Weer tachtig op de Hulsterweg PZC PZC Clubhuis Hava Naguila waterdicht PvdA Sluis mikt op een klantvriendelijke gemeente Progressief Hulst wil modern bestuur Van Schaiks plan geen politieke stunt (0$) AutoTrack.nl PvdA-fractie laakt schijnveiligheid 15 Populier is dit jaar vroeg kaal Gemeentewapen Terneuzen goed Overleg over Buitenweg Forse buit bij inbraak Inbraak in Seispark Middelburg Info-avond over Sluis aan Zee Auto niet verzekerd en ongekeurd ZEEUWS-VLAANDEREN profiel agenda Meer dan 80.000 occasions vind je op dinsdag 8 oktober 2002 door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster PvdA- fractie wil dat de maximum snelheid van tachtig kilometer per uur terug wordt ingevoerd op de Hulsterweg tussen Kloos- terzande en Kuitaart. Wethou der P. Weemaes herinnert gede puteerde J. Hennekeij (verkeer) er m een brief aan dat in het pro vinciale verkeers- en vervoers plan staat aangegeven dat op ontsluitingswegen tachtig gere den mag worden. TERNEUZEN - De herfst slaat de populier dit jaar vroeg in de kruin. Terwijl bomen als es, lin de en plataan nog volledig groen staan, hebben hele rijen popu lieren hun blad al laten vallen. De kale takken bieden een bijna winterse aanblik, maar boom- kundigen maken er zich weinig zorgen over. Volgens hen is 'de roest in de po pulier geslagen'. Dat is een ta melijk onschuldige bladziekte die wel voortijdige kaalheid -veroorzaakt. De ziekte steekt elk jaar wel ergens de kop op, maar 2002 is volgens deskundi gen 'een goed roestjaar'. Vooral bepaalde populierenklo- nen, waarvan er in Zeeuws- Vlaanderen veel zijn geplant op dijken en erven, hebben dit jaar last van de ziekte en staan nu al kaal. Oudere en sterkere types als de Robusta zijn er beter te lgen bestand. „Ik maak me totaal geen zor gen", zegt de Terneuzense bo- menkenner Lucien Calle. „Roest zit er altijd in en dat zet dan in het najaar door, dit jaar i kennelijk wat meer. Maar op de I conditie van de bomen heeft het nauwelijks invloed." Andere verklaringen voor de vroege bladval heeft hij niet. „Soms speelt het weer een rol, bijvoorbeeld langdurige droog te. Maar je kunt niet zeggen dat het dit jaar bijzonder droog is geweest." Enige tijd geleden werd de maximumsnelheid op de Hul sterweg tussen Kloosterzande en Kuitaart teruggebracht van tachtig naar zestig kilometer per uur. De PvdA vindt dat niet terecht en wil dat de maximum snelheid opnieuw tachtig wordt. De sociaal-democraten halen daarbij het provinciale verkeers- en vervoersplan aan (de zogenaamde koersnota) waarin drie typen wegen staat aangegeven: stroomwegen (on gelijkvloerse kruisingen, 100 of 120 kilometer per uur), gebieds- ontsluitingswegen (strikte scheiding van verkeerssoorten, geen erf aansluitingen, geen landbouwverkeer, 80 kilometer per urn1) en erftoegangswegen (verschillende verkeerssoorten, 60 kilometer per uur). Volgens de PvdA is het bewuste gedeelte van de Hulsterweg een 'ontslui- tingsweg met een doorgaande plattelandsfunctie' en past het niet in het provinciale beleid daar een limiet van zestig te doen gelden. Fouten Hennekeij zei er in maart dit jaar 'niet over te piekeren' de maximumsnelheid op ontslui tingswegen op het platteland naar zestig kilometer per uur te rug te brengen. „Uitgaande van uw pleidooi kan ik niet anders dan concluderen dat u bereid bent fouten te herstellen en spoedig zult optreden", schrijft Weemaes. De wethouder, tevens lijsttrek ker, meent dat het herinvoeren van tachtig als limiet plus de aanleg van een gescheiden fiets pad op de Hulsterweg recht doet aan de verkeerssituatie ter plaatse. „Het huidige systeem werkt niet en het is louter een soort schijnveiligheid. Ter be vordering van de verkeersvei ligheid in Zeeuws-Vlaanderen moet extra geld worden uitge trokken om het betuttelende ge beuren rond de zestig kilome terzones op doorgaande wegen eens echt op te lossen. Dit door goed te investeren in voorzie ningen in plaats van het trekken van lijntjes en het instellen van een zestig