Marktkoopman vecht voor stek Middelburg In de rij met zolderschatten Sluip verkeer blijft Westhoek plagen Goes moet voor veiliger omgeving brede school zorgen 15 Forse buit bij inbraak Inbraak in Seispark Middelburg Blikschade door voorrangsfout Ruit vernield in Kapelle Gemeentewapen Terneuzen goed Overleg over Buitenweg Meer dan 80.000 occasions vind je op Winkeldieven aangehouden in Vlissingen agenda Vogels in Zoommeer slachtoffers blauwalg Snuffelmarkt in Oost-Souburg Gemeente sluit fruitverkoper uit van loting (Sb) AutoTrack.nl dinsdag 8 oktober 2002 MIDDELBURG - Bij een inbraak in Mechanisatiebedrijf Gi- deonse in Middelburg is in de nacht van zondag op maandag voor 35.000 euro aan materialen buitgemaakt. De eigenaar van het bedrijf aan de Voltaweg ontdekte de inbraak gister ochtend rond kwart over acht. De dieven ontvreemden onder meer gereedschap, boormachines en heteluchtkanonnen. Ge zien de hoeveelheid en de grootte van het gestolen materiaal, denkt de eigenaar dat de dieven over één of meer busjes be schikten. De politie heeft de zaak in onderzoek. MIDDELBURG - Tussen vrijdagmiddag en zondagavond is ingebroken in een woning aan het Seispark in Middelburg. Uit de woning werden sieraden gestolen. De toegang werd ge forceerd. Het totale schadebedrag is nog onbekend. 's-GRAVENPOLDER - Op de kruising Baarlandsezand- weg/Schoorkenszandweg in 's-Gravenpolder zijn gisteren rond 16.00 uur twee personenauto's beschadigd bij een aan rijding. Een 23-jarige automobilist uit 's-Gravenpolder reed over de Schoorkenszandweg en verleende op de kruising geen voorrang aan een van rechts komende auto, bestuurd door een 31-jarige vrouw uit de gemeente Borsele. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij KAPELLE - Bewoners van een pand in de Van der Biltlaan in Kapelle ontdekten gisteren twee ingeslagen ruiten. De schade loopt in de honderden euro's. TERNEUZEN - De Hoge Raad van Adel heeft het ontwerp voor het gemeentewapen en de vlag van de nieuwe gemeente Terneuzen goedgekeurd. De definitieve goedkeuring voor wapen en vlag bij Koninklijk Besluit is nu snel te verwachten. Het advies van de Hoge Raad van Adel is namelijk bindend. Op aangeven van de raad zijn enkele aanpassingen gedaan aan het oorspronkelijke ontwerp. Zo moest het zilver van het wapenschild veranderen in goud. Ook komen de sluisdeuren van Sas van Gent beter uit in het gewijzigde ontwerp. De vlag is eveneens aangepast. Recente regelgeving schrijft voor dat een vlag niet meer dan negen banen mag bevattenDe vlag van de nieuwe gemeente Temeuzen telde in het eerste ontwerp elf banen. Het advies van de Hoge Raad van Adel is voor de nieuwe gemeente een belangrijke stap. Het wapen speelt namelijk ook een rol bij de ontwikkeling van een nieu we huisstijl en een logo. Bovendien is de nieuwe ambtsketen van de burgemeester gebaseerd op het gemeentewapen. Die zaken worden verder uitgewerkt zodra de goedkeuring er is. AXEL - Het wijkcomité Buitenweg en Oudeweg roept de be woners op aanwezig te zijn bij het oveiieg met wethouder A. van Waes over het plan Buitenweg. De bijeenkomst is wordt morgen om 19.30 uur gehouden in het Axelse stadhuis. Ter sprake komt de stand van zaken met betrekking tot het nieuwe plan Buitenweg. Het wijkcomité wil ook graag horen hoe het staat met de lijst van wensen die afgelopen voorjaar is ingediend. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes moet op 'zeer korte termijn' maatre gelen nemen om de veiligheid rond de brede school in de wijk Ouverture te garanderen. De fractie van GroenLinks dringt daarop aan in schriftelijke vra gen die zij over de kwestie heeft gesteld. Vorige week ontstond onrust onder de ouders van de leerlin gen van de nieuwe brede school, waar onder meer de basisscho len De Zuidwesthoek en de Prinses Beatrixsehool in wor den ondergebracht. Het com plex wordt eind deze maand in gebruik genomen, maar op het gebied van de veiligheid schort er volgens ouders en personeel veel aan. Het gaat dan vooral om het wa ter bij het gebouw en het speel- eiland dat is aangelegd. De vrees is dat kinderen te makke lijk in het water kunnen belan den. Bovendien is er vanuit de woningen in Ouverture, die nu in aanbouw zijn, onvoldoende zicht op, zodat sociale controle onmogelijk is. Verder wordt het verkeer naar en rond de brede school als een risicofactor be schouwd. Waterpartijen De ongerustheid is voor Groen Links aanleiding om ophelde ring te vragen van het gemeen tebestuur. De fractie wil weten welke maatregelen de gemeente zo snel mogelijk gaat treffen om ongelukken bij de vijver, het speeleiland en de watergang te voorkomen. Daarbij denkt zij aan het plaatsen van een afras tering of 'herinrichting' van het gebied. Daarnaast wil de partij weten welke maatregelen de gemeente 'op korte en middellange ter mijn' gaat nemen om ervoor te zorgen dat de leerlingen veilig naar de school kunnen fietsen. Volgens GroenLinks vertonen de fietsroutes nu diverse man co's. Een 'extra knelpunt' is dat het zuidelijke gedeelte van de Van Hertumweg voorlopig nog is af gesloten vanwege de aanleg van een rotonde, terwijl de school al over enkele weken open gaat. Wat GroenLinks betreft zou de gemeente tijdelijk 'een veilige alternatieve fietsroute' moeten creëren of markeren. Barakken De fractie grijpt de gelegenheid aan om het gemeentebestuur ook te wijzen op twee andere za ken die spelen rondom de brede school. Het gaat onder meer om de barakken die nu bij de Prin ses Beatrixsehool staan. Ouders en personeel willen dat die ook bij de nieuwbouw worden inge zet, om de periode te overbrug gen waarin de gewenste extra lokalen in de zogeheten 'school- woningen' gereed zijn. De andere kwestie is het ontbre ken van een dak op de fietsen stalling van de brede school. GroenLinks vraagt of de ge meente bereid is aan de 'ons in ziens reële' wensen tegemoet te komen. Advertentie REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Mevrouw F. Kramer met haar porseleinen pop. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Honderden mensen hebben gisteren het stadhuis in Middelburg be zocht voor de opnames van het televisieprogramma Tussen Kunst en KitschVan heinde en verre kwamen ze met uiteenlo pende spulletjes om antwoord te krijgen op die ene vraag: wat is het waard? Uit de reistas van F. Kramer uit Zwijndrecht komt Nelleke te voorschijn. Het is een porselei nen pop uit begin 1900. „Nelle ke is van mijn tante geweest", zegt Kramer. „Ik kreeg haar op mijn zevende verjaardag. Ik vond het een rare pop. Het is er één waarmee je niet speelt. Ze heeft lang op zolder gelegen. In 1985 heeft mijn man de pop voor me laten opknappen. Ze moest daarvoor naar Enge land." Uit de taxatie die toentertijd gemaakt is, werd Nelleke ge schat op 1750 gulden. „Ik was benieuwd of ze in de loop van de jaren meer waard is gewor den", zegt Kramer. Maar de taxateurs van het televisiepro gramma houden het maandag op achthonderd euro. „Bij de restauratie zijn haar kleertjes vervangen. Dat hadden we be ter niet kunnen doen, werd zo juist gezegd. Maar ja, de kleren waren helemaal versleten." N. Provoost uit Zoutelande heeft in een