Leerling moet gaan fietsen Juliette Binoche op Filmfestival Gent Zangstemmen van niveau gezocht voor kamerkoor Vergunning pompstation Dow Benelux lezers schrijven Dierendag Afval Omrij schade Poppentheater Achterbank kunst cultuur Van Casteren houdt lezing over vergeten dichters door Euqène Verstraeten AXEL - Burgemeester en wet houders van Axel hebben Dow Benelux in Terneuzen een mi lieuvergunning gegeven voor de bouw van een pompstation aan de Plattedijk bij Axel. Dat betekent dat het college de door het Bureau Rechtshulp na mens zo'n zestig omwonenden ingediende bezwaren onge grond heeft verklaard. De bezwaarmakers vinden de bouw van het pompstation een ontoelaatbare aantasting van het weidse open landschap. Ver der wijzen zij er op dat in de di recte omgeving beschermde diersoorten voorkomen, zoals de kamsalamander en de rood- borsttapuit en beschermde planten als de kaardenbol en de gewone agrimonie. De omwo nenden vrezen dat het pompsta tion schade aan de vegetatie zal aanrichten. Het pompstation, dat ethyleen naar het Antwerp se havengebied moet gaan pom pen, zou ook te veel geluidshin der veroorzaken. Ook hebben de bezwaarmakers twijfels over de veiligheid en vrezen ze dat een eventuele lekkage schade zal toebrengen aan landbouwge wassen in de omgeving. Tenslot te voorspellen ze dat het affak- kelen onrust geeft bij paarden en vee in de naburige weilan den. De bezwaarmakers denken dat het pompstation beter op het in dustrieterrein Vaart wijk kan worden gebouwd. Een ander al ternatief voor het pompstation vinden ze de Doorndijk, waar toch al leidingen boven de grond komen. Burgemeester en wet houders van Axel hebben de be zwaren echter naar de prullen bak verwezen. In de vergunning zijn allerlei bepalingen opgeno men die volgens de gemeente de bescherming van het milieu moeten garanderen. Het besluit ligt vanaf vandaag zes weken ter inzage in het Ax- else stadhuis. De bezwaarma kers kunnen nu nog proberen alsnog him gelijk te halen bij de Raad van State. Er loopt op dit moment overigens ook nog een bezwaarprocedure tegen het planologisch mogelijk maken van de bouw van het pompsta tion. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschi- nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietij', beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat di redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wordet niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Der* dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overga weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. zij je klein behuisd bent omda1 na een maand de stapel aardii groot is. Als de groencontaine slechts tweewekelijks wordtge. leegd kun je ook met schoon spuiten niet voorkomen dat d- maden er in de zomer letterliji uit kruipen. Een andere aanpai samen met een voorlichtings campagne zou beter zijn. Maas van de grijze container een duo. bak die wekelijks geleegd word en van de groene eenpapiercot tainer. Er zijn genoeg andere ge- meenten die het zo doen en voc- de bewoners is het prettig als ie- dere week al het vuil wordt op gehaald. Batterijen en glas in cl vuilnisbak is belachelijk. J kunt dat bijna overal kwijtalsjé boodschappen gaat doen. Op dierendag (PZC 4 oktober) konden we het artikel lezen over P. Cliteur die de Universele Ver klaring van de Rechten van het Productiedier voorlas aan een honderdtal mestvarkens. Dat dit op dierendag gebeurt, is lo gisch. Op deze dag worden nor maal gesproken alle huisdieren even extra in het zonnetje gezet en krijgen wat extra aandacht, een botje of leuk speeltje. Wat een hypocriet volk zijn we toch In de tussentijd worden er iede re dag 1 miljoen dieren geslacht, die op erbarmelijke wijze in de bio-industrie gefokt worden. Zou het niet eens tijd worden om iedere dag een beetje dierendag te houden en te stoppen met het kopen van onverantwoord vlees? Op zo'n manier help je tenminste ook eens mee aan het welzijn van de landbouwdieren. Het zou natuurlijk overbodig moeten zijn om deze kwalijke zaak aan de orde te brengen, maar