NOS-televisie zet alle zeilen bij Hof legde Claus aan banden door gedragingen Bernhard PZC Begrafenis al tot in kleinste detail geregeld Beatrix denkt ook zonder Claus nog niet aan aftreden Burgemeester Delft bewaart sleutel van grafkelder Oranjes 7 Materiaal genoeg voor Oranjeprogramma's tot aan de begrafenis Organisaties nu zonder hun beschermheer dinsdag 8 oktober 2002 doorBarenda Grutterink HILVERSUM - De NOS-televi sie heeft zich jarenlang voorbe reid op een koninklijk overlij den. Sinds medio jaren negentig is zelfs een vaste kernploeg van vijf man bijna continu in de weer geweest om de gebeurte nissen rondom een dergelijk verscheiden optimaal in de huiskamers te brengen en de kij - kers ook ruim van verdere infor matie te voorzien. De NOS kon zondagavond me teen beginnen met een herden kingsprogramma. De omroep organisatie verslaat verder alle plechtigheden live, geeft in sa menwerking met de gezamenlij ke actualiteitenrubrieken1 de nieuwsontwikkelingen weer en biedt verder tal van journalis tieke en documentaire achter gronden. De journaals zullen vooral als samenvattingen fungeren. Aan vankelijk is alles op alle drie de netten te volgen, later alleen nog viaTV2. Als vertegenwoordiger van de publieke omroep is de NOS op basis van de mediawet verplicht op zo'n nationaal en historisch moment alle zeilen bij te zetten. Het publiek rekent in geval van officiële plechtigheden gewoon op de NOS, zo is de gedachte, net als op bij voorbeeld 4 mei. Tege lijk wil de NOS een journalis tiek zo verantwoord mogelijk product maken. Vandaag is de NOS vanaf half twee 's middags rechtstreeks aanwezig in Den Haag tijdens de bijeenkomst in de Ridderzaal waar de Eerste en Tweede Ka mer gezamenlijk afscheid ne men van Claus. Daarna is er een verslag van het afscheid dat genodigden van de prins nemen in paleis Noordein de. Het lichaam ligt opgebaard in het paleis en twee onbemande camera's brengen het afscheid nemen in beeld. Vanaf donderdagmorgen tot en met zondagavond kunnen be langstellenden tussen negen uur 's ochtends en elf uur 's avonds in het paleis afscheid nemen. Daaivan zullen regelmatig beelden te zien zijn in de nieuwsuitzendingen De omroep heeft zoveel materi aal klaarliggen en afspraken ge maakt voor interviews met des kundigen en bekenden van de koninklijke familie, dat de da gen tot de uitvaart met Oranje programma's kunnen worden gevuld. Te zien zijn onder meer van tevoren opgenomen inter views met oud-premiers en vele anderen, documentaires over tal van onderwerpen betreffen de prins Claus, oude filmbeel den en natuurlijk herhalingen van vraaggesprekken met de prins. Hoe intensief de NOS blijft uitzenden, hangt nog een beetje af van de publieke be langstelling. De koninklijke familie was van de voorbereidingen op cle hoog te, maar heeft niet persoonlijk meegewerkt. De contacten over de plechtigheden zelf liepen via de Rijksvoorlichtingsdienst, die overigens niets van de reeds voorbereide programma's ge zien heeft, en leden van de hof houding. Wel heeft de familie in bepaalde gevallen vrienden, die daarom vroegen, toestemming gegeven mee te werken aan vooraf opgenomen documen taire delen van de programme ring. Volgens Lars Andersson, hoofd actuele programma's van de NOS-televisie, is de familie zich er sinds de emotionele ontladin gen bij de dood van prinses Diana en koning Boude wijn van bewust hoe groot de publieke belangstelling kan worden. ,,Ze beseffen dat de media-aandacht onvermijdelijk is, al wilden ze er begrijpelijkerwijs nog zo min mogelijk mee geconfronteerd worden." Verrassingen „Sommige bijdragen van geïn terviewden zijn heel verras