Gedragscode voor Vlissingse raad Het levert steeds een litteken op 13 Schoonmaakactie valt in het water Het is tijd voor de Beschermings hypotheek. LPV uit kritiek over effect reorganisatie gemeente Vlissingen Celstraf geëist na brandstichting Gemeente stelt richtlijnen op voor cadeautjes, reizen en bijbaantjes comfofto Waterschap wil nauwere banden met Reimerswaal, N-Beveland en Veere zeeuwse almanak Clint WALCHEREN dinsdag 8 oktober 2002 doorAb van der Sluis VLISSINGEN - Vlissingse raadsleden mogen cadeautjes of giften onder de vijftig euro zon der problemen aannemen. Alles boven dat bedrag moet gemeld en geregistreerd worden en wordt eigendom van de ge meente Vlissingen, die vervol gens een passende, gemeentelij ke bestemming zoekt. Dat staat in de gedragscode voor raadsle den. In de Gemeentewet is bepaald dat elke gemeenteraad een ei gen gedragscode moet hebben. Doel daarvan is dat raadsleden weten waar ze aan toe zijn, wat ze wel en niet mogen aannemen en hoe ze moeten handelen bij buitenlandse reizen. Als de plaatselijke politici zich niet houden aan de gedragscode, heeft dat gevolgen voor hun werk en hun lidmaatschap van de gemeenteraad. De richtlijnen gelden ook voor burgemeester A. van Dok-van Weele, als voorzitter van de ge meenteraad. Raadsleden mogen geen bij baantjes hebben die schadelijk kunnen zijn voor de gemeente Vlissingen. Andere nevenfunc ties moeten gemeld worden. Daarbij moet ook aangegeven worden of deze betaald of onbe taald zijn. Het raadslid moet duidelijk maken of hij financië le belangen heeft in onderne mingen en organisaties waar mee de gemeente Vlissingen zakelijke banden mee heeft. Die opgave is voor iedereen in te Advertentie H/AWORTH m tq 'B Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing 5 HOEKMAN" Noordzandslraal 6. Yerseke. (0113) 57 29 07 zien. Raadsleden mogen voor privé-doeleinden geen gebruik maken van gemeentelijke ei gendommen of voorzieningen. Wel kunnen zij voor zakelijk ge bruik een fax en computer in bruikleen krijgen van de ge meente Vlissingen. Een raadslid dat van plan is om op kosten van de gemeente Vlis singen naar het buitenland te gaan, moet daarvoor toestem ming van het presidium, waarin alle fractievoorzitters zitting hebben. De gemeenteraad wordt op de hoogte gesteld van het besluit. Het raadslid moet vertellen wat het doel is van de reis, hoe de samenstelling is van het gezelschap en wat de ge raamde kosten bedragen. Van de reis wordt een verslag opge steld. Meereizen van de partner is toe gestaan, tenminste als dat ge beurt op uitnodiging van de ont vangende partij en daarmee een gemeentelijk belang is gediend. Ook het meereizen van de part ner moet gemeld worden aan het presidium. Het verlengen van een buitenlandse dienstreis voor privé-doeleinden is toege staan, op voorwaarde dat het is gemeld aan de andere fractie voorzitters. Verlenging is altijd voor rekening van het raadslid. Uitgaven, gemaakt tijdens een goedgekeurde dienstreis, wor den vergoed voor zover zij 'rede- lijk en verantwoord' zijn. Dat geldt ook als raadsleden kosten moeten maken die verband hou den met hun raadslidmaat schap. Zij moeten kunnen aan tonen dat met de uitgave het belang van de gemeente Vlissin gen is gediend en dat de ge maakte kosten voortvloeien uit de functie van raadslid. Lampionnen WESTKAPELLE - Muziekver eniging OKK uit Westkapelle houdt donderdag 17 oktober een lampionoptocht door het dorp. Het vertrek is om 19.30 uur vanaf de Markt. Schoolkinderen uit Westkapelle stoppen hun actie tegen zwerfvuil als het begint te stortregenen. Ruben Oreel door Britta Janssen WESTKAPELLE - Leerlingen van de Westkappelse basisschool De Lichtstraal hadden gisterochtend het goede voorne men om de plaatselijke zeedijk eens gron dig van vuil te ontdoen. Helaas werd de uitvoering van hun plan bemoeilijkt door zware regen. De combinatie met de altijd aanwezige kustwind maakte dat hun schoonmaakbeurt in het water viel. Meester Paul vond het verstandiger om het opruimen te staken. „Het is jammer dat we niet aan de gang kunnen. De kinde ren vinden het fijn om buiten bezig te zijn. Bovendien zijn dit soort activiteiten heel leerzaam. Ze steken meer van op van een