Hoop op daadkracht Bomhoff PZC Bouw centraal ziekenhuis is noodzaak DONDERDAG 10 OKTOBER Proef met online elektronische nautische kaarten 17 Verseput breng bouwers beetje in verlegenheid Gedeputeerde vraagt minister met geld voor ziekenhuis Zierikzee te komen VERHUIST Bijeenkomst levensloop- bestendig wonen VOORMALIG Rondleiding strandjutten Brand in Emergis Kloetinge Ziekenhuis en gemeenten in overleg Redders leren bootbrand blussen Verkleining Provinciale Staten Winkeldieven aangehouden VAN DE BADHUISSTRAAT NAAR HET SCHELDEPLEIN Bijeenkomst gebruikers Hazaa Data IMHH dinsdag 8 oktober 2002 door Jeffrey Kutterink GOES - Bouwers denken vaak nog te veel in troosteloze patro nen van Randstedelijke Vinex- wijken. Gebruikmakend van de rust, ruimte en van het land schap, kan Zeeland juist heel bijzonder maken. Denk aan wo ningen of musea in een dijk, met aan de ene kant uitzicht op de polders en aan de andere kant op water. Zeeuwser kan het bij na niet. Akkerbouwer J. Verseput uit Zonnemaire kreeg met die stel lingen gisteren in de Goese Grote Kerk de lachers op zijn hand. Hij bracht de aanwezige (bouwondernemers en verte- genwoordigers uit de bouwwe reld tijdens de eerste Zeeuwse bouwdag een beetje in verlegen heid. Met eigengemaakte filmpjes, een vleugje humor en wat losse statements, doorbrak hij even de dagelijkse (bouw)sleur. Zijn suggesties voor paalwonin gen of huizen in de vorm van een piramide of bol zijn niet even praktisch als de populaire rian te doorzonwoning. Maar het waren dan ook slechts handrei kingen om een boodschap aan de zaal mee te geven: denk eens iets verder dan de neus 1 ang is en maak gebruik van het Zeeuwse landschap. „Zoek de confrontatie met bouwen op het platteland", riep hij de aanwezigen op. „Bouw bijvoorbeeld rond boerderijen vijf tot tien woningen. Niet mas saal. Kleinschalig. Dat maakt wonen op het platteland bijzon der." Suggestie Hij deed de suggesties aan de hand nadat directeur R. van Avermaete van Proverko Wo ningbouw uit Goes had becij ferd dat het inwonertal van de provincie wat hem betreft tot 2020 met 100.000 mag groeien. Dan zou de provincie 470.000 inwoners tellen. „Zeeland is in 2000 jaar ontwik keld. Dat verandert niet zo maar. Ik word zo moe van de dis cussies van de laatste tijd. Dat Zeeland een keuze moet maken tussen industrie en groen. Zee land was, is en blijft de provin cie van de rust en het mooie landschap. Zeeland wordt niet volgebouwd. Er is ruimte ge noeg. Groeien met 100.000 in woners betekent 2000 huizen per jaar erbij. Het uitbreiden van bestaande kernen merk je niet." Zon en zee Hij zei dat Zeeland niet op zoek moet gaan naar een nieuw ima go. Zeeland is zon, zand en zee en daar is volgens hem niets mis mee. De Westerschelde Contai ner Terminal moet, zo zei hij, aan banden worden gelegd en recreatie moet het belangrijkste paradepaard van de provincie blijven. Directeur A. Boomert van Cam ping Napoleon Hoeve in Bres- kens maakte een vergelijking met een reis naar Afrika. Daar wachtte hij uren om een leeuw in het wild te kunnen aanschou wen. „Dat was avontuur. Dat blijft bij en daar heb je best meer geld voor over. De leeuwen in Zeeland zijn de duinen, het na tuur, het Zeeuwse landschap. Dat beseffen recreatieonderne mers en bouwers veels te weinig. De toerist wil iets beleven, maar wil tegelijkertijd het comfort van thuis. De recreatiesector staat nog met één been in de ja ren zestig en denkt dat kam peerders in een tent verblijven omdat het goedkoop is en omdat eten thuis ook moet. Het wordt tijd dat eens creatief wordt na gedacht." door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De verbete ring van de bereikbaarheid van de gezondheidszorg op Schou- wen-Duiveland zit vast door ge talm van het