Wat is er mis met het bintje? Winkels stonden met de gevels richting de sluizen Helft stadsbewoners wil in natuur wonen Nieuwe Raadkaart De Friese hoofdonder wijzer Klaas de Vries uit het dorpje Suameer, die als grootste hobby het telen van aardappels had, ontdek te in 1905 een nieuw ras. Voor het eerst was dat een aardappel die je niet alleen heel goed kon koken, maar ook bakken, pureren en frituren. Hij noemde de aardappel naar een van zijn leerlingen, Bintje Jansma. In 1910 kwam het bintje in de handel. Het bintje was jarenlang de meest verkochte pieper in ons land. Tot vorig jaar. De na tionale trots van de eettafel ver liest aan populariteit. Dat komt omdat het bintje een naam heeft gekregen als 'gifpieper'. De aardappel zou gevoelig zijn voor aardappelziekten, waar door hij extreem veel bespoten zou moeten worden. Veel grote supermarkten hebben het daar om uit de schappen gehaald. Dat zeer tot ongenoegen van aardappeltelers, die zeggen dat er niks mis is met het bintje. Feit is in ieder geval dat het bintje de eerste plaats op de ver kooplijst heeft moeten inleve ren. Haalt het bintje, 97 jaar nu, de honderd? Als het aan Eric van Wesemael, eigenaar van een landbouwbe drijf in Emmapolder in Zeeuws- Vlaanderen ligt, zal het bintje tot in lengte van jaren geteeld en verkocht worden. Een ideale aardappel vindt hijeen van de weinige rassen die je voor meer doeleinden kunt gebruiken. ,,Het is pertinent niet waar dat het bintje gevoeliger is voor de ziekte phytophtora. Rassen als redstar en victoria moeten drie tot vier keer zoveel bespoten worden." Het bintje zal 2005 makkelijk halen, denkt Bas Rijk, directeur van Verhagen BV uit Dintel- oord, een van de grootste aard appelhandelaren in Zuid- Ne derland. „Gewoon omdat het een heel goed aardappelras is, waar je alles mee kan." Er wor den nog volop bintjes verkocht, zo'n 20 tot 30 procent van het to tale aanbod. Veel wordt geëx porteerd, ook gaan er veel bintjes naar de verwerkingsin dustrie, zoals de puree- en fritesfabrieken. „Maar dat wordt wel minder." Nee hoor, het bintje haalt zijn honderdste verjaardag niet, is de mening van Hans Muileman, medewerker duurzaam onder nemen van de Stichting Natuur en Milieu. „Met een beetje maz zel is er in 2005 geen bintje meer te krijgen", zegt hij. Begin jaren negentig heeft Na tuur en Milieu de oorlog ver klaard aan het bintje. „Omdat het gewoon een heel slechte aardappel is die ontzettend veel gif nodig heeft om te kunnen groeien. Altijd al geweest. Er zijn er meer, maar het bintje spant wel de kroon. Dat blijkt uit allerlei onderzoeken. Boven dien heeft dit ras veel mest no dig, en ook dat is niet best voor ons milieu. Het heeft lang ge duurd, maar gelukkig heeft de consument dat nu in de gaten." Wat dan wel een goed aardap pelras is? „De victoria en de red- star." „Een paar jaar geleden hebben we met Natuur en Milieu af- Het kabinet-Balkenende zet flink het mes in de uitgaven voor nieuwe natuur. Van een door de vorige regeringsploeg voorgenomen inhaalslag komt dus niks terecht. Het is twijfel achtig of het tempo waarin in Zeeland de afgelopen jaren na tuurontwikkeling gestalte kreeg, gehandhaafd kan blij ven. Of de insteek van minister Veerman van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij strookt met de opvattingen van het volk is zeer de vraag. Een representa tieve enquête van het Wage- ningse onderzoekinstituut Alterra wijst een heel andere richting uit. De enquête is gehouden onder twee bevolkingsgroepen: bewo ners van de stad en bewoners van het platteland. Onder vraagd zijn achthonderd men sen, gelijk verdeeld over