Sluip verkeer blijft in Westhoek PZC Bewoners Malta zijn parkeerdrukte zat Plan van aanpak voor aanpak van wateroverlast Massale vogelsterfte vermoedelijk door blauwalg Zoommeer Blikschade door voorrangsfout Ruit vernield in Kapelle Gemeentewapen Terneuzen goed Overleg over Buitenweg Forse buit bij inbraak Inbraak in Seispark Middelburg Dienst Landelijk Gebied past maatregelen aan op inspraakreacties Dienst met accordeons Piano- en celloconcert agenda Concert voor zendingsvliegers Meer dan 80.000 occasions vind je op AutoTrack.nl 's-GRAVENPOLDER - Op de kruising Baarlandsezandweg- /Schoorkenszandweg te 's-Gravenpolder zijn gisteren rond 16.00 uur twee personenauto's beschadigd bij een aanrijding. Een 23-jarige automobilist uit 's-Gravenpolder reed over de Schoorkenszandweg en verleende op bovenvermelde krui sing geen voorrang aan een van rechtskomende personenau to, bestuurd door een 31-jarige vrouw uit de gemeente Borse- le.'Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. KAPELLE - Bewoners van een pand in de Van der Biltlaan in Kapelle ontdekten gisteren twee kapotte ruiten. Onbekenden hadden ze ingslagen. De schade loopt in de honderden euro's. TERNEUZEN - De Hoge Raad van Adel heeft het ontwerp voor het gemeentewapen en de vlag van de nieuwe gemeente Terneuzen goedgekeurd. Daarmee is volgens ontwerper Din- geman de Koning uit Axel een belangrijke stap gezet. De definitieve goedkeuring voor wapen en vlag bij Koninklijk Besluit is nu snel te verwachten. Het advies van de Hoge Raad van Adel is namelijk bindend. Op aangeven van de raad zijn enkele aanpassingen gedaan aan het oorspronkelijke ontwerp. Zo moest het zilver van het wapenschild veranderen in goud. Ook komen de sluisdeuren van Sas van Gent beter uit in het gewijzigde ontwerp. De vlag is eveneens aangepast. Recente regelgeving schrijft voor dat een vlag niet meer dan negen banen mag bevatten. Het advies van de Hoge Raad van Adel is voor de nieuwe ge meente een belangrijke stap. Het wapen speelt namelijk ook een rol bij de ontwikkeling van een nieuwe huisstijl en een lo go. Bovendien is de nieuwe ambtsketen van de burgemeester gebaseerd op het gemeentewapen. Al die zaken kunnen ver der worden uitgewerkt zodra de definitieve goedkeuring er is. AXEL - Het wijkcomité Buitenweg en Oudeweg roept de be woners op aanwezig te zijn bij het overleg met wethouder A. van Waes over het plan Buitenweg. De bijeenkomst wordt morgen om 19.30 uur gehouden in het Axelse stadhuis. Ter sprake komt de stand van zaken met betrekking tot het nieu we plan Buitenweg. Het wijkcomité wil ook graag horen hoe het staat met de lijst van wensen die dit voorjaar is ingediend. MIDDELBURG - Bij een inbraak in Mechanisatiebedrijf Gi- deonse in Middelburg is in de nacht van zondag op maandag voor 35.000 euro aan materialen buit gemaakt. De eigenaar van het bedrijf aan de Voltaweg ontdekte de inbraak maan dagochtend rond kwart over acht. De dieven ontvreemdden onder meer allerlei gereedschap, boormachines en hetelucht kanonnen. Gezien de hoeveelheid en de grootte van het gesto len materiaal, denkt de eigenaar dat de dieven over een of meer busjes beschikten. De politie heeft de zaak in onderzoek. MIDDELBURG - Tussen vrijdagmiddag en zondagavond is ingebroken in een woning aan het Seispark in Middelburg. Uit de woning werden sieraden gestolen. De toegang werd ge forceerd. Het totale schadebedrag is nog onbekend. dinsdag 8 oktober 2002 door Ali Pankow RENESSE - De Dienst Lande lijk Gebied (DLG) is bereid te gemoet te komen aan de talrijke bezwaren vanuit de bevolking tegen het verkeerstechnisch voorstel voor Hoge Zoom en La ge Zoom in de Westhoek van Schouwen. Door aanpassing van de oorspronkelijke plannen zal het sluipverkeer tussen Haamstede en Renesse echter na de aanleg van de Recreatie- verdeelweg niet geheel geweerd kunnen worden. Aanvankelijk was het de bedoe ling het gebruik van met name de Hoge Zoom flink te ontmoe digen door middel van paaltjes op diverse locaties in het mid den