Samengaan werkplaatsen bepleit PZC PZC Veere beleefde bewogen jaren Met veel geduld toch diploma voor Iris Waterschap plant op veilige afstand nieuwe meidoorns «13 Voorzitter Lété wil één Zeeuws bedrijf voor gesubsidieerde arbeid Lampionnen en vuurwerk Korenavond in Middelburg agenda Musicalwedstrijd Jouw nieuwe droomauto vinden vanuit je luie stoel? (S) AutoTrack.nl Jongetje wint kleurwedstrijd Nieuw kinderprogramma Cool FM Vrachtwagen verliest container Woonwagen moet snel weg Dijkleger waterschap opgeheven Studieweekeinde Ons Genoegen J donderdag 10 oktober 2002 Hoor Ron Magnée VLISSINGEN - Voorzitter H. de Haas van het integratiebedrijf Lété in Middelburg wil één in stellingvoor heel Zeeland. Nu is op elk eiland nog een ander be drijf actief. De jongste bezuini gingen op gesubsidieerde ar- beid nopen tot samenwerking, meent De Haas. Vooralsnog krijgt hij nog geen bijval voor zijn initiatieven. „Nu zijn er nog tal van bedrij ven actief in Zeeland. Zo is er de Dethon in Zeeuws-Vlaanderen en De Betho op de Bevelanden. Allemaal met een eigen directie 1 en bijvoorbeeld een eigen afde ling personeelszaken. Dat kan I veel efficiënter.Aldus het plei- dooi van voorzitter H. de Haas j DOMBURG - De Stichting Eve nementen Domburg Aktief houdt donderdag 17 oktober I haar jaarlijkse lampionnenop- tocht met vuurwerk. Het vertrek van de stoet is om 20.30 uur vanaf het Centrum plein van Vakantiepark Hof Domburg. Elk jaar lopen hon derden mensen mee aan de tocht. Om 21.30 komen de deel nemers aan bij de Hoge Hil, waai' het vuurwerk wordt afge stoken. Lampions zijn te koop bij de re ceptie van Hof Domburg en bij de start op het plein. VLISSINGEN - De Zeeuwse af deling van de Koninklijke Christelijke Zangersbond houdt zaterdag een koorzang avond in de Concert- en Ge hoorzaal in Middelburg. Vanaf 19.45 uur treden acht ko- ren uit de hele provincie op. De j zaal gaat open om 19.30 uur. en de entree bedraagt 1,50 euro per persoon. STREEKACTIVITEITEN l MELISKERKE - Ons Huis, 09.30 uur: Koersba I; MIDDELBURG - Kerksteeg 5, 14.00 - 15.00 uur: Tai Chi voor vijftigplussers en I mensen met chronische aandoeningen; Kerksteeg 5, 19.00 - 20.00 uur: Tai Chi voor beginners; I Artemis Koudekerkseweg 133, 13.30 - I 15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met hevige emoties; Zeeuws Archief, 13.30 en 15.00 uur: Rondleiding door achttiende-eeuwse stijlkamers; VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: Carillonbespeling door stadsbeiaardier Kees van Eersel; Peuterspeelzaal De Veerse Mopjes, 14.15 - 16.00 uur: kinderkleding-/speel- goedbeurs; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag vijftigplussers; De Oude Stad, 9.30 uur: Peutergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 -12.00 uur: Koffïe-contactochtend; Het Bolwerk, 13.00-13.45 uur en 14.00- j 14.45 uur: gymnastiek vijftigplussers; I Aldegonde, 19.30 uur: bingo-avond. VLISSINGEN - Scholenge- i meenschap Scheldemond houdt j| zaterdag een musical wedstrijd, j: Vijf Vlissingse en Souburgse bassisscholen strijden om de hoogste eer. Het thema is het motto van de kinderboeken week: 'Ay, ay, kapitein'. De avond begint om 19 uur. redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van het Walcherse integratiebe drijf Lété. De Haas is daarnaast ook wethouder van Vlissingen. Twee jaar geleden gingen de Werkplaatsen Walcheren en de Stichting Werkgelegenheids projecten Walcheren samen tot Lété. Een voorbeeld van een ge slaagde fusie, vindt De Haas. Dit sterkte hem in de gedachte dat een verdere schaalvergro ting nuttig en noodzakelijk is. door Miriam van den Broek VEERE - Het zo rustig ogende stadje Veere heeft in de