Kruising N57 richting Kanaal 1 brunch Sapperdeflap is een twijfelgeval Gimbrère 11 Streetparade mag jaarlijks evenement in Middelburg worden School vol piraten Bonneterieweek Overleg resulteert in nieuwe varianten aansluiting van Veerseweg op N57 Spooktocht om Westhove m Vlissingen zoekt uitbater bordeel Bier gestolen HET IS WEER WOONMAAND BIJ BRUGMAN! MEUBELCHEQUE t.w.v. 750,- €750/- zeeuwse almanak Ring PZC WALCHEREN donderdag 10 oktober 2002 doorNadia Berkelder MIDDELBURG - De aanslui tingvan deN57 op de Veerseweg in Middelburg komt verder van de Veerseweg te liggen. Dat is de uitkomst van overleg tussen be woners, Rijkswaterstaat en de gemeente Middelburg. De drie partijen hebben samen nieuwe varianten uitgewerkt. In no vember wordt besloten hoe de aansluiting er uiteindelijk uit komt te zien. De twee oorspronkelijke vari anten. een viaduct en een tunnel dichtbij de Veerseweg, zijn defi nitief van de baan, zegt ver keerswethouder L. Luitwieler. Bewoners hebben de afgelopen maanden hevig geprotesteerd C Advertentie Kinderboeken week Ay Ay Kapitein gratis bij aankoop van 8,88 aan kinderboeken Boris en het woeste water, door Rindert Kromhout vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu pompoensoep en tilapiafilet of Indiase curry met basmatirijst en yoghurt met honing voor €11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 12 oktober 10.00-16.00 u'ur voorronde N.K. Kolonisten van Catan 14.30-16.30 uur Rob en Willy &c zo aan de westkust van Nederland 16.00-16.30 uur [Paul van Vliet signeert zijn kindercd Buster Benjamin voor UNICEF (Advertentie) met zeezicht tegen die plannen. Vooral het idee om een viaduct naast de Veerseweg te bouwen, stuitte op hevige weerstand. Rijkswater staat en de gemeente besloten vervolgens de bewoners te be trekken bij het maken van nieu we plannen. ners van de Veerseweg blijven raad beslist in november welke voor de N57. De planologische rond. Rijkswaterstaat en de ge- de komende tijd betrokken bij variant wordt opgenomen in het procedure rond de nieuwe rijks- meente willen in dat jaar begin- de planvorming. De gemeente- ontwerp-bestemmingsplan weg moet begin 2005 zijn afge- nen met de aanleg van de weg. Ramsburg De twee nieuwe varianten ko men allebei meer in de richting van het Kanaal door Walcheren te liggen, tegen het industrieter rein Ramsburg aan. Bij de ene variant ligt de aansluiting op het maaiveld, bij de andere ligt de aansluiting daar iets boven. Wie van de N57 naar het cen trum van de stad wil, moet in beide gevallen over het indu strieterrein. De twee varianten vèrschillen in de aansluiting van het knooppunt op de wijken in Noord-Middelburg. De voorkeur van de bewoners gaat uit naar een verbinding bij de Nassaulaan. Die wordt dan door middel van een rotonde verbonden met de Veerseweg. Rijkswaterstaat en de gemeente willen liever een verbinding bij de Geersesweg, ten noorden van de nieuwe wijk Veerse Poort, omdat gevreesd wordt voor ver keersoverlast op de Nassau laan. Voor welke variant wordt gekozen is nog niet duidelijk. Eerst moeten de consequenties van de verschillende opties ver der worden uitgewerkt. De varianten zijn tot stand ge komen tijdens twee bijeenkom sten. Bewoners en deskundigen hebben op de eerste avond twee varianten ontworpen. De ge meente en Rijkswaterstaat heb ben die ontwerpen vervolgens verder uitgewerkt. De uitkom sten van de informatie-avonden zijn dinsdagavond, tijdens een besloten bijeenkomst, gepre senteerd aan de gemeenteraad. Tevreden De bewoners zijn tevreden over de manier waarop is samenge werkt. „Het is allemaal in goede harmonie gegaan", zegt woord voerder A. van Seters. De bewo- Westkappelse piraten op zoek naar een goed boek. foto Lex de Meester door Ron Magnée WESTKAPELLE - Zeehelden, dekzwab- bers, matrozen en piraten. Gisteren waren ze allemaal aanwezig op de boekenmarkt van basisschool De Lichtstraal in Westka- pelle. De school hield de feestmiddag ter ge legenheid van de kinderboekenweek. En die heeft dit jaar als thema 'Ay, ay, kapitein!' De hele school was omgetoverd tot een grote bazaar. Wekenlang hadden juffen, meesters, moeders en kinderen de school helemaal aangekleed. En er was veel te doen. Zo kon den dorstigen een glaasje Zee-up drinken, een vreemd blauw drankje met een verfris send smaakjé. Of stoere zeerovers een glaas je Piratenbier. En er werden Kaperskoekjes uitgedeeld. In een klaslokaal konden kinderen zich la ten schminken. Een deur verder werd een video vertoond. Directeur en schoolmeester K. Marinissen verkocht kinderboeken. Zo wel gloednieuwe als de wat oudere boeken werden door hem vakkundig aan de man ge bracht. Van 'Jubelientje vangt een vriendje' van Hans Hagen tot en met een klassieker 'Saskia en Jeroen' van Jaap ter Haar. Maar in de stand werd toch wel het meest naar 'Een e-mail van Lumie' gevraagd van Bert Slingenberg. De schrijver was bij de school aanwezig om een stuk uit zijn werk voor te lezen. En veel kinderen wilden wel graag weten hoe het verhaal afliep. Slingenberg kreeg onlangs nog een onderscheiding. De vakjury van Het Hoogste Woord riep 'Een e-mail van Lumie' uit tot beste christelijke kinderboek van 2001. Ook van de kinder jury kreeg het boek de eerste prijs. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De streetpa rade in Middelburg was ge slaagd. Dat is de conclusie van het college van burgemeester en wethouders na een uitgebreide evaluatie. Als de organisatie een aantal kleine punten aanpast, kan het evenement jaarlijks te rugkeren. De streetparade werd op 6 juli voor de tweede keer gehouden in de Middelburgse binnenstad. Een stoet wagens met dj's en dansers reed door de straten. Na de parade was er een feest in een tent op het Hof van Tange. De gemeente is tevreden over de manier waarop de organisatie afspraken is nagekomen. De or ganisatie was grondig, de sfeer was goed. Een paar kleine pun ten kunnen nog verbeterd wor den, vindt het college. Zo reed een aantal wagens met geluid van Arnestein naar de binnen stad, net op het moment dat er een begrafenisstoet langs kwam. De organisatie heeft toe gezegd de volgende keer maat regelen te nemen. Verwarring De route was volgens de organi satie iets te kort. Dat probleem kan worden opgelost als er in het vervolg meer wagens mee rijden. Het college is bovendien niet helemaal tevreden over de kwaliteit van de streetparade. De aankleding en de uitdossing van de deelnemers kan beter. Ook het aantal wagens, het wa ren er dit jaar tien, was mini maal. Het streven is om in vol gende edities drie tot vijf wa gens extra mee te laten rijden. De gemeente was niet tevreden over het feest direct na de street parade op het Tympaanplein. Er was weinig publiek omdat er niet echt iets te doen was. Het feest op het Hof van Tange was wel een succes. De sfeer was ontspannen, de toegangscon trole en de beveiliging waren goed geregeld. Wel waren er wat problemen met verkeerd gepar keerde auto's, zodat de ingang geblokkeerd was voor hulp diensten. De dienst parkeerbe heer was bovendien vergeten de vergunninghouders voor het Hof van Tange in te lichten. Tijdens het evenement zijn wei nig klachten binnen gekomen. De politie kreeg één telefoontje over de parade zelf en tien over het feest na afloop. Vooraf is één brief binnen gekomen. Na de streetparade is niet meer schrif telijk gereageerd. OOSTKAPELLE - Domburg Aktief en de jeugdherberg in kasteel Westhove in Oostkapel- le houden donderdag 24 oktober weer de Gruwelijk Griezelige Spooktocht in en om het kas teel. Er