Peper weigert aanbod KPMG Zestien jaar voor echtgenoot van verdwenen Aalsmeerse PZC Dood Claus legt gevecht LPF stil Jeans Inn Visstroperij moet zwaarder bestraft ■H Jeans-Inn Lady Goes Syrisch mozaïek in Leiden Rechter kan partijen niet dichter bij elkaar brengen «OM Vervolgstudie ramp Enschede Uit huis zetten slaande man helpt Geldboete geëist tegen columnist Actie voor behoud fietsaftrek Fraude bij zorgverzekeraar Utrecht geeft Sison weer geld Leefbaar Rotterdam roept raadslid tot orde Donderdag 10 oktober Onderzoek naar dood zeehonden dinsdag 8 oktober 2002 van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Om visstro- perij goed te kunnen aanpakken moet het gaan vallen onder de Wet Economische Delicten in plaats van onder de Visserijwet. Op die manier worden de straf fen zwaarder en opsporingsbe voegdheden groter. Dit is een conclusie uit een geza menlijk onderzoek van het Korps Landelijke Politiedien- sten (KLPD), de politie Fries land en de Algemene Inspectie Dienst (AID) naar de aard en omvang van visstroperij in Friesland. Het rapport Boven Water werd gisteren gepresen teerd in het provinciehuis in Leeuwarden. Het overzicht werd aan staatssecretaris Odink van Visserij aangeboden. Uit het rapport blijkt dat de op brengst van de gestroopte vis goed is voor ongeveer een mil joen euro per jaar. Vooral de pa ling en snoek moeten het ontgel den. Ongeveer duizend 'onge hoorzame' burgers vangen sa men net zoveel paling als de 21 beroepsvissers bij elkaar. Behalve deze kleine stropers zijn er in Friesland ongeveer 25 gelegenheidsstropers en tien zo geheten grove stropers actief. Deze laatste groep haalt gemid deld circa vijftig kilo vis per persoon per nacht uit het water. De gevolgen zijn desastreus, al dus de politie bij de presentatie. De visstand slinkt aanzienlijk, het natuurlijk evenwicht wordt verstoord en beroepsvissers zien hun inkomsten dalen, als ze niet al zelf aan stroperij meedoen. De politie heeft echter weinig middelen om stroperij aan te pakken, aldus B. de Bruin, een milieumedewerker van de poli tie Friesland. „We kunnen men sen maar zes uur opsluiten om te ondervragen en onderzoek te doen. Omdat dat weinig zin heeft, laten we de stropers liever even hun gang gaan totdat we ze op zwaardere misdrijven be trappen, als belastingontdui king of uitkeringsfraude." De onderzoekers pleiten in hun rapport verder voor betere sa menwerking met sportvissers. Er zou een mentaliteitsverande ring moeten komen, zodat stro perij het idyllische karakter kwijtraakt, aldus burgemeester De Boer van Leeuwai'den. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Scheidend president R. Gisolf van de recht bank in Amsterdam deed giste ren in zijn laatste kort geding tevergeefs een poging oud-bur gemeester van Rotterdam B. Pe per en accountantskantoor KP MG op één lijn te krijgen. Peper wil een voorschot op de schadevergoeding van bijna 700.000 euro. KPMG bood 500.000 euro op voorwaai"de dat de oud-burgemeester van ver dere procedures afziet. Voor Peper is het bod van KP MG onbespreekbaar. Zijn scha de is volgens hem vele malen ho ger dan de geboden half miljoen euro. Sinds de zogeheten Rot terdamse bonnetjesaffaire is het Peper niet gelukt een nieuwe baan te vinden. Weliswaar is hij een jaar lang voor één dag in de week hoogleraar aan universi teit Nijenrode en is hij een regel matige gast in televisiepro gramma's, ervan leven kan Peper niet. „Peper wordt nu eenmaal an ders behandeld dat Melkert en Herfkens en een televisieopti'e- den levert niet veel meer op dan een kop koffie en een paraplu van Nova", hield advocaat J. Mentink de president voor. En dit alles is volgens hem de schuld van KPMG. Het accountantskantoor deed in opdracht van de gemeentelij ke Commissie tot Onderzoek van de Rekening onderzoek naar het declaratiegedrag van Peper. KPMG oordeelde dat het onduidelijk was of een aantal gedeclareerde kosten privé of zakelijk waren gemaakt. Peper ging in beroep. