EU wil interventiemacht in 2003 PZC Betoging tegen kernwapens op Kleine Brogel verloopt rustig l tegen kernwapens op Irogel verloopt rustig S rijd Ivoorkust laait ir alle hevigheid op Geweld in bezette gebieden begeleidt komst bemiddelaars Financiering van 60.000 man sterk leger is nog niet rond Burgemeester Parijs nog week in dekenhuis Tirkije ontkent hilpverzoek VS iritse justitie )akt functionaris >inn Fein op Geen relletjes bij Braziliaanse verkiezingen 7 Tumor wordt Van Vliet fataal Bommelding in Hongaars vliegtuig Filmregisseur Delvaux overleden FDP-er Möllemann in ziekenhuis Nederlandse xtc onderschept Duizenden bankiers de laan uit bij JP Morgan Chase VOTA BRASIL maandag 7 oktober 2002 van oze redactie binnenland- RETïVMNO - De ministers van Defeuie van de Europese Unie wille; ondanks alle problemen eind 003 een interventiemacht PARJS - Burgemeester Ber- tranj Delanoë van Parijs moet mininaal nog een week in het ziekenhuis blijven, nadat hij in denacht van zaterdag op zon dag door een 39-jarige man in de buk was gestoken. Dt medische staf vaïi het zie- kaxhuis Pitié-Salpêtrière memde gistermiddag de toe- stmd van Delanoë bevredigend. Hj is in ieder gevat buiten le vensgevaar. Wel zijn een aantal oganen, waaronder de maag, gïraakt. Ee aanslag op Delanoë werd ge- peegd in de grote ontvangst- zial van het Parijse stadhuis. In ale twintig arroidissementen van de Franse hoofdstad waren culturele evenerrenten gaande ii het kader van de 'Nuit Blan- cie', een manifestatie waarbij en groot aanta gebouwen en hstellingen de gehele nacht g-atis toegankelijk was. furgemeester Delanoë liep rond half drie ii gezelschap van enkele medewerkers door de gangen toen vanuit een nis plot seling een mar op hem afsprong en hem met em mes in de buik stak. Vooi'konen kon worden dat de dadei voor de tweede keer Ion stekm. Hij werd enkele seconden na zijn aanval over- meeserd en overgebracht naar het hiofdbireau van politie. Hij heeft tot disver geweigerd een verk'aring xf te leggen. De enige wooden dfe hij uitkraamt zijn: „Ik loud niet van politici en voonl niet van homoseksuele politci." De man, geïdentifi- ceeri als Azedine Berkane (39), kom uit ce Parijse voorstad Bo- bigiy en staat bij de politie be- kenc'als drugshandelaar. GPD ANLARA - De Turkse premier BüL-ni Ecevit heeft gisteren ontieid dat de Verenigde Sta ten vezocht hebben om het ge- brukvan Turkse luchtmacht- basxsëoor een eventuele oorlog tegtnirak. De Trkse televisiezenders NTV en GfN-Turk hadden gewag gemakt van het vermeende verzek. AP dooBenqt van Zwol BOIAKÉ - De strijd tussen re- bellrende militairen en het regeingsleger in Ivoorkust is gistren in alle hevigheid opge- laai. De twee kampen bevech ten lkaar op drie fronten in het Wei-Afrikaanse land, terwijl de nop op een staakt-het-vu- reivervlogen lijkt. L3ouaké, met een miljoen in- vxners de tweede stad van het lnd en het hoofdkwartier van e rebellen, braken gistermid- ag zware vuurgevechten uit issen regeringstroepen en op- ;andige militairen. Vooral uit e zuidelijke en oostelijke wij- en van de stad in het midden an het land was geweervuur te oren. De rebellen zeggen onge- eer honderd agenten gevangen hebben genomen die waren eïnfiltreerd. >p nog geen zeven kilometer an de stad in het midden van voorkust stuitte een correspon- ent van het Franse persbureau uFP op voorhoede-eenheden i.ONDEN - De Britse justitie leeft een partijfunctionaris van iinn Fein aangeklaagd wegens bet bezit van informatie die ge- >ruikt kan worden door terro- isten'. Dat meldde de BBC gis- erochtend. Agenten doorzochten afgelopen /rijdag kantoren van Sinn Fein, Dnder meer in het gebouw van iet Noord-Ierse parlement in Belfast. Er werden vier mensen opgepakt, onder wie de nu aan geklaagde Dennis Donaldson, aldus de BBC. De man wordt vandaag voorgeleid aan de rechter. ANP van 60.000 man sterk kunnen inzetten. De bewindslieden kwamen dat zaterdag overeen tijdens een tweedaags informeel treffen op het Griekse eiland Kreta. Het probleem van de financie ring van de EU-troepenmacht is echter nog niet opgelost, aldus cle Griekse minister van Defen sie Yannos Papantoniou. Som mige landen zullen hun defen- van het regeringsleger die op weg waren naar Bouaké. Vol gens militaire bronnen moeten daar nog ongeveer vierhonderd manschappen bij opgeteld wor den die in terreinwapens uitge rust met 20 mm kanonnen op weg zijn. Vanuit het 200 kilometer noor- derlijker gelegen Korhogo zon den de rebellen ook versterkin gen naar Bouaké. Een colonne van veertig voertuigen afgela den vol met bewapende man schappen ging gisterochtend op weg. Rebellencommandant Massam- ba Koné in Korhogo verklaarde dat er ook