Plan Noorderpolder bijgesteld Het levert steeds een litteken op 13 Het is tijd voor de Beschermings hypotheek. Eilandelij ke VVV vecht hard voor landelijke erkenning Raadsmeerderheid houdt Ecoscope in leven Celstraf geëist na brandstichting Gemeente maakt haast met nieuwbouw basisschool comfort© T Cxi Expositie over uitvaart in Kerk Goes Maatregelen onveiligheid Goese school zeeuwse almanak Clint Waterschap wil nauwere banden met Reimerswaal, N-Beveland en Veere m waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 8 oktober 2002 1 door Farnke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil vaart zetten achter het nieuwbouw- plan voor de openbare basis school in Noorderpolder. Over ruim een maand moet duidelijk zijn aan welke eisen de nieuwe school moet voldoen om straks de kinderen van de wijk Malta en die van de toekomstige nieuwbouwwijk in Zierikzee op te kunnen vangen. Aanvankelijk was het de bedoe ling voor het hele gebied ten zui den van de Emil Sandströmweg - de zogeheten 'zorgzone i school/voormalig zieken- I huis/Cornelia stichting' - één apart toekomstplan te maken. De gemeente wil nu ten behoeve I van de snelheid het deel voor de basisschool en de directe omge ving ervan alvast oppakken. De school moet klaar zijn voordat de eerste bewoners in het nieu- I we deel van Noorderpolder hun intrek nemen. „Voor de school moet dan op een gegeven mo- I ment toch de spa in de grond", stelt wethouder G. van de Vel de- de Wilde (project Noorderpol der). Vergrijzing De nieuwe basisschool wordt niet alleen voor Noorderpolder gebouwd. Ook de leerlingen van de openbare basisschool Theo Thijssen zullen naar het nieuwe gebouw verhuizen. Vanwege de vergrijzing in de wijk Malta en een langzame daling van het aantal leerlingen dat jaarlijks nieuw wordt aangemeld, is vo- Advertentie H/AWORTH f> Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing HOEKMAN*"'"* Noordzandstraat 6. Yerseke, (0113) 57 29 07 GOES- Voor de tweede keer wordt in de Grote Kerk In Goes een uit- vaartexpositie gehouden onder de titel Afscheid kan Anders. Dat gebeurt vrijdag en za terdag 11 en 12 oktober. Verschillende onderne mers die in de uitvaartsec- tor werken, laten zien hoe een uitvaart persoonlijker kan worden. Aan de expositie werken mensen mee met wie de nabestaanden op de een of andere manier na het overlijden te maken kun nen krijgen: overledenen verzorgster Mathilda Wisse, uitvaartverzorger Alexander Markusse, Van Willegen, uitvaartbeno- digdheden, tuincentrum Ter Lucht, natuursteen- handel Dominicus, nota riskantoor Franszen en Van Sisseren, verzeke ringskantoor Corstanje, Moving Circle, en kunste nares Ineke Otte. De tentoonstelling is vrij dag geopend van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur. rig jaar al gekozen voor deze verkassing. In het 'onderwijs- huisvestingsplan basisscholen', waarin de gemeente haar inves teringen in de schoolgebouwen voor de komende jaren uitstip pelde, streeft het gemeentebe stuur naar een verhuizing in 2004. Schouwen-Duiveland kan zo doende niet te lang meer wach ten met de plannenmakerij. Volgens de wethouder wil het college bij de behandeling van de komende begroting (op 14 november) met een voorstel ko men waaraan de school moet voldoen. Het gaat daarbij om concrete dingen als hoeveel klaslokalen moet het gebouw straks tellen en hoe groot moet de speelplaats worden. Ontmoetingsplaats Ook wordt bekeken of de nieuwbouw meer kan worden dan een school alleen, door het gebouw bijvoorbeeld tevens als centrale ontmoetingsplaats voor de bewoners van de nieuwe wijk te laten dienen. Dat wensenlijstje moet over ruim een maand klaar zijn. Aan de hand hiervan kan straks een ontwerp voor het schoolgebouw gemaakt worden. Ook de dertig woningen, die in de omgeving van de school gepland zijn, moe ten dan een plek krijgen in het plan. Dat cle gemeente het toe komstplan voor het schoolge bouw voorlopig loskoppelt van de hele zorgzone, kan volgens Van de Velde niet anders, gezien de tijdsdruk. Daarnaast worden andere delen, die te maken heb ben met de uitbreiding van Noorderpolder, nu ook al uitge werkt. Zo moet er straks voor de schoolgaande kinderen uit Mal ta een veilige weg naar de nieu we basisschool aan de overkant