van de weg. Daardoor zou er een soort knip in de weg worden gemaakt en werd het autover keer gedwongen een stuk om te rijden. De bewoners zitten niet te wachten op deze ingreep en gaven hun bezwaren massaal te kennen tijdens een inloopavond enkele weken geleden. Ook wer den er talrijke schriftelijke be zwaren tegen de plannen inge diend. Voorstellen De inspraakreacties hébben nu geleid tot aanpassing van de voorstellen. Zo zal de voorge stelde knip op de Hoge Zoom ter hoogte van de Armhoekseweg worden verplaatst naar de krui sing van de Hoge Zoom met de Pauwlijntjes weg aan de zuid kant. Wel wordt er een extra knip aangebracht op de Lage Zoom ten noorden van de krui sing met de Oostweg. Verder zullen de voorgestelde verkeersplateaus op de Lage Zoom voor de Pauwlij ntjesweg en de Saresweg komen te ver vallen, maar wordt er een pla teau aangebracht tussen de kruising met de Pauwlijntjes- weg en de Armhoekseweg. Alternatief Volgens de DLG geeft dit alter natief gehoor aan de opmerkin gen vanuit de streek dat de Hoge Zoom bereikbaar moet blijven vanuit Haamstede en anders om. Bovendien blijft nu ook het aan deze weg gevestigde tuin centrum bereikbaar. De DLG maakt daarbij wel de kantteke ning dat de haalbaarheid van enkele belangrijke doelstellin gen hiermee in gevaar komt. Dat is in de eerste plaats het niet kunnen weren van sluipverkeer tussen Renesse en Haamstede. Wel is in het aangepaste plan ge tracht de sluiproute zo onaan trekkelijk mogelijk te maken. De leefbaarheid in het gebied wordt ook minder veilig dan in het eerste voorstel, vindt de DLG. Bovendien wijkt het al ternatief af van het vastgestelde gemeentelijke Mobiliteitsplan. Volgens de DLG echter maken eerdere toezeggingen in de voormalige gemeenteraad Wes- terschouwen deze afwijking wel mogelijk. Een andere aanpassing betreft het creëren van een asversprin- ging op de Lockershofweg. Eer der overleg met omwonenden wees al uit dat er geen draag vlak bestaat voor een verkeers plateau op deze locatie. Een asverspringing brengt wel aan zienlijk hogere kosten met zich mee. Volgens de DLG mag die verhoging de uitvoering van de andere maatregelen niet in de weg staan. Mocht blijken dat deze kosten inderdaad niet bin nen het budget passen, dan moet een keus worden gemaakt tus sen een simpelere uitvoering of het zoeken naar co-financie ring. De Gebiedscommissie Schou- wen-West buigt zich donderdag 10 oktober tijdens een vergade ring vanaf 13.00 uur in het dorpshuis Serooskerke over de alternatieve verkeersaanpas- singen. De DLG is bereid gehoor te geven aan de wens vanuit de streek dat de Hoge Zoom als doorgaande weg bereikbaar moet blijven. foto Marijke Folkertsma RENESSE - Het accordeon-en semble Concertina-Encore werkt zondag 13 oktober mee aan de dienst in de Nederlands hervormde Jacobuskerk in Re nesse. Voorganger van de dienst is E. Littel-van Dommele uit Wil lemstad. Organist is Joost de Nooijer. De dienst in Renesse begint om half tien 's ochtends. NOORDGOUWE - Twee internationaal bekende musici geven zaterdag avond 12 oktober een con cert in de Driekoningen- kerk in Noordgouwe. Celliste Xiaoija Xu zal sa men met pianiste Arina Aartsen composities van onder anderen Beethoven, Schumann, Fauré en Cho pin ten gehore brengen. De kerk is om acht uur ge opend. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde(chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Esme Soesman ZIERIKZEE - L. Sehilperoord uit de Mulockstraat in Zierik- zee is geen type om op de barri cades te klimmen, maar zo langzamerhand is hij de par keerdrukte in zijn straat spuug- en spuugzat. Met pam fletten en tape heeft de inwo ner van de wijk Malta samen met zijn buren de strijd aange spannen tegen de automobilist die zijn oprit blokkeert. Sinds de invoering van het nieuwe parkeersysteem in de binnenstad van Zierikzee is het net buiten het centrum op doordeweekse dagen opval lend druk. Mensen die in de stad werken zetten hun auto op 'prettige' loopafstand neer. ,,Ik zeg dan wel eens