PZC Goese leerlingen boos op gemeente Sapperdeflap is een twijfelgeval 11 Goes' museum krijgt andere naam rv n v Spreeuwen in vogelvlucht Bonneterieweek Gimbrèie Kinderen mogen nieuwe school niet in omdat gebouw te klein is - -fffim- f éi ■JÊSttmt V KV y éfémL WBÊBtm, -I*'- Vlissingen zoekt uitbater bordeel zeeuwse almanak Ring BEVELANDEN/THOLEN donderdag 10 oktober 2002 rloor Rolf Bosboom GOES - Leerlingen van de Prin ses Beatrixschool in Goes zijn in opstand gekomen. Twee groe pen van de school mogen niet naar de nieuwe brede school in Goes-Zuid, die deze maand in gebruik wordt genomen, maar worden verspreid over twee lo caties elders in de wijk. De boze kinderen boden wethouder M. 't Hart (onderwijs) gistermiddag een petitie aan. De brede school in de nieuwe wijk Ouverture wordt het geza menlijke onderkomen van de Prinses Beatrixschool, basis school de Zuidwesthoek en Kin deropvang De Bevelanden. Het complex, met 22 lokalen, wordt jnorgen om 10.00 uur officieel (Advertentie Kinderboeken week Ay Ay Kapitein gratis bij aankoop van 8,88 aan kinderboeken Boris en het woeste water, door Rindert Kromhout vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu pompoensoep en tilapiafilet of Indiase curry met basmatirijst en yoghurt met honing voor €11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 12 oktober 10.00-16.00 u'ur voorronde N.K. Kolonisten van Catan 14.30-16.30 Rob en Willy zo aan de westkust van Nederland 16.00-16.30 uur ^Paul van Vliet signeert zijn kindercd Buster Benjamin voor UNICEF kijk ook op www.drukkeriimiddelbure.nl defstllTO Win kei MMS KERY Beeld Geluid tfnminMn Advertentie Grand Hotel Arion Tel.: 0118-410502 opgeleverd, zo maakte de ge meente gisteren bekend. Na de herfstvakantie nemen de scho len hun intrek in het gebouw. Dat geldt niet voor alle leerlin gen, want het gebouw blijkt nu al te klein te zijn. Aan de bouw van twee zogeheten schoolwo- ningen nabij de brede school, die bedoeld zijn om pieken in het leerlingenaantal op te van gen, moet nog worden begon nen. Leerlingen van de groepen zes en acht van de Beatrixschool moeten daarom elders worden ondergebracht. Deze week kre gen zij te horen dat ze na de herfstvakantie niet naar de nieuwbouw gaan, maar naar lo kalen bij gebouw De Zon in de buurt van winkelcentrum De Bussel en bij montessorischool De Basis. Vooral voor de leerlingen van groep acht is dat zuur, aange zien het hun laatste jaar is. Ze hadden zich erop verheugd naai de nieuwbouw te gaan, maar zullen dat pand nauwelijks van binnen zien. Reclen voor hen om een protestactie te beginnen. 'De brede school is klaar, maar er is geen plaats voor ons. Laat ons nog dat ene kleine jaartje van ons nieuwe schoolgebouw genieten', staat er in de petitie die zij aan wethouder 't Hart aanboden. ,.We hebben zeven jaar gehoord dat we een nieuw gebouw krijgen", zegt Tom Ko- le, één van de leerlingen. „Het is heel mooi geworden, maar nu mogen wij er niet in! Acties Ook de ouders zijn verontwaar digd. Zij vinden het onbegrijpe lijk dat bij het begin van de brede school, die juist beoogt voorzieningen onder één dak te brengen, de kinderen van de Beatrixschool worden ver spreid over drie locaties. Zij vre zen voor een onwerkbare situa tie, zowel voor het personeel als voor de ouders zelf. „Als er geen bevredigende oplossing komt, dan beraden we ons op acties", zei een van hen gisteren. Volgens de ouderraad is er een goede oplossing mogelijk. De noodlokalen bij de Zuidwest hoek zouden kunnen worden verplaatst naar het schoolplein van de nieuwbouw. Dan zitten de leerlingen toch bij elkaar. Het bestemmingsplan laat echter geen bouwwerken op het plein toe. Om die reden is er ook geen overkapte fietsenstalling bij de school. 