vuilniszak een pas tel-krijttekening zitten. „Het is niks waard, hoor", zegt ze. Maar dat vindt ze niet erg. „Voor mij heeft het wel waar de." Provoost kreeg het schil derij uit een erfenis. Het was van de schoonvader van haar zus. „Ik heb wel eens gezegd dat ik dat schilderij graag zou hebben. Toen hij overleed, ging het naar mij toe." Op het schil derij staat een boerderij afge beeld. „Ik hou van landschap pen. Het buitenleven trok mij altijd al. Daarom vind ik het zo mooi." Aan de tafel van een deskundi- VLISSINGEN - Twee Vlissin- gers van 19 en 27 jaar zijn gister middag in hun woonplaats aan gehouden voor winkeldiefstal. Ze hadden bij de Marskramer in de Lange Zelke een vloerwisser weggenomen wat gezien werd door twee stadswachten die hen vervolgens aanhielden. Na ver hoor bleek dat de 19-jarige de dader was, hij werd met een dagvaarding op zak weer in vrijheid gesteld. STREEKACTIVITEITEN ge van het televisieprogramma staat W. van Rijn uit Hilvaren- beek te wachten. Onder zijn arm draagt hij een houtsnij werk met de afbeelding van 'Het laatste avondmaal'. Een bordje op de tafel geeft aan dat de taxateur even weg is voor opnames. Die worden op een andere plek in het stadhuis ge maakt. Na een half uur is Van Rijn aan de beurt. Het kunst werk is van een vriend, F. Da- men. „Ik heb het dit voorjaar gekocht op een rommelmarkt in België", vertelt Damen. „Ik zag het staan en dacht dat het niet voor mijn portemonnee zou zijn. Eerst liep ik door, la ter ben ik terug gegaan om te vragen hoeveel het kostte." Het bleek erg mee te vallen. „We hebben thuis een serre vol met heilige beelden. Dit paste er mooi bij." Machinaal Het werk is waarschijnlijk ge maakt in de eerste helft van de twintigste eeuw, wordt ver teld. De deskundige vermoedt dat het in de jaren dertig, veer tig gemaakt is. „Dat zie je aan het hout", zegt hij. „Het is machinaal ge schaafd. Als u er vijftig euro voor hebt gegeven, mag u zich gelukkig prijzen. Als u er hon derdvijftig of tweehonderd eu ro voor gaf, was u duur uit." Damen is tevreden. Het werk heeft hem minder dan vijftig euro gekost. Voorlopig blijft het snijwerk gewoon in de ser re hangen. door Rob Paardekam THOLEN - In het Volkerak-Zoommeer heeft de afgelopen weken een massale vogelsterfte plaatsgevonden: 4300 eenden, ganzen, zwanen en aalscholvers zijn vermoedelijk door blauwalg om het le ven gekomen. De vogelsterfte valt precies samen met een volgens Rijkswaterstaat ongekend sterke groei van blauwalgen in het Volkerak-Zoommeer. Bij het afsterven van de verschillende soorten blauwalgen komen giftige stoffen als microcystine vrij. Deze stof is aangetroffen in de lever van enkele dode eenden die de afgelopen weken zijn aange troffen. A. van der Wees van de afdeling Integraal Waterbeheer van Rijks waterstaat denkt dat de huidige vogelsterfte snel zal afnemen, om dat de algengroei afhankelijk is van zonlicht en warmte, maar als er niets gebeurt, kan het probleem zich volgend jaar herhalen. „We hebben een traject ingezet dat moet leiden tot oplossing van de pro blemen" legt Van der Wees uit,Maar dat gaat niet van de ene op de andere dag. Als we een ander beheer willen voeren, moeten we uit gebreid overleg voeren met belangenverenigingen en andere over heden." Rijkswaterstaat voert momenteel een verkenning uit naar de verschillende oplossingsmogelijkheden. De uitkomst hiervan wordt begin volgend jaar verwacht. Alhoewel het vermoeden zeer groot is, benadrukt Rijkswaterstaat dat ze nog niet met honderd procent zekerheid kan zeggen dat blauwalg de oorzaak is van de