Wacht een jaar met praatgroep De Nierstichting blijft nodig Q 'De Burgemeester van Schouwen-Duiveland' wordt nu burgemeester van Nederlek. Cees, ontzettend gefeliciteerd met je benoeming. Je broer Meerderheid tegen erkenning Zeeuws Met zolderschatten in rij voor taxateur De nieuwe herfst/wintercollectie van Finn Comfort is binnen Persoonlijke aandacht is nodig Big Swing Band in Porgy Bess Fietsendief aangehouden Plaats uw familieberichten in de PZC FAMILIEBERICHTEN Finn Comfort Goudswaard MOEDER (WORDEN)? NIERSTICHTING door Jacques Cats GOES - Nabestaanden van ver keersslachtoffers moeten niet te snel in een lotgenotengroep gaan zitten. „Mijn advies is: wacht één jaar", zei pastor M. van den Berg op een door Slachtofferhulp Zeeland georganiseerde informatiebij eenkomst in Goes „Er wordt veel te veel gedacht dat de rouw zich in het eerste jaar af speelt. Dat is niet waar: voor zestig tot zeventig procent van de mensen is het tweede en der de jaar veel moeilijker dan het eerste jaar." Een deel van de nabestaanden heeft in het begin heel veel per soonlijke aandacht nodig. Die hebben volgens Van den Berg absuluut geen ruimte meer om daar ook nog de verhalen van anderen bij te kunnen hebben. Lotgenotengroepen zijn de laat ste jaren in Nederland enorm opgekomen. „Mensen hebben voor hun rouw gemeenschap nodig", meent de pastor. Nu de samenleving er erg op is gericht dat alles leuk moet zijn, is er nauwelijks nog ruimte voor ver driet. Daardoor zie je dat men sen nieuwe gemeenschappen maken. Daar komen heel hechte relaties uit voort", zegt Van den Berg. Hij is onder de indruk van wat mensen onder zulke om standigheden voor elkaar kun nen betekenen. „Maar we zullen nog veel moeten doen aan voor lichting en inzicht. Psycho-edu- catie over rouw zou op veel agenda's terecht moeten ko men." De pastor heeft ervaren dat veel nabestaanden het sociale net werk, de mensen op wie ze meenden te kunnen steunen, zien afbrokkelen tot een hand vol personen. Enkele vrienden en vriendinnen zijn vaak be langrijker dan familie die soms te dichtbij zit. Ook lotgenoten horen bij die hechte groep. „De vijf mensen die er van het sociale netwerk overblijven, zijn over het algemeen anderen dan je gedacht hebt." Dat de steun van zoveel mensen weg valt, komt volgens Van den Berg doordat de mensen in de omge ving vervallen in een soort machteloosheid. „Die weten niet goed hoe ze emotionele steun moeten bieden en blijven weg. Weer anderen rationalise ren hun machteloosheid en re deneren: ach, die ander heeft de handen al vol aan het eigen ver driet. En ook zijn er mensen die eigenlijk niks met verdriet te maken willen hebben." Voorop Slachtofferhulp Zeeland heeft voorop gelopen met de vorming van lotgenotengroepen van na bestaanden van veerkeers- slachtoffers. De activiteiten lo pen al sinds 1994. Dat gebeurde in een periode toen er met name in Zeeuws-Vlaanderen veel do den vielen in het verkeer. „Er bestaat een grote behoefte om ervaringen met elkaar te delen", zegt coördinator M. Verhoosel van Slachtofferhulp Zeeland. Er zijn momenteel acht lotgeno tengroepen in Zeeland actief. Ze krijgen ondersteuning van het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland. Enkele groepen zijn gespecialiseerd en bestaan uit ouders die een kind in het verkeer hebben verloren. Ook is er een groep van broers, zussen, vrienden en vriendin nen van mensen die omkwamen bij een verkeersongeval. door Ronald Verstraten TERNEUZEN - De tegenstan ders van erkenning van het Zeeuws, hebben met een kleine meerderheid gewonnen van de voorstanders. De uitslag van een