send, onthullend bijna en plaat sen bepaalde zaken in een nieuw licht", belooft Andersson. „Het was soms wel moeilijk mensen te overreden mee te doen, omdat ze het aanvankelijk niet kies vonden van te voren mee te wer ken. Toch bleken velen gevoelig voor het argument dat het an ders, op het moment zelf, een holderdebolder-klus wordt. Als je hetzelfde in alle rust kunt doen, komt er een beter afgewo gen verhaal en kim je bij voor beeld ook de passende filmbeel den uitzoeken." Het herdenkingsprogramma bevatte zondagavond onder meer een zeer uitgebreide ne crologie. Later in de rou wperio- de zullen bepaalde aspecten uit het leven van Claus en de ko ninklijke familie per hoofdstuk worden behandeld. „Op zo'n eerste dag wordt de prins niet meteen helemaal belicht. Dat vinden we niet zo gepast, al stip pen we de zaak natuurlijk wel in die necrologie aan. Maar je weet niet hoe groot het verdriet in het land is, daaraan willen we het uitzenden van de meer precaire onderwerpen aanpassen." Het wordt de komende dagen een kolossale operatie voor de NOS, zegt Andersson. Honder den programmamakers, techni ci en presentatoren zijn actief. „Het hele bedrijf is gewoon compleet in rep en roer. We heb ben een enorm schema gemaakt, waarin alles tot in de puntjes ge regeld is, zelfs de parkeerplaat sen voor onze auto's." De NOS heeft ookmet de BBC en de BRT gepraat over hun ervaringen bij het overlijden van Diana en Boudewijn. Commentaren Twaalf regisseurs brengen de uitvaart samen in beeld. „Een grote rol is ook weggelegd voor Maartje van Weegen, de royal ty-specialiste van de NOS, die de gebeurtenissen toelicht en gesprekken heeft met deskundi gen en mensen die de overledene gekend hebben. Ook professor Jan Bank komt veelvuldig aan het woord om de historische be tekenis van de prins te belich ten." Voor alle belangrijke me dewerkenden staan overigens voor de zekerheid twee vervan gers klaar.Volgens Andersson lijkt de begrafenis van Claus veel op die van Wilhelmina in 1962. „Daarvan hebben we nog interessante beelden gevonden in het archief en die zenden we deze weekuit." Het allerbelangrijkst is het regi streren van alle plechtigheden, zoals het afscheid nemen bij de baar, de tocht naar Delft en de uiteindelijk uitvaartdienst. Daarvoor zijn twaalf reportage wagens en bijna tachtig came ra's ter beschikking. De NOS re gistreert dit niet allemaal voor zichzelf alleen. Andere tv-zen- ders, zoals de Nederlandse com merciële stations en buiten landse zendgemachtigden, zijn tijdens de officiële plechtighe den aangewezen op de beelden van de Nederlandse stichting. Die mag op veel plekken als eni ge opnamen maken, omdat het anders een chaos van camera's wordt. De NOS verkoopt de beelden en hoopt daarmee de kosten, vol gens schattingen al gauw an derhalf tot twee miljoen euro, enigszins terug te brengen. ANP door Carine Neefjes DEN HAAG - Het overlijden van prins Claus heeft geen gevolgen voor de monarchie. Ook zonder de steun van haar man, haar belangrijkste raadgever, zal koningin Bea trix niet voortijdig aftreden. „Ik ken de koningin als ie mand die constitutioneel heel zuiver is", vertelt J. Vis, lid van de Raad van State, het belangrijkste adviesorgaan van de regering. „Haar func tie als staatshoofd neemt zij zeer serieus. Claus was haar coach, dat heeft Beatrix zelf gezegd, maar ook zonder zijn adviezen zal zij haar werk perfect blijven doen. Volgens Vis, voormalig hoog leraar staatsrecht, moet de rol van Claus niet al te letter lijk worden genomen. Hoe wel Beatrix twee jaar geleden tijdens een televisie interview zei dat Claus veel betekent voor haar werk en 'ik niet