't Hart zei dat de problemen zijn veroorzaakt doordat de progno ses van het aantal leex-lingen op de Beatrixschool, zoals die en kele jaren geleden zijn opge steld, niet blijken te kloppen. Dat zou pas onlangs aan het licht zijn gekomen. De ouder raad stelt dat dit al veel langer bekend is. De wethouder kon gisteren geen concrete toezeggingen doen. „We proberen als een speer een oplossing te vinden. Daarvoor ben ik in gesprek met het schoolbestuur." Vorige week bleek er ook al gro te onrust te zijn over de veilig heid rondom de brede school. Vooral het nog ontbreken van een afscheiding langs het vele water in het gebied, baarde ou ders zorgen. De verwachting is dat daarvoor op korte termijn een oplossing wordt gevonden. X* >- v V>W X' V ZIERIKZEE - Ze schijnen niet overal kaars gezelschap op een plek waar ze on- met z'n allen. Dan is de lucht opeens vol welkom te zijn, vanwege hun vraatzucht, gestoord kunnen rusten. En als er dan iets zwarte spikkels. Net of 'n reus een handje In grote aantallen strijken ze neer, overal is dat hen opschrikt - een blaffende hond, spreeuwen de lucht in heeft gegooid, waar wat te halen valt. Of ze zoeken el- een brullende tractor - doen ze het ook foto Marijke Folkertsma door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - Het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes heet voortaan Histo risch Museum De Bevelanden. De gemeenschappelijke rege ling waaronder ook het Fruit teeltmuseum in Kapelle valt, blijft gewoon Zuid- en Noord- Beveland heten. Een nieuwe naam is nodig om het onderscheid tussen beide musea duidelijk te maken. Bo vendien was het nogal een lange naam en het impliceert meer nog dan de nieuwe naam, dat het om alle gemeenten op de Be velanden gaat. Dat is niet zo, want Reimerswaal is met het Schelpdiermuseum in Yerseke uit de regeling gestapt. Het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling ging akkoord met de nieuwe naam, een voorstel van D. Eve- leens, die tevens werd benoemd tot secretaris. A. van Nes, die die functie de afgelopen jaren heeft vervuld, nam afscheid. In de aanloop tot een ver nieuwd, verbouwd en anders in gericht museum, leek het het be stuur verstandig om zo snel mogelijk de naam Historisch Museum te gaan gebruiken. De vertegenwoordigers uit de ge meentebesturen spraken af niet flauw te gaan doen over Rei merswaal. Als iets, een stuk of een thema, interessant genoeg is, maar toevallig uit Rilland komt, wil het bestuur het zeker niet weren. De gemeente Reimerswaal heeft de directie onlangs verzocht te bezien of er nog gemeentelijk bezit van Reimerswaal in de col lectie zit. Dat is niet het geval. Er zijn wel zaken uit Reimers waal in de collectie van het His torisch Museum, maar die zijn op een andere manier dan via de gemeente in Goes terechtgeko men. Schilderij Nu het bestuur het er toch over had: Een paar jaar geleden heeft de gemeenschappelijke regeling een schilderij van de Zeeuwse schilder Vaarzon Morel van de gemeente Reimerswaal gekocht voor het symbolische bedrag van een gulden. Het schilderij, dat een gezicht op de haven van. Yerseke voorstelt en dat door een amateur is overgeschilderd, hangt nog in het Schelpdiermu seum. Voorzitter C. Linssen stelde voor om het voor de zui verheid terug te verkopen aan Reimerswaal. „Dat doen we dan voor het symbolische bedrag van een euro; hebben we toch mooi honderd procent winst. Bij de verhuizing van de spullen uit het museum, die gedurende de i'estauratie, de verbouw en de herinrichting elders onderdak moeten krijgen, is gebleken dat de collectie antiek textiel van het Historisch Museum, besmet is met het wolbeex*tje. Geen aai baar beest, volgens de directeur, nog zelfs geen mot, maar een beestje dat nauwelijks met het blote oog is waar te nemen. Evengoed vreet het zich wel vol met de kostbare stoffen van kle derdrachten en andere kwets bare weefsels. Binnenkort zul