kilometer-regime Het toekomstige clubhuis van volksdansvereniging Ha va Naguila uit Vogelwaarde wordt de komende maanden gebruiksklaar gemaakt. foto Charles Strijd door René Hoonhorst VOGELWAARDE - Het toekomstige club huis van volksdansvereniging Hava Nag uila is net voor het stormseizoen water dicht. De komende maanden zal het ploegje vrijwilligers het met golfplaat beklede cha let op het voormalige 'ijsbaanveldje' aan de Populierenstraat in Vogelwaarde helemaal gebruiksklaar maken. Als de Vogelwaardse dansclub volgende zo mer het 35-jarig bestaan viert, kan het nieu we honk feestelijk worden geopend, weet voorzitter Eddie Durinck zeker. Hava Nag uila zit al ruim anderhalf jaar zonder eigen honk. Tot het voorjaar van 2001 oefenden de volksdansers in een vleugel van La Salette, maar vanwege een verbouwing van het op vanghuis van het Leger des Heils, moesten ze verkassen. Hava Naguila oefent nu in het dorpscentrum van Vogelwaarde. Die oefenruimte is niet ideaal. De volksdan sers hebben geen eigen plek om spullen op te bergen. Bovendien kunnen de dansers van Hava Naguila hun gewaardeerde, speciale klompendansen niet oefenen, omdat de vloer van het dorpscentrum daar niet op is berekend. Een eigen onderkomen lost al die problemen op. Het dagelijks bestuur van Hontenisse was van meet af aan geporteerd voor een vast onderkomen op het verloren hoekje van het. voetbalveld. Het casco van het nieuwe clubhuis is afkomstig van een voormalige koelcel van een plaatselijke witlofkweker. Fanatiek Voorzitter Durinck:,Dat materiaal hebben we voor niets gekregen. Zelfwerkzaamheid van een klein ploegje fanatieke vrijwilligers en financiële bijdragen van het Anjerfonds, de gemeente en enkele particulieren maak ten de bouw van het clubhuis mogelijk. Voor de inrichting hebben we straks nog wel zo'n tienduizend euro nodig. De gemeente heeft al een renteloze lening toegezegd, dus dat komt ook voor elkaar." Hoewel het nieuwe honk van buiten al zo goed als klaar lijkt, duurt het nog wel een maand of vier voor de volksdansers het gebouw in gebruik kun nen nemen, stelt Durinck. Zo moet de houten vloer nog worden gelegd en vergt de interne afwerking nog veel werk. „De meeste werkzaamheden worden uitge voerd door een beperkt groepje vrijwilli gers. Enkele van hen komen op avonden door de week, alleen op zaterdagen zijn er af en toe een paar man meer. Een maand of vier zullen we nog wel nodig hebben. Maar dat is geen probleem, zo lang houden we het nog wel uit in het dorpscentrum", verklaart Du rinck. De voorzitter benadrukt dat de volksdansvereniging blij is dat ze zo lang in het dorpscentrum terecht kan. De continuï teit van de vereniging is daardoor niet in ge vaar gekomen. „Maar om in de toekomst weer te groeien en bijvoorbeeld weer een bloeiende jeugdafdeling te krijgen, is een ei gen honk noodzakelijk. Ik ben blij dat die droom nog uitkomt vóór we het zevende lus trum vieren." TERNEUZEN - De Hoge Raad van Adel heeft het ontwerp voor het gemeentewapen en de vlag van de nieuwe gemeente Terneuzen goedgekeurd. Daarmee is volgens ontwerper Din- geman de Koning uit Axel een belangrijke stap gezet. De definitieve goedkeuring voor wapen en vlag bij Koninklijk Besluit is nu snel te verwachten. Het advies van de Hoge Raad van Adel is namelijk bindend. Op aangeven van de raad zijn enkele aanpassingen gedaan aan het oorspronkelijke ontwerp. Zo moest het zilver van het wapenschild veranderen in goud. Ook komen de sluisdeuren van Sas van Gent beter uit in het gewijzigde ontwerp. De vlag is eveneens aangepast. Recente regelgeving schrijft voor dat een vlag niet meer dan negen banen mag bevatten. De vlag van de nieuwe gemeente Terneuzen telde in het eerste ontwerp elf banen. Het advies van de Hoge Raad van Adel is voor de nieuwe gemeente een belangrijke stap. Het wapen speelt namelijk ook een rol bij de ontwikkeling van een nieu we huisstijl en een logo. Bovendien is de nieuwe ambtsketen van de burgemeester gebaseerd op het