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven ooi-deelde dat de conclusie van KPMG niet door de feiten werd gedragen. Kort voor het KPMG- rappoi-t naar buiten kwam, trad Peper af als minister van Bin nenlandse Zaken. Hij liep daar door salai'is mis, zijn pensioen liep schade op, de advocaten moeten wox-den betaald en Pe per heeft nog steeds geen nieu we baan gevonden. Peper meent dat KPMG voor deze kosten moet opdraaien, om te beginnen met bijna 700.000 euro. In een later stadium zal dat naar ver wachting een getal met zeker zes nullen worden. KPMG houdt vol dat de schade een gevolg is van Pepei-s eigen declai-atiegedrag, waardoor hij Ex-burgemeester Peper van Rotterdam (1) met zijn advocaat Mentink tijdens het kort geding tegen KPMG. foto Robbert Slagman/ANP ernstig in opspraak raakte. Het accountantskantoor noemt zichzelf slechts de onpartijdige ondei-zoeker die de feiten boven water bracht. De uitspraak in het kort geding volgt 24 oktober. ANP DEN HAAG - In het vervolgon derzoek naar de vuurwerkramp in Enschede gaat speciale aan dacht uit naar kinderen en ge zinnen. Het ministerie van Volksgezondheid laat onder zoeken hoe het met de geestelij ke gezondheid en welzijn van kinderen is, zo heeft het depar tement gisteren laten weten. Het Instituut voor Psychotrau- ma begint deze week met het on derzoek, waarbij getroffen ou- dei-s, kinderen vanaf twaalf j aai en lerai-en van de basisscholen hun ervaringen kunnen vertel len. Ter vergelijking worden ge lijksoortige groepen mensen uit Enschede ondex-vraagd, die niet of veel minder met de ramp te maken hebben gehad. Aanleiding voor dit onderzoek zijn x-esultaten van het tweede gezondheidsonderzoek naar de gevolgen van de ramp. Daarin geeft 40 procent van de getroffe nen aan dat de vuurwerkramp een negatieve invloed heeft op het functioneren van het gezin. De GGD zal de bewoners van de algemene gezondheidsmonito- i-ing nog zeker tot en met 2004 blijven volgen. ANP DEN HAAG - Slachtoffers van huiselijk geweld kunnen beter worden beschermd als de wet het mogelijk maakt de dader uit huis te zetten. Daarvoor is het nodig dat de politie meer bevoegdheden krijgt in te grijpen als er sprake is van geweld in de huiselijke sfeer. Slachtoffers moeten op een snelle en eenvoudige manier de rechter kunnen vei-zoeken de dader van het geweld uit huis te plaatsen Dat concludeert het Verwey-Jonker Instituut dat op verzoek van het ministerie van Justitie heeft onderzocht hoe de erva- ï-ingen hiermee zijn in het buitenland. ANP ALMELO - Tegen de columnist Jan Medendorp van het Twentse weekblad De Roskam is gisteren een geldboete van 1500 euro of dertig dagen hechtenis geëist wegens opruiing. Officier van justitie A. Damen acht bewezen dat Medendorp vorig jaar een oproep deed om de ruiten van de woning van toenmalig wethouder W. Pingen van Almelo in te gooien. In zijn column Moordkuil ageerde Medendorp kort na 11 sep tember tegen pex-sonen die ruiten ingooiden bij Turkse gezin nen. Als die laffe ruiten-ingooiers dan toch glas willen horen rinkelen, dan liever bij de wethouder die er in Almelo een ben de van heeft gemaakt, argumenteerde Medendorp. ANP UTRECHT - De speciale belastingaftrek van 362 euro per jaar voor fietsers die meer dan tien kilometer naar hun werk fiet sen, moet blijven. Het plan van de regering om dit af te schaf fen is 'onbegrijpelijk' en in strijd met de bedoeling het auto verkeer te verminderen, juist op de korte afstanden. Dat stelde gisteren de Fietsersbond, die steun voor dit protest heeft gekregen van de ANWB, Stichting Natuur en Milieu, BOVAG en de RAI Vereniging. De organisaties verzoeken ge zamenlijk staatssecretaris Van Eijck van Financiën en de Tweede Kamer om de maatregel terug te draaien. ANP LEEUWARDEN - Een medewerker van Friesland Zoi'gvei'ze- keraar in Leeuwarden is gisteren op staande voet ontslagen op verdenking van fraude. De medewerker van de sectie tandheelkunde zou declaraties voor tandheelkundige werkzaamheden hebben ingediend die op naam stonden van cliënten die al waren overleden. Het uit gekeerde geld van de verzekeraar zou hij op zijn eigen reke ning hebben laten storten. Volgens de verzekeraar gaat het in elk geval om enkele tien tallen duizenden euro's. ANP UTRECHT - De gemeente Utrecht mag de toelage aan de Fili- pijnse communistenleider Sison weer uitbetalen. De uitke ring voor persoonlijke uitgaven werd begin september op last van het Rijk gestaakt nadat bekend was geworden dat de al jaren in Utrecht wonenden Filipijn op een Amerikaanse lijst van internationale terroristen stond. Utrecht wilde de betaling om humanitaire redenen voortzet ten. De minister van Financiën gaf daar in