periode 1900 tot 1970 heel wat voor zijn kiezen gehad. Uiteraard de oor log en de watersnoodramp, maar ook het verdwijnen van de vissersvloot uit Veere door de afsluiting van het Veerse Meer was een ingrijpende gebeurte nis. Deze belevenissen zijn, met uitzondering van de oorlog, te rug te zien in het nieuwe boekje 'Veere in vroeger tijden', deel vier van J. H. Midavaine. De foto's in het boekje worden afgewisseld met kiekjes van het verenigingsleven, portretten van markante figuren en schoolfoto's. Ook het sleetje rij den op de Kaai tijdens een ou derwetse strenge winter, ont breekt niet. Opvallend is de foto van de in gestorte schoenwinkel aan het einde van de Kaai. De winkel was gedeeltelijk ingestort met de watersnoodramp. Enkele da gen na de ramp sneeuwde het en werd het beeld vastgelegd op de gevoelige plaat. Vissers zagen op zaterdagmiddag 31 januari 1953 dat het water bij eb in de haven al net zo hoog stond als normaal bij vloed. Ze wisten dat het springtij was en realiseer den zich dat het water alleen maar hoger zou komen. Ze waarschuwden de burgemees- „Onze provincie is te klein voor allemaal zelfstandige bedrij ven", stelt De Haas. De Zeeuw se schaal zorgt ervoor dat je met kleine aantallen te maken hebt. Elders in Nederland zie je be drijven met drie- tot vierdui zend werknemers. Lété heeft er op dit moment acht- negen hon derd in dienst." Maar niet alleen biedt samen gaan schaalvoordelen, zo be ter waarop alle inwoners nog dezelfde avond gewaarschuwd werden. Het dove echtpaar Lee man uit de Wagenaarstraat, koorde het geklop en gebons op de ramen en deuren niet en ver dronk. Midavaine haalt in zijn boek te vens de herinnering op aan de tijd dat de Fokker vliegtuigfa briek in Veere was gevestigd. Bijna zeven volle jaren, van 1921 tot en met 1927 had Fokker drie loodsen staan langs het Ka naal door Walcheren, waar nu Marina Veere is. De oude lood sen zijn op een luchtfoto nog te zien. Verder is in het boekje een foto opgenomen van I. F. den Beer Poortugael die van 1946 tot en met 1964 burgemeester was van Veere. Hij stelde prijs op het mo numentale karakter van zijn stad en had veel moeite met le lijke verkeersborden, vertelt Midavaine. Daarom verzon de burgemees ter spreuken die de plaats van die bordjes moesten innemen. Zo was bij binnenkomst van het stadje te lezen: 'Wees Veere waard, rij bedaard'. En de ge meentelijke prullenbakken wa ren voorzien van de tekst 'Doe Veere een plezier, gooi al uw af val hier'. Het boekje 'Veere in vroeger tijden' deel vier is voor 17,95 euro te ver krijgen bij de boekhandel. (ISBN 90- 5534-183-5) toogt De Haas, ook het beleid van de nieuwe regering noopt tot nadere samenwerking. On langs pleitte verantwoordelijk staatssecretaris Rutte immers voor een vacaturestop op de zo geheten instroom/doorstroom banen, beter bekend als Mel- kertbanen. In totaal verdwijnen er volgend jaar twintigduizend van dergelijke gesubsidieerde banen. „Er word flink gesneden in dit soort arbeid. Of dit nou zo'n goede stap is, moet nog' maar worden bezien. Als je ziet hoeveel mensen er naar regulie re banen doorstromen, is. het heel succesvol." Schaalvergroting Overigens wil De Haas eerst een studie naar een mogelijke schaalvergroting in Zeeland. „Sommige collega-bedrijven denken meteen aan een fusie, maar ik wil eerst de voor- en na delen van.een samengaan in ventariseren." Maar zelfs daar voor heeft hij vooralsnog geen steun gekregen van de andere integratiebedrijven. „Die den ken: 'Het gaat toch prima zo?' Maar laten we eerst even de fei ten op een rij zetten, dan kunnen we vandaaruit de discussie voe ren." r?' Na tweeënhalf jaar haalde Iris uit Renesse gisteren in Zierikzee haar A-diploma. door Marcel Modde ZIERIKZEE - „Iris, drijven, op je rug. Nog één keer proberen!