gemeentewapen. Al die zaken kunnen verder worden uitgewerkt zodra de definitieve goedkeuring er is. AXEL - Het wijkeomité Buitenweg en Oudeweg roept de be woners op aanwezig te zijn bij het overleg met wethouder A. van Waes over het plan Buitenweg. De bijeenkomst wordt morgen om 19.30 uur gehouden in het Axelse stadhuis. Ter sprake komt de stand van zaken met betrekking tot het nieu we plan Buitenweg. Het wijkeomité wil ook graag horen hoe het staat met de lijst van wensen die afgelopen voorjaar is in gediend. MIDDELBURG - Bij een inbraak in Mechanisatiebedrijf Gi- deonse in Middelburg is in de nacht van zondag op maandag voor 35.000 euro aan materialen buitgemaakt. De eigenaar van het bedrijf aan de Voltaweg ontdekte de inbraak maan dagochtend rond kwart over acht. De dieven ontvreemdden onder meer allerlei gereedschap, boormachines en hetelucht kanonnen. Gezien de hoeveelheid en de grootte van het gesto len materiaal, denkt de eigenaar dat de dieven over één of meer busjes beschikten. De politie heeft de zaak in onderzoek. MIDDELBURG - Tussen vrijdagmiddag en zondagavond is ingebroken in een woning aan het Seispark in Middelburg. Uit de woning werden sieraden gestolen. De toegang werd ge forceerd. Het totale schadebedrag is nog onbekend. CADZ AND-B AD - Vanavond wordt in restaurant De Schelde aan de Scheldestraat in Cadzand-Bad vanaf 19.30 uur de laatste informatiebijeenkomst gehouden over Sluis aan Zee. Tijdens de bijeenkomst komen onder meer het voorontwerp, de plannen, en de voorontwerpbestemmingsplannen aan bod. TERNEUZEN - Een dertigjarige automobilist uit Terneuzen is zondagavond op de Industrieweg in zijn woonplaats be keurd omdat zijn auto niet gekeurd en onverzekerd was. Zeeuws-Vlaanderen wacht op 20 november verkiezingen voor de drie nieuwe gemeenteraden en het waterschapsbestuur. In de weken voor de stem busgang brengt de PZC in een speciale rubriek nieuws over politieke par tijen, verkiezingspro gramma's, herindelings zaken, profielen van lijst trekkers en bijeenkom sten in de regio. redactie zeeuws-vlaaimderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115)645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Kleine kernen, zoals Sint Kruis, moeten hun karakter behouden volgens de PvdA. foto Charles Strijd door Ronald Verstraten OOSTBURG - De Partij van de Arbeid in Sluis gaat de komende gemeenteraadsverkiezingen in met een programma, waarin een sociale samenleving en een duurzame toekomst de steek woorden zijn. Het accent ligt daarbij op een klantvriendelij ke benadering van de inwoners. „Ons programma verschilt niet zo veel met het vorige. Als PvdA zijn we altijd tamelijk stand vastig", zei lijsttrekker L. Wille bij de presentatie in Oostburg. Hij gaf niettemin toe dat onder invloed van maatschappelijke ontwikkelingen sommige zaken meer aandacht krijgen, waar onder veiligheid. De partij wil enerzijds dat de politie zicht baarder wordt, maar ziet tege lijkertijd een rol voor de burgers zelf. Betrokkenheid bij eigen dorp of wijk kan bijdragen aan het respect voor regels en nor men. Dorps- of wijkraden kun nen hierbij helpen en moeten daar volgens de PvdA meer geld voor krijgen. Vlaanderen Het verkiezingsprogramma be steedt opvallend veel aandacht aan grensoverschrijdende sa menwerking. „We nemen stel ling tegen de opvatting dat Zeeuws-Vlaanderen het eind van Nederland is, of van de we reld. Het is juist het begin", lichtte Wille toe. Vlaanderen heeft volgens hem als 'voorland' enorm veel te bieden. „Het is dan van belang dat je niet hier iets gaat ontwikkelen, terwijl het net over de grens aanwezig is. Of andersom." Een praktisch en volgens de PvdA uitvoerbaar voorbeeld is dat van een kring loopstation. Die is er in het na bije Eeklo. De PvdA zou graag zien dat de regio daar via de mi lieustraat in Oostburg bij aan haakt. Bij de totstandkoming van het programma is de PvdA niet over één nacht ijs gegaan. De lijst- kandidaten hebben gesprekken gevoerd met vijftien maat