Weinig rouwbetoon op straat PZC Wieken vertolken rouwstemming Uitge\ers spelen razendsnel in op overlijden Claus Lichaam prins Claus direct gebalsemd Provincie betuigt deelneming aan koninklijke familie Driekleur halfstok op Zeelandbrug Lokale omroep Schouwen schakelt door naar Radio 1 Belangstelling voor tonen medeleven loopt per gemeente uiteen Veel digilale condoleaaces Drukte voor vlaggenfabriek Geen herdenkingsmunt Dagblad negeert zondagsrust Stoet van paleis naar Kerk dinsdag 8 oktober 2002 ZIERIKZEE - Niet alleen bij openbare gebouwen werden gisteren vlaggen halfstok ge hangen, ook bij particuliere wo ningen dook het teken van rouw her en der op. De enkele waterrecreant die gisteren wellicht nog onwetend was over het overlijden van prins Claus werd bij het passe ren van de Zeelandbrug geïn formeerd. Want ook daar wapperde het stoffen rouwsymbool in de wind. foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - De lokale omroep Radio Schouwen-Duiveland heeft in verband met het overlijden van prins Claus besloten de zender tot na de begrafenis door te schakelen naar de programmering van Ra dio I en de eigen programmering tot die tijd te laten vervallen. Volgens voorzitter W. Alkemade van Radio Schouwen-Duiveland is hiertoe besloten om elk mogelijk misverstand uit te sluiten. „Vol gens de voorschriften dienden de lokale omroepen de eerste 24 uur direct na het overlijden van Prins Claus door te schakelen naar de aangepaste programmering van Radio I. Daarna mogen zij wel weer zelf de programma's invullen, maar ook op aangepaste wijze", zegt Alkemade. Volgens haar heeft het bestuur zondagavond nog tot laat overleg ge voerd. „We zijn tot de conclusie gekomen dat het heel moeilijk is om daarin de juiste keuzen te maken. Met wat de één als aangepast be schouwt, zal de ander misschien weer moeite hebben. Om dat soort situaties uit te sluiten en uit piëteitsoverweging hebben we besloten tijdens de volledige periode door te schakelen naar Radio I", aldus de uitleg van de voorzitter. van onze regioredactie VLISSINGEN - De rouw om de dood van prins Claus is in Zee land nog slechts mondjesmaat in het straatbeeld doorgedron gen. Op overheidsgebouwen hangen de vlaggen zonder uit zondering halfstok, maar bij particulieren is er nog geen sprake van een groot aantal vlaggen in rouwstand. De con doleanceregisters die diverse gemeenten openstelden, wer den op sommige plekken door een enkeling, in andere stad huizen door tientallen mensen ondertekend. Op overheidsgebouwen en openbare instellingen op Wal cheren hang plichtsgetrouw de Nederlandse driekleur. Zo wappert in Vlissingen de vlag halfstok bij het zorgcentrum Ter Reede, het Ziekenhuis Wal cheren en de Zeevaartschool aan de Boulevard. Particulie ren hebben het dundoek maar mondjesmaat halfstok hangen. Het is vooral opvallend op hoe veel plekken er géén vlaggen wapperen. Op het stadhuis van Vlissingen, dat nu een grote verbouwing ondergaat, hangt geen vlag. Volgens de woord voerder van de gemeente zijn er in het gebouw asbestsaneer- ders actief zijn ea wappert er daarom geen vlag op het stad huis. Wel hangt e? eentje op het tijdelijk onderkomen van de gemeente. Ook andere proninente plaat sen in Vlissingei ontberen een vlag. Zo blijven (e twee masten bovenop de Sadijntoren aan de Boulevard ktal, evenals de masten van hft Loodswezen even verderop, hl Middelburg is de situatie net veel anders. Op overheidsgtbouwen hangt de driekleur zender uitzonde ring halfstok. Srak in cle wind op cle Lange Jai, slap als een vaatdoek bij energiebedrijf Delta. Maar elcers is het dun doek maar weirig te vinden, Alle Walcher.e gemeenten hebben gisterei een condole anceregister geopend. De ani mo loopt per goneente uiteen. In Vlissingen zjn er rond half drie 's middag; nog maar zes steunbetuigingm. In Middel burg loopt het tster: 's middags telt de lijst veetig onderteke naars, onder we mevrouw M. van Raaij. Zi roemt prins Claus vanwege zijn verdien sten