PZC Literatuurles blijkt in trek Veere heeft Schots tintje Gedenksteen opnieuw geschonken Oude fruitrassen lokken velen naar museum Kapelle RTM-museum toont opgeknapte locomotief Brandweer stadsgewest haalt topresultaat in finalewedstrijd Verdiepingscursus voor scholieren Gecombineerde groep jeugdbrandweer derde Arrestaties na baldadigheid Jonge automobilist aangehouden Frontale botsing in Arnemuiden Inbraak in winkels Zakkenroller actief in Middelburg Fototoestel en computer gestolen Gewonden bij botsing Werendijke Boekenmarkt zeeuwse almanak Prijs WALCHEREN maandag 7 oktober 2002 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Drukkery en boekhandel Fanoy in Mid delburg zijn in samenwerking met Frank van Doeselaar, do cent Nederlands, een Master- course Nederlandse literatuur begonnen. De lessen zijn be doeld voor leerlingen uit de laatste klassen havo en vwo, die meer willen weten van de Ne derlandse literatuur dan hen tij dens de lessen op school kan worden aangeboden. De cursus is een overweldigend succes. Met 25 leerlingen is hij inmid dels volgeboekt. Een aantal jaren geleden was leesbevordering hét toverwoord binnen literatuuronderwijs. Nieuwe projecten werden opge zet en gesubsidieerd. De tweede fase met in haar kielzog het Stu diehuis legde vele leesbevorde ringsactiviteiten lam. Ondanks de inzet van scholen, de secties en docenten Nederlands nam het aantal uren leesbevordering en de kwaliteit ervan af. Literatuur De leerlingen in 6 vwo moet voor het vak Nederlands slechts twaalf literaire werken lezen, verspreid over drie jaar. De lite ratuurgeschiedenis is gemini maliseerd. Havo-leerlingen hoeven voor Nederlands nog maar acht literaire werken te le zen, waarbij literatuurgeschie- Advertentie denis helemaal niet meer voor komt in het lesrooster. Een gymnasiumleerling met alle ta len (Nederlands, Engels, Frans en Duits) leest in zijn drie bo venbouwjaren 21 literaire wer ken. In de tweede fase havo/vwo is het onderdeel literatuur, lite raire vorming, smaakontwikke- ling en literaire geschiedenis ondergebracht in het litera tuurdossier. Dat heeft volgens de organisatoren van de Master- course geleid tot een dossier met een hoog internetgehalte, ter wijl het juist de bedoeling was dat het dossier de individuele smaak van de leerling zou ont wikkelen. De Drukkery, Fanoy en Van Doeselaar zijn tot de conclusie gekomen dat het lite ratuuronderwijs heeft geleid tot frustratie bij docenten en tot te leurstelling bij 'echte' lezers op cle middelbare school. Vanuit die visie is de Master- course opgezet. De cursus is be doeld voor de echte lezers, die vinden dat de literatuur in al haar facetten meer onder de aandacht gebracht moet wor den. In de cursus komen de vol gende onderwerpen aan de orde: het middeleeuwse Van den Vos Reynaerde, Nescio, Achterberg, Grunberg, Wolkers en Mulisch. Ook zal aandacht geschonken worden aan de historische ro man en de poëzie van de Vijfti gers. Ook het thema van de boe kenmarkt ontbreekt niet. De cursus is vorige week met 25 cursisten begonnen en loopt door tot begin april volgend jaar. Aanmelding verloopt via de docenten Nederlands van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren, de Stedelijke Scholengemeenschap Nehalen- nia en de Scholengemeenschap Scheldemond. Aan het einde van de gratis cursus krijgen de deelnemers een certificaat. Contacta Hal 2 M iddefbun de, pdaza to www.middelburg.nl/plaza door Andrea Bolle OUDDORP - Bijna zes jaar heeft het RTM-museum in Oud dorp erover gedaan om de stoomlocomotief '54' op te knappen. Tijdens de jaarlijkse donateursdag zaterdag werd de oude locomotief eindelijk aan het publiek gepresenteerd. Hoewel de locomotief zaterdag nog niet helemaal operationeel was - er kwam nog geen stoom uit - werd het voertuig onder luid applaus voorgereden. Lo comotief 54 staat al sinds de opening van het Ouddorpse mu seum in 1996 in de werkplaats. In ruil voor het opknappen van 'de 57' van het trammuseum in Rotterdam, heeft het RTM-mu seum onderdelen van enkele van hun locomotieven mogen gebruiken. Er werd ook een naoorlogse Bel lewagen gepresenteerd. Deze busjes werden na de Tweede Wereldoorlog ingezet in Rotter dam om het openbaar vervoer op gang te brengen. Daarom is de wagen volgens secretaris A. Baars een aanwinst voor het museum. „Alles wat met de RTM te maken heeft hoort in ons museum." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De post Looi erssingel van de stadsgeweste lijke brandweer Vlissingen/ Middelburg is zaterdag in Zaandam op een tweede plek geëindigd bij de landelijke brandweer finalewedstrijden in de Hoofdklasse. Het team van Diessen won de eerste prijs. Binnen de hoofdklasse brand weerwedstrijden, georgani seerd door het Algemeen Brandweer Comité, worden de deelnemende teams aan alle mogelijke facetten blootgesteld van de praktijk van alledag. Be halve het eigen team, is het mo gelijk assistentie aan te vragen van het organiserende korps, zoals duikers. Voor die taak is een Officier van Dienst aan de wedstrijdploeg toegevoegd. Het brandweerteam van de Looierssingel en vijf andere teams kregen te maken met een gecompliceerd incident. Een vrachtauto met chaffeur en bij rijder was op een industrieter rein in Zaandam tegen een am- moniakinstallatie aangereden. De bijrijder raakte bekneld, de chauffeur kwam in het water te recht. De lekkende ammoniak veroorzaakte brand in de naast gelegen fabriek. Deze fabriek bleek een illegaal XTC-lab te zijn. Een ontploffing en enkele slachtoffers in de fabriek maak ten het rampscenario compleet. Het Middelburgse team zette vier tankautospuiten, een hoog werker, een waterongevallen- wagen, een hulpverlenings voertuig en een boot met duikers in. A. J. te Paske van de stadgewestelijke brandweer toonde zich tevreden. „We zijn natuurlijk voor de eerste plaats gegaan,maar dit is ook een goed resulaat. We behoren tot de top van Nederland." door Ab van der Sluis VEERE - Gelach en applaus klinkt in de middeleeuwse kelder van het Veerse stad huis. Het Amsterdamse pop pentheater heeft zojuist - tij dens het tweede Schots- Zeeuws cultureel festival - een geheel eigen interpretatie gegeven aan de legende van het Monster van Loch Ness. Het dier laat zich niet zien, omdat het bang is voor men sen. Het stadje Veere stond het af gelopen weekend in het teken van Schotland. De relatie tus sen het oude Zeeuwse stadje en Schotland is al meer dan zevenhonderd jaar oud. Veer se vissers deden vanaf de 13e eeuw Schotse havenplaatsen aan. De vriendschappelijke banden leidden in 1541 tot een handelscontract tussen Veere en Schotland, waarin werd vastgelegd dat importgoede ren uitsluitend in Veere opge slagen en verhandeld moch ten worden. Eén van de be langrijkste producten was wol. Rond 1800 verloor Veere dat recht en verwaterde de band tot de jaren negentig van de vorige eeuw. Bij het 700-jarig bestaan van het stadje werd zelfs een Schotse week gehou den en ontstond de stichting Veere-Schotland. In 2000 werd voor het eerst een Schots-Zeeuws festival ge houden met optredens, work shops en verhalenvertellers. Ook afgelopen weekend stond Veere in het teken van Schot land. De kilt is inmiddels zo ingeburgerd dat niemand in de historische kern raar op keek bij het passeren van en kele Schotten in traditionele dracht. Doedelzakmuziek zorgde ervoor dat de bezoe kers van het festival zich eventjes in Schotland waan den. Een traditionele dans op de Markt in Veere, waarbij de dansers halsbrekende caprio len uithaalden met ijzeren staven, oogstte veel waarde ring en applaus. Enkele Schotten bezochten in traditionele dracht het Schots-Zeeuws festival in Veere. foto Mechteld Jansen door Ab van derSluis VLISSINGEN - De jeugd brandweer groep Vlissingen- Middelburg heeft zaterdag een derde plaats gehaald in de tankautospuit-hogedruk klasse aspiranten in Zaan stad. Westenschouwen won. De samenstelling van de stadsgewestelijke ploeg was uniek, omdat deze bestond uit twee jeugdbrandweer- korpsen, namelijk die van Vlissingen en Middelburg. Van beide korpsen werden de vier oudste leden samenge voegd tot één blusploeg. Nor maal gesproken was er altijd spraken van concurrentie tussen beide groepen. Op een industrieterrein in Zaanstad kreeg de ploeg te horen dat er brand woedde ergens op een fabriekster rein. Ter plaatse stormde een man naar buiten, die gelijk door twee agenten in de kraag werd gegrepen. Ach teraf bleek dat de man had ingebroken en brand had ge sticht. In de fabriek vond de ploeg een slachtoffer, dat on wel was geworden door de rook. Het bleek een collega inbreker te zijn. Ook hij werd na medische behandeling af gevoerd door de