Niet te snel in lotgenotengroep I: Sb De Nierstichting blijft nodig Q PZC Schoonmaakactie valt in het water FAMILIEBERICHTEN 'De Burgemeester van Schouwen-Duiveland' wordt nu burgemeester van Nederlek. Cees, ontzettend gefeliciteerd met je benoeming. Onderzoek naar omkoping raadsleden in Bergen op Zoom Je broer De nieuwe herfst/wintercollectie van Finn Comfort is binnen Nabestaanden van verkeersdoden hebben persoonlijke aandacht nodig Tholen voor overdracht van inzameling huisvuil Inzameling voor weeshuizen Koorconcert in Kapelle Plaats uw familieberichten in de PZC FAMILIEBERICHTEN v* Finn Comfort Goudswaard MOEDER (WORDEN)? NIERSTICHTING b 16 dinsdag 8 oktober 2002 door Jacques Cats GOES - Nabestaanden van ver keersslachtoffers moeten niet te snel in een lotgenotengroep gaan zitten. „Mijn advies is: wacht één jaar", zei pastor M.van den Berg op een door Slachtofferhulp Zeeland geor ganiseerde informatiebij een- ,komst in Goes. „Er wordt veel te veel gedacht dat de rouw zich in het eerste jaar afspeelt. Dat is niet waar: voor zestig tot zeven tig procent van de mensen is het tweede en derde jaar veel moei lijker dan het eerste jaar." Een deel van de nabestaanden heeft in het begin heel veel per soonlijke aandacht nodig. Die hebben volgens Van den Berg absoluut geen ruimte meer om daar ook nog de verhalen van anderen bij te kunnen hebben. Lotgenotengroepen zijn de laat ste jaren in Nederland enorm opgekomen. „Mensen hebben voor hun rouw gemeenschap nodig", meent de pastor. Nu de samenleving er erg op is gericht dat alles leuk moet zijn, is er nauwelijks nogruimte voor ver driet. Daardoor zie je dat men sen nieuwe gemeenschappen maken. Daar komen heel hechte relaties uit voort", zegt Van den Berg. Hij is onder de indruk van wat mensen onder zulke omstandig heden voor elkaar kunnen bete kenen. „Maar we zullen nog veel moeten doen aan voorlichting en inzicht. Psycho-educatie over rouw zou op veel agenda's tei-echt moeten komen." Netwerk De pastor heeft ervaren dat veel nabestaanden het sociale net- door Steffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK - De commissie gemeentelijke ont wikkeling van de gemeente Tholen heeft ingestemd met de overdracht van de inzameling van huishoudelijk afval aan de Zeeuwse Reinigingsdienst. Met uitzondering van de fractie van Algemeen Belang Tholen (ABT) stemden gisteravond alle commissieleden van de partijen voor het voorstel. J. van 't Hof van het ABT stemde tegen, om dat hij vond dat hij de door hem ;gevraagde offerte van het vuil- verwerkingsbedrijf Gansewin- kei eerst had moeten zien. „Het gaat er mij niet om dat het voor stel zoals er dat nu ligt wel of niet goed is, het gaat mij er wel om dat ik dat als commissielid' zelf wil kunnen beoordelen aan de hand van de offerte van Gan- sewinkel", zo legde Van 't Hof uit. Volgens wethouder K. Heijboer ging het om een onge waagde of ferte en eigenlijk was het ook meer een vooraanbieding. „Als dat verder behandeld had. moe ten worden, dan was het als uit eindelijke offerte veel minder aantrekkelijk geweest. Volgens onze deskundige gaf het aanbod geen verdere basis om het nog nader te bekijken", was de uit leg van de wethouder. Van 't Hof kon niet meegaan in die uitleg. Hij bleef bij zijn standpunt dat het hem meer om de procedure ging en dat was voor hem voldoende reden om tegen het voorstel te stemmen. De overige leden van de com missie lieten vooral weten dat ze het voorstel prima in elkaar vonden steken en dat het finan cieel een aantrekkelijke over dracht is. Daarnaast werd toe gejuicht dat cle gemeente zelf via een overheidsorgaan nog in vloed heeft op de Zeeuwse Rei nigingsdienst, omdat het bedrijf door de