ministerie van Volksgezondheid, maar gede puteerde G. de Kok (PvdA) wanhoopt niet. Minister Bom hoff (LPF) draagt de kleinscha lige gezondheidszorg immers een warm hart toe. De Kok doet daarom een oproep aan de nieuwe minister op Volksgezondheid. Hij kan Schouwen-Duiveland als voor beeld stellen voor zijn beleid en wel door snel met geld over de brug te komen voor onder meer een centrale huisartsenpost en een extra ambulancepost in Zierikzee, plus een verblijf saf- deling voor een beperkt aantal ziekenhuisp atiënten Onder leiding van de provincie is dit pakket maatregelen in fe bruari opgesteld. De voorzie ningen zijn bedoeld om de slui- Advertentie GOES - De afdeling De Beve- landen-Schouwen van Huma- nitas heeft H. Becker, voorzitter van Humanitas Rotterdam, uit genodigd om in Goes over le- vensloopbestendig wonen te komen praten. Becker en de stichting Humani tas Rotterdam hebben met het begrip levensloopbestendig wo nen internationaal naam ge maakt. In de projecten Humanitas Bergweg en Humnitas Akropo- lis zijn nieuwe woonvormen voor ouderen geschapen waarin ze hun eigen verantwoordelijk heid en zelfbeschikking behou den, de regie hebben over het ei gen leven maar waarin wel zorg op maat beschikbaar is en blijft. Wie geheel of tamelijk vitaal in een woning in de Rotterdamse projecten trekt, kan er zeker van zijn dat hij er ook kan blijven wonen als het niet meer zo best of zelfs erg slecht gaat. Becker gaat woensdag 16 okto ber in op de uitgangspunten van de Humanitasfilosofie en het le vensloopbestendig wonen in hotel Terminus in Goes. Aan vang: 19.30 uur. Advertentie i BOUWMAN KADO ting van de beddenafdeling van het ziekenhuis Zierikzee te compenseren. Minister Borst steunde de voorgestelde maat regelen en was bereid te kijken naar de financiering. Voor een deel van de voorzieningen is na melijk geen dekking te vinden in het huidige financieringsstelsel voor de gezondheidszorg. Het gaat om 850.000 euro op jaarba sis. „Ik hoopte dat dit nog onder Borst kon worden geregeld", laat De Kok weten, „maar he laas is dat niet gelukt. De Kok richt zijn hoop nu op mi nister Bomhoff en de Tweede Kamer. Hij vindt het tijd wor den dat er duidelijkheid komt. Vandaar dat de provincie van plan is opnieuw Kamerleden aan hun jasje te trekken. De Kok: „In Zeeland hebben ver schillende partijen, zoals zorg verzekeraar CZ Groep en het Zorgkantoor, hun verantwoor delijkheidgenomen. En het is zo goed als zeker dat de provincie geld beschikbaar stelt voor een speciale afrit voor ambulances langs de A58 bij Goes. Het zie kenhuis in Goes wordt daardoor sneller bereikbaar. Het wachten is nog op het ministerie." De moeizame bekostiging van de voorzieningen in Zierikzee toont volgens de gedeputeerde aan dat het financieringsstelsel voor de gezondheidszorg onvol doende is toegesneden op dun bevolkte gebieden. „Het zou goed zijn als College Tarieven Gezondheidszorg (CTG) daar eens naar zou kijken en de regels aanpast." foto Mechteld Jansen De kinderartsen M. Greijn-Fokker en A. Felius: „Fusie is noodzakelijk om kindergeneeskunde voor Zeeland te behouden." Artsen waarschuwen voor verdwijnen kindergeneeskunde OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum houdt zon dag 13 oktober de rondleiding Strandjutten. De start is vanaf het museum om 14.00 uur. De tocht, onder bege leiding van de jutter van het museum, duurt tot ongeveer tot 15.30 uur. De jutter geeft uitleg over de gevonden schelpen, doorboorde veenbrokken en ei- kapsels van de wulk. De rond leiding is bedoeld voor alle leef tijden. Aanmelden vooraf is noodzakelijk en kan het Zeeuws Biologisch Museum. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De concentra tie van kindergeneeskunde in Goes is noodzakelijk om de ge zondheidszorg boven de Wes terschelde op verantwoord peil te houden én om nieuwe kinder artsen aan te trekken. Dat beklemtonen de kinderartsen 'M.Greijn-Fokker van het Zie kenhuis Vlissingen en A. Felius van de Oosterscheldezieken- huizen in Goes. „Doen we dat niet dan is het gevaar reëel dat Zeeland kindergeneeskunde volledig kwijtraakt." Met deze bundeling is het pro bleem waarmee de ziekenhui zen kampen nog 'niet eens opge lost'. „Het nieuwe fusiezieken huis langs de A58 moet zo snel mogelijk, het liefst binnen vijf jaar, betrokken worden", zegt Felius. Volgens hen is de fusie de enige oplossing om in Midden- Zeeland basisgezondheidszorg te behouden. De kinderartsen willen aanto nen dat de huidige Zeeuwse si tuatie onwerkbaar is. Zij draai en al geruime tijd dubbele dien sten. Om de dag zijn ze 's avonds Advertentie en 's nachts oproepbaar. „Dat houdt niemand lang vol", merkt Greijn-Fokker op. „Ik durf te zeggen, dat ik uit zal zien naar iets anders, als de samenvoe ging langer dan nu gezegd is, achterwege blijft. Ik hoop niet dat het zover komt, want in Midden-Zeeland kan een uit stekende medische gezond heidszorg door fusie ontstaan." Volgens de twee specialisten is kindergeneeskunde bij uitstek een specialisme in beweging. „We moeten onszelf voortdu rend ontwikkelen. Dat willen we zelf en dat verwacht onze be roepsvereniging van ons", zegt Greijn-Fokker. Circa twee we ken per jaar moeten de kinder specialisten zich nascholen. „Ik ben de enige die dit jaar dat aan tal haalt. Dat komt omdat ik in het begin van dit jaar nog tijd daarvoor heb kunnen vrijma ken. Nu gaat niemand meer na scholen, omdat je de collega niet alleen kunt laten. We moeten bijleren om kwalitatief goede prestaties te blijven leveren en de nieuwe ontwikkelingen te blijven volgen." Kwetsbaar De twee afdelingen zijn door de kleine formaties kwetsbaar. „We werken op beide locaties met twee artsen en twee keer een volledig team aan verpleegkun digen." Het tekort aan kinderartsen is een landelijk probleem. Meer ziekenhuizen proberen al gerui me tijd kinderartsen te werven. Vlissingen en Goes hebben ad vertenties in de vakbladen ge plaatst. „De vakgroep heeft haar best gedaan om 'jonge kla ren', de nieuwkomers in de kin dergeneeskunde te polsen. Zon derresultaat." Bundeling Ze zeggen meer dan één kinder arts te hebben gesproken, die naar Zeeland zou komen, als de bundeling al gerealiseerd was. „Door de samenvoeging is de werkdruk beter te verdelen", geeft Felius nogmaals aan. De gemeente Vlissingen heeft dit voorjaar Bureau T. Veraart en Partners de opdracht gege ven op zoek te gaan naar kinder artsen en hun gewenste werk omstandigheden. Veraart vond drie kinderartsen die bereid wa ren naar Vlissingen te komen. Hij stelde dat zij wilden komen zonder dat de twee kinderafde lingen samengevoegd zouden worden. Felius in een reactie: „Wij hebben het rapport nog niet te lezen gekregen. We weten ook niet wie die kinderartsen zijn en wat hun specialismen zijn. Met andere woorden: het kan heel goed zijn dat die artsen niet in ons profiel passen, dat wij met elkaar hebben opge steld en vastgelegd in een be leidsnota." De raden van bestuur hebben dit voorjaar twee Zuid-Afri kaanse kinderartsen bereid ge vonden om de nood te lenigen. Ze kwamen in maart en vertrok ken alweer drie maanden later. „Ze zijn niet teruggekomen van een vakantie omdat hun papie ren niet in orde waren. Dat ge beurde net nadat ze goed waren ingewerkt. We waren weer terug bij af." De aanstelling van de Zuid- Afrikaanse artsen was een kunstgreep. „Ik had veel liever gehad, dat we die artsen niet hier naar toe hadden hoeven te halen. Dat we ons probleem in Nederland zelf hadden kunnen oplossen. Want in Zuid-Afrika is de medische