„Nee!zegt het negenjarige meisje gedecideerd. Haar persoonlijk trainer Theo Sluys kijkt uit het water vertwijfeld op naar de kant van het bad, waar ouders en grootouders toe zien hoe Iris zich door de verplichte num mers voor het A-zwemdiploma heen- werkt. Die koppigheid is hem bepaald niet nieuw. Hij grinnikt er maar om. „Wat ze in haar hoofd heeft...." Iris is geboren met het Down-syndroom. Die handicap maakt dat ze met bepaalde dingen achter is op haar meeste leeftij ds- genoten. Niet iets om je bij voorbaat al bij neer te leggen, vindt moeder Ella Ligte- rink in het bijzonder. Tot een j aar geleden volgde Iris normaal onderwijs. Momen teel zit ze op een speciale school. Een tus senperiode, als het aan haar ouders ligt. „Iedereen heeft wel ergens een achter stand mee ten opzichte van anderen. Maar omdat Iris Down heeft, krijgt ze meteen dat stempeltje opgedrukt en daar moet ze het dan mee doen! Ik vind dat een hele verkeerde benadering. Met meer persoonlijke aandacht en een flinke do sis wilskracht komt ook Iris heel ver." In het Zierikzeese zwembad Onderdak bereikte de pas negen jaar geworden Iris gisteren een nieuwe mijlpaal. Na dik tweeëneenhalf jaar oefenen haalde ze onder toezicht van examinator en be drijfsleider M. Reedijk haar A-diploma. Iris had, tijdens de eigenlijke sluitings tijd van het bad, alle ruimte om haar vaardigheden te tonen. Het bassin was in dat half uur alleen voor haar open. „Zou den we Iris gewoon met de grote groep la ten afzwemmen, dan wordt ze veel te snel afgeleid", verklaart Reedijk de bijzonde re behandeling. Gaandeweg het examen wordt een ander probleem duidelijk, waarmee rekening dient te worden gehouden. Iris moet twee baantjes op de buik en twee op de mg zwemmen, zonder zich aan de kant vast te houden. Na de vijftig meter schoolslag besluit ze dat het toch wel even tijd wordt om uit te puffen, ondanks aansporingen van 'ome Theo', die net als zus Yessica (11) aldoor naast haar in het water ligt. „Volgens de offciële regels mag dit", al dus Reedijk, „als het maar niet te lang duurt. Maar wanneer ze bij het reguliere afzwemmen tussendoor de rand zou vastpakken, dan krijg je gegarandeerd andere kinderen die het ook doen en is het hek van de dam." Geen weggevertje Reedijk benadrukt dat de minimale eisen waaraan moet worden voldaan, ook niet in speciale gevallen worden losgelaten. Halen kinderen om wat voor reden niet alle opdrachten, dan krijgen ze een certi ficaat voor de onderdelen die wel vol doende waren. „Het diploma mag geen weggevertje worden. Voorop staat dat kinderen goed leren zwemmen." Reedijkmoettienjaar terug in zij n herin nering te graven voor de laatste succes volle kandidaat met Down die in Onder dak het zwemdiploma haalde. Voor 'moeilijkere leerlingen' schakelt het ge- foto Marijke Folkertsma meentelijk sportcentrum de in Zierikzee woonachtige Sluys in, oud-instructeur van de reddingsbrigade. Hij geeft de kin deren een één-op-éen-beg'eleiding. Zel den eindigt dat in een mislukking, laat hij weten. „Eén keer tot dusver moest ik er mee stoppen. Twee weken geleden, met een authistisch jongetje. Heel moei lijk." Iris kwam een half jaar geleden on der zijn hoede. Na goed dertig minuten geeft de exami nator het sein dat hij genoeg heeft gezien. Dat drijven, komt wel goed. En dat Iris nog wat moeite heeft met de paar meter onder water door het zeilgat, is een momentopname, zo blijkt even later wanneer de druk van de ketel is. Iris' be scheiden aanhang aan de kant zucht op gelucht. „Een Jobsgeduld moet je hier voor heb