overheid wordt aange stuurd. werk, de mensen op wie ze meenden te kunnen steunen, zien afbrokkelen tot een hand vol personen. Enkele vrienden en vriendinnen zijn vaak be langrijker dan familie die soms te dichtbij zit. Ook lotgenoten horen bij die hechte groep. „De vijf mensen die ervan het socia le netwerk overblijven, zijn over het algemeen anderen dan je ge dacht hebt." Dat de steun van zoveel mensen wegvalt, komt volgens Van den Berg doordat de mensen in de omgeving vervallen in een soort machteloosheid. „Die weten niet goed hoe ze emotionele steun moeten bieden en blijven weg. Weer anderen rationalise ren hun machteloosheid en re deneren: ach, die ander heeft de handen al vol aan het eigen ver driet. En ook zijn er mensen die eigenlijk niks met verdriet te maken willen hebben." Slachtofferhulp Zeeland heeft- voorop gelopen met de vorming van lotgenotengroepen van na bestaanden van verkeersslacht offers. De activiteiten lopen al sinds 1994. Dat gebeurde in een periode toen er met name in Zeeuws-Vlaanderen veel doden vielen in het verkeer. „Er be staat een grote behoefte om er varingen met elkaar te delen", zegt coördinator M. Verhoosel van Slachtofferhulp Zeeland. Schoolkinderen uit Westkapelle stoppen hun actie tegen zwerfvuil als het begint te stortregenen. foto Ruben Oreel door Britta Janssen WESTKAPELLE - Leerlingen van de Westkappelse basisschool De Lichtstraal hadden gisterochtend het goede voorne men om de plaatselijke zeedijk eens gron dig van vuil te ontdoen. Helaas werd de uitvoering van hun plan bemoeilijkt door zware regen. De combinatie met de altijd aanwezige kustwind maakte dat hun schoonmaakbeurt in het water viel. Meester Paul vond het verstandiger om het opruimen te staken. „Het is jammer dat we niet aan de gang kunnen. De kinde ren vinden het fijn om buiten bezig te zijn. Bovendien zijn dit soort activiteiten heel leerzaam. Ze steken meer van op van een uitje als dit, dan van een boekje lezen over zwerfafval." Gewapend met handschoenen, prikkers en vuilniszakken wilden Eline (10), Zhi- Wei (12), Margriet (10) en Niels (11) samen met hun andere klasgenootjes de propjes en andere viezigheid te lijf gaan. Ware het niet dat de regen met bakken uit de hemel kwam. „Ik vind het wel lekker weer, hoor", zegt Eline. „Beter dan in de klas zitten", voegt Zhi-Wei er aan toe. Het zwerfafvalproject 'Zwerfafval. Mooi niet!is een idee van het Walcherse Milieu Educatie Centrum MICMEC, de Zeeuwse gemeenten en de provincie. Er zijn momenteel acht lotgeno tengroepen in Zeeland actief. Ze krijgen ondersteuning van het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland. Enkele groepen zijn gespeciali seerd en bestaan uit ouders die een kind in het verkeer hebben verloren. Ookis er een groep van broers, zussen, vrienden en vriendinnen van mensen die omkwamen bij een verkeerson geval. van onze regioredactie BERGEN OP ZOOM - Twee plaatselijke politieke partijen in Bergen op Zoom hebben gif ten ontvangen van het casino- en gokautomatenbedrijf Orion/ Tranchant. Het gaat om Lijst Linssen en om Gemeentebelan- gen/Werknemerspartij. Er wordt gesproken over een bedrag van omstreeks 2500 euro voor beide partijen. Burgemees ter P. van der Velden heeft een onafhankelijk onderzoek aan gekondigd. Orion is samen met de Franse partner Tranchant door de ge meente uitgekozen voor de ont wikkeling van De Zeeland, een voormalige suikerfabriek, tot een toeristische attractie met onder meer 400 speelautoma ten, een hotel en bioscoopzalen. Het project heet Fun City. Er is 100 miljoen euro mee gemoeid. De klok terugdraaien kan hij niet. En hij is er 'niet vrolijk vanMaar wat voor burgemees ter Van der Velden nu vooral