zorg ook hoogno dig", vindt Felius. Hij voegt daaraan toe: „Wij zijn hier in Nederland jaren aan het praten over de bundeling die een verplaatsing van de klini sche kindergeneeskunde van pakweg dertig kilometer voor Vlissingen inhoudt. In Zuid- Afrika lópen de mensen die der tig kilometer om medische ge zondheidszorg te krijgen." Toen duidelijk werd dat de Zuid-Afrikaanse kinderartsen niet meer zouden terugkomen, 'brak een lichte paniek uit in Midden-Zeeland'. „Vandaar dat we toen een gesprek met de raden van bestuur hebben aan gevraagd. We vonden toen 1 ja nuari voor samenvoeging nog te lang duren", verklaart Greijn- Fokker. „Dat was een soort ge nadeslag. We hadden genoeg KLOETINGE - In het centrum voor geestelijke gezondheids zorg Emergis in Kloetinge heeft zondagavond laat een kleine brand gewoed. Het vuur ontstond door onbekende oorzaak in een afvalbak op een toilet. Ook het handdoekenapparaat vat te daardoor vlam. Het personeel slaagde erin het vuur zelf te doven. Een van de medewerkers werd ter controle naar het ziekenhuis vervoerd vanwege het mogelijk inademen van gif tige rook, maar bleek geen ernstige nadelige gevolgen van de brand te ondervinden. De brandweer schat de schade in het gebouw op 15.000 euro. VLISSINGEN - De drie wethouders welzijn van de gemeen ten op Walcheren gaan donderdag 10 oktober met de Raad van Bestuur van het ziekenhuis Walcheren in overleg. Er zal gesproken worden over de toekomst van de ziekenhuizen bo ven de Westerschelde in Goes en Vlissingen. De gemeenten Veere, Vlissingen en Middelburg hebben de Raad van Bestuur uitgenodigd. Zij willen dat kindergeneeskunde en gynaecolo gie niet naar Goes verhuist. De Raden van Bestuur van de zie kenhuizen in Goes en Vlissingen zeggen dat de nood in de kin dergeneeskunde zo hoog is dat op 21 oktober de twee afdelingen samengevoegd moeten worden om de werkdruk voor de huidige kinderartsen te verlichten. VLISSINGEN - De bemanning van de Zeeuwse reddingsta tions van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) heeft een cursus brandbestrijding gevolgd op het Brandweer Trainingscentrum aan de buitenhaven van Vlis singen. De reddingboten komen tijdens de hulpverleningen ook in aanraking met brand aan boord van vaartuigen. Dat gebeurt een aantal malen per jaar bij zowel de recreatie- als de beroepsvaart. In de cursus wisselden theorie en praktijk el kaar af. Ook werd kennis gemaakt met de diverse blusmidde len. De training werd belangeloos verzorgd door personeel van de Regionale Brandweer Zeeland. Deelnemers waren de bemanningsleden van Cadzand, Breskens, Westkapelle, Vee- re en Noordland-Burghsluis en de Vrijwillige Blankenbergh- se Zeereddingsdienst. DEN HAAG - De Eerste Kamer moet volgende week maan dag beslissen of het wetsvoorstel tot verkleining van Provin ciale Staten in behandeling wordt genomen. Vandaag zou de Senaat daar eigenlijk een besluit over nemen, maar de Eerste Kamer behandelt vanwege het overlijden van Prins Claus al leen een paar procedurele zaken. De stemming is slechts tot maandag verdaagd, omdat de Eerste Kamer onder tijdsdruk staat met het oog op de provinciale verkiezingen van maart volgend jaar. De Senaat is zwaar verdeeld over dit onderwerp Een krappe minderheid van PvdA, WD en SP wil tot behan deling overgaan. CDA, GroenLinks, ChristenUnie en SGP willen dat in elk geval niet; D66 zit op de wip. Volgens het wetsvoorstel moet het aantal Statenleden in Zeeland terug van 47 naar 39. VLISSINGEN - Een 19-jarige Vlissinger is maandag in zijn woonplaats betrapt op diefstal van een vloerwisser. Twee stadswachten hadden de poging gezien. De manwerd met een dagvaarding op zak weer in vrijheid gesteld. Advertentie van het plakken van pleisters, van lapmiddelen. Er