sar Extra geld voor EU-kandidaten Claus herdacht als elegante rebel j 1.710 patenten later UNIEKE HAARDENSHOW! IE Perry's actiepakker! Huizenprijzen stijgen nog wel in Zeeland NS bezuinigt in eerste ronde 350 banen weg O Brussel trekt 380 miljoen uit om nieuwkomers te helpen Onderwereld werkt te gemakkelijk DOMINICUS BV PZC Reebok Levity Milosevic profiteerde van dumpen kernafval EU India maakt gebaar naar Kashmir Huis van 2000 jaar oud gevonden Slechte dag Van Moorsel wordt een huis ook echt een thuis. Heropening 3 DAGEN 10% KORTING J 115° 05 Oostenwind Zonnige perioden, door de vrij krachtige oostenwind en maximumtemperaturen van 15 graden wel fris. 245e jaargang no. 240 donderdag 10 oktober 2002 los nummer 1,10 10,11 en 12 oktober, bij DOMINICUS in GOES do. en vr. van 9 lol 21 uur en zat. tol 16 uur De allernieuwste haarden, kachels en schouwen van bekende topmerken (Tijdens showdagen 10 korting. Let op, alleen in vestiging Goes) Verfijn Sluartweg 10 (tegenover McDonald's)Goes Internet: www dominicus.nl (Advertentie) 8 713214 000002 maandag t/m vrlldag i"i"damesmate Aerobicschoen, damesmaten: 36 tlm 43 van www.perrysport.nl BOR - Landen van de Eu ropese Unie voeren al meer dan 13 jaar op illega le wijze kernafval uit naar Servië. Dat zeggen twee Servische wetenschap pers, die achter de illegale transporten zijn geko men. Voor Slobodan Milo sevic, wiens regime in ok tober 2000 ten einde kwam, was de handel in kernafval een belangrijke geldbron. Het afval wordt deels op geslagen in kolenmijnen en voor een ander deel verwerkt in de kopermijn te Bor in Oost-Servië. In de streek rond Bor, de 'Vallei des Doods', is het aantal kankergevallen explosief toegenomen. In de stad zelf zou de gemid delde leeftijd niet hoger zijn dan 48 jaar. De kernfysicus dr. Nada Ajdacic, directrice bij het nucleair instituut Vinca te Belgrado, ontdekte in 1989 een sterk verhoogde radioactiviteit in de lucht. Toen zij de regering daar op attendeerde, werd ze ontslagen. Drie keer werd een aanslag op haar leven gepleegd. Volgens Ajdacic gaan de transporten nog steeds door, een lezing die wordt bevestigd door een voor malig directeur Bozidor Bogdanovic van de koper mijn. Hij werd ontslagen, toen hij er in 1997 achter kwam dat op de mijn een concentraat met kernaf val werd veiwerkt. Ook hij is bedreigd. Het kernafval wordt over j de Donau en vanuit Mon tenegro naar Servië ver- voerd. Een deel ervan gaat als bestanddeel van een koperconcentraat naar Bor, waar het wordt ver werkt. Een ander deel wordt opgeslagen in niet meer gebruikte kopermij nen. Bij een explosie in een van die mijnen, in Alexinac, kwamen 90 werknemers om het leven. Op hun kleding werd ra dioactiviteit aangetrof- j fen. GPD pagina 4: vallei des doods pagina 7: Milosevic en Samardzic maken ruzie Minister Donner van Jusitie vindt dat het criminelen in Ne derland te gemakkelijk wordt gemaakt valse identiteitspaie ren en vrachtbrieven te krijgen. De bewindsman reageerde daarmee op het rapport 'Georganiseerde Criminaliteit in Ne derland' dat gisteren verscheen. Daaruit blijkt dat criminelen Nederland vooral gebruiken als door- voerland. India heeft een verzoenend gebaar gemaakt naar de seperatisten in Kashmir. New Delhi wil overleggen over grotere autonomie voor de opstandigen. Mare Peeperkorn en Hetty van Rooij BRUSSEL - De tien kan didaatleden van de Euro pese Unie kunnen ook na hun toetreding in 2004 re kenen op extra financiële steun. De Europese Com missie stelt 