samenspraak met zijn collega van Buitenlandse Zaken toestemming voor Sison is nooit als vluchteling erkend. Dat hij Nederland nooit is uitgezet komt doordat hij op de dodenlijst van de Filipijnse regering staat. ANP door Peter Elberse AMSTERDAM - Het gerechts hof in Amsterdam heeft gisteren een 39-jarige man uit Aalsmeer wegens moord op zijn 30-jarige echtgenote Angelique veroor deeld tot zestien jaar gevange nisstraf. De vrouw verdween in november 2000 spoorloos. Vol gens het hof is bewezen dat de man Angelique met een voorop gezet plan heeft vermoord, maar hij heeft altijd ontkend. Vorig jaar veroordeelde de rechtbank de 39-jarige man tot twaalf jaar cel, conform de eis. De Aalsmeerder zakenman ging in hoger beroep. De veroorde ling betrof doodslag. Daarvan ging advocaat-genei-aal S. van Gend in hoger beroep opk uit. Hij eiste twee weken geleden twaalf jaar celstraf. De echtgenoot werd een week na de verdwijning van Angeli que gean-esteerd. Hij had zijn uiterlijk laten veranderen en stond op het punt naar het bui tenland te vertrekken. Het meest omstreden onderdeel van het onderzoek tegen de Aals- meerdenaar was de inzet van een undercoveragent in het huis van bewaring waar de man ver bleef. De agent deed zich voor als medegedetineerde en wist op die manier de zakenman een be kentenis te ontlokken. Ook echte medegedetineei'den hebben verklaard dat zij de ver dachte in bekennende zin over de onnatuurlijke dood van zijn vrouw hebben horen praten. Het gerechtshof heeft de verkla ringen van de undercoveragent niet gebruikt voor het bewijs. Het hof gaat eivanuit dat de man zijn vrouw heeft doodge stoken. Het bewijs voor de moord is van indirecte aard: een onweerlegbare getuigenverkla ring dan wel een bekentenis be vat het dossier niet. Wel zijn er tal van omstandigheden die de zakenman zeer verdacht ma ken. Het hof heeft de verdachte tijdens het pi*oces ongewoon fel ondervraagd en bracht hem daarmee hei-haaldelijk in moei lijkheden. Een van de verdachte omstan digheden was dat de man daags voor de verdwijning de mobiele telefoon van zijn vrouw heeft vernield, om vervolgens te voor komen dat zij een nieuwe zou aanschaffen. Volgens het hof wilde hij dat zijn vrouw op de dag van haar verdwijning niet bereikbaar zou zijn. Tevens wil de hij voorkomen dat zij nader hand via haar telefoon traceer- baar zou zijn. Op de dag van de verdwijning, 9 november 2000, haalde de Aals- meerdenaar zijn vrouw op om naar een afspraak met haar boekhouder te gaan, terwijl hij deze afspraak eerder had afge zegd. Bij deze boekhouder is het paar, dat in een scheiding ver wikkeld was, dan ook nooit aan gekomen. De man had zijn vrouw kort voor haar verdwijning ge vraagd een lijstje te maken met punten die nodig waren voor de verzorging van hun destijds tweejarig zoontje. Ook dat heeft het hof als bewijs gebruikt, om dat de man zich niet of nauwe lijks met de opvoeding van het kind bemoeide. Het hof nam de Aalsmeerdenaar kwalijk dat hij zijn eigen kind de kansen op een onbezorgde jeugd heeft ontno men. Geluidsopnamen De uitspraak van het hof werd onderbroken, omdat de parket politie het vermoeden had dat de in de zaal aanwezige mis daadjournalist Peter R. de Vries heimelijk geluidsopnamen van de uitspraak maakte. Advo- caat-genei-aal Van Gend vroeg het hof daarop de journalist uit de zaal te laten verwijderen, hetgeen onder protest van De Vries geschiedde. De journalist had een zender bij zich, maar die had hij nodig voor interviews met de familie van slachtoffer Angelique, na de uitspraak, zo liet hij weten. Hij ontkent ook maar een woord van de uitspraak te hebben ge registreerd. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Fractievoorzit ter Ronald Sörensen van Leef baar Rotterdam (LR) heeft par tijgenoot Michiel Smit gisteren een laatste waarschuwing gege ven. Smit zocht volgens Sören sen in de afgelopen maanden twee maal contact met extreem rechtse organisaties. Het moet van Sörensen nu maar eens afgelopen zijn met de 'on doordachte' handelwijze van Smit. De fractievooizitter is er van overtuigd dat zijn raadslid geen aanhager is van het extreem rechtse gedachtegoed. Smit gaat volgens hem geen enkele discussie uit de weg en zijn con tacten moeten in het licht daar van worden gezien. Toch kan het volgens Ronald Sörensen zo niet doorgaan. Hoewel