zonder zijn steun zou kunnen', had hij met staats zaken geen bemoeienis. „Aan de eettafel op paleis Huis ten Bosch zei Beatrix echt niet tegen haar man: „Goh, wat ik vanmiddag toch van de minister-presi dent hoorde... Ook over ge sprekken met kamerleden, staatssecretarissen en minis ters kreeg Claus geen woord te horen. Beatrix heeft een hele strakke, constitutionele opvatting. Zij is koningin en niemand anders. Claus had echt niet de rol van reserve koning", aldus Vis. Ook PvdA-Tweede-Kamer- lid Peter Rehwinkel, die het koninklijk huis in portefeuil le heeft, zegt dat het overlij den van prins Claus geen gevolgen heeft voor de mo narchie. „Het klinkt wel een beetje gek, maar koningin zijn is ook gewoon werk. Be kend is dat mensen na de dood van hun partner vluch ten in hun baan. Dat zou Bea trix ook kunnen gaan doen." De dood van haar man is voor haar persoonlijk functione ren wel een groot verlies, ver telt Reh winkel. „Claus was een type die Beatrix een beet je kon afremmen. De konin gin is zeer perfectionistisch; daarmee legt ze de lat voor zichzelf, maar ook voor an deren zeer hoog. Dat leidt tot teleurstellingen in mensen. Claus kon haar plichtsbesef relativeren en Beatrix op an dere ideeën brengen. De ko ningin heeft zelf gezegd dat haar man haar regelmatig corrigeerde en dat zij hem om adviezen vroeg.'' Niet op staatsrechtelijk ter rein, weet Reh.win.kel. „Niet alleen Beatrix is constitutio neel heel zuiver, maar ook Claus had als ervaren diplo maat een fantastisch gevoel voor staatsrechtelijke ver houdingen", zegt Rehwinkel. „Als intellectueel die behoef te had zijn grenzen te verleg gen, heeft hij de koningin po litiek nooit in verlegenheid gebracht." Plichtsbesef Ook zonder hem gaat zij door, weet Rehwinkel. De Oranjes zijn doordrenkt van plichtsbesef. Koningin Wil helmina is ook jarenlang als weduwe staatshoofd ge weest. „Bovendien straalt Beatrix geenszins uit dat zij een doet je is die haar werk niet alleen aan kan", zegt Eric Jurgens, hoogleraar staatsrecht en lid van de Eerste Kamer voor de PvdA. „Ik weet zeker dat zij zo lang als mogelijk koningin wil blijven. Zij gunt Willem- Alexander en Maxima alle tijd om in alle rust een gezin te stichten. En daarmee han delt zij zeker in de geest van haar man. Zowel Beatrix als Claus hebben regelmatig be nadrukt dat de jaren op kas teel Drakensteyn, waarin zij samen hun drie zoons op voedden, de gelukkigste pe riode in hun leven was." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Lenno Jol zal zich zijn 37ste verjaardag ongetwij feld nog heel lang herinneren. De Haagse begrafenisonderne mer was zondagavond zijn ver jaardag aan het vieren toen hij een telefoontje kreeg, zo vertelt zijn vader Leendert Jol. „Hij moest onmiddellijk weg. En sinds dat moment hebben we hem niet meer gezien." Zoon Jol is, als hoogste in rang bij de Monuta Stichting, het eerste aanspreekpunt voor de gang van zaken rond de begra fenis van pi'ins Claus. Innemee en Zonen, de Haagse begrafenisondernemer die van ouds de koninklijke begrafenis sen doet, is tegenwoordig onderdeel van de Monuta Stich ting. Aan de Hooikade heeft de firma nog wel een rouwkamer, maar het kantoorgedeelte is tegen woordig te vinden in het Staten- huys aan de Statenlaan, het hoofdkantoor van Monuta. Geheim Jol sr., zelf begrafenisonderne mer in ruste: „Maar verreweg het meeste wordt geregeld door het koninklijk huis zelf. Die doen vrijwel alles. De begrafe nisondernemer bemoeit zich met het vervoer naar Huis ten Bosch, met het vervoer naar pa leis Noordeinde en met de dag van de uitvaart zelf." Volgens Jol is door het konink lijk huis alles