voor de Duts-Nederland se betrekkingen Ook M. Min- heere ondertekent het register. Hij vindt dat Claus, ondanks het strakke keurslijf, zijn rol in het koningshuis op speelse wij ze vorm gaf. Op dat moment komt ook bur gemeester K. Schouwenaar binnen om het register te on dertekenen. Hij heeft koningin Beatrix de dag eerder nog de hand geschud bij de opening van het hospice in Middelburg. Hij vond het een 'rare gewaar wording' toen hij een dag latex- het overlijden van Pi-ins Claus vernam. „Je weet dat hij ern stig ziek is, maar toch ben je verrast", verklaart hij en neemt plaats bij het register. In de gemeente Veere is de ani mo voor het condoleanceregis ter iets minder dan Middel burg. Dertig mensen hebben het ï-egister aan het einde van de middag ondertekend. Medeleven In Zeeuws-Vlaandérèn maak ten wel veel bewoners gebruik van cle kans him medeleven te betuigen aan de nabestaanden van prins Claus. Hoewel de officiële condolean ceregisters nog vanuit Den Haag moeten komen, openden de meeste Zeeuws-Vlaamse ge meenten gisteren alvast een ei gen register. Ondanks dat er nog weinig bekendheid aan was gegeven, kwamen toch al tientallen inwoners naar de ge meentehuizen om hun handte kening te zetten. Vanaf van daag wordt een grote toeloop vei-wacht van mensen die hun medeleven willen betuigen. In het Hulster stadhuis konden mensen enkel gistei-ochtend te recht, omdat de gemeente 's middags gesloten was vanwege de kennis. Dat is ook vanmid dag het geval. Tegen het mid daguur stonden er gisteren een stuk of dertig handtekeningen in het condoleanceregister. Dat werden er uiteindelijk 64, om dat heel wat ambtenax-en bij het verlaten van het stadhuis nog hun handtekening zetten. De gemeente Oostbui-g heeft behalve in het gemeentehuis ook condoleanceregisters neei-gelegd in de verzorgings huizen in Oostburg, IJzendijke en Breskens. De gemeente Sluis-Aardenburg besloot gis teren nog even te wachten op het officiële condoleanceregis ter „Maar als we het woensdag nog niet hebben, zorgen we zelf dat er iets ligt", aldus een ge meentewoordvoerster. In Kloosterzande tekent een vrouw het condoleanceregister. In de Zeeuws-Vlaamse ge meenten kunnen de condole anceregisters worden getekend tijdens de gebruikelijke ope ningstijden van de gemeente huizen. De condoleanceregis- ters blijven liggen tot de bijzetting van het stoffelijk overschot van cle prins in de grafkelder van cle Oranjes in cle Nieuwe Kerk in Delft. Op de Bevelanden en Tholen kwam het tekenen van cle con- doléancex-egisters ook lang zaam op gang. Alle gemeenten openden een register, maar er waren gisteren overdag nog niet veel mensen die kwamen tekenen. In het gemeentehuis van Ka- pelle ging het condoléancere gister om één uur 's middags open. Twee uur later hadden er drie mensen getekend. Ook waren er niet veel mensen die belden met vragen over het te kenen van het register Een me dewerker van de gemeente ver wacht in de loop van de week nog wel meer toeloop als de aanwezigheid van het register wat beter bekend is. In Kapelle kan tot en met volgende week worden getekend tijdens kan tooruren en donderdag tot half acht 's avonds. Animo In het gemeentehuis van Noord-Beveland in Wissen- kerke is 's middags al wat vaker getekend. Om half drie zijn er 2 7 mensen geweest om hun me deleven kenbaar te maken. Volgens gemeentevoorlichtster M. van Zevenbergen is er rede lijk veel animo voor het tekenen. „Mensen komen er speciaal voor naar het gemeen tehuis. Ook krijgen we telefo nisch veel vragen over of er ge tekend kan worden en wanneer er de mogelijkheid voor is." Het gemeentehuis sluit al om drie uur 's middags, daarom gingen de deuren 's avonds van half ze ven tot acht uur ook nog open. In Goes is op het gemeentehuis cle aanloop niet erg groot. De telefonische vragen beperken zich met name tot vragen over het al dan niet doorgaan van bewonersbijeenkomsten. In zorgcentrum het Gasthuis is 's middags rond vier uur een con doléanceregister