uitje als dit, dan van een boekje lezen over zwerfafval." Gewapend met handschoenen, prikkers en vuilniszakken wilden Eline (10), Zhi- Wei (12), Margriet (10) en Niels (11) samen met hun andere klasgenootjes de propjes en andere viezigheid te lijf gaan. Ware het niet dat de regen met bakken uit de hemel kwam. „Ik vind het wel lekker weer, hoor", zegt Êline. „Beter dan in de klas zitten", voegt Zhi-Wei er aan toe. Het zwerfafvalproject 'Zwerfafval. Mooi niet!is een idee van het WalcherseMilieu Educatie Centrum MICMEC, de Zeeuwse gemeenten en de provincie. De kinderen krijgen in de klas een leskist met allerlei informatie over zwerfafval. Het project bestaat verder uit de schoonmaakwerk- zaamheden en een bezoek aan de milieu straat in Serooskerke (W). Het doel van het project is de kinderen zich te laten realiseren hoe makkelijk je het milieu schoon kimt houdendoor afval in de vuilnisbak te gooien. „Ik gooi wel eens wat op straat", geeft Eline toe, „Maar niet meer zo vaak als vroeger." Expositie over uitvaart in Kerk Goes GOES- Voor de tweede keer wordt in de Grote Kerk In Goes een uit- vaartexpositie gehouden onder de titel Afscheid kan Anders. Dat gebeurt vrijdag en za terdag 11 en 12 oktober. Verschillende onderne mers die in de uitvaartsec- tor werken, laten zien hoe een uitvaart persoonlijker kan worden. Aan de expositie werken mensen mee met wie de nabestaanden op de een of andere manier na het overlijden te maken kun nen krijgen: overledenen verzorgster Mathilda Wisse, uitvaartverzorger Alexander Markusse, Van Willegen, uitvaartbeno- digdheden, tuincentrum Ter Lucht, natuursteen- handel Dominicus, nota riskantoor Franszen en Van Sisseren, verzeke ringskantoor Corstanje, Moving Circle, en kunste nares Ineke Otte. De tentoonstelling is vrij dag geopend van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur. door Maurits Sep MIDDELBURG - „Mensen zijn mondiger geworden, dat is zo. Ze maken van hun hart geen moordkuil meer. Het is terecht dat ze zich niet meer onderdanig gedragen. Maar daarmee heb ik nog niet goedgekeurd wat ze zeggen. De grens ligt daar waar ze mijn integriteit in twijfel trekken." Gedeputeerde G. van Zwie ten (WD) er gert zich ma teloos aan de wijze waarop sommigen op positie tegen de Westerschelde Container Terminal (WCT) heb ben bedreven. „Iedereen spreekt tegenwoordig over nor men en waarden, maar men vindt dat over bestuurders alles gezegd mag worden. Bakken vol modder zijn er over ons uitge stort." De ingezonden brieven in de PZC hebben hem meer dan eens gestoord. „Als je leest dat we zakkenvullers zijn, die vooral denken aan ons eigen belang, die dingen snel willen regelen voordat we weggaan, dat treft mijn integriteit. Dat laat elke keer een littekentje na. En er is De Zeeuwse gedeputeerden kregen regelmatig brieven en telefoontjes waarin ze het flink moesten ont gelden. foto Ruben Oreel meer gezegd dan wat ik nu op noem." Ook op de Abdij kwamen brie ven en telefoontjes binnen. Zelfs thuis werden gedeputeer- Advertentie nKü Rabobank den opgebeld. Vooral zijn colle ga D. Bruinooge, als gedepu teerde voor economie trekker voor de WCT, moest het ontgel den. Bedreigd zijn ze niet, maar toch deed het telkens zeer, zegt Van Z wieten. Bruinooge zelf wil er niets over kwijt. Hij ontkent niet dat hij soms zeer onvriendelijk is beje gend, maar houdt zich op de vlakte over de inhoud. Hij wil ex- het debat over de WCT niet mee belasten. „Later misschien." Anoniem Met modder gooien kan niet, stelt F. Weers x-esoluut. Net zo min als anoniem blijven. Als se cretaris van Redt de Kaloot heeft zij talrijke malen gerea geerd op de plannen voor de WCT: inspraakreacties op in- foimatieavonden, brieven aan het provinciebestuur, meningen in de krant. „Alleen inhoude lijk, nooit op de man." Maar, dat geldt natuurlijk net zo goed voor de politici zelf, merkt zij op. „En Van Zwieten heeft wel op de man gespeeld." In een commissievergadering sprak de gedeputeerde over mensen die reageerden als 'een kip zonder kop'. Dat ging niet over leden van Redt de Kaloot, corrigeert de gedeputeerde, maar over 'pro fessionals die beter konden we ten'. „Als mensen zeggen dat ik het intellectueel