allang tot in het kleinste detail geregeld. „En die details zijn geheim. Alles is tot in het kleinste puntje omschre ven in protocollen. Dat er verder niets van bekend wordt ge maakt en dat men er ook niet over praten mag begrijp ik heel goed. Dat is een kwestie van pri vacy voor de leden van het ko ninklijk huis, en dat is, zeker in het geval van de dood, een hoog goed." Hoewel de dood altijd een on verwachte gast is, denkt Jol niet dat er deze dagen veel geïmpro viseerd moet worden. ;,De gang van zaken rond ko ninklijke begrafenissen wordt regelmatig geoefend. In dit soort gevallen kun je het je niet permitteren dat je voor verras singen komen te staan. En zeker het koninklijk huis zal niets aan het toeval overlaten." „Wel ben ik benieuwd of het zal lukken om in de uitvaart de per soonlijkheid van prins Claus tot uitdrukking te brengen. De prins was toch iemand die wars was van het protocol. Maar een uitvaart compleet zonder proto col kan natuurlijk ook niet. Ik ben benieuwd hoe dat wordt op gelost. Vaak zie je trouwens dat dit soort begrafenissen trend settend is. Zoals je na de begra fenis van Pim Fortuyn meer wit te lijkauto's zag, zullen mensen ongetwijfeld ook van deze be grafenis ideeën oppikken." Oude band De koninklijke familie behoort al lang tot de vaste klantenkring van Innemee en Zonen bv. Van wege die oude band wordt ook voor de begrafenis van prins Claus een beroep gedaan op het bedrijf. Al in 1877 was de latere oprich tervan het bedrijf, Willem Inne mee, betrokken bij de begrafe nisvan koningin Sophie. Ook de uitvaarten van prins Hendrik (overleden in 1934) en prinses Wilhelmina (in 1962) werden door Innemee verzorgd. Deze beide begrafenissen leven in de herinneringen voort van wege het 'witte' karakter ervan. De geschiedenis van het bedrijf is uitgebreid beschreven in 'Be graven in Den Haag' van de kleinzonen van de oprichter, Karei C. Innemee en Willem J. Innemee. Het bedrijf is niet langer zelf standig. In 1999 ging Innemee over in handen van het in Apel doorn gevestigde Monuta. Achterberg Toch is het bedrijf hoe dan ook verzekerd van de eeuwigheid: niet alleen door de Haagse volksmond, maar ook door de pen van de beroemde dichter Gerrit Achterberg. Hij schreef het gedicht Innemee, bedoeld om de rust van het platteland af te zetten tegen de drukte van de stad. De regels Ze worden hier begra ven met een haast/alsof de dood hen op de hielen zit uit dat ge dicht zijn gevleugelde woorden geworden. GPD van onze redactie binnenland DELFT - Burgemeester Van Oorschot van Delft is de sleutel bewaarder van de koninklijke grafkelder in de Nieuwe Kerk. In die functie begeleidt hij jaar lijks een groep ingewijden, on der wie functionarissen van de Rijksgebouwendienst en leden van de hofhouding voor een in spectie van de graven. Dat ge beurt steevast op de eerste werkdag van januari. In tegenstelling tot de grafkel ders van de koninklijke huizen in Londen en Wenen, zijn die in Delft niet toegankelijk voor het publiek. Ook het tijdens de res tauratie van het praalgraf van Willem van Oranje in 1998 ge vonden houten kist j e met de res tanten van de ingewanden en het hart van de in 15 84 vermoor de Vader des Vaderlands, was niet te bezichtigen toen het zich tijdelijk bevond in de herme tisch afgesloten grafkelder van de Nieuwe Kerk. Niemand mocht het zien, laat staan foto graferen of filmen. Op 11 augus tus 1999 werd het kistje, ter grootte van een schoenendoos, tijdens een sobere plechtigheid teruggeplaatst in het praalgraf. Veertien restaurateurs, negen deskundigen, drie 'grafcommis sarissen' zeven genodigden en enkele journalisten werden hierbij