COURAN Claus dinsdag naar laatste rustplaats Harnas zweert wraak voor bloedige actie leger Israël Bloemleggers krijgen ruim baan ecom Duitse tv: Siemens leverde Irak onbewust kernbom-onderdelen A émi Zeeuwse boerderijen in Normandië Koninklijke familie vervroegt bijzetting met één dag; ouders Maxima komen niet Gedeputeerden werden thuis lastiggevallen in WCT-debat Verzekeraars pakken bonus medicijnen aan Delft ziet brood in uitvaart Claus Peper en KPMG steggelen verder Felle strijd in Ivoorkust Eén ziekenhuis noodzaak Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 12° Ï6°~ 04 Opklaringen Vanochtend nog wolkenvelden, maar droog. Vanmiddag zonnige perioden. Matige oostenwind en rond 12 graden. 245e jaargang no. 238 dinsdag 8 oktober 2002 los nummer 1,10 door Bernice Breure DEN HAAG - Prins Claus wordt volgende week dinsdag, 15 oktober, bij gezet in het familiegraf van de Oranjes in de Nieu we Kerk in Delft. Dat is één dag eerder dan kort na het overlijden nog alge meen werd aangenomen. De koninklijke uitvaart wordt met 24 uur vervroegd op nadrukke lijk verzoek van koningin Beatrix en de drie prinsen. „Zij wilden niet dat de pe riode van rouw te lang zou duren", aldus de Rijks voorlichtingsdienst. Volgens de officiële draaiboe ken voor koninklijke uitvaarten zou de bijzetting pas volgende week woensdag moeten plaats vinden, maar het bleek logistiek mogelijk om aan de wens van de koninklijke familie te voldoen. De rouwdienst in de Nieuwe Kerk van Delft zal worden ge leid door hofpredikant ds. Carel pagina 5: Rouw domineert straatbeeld niet Wieken vertolken stemming pagina 6: Duitsers leven mee met Beatrix Buitenlandse media eren Claus pagina 7: Tv zet alle zeilen bij Hof legde prins aan banden ter Linden. Hij zegende begin dit jaar ook het huwelijk in van kroonprins Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta. Ouders De ouders van de prinses zullen de bijzetting overigens niet bij wonen. De RVD sluit niet uit dat andere familieleden van Maxi ma wel him opwachting zullen maken. Een gastenlijst voor de ceremonie in Delft is nog niet vrijgegeven. Uitnodigingenzul- len in elk geval gaan naar na men op de zogenaamde 'ijzeren lijst', mensen die steevast voor belangrijke koninklijke ge beurtenissen worden geïnvi teerd. Tot 1 november onderne men koningin Beatrix en prins Willem-Alexander geen publie ke activiteiten. Afscheid Het stoffelijk overschot van de prins-gemaal wordt vanmiddag nog van Huis ten Bosch naar pa leis Noordeinde gebracht. De prinsen Willem-Alexander, Jo- han Friso en Constantijn hou den aansluitend een dodenwake bij hun vader. De Eerste en Tweede Kamer ge denken morgenmiddag de echt genoot van koningin Beatrix in een bijzondere Verenigde Ver gadering. Aansluitend kunnen de Kamerleden, net als andere hoogwaardigheidsbekleders, MIDDELBURG - Gedeputeer den die betrokken zijn bij de Westerschelde Container Ter minal zijn de laatste tijd thuis lastiggevallen. Zij ontvingen vervelende telefoontjes. Van re gelrechte bedreigingen was vol gens gedeputeerde G. van Z wie ten geen sprake. Wel voelt Van Zwieten zich per soonlijk geraakt door sommige reacties. „Het waren er niet veel, maar ze lieten toch steeds weer een littekentje na." Ook gedeputeerde D. Bruinooge is thuis benaderd. Hij wil er ech ter niets over zeggen, omdat hij het debat over de WCT daarmee niet wil belasten. Van Zwieten heeft bovendien moeite met de toon en woord keus van de reacties op in spraakavonden en in brieven in de PZC. „Natuurlijk heb ik een brede rug, maar mijn integriteit en die van collega's is in twijfel getrokken. Dat kan niet." De gedeputeerde zegt dat in een interview in deze krant, in het kader van een serie van de PZC over normen en waarden. De se rie haakt in op het publieke de bat dat de regering-Balkenende hierover heeft geëntameerd. Vandaag verschijnt de eerste af levering. pagina 13: het levert steeds een litteken op TILBURG - De zorgverzeke raars CZ, VGZ en Univé gaan proberen medicijnfabrikanten ertoe te verleiden hun prijzen voor merkloze geneesmiddelen J te verlagen. Alleen al op maagzuurremmers en cholesterolverlagers hopen zij 40 tot 70 miljoen euro per jaar te besparen. Dat geld geven i de fabrikanten nu als bonussen l en kortingen aan apothekers, tj stelden de zorgverzekeraars in het oosten van Nederland giste- 3 ren. Met het bespaarde geld moeten knelpunten in de zorg worden aangepakt. Vanaf 15 oktober kunnen de pillenmakers zich via een Europese aanbeste dingsprocedure melden met hun prijs. ANP DELFT - Bewoners en uitbaters van panden aan de Markt in Delft probe ren een flinke zakcent te verdienen aan de uitvaart van prins Claus, volgende week. Diverse media zijn op zoek naar de perfecte uit kijkpost voor tijdens de plechtigheden. Een hotel eigenaar vroeg gisteroch tend al 1000 euro per ka mer per nacht. De kans dat hij het krijgt, is groot. Een uitbater van een café- restaurant laat weten nog een 'raam' over te hebben. De andere drie ramen aan de voorzijde van het pand zijn al verkocht. Prijs? „Drieduizend, in guldens. Maar laat het wel heel snel weten, anders is-ie weg." Leeg Met het VW-kantoor, dat zo ongeveer het beste uit zicht op de ingang van de kerk heeft, valt niet eens te onderhandelen. Hoewel er veel aanvragen zijn binnengekomen, zal het pand dinsdag tijdens de uitvaart leeg zijn. „Hooguit zal er wat bevei liging aanwezig zijn", al dus een woordvoerster. Een andere ondernemer, vanuit wiens woonkamer het uitzicht iets minder exclusief is, vroeg maan dag eerst nog 200 euro voor het gebruik van de kamer. „Maar als er ie mand komt die het dubbe le biedt, moeten we nog maar eens praten", aldus de winkelier tegen een van de zoekende journalisten. ANP door Mare Brink DEN HAAG - Het is knap om er niets van te weten. Kranten staan er vol van. Radio- en televisie-programma's zijn er voor onder broken. Urenlang was het nieuws. Toch is er die vrouw van in de dertig die met haar kind aan komt lopen en vol verbazing vraagt: „Wat is hier aan de hand?" Een man kijkt haar ongelovig aan. „U weet toch wel dat Claus is overleden?", zegt hij. Dat wist ze niet. „Maar nou snap ik al die drukte hier", antwoordt de vrouw. Ze duwt de kinderwagen naar een van de tientallen dranghekken in de parktuin bij Huis ten Bosch in Den Haag. Tegen tien uur deze ochtend staan er zo'n vijftig mensen bij de oprijlaan, waarover 's middags het stof felijk overschot van prins Claus naar 'huis' wordt gereden. Verderop staan een kleine dertig reportagewagens met schotelanten nes voor rechtstreekse tv-reportages. Vlakbij de toegangspoort liggen bossen bloemen in het vertrapte gras. Het zijn er amper genoeg voor paar flinke vazen. Maar daar komt tegen half elf verandering in, als agenten mensen met bloemen van de ach terzijde van Huis ten Bosch naar de hoofd ingang verwijzen. „Ze zeggen dat hier een mooiere plek is", zegt een in het zwart ge hulde blonde vrouw. Kijkend naar het zieli ge hoopje bloemen: „Ik snap er niks van. Voor Pim Fortuyn werden er veel meer neer- gelegd." Een moment later is de vrouw omsingeld door tien cameraploegen en minstens zoveel fotografen. Sommigen klimmen met hun camera op een keukentrapje. Met zo weinig aanbod storten ze zich op alles wat beweegt. Een man die bloemen wil neerleggen, moet van onze redactie buitenland GAZA - Het Israëlische leger heeft gistermorgen bij een ope ratie in de Gazastrook zeker veertien Palestijnen gedood. De meesten kwamen om door een raketaanval. Door de militaire actie zouden ruim 130 mensen gewond zijn geraakt. De Ver enigde Staten willen dat de Is raëlische regering een onder zoek instelt naar de toedracht van het bloedbad. Het Israëlische leger trok gister morgen vroeg met veertig tanks en onder begeleiding van ge vechtshelikopters de stad Khan Yunis in de Gazastrook binnen. Een legerwoordvoerder meldde dat de actie