kunnen maximaal twee honderd mensen meedoen. De Gruwelijk Griezelige Spooktocht vindt voor de vijfde keer plaats. In juli werd de tocht ook al gehouden. De deelnemers worden op de brug van het kasteel opgevan gen door de oude monnik die als enige al honderden jaren in het kasteel woont. De monnik vertelt het trieste verhaal van prinses Hildegonde en haar prins die zeshonderd jaar geleden in het kasteel wiN den trouwen. Na het verhaal worden de deel nemers het bos in gestuurd met een opdracht. De tocht begint rond 20 uur met het verhaal. Deelnemers moeten zich vooraf telefonisch inschrijven bij kas teel Westhove. (of via dom- burg@njhc.org). Kinderen on der de tien j aar mogen onder be geleiding meedoen. Advertentie door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN - Als hij op z'n duim slaat, zegt Teunis Bunt hoogstens 'AuofAAARRRh Zelfs potdomme, potjandosie, gatverdarrie, snotverdomme of sapperdeflap zijn voor hem ta boe. Als voorlichter van de 'Bond te gen het vloeken' heeft hij een broertje dood aan godslasterlij ke taal, vloeken dus. In het verlengde daarvan pakt de Bond ook het tieren tegen de medemens aan. Dat getuigt im mers niet van respect, en het maakt de wereld tot een grim mig oord. Meer dan zeventig procent van de Nederlanders vindt het ver velend als er in hun omgeving gevloekt wordt, zo blijkt uit Ni- po-onderzoek. De strijd voor het herstel van normen en waar den geeft de Bond de wind mee. Wat is het verschil tussen vloeken, schelden, verwen sen en beledigen? „In de strikte definitie is vloe ken het verkeerd gebruiken van de naam van God. Als je de naam van God ledig of ijdel, zin loos gebruikt, is het in feite hei ligschennis. Eén van de tien ge boden is: Gij zult zijn Naam niet ijdel gebruiken. Gods naam is zo heilig, dat je hem alleen in posi tieve zin en met eerbied mag ge bruiken." VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft nog één ver gunning voor een bordeel te ver geven. De locatie in de Kasteelstraat is sinds anderhalf jaar geen seks- inrichting meer. Het college van burgemeester en wethouders wil wel dat er binnen de ge meentegrenzen twee bordelen blijven. Eén locatie is al aangewezen. Het betreft Night Life aan de Prins Hendrikstraat nabij het NS-station. De nieuwe exploi tant van Night Life moet nog een vergunning aanvragen. Bij de gemeente hebben zich nog geen gegadigden gemeld voor een tweede bordeel. VLISSINGEN - Onbekenden hebben woensdagavond twee kratten bier weggenomen uit de schuur van een woning aan de Margrietenlaan in Vlissingen. In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Breda-Roosendaal 11 t/m 17 okt Den Haag C/HS-Rotterdam C 11 t/m 16 okt Amsterdam C-Hoek van Holland- London ^Internationaal) 12 okt Amsterdam C-Brussel (internationaal) 12 okt Utrecht C-'s-Hertogenbosch Geldermalsen-Tiel/Leerdam 12 en 13 okt Haarlem-Alkmaar/Amsterdam C 12 en 13 okt Eindhoven-'s-Hertogenbosch/ Tilburg 12 op 13 okt Zoetermeer Stadslijn 14 t/m 18 okt Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - 'Bei 0900 - 9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. De Bond tegen het vloeken heeft zijn grote bekendheid onder meer te danken aan affiches en billboards. (Advertentie) bij aankoop van een keuken! Voor meer informatie bel 0800 0234560, of kijk op wvAvbnjgman.nl Vroag naar do tlc'ivvoorivaordo" i" de showroom. Druk- on ?