len de spullen uit Goes, samen met die van andere musea die last hebben van het wolbeertje, in een vriesveem met een tempe- ratuur lager dan 18 gi'aden, worden opgeslagen. Dat is de enige manier om het vx-aatzuch- tige beestje afdoende te bestrij den. De vex-gadering behandelde gis termiddag in het gemeentehuis van Noox'd- Beveland in Wis- senkerke ook de financiële stukken. Schrik over tekorten op de begroting, naar aanlei ding van koppen in deze krant rond het hai-t van de bestuursle den geslagen, blijkt niet terecht. Op de meerjarenraming is wel een tekort, maar niet eentje die met wat herschikkingen en an ders begroten niet kan worden opgelost. Het museum staat er ondanks een hoog ambitieni veau, best rooskleurig voor. door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN - Als hij op z'n duim slaat, zegt Teunis Bunt hoogstens 'Au!' of 'AAARRRh!'. Zelfs potdomme, potjandosie, gatverdarrie, snotverdomme of sapperdeflap zijn voor hem ta boe. Als voorlichter van de 'Bond te gen het vloeken' heeft hij een broertje dood aan godslasterlij ke taal, vloeken dus. In het verlengde daarvan pakt de Bond ook het tieren tegen de medemens aan. Dat getuigt im mers niet van respect, en het maakt de wereld tot een grim mig oord. Meer dan zeventig procent van de Nederlanders vindt het ver velend als er in hun omgeving gevloekt wordt, zo blijkt uit Ni- po-onderzoek. De strijd voor het herstel van normen en waar den geeft de Bond de wind mee. Wat is het verschil tussen vloeken, schelden, verwen sen en beledigen? „In de strikte definitie is vloe ken het verkeerd gebruiken van de naam van God. Als je de naam van God ledig of ij del, zin loos gebruikt, is het in feite hei ligschennis. Eén van de tien ge boden is: Gij zult zijn Naam niet ijdelgebx'uiken. Gods naam is zo heilig, dat je hem alleen in posi tieve zin en met eerbied mag ge bruiken." VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft nog één ver gunning voor een bordeel te ver geven. De locatie in de Kasteelstraat is sinds anderhalf jaar geen seks- inrichting meer. Het college van burgemeester en wethouders wil wel dat er binnen de ge meentegrenzen twee bordelen blijven. Eén locatie is al aangewezen. Het betreft Night Life aan de Prins Hendrikstraat nabij het NS-station. De nieuwe exploi tant van Night Life moet nog een vergunning aanvragen. Bij de gemeente hebben zich nog geen gegadigden gemeld voor een tweede bordeel. Bier gestolen VLISSINGEN - Onbekenden hebben woensdagavond twee kx-atten bier weggenomen uit de schuur van een woning aan de Margrietenlaan in Vlissingen. In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Breda-Roosendaal 11 t/m 17 okt Den Haag C/HS-Rotterdam C 11 t/m 16 okt Amsterdam C-Hoek van Holland- London (*lnternationaal) 12 okt Amsterdam C-Brussel (*lntemationaal) 12 okt Utrecht C-'s-Hertogenbosch Geldermalsen-Tiel/Leerdam 12 en 13 okt Haarlem-Alkmaar/Amsterdam C 12 en 13 okt Eindhoven-'s-Hertogenbosch/ Tilburg 12 op 13 okt Zoetermeer Stadslijn 14 t/m 18 okt Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - Bel 0900 - 9296 (€0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. De Bond tegen het vloeken heeft zijn grote bekendheid onder meer te danken aan affiches en billboards. (Advertentie) HET IS WEER WOONMAAND BIJ BRUGMAN! KEUKENS BADKAMERS Goes, Marconistraaf 34, Hulst, Absdaalseweg 19 Voor in^er informatie bel 0800 0234560, afkijk op wv/w.bfogman.nl ViqnQ tiuoj Ju gtriuyoorwwwdw de dwyrootn. Druk- u>i /«ifavtp» yoofwouden. Als uitroep is het dus 'uit den boze'. Het moet werkelijk een aanroep zijn. Trouwens, als ie mand de gvd-vloek gebruikt, vraagt de vloeker God om hem te vei'doemen. Dat is nogal wat. Het doet pijn als ik dat hoor." „Schelden wil zeggen: iemand met ruwe woorden beledigen. Met een verwensing wens je ie mand iets