vogelsterfte. Daarvoor zijn nog te weinig dode dieren onderzocht. Een vervolgonderzoek moet meer duidelijkheid bieden. De blauwalg vormt al sinds 1994 een toenemend probleem in het Volkerak-Zoommeer, dat in 1987 vanwege de Deltawerken werd afgesloten van de open zee. AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amic/tïa, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; MIDDELBURG - Turnhal De Zandput, Breeweg, 9.00 uur: Wandeltocht voor se nioren; Zeeuws Archief, 13.30 en 15.00 uur: Rondleiding door achttiende-eeuwse stijlkamers OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00 - 15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 -12.00 u ur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal; VLISSINGEN - Muziekvereni ging Vlijt en Volharding in Oost- Souburg houdt zaterdag 12 ok tober een snuffelmarkt. De markt vindt plaats in en om het verenigingsgebouw De Bla zer van 10.00 tot 15.00 uur. In woners van Oost-Souburg heb ben spullen beschikbaar gesteld en de opbrengst is bestemd voor nieuwe truien voor het jeugdor kest. door Ali Pankow RENESSE - De Dienst Landelijk Gebied (DLG) is bereid tegemoet te komen aan de talrijke bezwaren vanuit de bevolking tegen het voorstel voor Hoge Zoom en Lage Zoom in de Westhoek van Schou wen. Door aanpassing van de oorspron kelijke plannen zal het sluipverkeer tus sen Haamstede en Renesse echter na de aanleg van de Recreatieverdeelweg niet geheel geweerd kunnen worden. Aanvankelijk was het de bedoeling het gebruik van met name de Hoge Zoom flink te ontmoedigen door middel van paaltjes op diverse locaties in het midden van de weg. Daardoor zou er een soort knip in de weg worden gemaakt en werd het autoverkeer gedwongen een stuk om te rijden. De bewoners zitten niet te wachten op deze ingreep en gaven hun bezwaren massaal te kennen tijdens een inloopavond enkele weken geleden. Ook werden er talrijke schriftelijke bezwaren tegen de plannen ingediend. De inspraakreacties hebben nu geleid tot aanpassing van de voorstellen. Zo zal de voorgestelde knip op de Hoge Zoom ter hoogte van de Armhoekseweg worden verplaatst naar de kruising van de Hoge Zoom met de Pauwlijntjesweg aan de zuidkant. Wel wordt er een extra knip aangebracht op de Lage Zoom ten noor den van de kruising met de Oostweg. Plateau Verder zullen de voorgestelde verkeers plateaus op de Lage Zoom voor de Pauw lijntjesweg en de Saresweg komen te vervallen, maar wordt er een plateau aangebracht tussen de kruising met de Pauwlijntjesweg en de Armhoekseweg. Volgens de DLG geeft dit alternatief ge hoor aan de opmerkingen vanuit de streek dat de Hoge Zoom bereikbaar moet blijven vanuit Haamstede en an dersom. Bovendien blijft nu ook het aan deze weg gevestigde tuincentrum be reikbaar. De DLG maakt daarbij wel de kanttekening dat de haalbaarheid van enkele belangrijke doelstellingen hier mee in gevaar komt. Dat is in de eerste plaats het niet kunnen weren van sluip verkeer tussen Renesse en Haamstede. Wel is in het aangepaste plan getracht de sluiproute zo onaantrekkelijk mogelijk te maken. De leefbaarheid in het gebied wordt ook minder veilig dan in het eerste voorstel, vindt de DLG. Bovendien wijkt het alternatief af van het vastgestelde gemeentelijke Mobiliteitsplan. Volgens de DLG echter maken eerdere toezeggin gen in de voormalige gemeenteraad Wes- terschouwen deze afwijking wel moge lijk. Een andere aanpassing betreft het creë ren van een asverspringing op de Loc kershofweg. Eerder overleg met omwo nenden wees al uit dat er geen draagvlak bestaat voor een verkeersplateau op deze