«tfo<jteo voorbehouden. Als uitroep is het dus 'uit den boze'. Het moet werkelijk een aanroep zijn. Trouwens, als ie mand de gvd-vloek gebruikt, vraagt de vloeker God om hem te verdoemen. Dat is nogal wat. Het doet pijn als ik dat hoor." „Schelden wil zeggen: iemand met ruwe woorden beledigen. Met een verwensing wens je ie mand iets naars toe. Typisch voor Nederland is dat het hier vaak ziekten zijn. Ik denk dat het iets te maken heeft met wat taboe is. Gezondheid is in Ne derland een groot goed, daar mag je niet mee spotten. In Zuid-Europa is het ergste wat je kan doen de eerbaarheid van moeders en zusters aanvallen: 'Je moeder is een hoer'." „In Scandinavië speelt de dui vel vaak een rol. Beledigen ten slotte, heeft als bijzonderheid dat het ook in nette woorden kan." „Sommige mensen hebben ver wensingen en beledigingen ove rigens tot een kunst verheven. Bijvoorbeeld de verwensing: 'Ik wens je eeuwige jeuk en te korte armpjes', of de keurige beledi ging: „Uw betoog heeft de diep gang van een hovercraft." Merkt u iets van extra be langstelling voor uw vereni ging? „Dat merkten we al langer. In positieve reacties op wat wij doen en wie wij zijn, ook van mensen zonder christelijke ach tergrond. 'Er moet maar eens wat aan gedaan worden, het loopt de spuigaten uit.Er is ooit een boekje uitgekomen over de geschiedenis van de bond, onder de naam Een Wonderlijke Club. Mensen zagen ons vroeger mis schien meer als een curiosum, iets waar je lacherig over kon doen. Dat is nu toch wel achter de rug. Uit het laatste Nipo-on- derzoek blijkt dat wij bij 71 pro cent van de bevolking bekend zijn, een percentage waar veel bedrijven alleen maar van kun nen dromen. Slechts 17 procent vindt ons niet sympathiek. Wij hebben ruim 26.000 donateurs en groeien met zeker duizend per jaar." „Wij zijn het bekendst van de affiches op de stations en de bill boards, alleen in Rotterdam af gelopen zomer al vijftig. Die moeten mensen aan het denken zetten en tot bezinning brengen. Verder delen wij informatiema terialen uit op braderieën en jaarmarkten. Sinds februari vo rig jaar is er een fulltime scho lenwerker aangesteld. De aan vragen stromen binnen. Voor ouders hebben wij een aparte brochure, Taalstrijd Thuis." Mensen moeten toch hun kwaadheid uiten. Wat zegt u zelf als u op uw duim slaat? „Ik zeg 'au!' of 'AAARRRh!' De vraag is of je altijd die kwaad heid zo moet uiten. Waaromniet tot tien tellen? Uit een Ameri kaans onderzoek blijkt dat dat veelgeprezen 'zich uiten' heie foto Richard van Hoek maal niet oplucht, maar nog meer opfokt." Kunnen verbasteringen als potdomme, potjandosie, gat verdarrie en snotverdomme wel door de beugel? „Die raad ik niet aan. Als je je realiseert waar die woorden vandaan komen, zijn ze niet meer zo onschuldig. Waar je de grens bij bastaardvloeken moet leggen, is overigens onduidelijk. Neem nou sapperdeflap, wat de clown Pipo in de gelijknamige jeugdserie altijd zei. Dat is een verbastering van Sacre nom de Dieu, ofwel de naam van God is heilig. Dat is intussen zover af gesleten dat mensen zich er niet meer aan storen." Wat is het alternatief? „Ik adviseer: doe er iets opbou- wends mee. Praat iets uit, ga met de hond wandelen, doe push-ups. Word lid van de re gionale werkgroep van de Bond tegen het Vloeken. In Zeeland zijn die er op Walcheren, Zuid- Beveland, Tholen en Schou- wen-Duiveland. Net een maand getrouwd, lag die Vlissingse op een ochtend tevreden in de echtelijke sponde zachtjes te wennen aan weer een nieuwe dag. Haar echtgenoot betrad de slaapkamer met een bedrukt gezicht. „Er is iets wat ik je moet vertellen", begon hij. Het werd haar koud om het hart. Zulke openingszinnen leiden zelden tot zaken die een vrouw horen wil. „Oh nee", dacht ze, „niet nu al!" „Ik ben mijn trouwring kwijt", barstte hij uit. „Ik heb overal gezocht..." Opgelucht liet ze zich weer in de kussens zakken. En glim lachte toegeeflijk. „Gekkie, die hebben we gisteren nog samen naar de juwelier ge bracht. Om te repareren, weetje nog?" Advertentie GIGANTISCHE HEEL VEEL PULLOVERS, VESTEN, TWINSETS T-SHIRTS KORTING LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11