tegen ze: ga dan op het gratis parkeerter rein aan de Hoofdpoortstraat staan. Maar dat vinden men sen weer te ver om te lopen." Pamfletten Met twee op palen geprikte pamfletten en witte op de stoep geplakte tape attenderen Sehilperoord en zijn buren au tobezitters op de ligging van hun gezamenlijke oprit. ,,Ik heb het idee dat het wel ietsjes helpt." Het is Sehilperoord er overi- Met briefjes en plakband probeert een bewoner van de Mulockstraat de foutparkeerders zelf van zijn stoep te houden. foto Marijke Folkertsma gens niet om begonnen niet- buurtbewoners uit de wijk te weren. Natuurlijk is al dat blik voor zijn raam niet aantrekke lijk om te zien, erkent hijMaar dat zou voor hem geen reden zijn om actie te ondernemen. Sterker nog: ,,Ik heb met auto's altijd mijn brood verdiend, dus dan ga je daar niet over kla gen." Wat hem wel frustreert, is dat het geparkeerde blik voor overlast zorgt. Mensen zetten hun auto's te dicht in de buurt van opritten, waardoor bewoners geen kans meer zien hun eigen terrein te verlaten. Door het dicht bij hoeken par keren wordt bovendien het ne men van bochten belemmerd. „En als dat eens een keertje is, zoals met de Havendagen, til je daar niet aan. Maar nu is het dagelijks. Ik ben niet zo'n bla zer hoor, maar als er over dit onderwerp een openbare ver gadering komt dan ga ik er naar toe. Ik ben het echt zat." Eén telefoontje Het is een bekend verschijnsel dat er een verschuiving volgt op de invoering van betaald parkeren, bevestigt coördina tor M. van den Berge van de cluster uitvoering en handha ving van de gemeente Schou- wen-Duiveland. Tot dusverre heeft dat echter 'nauwelijks klachten opgeleverd, stelt Van den Berge. Zelf heeft hij maar één telefoontje over dit onder werp binnengehad. Bezwaar schriften en andere reacties die tot nu toe bij de gemeente zijn binnengekomen gaan meer over de inhoudelijke invulling van het nieuwe stelsel; het aan tal te verkrijgen vergunningen en kraskaarten. Ook de par keertijden worden herhaalde lijk ter discussie gesteld. Bin nengekomen reacties worden nu verwerkt. Eind van dit jaar volgt een evaluatie en mogelijk aanpassing van het par keersysteem. door Piet Kleemans NIEUW-HAAMSTEDE - Oude sloten moeten uitgebaggerd, nieuwe gegraven en duikers ge plaatst. Volgend jaar wordt een begin gemaakt met de aanpak van de wateroverlast in Nieuw- Haamstede. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) heeft een plan van aanpak in ontwerp gereed. Dat wordt donderdag 17 oktober ge presenteerd tijdens een bijeen komst in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede. Geklaag In de Kop van Schouwen wordt al jaren geklaagd over water overlast. Tuinen staan blank, kruipruimtes vol water en op trekkend vocht zorgt in huizen voor ernstige klachten. Het ergst is het gesteld in Nieuw- Haamstede; de DLG pakt dat gebied het eerst aan. Een speci ale stuurgroep heeft de proble men op een rijtje gezet en is vervolgens gaan zoeken naar manieren om ze op te lossen. Volgens T. Emonts van de DLG komt het erop neer dat op ver schillende plaatsen sloten moe ten worden uitgebaggerd en verbreed. Gedempte sloten die nen in ere hersteld te worden en op verschillende plaatsen moeten naar alle waarschijn lijkheid nieuwe sloten worden gegraven. Emonts: ,,En dat is niet zo een voudig. Het kan in de praktijk blijken dat op het terrein van ie mand die geen wateroverlast heeft een sloot moet worden ge graven om de problemen van de buurman verderop op te lossen. Dan doe je een beroep op hun so lidariteit." Huiskamerbezoek Om te toetsen hoe groot de on derlinge solidariteit in de West hoek is zijn in Meidoornweg, Strandweg, Badweg, Violenweg en Wilgenweg huiskamerbezoe- ken afgelegd. In het algemeen is volgens Emonts overwegend positief gereageerd op de in het concept-plan van aanpak aan gedragen oplossingen. „De meeste mensen zijn tevreden dat de problemen nu echt worden aangepakt." Emonts voegt daar meteen aan toe dat dat niet wil zeggen dat het vanaf nu allemaal supersnel