ben", zegt haar oma bewonderend over de verrichtingen van Sluys. Iris glim lacht breed, wanneer ze de tas met ca deautjes in de gaten krijgt. Voor het kleurrijke papiertje met die grote A er op heeft ze dan al lang geen oog meer. De ingestorte schoenenwinkel van Frans Sturm, foto uit besproken boek Advertentie N.s De autosite voor heel Nederland SINT LAURENS - Jasper Hengeveld uit Sint Laurens heeft gisteren een kleurwedstrijd gewonnen. De wedstrijd werd door Emergis gehouden omdat het vandaag de dag van de geestelijke gezondheidszorg is. Het thema dit jaar is 'Kind in de knel', psychische mishandeling en verwaarlozing van kin deren. Jasper won een gettoblaster met zijn tekening. Zijn klas, groep drie, van de Willem Alexanderschool, werd ver rast 'met een theatervoorstelling. VLISSINGEN - De lokale radio-omroep Cool FM begint vari- af zaterdag een nieuw radioprogramma voor kleuter en peu ters. 'De Voorleesstoel' wordt elke zaterdag uitgezonden na het nieuws van 8.00 uur en duurt zo'n tien minuten. Het programma wordt gemaakt in samenwerking met de stichting Kinder Opvang Walcheren. Doel van het program ma is het lezen bij kinderen stimuleren. Volwassenen lezen voor op een locatie van Kinder Opvang Walcheren. De voorle zer is altijd een persoon die de kinderen niet verwachten, bij voorbeeld een oma. Eerder dit jaar heeft de programmama ker, Theo Rietveld, met dit idee 2275 euro gewonnen bij een wedstrijd van de Organisatie Lokale Omroepen (OLON) en de Stichting Lezen. Het is de bedoeling om de serie minimaal één jaar lang uit te zenden. THOLEN - Op de Oud Vossemeersedijk in Tholen is gister middag een container van een vrachtwagen afgevallen. Door dat de opzetbak niet was verankerd met zogenoemde pinlocks begon deze te schuiven en schoof de opzetbak van het onder stel af. Hierdoor kwam de opzetbak op het wegdek terecht. De Oud Vossemeersedijk was gedurende enkele uren afgesloten. HOEDEKENSKERKE - De gemeente Borssele heeft de eige naar van een woonwagen in Hoedekenskerke gesommeerd die wagen binnen een week weg te halen. De wagen staat op een stukje grond dat de eigenaar van de wagen van de ge meente huurt. De man is een poos geleden uit Hoedekensker ke naar Noord-Beveland verhuisd, maar veblijft regelmatig in de wagen. Daarvoor is geen vergunning verleend. De ge meente Borsele heeft al eerder besloten geen geduld te hebben met dergelijke illegale activiteiten. Als de eigenaar de wagen zelf niet weghaalt, stuurt de gemeente een kraan om die klus te klaren. De kosten worden dan op de overtreder verhaald. GOES - Het laatste dijkleger van waterschap Zeeuwse Eilan den is opgeheven. Het leger was nog slechts op beperkte schaal actief in de gemeente Borsele en Reimerswaal. Het om vatte 46 personen in acht groepen, met als voornaamste taak het afsluiten van coupures in binnendijken en spoorwegkrui singen in geval van waternood. De behoefte om het leger in te zetten is in de loop der jaren steeds verder afgenomen. Alleen bij oefeningen werden enkele leden nog wel eens opgeroepen. Daardoor nam ook hun betrokkenheid af. Door het verbete ren van de afsluitmiddelen en de inzet van kranen kan voor het afsluiten van de negen coupures tegenwoordig worden volstaan met het aanwijzen van acht medewerkers van het waterschap, die inmiddels zijn benaderd. Het algemeen be stuur stemde gisteravond dan ook in met de opheffing van het dijkleger en het aanpassen van het draaiboek dijkbewaking. Het vergroten van de cirkel naar duizend meter - in oppervlakte zestien keer zo groot - noemde hij een 'draconische maatregel'. „Naar mijn inschatting moeten daardoor duizenden meidoorns worden gekapt. Wat hebben