schappelijke organisaties uit West-Zeeuws-Vlaanderen, waaronder die van recreatieon dernemers, natuurbescherming en de Vrouwen Adviescommis sie. Die gesprekken hebben ge resulteerd in een groot aantal actiepunten, voor zover die pas ten binnen de opvattingen van de partij. Op het gebied van werkgelegen heid benadrukt het programma de samenwerking met de Ka naalzone en Vlaanderen. Voor grensarbeiders zou er in de regio een speciaal bureau moeten ko men. „Bij voorkeur van de drie gemeenten samen. Er zijn voor grensarbeiders nogal wat pro blemen, onder meer op fiscaal gebied", legde Wille uit. Thuiswerk De sociaal-democraten willen dat thuiswerk gemakkelijker wordt. Dat kan voordelen heb ben voor de kwaliteit van het werk, maar ook voor de ver keersintensiteit. Wat onderwijs betreft maakt de partij zich sterk voor het behoud van open bare basisscholen in elke kern. Daarnaast moet worden onder zocht of er voortgezet onderwijs kan komen voor sectoren als ho reca, toerisme of zorg. Maar ook hier moet volgens de PvdA over de grens worden gekeken, met name naar de mogelijkheden in Brugge. Toerisme en recreatie moeten volgens de PvdA verder worden ontwikkeld en grote projecten zoals die in Breskens en Cad- zand moeten voortvarend wor den uitgevoerd, mits de inwo ners het daarmee eens zijn. Wat betreft Sluis aan Zee houdt de partij nog even de boot af, om dat daarover nog te veel ondui delijkheden zijn. De kleine kernen moeten hun karakter behouden en een van de wensen is het realiseren van kenniscen tra in elk dorp, waar mensen on line in contact met de gemeente kunnen treden. In tegenstelling tot andere par tijen in de regio, pleit de PvdA niet voor een gratis voetveer of tunnel, maar wel voor reductie. Wille: „We gaan niet iets roepen wat we niet waar kunnen ma ken." door Jean-Lou de Gucht HULST - De tijd van besturen vanaf een voetstuk in Hulst moet snel verleden tijd worden. Modern besturen doe je samen. Dat is de boodschap waarmee Progressief Hulst de komende gemeenteraadsverkiezingen in- In haar verkiezingsprogramma hekelt de partij de manier waar op de collegepartijen de afgelo pen jaren politiek hebben bedreven. A. Hegger: „Open baarheid van bestuur moet een automatisme zijn, een tweede natuur. In Hulst is teveel in ach terkamertjes bekokstoofd en dat zijn zeker niet de beste be sluiten geweest. Denk alleen maar aan de gang van zaken rondom het overdekte zwembad in Reijnaertland en de BAM- plannen. Het heeft alleen maar gemeenschapsgeld gekost en niets opgeleverd." Het wordt volgens Progressief Hulst hoog tijd dat er een volle dig nieuw gemeentebestuur aantreedt met een gezond be stuurlijk en zakelijk inzicht. „Het zal toch al niet meevallen om alles wat in de afgelopen ja ren verprutst is terug te draai en", zegt Hegger. „Denk bij voorbeeld alleen maar aan een Naam: Willem Henri (roepnaam Pim) Broekhuysen Leeftijd: 55 jaar ('maar die zijn me niet aan te zien') Woonplaats: Terneuzen Partij: WD Functie: raadslid Terneuzen, di recteur aannemingsbedrijf aantal contracten die de ge meente heeft afgesloten waar niet meer onderuit te komen is zonder dat het veel geld kost." Progressief Hulst zegt dat open baarheid van bestuur voor haar geen loze kreet is. Daarom pleit de partij voor een integrale eco nomische commissie met daarin onder andere vertegenwoordi gers van bewoners, bedrijfsle ven, cultuurhistorici en de WV. Deze commissie moet zich be zighouden met de economische ontwikkeling van de hele ge meente Hulst. Hegger: „Met na me het huidige grondgebied van Hontenisse, een gebied dat met het verdwijnen van de veerver- binding het zwaar te verduren dreigt te krijgen. Inspraak is voor ons geen vies woord. Blijk baar wel voor het huidige colle ge. Luister maar eens naar de er varingen van dorps- en wijkraden." De eerste tien van de kandida tenlijst: 1. Annelies Hegger, Hulst; 2. Theo Blommaert, Hulst; 3. Frans de Vries, Hulst; 4. An de Kraker-van de Wege, Clinge; 5. Jo Freijser, Hulst; 6. Richard