politie. Na het redden van het slachtof fer moest het team twee brandhaarden bestrijden. Aan de wedstrijd deden achttien teams mee, ver spreid over twee banen. De ploeg van Westenschouwen ging met de eerste prijs aan de haal, gevolgd door Tiel. VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagochtend twee man nen van 19 en 2 3 j aar uit de gemeente Veere aangehouden voor baldadigheid. Het duo had om 4.20 uur op het Scheldeplein in Vlissingen een boompje in een plantenbak vernield. Beide zijn met een boete op zak weer in vrijheid gesteld. MIDDELBURG - Een zestienjarige Middelburgse jongen is zaterdagochtend in zijn woonplaats aangehouden voor het besturen van een auto zonder rijbewijs. De jongen reed op de Torentrans. Vermoedelijk door te hoge snelheid vloog hij uit de bocht en botste tegen een geparkeerde auto. De jongen had de auto zonder toestemming van de eigenaar meegenomen. ARNEMUIDEN - Een 43-jarige motorrijder uit Arnemuiden heeft zaterdag rugklachten opgelopen bij een frontale bot sing met een personenauto op het Tuindorp in zijn woon plaats. De man botste om 16.15 uur tegen een hem tegemoet komende auto, bestuurd door een 28-jarige plaatsgenoot. Volgens de politie reed de auto gedeeltelijk op de linkerweg helft vanwege een geparkeerde auto. VLISSINGEN - Onbekenden hebben vrijdagnacht ingebro ken in een winkel in de Walstraat te Vlissingen. Het pand werd doorzocht. De buit bedraagt enkele honderden euro's. Die zelfde nacht werd ingebroken in een pand aan de Langeviele. De politie wist gisteren nog niet of daar ook iets is gestolen. MIDDELBURG - Een 59-jarige vrouw uit de gemeente Veere is zaterdag rond drie uur het slachtoffer geworden van een zakkenroller. De vrouw had de portemonnee in haar zak ge stopt. Toen ze bij de kassa wilde betalen, bleek deze gestolén. In de portemonnee zaten enkele tientallen euro's. VLISSINGEN - Bij een inbraak in een woning aan de Vlis- singsestraat in Oost-Souburg zijn vrijdagnacht diverse spul len gestolen, waaronder foto-apparatuur en een mobiele tele foon. Zaterdag, tussen drie en vier uur, werd ingebroken in een huis aan de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg". De be woner mist computerapparatuur. De waarde is onbekend. ZOUTELANDE - Bij een botsing tussen een fietser en een scooter in Zoutelande hebben beide bestuurders zaterdag nacht een hersenschudding opgelopen. Een 14-jarige jongen uit de gemeente Veere reed om 1 uur 's nachts samen met twee vrienden slingerend over het fietspad op de Werendijke toen uit tegenovergestelde richting twee scooters kwamen aanrij den. De eerste scooter kon de fietser nog ontwijken. De twee de scooter, bestuurd door een 16-jarige inwoner uit de ge meente Veere, botste tegen de fietser aan. door Andrea Bolle OOSTERLAND - De gedenk steen van de familie Vleugels- Schutter is terug op Oosterland. Hoewel in 1966 geschonken aan de gemeente Oosterland ter her innering aan G. Vleugels- Schutter, heeft de steen jaren lang in de tuin van een nazaat gestaan, A. van der Zande- Vleugels Schutter in Nieuwer- kerk. Zij schonk zaterdag in het dorpshuis het gedenkteken op nieuw aan de dorpsraad van Oosterland. G. Vleugels-Schutter is ruim vijftig jaar huisarts geweest in het Duivelandse dorp. De ge denksteen van 1966, die aan hemherinnert, heeft maar enke le jaren in Oosterland gestaan. Een aantal jaren na de schen king aan het gemeentebestuur is de steen wegens vernielingen weggehaald door Van der Zan- de. Toevallig stuitte dorps raadslid H. van der Maas vorig jaar op een foto waarop de steen te zien is. Hij startte een zoek tocht en vond de steen uiteinde lijk bij Van der Zande thuis. De dorpsraad en Van der Zande waren het erover eens dat dit ge denkteken in Oosterland thuis hoort. „Ik was heel verrast toen Van der Maas zich meldde, en ik hoop dat de steen er nu wat be ter vanaf komt", vindt Van der Zande. Veertig jaar na de dood van de Oosterlandse dokter is de ge denksteen dus weer terug van weggeweest. De steen, waarop het familiewapen is afgebeeld, staat nu niet meer alleen sym bool voor een invloedrijke art sen- en domineesfamilie die ruim honderd vijf tig j aar in Oos terland heeft gewoond, hij her innert tevens het feit dat dit jaar de laatste Vleugels-Schutters uit het Duivelandse dorp ver dwenen. Van der Zande's moe der stierf een