van de N59 zijn. Het plan voor een goede verbinding voor fiet sers en voetgangers tussen Noorderpolder en het (oude) centrum van Zierikzee is daar om ook al opgepakt. Er is geen weg terug voor Ecoscope; sluiting zou kapitaalvernietiging zijn, vinden de meeste fracties. foto Dirk-Jan Gjeltema door Famke van Loon RENESSE - Ecoscope kan verder. Een rui me meerderheid van de fracties van Schou wen-Duiveland wil het recreatief milieu centrum in Renesse openhouden. De kosten van sluiting zijn te hoog. Alleen Leefbaar Schouwen-Duiveland en GroenLinks plei ten voor een extra onderzoek naar de voor waarden, die destijds aan de subsidies zijn verbonden. Bij flarden heeft het er alle schijn van dat Ecoscope nog gebouwd moet worden. Ver schillende fracties willen precies horen wat er straks te doen zal zijn in de Renesser at tractie. Wethouder G. van de Velde-de Wil de beweegt hemel en aarde om de gemaakte afspraken en de doelstellingen van het mi lieucentrum over te brengen en probeert van iedere fractie een duidelijk ja of nee te krijgen. Want daar draaide het gisteravond om in de commissie OWMIL: steunt de ge meenteraad een toekomst voor Ecoscope of moet de stekker eruit? Dat klip en klare antwoord krijgt de wet houder in eerste instantie niet. De fracties zijn uit op garanties. Blijven de doelstelling van Ecoscope als werkervaringsplaats overeind? Welke activiteiten komen erbij om het centrum aantrekkelijk te maken? Alert!WD en Pvda komen direct met dui delijkheid over de brug. „We moeten Eco scope een kans geven", aldus H. Winfield (PvdA). Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) geeft aan dat de gemeente Ecoscope maar moet laten doodbloeden. Op een laag pitje de rit nog twee jaar uitzitten, geen ex tra bijdragen voor het milieucentrum meer aannemen en verder precies nagaan welke voorwaarden destijds aan de subsidies zijn verbonden. Ook GroenLinks wil extra onderzoek naar 'de houding van de subsidiegevers bij slui ting'. De wethouder schetst hierop wat de ge meenteraad zich op de hals haalt, wanneer voor sluiting gekozen wordt: een afbetaling van 270.000 euro per jaar voor de komende tien jaar. „En dan heb je niks; alleen een leeg gebouw." door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting WV-Info Schouwen- Duiveland stelt alles in het werk om een definitieve erkenning in de wacht te slepen van de lande lijke koepelorganisatie ANW. Deze erkenning is nodig om naam en logo van de VW te mo gen voeren. Rond februari 2003 moet duidelijk zijn of de Schou- wen-Duivelandse organisatie het ANW-stempel krijgt. De Schouwen-Duivelandse VW draait momenteel op een voorlopige erkenning. De orga nisatie voldoet nog niet aan de eisen, die de ANW aan een re giokantoor stelt. Maar omdat 2002 een overgangsjaar is - de vereniging VW is overgegaan in een stichting - wilde de lande lijke koepelorganisatie begin dit jaar wel een oogje dichtknij pen. Daartegenover staat dat de ANW harde eisen heeft gesteld: zo moeten voor 1 oktober zaken als een directeur en winkelma nager voor de vestigingen gere geld zijn. De tijdelijke titel is geldig tot januari 2003. Deze week zijn daarom de stuk ken de deur uitgegaan om te bewijzen dat eilandelijke orga nisatie voldoet aan de ANW-ei- sen. Zo is inmiddels de VW Zuid-Beveland/Tholen voor voorlopig zes maanden op Schouwen-Duiveland bijge sprongen om het (vereiste) di- rectiewerk te doen. Volgens stichtingsvoox-zitter R. Geluk moeten ook de j aai-rekening, de statuten van de stichting, het personeelsoverzicht en de gege vens over de organisatie zelf aantonen dat de VW de erken ning toekomt. Beleidsplan De ANW zal tegen de oor spronkelijke afspraken in wél langer moeten wachten op het vereiste beleidsplan over de toe komst van de VVV. Dat zal ech ter pas rond 1 december gepre senteerd worden. „Dat is al geaccepteerd", stelt Geluk. Vooralsnog vloeit door deze kleine verti'aging geen bloed omdat een beslissing van de ANW over de status niet eerder dan februari 2003 wordt ver wacht. De vooi'zitter vindt het belang rijk dat de voorlopige erkenning woi'dt omgezet in een definitief stempel. Om aan de eisen van de ANVV te voldoen maakt de or ganisatie direct en indirect kos ten. Hoeveel de stichting daar jaarlijks aan