niveau van een aap heb, interesseert me dat niks. Maar sommige geleerden hebben met informatie gegoo cheld. Het kwalijke daarvan is dat de krantenlezer dat over- doorlngrid Huibers GOES - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden wil nauwer gaan samenwerken met de gemeenten Noord-Beveland, Reimerswaal en Veere. Om duidelijk te krijgen hoe die samenwerking eruit zou kun nen zien, voert bureau Deloitte Touche een onder zoekuit. Het is de bedoeling dat de resul taten van dat onderzoek half november bekend zijn. Daarna worden ook andere geïnteres seerde gemeenten uitgenodigd om zich bij het samenwerkings verband aan te sluiten. De keuze voor de drie gemeen ten is volgens A. van Noorden, adjunct-dix-ecteur sector water beheer bij het waterschap, min of meer toevallig ontstaan door doorAb van der Sluis VLISSINGEN - De Lokale Par tij Vlissingen (LPV) heeft kri tiek op het traag en soms slecht functioneren van gemeentelijke instanties. Als voorbeeld noemt fractievoorzitter W. Hirdes de lange wachttijden bij Sociale Zaken en de gemeentelijke kre dietbank als gevolg van de reor ganisatie. De partij vindt ook dat de gemeentelijke website geen professionele uitstraling heeft. De LPV heeft schriftelij ke vragen gesteld aan het colle ge van burgemeester en wet houders. Hirdes px-obeerde in augustus tijdens de gemeenteraadsvei'ga- dering een aantal heikele kwes ties aan te kaarten. Burgemees ter A. van Dok-van Weele vond deze niet in de raadsvergade ring thuishoren. Zij verzocht hem de vragen in een commis sievergadering aan de orde te stellen. Als reactie daarop heeft de fractievoorzitter van de LPV een reeks schriftelijke vragen gesteld. De Lokale Partij Vlissingen vindt dat er door de reorganisa tie lange wachttijden zijn ont staan bij Sociale Zaken en de gemeentelijke kredietbank. Daardoor is een normale be drijfsvoering niet meer moge lijk. Hirdes wil weten wanneer B en W deze situatie opgelost denken te hebben. Bij verschil- lende gemeentelijke afdelingen is te weinig personeel, aldus de LPV. „Dat is veroorzaakt door de reox'ganisatie. Mensen zijn vertrokken voordat er gezorgd was voor voldoende vei-vanging van geschoold personeel. Onoverzichtelijker Door de reorganisatie, begeleid door het bureau Mede, is de ge meentelijke organisatie volgens de LPV onoverzichtehjker en trager gaan functioneren. De partij wil van burgemeester en wethouders weten of die con statering juist is. „Als u deze mening niet deelt en dus ont kent, geef dan aan waarin de or ganisatie wel beter is gaan func tioneren. Het argument dat het aan de gemeentelijke verhui - zing of aan het pex'soneel zou liggen, wijzen wij met kracht af. Wij weten dat er op de gemeen telijke afdelingen keihard wordt gewerkt. Wij denken dat de i-eorganisatie niet heeft ge bracht wat is toegezegd. Dat is jammer voor de gedane, grote investexlngen." De gemeente Vlissingen neemt mensen die klachten of opmer kingen hebben over onveilig heid en vexmielingen niet seri eus, aldus Hirdes. Als voorbeeld noemt hij de bewoners van de boulevard, die klagen over te snel rijdende scooters en moto ren, bewoners van Paauwen- burg die aan- en opmerkingen hebben over inspraak en slechte communicatie en mensen uit Bossenburgh die klachten heb ben over overlast, onveiligheid en verkeer. De LPV wil weten hoe het college deze opmei'kin- gen en klachten in de toekomst beter afhandelt. Beloftes Hirdes wil ook dat B en W de toegezegde beloftes van een j aar geleden nakomen om de ge meentelijke website te verbete ren en het interne intranet toegankelijk te maken voor raadsleden. „Dit zou op korte termijn veranderen. Ook is de raadsleden toegezegd dat zij vanaf 2001 gebruik konden ma ken van het gemeentelijk intra net. Waarom worden toegezeg de beloftes van een jaar oud door het college niet nageko men?" Advertentie Contacta Hal 2 Middelbun de, p iza to hi www.middelburg.nl/plaza neemt. Je ziet het echoën in de rubx*iek Lezers Schrijven." Toch was de opmerking niet slim, vindt ook A. van de Ven van Zeeland Anders. „Je kunt jezelf omlaag halen met derge lijke uitspraken." Van Zwieten beseft dat. „Je kunt ook beter niet reageren. Maar dan voelt het soms wel alsof je