380 miljoen euro beschikbaar om de nieuwkomers te helpen in hun strijd tegen corruptie en mensensmokkel. Roemenië en Bulgarije, die niet voor 2007 toetreden, krijgen ko mende j aren eveneens meer geld om zich gereed te maken voor het felbegeerde lidmaatschap. De Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - adviseerde gisteren dat Polen, Tsjechië, Slowakije, Hongarije, Slovenië, Cyprus, Malta, Letland, Est land en Litouwen in principe klaar zijn voor het EU-lidmaat- schap. Commissaris Verheugen (Uitbreiding) feliciteerde de tien met hun 'historische pres tatie' om binnen enkele jaren het merendeel van de EU-regelS over te nemen. Eind dit jaar moeten de onderhandelingen zijn afgerond, waarna het lid maatschap vanaf 2004 een feit is. Volgens de Commissie blijkt uit haar 'eerlijke en grondige' on derzoek dat de tien nieuwko mers echt geschikt zijn voor de EU. Het zijn volwaardige demo cratieën en hun economieën zijn bestand tegen de open concur rentie in de EU. Er resteren nog wel enkele ernstige problemen, zoals fraude, corruptie, witwas praktijken en mensensmokkel. Ook schort het bij de kandidaat- landen aan een goede grenscon trole, effectieve douane-facili teiten en een afdoende systeem om toekomstige landbouwsub sidies te beheren. De Commissie verwacht dat de lidstaten deze problemen tijdig -voor eind 2003- zullen oplos sen. Nadien blijft hulp evenwel geboden. De Commissie wil 380 miljoen euro uittrekken om het overheidsapparaat in de tien landen te versterken met goed opgeleide inspecteurs, doua niers en accountants. Aan banden Om de onrust over de effecten voor de uitbreiding weg te ne men, stelt de Commissie een se rie waarborgen voor. Dreigt de handel, de arbeidsmarkt of de voedselveiligheid door de komst van de nieuwe landen ernstig verstoord te worden, dan kan de Commissie tijdelijk het vrije verkeer van geld, goe deren en mensen aan banden leggen. Deze waarborgen gel den tot twee jaar na de toetre ding. Bulgarije en Roemenië moeten nog even wachten op het EU- lidmaatschap. De Commissie acht 2007 als toetredingsdatum voor deze landen haalbaar, mits zij alles op alles zetten. Brussel komt het tweetal tegemoet met extra geld om de vaak zeer in grijpende hervormingen in de economie en het ambtelijk ap paraat door te voeren. Bulgarije krijgt momenteel bijna vierhon derd miljoen per jaar, Roemenië circa zeshonderd miljoen. De Commissie weigert een da tum te noemen waarop de on derhandelingen met Turkije over het EU-lidmaatschap kun nen beginnen. Ankara heeft weliswaar de afgelopen tijd vele democratische hervormingen doorgevoerd, maar er wordt nog steeds gemarteld, gecensureerd en het leger heeft een te domi nante positie. De Commissie roept Turkije op de democrati sering voort te zetten en wil de financiële hulp verdubbelen tot 360 miljoen per jaar. GPD Archeologen die voor het Archeologisch Dienstencentrum (ADC) hebben bij Ellewoutsdijk opmerkelijk gave resten van een woning uit de Romeinse tijd gevon den. deel opgelost worden door meer huurwoningen te koop aan te bieden. Dan wordt het ook voor jonge mensen mogelijk om een i eigen huis te kopen. De regionale verschillen bleven ook afgelopen kwartaal groot. In Zeeland stegen de prijzen het sterkst. In Amsterdam daaren tegen kostte een gemiddelde woning 4,1 procent minder dan in het tweede kwartaal. In abso lute getallen is er in Zeeland nog steeds een fors verschil met de rest van het land. Landelijk ge zien kost een gemiddeld huis 