kennelijk menen de men sen nog steeds dat we maar alles kunnen doen met dieren als er maar geld aan te verdienen is. Ze hebben de dieren verlaagd tot een product dat volgens hen geen gevoel heeft en geen pijn of stress kan ondervinden. Niets is echter minder waar. Dieren hebben wel degelijk gevoel en ervaren zeker pijn en stress. Dat dit nog maar eens benadrukt mag worden speciaal op dieren dag, met als laatste de vraag: Wanneer zal er eens een einde aan alle misbruik komen? J.W.H.Haak Sint Jacobsstraat 18 Vlissingen Slechte afvalscheiding heeft niet alleen te maken met voor lichting (PZC, 1-10). Van ons wordt verwacht dat we ons pa pier open en bloot op staat de poneren en daarbij dus een hoop persoonlijke post. Folders zijn niet zo een groot probleem, ten- I. Sine Grootmede SI Middelburg Voor één ondernemer worden) twee computergestuurde slag-, bomen geplaatst, omdat hij an ders een paar kilometer om moet rijden. Met deze 'nogalj prijzige' investering voor één persoon koopt de provincie da omrijschade af. Tegen honder den fietsers (en openbaar ver voergebruikers) wordt dood leuk gezegd, fiets maar eer- eindje om van 80 kilometer. Noa ja, verschil moet er kenneliij wezen. Riet Beulrj Arie van Driellaan n Middelbi\\ WEMELDINGE - Poppenthea ter Robhetty geeft op vrijdag 1 oktober in dorpshuis De Wem< in Wemeldinge een voorstellin voor de j eugd van vier tot en ms tien jaar. De show begint or 14.00 uur. Bij een te grote o[ komst wordt er eventueel o: 15.30 een tweede voorstellii gegeven. dinsdag 8 oktober 2002 door Emile Calon Elke ochtend is het een drukte van belang rondom de basisscholen. Kinderen, al dan niet vergezeld door een moeder of vader, komen van alle kanten aanlopen en -fietsen. En daar tussendoor laveren tal van autorijden de ouders die zo dicht mogelijk bij de ingang halt houden om de zoon of doch ter af te zetten. Een deel van hen parkeert dubbel, verspert met openstaande deuren de weg, zorgt voor ergernis en onveilig heid. En als het koud en nat is lijkt het wel of bij na niemand nog fietst. Dan rij den de ouders bumper aan bumper van en naar school en moeten de paar fiet sers en de vele voetgangers in die dage lijkse chaos goed uitkijken om niet van de sokken gereden te worden. Provinciaal fietscoördinator Stan Lau- ret weet niet hoeveel ouders hun kinde ren dagelijks per auto naar school bren gen. Wel weet hij dat velen twee- of viermaal daags die ritjes maken en het lijkt of dat aantal alleen maar groeit. Vooral werkende ouders combineren het autoritje naar de school met de tocht naar kantoor of bedrijf. Er zijn echter ook genoeg huisvrouwen en en kele huismannen die na het ritje naar school snel doorrijden naar de super markt om pasta, broccoli en oester zwammen in te slaan. De leefbaarheid, bereikbaarheid en veiligheid in de schoolomgeving staan door al dat autogebruik zwaar onder druk. Dat niet alleen: door deze ont wikkeling krijgen kinderen ook steeds minder de mogelijkheid om fietserva- ring op te doen. Vooral dat laatste vindt Lauret zorgelijk. Want alleen door veel te fietsen leren ze hoe ze zich staande kunnen houden in het verkeer. Kinde ren zijn impulsief en hebben een kleiner gevoel voor verantwoordelijkheid, waardoor ze in het verkeer een onvoor spelbaar gedrag vertonen. Alleen door veel praktijkervaring leren ze hoe ze zich veilig kunnen gedragen in het ver keer. Weerlozer In de afgelopen tien jaar zijn er in Ne derland 800 schoolkinderen, oftewel drie hele basisscholen, in het verkeer omgekomen. Daarnaast zijn er nog eens 11.000 kinderen gewond geraakt. In Zeeland kwamen in de periode 21 kin deren in de leeftijd van vier tot en met twaalf jaar door een verkeersongeval om het leven en belandden 274 kinde- De provincie ziet het graag zoals bij de Willibrordusschool in Zierikzee: ouders die hun kinderen op de fiets naar school bren gen; de leerlingen doen zo de broodnodige ervaring in het verkeer op. archieffoto Marijke Folkertsma ren in het ziekenhuis. In eenderde van de gevallen gebeurde het ongeval op de schoolroute. Lauret merkt op dat