Zolder is veel te hoog gegrepen Daar komt Keetie, o nee, het is Fopma PZC Feyenoord staat vol onbegrip voor de rechter Radicale plannen voor Formule 1 Jonge Dekker valt net buiten podium 21 Ook Van Moorsel heeft de wind wel eens tegen NK op zoek naar locatie Geen uitstel Olympisch elftal Leonardo terug bij AC Milan Koerts schrikt van valpartij Rasmussen naar Rabobank Noren willen van Wimbledon af donderdag 10 oktober 2002 van onze sportredactie SUZUKA - De internationale automobielfederatie FIA heeft radicale hervormingsplannen ontvouwd om de spanning in de Formule 1 terug te brengen. Het belangrijkste voornemen is om teams die al te succesvol zijn tijdens het seizoen te straf fen met extra gewicht in de au to. Als een coureur twintig WK- punten verzamelt, zou bij elk punt een extra kilo in zijn auto moeten worden geplaatst. Mi chael Schumacher van Ferrari staat dit seizoen op 134 punten. De dominantie van het Itali aanse team heeft de FIA wak ker geschud. De kijkcijfers en sponsorinkomsten in de For mule 1 zijn dit seizoen fors ge daald. De FIA wil verder de kwalificatietraining in twee sessies van dertig minuten houden, verdeeld over vrijdag en zaterdag. Het aantal tests moet worden beperkt, teams zouden hun wagens slechts een keer per seizoen aërodyna misch mogen aanpassen en de zelfde banden moeten gebrui ken. De topteams Ferrari, Williams en McLaren reageerden zeer afwijzend op de voorstellen. „Moet de voetbalclub Arsenal met negen man spelen tegen Chelsea, of moet Pete Sampras tw ee snaren uit zijn racket ver wijderen als hij tegen Tim Hen man speelt? Het is een onge paste reactie op de dominantie van Ferrari. We moeten zelf zorgen dat we ze kunnen inha len7', meende Patrick Head van Williams. FIA-bazen Bernie Ecclestone en Max Mosley leg gen de plannen 28 oktober voor aan de Formule-l-commissie, waarin alle teambazen verte genwoordigd zijn. Ecclestone ontkent dat hij Ferrari wil straffen. „We willen alleen spannende races." SID door Ad Pertijs ZOLDER - Leontien van Moor sel ging van start als torenhoge favoriete. Zoals altijd. Overal waar de vedette van het vrou- wenwielrennen verschijnt, wor den gouden bergen verwacht. Maar gisteren, op het WK tijd rijden, bleek Van Moorsel ook zwaar te kunnen verliezen. Ze werd letterlijk weggevaagd door de wind, die ervoor zorgde dat ze tussen Hasselt en Zolder geen moment in het juiste ritme kwam. Een tiende plek, ver ach ter de Russische winnares Zabi- rova, meer zat er niet in voor de tweevoudige wereldkampioe ne. Na afloop moest ze uitleggen waarom het was misgegaan. „Omdat ik ook maar een mens ben. Je hebt goede dagen en je hebt slechte dagen. Vandaag was het een slechte." Vanaf de eerste kilometer had ze moeten harken. „En als je dan de tus sentijd hoort, moet je nog meer harken." Ploegleider en echtge noot Michael Zijlaard zag het direct. „Het was werken. Nor maal zie je haar zo van die hup- pies maken." Ploeggenote Mir jam Melcher reed nog slechter. Vierentwintigste op 1.40. „De teleurstelling druipt van je af", zei de man van de radio. „Nee, het ongeloof druipt van me af", corrigeerde de nummer één van de wereldranglijst. „Dit druist tegen alle logica in." Melchers zei tijd nodig te hebben om de oorzaak te achterhalen. De Zijlaardjes lieten wel hardop hun gedachten los op de neder- ZOLDER - Nijmegen stelt zijn deuren niet langer open voor het NK wielrennen. TSM, dat de wedstrijd namens de KNWU or ganiseert, moet op zoek naar een nieuwe locatie. Volgens TSM hebben zich offici eel nog geen