moet bok sen met de handen op de rug." Dubbele petten En nogmaals, deze keer was er voor hem een grens overschre den: de integriteit van het pro vinciebestuur stond op het spel. Van de Ven heeft 'de dubbele petten' van Bruinooge (gedepu teerde en voorzitter van het ha venschap) aan de kaak gesteld. „Niet omdat ik twijfel aan zijn integriteit, maar omdat ik het geen goede combinatie vind. En soms heb je een metafoor nodig om in eenpaar woorden iets dui delijk te maken." Dat mensen zeggen wat ze be doelen, prima, reageert Van Zwieten. Alleen staan toon en woordkeus hem niet meer aan. „De politiek heeft aan gezag verloren. Mijn vertrek stond al vast, vanwege mijn aantal dienstjaren en mijn leeftijd, maar het maakt het afscheid wel gemakkelijker." Politici moeten zich meer laten welgevallen dan een ander, vindt Weex-s. Ze zijn immers ge kozen volksvertegenwoordigers en dienen erop voorbereid te zijn dat ze kritiek kunnen ont moeten. Van sommige dingen ligt Van Zwieten na vijftien jaar ook niet meer wakker. „Mijn grenzen zijn verschoven." Maar toen hij een brief kreeg, overi gens ondertekend, dat hij maar beter kon stoppen met bouwac tiviteiten omdat die wel eens frauduleus zouden kunnen zijn en er 'ook voor u een cel klaar staat', moest hij 'toch wel effe slikken'. De brief is in de prul lenmand verdwenen. door Frank de Klerk DEN HAAG - Voor het in brand steken van de schuur van het nieuwe woonadres van zijn ex- vrouw in Ellemeet is gisteren in hoger beroep tegen een 46-jari- ge Rotterdammer opnieuw een celstraf geëist van vijftien maanden waarvan vijf voor waardelijk. De Rotterdammer leeft sinds elf maanden in een ontwennings kliniek om van de drank af te ra ken. De Rotterdammer kon de echtscheiding zo moeilijk ver kroppen dat hij op 25 juni in El lemeet brand stichtte bij de nieuwe vriend, waar de vrouw haar intrek had genomen. Voor deze blandstichting en een eerdere bedreiging van de ex- vrouw is de man door de recht bank veroordeeld tot vijftien maanden cel waaxwan vijf voor waardelijk. De Rotterdammer tekende ech ter hoger beroep aan. Hij zei, inmiddels niet meer te drinken en wil beginnen om de schulden uit de periode van het huwelijk teing te betalen. Een celstraf zou deze goede voornemens dooi- kruisen. Advocaat mi'. M. van de Want pleitte voor een straf gelijk aan het voorarrest van tweeërihalve maand, een werkstraf en voor waardelijke straf. Uitspraak over twee weken. Advertentie Waar staat uw bedrijf over 5 jaar? Ontdek het vandaag! U weet als ondernemer of manager ongetwijfeld waar u met uw organisatie naar toe wilt. Laat vandaag uw gedachten op de Contacta in beeld brengen. Kóm naar standnummer 377 iwjynions.nl vllssIngenPsyntcnvn informele contacten over en weer. Op dit moment is het zo dat ge meenten verantwoordelijk zijn voor de inzameling van het afvalwater in een rioleringssys teem. Vervolgens wordt het afvalwater verzameld in riool gemalen. Het schap zorgt er vei*volgens voor dat het via persleidingen in een zuiverings installatie terecht komt. De Middelburgse is een abso lute fan van filmhuis films. Die hebben iets kunstzinnigs, iets bijzonders, diepgang, een extra dimensie. De 'plat te' Hollywood-producties, daar loopt ze niet warm voor. Haar vriend, zo betreurt ze, heeft niet haar verfijnde smaak. Die is fan van Clint Eastwood; een filmster die volgens haar vooral opvalt door zijn totale gebrek aan mimiek, acteertalent en de mogelijkheid om op welke manier dan ook te communi ceren. Ze snapt werkelijk niet wat hij ziet in Dirty Har ry-films of spaghettiwes- terns. Gelukkig heeft ze haar film huis waar ze zich veilig terug kan trekken als op tv, 'wel heel erg vaak', weer een Clintfilm is te zien. Onlangs kwam haar vriend echter zeer triomfantelijk aanzetten met de brochure van het Middelburgse film huis. Kijk, zei hij en legde het programmablad van de maand oktober voor haar op tafel. Wie staarde haar aan? Clint! Sinds die dag beseft ze dat ook de programmeurs van filmhuizen in een wereldwijd complot zitten en dat die kleine bioscoopjes niet lan ger die veilige schutplaatsen zijn. Of zou die vreselijke Clint dan toch....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13