aantal maanden geleden en haar zus verblijft nu in verpleegtehuis de Cornelia in Zierikzee. De steen werd in 1966 geschon ken door de vader en de oom van Van der Zande, die beiden arts waren. Haar dochter Frederike mocht op zesjarige leeftijd het aandenken onthullen. Bij de nieuwe overdracht was ze er weer bij en deed dat nog eens over met haar dochter, de ze venjarige Lilian. De drie gene raties, die zelf de naam niet meer dragen, zien de Vleugels- Schutter-familie langzaam uit sterven. Van der Zande: „Ik heb ■Bi nog een neef in Amersfoort, maar hij heeft totaal geen bin ding meer met Oosterland of zijn achternaam. Dat is heel jammer." De dorpsraad wil de steen zo snel mogelijk in een bankje metselen en in het voor hof van het dorpshuis plaatsen. Op die manier kunnen haar in woners weer kennismaken met de belangrijke familie die in het dorp woonde. doorlngrid Huibers KAPELLE - „Dit is volgens mij een ossenkop." Jeroen Moeleker uit Kapelle houdt een grillig ge vormde gelige appel omhoog. „Maar helemaal zeker weten doe ik het niet." Hij is zaterdag samen met vader Ko met een paar zakken vol onbekende ap pels en peren naar het Fruit teeltmuseum in Kapelle geto gen. Moeleker heeft enige tijd terug een oud weitje met wat hoog- stamfruitbomen langs de Post weg aangekocht. „Die bomen zijn ooit door Stichting Land schapsbeheer Zeeland aange plant, maar ik weet niet precies welke rassen het zijn", zegt hij. En daarom heeft hij flink wat exemplaren geplukt om tijdens de themadag over oude fruitras sen te laten keuren. Bij de keurtafel waar leden van de Noordelijke Pomologische Vereniging met geleerde gezich ten de meegebrachte appels en peren bestuderen, is het een drukte van belang. Wanneer Moeleker na enige tijd wachten triomfantelijk zijn 'ossenkop' tevoorschijn tovert, luidt het droge commentaar 'een mis vormde vrucht.' Het blijkt een Branding Seedling. „Een moes appel", weet één van de andere heren nog. Modern ras Het volgende piepkleine rode appeltje, levert heel wat beden kelijkere gezichten op. „Eén of ander modern ras", meldt één van de keurmeesters. En daar hebben de aanwezige deskundi gen niet zoveel kaas van gege ten. Er wordt nog eens geproefd, maar de heren komen er niet uit. Overal in het museum staan schalen met tot de verbeelding sprekende oude appel- en pe rensoorten uitgestald. Zo liggen er 'Winter-Zijdenhemdjes', en 'Zure Hondsmuilen', maar ook bij 'Lunterse Pippelings' en Brabantse Bellefleurs loopt het water in de mond. Behalve Kapelle stond ook Kwadendamme zaterdag ge heel in het teken van fruit. Daar werd voor de vierde achtereen volgende keer het einde van de fruitpluk gevierd. Er werd ge streden om de titel 'bakker van de lekkerste appeltaart' en er werd met oude tractoren en So lexen langs de boomgaarden ge reden. Verder was er een fruit markt met wijn, jam en ijs van vers fruit, 's Avonds tijdens de Nacht van Kwadendamme kon er tot in de kleine uurtjes wor den gedanst op de klanken van de Heimatkapelle die Darm stadter hübsch. WESTKAPELLE - Basisschool De Lichtstraal uit Westkapelle houdt woensdag een boeken markt, die in het teken staat van het thema van de kinderboe kenweek 'Ay, ay kapitein'. De markt wordt geopend door de Veerse kinderboekenschrij ver Ben Slingenberg. Hij zal ook boeken signeren. Kinderen kun nen knutselen, luisteren naar een verhaal, zeespelletjes spelen en naar een film kijken. De markt duurt van 15.30 tot 17.30 uur. Trots bekeken de koersbal- lers de fraaie beker. Derde prijs in een sterk bezet toer nooi! De functionaris die altijd de punten telt, vanzelf een pre- ciese man, besloot het pronk stuk aan een nadere inspectie te onderwerpen. Toen bleek dat de beker in een eerder leven het wandmeubel van een jager heeft gesierd. Aan de achterzijde was een haas afgebeeld. En dat nu, zo vonden onze ballenwerpers, was toch eigenlijk bij de konijnen af. f.syntenï.nl vlissinqen^iynte Advertentie Waar staat uw bedrijf over 5 jaar? Ontdek het vandaag! U weet als ondernemer of manager ongetwijfeld waar u met uw organisatie naar toe wilt. Laat vandaag uw gedachten op de Contacta in beeld brengen. Kom naar standnummer 377 Frederike van der Zande onthult nogmaals de herdenkingssteen, met daarop de schutter en de vleugel uithet familiewapen. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9