geopend; veel omwonenden komen hun handtekening zetten. Bewoon ster P. van Binsbergen-Meynell heeft daar wel een verklaring voor: „Veel mensen van wat ou dere leeftijd zijn koningsge zind en die leven nu heel erg mee. Daarnaast zijn hier veel weduwen en weduwnaai's en die weten hoe het is om een partner te verliezen; dat geeft ook een gevoel van medeleven. Ik vond prins Claus een heel boeiend persoon, maar ik zag ook het probleem voor hem om als buitenlandei- in Nederland te komen. Ik ben zelf ook niet Nedeiiands en ik weet hoe foto Wim Kooyman moeilijk clat kan zijn. Daarom voel ik misschien nog wel iets meer mee." Ook de gemeente Schouwen- Duiveland wil haar inwoners in de gelegenheid stellen het condoléanceregister te onder tekenen. In de hal van het ge meentehuis in Zierikzee kun nen zij via deze weg hun medeleven betuigen aan fami lie en naasten van de prins. Di recties van verzorgingshuizen op Schouwen-Duiveland mo gen losse bladen uit het register ophalen, zodat de bewoners in hun huis zelf kunnen onderte kenen. Deze bladen worden la ter weer toegevoegd aan het register. Schouwen-Duivelan- ders kunnen van half negen 's ochtends tot half vijf 's mid dags op het gemeentehuis te recht voor de ondertekening. Het condoléanceregister blijft hier in elk geval open voor be tuigingen van medeleven tot de uitvaart van prins Claus. van onze redactie biinenland DEN HAAG - Een aintal uitge vers heeft al in een /roeg stadi um voorbereiding<n getroffen om boeken op de mirkt te bren gen over het level van prins Claus. De eerste litgave, Het aanzien van prin Claus, ligt volgende week inde boekhan del, zo meldt Boekdad. Volgens het blad wxrden cle boe ken van Het Specrum over het koninklijk huis net aangepast en herdrukt, maa' er komt wel een uitgave in de éeks Het aan zien van.... Omda de bijzetting van het stoffelijkiverschot van de prins-gemaal in het fami- RIJSWIJK - De condoleancere gisters op interne worden druk bezocht. In tota.4 zijn al tien duizenden steunbetuigingen geplaatst. Ook op condolence.paginafo- rum.nl en wwv.condoleance.nl staan veel pesoonlijke bood schappen. liegraf van de Oranjes in de Nieuwe Kerk in Delft niet in het boek wordt opgenomen, ligt het eind volgende week in de win kels in een oplage van enkele tienduizenden exemplaren. Strengholt's Boeken gaat waar schijnlijk een fotoboek op de markt brengen. „Of het door- gaat, hangt af van het kosten plaatje; we zijn niet de enige die met een boek komen", zegt uit gever Ton van Poelgeest, die zich kan voorstellen dat bladen als Privé en Ons Vorstenhuis ook speciale uitgaven hebben. Gopher Publishers was de eer ste met een boek over de verlo ving van Willem-Alexander en Maxima, maar doet niets aan het overlijden van prins Claus. Een woordvoerster: „Een on derwerp als een verloving kon den we wat luchtiger benade- ren, maar dit vraagt om een gedegen aanpak en daar konden we geen goede auteur voor vin den." De interesse in boeken over het koninklijk huis is mo menteel groot. Wie op de inter netsite van Bol.com zoekt op subcategorie 'koningshuizen' krijgt de melding dat de site tij delijk onbereikbaar is wegens enorme drukte. GPD door Willem Staat MIDELBURG - Vereniging De Hollandsche Molen heeft giste ren alle molenaars opgeroepen hun wiekendragers in de rouw te zetten. Daarbij wordt sinds eeuwen de onderste wiek vlak na het laagste punt naar rechts vastgezet. Deze gaande stand symboliseert vergankelijkheid Op diverse plaatsen in Zeeland is gisteren gehoor gegeven aan de oproep. Zo zetten de mole naars van Spui en Axel, vader en zoon Cappon cle wieken in de rouwstand. Ook de zes molens in de gemeente Middelburg ver toonden gistermorgen al de spe ciale wiekenstand. Dat gebeul de op inititiatief van vrijwillige molenaar Nel van Leijen. Zij is bestuurslid van De Hollandsche Molen en Vereniging De Zeeuw se Molen. Van Leijen riep de Zeeuwse mo lenaars gisteren op allemaal het wiekenkruis in de rouwstand te zetten als