toegelaten. Bij die gele genheid had Van Oorschot als sleutelbewaarder de eer om het kistje te onthullen. Met een voorzichtige handeling trok hij een donker gekleurde linnen doek van het kistje af. Hoop De hoop van de aanwezigen om het in volle omvang te kunnen aanschouwen, was ijdel. De bij na vier ton wegende sarcofaag hing al zo ver over het kistje heen, dat door een smalle spleet slechts een donker voorwerp is te zien. Luttele seconden later zakt de sarcofaag definitief, in ieder geval voor de komende eeuwen, op z'n plek. Bij het ophalen van het kistje uit de grafkelder waren aanwezig: L. Veenendaal, de grootmeester van de koningin, burgemeester Van Oorschot, directeur B. Woelderink van het Koninklijk Huisarchief en B. Diser, de pro jectmanager van de Rijksge bouwendienst. Dooi-dat de graf kelder toch werd geopend, werd meteen besloten daar schoon maakwerk te laten verrichten. Dat bestond uit het verwijderen van zoutbaarden van het pla fond, stofzuigen en dergelijkë. Drie werknemers van een bouwbedrijf waren hiermee be last. Volgens een vertrouwelijke notitie werden ook zij niet ge acht het kistje onbedekt te zien: 'na het openen van de grafkel der kunnen zij weg'GPD WOERDEN - Koninklijk Con certgebouworkest, Nederland se Bachvereniging, Tamboer korps van het Korps Adel borsten, Nederlands-Duitse Conferentie, Hollandsche Maatschappij der Wetenschap pen. Het zijn enkele van de ze ventien organisaties waarvan prins Claus beschermheer was. Het is aan de gevraagde persoon zelf om in te gaan op een verzoek om beschermheer of -vrouw te worden. Verenigingen of stich tingen hoeven niet aan bepaalde voorwaarden te voldoen. Het volstaat om een briefje te sturen naar de beoogde beschermer. Deze beoordeelt vervolgens de aanvraag en bekijkt of het zijn interessegebied is en of 'ie zin heeft om af en toe aanwezig te zijn bij een jubileum of opening. Iets lastiger is het voor het Astmafonds, waarvan Claus sinds 1978 beschermheer was. Daar prijkt de naam van de prins op het briefpapier en de visitekaartjes. „We hebben daarover advies gevraagd aan de Rijksvoorlichtingsdienst," zegt Coen Berends van het Astmafonds. „Uit piëteit zullen we de naam van de prins niet meteen verwijderen, maar doen we dat over een maand of twee, drie." Het Astmafonds gaat ook bekijken welke kant het op wil met het beschermerschap Wordt gezocht naar een nieuwe en moet dat weer iemand van het koninklijk huis zijn? Scouting Nederland wil 'dol graag' de band met het konings huis bevestigd blijven zien en gaat dan op zoek naar een op volger voor prins Claus. Zater dag gaat in alle groepen de vlag halfstok. GPD door Ad Hoogerwerf OOSTVOORNE - Prins Claus had de pech, meent historicus en Oranjekenner Jan Kik kert uit Oostvoorne, dat hij na Bernhard in de koninklijke familie kwam. Bernhard deed waar hij zin in had, reisde de hele aard bol over en deed duistere zaken in naam van het koninkrijk. Het hof voelde weinig voor zo'n tweede geval, zodat Claus praktisch aan banden werd gelegd. Aanvankelijk had Claus nog een serieuze baan in de ontwikkelingssamenwerking, maar toen die functie door de toestand in Angola een politieke lading kreeg, werd hij ook van die post gehaald. Wat voor hem restte was een serie erebaantjes. Claus zou zijn hele leven in de schaduw van Beatrix blijven. „Ik heb sterk de indruk dat dat de oorzaak is geweest van zijn lichamelijke klachten, die begonnen met depressiviteit", zegt Kikkert. „Ook al leed zijn vader aan hetzelfde." Kikkert, schrijver van enkele boeken over het koningshuis, omschrijft Claus als een Duitser die zich in Nederland heeft aange past, maar nooit