telt, is dat er volstrekte duide lijkheid komt welke partijen, welke raadsleden geld hebben aangenomen. En of dat invloed heeft gehad op de besluitvor ming rond De Zeeland. Dat fracties geld krijgen, is niks nieuws. Dat gebeurt landelijk, dat gebeurt plaatselijk. Voor RILLAND - De zondagsschool van de Samen-op-Weg gemeen te in Rilland gaat geld inzame len voor de stichting Sidhi Astu. Deze werd twee jaar opgericht door twee Goesenaren die zich inzetten voor drie weeshuizen op de Indonesische eilanden Bali en Java. De zondagsschool gaat een jaar lang zoveel moge lijk 'rode muntjes' (1, 2 en 5 eu rocent) inzamelen. Het is niet voor het eerst dat de zondags school zo'n actie houdt. Onder meer voor de cliniclowns wer den in het verleden flinke be dragen verzameld. Van der Velden gaat het er voor-; al om hoe open ze daar over zijn. Of wat ze doen 'transparant' is. zoals hij dat graag noemt „Rond een project als De Zee land mag nooit een sfeertje ontstaan. Dus moet er een onderzoek komen hoe de be sluitvorming heeft plaatsge vonden", vindt de Bergensebur-1 gemeester. Orion/Tranchant heeft volgens I hem inmiddels volledige mede-! werking toegezegd aan het on-' derzoek dat komen gaat. „Hei' bedrijf betreurt dit en heeft alle! medewerking beloofd." Het on derzoek zet geen rem op de ver dere uitwerking van de plannen! voor De Zeeland. Dat gaat! gewoon door. De onderzoeksop dracht is gisteren ter kennisne- ming opgestuurd naar de offi cier van justitie en naar de commissaris van de koningin in j N oord-Brabant. Volgens fractievoorzitter S. van Pul van GB/WP, een van de par tij en die geld heeft gekregen van gokautomatenbedrijf Ori on, is het onderzoek een goeie zaak.Alleen zo kan boven wa ter komen wat er precies ge- beurd is. Er wordt nu gesproken over het aannemen van geld, maar daar hebben wij een heel andere mening over. Het geld was enkel een vergoeding aan eeïi werknemer, die een gedeelte in de partijkas liet storten, zegt Van Pul. T. Linssen, fractieleider van partij Lijst Linssen die 2200Eu- ro ontving van Orion, is tevre den met het onderzoek. „We voelen ons ernstig beschadigd door de suggestie dat er sprake zou zijn van steekpenningen. Een onderzoek zal duidehjk- heid brengen." KAPELLE - De stichting Woord Daad houdt zaterdag 12 okto ber vanaf 19.30 uur een Koor- concert met medewerking van het mannenkoor Groot Rotter dam in de Hervormde Kerk in. Kapelle. Het gemeentebestuur van Scbouwen-Duiveland heeft met leedwezen kennisgenomen van het overlij den van Zijne Koninklijke Hoogheid PRINS CLAUS DER NEDERLANDEN Het gemeentebestuur betuigt zijn diep respect voor de wijze waarop Prins Claus zich als persoon en in zijn hoedanigheid van Prinsgemaal heeft ingezet- voor de Staal der Nederlanden en voor de Neder landse samenleving. Onze gevoelens van oprechte deelneming gaan uil naar de leden van de Koninklijke familie die wij de kracht toewensen om dit grote verlies te kunnen dragen. In de overtuiging dat velen in de gemeente Schou- wen-Duiveland deze gevoelens met ons delen heeft het gemeentebestuur een condoleanceregister geopend. Het register ligt tot nadere aankondiging op werkdagen van 08.30 tot 16.30 uur ter tekening in de hal van hel gemeentehuis. Het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland, de loco-secretaris de burgemeester. T. van Oostenbrugge mr. J. I. P. M. Asselbergs Zierikzee, 7 oktober 2002. Heden ontvingen wij het bericht van overlijden van de heer JOOST STRUIJK Tot voor kort lid van de volkstuinvestiging "Kaaskenshof".