was bedoeld om 'de teiToristische infrastructuur' van de militante Palestijnse be weging Harnas te onttakelen. De militairen kwamen in actie, enkele uren nadat Palestijnen een raket hadden afgevuurd in het noorden van de Gazastrook, aldus de woordvoerder. Tien van de veertien Palestijnen zouden zijn omgekomen doordat vanuit een Israëlische helikopter een raket werd afge vuurd in de buurt van een menigte Palestijnen. De Pales tijnen waren net uit him schuil plaats tevoorschijn gekomen, omdat ze hoorden dat de Israëli sche tanks vertrokken. De Isra ëlische commandant in het gebied stelde dat de raket was afgevuurd op gewapende man nen, maar volgens Palestijnen waren de meeste slachtoffers burgers. De Palestijnse onderhandelaar Saeb Erekat sprak over 'een af schuwelijk bloedbad'. De Amerikaanse regering uitte felle kritiek op het Israëlische optreden. Een woordvoerder van het Witte Huis riep de Israë lische regering op een onder zoek in te stellen naar de toe dracht van het incident. Ook minister van Buitenlandse Za ken Per Stig Moelier van EU- voorzitter Denemarken veroor deelde de actie van het Israëli sche leger. Harnas riep op tot wraak. De militante groepering stelde dat 'de moord op burgers moet wor den bestraft met de moord op burgers'. Hamas is volgens de Palestijnse politie verantwoordelijk voor de moord gisteren op het hoofd van de Palestijnse oproerpolitie Rajeh Abu Lihya. Harnas heeft ontkend dat het verantwoorde lijk is voor de aanslag. Gemas kerde mannen schoten de 55-ja- rige politiechef dood toen die in zijn auto in de stad Gaza reed. Volgens Palestijnse bronnen is er geen motief voor de moord. Enkele uren na de aanslag schoot de Palestijnse politie in Gaza twee leden van Harnas langs de baar op paleis Noord einde defileren. Eerder op de dag krijgt het hofpersoneel hiervoor al de gelegenheid. Le den van de Eerste en Tweede Kamer schorten hun vergade ringen op tot na de uitvaart plechtigheid. Vanaf donderdag tot en met zondag krijgt de bevolking de gelegenheid om afscheid te ne men van de prins-gemaal. Om iedereen deze kans te geven, zal dit waarschijnlijk ook na werk tijd mogelijk zijn. Maandag wil de familie voor het laatst alleen zijn met de overleden prins. Buitenlandse vrienden en fami lieleden kunnen Claus dan nog de laatste eer bewijzen. Het li chaam van Claus zal volgende week dinsdag in de lijkkoets naar Delft worden vervoerd. De paarse koets krijgt grijze accen ten. Verder wordt als officiële rouwkleur zwart aangehouden. Gesloten Tijdens de begrafenisplechtig heid volgende week worden winkels langs de route in Delft gesloten. Het is ook verboden om alcohol te schenken of te drinken. De scholen in Delft hebben het advies gekregen om de deuren een dag dicht te hou den. De Delftse burgemeester Van Oorschot maakte gisteren bekend dat er langs de route in de Prinsenstad plaats is voor maximaal 40.000 mensen. Be langstellenden wordt verzocht met het openbaar vervoer te ko men. De NS zet geen extra trei nen naar Delft in. Wel stoppen alle treinen op het traject Rot terdam-Den Haag in Delft, dus ook de intercity's. GPD Bram Peper wil van KPMG een voorschot op de schadevergoeding van bijna 700.000 euro, terwijl het accountantskantoor niet verder wil gaan dan een halfmiljoen. Niet ge noeg, zo vindt de voonna- lige burgemeester van Rotterdam, die na de zo geheten bonnetjesaffaire niet meer voltijds aan de bak kwam. Regeringstroepen van Ivoorkust sturen verster kingen naar Bouaké. Gis teren drong het leger na felle gevechten door tot het centrum van de stad, maar trok zich later weer terug. Duizen den inwoners Q zijn gevlucht. Zonder het concentreren van kindergeneeskunde dreigt dit specialisme uit Midden- en Noord-Zee land te verdwijnen, stel len twee kinderartsen uit Vlissingen en Goes. Ze pleiten voor een nieuw groot zie- kenhuis. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; claus: 5, 6 en 7; buiten land: 9; economie: 10; ra dio en televisie: 11; zee land: 13, 14,15, 17 en 19; sport: 21 en 22; buitenge bied: 23,25 en 27 De stoet met de lijkwagen met het lichaam van prins Claus rij dt over de A4 ter hoogte van Nieuw Vennep. Het lichaam van de overleden prins is overgebracht naar Paleis Huis ten Bosch in Den Haag. f°t° Koen Suyk/ANP even wachten. „Ze rijden hier dadelijk vooi'bij", legt de agent uit. Tegen half één komen er meer dranghekken, maar de bloemleggei's krijgen ruim baan om tot aan de toegangspoort te lopen waarachter leden van de Koninklijke Max-echaussee toezicht houden. Aan de meeste boeketten bungelt een kaart je. 'Voor een gentleman' is op een van de kaartjes te lezen. 'Je was een coole prins' prijkt op een ander exemplaar. Pas een kwartier later klinken sirenes en draaien motoragenten de oprijlaan op. Daarachter rijdt een blauwe 'volgauto' en de lijkauto met het stoffelijke overschot van prins Claus. Er klinkt applaus. Vanuit het publiek gooit iemand een teddybeer op de lijkauto. Een fotograaf vertrapt een ge doofd waxinelichtje.Vinden we dit goed?" vraagt een agent aan zijn collega. Ze vinden het goed. GPD van onze redactie buitenland BERLIJN - De Duitse elektroni cagigant Siemens AG heeft een bepaald soort stroomonderbre- kers geleverd aan Irak, waarvan deskundigen zeggen dat ze ge bruikt kunnen worden in een kernbom. Het bedrijf leverde ze in 1998 en 1999. Dat meldde gis teren de Duitse tv-zender ARD. Elf jaar geleden vonden, vol gens de ARD, VN-wapenin- specteurs al veertig van zulke schakelaars op verdachte loca ties in Irak. De onderdelen wa ren gemaakt door Siemens en door het Franse Thomson CSF. De zender stelt dat deskundigen van het internationaal atooma gentschap (IAEA) in Wenen en experts uit de VS concluderen dat de onderdelen gebruikt kunnen worden om een bom te laten exploderen. Gary Milhollin, een deskundige van een Amerikaans project voor controle van nucleaire wa pens, zegt dat het ontwerp van een Iraakse kernbom maar één schakelaar nodig heeft. Siemens bevestigt de verkoop, maar verklaart tegenover de ARD dat de onderdelen uitslui tend worden gebruikt voor nier- steenvergruizers en dat een Iraaks bedrijf die regelmatig in- specteex-t. Maar volgens Milhol lin kan Siemens nooit zeker we ten of iemand de schakelaars er uithaalt en ze later terugplaatst. Een Siemens-woordvoerder zegt dat het bedrijf een schoon geweten heeft 'zowel politiek, zakelijk als moreel'. Een Ameri kaans lid van het Huis van Afge vaardigden toonde zich ge schokt. „Wat is er aan de hand met Siemens en de Duitse ex portcontroleurs die dit toe staan?", vx-aagt hij zich af. DPA (Advertentie) dood. Bij schermutselingen tus sen de Palestijnse politie en aanhangers van Harnas werden maandagavond opnieuw twee Palestijnen gedood. De aanhan gers van Harnas en de politie raakten slaags in het vluchte lingenkamp Nusseirat, ten zui den van Gaza. In de buurt van Nablus op de Westelijke Jor- daanoever schoten Israëlische militaii-en maandagavond een Palestijn dood. ANP/DPA/RTR Advertentie mobilofonie. portofonie. tetra, iruhking. computers telecom- en datanetwerken advies, service en onderdelen albert plesmanweg 3a goes telefoon 0113 22 23 54 naam c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,-. nr Ik geef daarbij éénmalig raatoestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaatsnen zes maanden) telefoon:P noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maand met nummer- j R automatische incasso 20,50). handtekening: Wt per kwartaal met automatische incasso (€55,10). -O per jaar met PZC bv qaat zorgvuldig om met persoonsgege- T vent In de colofon treft u nadere informatie aan j j ij.il Stuur deze bon naar: I' I jij:!'PZC, afdeling lezersservice II7ÏÖÖT4II n n f) O O 9 Antwoordnummer 123 \óeL\c\ UUUUUzl 4380 VB Vlissingen jti wo do vr 2a (postzegel niet nodig) UBÊM AH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1