bleek op nieuw dat we extreem kwets baar waren. Het hele samenvoe gingsproces is toen in een stroomversnelling terechtgeko men." Ook betrokkenen werden over vallen door het nieuws van de versnelde bundeling. Niet 1 ja nuari 2003 werd genoemd, maar 21 oktober. ,We kunnen ons voorstellen dat de Walchenaren geen afstand willen nemen van hun ver trouwde volwaardige zieken huis. Maar dat kan niet meer. Het hoogsthaalbare voor een dunbevolkte provincie als Zee land is om een aantal poliklinie ken (Goes, Vlissingen, Zierikzee open te houden, waar ook dag behandelingen plaatsvinden. Daarnaast zal over een paar jaar op een centrale plaats een nieuw ziekenhuis gebouwd moeten worden." Naar verhouding weinig men sen zullen 'last hebben van die verandering'. Het aantal opna mes in de kindergeneeskunde is op beide locaties 350 kinderen op jaarbasis. Het aantal polikli nische behandelingen ligt rond de 5000. Daar komen nog onge veer jaarlijks 300 dagbehande lingen bij. „Dit beeld geeft aan dat we in de kindergeneeskunde vooral afgaan op minder opna mes en een kortere duur van de opnames. Klinisch wordt poli klinisch." door Inge Heuff MIDDELBURG - Hel Inland ECDIS project, dat de gebrui kers en beheerders van vaarwe gen in het Zeeuwse Deltagebied online gaat voorzien van de laatste gegevens betreffende sluizen, getij, betonning en an dere veranderlijke zaken, wordt, de komende maand getest. Over anderhalf jaar moeten de elektronische kaarten op de markt komen. Dat bleek giste ren tijdens een presentatie van dit Zeeuwse pilotproject in Middelburg. Het verkeer op de rivieren en kanalen wordt steeds drukker en complexer. Daardoor wordt de kans op ongelukken ver groot. Als onderdeel van het concept River Information Ser vices, dat in Europees verband wordt ingevoerd, is in Zeeland sinds 2001 een pilotproject gaande onder de naam Inland ECDIS. ECDIS staat voor Elec tronic Chart Display and Infor mation System en Inland geeft aan dat het om de binnenwate ren gaat. Het doel van dit pilot project is om de gebruikers en beheerders binnen de Deltawa teren te voorzien van gestan- TERNEUZEN - De ge bruikers van het genealo gische computer-pro gramma Hazaa Data ko men donderdag weer bij een in buurthuis 't Schel penhoekje aan de Dok- weg. De zaal is open om 19.30 uur. De bijeenkomst is van 20.00 uur tot 22.00 uur. daardiseerde elektronische kaarten van het vaargebied ge koppeld aan online informatie over veranderlijke zaken als be tonning, getij en sluisinforma- tie. Het afgelopen jaar is geïnventa riseerd waar behoefte aan is bij de gebruikers en wat er al be schikbaar is aan informatie. Dit moet leiden tot elektronische nautische kaarten (ENC) vol gens een bepaalde standaard (s 57) die al deze dynamische in formatie in een oogopslag weer geven. Database Om deze informatie, die in verschillende elektronische vormen bestaat en van verschil lende distributeurs komt, te bundelen, is een aparte stuur groep opgericht voor de ontwik keling van een allesomvattende database Scheldes. Deze data base zal medio 2003 gereed zijn. Komende maand worden de eerste proefvaarten met de elek tronische kaarten gehouden. Ook de distributie van de up dates wordt onderzocht. Omdat het eindresultaat naar verwachting pas begin 2004 op de markt komt, is er een parallel traject ontwikkeld waarin, in publiek-privaat-partnerschap, elektronische kaarten worden geproduceerd, gebaseerd op be staande informatie. Deze kaar ten zullen een jaar eerder klaar zijn. Uiteindelijk moet het In land ECDIS project landelijke navolging vinden en aansluiten op vergelijkbare systemen in Europa. Advertentie VI i ss in gen. u/wiv./mffa.iif Scheldepiein 195 Vlissingen 0118-411900

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17