andere kandidaten gemeld. Die zullen nu wel snel komen, verwacht het bureau. GPD laag. Twee mogelijke oorzaken werden hen voorgehouden: het feit dat Leontien nog maar an derhalve week geleden het WK baan reed in Kopenhagen en de ziekte van haar vader Harry, bij wie onlangs longkanker werd vastgesteld. Het laatste wim pelde ze weg.,Ik heb juist giste r-en het positieve nieuws gekregen dat er geen verdere uitzaaiingen zijn geconsta teerd." Bleef over haar optreden op het WK baan. De tijd om om te scha kelen naar de weg was koii. „Ik weet niet hoe ik het anders had moeten doen"maakt ze zichzelf geen verwijten. In Sydney, tij dens de Olympische Spelen, was de omschakeling geen probleem geweest. „Maar toen stond er niet zoveel wind. Daar kon ik het baanritme meenemen naar de weg. Ik hoefde er niet te stoempen, zoals hier." En dus doceerde ze keurig dat ze de souplesse van de baan niet had goed had kunnen overzetten in macht. Michael Zijlaard wees op de zwaarte van het afgelopen sei zoen. „Ze wilde er vanaf het be gin staan. In Milaan-San Remo al reed ze de hele koers op kop voor Mirjam Melchers. Ze wilde de ploeg dragen in de Tour. Ze wilde goud op de baan. Ze wilde goud hier op de tijdrit. Ze is niet voor niks de dag na de achter volging ziek geworden. En dan nog: heeft ze vandaag de wind mee, dan wordt het toch een heel ander verhaal. Dan kan ze wel op souplesse de juiste snelheid maken." Speerpunt Het enige verwijt dat Van Moor sel te maken is, is dat ze te veel hooi op haar vork wil nemen. De combinatie baan-weg is alleen mogelijk als de externe omstan digheden ideaal zijn. „De baan- achtervolging blijft met het oog op de winstkansen altijd haar speerpunt. Dat onderdeel laat ze nooit vallen. De tijdx-it past niet meer in het drukke pro gramma", zegt Zijlaard. Mirjam Melchers weet niet wat de mislukte tijdrit zegt over de wegwedstrijd van zaterdag. „Dit is een tikkie", weet Zij laard. „Alle twee hadden ze het juist staan op de tijdrit." Met de nodige geestelijke massage, moet hij vooral Melchers weer in het zadel helpen. Leontien van Moorsel zei wat gemakke lijk over de nederlaag heen te stappen. „Gewoon een plekkie geven en verder gaan." Net als na de totaal mislukte wereldbe- kerwedstrijd in 1999, waar ze zich ternauwernood kwalifi- ceerde voor de Olympische Spe len. Zijlaard haalde dan ook maar de schouders op. „Het is goed dat ze een keer zo zwaar verliest. Je kunt iemand wel voor iedei-e wedstrijd tot favo riet bombarderen, maar Leon tien is niet van een andere pla neet." GPD Leontien van Moorsel verwerkt de teleurstelling na de tijdrit op Zolder. foto Vincent Jannink/ANP De kampioene van 1975 was een toevalstreffer Het vaderlandse wielrennen spiegelt zich dezer dagen graag aan dat gloriejaar 1975. Toen, op de WK baan en. weg, werd zes keer het Wilhelmus gespeeld. Voor Hennie Kuiper, André Ge vers, Keetie Hage, Gaby Minne- boo, Roy Schuiten én voor Tine ke Fopma. De laatste woont nu in Tholen, maar toen nog in het Friese Huins. Tegen de Franeker Courant verklaarde ze: „Ik do- arde't seis net to leauwen." In goed Nederlands: „Ik durfde het zelf niet te geloven." Maar het ivas waar. En hoe? Dat vertelt ze nu zelf nog een keer. door Govert van Veen THOLEN - Over vergeelde knipsels en vergeten medailles gesproken. De 49- jarige Tineke Fopma (Trijntje volgens paspoort en toenmalige licentie) wen telt zich niet in een glorieus verleden. Daar is ze de vrouw niet naar. Liever blijft ze op de achtergrond. Dezer dagen moest ze met Hennie Kuiper en