beide groepen. Er blijkt onder meer uit dat mensen natuur in de di recte leefomgeving heel belang rijk vinden. Ongeveer de helft van de bevolking geniet graag van natuur - zeg maar 'groen' - rondom het huis, in de eigen buurt of in parken in de stad. Volgens het onderzoek wil de helft van de stadsbewoners graag zelf in de natuur wonen, waar dan het landelijk gebied mee bedoeld wordt. Gevraagd is naar de mening over de aandacht die het kabi net voor de natuur heeft. Van de stadsbewoners vindt 53 procent dat de nieuwe coalitie hierin te kort schiet en 12 procent meent dat het voldoende is. De platte landsbewoners denken er wat anders over. Daarvan vindt maar 40 procent dat er te weinig aandacht is voor de natuur, 7 procent geeft het kabinet een voldoende en 2 procent is van mening dat de natuur in het be leid zelfs te veel nadruk krijgt. Beide bevolkingsgroepen zien een bredere taak voor de land bouw weggelegd dan alleen de traditionele productie van voedsel. De agrariërs moeten hun werkveld verbreden en zich meer richten op bij voox-beeld natuur- en landschapsbehoud. Van de stadsbewoners vindt 68 procent deze verbreding goed en van de plattelandsbewoners zelfs 80 procent. Dat strookt met de opvattingen onder de boeren zelf, die immers niet voor niets stichtingen en vereni gingen in het leven hebben ge roepen om het 'groen' te exploi teren in de vorm van agrarisch natuurbeheer. Voedsel De boeren hoeven voor twee derde van de ondervraagden de nieuwe taken niet zelf te beta len. Van zowel de stadsbevol king als de inwoners van het platteland merkt 67 procent op dat de overheid hiervoor moet opdraaien. Een kleine minder heid, onder de 10 procent, geeft aan dat de boeren zich gewoon moeten beperken tot de taak die ze van oudsher hebben, name lijk het telen van gewassen voor de voedselproductie. Het buitengebied is de laatste jaren nogal aan veranderingen onderhevig, mede door de acti viteiten voor een vitaal platte land. Een groot deel van de on dervraagden, 49 procent van de stadsbewoners en 40 procent van de plattelanders, be schouwt deze veranderingen als een goede zaak. Ze hebben daarbij het oog gericht op onder meer windmolens, struisvogel boerderijen, boerderijcam pings, overloopgebieden voor wateroverlast en toch ook ver keerswegen. Dergelijke activi teiten ziet 27 procent (stad) en 29 procent (platteland) als een noodzakelijk kwaad. De onderzoekers noemen het opvallend dat er heel weinig verschillen zijn tussen de me ning van de stads- en platte landsbewoners over de inrich ting van het landelijk gebied. Vaak wordt aangenomen dat deze bevolkingsgroepen daar heel verschillend over denken, maar volgens het onderzoek blijkt dat niet te kloppen. Zelfs als het gaat om de vraag wie er mag beslissen over wat er ge beurt met het landelijk gebied rondom steden, zijn de menin gen vrijwel gelijk: 72 procent van de stedelingen en 81 procent van de plattelandsbewoners vindt dat de mensen die in dit gebied wonen, daar zelf over mogen beslissen. Gevraagd is ook wat als de be langrijkste functies van het platteland worden gezien. De voedselproductie scoort hierbij het hoogst, bij driekwart van de deelnemers aan het onderzoek. Daarna komt natuurschoon (rond 60 procent), gevolgd door recreatie (rond 30 procent). Het verplaatsen van intensieve vor men van veeteelt en tuinbouw naar speciale industrieterrei nen, zoals bouw van een var kensflat, wordt verworpen door 64 procent en 74 procent. Dat geldt eveneens voor het verhui zen van grootschalige agrari sche bedrijven naar het buiten land, waar meer ruimte is dan in het Nederlandse landelijk ge