een Nederlander is gewor den. ,Het is gebeurd dat hij van een jaar zo 'n honderd dagen in Duitsland verbleef, bij zijn familie. Hij heeft Duitsland nooit kun nen loslaten. Tijdens een langdurig ziekbed in het Haagse Bronovoziekenhuis, jaren ge leden, zou hij alleen naar Duitse tv-zenders hebben gekeken." Voetnoot Claus was intellectueler dan Bernhard, maar Bernhard was slimmer dan Claus, meent Kikkert. Op de vraag hoe Claus in de geschiedenisboekjes zal worden herinnerd, reageert Kikkert na een korte denkpauze: „Waarschijnlijk met een voetnoot, want meer dan de man van de koningin en een goede vader voor zijn kinderen is hij niet ge weest. Hoe groot zijn invloed op het hande len van Beatrix was is moeilijk in te schat ten. Dat blijft een van de geheimen van het paleis." Ook vraagt Kikkert zich af wat de invloed van Beatrix op Claus is geweest, waarbij hij doelt op de behandeling van Claus' ziekte. Kikkert: „Toen Claus in een Zwitserse kli niek werd opgenomen moest Beatrix de be slissing nemen of zijn klachten met medicij nen of 'op de divan' behandeld moesten worden. Ze heeft toen gekozen voor medi cijnen, mogelijk uit angst dat er te veel pa- leisverhalen bekend zouden worden." Er zijn aanwijzingen dat Claus geleden heeft onder het keurslij f aan het hof, waarin hij dag en nacht moest leven. „Als hij naar Afrika vertrok, ging hij vaak als een houten klaas op het vliegtuig, maar stapte hij mon ter en vrolijk uit. De terugreis was anders om." Ook meent Kikkert dat Claus nooit heeft kunnen wennen aan de deftigheid van het paleisleven. „Beatrix is de hele dag konin gin, net als haar oma dat was. Zelfs de post wordt op een zilveren blad aangereikt." Veel in aanraking met 'gewone' burgers kwam hij niet. Claus ging zelden met zijn vrouw mee op werkbezoek. Wel onderhielden Bea trix en Claus nauwe banden met de andere families van de Europese adel. „Die wereld is net een dorp waarbij de gordijnen worden weggeschoven als er iets gebeurt. Ze weten alles van elkaar." En dan de eeuwige bewaking. Van de 45 mil joen euro die het koninklijk huis de schat kist jaarlijks kost, wordt een kwart besteed aan beveiliging. „Absurd veel, zeker verge leken bij de vorstenhuizen in Engeland en Spanje, waar ze met de IRA en ETA toch on veiliger leven dan de Oranjes", aldus Kik kert. Briljant Claus koos voor een leven in de schaduw van een koningin, maar had - als hij Beatrix niet tegen het lijf was gelopen - een briljante loopbaan kunnen afmaken in de diploma tie, waarin hij al carrière aan het maken was. Claus, van lage adel, leidde een vrolijk, misschien wel een beetje losbandig leven. Hij had verschillende liefdesaffaires en hield, net als Bernhard, van snelle auto's. „Bij de Duitse politie was zijn blauwe Por sche in heel het land bekend", vertelt Kik kert. Na zijn huwelijk was dat snelle leventje voorbij. Hij gedroeg zich braaf en kon een voudig rondkomen van de staatstoelage van een miljoen gulden. En voor zover Kikkert kan nagaan zijn van Claus geen buitenech telijke relaties of kinderen bekend, zoals van de mannen van Juliana en Wilhelmina bijvoorbeeld wel bekend is. Kikkert krijgt zijn informatie over het Ko ninklijk Huis naar zijn zeggen van betrouw bare bronnen, ook rond het hof. Met Claus heeft hij nooit gesproken. Wat zou hij hem hebben willen vragen als hij een uurtje de tijd had gehad? Kikkert: „Ik was eerst over Afrika begonnen. Dan was hij ontdooid. De rest van het gesprek zou dan vanzelf gaan." GPD Claus' bewegingsvrijheid was beperkt als gevolg van de ruimte die zijn schoonvader zich toemat. foto archief PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7