André Gevers op tv ver schijnen. Drie wegkampioenen van 1975, van het WK in Yvoir en Mettet. Het praten zal ze aan Kuiper en Ge vers overlaten. „Hennie zal wel veel aan het woord zijn, en André is nogal een lachebekkie. Kan ik mooi buiten schot blijven." Ze heeft een leuke baan bij de gemeen te Bergen op Zoom, ze telt de vogels op haar eiland en heeft sinds een aantal jaren aansluiting bij een groepje ge lijkgestemde, even hard fietsende, trimmers. Dat is voor Tineke Fopma wel genoeg. De regenboogtrui heeft ze weliswaar binnen hangen, maar er gens halverwege het trapgat. Kopvrouw Die trui, dat was ook nooit de bedoe ling geweest. Tineke Fopma is van het tijdperk Keetie en Bella Hage. En dat zegt genoeg. Natuuiiijk was Keetie de Tineke Fopma: „Toen ik demarreerde dacht ik: dan kan Keetie mij mooi als springplank gebruiken." foto Thom van Amsterdam kopvrouw in de toen door bondscoach Dinie Brinkman geleide Oranje-for matie. Maar er was toen ook de Franse Geneviève Gambillon, die kon beter spi-inten dan Keetie. Dus demarreerde Tineke Fopma in de laatste x*onde. „Ik dacht nog: dan kunnen we die Gambillon afmatten en kan Keetie mij als springplank gebruiken. Maar toen ik omkeek, kwam er niemand. Ik kon het tempo volhouden en ineens was die streep daar." Op foto's uit die tijd is te zien dat ze eerder verbijsterd dan juichend over de meet ging in Mettet. „Ik kon het niet geloven. Dacht nog even: dit kan niet waar zijn, zijn dit echt wel de laatste meters? Nee, dat kon niet, er zal nog wel een ronde te rijden zijn, ik moet me vergist hebben." Maar ze had zich niet vergist. Ze was wereldkam pioen. Anderen waren net zo verrast als zij zelf. Tineke Fopma beschikt nog over een oude, krakende, radio-opname uit die tijd. De tijd nog van Theo Koomen. 'O daar komt Keetie alleen op de streep af, in het oranje. Keetie, Kee tie... Hé, dat is ze niet, dat is Fopma! Fopma, wie was dat? Wie was die meid? Dat wilden ook de Belgische journalisten wel weten van de vader van Tineke, een veehouder die die dag even zijn zeventig koeien in de steek had gelaten. 'Kan het Hollandser?', zo begon een Belgische verslaggever ly risch. En Geert Fopma sprak vervol - gens in legendarische en trotse be woordingen: 'Hoezo Hollands? We zijn geen Hollandei's, we zijn Friezen'. Kranten hadden het een dag later over 'De fantastische ï-ace van een jeugdige Friezin'. En over 'De Stunt van Fop ma', een 'Foimidabele Gi'ap' en 'Een sprong uit het Niets'. Maar dat laatste was niet waar. Tineke Fopma had op vooral heuvelachtig terrein allang haar mogelijkheden getoond. En in een laatste voorbereidings wedstrijd in Bretagne won ze twee etappes en werd ze vierde in het eindklassement. „Ja, als het maar even omhoog ging, dan kwam ik hè. Hoe zwaarder hoe beter. Criteriums waren niks voor me. Ik zou maar wat graag de Tour Fémin- in of wei'eldbekerwedsti'ijden hebben gereden. Dat was er in die tijd jammer genoeg nog niet." Maar ze reed wel mooi een j aar lang in de regenboogtrui. En daarin was ze op het volgende NK, in Simpelveld, ei genlijk de beste. Aarzelend: „Toen heb ik me te veel laten intimideren door Keetie. Ik keek tegen haar op, had te veel respect. In principe was ik op dat parkoers beter, we zaten samen acht minuten vooruit. Ik had moeten de marreren, had dan waarschijnlijk makkelijk gewonnen. Maar ik nam geen initiatief. Dus won zij, want zij deed dat wel. Het was logisch dat zij won. Maar ik had er spijt van. Het had m'n carrière iets meer kunnen geven. Ja, ik had toen al heel snel