er een opvallend groot verschil is tussen de leeftijdsgroep van vijf tot en met negen jaar aan de ene kant en dé groepen van nul tot en met vier en tien tot en met elf. Bij die eerste groep ziet hij opvallend veel verkeersslachtoffers. ,,Ze zijn ge wend begeleid te worden. Zonder die hulp zijn ze veel weerlozer. In vergelij king tot leeftijdgenootjes die al langer alleen fietsen is hun zelfstandigheid een stuk minder", merkt Lauret op. Hij vindt het vooral zorgelijk als kinde ren die naar de middelbare school gaan, die zelfstandigheid nog niet of te weinig hebben. Het ontbreken van ervaring en fietsroutine maakt deze groep erg kwetsbaar, hetgeen zich jaarlijks uit in talloze ongevallen. De provinciaal ambtenaar ziet dat leerlingen van mid- delbax-e scholen ook steeds vaker door de ouders worden gebracht en gehaald. Hij wijst naar Het Zwincollege in Oost burg waar elke ochtend tal van auto's even parkeren om zoon of dochter uit te laten stappen. De provincie vindt dat geprobeerd moet worden de Zeeuwse jeugd weer zo vroeg mogelijk op de fiets te krijgen. Om dat te bereiken is een plan ontwik keld om samen met wegbeheerders zoals gemeenten en waterschappen als mede schoolbesturen, 3VO, politie, ou ders en natuurlijk de leerlingen zelf, het fietsen van en naar school veiliger te maken. Het is de bedoeling dat binnen kort drie scholen worden uitgekozen voor proefprojecten. Daar wordt geke ken wat er allemaal gedaan moet wor den om de leerlingen uit de auto en op de fiets te krijgen. Lauret denkt dat vooral het veiliger maken van de routes naar school ervoor kan zorgen dat weer meer kinderen gaan fietsen. Ouders nemen nu vaak hun kind mee in de auto omdat ze de route naar de basisschool te gevaarlijk vindenDaarmee versterken ze de neer waartse spiraal. Want als gevolg van die beslissing wordt het nog onveiliger, waardoor ook andere ouders besluiten om voortaan de auto te nemen. De 'ach terbank-generatie' wordt zo alleen maar groter, terwijl de fietscoördinator die trend juist hoopt te keren. Gemakzucht Hij merkt op dat ook een deel van de ou ders uit een soort gemakzucht kiest voor het vervoer per auto. Hij hoopt dat het lukt om dat gedrag te beïnvloeden. „De auto is zo'n gewoonte-instru ment," verzucht Lauret. Hij is ervan overtuigd dat kinderen fietsen leuk vinden, ook het fietsen naar school. Ze moeten echter wel de kans krijgen om dat te ontdekken, aldus de fietscoördi nator. „En als ze dat eenmaal hebben ontdekt, zullen ze later ook makkelij ker de fiets pakken." door Sam Valkenborqh GENT - Het Internationaal Filmfestival van Vlaanderen- Gent begint vandaag aan zijn 29ste editie. Meer dan 220 films - korte inbegrepen - worden er vertoond, van de nieuwe Hanni bal Lecter-thriller tot tien van de films die Francois Truffaut met componist Georges Delerue maakte. Belangrijkste gasten dit jaar zijn de Franse actri ce Juliette Binoche en Beat les-producer Sir George Mar tin. Het Filmfestival van Gent biedt ruimte aan zowel de Holly- wood-fan als de liefhebber van MIDDELBURG - De Stichting Literaire Activiteiten Zeeland (SLAZ) begint het nieuwe sei zoen op dinsdag 15 oktober in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg met een lezing van dichter/ journalist Joris van Casteren. Hij gaat het hebben over verge ten dichters van de twintigste eeuw, naar aanleiding van zijn dit jaar verschenen boek In de schaduw van de Parnassus: ge sprekken met vergeten dichters (2002). Van Casteren debuteerde vorig jaar als dichter met de bundel Grote atomen. Hij is redacteur van het opinieweekblad De Groene Amsterdammer en zit ook in de redactie van de Poëzie krant. In De Groene Amster dammer heeft hij een serie van twintig interviews gepubliceerd met vergeten Nederlandse dich ters. In vele gevallen mensen die overdonderend debuteerden, maar wier naam nu zelfs bij fa natieke poëzielezers geen belle tje meer doet rinkelen. Wie kent bijvoorbeeld nog Peter Simpe laar, Wim Huyskens of Fred Portegies Zwart? Van Casterens interviews zijn nadien in boek vorm verschenen. In zijn SLAZ-lezing