van de Lavoir, Hulst; 7. Nadine Roelands, Terhole; 8. John Lockefeer, Nieuw-Na- men; 9. Nard Willaert, Clinge; 10. Cees Dierx, Sint Jansteen. Rekent op: zes zetels Sterke punten: kan goed relati veren, talenkennis Zwakke punten: relativeer soms teveel, te impulsief Meestgebruikte zinsnede: „Normaal gesproken is het zo dat...." Belangrijkste programmapun ten: Doelmatig en bedrijfsmatig werken voor een financieel ge zonde gemeente en perfecte wegverbindingen tussen de Westerscheldetunnel en het Vlaamse achterland Ander aandachtspunt: Streven naar een college van bestuur ders, vermijden van college van politici Verkiezingsleus: WD een dui delijke keus Westerscheldetunneltarief: gratis voor Zeeuws-Vlamingen Grootste ergernis: „De raad, de marktkramers, de inwoners én de bezoekers van Terneuzen willen een zaterdagse vers markt op de Markt en toch komt het er maar niet van door be stuurlijk getalm." door Eugène Verstraeten ZUIDDORPE - Het plan om na de sluiting van het asielzoekers centrum de Lindenhof in Zuid- dorpe een zorgunit voor oude ren en woningen te bouwen, is zeker geen politieke stunt van wethouder J. van Schaik. Directeur T. Lomans van Brulo Beheer, eigenaar van de Lin denhof, wil dat benadrukken naar aanleiding van de verba zing die in Zuiddorpe is ont staan bij inwoners die tien jaar geleden al een pleidooi voor woonunits hielden. Dat was tij dens de strijd om het behoud van het toenmalige bejaarden huis de Lindenhof. Het idee werd toen echter als onhaalbaar afgewimpeld. Nu Van Schaik het plan voor woningen bekend heeft gemaakt, verdenken som mige Zuiddorpenaren hem van een 'politieke stunt'. „Wat er in het verleden allemaal rond de Lindenhof heeft ge speeld weet ik niet", zegt Lo mans, „maar ik vind niet dat wethouder Van Schaik nu de zwartepiet moet krijgen. Het plan voor de Lindenhof is niet van hem, maar van ons. We zien dat het aantal asielzoekers te rug loopt en oriënteren ons op wat er straks met de Lindenhof moet gebeuren. We hebben daarover een gesprek gehad met wethouder Van Schaik en bur gemeester Mulder. Daar is het idee voor de zorgwoningen uit gerold." Lomans heeft met het oog op de toekomstige ontwikkelingen ook het leegstaande winkel pand tegenover de Lindehof ge kocht. Hij wil er weer een super markt in onderbrengen. STREEKACTIVITEITEN AXEL-Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bil jarten en jokeren; 14.00 uur: Party dan sen 55+; De Halle, 13.30 uur: Aerobics; 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: Jokeren; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en handwerken; HULST - Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; De Lieve; 9.30 uur: volksdansen; 13.00 uur: Biljarten prijskamp; 13.30 uur: Prijs kaarten bieden en jokeren; 20.00 uur: Stijldansen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastieken zang koor; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; NIEUW-NAMEN - Café St.Cecilia, 14.00 en 20.00 uur: Kaarten; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Kantklossen voor jeugd en timmerclub voor kinderen vanaf 8 jaar; 19.30 uur: Houtbewerken voor volwassenen; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 16.30 uur: SAV koersbal, sjoelen, kaarten en handvaardigheden; 20.00 uur: Lezing 'het beeld van het Westerscheldever- haal'; De Roselaer, 15.30 uur: Creatief handwerken jongens en meisjes van groep 6 tot en met 8; 19.00 uur: Quilten; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS Kaarten, canasta competitie en biljarten heren; 19.30 uur: Cabaretgroep Bonte Avond Club; ST.JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: KBO biljarten; 13.30 uur: Ouderenkoor; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken.soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl en lijndansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Biljarten; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen; Advertentie De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41