eerbetoon aan de De in 1991 door prins Claus ge opende molen van Waarde staat in de rouwstand. foto Dirk-Jan Gjeltema prins. „Met molens kun je prachtig uitbeelden dat er iets bijzonders gebeurt, in dit geval iets heel verdrietigs." Het rouw betoon duurt voort tot en met het moment dat de pi'ins wordt bijgezet in het familiegraf. Claus fungeerde sinds 1981 als beschermheer van De Holland sche Molen, In die hoedanigheid opende hij vele molens die een restauratie hadden ondergaan. Daaronder was ook standerd molen De Hoed in Waarde. Prins Claus opende die 22 september 1993. Het hele dorp liep die woensdagmiddag uit. Nel van Leijen herinnert zich dat cle prins toen, tegen het protocol in, de lange trap naar het molenin terieur besteeg. „Het mocht niet, maar hij bepaalde zelf wel wat hij deed." Prima kerel Van Leijen heeft de prins enkele malen ontmoet. „Het was een prima kerel, die altijd heel be langstellend was. Zo heb ik hem aan het werk gezien bij het uit reiken van certificaten aan ge diplomeerde vrijwillige mole naars. Hij informeerde dan ook altijd of de oude beroepsmole naar nog leefde en of die aanwe zig was. Zo ja, dan maakte hij er een praatje mee." DOKKUM - De vraag naar de Nederlandse driekleur bij de Dokkumer Vlaggen Centrale is gestegen na de dood van prins Claus. Een woordvoerster zei gisteren dat er vier keer zoveel vraag is dan normaal in deze tijd van het jaar. Dat uitte zich gisteren tot halverwege de middag in enkele tientallen tele foontjes. „Dit is normaal gesproken laagseizoen voor ons." Het bedrijf voorziet een verdere stijging van de vraag. De meeste telefoontjes verwacht de woordvoerster op vrijdag en maandag, de dag voor de uitvaart. „Wij denken dat veel men sen zeker op de dag van de uitvaart de vlag halfstok gaan han gen." De extra telefoontjes die bij de Vlaggencentrale binnenko men, zijn niet alleen afkomstig van particulieren. Ook over heidsinstanties en bedrijven bestellen vlaggen. ANP UTRECHT - Prins Claus zal niet met een speciale euromunt herdacht worden. Het duurt twee tot drie maanden om een munt te laten maken „Het is ook geen feestelijke gebeurte nis", aldus een woordvoerder van Financiën, die niet uitsluit dat er alsnog tot een Claus-euro besloten wordt. De laatste of ficiële herdenkingsmunt is geslagen ter ere van het huwelijk van prins Willem-Alexander en prinses Maxima. De Koninklijke Nederlandse Munt gaat evenmin een speciale penning uitbrengen ter herdenking van prins Claus. „Het leek ons niet passend en te commercieel voor dit droeve geval", al dus een woordvoerster van cle Munt.ANP BARNEVELD - Medewerkers van het Nederlands Dagblad hebben zondagavond de maandageditie van de gereformeer de ochtendkrant aangepast om het nieuws te kunnen brengen van het overlijden van prins Claus. Normaal gesproken wordt de maandagkrant op zaterdagavond samengesteld, zodat de medewerkers de zondagsrust in ere kunnen houden. Hoofdredacteur P. Bergwerff noemde het overlijden van de prins 'een van de situaties waarvan we het nodig achten om de krant op zondag wel aan te passen'Werken op zondag is zeld zaam bij de ochtendkrant. „De laatste keer was bij de aanval len op Afghanistan", aldus de hoofdredacteur. Het nieuws over de Bijlmerramp, tien jaar geleden, werd niet meegeno men in de maandagkrant. „Dat was voor mijn tijd en toen was er sprake van een stringenter beleid", legde Bergwerff uit. ANP RIJSWIJK - De route van cle uitvaartstoet voor prins Claus leiclt van paleis Noordeinde naar de Nieuwe Kerk in Delft. Dinsdag 15 oktober rijden cle rijtuigen of, bij heel slecht weer, auto's van Den Haag via Rijswijk naar Delft. Vanaf paleis Noordeinde gaat het eerste deel van de stoet via de Heul weg naar de Kneuterdijk en verder naar Buitenhof en Spui. Dan over verkeersplein Rijswijkseplein en Haagweg richting Rijswijk. Na de Rotterdamseweg volgt de stoet de Laan van Hoornwijck, Singel, en Poortweg. Bij het Instituut Defensie Leergangen (IDL) aan de Brassers