bied. Plattelanders zijn over verkassen iets negatiever dan stedelingen. De gedachte over het beperken van woningbouw op het platte land, zoals door ex-minister Pronk vastgelegd in zijn inmid dels verguisde Vijfde Nota voor de Ruimtelijk Ordening, krijgt veel steun. Extra woningbouw wordt afgewezen. Van de onder vraagden vindt 79 procent van de stadsbevolking en 76 procent van de plattelandsbevolking dat de provincie ervoor moet zorgen dat nieuwe huizen vlak bij bestaande steden komen en niet op het platteland. Ook niet als daar boerenbedrijven ver dwijnen en er nieuwe ruimte ontstaat. Rinus Antonisse dinsdag 8 oktober 2002 gjf Aardappels rooien bij Serooskerke (S). spraken gemaakt om geen bint jes meer te gebruiken voor het maken van frites", zegt Piet de Bruijne, algemeen directeur van Farm Frites. „We luisteren wel vaker naar groeperingen en overheden. We hebben ons laten overtuigen dat het bintje toch een 'te giftige pieper' is. Daarbij komt ook dat andere rassen, er zijn er de laatste tien jaar ont zettend veel bijgekomen, beter zijn voor het maken van frites. We gebruiken een hele waslijst aan rassen. Het bintje zal voor lopig nog wel verkocht blijven worden, denk ik, maar toch op kleinere schaal." Joris van Waes is voorzitter van de vakgroep Akkerbouw van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie ZLTO. „Het bintje wordt zo langzamerhand inge haald door andere rassen, zeg maar de specialisten. De groot ste afnemers van aardappels zijn tegenwoordig de aardap- pelverwerkende fabrieken (frites, chips en puree). Die stel len net iets meer eisen aan de aardappel. Dat gaat ten koste van de 'alleskunner' bintje. Mensen eten bovendien steeds minder aardappels. De opkomst van pasta's, pizza's en rijst, maar ook van de kant-en- klaarmaaltijden heeft de aard appel naar de achtergrond ge drukt. Het is al heel bijzonder dat een aardappelras het hon derd jaar uit houdt. Het markt aandeel van het bintje neemt ieder jaar af, maar helemaal verdwijnen, nee, dat zal voorlo pig niet gebeuren." Voor Albert Heijn bestaat het bintje al lang niet meer. Het con cern besloot in 2000 te stoppen met de verkoop van het ras, omdat het een milieu- onvrien delijke aardappel is", zegt Lilian van Heeteren, woord foto's Dirk-Jan Gjeltema voerster van Albert Heijn. „Wij hebben het bintje onder andere vervangen door de turbo, een goed alternatief en een stuk mi lieu vriendelij ker. „Waarom zou het bintje de hon derd niet halen?" vraagt Ben Kimmann, beleidsmedewerker van de commissie aardappelen en teeltaangelegenheden van het Hoofdproductschap Akker bouw, zich af. „Het is niet te recht dat veel supermarkten het ras uit de schappen halen. Bo vendien, Albert Heijn verkoopt wel voorgekookte aardappelen en dat zijn ook vaak bintjes." Het succes van het bintj e zit hem ook in de export (naar onder an dere België, Frankrijk en Duits land) en de verwerking tot pa tat. „Omdat er nog steeds geen goede opvolger voor het bintj eis gevonden houdt het ras het nog wel even vol." Ron Gregoor bouwd. Het pand staat er nu nog. Het grote pand daarnaast was dus het postkantoor, erg groot voor een klein dorp, maar ook de schippers maakten er ge bruik van. Zo'n tien jaar gele den is het afgebroken. Daar naast was een pad, dat naar een paar kleine huisjes liep. De wo ning daarnaast is afgebroken. In het hoge huis op de hoek met de Nieuwstraat woonde Van Ac ker, die het pand had laten bou wen. Later werd het bewoond door de familie Leendertse die een busbedrijf had dat later ver huisde naar Kruiningen. Rechts op de foto zijn volkstuin- tjes te zien. Daar is nu het dorps