zal gaan. Voor de te verrichten werkzaamheden zijn verschil lende vergunningen nodig. „Wat dat betreft is het allemaal zeer complex. Alles bij elkaar zijn er geloof ik wel een stuk of tien vergunningen aan de orde. Je hebt de natuurbeschermings- STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Gereformeerde kerk, Platboslaan 1, 19.45 uur: Informa tiebijeenkomst hospice Schouwen-Dui- veland; WESTENSCHOUWEN - Restaurant Zeelust, 20.00 uur: ZoeZaa gezelschaps spel; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie Maatschappelijke Aangelegenheden met onder meer on derzoek naar de toekomst van jongeren centrum Brogum; Gebouw Maatschappelijk Werk Ooster- schelderegio, 19.30 - 21.30 uur: Bijeen komst Crohn en Colitis Ulcerosa Vereni ging; wet, maar bijvoorbeeld ook de wallen verordening Emonts verwacht dat het werk in Nieuw-Haamstede in fases wordt uitgevoerd. Hoeveel tijd ermee gemoeid is is volgens hem op dit moment nog niet te zeg gen. Als het karwei in Nieuw-Haam- stede geklaard is worden nog vijf andere gebieden in de Schouwse Westhoek aange pakt. Vooralsnog wordt daarbij uitgegaan van een budget van 1,2 miljoen euro. Uitleg Donderdag 17 oktober komt de Stuurgroep uitleggen wat ze precies van plan is in Nieuw- Haamstede. DLG-vertegen- woordiger Emonts geeft een overzicht van de stand van za ken en J. de Maat schetst in gro te lijnen het plan van aanpak. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. In het voorjaar van 2003 volgt een in loop-bijeenkomst. Dan kunnen mensen met technisch inhoude lijke (detail)vragen terecht kun- doorRob Paardekam THOLEN - In het Volkerak- Zoommeer heeft de afgelopen weken een massale vogelsterfte plaatsgevonden: 4300 eenden, ganzen, zwanen en aalscholvers zijn vermoedelijk door blauw alg om het leven gekomen. De vogelsterfte valt precies sa men met een volgens Rijkswa terstaat ongekend sterke groei van blauwalgen in het Vol- kerak-Zoommeer. Bij het af sterven van de verschillende soorten blauwalgen komen gif tige stoffen als microcystine vrij. Deze stof is aangetroffen in de lever van enkele dode eenden die de afgelopen weken zijn aangetroffen. A. van der Wees van de afdeling Integraal Waterbeheer van Rijkswaterstaat denkt dat de huidige vogelsterfte snel zal af nemen, omdat de algengroei af hankelijk is van zonlicht en warmte, maar als er niets ge beurt, kan het probleem zich volgend jaar herhalen. „We hebben een traject ingezet dat moet leiden tot oplossing van de problemen", legt Van der Wees uit. „Maar dat gaat niet van de ene op de andere dag. Als we een ander beheer willen voeren, moeten we uitgebreid overleg voeren met 'belangenverenigin gen en andere overheden." Rijkswaterstaat voert momen teel een verkenning uit naar de verschillende oplossingsmoge lijkheden. De uitkomst hiervan wordt begin volgend jaar ver wacht. Alhoewel het vermoeden zeer groot is, benadrukt Rijkswater staat dat ze nog niet met hon derd procent zekerheid kan zeg gen dat blauwalg de oorzaak is van de vogelsterfte. Daarvoor zijn nog te weinig dode dieren onderzocht. Een vervolgonder zoek moet meer duidelijkheid bieden. De blauwalg vormt al sinds 1994 een toenemend pro bleem in het Volkerak-Zoom meer, dat vanwege de Delta werken werd afgesloten van de open zee. Gebrek aan verversing en doorstroming van het water en de grote hoeveelheid mest stoffen zorgen voor een slechte waterkwaliteit. DIRKSLAND - Stichting We reld Wijde Zendingsconcerten houdt op zaterdagavond 2 no vember een concert in de her vormde kerk in Dirksland. Fluitiste Marj olein de Wit en or ganist Jan Mulder zullen, even als jongerenkoor Con Amore uit Dirksland en mannenkoor Groot Rotterdam, hun muzikale repertoire ten gehore brengen. De opbrengst komt ten goede aan het zendingswerk van de MAF-zendingsvliegers. Het concert begint om 20.00 uur. De kaartverkoop begint op maan dag 7 oktober bij de christelijke boekhandels in Sommelsdijk, Ouddorp en Tholen. Advertentie De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35