kunnen la ten zien dat dat WK niet helemaal toe val was." De nationale titel kwam er alsnog, in 1979, natuurlijk ook op een geacci denteerd parkoers, in Geulle. Maar de zogenaamde revenuen van de regen boogtrui, die kwamen er nooit. La chend: „Ben je gek. Als ik eens 25 gul den startvergoeding durfde te vragen, omdat ik met m'n regenboogtrui hele maal uit Friesland moest komen, zei den ze gewoon: blijf dan maar lekker thuis. Ze wisten toch wel dat ik dat niet deed. Later ben ik dus daarom maar naar het zuiden vertrokken, zat ik dichter bij de koer-sen." Ze is er nooit meer weggegaan ook. GPD ZEIST - Het Olympisch voetbalelftal moet volgende week dinsdag gewoon spelen tegen Oostenrijk. De KNVB had de Oostenrijkse bond om uitstel verzocht, omdat de wedstrijd dag samenvalt met de uitvaartdienst van prins Claus. Wel wordt er een minuut stilte in acht genomen en de vlaggen in het stadion in Pasching zullen halfstok hangen. Tegen het uitstellen van het duel bestaan pi-aktische bezwa ren, aldus de Oostenrijkse bond. De wedstrijd is uitvei'kocht. De schooltijden zijn aangepast op de interland, omdat alle scholieren uit de regio zijn uitgenodigd. En als de wedstrijd een dag later gespeeld zou worden, komt het Oostenrijkse competitieschema in gedrang. ANP MILAAN - De Braziliaanse oud-international Leonardo keert terug bij AC Milan. De 33-jarige middenvelder kwam in eigen land bij San Paulo en Flamengo niet veel aan spelen toe. Voor AC Milan, waar hij in juni 2000 na vier seizoenen ver trok, is Leonardo een versterking in de breedte. Hij is de vijfde Braziliaan bij de Milanese ploeg, die dit seizoen zowel natio naal als internationaal voorlopig uitstekend presteert. Rival- do, Dida, Serginho en Roque Junior staan eveneens bij AC Mi lan onder contract. AFP/RTR ZELE - Even vreesde wielrenner Jans Koerts gisteren dat hij het wereldkampioenschap op de weg. zondag in Zolder, zou moeten missen. De WK-renner van Domo-Farm Frites kwam tijdens een kermiskoers in het Belgische Zele lelijk ten vai. Daarbij blesseerde hij zijn schouder, waaraan hij eerder dit seizoen ook al schade ondervond. De Nederlander kreeg ter plaatse medische verzorging. Daarbij stelde de dokter vast dat van een breuk geen sprake was. „Buiten enkele schaaf wonden valt het nog mee", liet Koerts opgelucht weten. Erik Dekker is gisteren in het ziekenhuis van Amersfoort ge opereerd aan de heup die hij eerder brak in Milaan-San Remo. Op de schroef die destijds geplaatst is, was botvorming ont staan. Dat moest verwijderd worden. De Raborenner kon na de korte ingreep het ziekenhuis weer verlaten. GPD/Belga ZOLDER - De Deense wielrenner Michael Rasmussen rijdt de komende twee seizoenen voor de Rabobankploeg. De 28-jan- ge beroepsrenner komt nu nog uit voor CSC-Tiscali, waar de Deen Bjarne Riis de leiding heeft. Rasmussen komt oorspron kelijk uit de mountainbikewereld. In die discipline veroverde hij in 1999 de wereldtitel. Vorig jaar debuteerde hij op de weg. Dit seizoen reed hij de Ronde van Italië uit en won hij de zwaarste rit in de Ronde van Burgos. In de Spaanse etappe koers bezette hij de vierde plaats in het eindklassement. Theo de Rooij is blij met zijn komst. „Hij is al 28 jaar. We heb ben hem dit seizoen nauwlettend gevolgd. Het is een oersterke renner, die in de bergen goed kan meekomen. ANP OSLO - De Noorse eigenax-en willen van de roemruchte En gelse voetbalclub Wimbledon af. De Londense club gaat fail liet of wordt voor een symbolisch bedrag aan een derde ver kocht. De Noren, twee