plein, waar volgende maand het nieuwe dorpshuis Kaj Munk wordt geopend. Het oude Kaj Munk werd na de watersnood ramp geschonken door Noorwe gen. Het gebouw rechts was een school. J. Ie Clercq, geboren in 1916, schrijft dat hij op zijn der dedus in 1919in het gebouwtj e rechts op de foto op de bewaar school heeft gezeten. In de jaren vijftig/zestig, zo meldt Leon Janssens uit Goes, deed het ge bouw dienst als badhuis, „waar je op vrijdagavond en de hele zaterdag tegen betaling kon douchen in plaats van thuis in de teil of aan de gootsteen de wekelijkse wasbeurt te doen. Het meest linkse gedeelte van het gebouwtje was het 'kotje'... Voor het spelen in een noodge bouw van de Koninklijke Mare chaussee heb ik met een paar vriendjes er op zaterdagmiddag ook eens een paar uur doorge bracht. Naast dit badhuis werd later de openbare lagere school gebouwd." Ook veel andere in- Op de raadkaart van vorige week staat de Schoolstraat in Hansweert (vroeger gespeld met een d op het eind) afgebeeld, met links het post-en telegraaf kantoor. Van de zestig inzenders - waaronder veel uit Hansweert -hebben 57 de juiste plaats ge noemd. Velen vermelden bij hun oplossing bijzonderheden over de foto. De opname stamt uit 1912, al dus L. Poley uit Hansweert, die kaarten spaart en deze ook in de collectie heeft. De foto is geno men vanaf de Kanaaldijk en het sluizencomplex richting Boom- dijk. De Boomdijk is inmiddels verdwenen. Ook veel gebouwen op de foto zijn al lang of recent afgebroken, zoals het huis links, met 'No. 7' op de muur. Dit was café Thalia annex slijterij en concertzaal van de familie Den Boer, zo melden veel inzenders. Kaartenverzamelaar J. Mol uit Middelburg beschrijft de func tie van het pand in de tijd dat de foto werd gemaakt. „Links zien we het winkelpand van A. den Boei'. Op de voorgevel onder de dakgoot lezen we: 'Broodbak kerij en kruidenierswaren A. den Boer'. Op de zijgevel (ge zicht naar het sluizencomplex) een uitgebreide opsomming van vele artikelen die er te koop wa ren. Van de nok tot beneden: 'borstelwerk - aardappelen - boter en eieren - geldersch spek - tabak en sigaren - koloniale waren - brood en beschuitbak kerij (de ij is nog te zien op de fo to) - café biljart, telefoon pu bliek No. 7 - vergunning A. den Boer'. Dit moest de schippers naar de winkel lokken. In Plans- weert waren meer van deze ge vels te vinden, alle gericht op de sluizen." Vandaar ook het hoge bord op het postkantoor. Het tweede huisje vanaf links werd bewoond door de familie Stevense. Het werd later afge broken en op die plek heeft P. den Boer, broer van de caféhou der, een bakkerij met winkel ge- Dit is de nieuwe opgave uit de kaartencollectie van Hans Linden- herworden gestuurd naar: Redactie PZC Buitengebied. Postbus 18, bergh. De vraag is weer: In welk dorp is de foto gemaakt? Nade- 4380 AA Vlissingen, fax 0118-470102, e-mailredactie@pzc.nl. On- re informatie over de plaats en de mensen is welkom bij de redactie der de inzenders van goede oplossingen worden drie waardebonnen van Buitengebied. Oplossingen kunnen tot en met zaterdag 12 okto- verloot. zenders noemen het badhuis, arrestantenlokaal en de lagere school. Op de plaats van het badhuis staan nu seniorenwo ningen (Sluisbrug). Op de plek van het postkantoor heeft de fa milie Saarloos acht jaar geleden een huis gebouwd, zo schrijft de familie zelf. Ook op de plek van café Thalia staat nu een huis. De winnaars van de waarde bonnen zijn: J. Ie Clercq uit Goes, Peter Schouwenaar uit Vlissingen en A.J. Oele uit Hansweert. Carla van de Merbel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25