enquête in het tijdschrift Onze Taal laat een nipte winst zien van 51 procent. In het septembernummer van Onze Taal wijdde redactieme- TERNEUZEN - De Big Swing Band geeft op zaterdag 19 okto ber haar jaarlijkse concert in het Scheldetheater in Terneu- zen. Diverse leden uit de Big Swing Band zitten ook in ande re bands. Samen met vier van deze bands is er een programma samengesteld. Deze spelen als volwaardige bands in het pro gramma van de Big Swing Band. De 'satellietbands' zijn de Beet City Jazzband, de Honkers Brassband, Ein Prosit en Jazzed in Time. Een van de bands speelt van 19.00 tot 20.00 uur om het pu bliek op te warmen in de foyer. De Big Swing Band heeft een ruim repertoire opgebouwd, dat bestaat uit vele soorten en stij len van jazz. Het concert in het Scheldethea ter is een muzikaal evenement waarin diverse muziekstijlen aan bod komen die tegen de tra ditionele bigband muziek aan liggen. De Big Swing Band bestaat al meer dan twintig jaar. De muzi kanten komen uit de hele regio. De saxofoonsectie bestaat uit acht personen, de trombonesec tie uit vijf en er is ook nog een vierkoppige trompetsectie. Met een drummer, pianist, gitarist, zangeres en dirigent Freddy De- lagaye is het orkest compleet. Delagaye heeft zijn sporen ver diend in internationale jazz we reld. Hij speelde onder andere bij André Brasseur, Bill Hen- dersoll en Jallot Morales. Toegangskaarten zijn te bestel len in het Westerscheldetheater. dewerker Frank Jansen een ar tikel aan het Zeeuws in zijn ru briek Hom of Kuit. Hij vind: weliswaar dat de Zeeuwse dia lecten allemaal prachtig zijn maar poneerde niettemin df stelling dat het Zeeuws nie: moest worden erkend als regio- nale taal of taal van een minder-! heid. Flink geschrokken trokker voorstanders van erkenning na publicaties in BN/DeStem ende PZC bij de redactie van Onzt Taal aan de bel. Die haastte zich daarop om via de regionale kranten te verklaren, dat d; stelling van Jansen niet de me ning van de redactie was en dal zij in de discussie neutraal bleef De regionale televisiezendei Omroep Zeeland reageerde me' een interviewtje met een Wal- cherse voorstander van erken ning. Door middel van briefkaarten! en via de website van het ge nootschap Onze Taal konden de Zeeuwen hun stem uitbrengen. Ruim zeshonderd deden dat en iets meer dan de helft blijkt hel nu met de stelling van Jansen eens. De respons heeft hem ver rast. „Of het nu komt door de taalso ciologische finesses van del vraag, of door de strijdbare na tuur van de Zeeuwen, extra ge-j tergd door een prikkelend stuk-1 je in de PZC ik weet het niet j Maar het is wel een feit dat deze' vraag drie keer zoveel menset tot inzending stimuleerde alsde vorige vragen", blikt Jansen te rug in het oktobernummer vat Onze Taal. TERNEUZEN - Een 32-jarig man uit de gemeente Terneuzet is gisteren rond half zes in Ter- neuzen aangehouden. De man werd op heterdaad be trapt toen hij vanaf de Oostkan: een fiets wilde stelen. Bij he: zien van de politieauto rende hi weg maar kon toch worden aan gehouden. Hij werd na opmaj ken van proces-verbaal weer ii vrijheid gesteld. dinsdag 8 oktober 2002 door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Honderden mensen hebben gisteren het stadhuis in Middelburg bezocht voor de opnames van het televi sieprogramma Tussen Kunst en Kitsch. Van heinde en verre kwamen ze met uiteenlopende spulletjes om antwoord te krij gen op die ene vraag: wat is het waard? Uit de reistas van F. Kramer uit Zwijndrecht komt Nelleke te voorschijn. Het is een porselei nen pop uit begin 1900. „Nelle ke is van mijn tante