kwijt is wil Geluk niet prijsgeven, maar bena drukt wel dat 'je er veel voor te- rugkrijgt'. Zo mag de organisa tie met de ANW-ei'keixning de VW-sticker op de gevel plak ken. Ook de verkoop van de al om bekende VW-bonnen mag alleen als erkend regiokantoor. Onder de paraplu van de ANW zijn ook zaken als pensioen voor de medewerkers goed geregeld. GOES - De gemeente Goes moet op 'zeer korte termijn' maatre gelen nemen om de veiligheid rond de brede school in de wijk Ouverture te garanderen. Vorige week ontstond onrust onder de ouders van de leerlin gen van de nieuwe brede school. Het complex wordt eind deze maand in gebniik genomen. Het gaat dan vooi'al om het wa ter bij het gebouw en het speel- eiland. De vrees is dat kinderen te makkelijk in het water kun nen belanden. Advertentie Contacts Hal 2 MiddelburgJf^JJ^ de t>/a.za. to be/ www.middelburg.nl/plaza door Maurits Sep MIDDELBURG - „Mensen zijn mondiger geworden, dat is zo. Ze maken van hun hart geen moordkuil meer. Het is terecht dat ze zich niet meer onderdanig gedragen. Maar daarmee heb ik nog niet goedgekeurd wét ze zeggen. De grens ligt daar waar ze mijn integriteit in twijfel trekken." Gedeputeerde G. van Zwie- ten (WD) er gert zich ma teloos aan de wijze waai'op sommigen op positie tegen de Westerschelde Container Terminal (WCT) heb ben bedreven. „Iedereen spreekt tegenwoordig over nor men en waarden, maar men vindt dat over bestuurders alles gezegd mag worden. Bakken vol modder zijn er over ons uitge stort. De ingezonden brieven in de PZC hebben hem meer dan eens gestoord. „Als je leest dat we zakkenvullers zijn, die vooral denken aan ons eigen belang, die dingen snel willen regelen vooi'dat we weggaan, dat treft mijn integriteit. Dat laat elke keer een littekentje na. En er is De Zeeuwse gedeputeerden kregen regelmatig brieven en telefoontjes waarin ze het flink moesten ont gelden. foto Ruben Oreel meer gezegd dan wat ik nu op noem." Ook op de Abdij kwamen brie ven en telefoontjes binnen. Zelfs thuis werden gedeputeer- Advertentie vK- - den opgebeld. Vooral zijn colle ga D. Bruinooge, als gedepu teerde voor economie trekker voor de WCT, moest het ontgel den. Bedreigd zijn ze niet, maar toch deed het telkens zeer, zegt Van Z wieten. Bruinooge zelf wil er niets over kwijt. Hij ontkent niet dat hij soms zeer onvriendelijk is beje gend, maar houdt zich op de vlakte over de inhoud. Hij wil er het debat over de WCT niet mee belasten. „Latermisschien." Anoniem Met modder gooien kan niet, stelt F. Weers resoluut. Net zo min als anoniem blijven. Als se cretaris van Redt de Kaloot heeft zij talrijke malen gerea geerd op de plannen voor de WCT: inspraakreacties op in formatieavonden, brieven aan het provinciebestuur, meningen in de krant. „Alleen inhoude lijk, nooit op de man." Maar, dat geldt natuurlijk net zo goed voor de politici zelf, merkt zij op. „En Van Zwieten heeft wel op de man gespeeld." In een commissievergadering sprak de gedeputeerde over mensen die reageerden als 'een kip zonder kop'. Dat ging niet over leden van Redt de Kaloot, corrigeert de gedeputeerde, maar over 'pro fessionals die beter konden we ten'. „Als mensen zeggen dat ik het intellectueel niveau van een aap heb, interesseert me dat niks. Maar sommige geleerden hebben met informatie gegoo cheld. Het kwalijke daarvan is dat de krantenlezer dat over neemt. Je ziet het echoën in de rubriek Lezers Schrijven." Toch was de opmerking niet slim, vindt ook A. van de Ven van Zeeland Anders. „Je kunt jezelf omlaag halen met dei-ge lijke uitspraken." Van Zwieten beseft dat. „Je kunt ook beter niet reageren. Maar dan voelt het soms wel alsof je moet bok sen met de handen op de rug." Dubbele petten En nogmaals, deze keer was er voor hem een gx-ens overschre den: de integriteit van het pro vinciebestuur stond op het spel. Van de Ven heeft 'de dubbele petten' van Bruinooge (gedepu teerde en voorzitter van het ha venschap) aan de kaak gesteld. „Niet omdat ik twijfel aan zijn integriteit, maar omdat ik het geen goede combinatie vind. En soms heb je een metafoor nodig om in een paar woorden iets dui delijk te maken." Dat mensen zeggen wat ze be doelen, prima, reageert Van Zwieten. Alleen staan toon en woordkeus hem niet meer aan. „De