naars toe. Typisch voor Nederland is dat het hier vaak ziekten zijn. Ik denk dat het iets te maken heeft met wat taboe is. Gezondheid is in Ne derland een groot goed, daar mag je niet mee spotten. In Zuid-Europa is het ergste wat je kan doen de eerbaarheid van moeders en zusters aanvallen: Je moeder is een hoer „In Scandinavië speelt de dui vel vaak een rol. Beledigen ten slotte, heeft als bijzondex-heid dat het ook in nette woorden kan." „Sommige mensen hebben ver wensingen en beledigingen ove rigens tot een kunst verheven. Bijvoorbeeld de verwensing: 'Ik wens je eeuwige jeuk en te korte armpjes', of de keurige beledi ging: „Uw betoog heeft de diep gang van een hovercraft." Merkt u iets van extra be langstelling voor uw vereni ging? „Dat merkten we al langer. In positieve reacties op wat wij doen en wie wij zijn, ook van mensen zonder christelijke ach tergrond. 'Er moet maar eens wat aan gedaan worden, het loopt de spuigaten uit.' Er is ooit een boekje uitgekomen over de geschiedenis van de bond, onder de naam Een Wonderlijke Club. Mensen zagen ons vroeger mis schien meer als een curiosum, iets waar je lacherig over kon doen. Dat is nu toch wel achter de rug. Uit het laatste Nipo-on- derzoek blijkt dat wij bij 71 pro cent van de bevolking bekend zijn, een percentage waar veel bedrijven alleen maar van kun nen dromen. Slechts 17 procent vindt ons niet sympathiek. Wij hebben ruim 26.000 donateurs en groeien met zeker duizend per jaar." „Wij zijn het bekendst van de affiches op de stations en de bill boards, alleen in Rotterdam af gelopen zomer al vijftig. Die moeten mensen aan het denken zetten en tot bezinning brengen. Verder delen wij informatiema terialen uit op bx-aderieën en jaarmarkten. Sinds februari vo rig jaar is er een fulltime scho lenwerker aangesteld. De aan vragen stromen binnen. Voor ouders hebben wij een aparte brochure, Taalstrijd Thxxis." Mensen moeten toch hun kwaadheid uiten. Wat zegt u zelf als u op uw duim slaat? „Ikzeg 'au!' of 'AAARRRh!' De vraag is of je altijd die kwaad heid zo moet uiten. Waarom niet tot tien tellen? Uit een Ameri kaans onderzoek blijkt dat dat veelgeprezen 'zich uiten' heie foto Richard van Hoek maal niet oplucht, maar nog meer opfokt." Kunnen verbasteringen als potdomme, potjandosie, gat verdarrie en snotverdomme wel door de beugel? „Die raad ik niet aan. Als je je realiseert waar die woorden vandaan komen, zijn ze niet meer zo onschuldig. Waar je de grens bij bastaardvloeken moet leggen, is overigens onduidelijk. Neem nou sapperdeflap, wat de clown Pipo in de gelijknamige jeugdserie altijd zei. Dat is een verbastering van Sacre nom de Dieu, ofwel de naam van God is heilig. Dat is intussen zover af gesleten dat mensen zich er niet meer aan storen." Wat is het alternatief? Ik adviseer: doe er iets opbou- wends mee. Praat iets uit, ga met de hond wandelen, doe push-ups. Word lid van de re gionale werkgroep van de Bond tegen het Vloeken. In Zeeland zijn die er op Walcheren, Zuid- Beveland, Tholen en Schou- wen-Duiveland. Net een maand getrouwd, lag die Vlissingse op een ochtend tevreden in de echtelijke sponde zachtjes te wennen aan weer een nieuwe dag. Haar echtgenoot betrad de slaapkamer met een bedrukt gezicht. „Er is iets wat ik je moet vertellen", begon hij. Het werd haar koud om het hart. Zulke openingszinnen leiden zelden tot zaken die een vrouw horen wil. „Oh nee", dacht ze, „niet nu al!" „Ik ben mijn trouwring kwijt", barstte hij uit. „Ik heb overal gezocht..." Opgelucht liet ze zich weer in de kussens zakken. En glim lachte toegeeflijk. „Gekkie, die hebben we gisteren nog samen naar de juwelier ge bracht. Om te repareren, iveetje nog?" Advertentie GIGANTISCHE HEEL VEEL PULLOVERS, VESTEN, TWINSETS T-SHIRTS *5IQ% korting LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29