geweest", zegt Kramer. „Ik kreeg haar op mijn zevende verjaardag. Ik vond het een rare pop. Het is er één waarmee je niet speelt. Ze heeft lang op zolder gelegen. In 1985 heeft mijn man de pop voor me laten opknappen. Ze moest daarvoor naar Engeland." Taxatie Uit d e taxatie die toentertij d ge maakt is, werd Nelleke geschat op 1750 gulden. „Ik was be nieuwd of ze in de loop van de jaren meer waard is geworden", zegt Kramer. Maar de taxateurs van het televisieprogramma houden het maandag op acht honderd euro. „Bij de restaura tie zijn haar kleertjes vervan gen. Dat hadden we beter niet kunnen doen, werd zojuist ge zegd. Maar ja, de kleren waren helemaal versleten." N. Provoost uit Zoutelande heeft in een vuilniszak een pas tel-krijttekening zitten. „Het is niks waard, hoor", zegt ze. Maar dat vindt ze niet erg. „Voor mij heeft het wel waarde." Provoost kreeg het schilderij uit een erfe nis. Het was van de schoonvader van haar zus. „Ik heb wel eens gezegd dat ik dat schilderij graag zou hebben. Toen hij overleed, ging het naar mij toe." Op het schilderij staat een boer derij afgebeeld. „Ik hou van landschappen. Het buitenleven trok mij altijd al. Daarom vind ik het zo mooi." Avondmaal Aan de tafel van een deskundige van het televisieprogramma staat W. van Rijn uit Hilvaren- beek te wachten. Onderzijn arm draagt hij een houtsnijwerk met de afbeelding van 'Het laatste avondmaal'. Een bordje op de tafel geeft aan dat de taxateur Mevrouw F. Kramer met haar porseleinen pop. foto's Ruben Oreel even weg is voor opnames. Die worden op een andere plek in het stadhuis gemaakt. Na een half uur is Van Rijn aan debeurt. Het kunstwerk is van een vriend, F. Damen. „Ik heb het dit voorjaar gekocht op een rom melmarkt in België"vertelt Da- men. „We hebben thuis een serre vol met heilige beelden. Dit pas te er mooi bij." Het werk is waarschijnlijk ge maakt in de eerste helft van de twintigste eeuw, wordt verteld. De deskundige vermoedt dat het in de jaren dertig, veertig ge maakt is. „Als u er vijftig euro voor hebt gegeven, mag u zich gelukkig prijzen. Als u er hon derdvijftig of tweehonderd euro voor gaf, was u duur uit." Da- men is tevreden. Het werk heeft hem minder dan vijftig euro ge kost. Het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland heeft met leedwezen kennisgenomen van het overlij den van Zijne Koninklijke Hoogheid PRINS CLAUS DER NEDERLANDEN Het gemeentebestuur betuigt zijn diep respect voor de wijze waarop Prins Claus zich als persoon en in zijn hoedanigheid van Prinsgemaal heeft ingezet voor de Staat der Nederlanden en voor de Neder landse samenleving. Onze gevoelens van oprechte deelneming gaan uit naar de leden van de Koninklijke familie die wij de kracht toewensen om dit grote verlies te kunnen dragen. In de overtuiging dat velen in de gemeente Schou wen-Duiveland deze gevoelens met ons delen heeft het gemeentebestuur een condoleanceregister geopend. Het register ligt tot nadere aankondiging op werkdagen van 08.30 tot 16.30 uur ter tekening in de hal van het gemeentehuis. Het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland, de loco-secretaris de burgemeester, T. van Oostenbrugge mr. I. J. P. M. Asselbergs Zierikzee, 7 oktober 2002. Heden ontvingen wij het bericht van overlijden van de heer JOOST STRUIJK Tot voor kort lid van de volkstuinvestiging "Kaaskenshof". Wij wensen zijn vrouw en verdere familie sterkte met dit verlies. G. Vink. voorzitter D. P. Schiettekatte, secretaris Hel laatste beetje is nu up. Veel was er te verduren. Het kaarsje is nu opgebrand, gedoofd de laatste