- Wij wensen zijn vrouw en verdere familie sterkte met dit verlies. G. Vink, voorzitter D. P. Schiettekatte, secretaris Hel laatste beetje is nu op. Veel was er te verduren. Het kaarsje is nu opgebrand, gedoofd de laatste vuren. Bedroefd, maar dankbaar omdat we hem zolang in ons midden mochten hebben, delen wij u mede dat na een kort maar moedig gedragen ziekte, voorzien van de H. Sakramenten der zieken, van ons is heen gegaan, mijn lieve man, onze zorgzame vader, schoonvader, opa, onze broer, schoonbroer en oom FLORENT JOSEPHUS TOURNOIS echtgenoot van Gerarda Marteijn in de leeftijd van 87 jaar. Oostburg: Gerarda Tournois-Marteijn Eede: (ohan en Franci Eede: Ronald Eede: Willy en Magda Evi en Wesley Niek Sluis: Marleen en Jan Philip en Marleen Inge en Arjen Familie Tournois Familie Marteijn 4529 GT Eede, 6 oktober 2002. Mgr. de Backerestraat 54 De plechtige Uitvaartdienst, waarbij u wordt uitge nodigd, zal gehouden worden op vrijdag 11 oktober om 10.00 uur in de Parochiekerk van O.L. Vrouw Hemelvaart te Eede, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op het parochiekerkhof "De Verrijze- nishof' aldaar. Zij die geen rouwkaart hebben ontvangen, gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen. .Model NIMES MAINZ De schoen waarin u zich prettig voelt Uw deskundige FinnComfort dealer: SCHOENEN A/d Houttuinen 40 Middelburg *5 01 18-614412 Stop dan met roken Ben je moeder of wil je moeder worden? Stop dan I met roken. Het is slecht voor jezelf en voor je (onge- boren) kind. Dit zijn de feiten: Roken kan tot verminderde vruchtbaarheid leiden. Roken is zowel voor, tijdens als na de zwangerschap schadelijk. Rokende zwangere vrouwen hebben meer kans op een miskraam of een vroeggeboorte. Het geboortegewicht van baby's van rokende moe ders is gemiddeld 250 gram lager. Ook vergroot roken tijdens de zwangerschap de kans op lucht-1 weginfecties en wiegendood in het eerste levensjaar. Kanker en jonge vrouwen In het jaar van "Jongeren en Kanker" lanceren de Nederlandse Kankerbestrijding/ KWF en Defacto de campagne Stoppen. met roken, speciaal voor jonge vrouwen tussen de 25 en 35 jaar. Meer informatie over stoppen met roken? Bel met Defacto: 0900 - 9390 0,22 0,10 p/m) DEFACTO NEDERLANDSE KANKERBESTRIJDING Bij meer dan 40.000 Nederlan ders werken de nieren slecht. Velen van hen kunnen alleen in leven blijven door te dialyseren. Dit betekent dat zij drie maal per week vier a vijf uur aangesloten zijn op een dialysemachine. Zware behandeling Elk jaar komen er zo'n 1.400 nierpatiénten bij die deze zware behandeling moeten ondergaan. Veel van deze patiënten wachten op een niertransplantatie. Het is hun enige kans om weer een normaal leven te kunnen leiden. Maar de wachtlijst voor een do nornier is lang. De gemiddelde wachttijd voor een niertransplan tatie is op dit moment vier jaar. Zorg kan beter De Nierstichting zet zich in voor een optimale medische behande ling en maximale kwaliteit van le ven voor de nierpatiënt in Neder land. Zij doet dit door financiering van wetenschappelijk onderzoek. Tevens neemt de Nierstichting initiatieven om knelpunten in de zorgverlening weg te nemen, zo als het vergroten van de dialyse capaciteit en uitbreiding van het aantal niertransplantaties. Ook geeft zij individuele hulp aan nier- patiënten en steunt projecten die daar aan bijdragen. Uw steun is nodig Het aantal nierpatiënten stijgt en daarmee stijgt ook de behoefte aan onderzoek en zorg. De Nier stichting doet haar werk dankzij de steun van donateurs, collec tanten en andere sympathisanten. Iedere bijdrage in de vorm van een financiële gift of activiteit voor de Nierstich- ting is van harte welkom. Nierstichting Nederland Gratis informatielijn nierziekten: 0800 - 388 00 00 Internet: www.nierstichting.nl Giro 88.000, Bussum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32