locatie. Een asverspringing brengt wel aanzienlijk hogere kosten met zich mee. Co-financiering Volgens de DLG mag die verhoging de uitvoering van de andere maatregelen niet in de weg staan. Mocht blijken dat deze kosten inderdaad niet binnen het budget passen, dan moet een keus wor den gemaakt tussen een simpelere uit voering of het zoeken naar co-financie- ring. De Gebiedscommissie Schouwen-West buigt zich donderdag 10 oktober tijdens een vergadering vanaf 13.00 uur in het dorpshuis Serooskerke over de alterna tieve verkeersaanpassingen. W. van Rijn met zijn houtsnijwerk. foto's Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Peter van Vliet wil terug op de Middel burgse markt. De gemeente heeft de standwerker geschorst met het argument dat hij geen echte standwerker is. Van Vliet bestrijdt dat. Gisteren stonden de partijen voor de rechter. Die beslist vandaag of de fruit - kraam van Van Vliet weer wel kom is. Van Vliet staat normaal gespro ken altijd' met zijn fruitkraam op de hoek van de Markt-Gra- venstraat, voor de Chinees. Vo rige maand besliste de gemeente dat hij twee maanden lang niet mag meeloten voor de beschik bare standwerkersplaatsen. Volgens de gemeente voldoet hij niet aan alle eisen die aan stand werkers worden gesteld. Stand werkers moeten publiek om zich heen verzamelen, een aan sprekend praatje houden en de ldanten gelijktijdig tot verkoop overhalen. En dat doet Van Vliet niet. „Hij vertoont alle kenmer ken van een stille kramer", zei J.W. de Wolf van de gemeente gisteren op de zitting. De advocaat van Van Vliet, J. Wouters, concludeerde dat de gemeente van de standwerkers af wil. „Er speelt iets achter de coulissen. De gemeente laat haar oor hangen naar de vaste mensen", zei hij. Inmiddels is een groot aantal standwerkers geschorstAls het zo is dat geen van de standwerkers aan de re gels voldoet, zou het dan zo kun nen zijn dat er wat aan die regels ontbreekt?" Middelburg is de enige gemeente die dergelijke eisen stelt, aldus Wouters. Van Vliet staat zonder problemen op de markt in Goes, Hoofddorp en B er kei en Rodenrijs. De Wolf zei dat standwerkers een bijzondere positie innemen. Ze krijgen de mooiste plaats van de markt. Daar staat tegenover dat ze aan bepaalde eisen moe ten voldoen. De stille kramers, kooplui met een vaste plaats, vormen volgens de gemeente de ruggegraat van de markt. De standwerkers zijn daar een aan vulling op. Als de standwerkers gaan concurreren met de stille kramers, door bijvoorbeeld een groot assortiment te voeren, worden die benadeeld. Rapporten De schorsing van Van Vliet is ge baseerd op drie rapporten van controleurs. Wouters noemde die 'rommelig'. „Daarmee kan niet zo'n zware maatregel geno men worden." Rechter T. Dam- steegt vond de rapporten ook niet duidelijk. „Het blijft een beetje gek dat het in april ken nelijk wel goed ging en dat het in mei ineens mis ging." De Wolf gaf toe dat de rapportages niet volledig waren. In mei is de ma nier waarop de rapporten wor den opgesteld veranderd. Een ambtenaar was vervolgens een gedeelte vergeten in te vullen. Van Vliet zegt wekelijks vier duizend euro aan inkomsten te verliezen doordat hij niet op de markt in Middelburg mag staan. Volgens de gemeente gaat dat argument niet op. Een standwerker heeft namelijk geen recht op een plaats. Er be staat altijd een kans dat hij wordt uitgeloot. Volgens Van Vliet is hij echter nog maar één keer uitgeloot in de bijna twaalf jaar dat hij in Middelburg staat. De rechter doet vandaag uit spraak. De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15