we dan bereikt? Kaalslag op Wal cheren!" Roodenburg vond dat er sprake was van een overdre ven angst voor bacterievuur. „Er is een nieuwe ziekte: Zeeuwse smetvrees." Dagelijks bestuurder B. van de Hoef parodieerde het 'demago gische praatje' van Rooden burg. „Het resultaat telt en dat i s dat er weer meidoorns kunnen worden aangeplant." Op het moment dat wegen aan de beurt zijn in het kader van het groen structuurplan worden alleen meidoorns gekapt als ze te dicht bij fruitbedrijven staan of als ze niet kunnen blijven staan met het oog op de aanpak van de iep ziekte. Maar per saldo, zo zei Van de Hoef, is de uitkomst po sitief. „Over twintig, dertig jaar zijn er meer meidoorns dan er nu zijn. We moeten onze zegenin gen tellen." Roodenburg kwam tot een andere slotsom en zei zich niet te kunnen vinden in de ze 'koehandel'. Overigens worden alleen mei doorns aangeplant op Walche ren. De overige delen van het werkterrein van Zeeuwse Ei landen gelden als beschermd gebied. KOUDEKERKE - Vijfendertig jeugdleerlingen van alle onder delen van de Koninklijke Har monie Ons Genoegen uit Vlis singen houden van vrijdag tot en met zondag een studieweek end in Koudekerke. Ter afslui ting wordt om 15.30 uur een gratis concert gegeven bij Va kantieoord Broedershoek aan de Koks weg 1. Het is traditie dat Ons Genoe gen met haar jeugdleerlingen een weekend organiseert aan het begin van de herfstperiode. Sport, spel en muziek wisselen elkaar daarin af. De jeugdige muzikanten (van zeven tot zes tien jaar) die in opleiding zijn voor de Deltaband of het Har monie-orkest, besteden zo"n tien uur aan het instuderen van een nieuw repertoire. door Rolf Bosboom GOES - De meidoorn verdwijnt niet voorgoed op Walcheren. Het algemeen bestuur van wa terschap Zeeuwse Eilanden be sloot gisteravond vrijwel una niem de meidoorn weer in de beplantingsplannen op te ne men. Wel wordt een afstand van minimaal duizend meter aange houden rond fruitteeltbedrij- ven en boomkwekerijen, vanwege het risico van bacte rievuur. In 1999 deed het waterschaps bestuur- de meidoorn in de ban. Een meerderheid van de toen malige hoofdingelanden was daar voorstander van uit angst voor bacterievuur. Naar aanlei ding van de recente evaluatie van het groenstructuurplan op Walcheren, waar de 'kaalslag' tot veel commotie heeft geleid, is de meidoorn echter weer in beeld gekomen. Het idee was aanvankelijk om een zone met een straal van vijfhonderd me ter rond fruitbedrijven en boomkwekerijen vrij te houden, het dubbele van de afstand die in de evaluatie werd genoemd. Ongenoegen Naar aanleiding van de discus sie in de commissie waterkerin gen en wegen, waar menigeen de zone toch wat te krap achtte om elk risico te kunnen uitsluiten, deed het dagelijks bestuur het voorstel duizend meter aan te houden. Dit tot ongenoegen van de Zeeuwse Milieufederatie en de stichting Tuin van Zeeland, die het waterschap veel te voor zichtig vinden en hebben ge pleit voor een kleinere zone. De hoofdingelanden bleken gis teravond in grote meerderheid te kunnen leven met een mei doorn vrij gebied van duizend meter. Het 'uiterste compromis', zo zeiden bestuurders met be langen in de fruitteelt. R. Lam- beck vond het oorspronkelijke idee van 500 meter 'zeer accep tabel'. Een verdere verruiming is volgens hem 'totaal niet effec tief', omdat de zones dan ook tuinen van particulieren en na tuurgebieden gaan overlappen. „Dat leidt tot niets." Lambeck stemde desondanks niet tegen. De enige die dat wel deed, was J. Roodenburg. Hij zei dat een zone van 250 meter in het verleden en elders in het land altijd goed heeft gewerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13