gaat Van Casteren nader in op het feno meen vergeten dichter en zal hij aantonen dat uitgevers zich niet altijd alleen door talent laten leiden. De lezing begint om 20.00 uur. wereldfilms. Zo wordt de nieu we Steven Soderbergh Full Frontal vertoond en is de gega randeerde najaarhit Red Dra gon - de 'prequel' voor Silence of the Lambs - te zien, maar kan er ook een exotisch reisje gemaakt worden door de nevensectie World Cinema. Het Belgische sociale sprookje Hop, met een rolletje voor Rode Duivel Emile M'Penza, zet van daag het festival in gang. Af sluiter op 19 oktober is het klas sieke, koloniale epos Four Feathers van Shekhar Kapur, met Heath Ledger en Kate Hud son. Tussendoor dingen twaalf competitiefilms naar de in totaal 53.000 euro grote prijzen- pot. Opvallendste titels: Gouden-Beerwinnaar Bloody Sunday, Spider van David Cro- nenbergh en Aki Kaurismaki's The Man Without a Past, dit jaar in Cannes nog goed voor de jury prijs en de Gouden Palm voor beste actrice. Het Festival brengt dit jaar een hommage aan de uitvoerige sa menwerking tussen Francis Truffaut en componist George Delerue. Tien van de films die ze samen maakten, worden ver toond. Hun samenwerking vormt ook het thema van het slotconcert op 19 oktober. Ook aan Rainer Werner Fassbinder - dit jaar twintig jaar dood - wordt een hommage gebracht, met vijf van de twintig films die de mythische. Duitse regisseur maakte met actrice Hanna Schygulla. Uitschieter: Die Ehe der Maria Braun (9/10 en 15/ 10). Schygulla zelf is te gast op het festival. Verder komen vier van de vijf films van Jacques Tati aan bod. Topper hier: een volledig geres taureerde 70mm-versie van Playtime (13/10 en 15/10). An dere aanraders: Chaplins The Great Dictator (9/10 en 11/10), die opnieuw wordt uitgebracht, Milos Formans Amadeus - di rector's cut (15/10 en 17/10), met twintig extra minuten Mozart, en de laatste Monroe-prent The Misfits (9/10), waaraan ook een fototentoonstelling wordt gekoppeld (vanaf 12/10, tot 1/12). Gasten Juliette Binoche is dit jaar de opvallendste gaste in Gent. De Franse actrice uit Trois Cou- leurs: BleuThe English Patient en Chocolat komt haar nieuwste film Jet Lag voorstellen, en krijgt voor haar carrière ook meteen de allereerste Flanders Holemans Award mee naar huis. Juliette Binoche, hier met de Franse filmprijs Cesar voor beste actrice, krijgt in Gent voor haar carrière de Flanders Holemans Award. foto GPD Ook Jean Reno, haar tegenspe ler in Jet Lag, zakt af naar Gent, net als zijn 74-jarige landgenote Jeanne Moreau. Blair Underwood mag in de plaats van Steven Soderbergh of Julia Roberts Full Frontal ko men voorstellen en Beatles-ma nager Sir George Martin, die de score schreef voor de Bond-film Live and Let Die, wordt gelau werd met een World Sound track Lifetime Achievement Award. Zaterdag 12 oktober is het Vlaamse dag op het festival, en dan krijgen de sterren minder exotische namen als Hugo Claus, Herbert Flack. Jenny Tanghe en Hilde Van Mieghem, en van Nederlandse zijde Freek De Jonge, Fons Rademakers en Willeke van Ammelrooy. Adri- aan van Dis blijft de volle duur van het festival. Hij zit in de jury, naast onder anderen Gerard Mortier en Chris Lom- me. Muziek Muziek heeft in Gent altijd al een hoofdrol gespeeld. Dat is dit jaar niet anders. Voor de tweede keer worden de World Sound track Awards uitgereikt en ver der zijn er filmmuziekconcerten - de Hongaarse vioolvirtuoos Roby Lakatos geeft een Oost- Europese interpretatie van Ca sablanca, The Third Man en The Godfather (17/10) - en presen teert Hanna Schygulla het mu ziekspektakel Elle! Louise Brooks. Dat is een vertoning van de stille klassieker Das Ta- gebuch einer Verlorene, bege leid door een nieuwe score van de Italaiaanse componist Ro berto Tricarri (16/10). Er is ook een tweedaags semina rie rond filmmuziek (17/10 en 18/10), met als deelnemende componisten onder anderen Pe ter Vermeersch MinoesDavid Hulyan MementoInsomnia) en George Fenton The Fisher King, Bread and Roses). De mu ziek van Fenton en die van Ge orges Delerue vormen ook de basis voor het slotconcert op 19 oktober, uitgevoerd door het Nationaal Orkest van België, onder leiding van Dirk Brossé, die daarom die dag in Goes de leiding van Het Zeeuws Orkest overlaat aan Quentin Clare. Info over het festival: www.fih7ifestival.be of op het num mer 070-225.225. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Hoewel Zeeland 'ongelooflijk veel ko ren' heeft en 'hartstikke veel Zeeuwen zingen', ontbreekt nog een klassiek kamerkoor van hoog niveau. Dat vinden dirigent Wim Boer uit Burgh- Haamstede en zangeres Sas- kia Gerritsen uit Middelburg. Samen zijn ze bezig dat koor op te richten. „We hopen tus sen Pasen en Pinksteren onze eerste uitvoering te geven." Het idee komt van pianist en organist Boer, die in april is afgestudeerd als dirigent. „Dat is gebeurd met een pro ject bij het Middelburgse Bachkoor. Ik had alles tot in detail afgewerkt en het klonk fantastisch. Ik dacht: 'Dit is waarvoor ik het doe'. Ik zou dat nog veel vaker willen mee maken." Waarom richt je zelf geen koor op, suggereerden mensen in zijn omgeving. Boer begon rond te bellen en trof een aan tal razend enthousiaste zan gers en zangeressen. Onder hen Saskia Gerritsen, zange res en zangpedagoge. Zij helpt Boer met de audities voor het nieuwe koor. Talent Boer: „We zoeken mensen met talent, die bereid zijn klassie ke muziek te zingen en die een goede mentaliteit hebben als het gaat om studeren en repe tities bezoeken." Gerritsen: We willen meer dan koorzan gers die voor de gezelligheid komen en af en toe een riedel tje in de badkamer laten ho ren. We zoeken zangers van enig niveau, met goede stem men, die ook de ambitie heb ben zich nog verder te ontwik kelen."Boer: „Hun technische vermogen moet zodanig zijn dat ze kunnen uitvoeren wat een dirigent hun vraagt." Voor het te zingen repertoire heeft Boer al het een en ander in gedachten. Hij denkt aan cantates van Bach, de Maria Vespers van Monteverdi, a ca- pella-stukken van Palestrina, stukken van Brückner, en ook Romantisch werk van een componist als Grieg. Gerrit sen en Boer weten hoeveel ko ren Zeeland telt, maar volgens hen bestaat het koor dat zij Volgens dirigent Wim Boer en zangeres Saskia Gerritsen ont breekt een klassiek kamerkoor van hoog niveau nog in Zeeland. foto Ruben Oreel voor ogen hebben nog niet. „Het Bachkoor heeft wel een vergelijkbaar concept", aldus Boer. „Wij willen een kamer koor dat optreedt met een klein orkest. Maar wij richten ons niet op één componist en willen ook andere uitvoerin gen geven dan voornamelijk in cantatediensten." Het re pertoire zal hoofdzakelijk een geestelijk karakter hebben, maar de bedoeling is niet een christelijk of kerkelijk koor te vormen. „In Middelburg wo nen allang geen monniken meer in de Abdij", verklaart Boer. „Gebleven is een monu ment waarvan veel mensen genieten. Zo kun je ook kijken naar de klassieke muziek die voor de kerk is geschreven. Die hoef je niet per se in een kerk tot klinken te brengen. Het is gewoon monumentale en fantastische muziek." Man nenstemmen De initiatiefnemers hopen voor elke stem (sopraan, alt, tenor, bas) vijf of zes zangers te vinden. Via audities hebben ze ongeveer de helft van de be-1 nodigde koorleden op het oog - niemand heeft nog uitsluit-1 sel gekregen - maar zoals bi] elk koor is het vinden van vol- doende mannenstemmen een probleem. „Maar hebben we een iets kleiner clubje, dan be ginnen we toch", zegt Boer. „Half januari zou ik in Mid delburg met de eerste repetitie j willen beginnen. Vaak zie je dat nog enige toeloop ontstaat als een koor eenmaal bezig is. Sommige mensen willen eerst de kat uit de boom kijken. Draait het koor een beetje, dan wil ik onderzoeken of we een orkest kunnen vormen We hebben geen groot budget dus zoeken we daarvoor pro fessionals die het leuk vinden om te doen. Zo gaat het bij mij ook. Ik ben beroepsmuzikant, maar ik doe een aantal dingen gewoon omdat ik weet dat ik daarin mijn ei kwijt kan. Dit koor is er één van." Info: 0111-654163 of wboermusic@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 40