Smit een aantal van de discussies op per soonlijke titel voert, vindt Sö rensen dat Smit nu eenmaal raadslid is waardoor het ook de partij raakt. Sörensen, honkballiefhebber zegt: „Smit staat nu op twee slag, drie slag is uit." Smit zelf is geschx-okken van alle commotie. Eerder zei het Rotterdamse raadslid al dat hij op persoonlij ke titel op internet aan veel discussie meedoet. Ook op web sites van exti'eem-rechtse orga nisaties. Volgens het raadslid is het beter in gesprek te blijven dan de bewuste organisaties te negeren. Smit zegt het geroddel over zijn mogelijke banden met extreem-rechts 'spuugzat' te zijn. LR-raadslid Smit zei eerder on der meer dat het onnodig is ge meentelijke brochures in vreemde talen uit te geven en bepleitte in Rotterdamse mos keeën een vei'bod op de voerta len Turks en Arabisch. Ook lanceerde hij vorige week plannen voor een nieuw radio station in Rotterdam. Smit is ontevreden over de manier waarop de regionale zender Rotterdam Rijnmond verslag doet van de verwikkelingen rond LR. ANP door Paul Koopman DEN HAAG - Het overlijden van prins Claus heeft direct ge volg voor het bittere gevecht om de macht binnen de tweede coa litiepartij van het land, de LPF. De partij heeft de strijdbijl voorlopig begraven, nadat afge lopen weekeinde het partijbe stuur het vertrouwen in fractie voorzitter Wijnschenk opzegde. Aanvankelijk zou de fractie vandaag de knoop doorhakken over de positie van Wijnschenk, maar die vergadering is tot na der order uitgesteld. Als het aan Wijnschenk zelf ligt, wordt de kwestie niet besproken vóórdat prins Claus ter aarde is besteld. „Want ik zie dë krantenkoppen al voor me: Nederland rouwt, maar LPF vecht door. De positie van de fractievoor zitter van de LPF hangt aan een zijden draad, aangezien niet al leen het partijbestuur, maar ook de partijbaronnen, een deel van de fractie en staatssecretaris Van Leeuwen hem hebben laten vallen. Vooralsnog kan Wijn schenk wel rekenen op de steun van LPF-minister Heinsbroek en een deel van de fi'actie. Zelf heeft Wijnschenk laten we ten dat hij de handdoek niet in de ring zal gooien. Op zijn vroegst volgende week woens- Advertentie vanwege verbouwing ma. 7 okt - di. 8 okt - wo. 9 okt. LEIDEN-Voorzichtig wordt een 1150 kg zwaar mozaïek uit Syrië het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden binnengehesen. Het stuk uit 300 na Christus is een van de 640 objecten uit Syrië die voor het eerst te zien zullen zijn in het museum op de tentoonstelling Bronnen van Inspiratie uit het oude Syrië (van 1 november tot 9 maart). Uitgebeeld is een mythologische scène waarin de negen maanden oude Hercules twee slangen wurgt. foto Koen Suyk/ANP HEROPENEN WIJ DE 2,5X ZO GROTE Jeans-Inn Ladies winkel Ganzepoortstraat 9-11, Goes QUALITY FREEWEAIJ Dè jeans-specialist van Zeeland. dag moet blijken of hij verder kan. Maar het is de vraag of !de fractie het geduld voor een staakt-het-vui'en van ruim een week kan opbrengen. Fractie- woordvoerder Evers: „bij ons is het helaas zo, dat de situatie fier uur kan vei-anderen." GPD pagina 4: laatste keuze Harry Wijnschenk GRONINGEN - In Gro ningen begint zaterdag een grootschalig onder zoek naar de doodsoor zaak van ruim duizend zeehonden. Het onder zoek staat onder leiding van de bekende viroloog prof. A. Osterhaus van de Erasmus Universiteit iri Rotterdam. De dode zeehonden zijn de afgelopen maanden ge vonden langs de Neder landse kust, met name langs de Waddenzee. Doel van het onderzoek is vol gens een woordvoerder van de Zeehondencrèche in Pieterburen te achter halen of de massale sterfte uitsluitend een gevolg is van het zeehonden virus, of dat er meer aan de hand is. De kadavers die onder de loep worden genomen zijn de afgelopen maan den bewaard in contain ners. Na de sectie zullen de kadavers meteen wor den afgevoerd naar een destructiebedrijf. Volgens woordvoerder Frank Duut van de Zeehonden crèche heeft de gemeente Groningen een milieuver gunning afgegeven voor het onderzoek. Het onderzoek is het meest omvangrijke dat ooit is uitgevoerd naar de dood van zeehonden. Os terhaus krijgt hulp van nationale en internatio nale pathologen, virolo- gen, bacteriologen en epi demiologen. Ook de Zee hondencrèche in Pieter buren is bij het onderzoek betrokken. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3