206.000 euro, in de provincie is dat 159.000 euro. Deprijzen ste gen ten opzichte van het vorig jaar met 5,6 procent. In de hele provincie Zeeland was de prijs stijging 15 procent over een jaar. De looptijd, de tijd dat een wo- ning te koop staat aangeboden, nam in Zeeland toe van 47 naar 54 dagen. Landelijk bleef die tijd hetzelfde. De grootste prijsstijging vond plaats bij de hoekwoningen. De prijzen stegen met tien procent. Vrijstaande huizen stegen het minst in prijs, zes procent. Vol gens de NVM-Zeelandis dat een gevolg van de forse stijgingen bij die categorie afgelopen ja ren. Een gemiddelde vrijstaan de woning kost in Zeeland €235.000. Landelijk €340.000. j varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; claus: 5; bui tenland: 7; radio en televisie: 8; gezondheid: 9; zeeland: 11, 12,13,15 en 17; sport: 19 en 21; economie: 23 en 25 door Ab van der Sluis van onze redactie binnenland UTRECHT - Bij de Nederlandse Spoorwegen verdwijnen onge veer 350 banen bij het onder steunend personeel. Dit is het gevolg van bezuinigingen van in totaal 40 miljoen euro, die de fi nanciële situatie van de NS moeten verbeteren. Dat heeft het bedrijf gisteren bekendge maakt. Het schrappen van de banen scheelt de NS ongeveer 15 mil joen euro. De rest van de bezui nigingen bestaat uit het bespa ren op de inkoop van producten en efficiënter. De NS sluit gedwongen ontsla gen niet uit. Ongeveer eenderde van het totale aantal te schrap pen banen realiseert het bedrijf door vacatures niet meer op te vullen en minder mensen in te huren. De bezuinigingen zijn nodig, omdat de NS vreest dit jaar in de rode cijfers te belan den. De spoorwegen lichten alle uitgaven door die niet recht streeks verband houden met de dienstverlening aan de reizi gers. Deze operatie is verdeeld over drie fasen, waarvan de gis teren bekendgemaakte bezuini gingen de eerste is. Eind februa ri 2003 wil de directie het pro gramma afgerond hebben. De vakbond FNV Bondgenoten laat op voorhand weten ge dwongen ontslagen niet te zul len accepteren. Bestuurder A. van den Berg noemt het aantal banen dat de NS in deze eerste fase wil schrappen schokkend hoog. Hij vreest het ergste voor de totale operatie, waai'bij volgens hem in totaal 7000 banen worden doorgelicht. ANP Ze was een van de favorie ten voor goud, maar Le- ontien van Moorsel had een slechte dag. Op het WK tijdrijden in Zolder eindigde de Nederlandse wielrenster gisteren als tiende. De Russische win nares Zabirova was bijna een minuut sneller. ,,Ik had de macht niet", ver klaarde Van Moorsel haar op- g treden. Uw huis is het middelpunt voor veel gebeurtenissen in uw leven Daarom richt Dow een groot deel van haai in spanningen op uw wooncomfort. Het resultaat? Verf die alle weersomstandigheden kan doorstaan. Isolatiemateria len die uw huis warm nouden (of juist heerlijk koel). Huishoudelijke apparaten die betrouwbaar en energiezui nig werken. Meubels en stoffering die de tijd kunnen doorstaan en bestand zijn tegen enthousiaste kinderen. En dit alles is nog maar het begin Logisch, als u bedenkt dal alles thuis begint en eindigt. Living. Improved daily. Prins Claus ligt opgebaard in de Chapelle Ardente in paleis Noordeinde. Advertentie Advertentie Advertentie Jeans-lnn Lady Goes Do. 10 okl. - vr. 11 okt. - za. 12 okt. op de gehele collectie Dè jeans-specialist van Zeeland. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Geen van de drie sprekers tijdens de gezamenlij ke bijeenkomst van Eerste en Tweede Kamer ter herdenking van prins Claus in de Haagse Ridderzaal ging er gisteren aan voorbij: de staatsrechtelijke en protocollaire beperkingen die Claus als gemaal van de vorstin ondervond. En hoe hij zich daartegen verzette. Eerste-Kamervoorzitter Braks had het over de 'protocollaire belemmeringen die de prins soms naar effectieve vrijheid deden snakken', over het 'lood zware offer' en over 'elegante rebellie'. Claus was in Braks' vi sie de man die zijn eigen positie voortdurend relativeerde, in ei gen teksten vol ironie. „Het le verde hilarische momenten op waarbij toehoorders hun kra kende deftigheid van zich af voelden spoelen", aldus Braks die constateerde: „Een klein land heeft een prins van formaat verloren." Ook premier Balkenende ver- Advertentie wees naar prins Claus' beper kingen. Dat hij desondanks zo'n grote invloed kon uitoefenen 'is misschien nog wel een grotere prestatie dan wanneer je alle vrijheid hebt'. Tweede-Kamervoorzitter Weis glas herdacht Claus' afkeer van de begrippen 'links' en 'rechts' in de politiek, omdat hij die te extreem vond. Claus stond de eerste jaren te boek als een 'link se prins-gemaal'. Volgens Weis glas moest het voor Claus een genoegdoening zijn geweest dat hij dat label overwon, terwijl zijn uitspraken over ontwikke lingssamenwerking steeds dui delijker werden. „Dat hij met die ideeën naar buiten toe vaak moest zwijgen, is een paradox waarmee de buitenwereld wel licht nog sterker heeft gewors teld dan de prins zelf", meende Weisglas. De drie sprekers stonden ook al lemaal even stil bij de liefde tus sen koningin Beatrix en prins Claus. „Een liefdevolle twee eenheid", aldus Balkenende. Politici, leden van het corps di plomatique en andere hoog waardigheidsbekleders hebben gisteren hun rouwbeklag ge daan in Paleis Noordeinde, waar het stoffelijk overschot van prins Claus is opgebaard. Niemand heeft de uitnodiging afgeslagen, zo liet de Rijksvoor lichtingsdienst weten. E. Toxopeus, de oudste nog le vende minister van Staat, open de in de chapelle ardante het of ficiële défilé langs de baar. Na hem volgden de ministers van Staat F. Korthals Altes, H. van Mierlo en de oud-premiers P. de Jong, A. van Agt en W. Kok.De laatste groep die langs de baar liep, waren de leden van de Eer ste en Tweede Kamer. De bevol king kan afscheid nemen van de foto Phil Nijhuis/GPD prins vanaf vandaag tot en met zondag tussen een uur of negen 's ochtends en elf uur 's avonds. Maandag is de rouwkamer aan de koninklijke familie. Dinsdag wordt de prins bijgezet in de Koninklijke Grafkelder in Delft. 01' prins Bernhard daar bij is, blijft onzeker. Zijn 93-ja- rige echtgenote, prinses Juliana gaat zeker niet. Haar gezond heidstoestand laat dat niet toe. GPD/ANP zie ook pagina 5 VLISSINGEN - De prijzen van koopwoningen in Zeeland zijn het afgelopen kwartaal met ge middeld 7,7 procent gestegen. Landelijk ging de gemiddelde huizenprijs nauwelijks om hoog. Volgens de NVM-Zeeland is de stijging toe te schrijven aan de toename van mensen die van buiten de provincie in Zeeland komen wonen. Zij zijn gewend aan hogere prijzen. De voorzitter van de NVM-Zee land, makelaar Cees Kole, stelt dat de prijsstijgingen ook het gevolg zijn van het feit dat er te weinig nieuwe woningen ge bouwd worden in de provincie. Voor komend jaar verwacht hij een prijsstijging met enkele pro centen. De krapte op de woning markt kan volgens hem voor een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1