kade in cle wijk Ypenburg maakt de stoet een korte stop. Bjj het IDL vindt de formatie van de totale stoet plaats. De rijtuigen en escortes vervolgen hun weg over de Poortweg, Vrijenbanselaan, Wateringse Vest enhet Noordeinde in Delft. In het oude centrum van Delft gaat het gezelschap over de Ou de Delft, Nieuwstraat en Cameretten richting de Markt. Via het Raadhuis en de Oude Markt komt het stoffelijk overschpt aan bij de Nieuwe Kerk. ANP lijden gebalsemd. Een goede zaak, vindt J. Schurink, beheer der van het mortuarium in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam. „Want al twee uur na het over lijden komen de bacteriën in het lichaam, die voornamelijk in de darmen en de maag zitten, in ac tie. Dan begint de versterving, zoals wij zeggen. Hoe sneller het lichaam daarna wordt gebalsemd, des te. beter de overledene er uit blijft zien_ Voor het balsemen zoeken de artsen tegenwoordig meestal bloedvaten in het been op. Met een afzuignaald en een pomp wordt het bloed uit het lichaatn gehaald en met een andere naald wordt een verdunde che mische oplossing in het lichaam gebracht. Deze oplossing be staat onder meer uit formaline in combinatie met alcohol. Hoewel het in Nederland wette lijk verboden is om lichamen te balsemen, zijn er naast leden van het koninklijk huis meer uitzonderingen mogelijk. Over ledenen clie in het buitenland worden begraven worden oófc vaak gebalsemd om het lichaam langer intact te houden. Sommige landen waar het li chaam wordt ingevoerd eisen zelfs dat het lichaam wordt ge balsemd. GPD door Rudi Buis DEN HAAG - Het lichaam van prins Claus is vrijwel direct na zijn overlijden in het Acade misch Medisch Centrum in Am sterdam gebalsemd. Daardoor blijft het lichaam van de prins voor langere tijd in goede condi tie. Het balsemen van overlede nen is in Nederland officieel verboden omdat lichamen moe ten kunnen ontbinden. Leden van het koninklijk huis vallen echter niet onder die wet, zodat ze ook niet per se binnen vijf da gen hoeven te worden begraven. Zo krijgt ook het volk de gele genheid om afscheid te nemen van prins Claus. Balsemen is eigenlijk niets an ders dan het inbrengen van een conserverende vloeistof in het lichaam. Bij een intact bloedva tensysteem bereikt deze vloei stof iedere plaats in het lichaam De vloeistof doodt de bacteriën, zodat het lichaam wordt ge fixeerd en stevig aanvoelt. De behandeling zorgt er voor dat het lichaam langer 'goed' blijft. Ook behoudt de overledene zo zijn 'natuurlijke blos'. Balsemen moet binnen enkele dagen na het intreden van de dood gebeuren. Prins Claus is al meteen in de nacht na zijn over- door Maurits Sep MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur heeft gisteren namens alle Zeeuwen zijn deel neming betuigd aan de konink lijke familie wegens het overlij den van prins Claus. Zeeland zal 'door zijn warme belangstelling, intelligentie, beminnelijkheid en humor met buitengewoon warme gevoe lens' aan de prins terugdenken, schrijven Gedeputeerde Staten. „Overal waar hij kwam heeft hij veel sympathie onder de Zeeuwse bevolking gewekt." Vanwege het overlijden van prins Claus heeft de provincie gisteren besloten twee vergade ringen van Provinciale Staten commissies geen doorgang te laten vinden. Daarvoor zijn nieuwe data gekozen. Zowel de commissie welzijn als de com missie verkeer en vervoer zijn met een week uitgesteld en ver gaderen nu op maandag 14 ok tober. De commissie welzijn begint bovendien een half uur eerder (09.00 uur). De commis sie verkeer en vervoer begint zo als altijd om 13.30 uur. Ook de Statencommissie econo mie die morgen zou plaatsvin den, gaat niet door. Dit in ver band met het overlijden dit weekeinde van de echtgenote van PvZ-Statenlid R. Stoffels. Deze vergadering is verzet naar woensdag 23 oktober. Mevrouw Stoffels wordt morgen begra ven. De Statencommissie ruim- re, milieu en water van komende vrijdag gaat wel door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5