbermen op plekken waar dodelij ke ongevallen hebben plaats gegre pen. Wegbeheex-ders werken over het algemeen soepel mee. Er kan bij nabestaanden soms ook een grote be hoefte bestaan om naar zo'n plek toe te gaan. „Sommige mensen hebben dat nodig. Het beroerde voor heel veel mensen in de rouw is dat anderen, die er vex'der vanaf staan, beginnen te zeggen wat normaal en niet normaal is. Dat maakt mensen nog onzekerder dan ze al zijn. Laat de nabestaanden maar luistei'en naar hun eigen gevoelens en doen wat zij vinden dat bij hen past. Het gaat er bij rouw immers om dat mensen zich kunnen hervinden." Het geloof biedt voor sommigen een houvast. Rituelen kunnen helpen, weer anderen putten er zin uit. Maar het geloof kan ook storend werken. Dat gebeurt voox-al als anderen van buitenaf zinsduidingen aam-eiken die helemaal niet bij een nabestaande passen en veel te weinig lui steren naar het gemis en de pijn. Het verliezen van een kind noemt Van den Berg het meest traumatische wat een mens kan overkomen. „Een kind is het meest van jezelf. Daar heb je je dromen en je verwachtingen in gelegd. Voor ontzet tend veel mensen is een kind een uiter ste vervulling van hun leven. Als je een kind kwijt raakt, raak je heel veel van jezelf kwijt." door Anita Tournois TERNEUZEN - In galerie Echo Audio is momenteel een Zeeuws-Vlaamse primeur te zien op het gebied van glas kunst. Tot eind oktober wordt daar werk van Leslie Martin ge- exposeerd, die bij het maken van haar hangers en objecten veelvuldig gebruik heeft ge maakt door middel van fusen, een bijzondere manier van sa mensmelten van glas. Naast fusen maakt de kunstenares ge bruik van glas-in-lood, zand stralen en brandschilderen. Leslie Martin wex-d geboren in Gi'oot-Brittanië. Een vakantie in Nederland beviel haar echter zo goed, dat ze zich na enige om zwervingen in Tei-neuzen heeft gevestigd. Ze studeerde aan de universiteit van Glasgow, waar ze haar Mas ters of Arts degree behaalde. In Brugge volgde ze een opleiding tot kunstglazenier. Na aanvankelijk eerst met het traditionele glas-in-lood en glasschildex-en gewerkt te heb ben, verlaat ze steeds meer het geëffende pad en gaat expex-i- menteren. In haar meest recente wei'k maakt ze gebruik van fu sen en zandstralen. Martin: „Ik hou van fusing. Beheersing van de oven, de juiste temperatuur en baktijd zijn hiervoor heel be- langx-ijk. Met deze manier van werken verkrijg ik het door mij beoogde effect." De getoonde ontwerpen laten zien dat Martin weet wat ze doet. Ze laat het materiaal op ei gen wijze tot zijn recht komen. De gebruikte primaire kleuren liggen op elkaar, zonder in el kaar te smelten. Door het toe passen van sterk tegengestelde tinten wordt contrast en dyna miek veikx-egen. Doordat het glas het licht weex-kaatst, ont staat steeds een subtiele veran dering in kleur en diepte. De geometrie in haar werk schept rust. Vormen die steeds terugkeren zijn vierkanten, cirkels, op el kaar gestapelde kleine recht hoekjes en dwars overlopende puntige uitstekels. Het is de combinatie van kleur en ab stracte vormgeving die deze vorm van glaskunst eigentijds en speciaal maken. Finishing touch Op de vraag hoe haar ontwer pen ontstaan, antwoordt Mal tin: „Ik heb niet zo zeer een vooropgezet plan, al doende ontstaat het ontwerp. Zelfs een van de vloer opgeraapt stukje glas kan de finishing touch zijn. Na het bakken krijgt mijn wexk vaak pas een titel. Ook de ver kregen kleur kan hiervoor van belang zijn." Zo is Ice een hanger, waarop kleine ijzig blauwe vierkantjes en strak vormgegeven pegels zijn aangebracht in naturel met blauw, uitlopend op een scherpe punt. Infra Red is een natui-el glasobject, waarin een rood vierkant met daarop zwarte pij len overdwai's aangebracht op het vurige vlak. In Stairway to Heaven I, II en IIIglas-in-lood en fusen met verschillende kleurstellingen, vormt een cir kel het middelpunt, naast op el kaar gestapelde vlakjes in blau we tinten - een soort trapjes vormend - golfpatronen en een koxrelpatroon. De titel verwijst naar het gelijknamige nummer van de popgroep Led Zeppelin, waar Martin fan van is. Spelletje Snakes and ladders is de naam van een Engels spelletje, een ti tel die eveneens nadien aan het werk werd toebedacht. In Wo men wordt het vrouwelijk te ken, sterk uitvergroot in zwaxd, vergezeld van vele kleine man nelijke belagers in de vorm van marxnelijke tekentjes. Apen staartjes voor een ruitjespa troon staan model voor een zeer hedendaags ontwex-p. Bubbles is een eetbord met een sterk Oosterse vormgeving. Leslie MaiTin exposeerde eerder bij Gandalf Gallery en Bizarre Bazaar in Londen, alsook in Edinburgh en Glasgow. Tentoonstelling t/m 26 oktober in Echo Audio, de Jongestraat 1 in Terneuzen. Openingstijden: di. t/m vr. van 12.30 - 18.00 uur, vr. ook van 19.00 - 21.00 uur, za. van 10.00 - 17.00 uur. door Jacques Cats GOES - „Ik heb een geweldige hekel aan de opmerking dat de plotselinge dood een mooie dood is. Voor nabe staanden is dat een gruwelijke dood, omdat er geen gelegenheid is geweest om afscheid te nemen."Deze kritische kanttekening is van pastor Marinns van den Berg. Hij is jaren geleden af gestudeerd op het onderwerp rouw en wat het betekent om een groot verlies mee te maken. Bij zijn wex'k in het Rotterdamse ver pleeghuis IJsselmonden heeft de pas tor nauw te maken met uitbehandelde patiënten die in het verpleeghuis hun laatste levensdagen doorbrengen om dat ze om uiteenlopende redenen niet thuis of in een ziekenhuis kunnen Infra Red door Leslie Martin, opgebouwd uit verschillende kleuren glas. foto Charles Strijd Liedjes in Zeeuws dialect van Engel Reinhoudt y met muztós van Ambras, Champagne Charlie en heeL.S.DievColletbc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30