vuren. Bedroefd, maar dankbaar omdat we hem zolang in ons midden mochten hebben, delen wij u mede dat na een kort maar moedig gedragen ziekte, voorzien van de H. Sakramenten der zieken, van ons is heen gegaan. mijn lieve man. onze zorgzame vader, schoonvader, opa, onze broer, schoonbroer en oom FLORENT JOSEPHUS TOURNOIS echtgenoot van Gerarda Marteijn in de leeftijd van 87 jaar. Oostburg: Gerarda Toumois-Marteijn Eede: Johan en Franci Eede: Ronald Eede: Willy en Magda Evi en Wesley Niek Sluis: Marleen en Jan Philip en Marleen Inge en Arjen Familie Tournois Familie Marteijn 4529 GT Eede, 6 oktober 2002. Mgr. de Backerestraat 54 De plechtige Uitvaartdienst, waarbij u wordt uitge nodigd, zal gehouden worden op vrijdag 11 oktober om 10.00 uur in de Parochiekerk van O.L. Vrouw Hemelvaart te Eede. waarna de begrafenis zal plaatsvinden op het parochiekerkhof "De Verrijze- nishof" aldaar. Zij die geen rouwkaart hebben ontvangen, gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen. Model NIMES De schoen waarin u zich prettig voelt Uw deskundige FinnComfort dealer: SCHOENEN A/d Houttuinen 40 Middelburg S 0118-614412 Stop dan met roken Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dar met roken. Het is slecht voor jezelf en voor je (onge boren) kind. Dit zijn de feiten: Roken kan tot verminderde vruchtbaarheid leiden Roken is zowel voor, tijdens als na de zwangerschap schadelijk. Rokende zwangere vrouwen hebber meer kans op een miskraam of een vroeggeboorte Het geboortegewicht van baby's van rokende moe-, ders is gemiddeld 250 gram lager. Ook vergroe roken tijdens de zwangerschap de kans op lucht weginfecties en wiegendood in het eerste levensjas' Kanker en jonge vrouwen In het jaar van "Jongeren en Kanker" lanceren d; Nederlandse Kankerbestrijding/ KWF en Defactoc; campagne Stoppen met roken, speciaal voor jong1.! vrouwen tussen de 25 en 35 jaar. Meer informatie over stoppen met roken? Bel met Defacto: 0900 - 9390 0,22 0,10 p/m) DEFACTO NEDERLANDS! KANKERBESTRIJDING Bij meer dan 40.000 Nederlan ders werken de nieren slecht. Velen van hen kunnen alleen in leven blijven door te dialyseren. Dit betekent dat zij drie maal per week vier a vijf uur aangesloten zijn op een dialysemachine. Zware behandeling Elk jaar komen er zo'n 1.400 nierpatiënten bij die deze zware behandeling moeten ondergaan. Veel van deze patiënten wachten op een niertransplantatie. Het is hun enige kans om weer een normaal leven te kunnen leiden. Maar de wachtlijst voor een do nornier is lang. De gemiddelde wachttijd voor een niertransplan tatie is op dit moment vier jaar. Zorg kan beter De Nierstichting zet zich in voor een optimale medische behande ling en maximale kwaliteit van le ven voor de nierpatiënt in Neder land. Zij doet dit door financiering van wetenschappelijk onderzoek. Tevens neemt de Nierstichting initiatieven om knelpunten in de zorgverlening weg te nemen, zo als het vergroten van de dialyse capaciteit en uitbreiding van het aantal niertransplantaties. Ook geeft zij individuele hulp aan nier- patiënten en steunt projecten cft daar aan bijdragen. Uw steun is nodig Het aantal nierpatiënten stijgt e| daarmee stijgt ook de behoef aan onderzoek en zorg. De Nie' stichting doet haar werk dankz de steun van donateurs, colle: tanten en andere sympathisante' Iedere bijdrage in de vorm van een financiële gift of activiteit voor de Nierstich ting is van harte welkom. Nierstichting Nederlant Gratis informatielijn nierziekten 0800-388 00 00 Internet: www.nierstichting.nl Giro 88.000, Bussum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 42