politiek heeft aan gezag verloren. Mijn vertrek stond al vast, vanwege mijn aantal dienstjaren en mijn leeftijd, maar het maakt het afscheid wel gemakkelijker." Politici moeten zich meer laten welgevallen dan een ander, vindt Weers. Ze zijn immers ge kozen volksvertegenwoordigers en dienen erop voorbereid te zijn dat ze kritiek kunnen ont moeten. Van sommige dingen ligt Van Zwieten na vijftien jaar ook niet meer wakker. „Mijn grenzen zijn verschoven." Maar toen hij een brief kreeg, overi gens ondertekend, dat hij maar beter kon stoppen met bouwac tiviteiten omdat die wel eens frauduleus zouden kunnen zijn en er 'ook voor u een cel klaai- staat', moest hij 'toch wel effe slikken'. De brief is in de prul lenmand verdwenen. door Frank de Klerk DEN HAAG - Voor het in brand steken van de schuur van het nieuwe woonadres van zijn ex- vrouw in Ellemeet is gisteren in hoger beroep tegen een 46-jari- ge Rotterdammer opnieuw een celstraf geëist van vijftien maanden waarvan vijf voor waardelijk. De Rotterdammer leeft sinds elf maanden in een ontwennings kliniek om van de drank af te ra ken. De Rotterdammer kon de echtscheiding zo moeilijk ver kroppen dat hij op 25 juni in El lemeet brand stichtte bij de nieuwe vriend, waar de vrouw haar intrek had genomen. Voor deze brandstichting en een eerdere bedreiging van de ex- vrouw is de man door de recht bank veroordeeld tot vijftien maanden cel waaivan vijf voor waardelijk. De Rotterdammer tekende ech ter hoger beroep aan. Hij zei, inmiddels niet meer te drinken en wil beginnen om de. schulden uit de periode van het huwelijk terug te betalen. Een celstraf zou deze goede voornemens door kruisen. Advocaat mr. M. van de Want pleitte voor een straf gelijk aan het voorarrest van tweeënhalve maand, een werkstraf en voor waardelijke straf. Uitspraak over twee weken. Rabobank doorlnqrid Huibers GOES - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden wil nauwer gaan samenwerken met de gemeenten Noord-Beveland, Reimerswaal en Veere. Om duidelijk te krijgen hoe die samenwerking eruit zou kun nen zien, voert bureau Deloitte Touche een onder zoek uit. Het is de bedoeling dat de resul taten van dat onderzoek half november bekend zijn. Daarna wórden ook andere geïnteres seerde gemeenten uitgenodigd om zich bij het samenwerkings- vëi'band aan te sluiten. De keuze voor de drie gemeen ten is volgens A. van Noorden, adjunct-dii'ecteur sector water beheer bij het waterschap, min of meer toevallig ontstaan door irxfonnele contacten over en weer. Op dit moment is het zo dat ge meenten vex-antwoordelijk zijn voor de inzameling van het afvalwater in een rioleringssys teem. Vervolgens wordt het afvalwater vex-zameld in riool gemalen. Het schap zorgt er vervolgens voor dat het via persleidingen in een zuiverings installatie terecht komt. De Middelburgse is een abso lute fan van filmhuis films. Die hebben iets kunstzinnigs, iets bijzonders, diepgang, een extra dimensie. De 'plat te' Holly wood-producties, daar loopt ze niet warm voor. Haar vriend, zo betreurt ze, heeft niet haar verfijnde smaak. Die is fan van Clint Eastivood; een filmster die volgens haar vooral opvalt door zijn totale gebrek aan mimiek, acteertalent en de mogelijkheid om op welke manier dan ook te communi ceren. Ze snapt werkelijk niet wat hij ziet in Dirty Har ry-films of spaghettiwes- terns. Gelukkig heeft ze haar film huis waar ze zich veilig terug kan trekken als op tv, 'wel heel erg vaak', weer een Clintfilm is te zien. Onlangs kwam haar vriend echter zeer triomfantelijk aanzetten met de brochure van het Middelburgse film huis. Kijk, zei hij en legde het programmablad van de maand oktober voor haar op tafel. Wie staarde haar aan? Clint! Sinds die dag beseft ze dat ook de programmeurs van filmhuizen in een wereldwijd complot zitten en dat die kleine bioscoopjes niet lan ger die veilige schutplaatsen zijn. Of zou die vreselijke Clint dan toch.... U weet als ondernemer of manager ongetwijfeld waar u met uw organisatie naar toe wilt. Laat vandaag uw gedachten op de Contacta in beeld brengen. Kom naar standnummer 377 Advertentie Waar staat uw bedrijf over 5 jaar? Ontdek het vandaag! Syniens Edisonwcg -II

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33