multimiljonairs, kregen de club in 1997 in handen. Destijds speelde de ploeg nog in de Premier League en haalde zelfs Europees voetbal. Volgens de Noren hebben ze sindsdien zo'n 70 miljoen euro metWimbledon verloren. GPD door Ad Pertijs ZOLDER - Vierde op vier secon den. „Dat is nooit leuk." Tho mas Dekker slikte zijn neder laag op het WK tijdrijden voor junioren manmoedig weg. De Noord-Hollander ging voor een podiumplaats en eenmaal over de streep zei zijn lichaamstaal meer dan woorden. Zachtjes prevelde hij een drie letterwoord. Zijn gezicht stond op onweer, maar omringd door camera's en persmensen liet hij de donkere wolk niet openbi*e- ken. Thomas sprak met gerechte rug slechts zakelijk over zijn tijdrit. „Het draaide op zich goed, maar ik voelde al snel dat ik niet super was. En op dit WK heb je nu eenmaal een superdag nodig om te winnen." Thomas Dekker was voor velen de topfavoriet. Niet voor niets startte hij als laatste, met het rugnummer één. „Ik heb niet veel last gehad van die rol. Ook in de voorbei'eiding is er weinig misgegaan. Ik ben gevallen vo rige week en brak daarbij vijf tanden af. Dat was even lastig met het trainen, maar nu hin derde het me niet." De Rabo-i'enner zocht niet naar excuses. „Natuurlijk heb ik lie ver een parkoers dat iets meer omhoog loopt, maar dit is nu eenmaal Zolder." Het goud ging naar de Rus Mikhail ïgnatjev. GPD van onze sportredactie ROTTERDAM - Bijna op de dag af vier jaar na de inval van de Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (Fiod) begint van daag de rechtszaak tegen de stichting Feyenoord en voorzit ter Jorien van den Herik. De club en de voorzitter worden verdacht van belastingfraude bij drie spelerstransfers en vals heid in geschrifte. Het gaat om de transfers van Aurelio Vidmar, Christian Gyan en Patrick Allotey in 1995 en 1996. De belastingdienst vond en vindt dat Feyenoord loonbe lasting had moeten afdragen over het deel van de transfersom dat naar de speler zelf ging. Vol gens de Fiod is het zogenoemd tekengeld en daarvoor is Feye- noord belastingplichtig. Transfersom Feyenoord heeft steeds volge houden slechts een transfersom te hebben betaald. Als de verko pende club een deel aan de spe ler geeft, dan moet die club be lasting betalen of de speler zelf. Van de tx-ansfer van Vidmar wei'd bekend dat de transfersom hoger werd om van een apart be drag voor de speler zelf af te ko- De belastingdienst in LTtrecht signaleerde de onregelmatighe den. In 1998 deed de Fiod een in val bij de Rotterdamse club. En hoewel het Openbaar Ministerie al in 2000 meldde wel zo'n beet je klaar te zijn met het onder zoek duurde het nog tot dit jaar voor de rechtbank over kon gaan tot behandeling van de zaak. Dat kwam onder meer omdat Feyenoord nog een aan tal getuigen wilde laten horen. Prioriteit Feyenoord heeft zich namelijk steeds beroepen op fiscaal ad vies van BDÓ Camps Obers. De club zal de belastingaccoun tants waarschijnlijk aanspra kelijk stellen voor de eventuele gevolgen. Verder begrijpt de club niet waarom de zaak voor de rechtbank wordt behandeld. De belastingkamer waar ge schillen met de belastingdienst worden uitgevochten, is volgens Feyenoord een heel wat beter podium. Feyenoord heeft verder het idee dat voetbalclubs wel een hele hoge prioriteit bij het OM heb ben. De belastingdienst deed de laatste jai"en eveneens invallen bij Ajax, Vitesse, FC Twente en NAC. Het onderzoek naar mo gelijke belastingfraude bij deze clubs loopt nog. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21