strijd wordt geleverd tussen opstandelingen en rege ringstroepen bij Séguéla, in het westen van het land. Ook uit Sa- kassou, ruim 40 kilometer ten zuidwesten van Bouaké, komen meldingen binnen van vuurge vechten. De hoop op een staakt-het-vu- ren lijkt met de nieuwe gevech ten de bodem in geslagen te zijn. Zowel vrijdag als zaterdag leek er overeenstemming te zijn over het ondertekenen van een be stand. Afgevaardigden van pre sident Gbagbo, die hun handte kening hadden moeten zetten, kwamen echter niet opdagen. Dit wekte veel argwaan bij de opstandelingen. „Gbagbo pro beert ons in de val te laten lopen, er is niet langer sprake van een staakt-het-vuren", verklaarde Koné zaterdag. „De onderhan delingen zouden plaats hebben na het bestand, maar Gbagbo wil ons opsluiten in kampen. Daar komt niets van in", aldus Koné. De opstand in Ivoorkust begon ruim twee weken geleden. Re bellerende militairen keerden zich tegen president Gbagbo en probeerden hem ten val te bren gen. De rebellie heeft tot nu toe honderden mensen het leven ge kost. Duizenden raakten dak loos. AFP/ANP/RTR siebegroting moeten verhogen. Een definitief besluit over de legermacht moet half novem ber in Brussel worden geno men. Macedonië Functionarissen van de EU en Navo meldden zaterdag dat de Navo-operatie Amber Fox in Macedonië tot het eind van het jaar wordt voortgezet. Neder land leidt die inzet tot 26 okto- door Pascale Thewissen PEER - Manshoge hekken en dikke rollen prikkeldraad. De luchtmachtbasis Kleine Bro- gel in het Belgisch-Limburgse Peer (ongeveer twintig kilo meter van de Nederlandse grens) lijkt deze zaterdagmid dag een onneembare vesting. Het leger staat klaar, veertien honderd man sterk. De politie is uitgerukt met waterkanon. Toch weten zowat elfhonderd anti-kernwapenbetogex-s de vliegbasis binnen te dringen. Onder de arrestanten zijn ook enkele politici. In totaal zijn meer dan twee duizend actievoerders op de been om te protesteren tegen de aanwezigheid van kernwa pens op Belgisch grondgebied. Ze komen uit het hele land en ook uit Nederland. Hoewel de Belgische regering dat nooit officieel heeft willen bevesti gen, is het publiek geheim dat op Kleine Brogel nucleaire ra ketten liggen opgeslagen. Burgemeester Theo Kelchter- mans van Peer heeft een sa menscholingsverbod inge steld in de omgeving van de luchtmachtbasis. Via velden en paden, in gx'oepjes van vier, weten de demonstranten de basis toch te bex-eiken en over de omheining te klauteren. Eenmaal op militair grondge bied gaan ze zitten en 'picknic ken'. Geweldloos Hans Lammerant, de organi sator van de demonstratie Bomspotting, had het tevoren aangekondigd. De laatste ac tie op de basis van Kleine Bro gel zou 'strikt geweldloos' ver lopen. ber, maar heeft zich al bereid verklaard mogelijk twee maan den langer te willen blijven. De Britse minister Hoon sugge reerde op Kreta zelfs dat een vredesmacht in Macedonië daarna mogelijk niet meer no dig is gezien het succes van de recente verkiezingen en de sta bilisering die is opgetreden in het balkanland. De Navo is sinds vorig jaar in Macedonië, waar de ox^ganisatie meehielp Op straat wordt intussen fel van leer getrokken tegen de aanwezige politici van de re- geringspai-tijen Agalev (de Vlaamse groenen), de liberale VLD en de socialistische SPA. Ze zijn hypocriet, luidt het vex-wijt. „In de kamer keuren ze de ene dag de export van 5.500 miti-ailleurs naar Nepal goed, om de andere dag deel te nemen aan een vredesdemon- stx'atie", fulmineexl een actie voerder van de Nieuw-Vlaam se Alliantie, dat zich van meet af aan fel tegen de wapenleve- een etnische opstand te beëindi gen. Het ondex-werp Irak leek men op de informele bijeenkomst zorg vuldig te mijden. De lidstaten zijn sterk verdeeld over de te hanteren aanpak tegen Saddam Hoessein. De Griekse minister van Defensie besteedde in zijn verklaring aan het eind van de tweedaagse ontmoeting dan ook slechts twee zinnen aan Irak. rantie heeft gekant. Ook de chxdsten-democratische bur gemeester van Peer, Theo Kel- chtermans, is niet te spreken over de deelname van politici. „Hier komen betogen tegen de mogelijke aanwezigheid van kexTxbommen en in het pax'le- ment nietszeggende antwoor den van de eerste minister aanvaarden, is immers een be wijs dat hun aanwezigheid in Kleine Brogel eerder puur po litiek oppoitunisme is dan ac- tiegericht", schrijft hij in een open brief aan de betogex-s. EU-buitenlandcoördinator So- lana verzekerde dat het voorko men van de verspreiding van massavernietigingswapens door Irak EU-beleid is. Het is verder aan de VN-Veiligheids- raad om het probleem op te lossen, aldus de Spanjaai'd. De Britse minister Hoon vei-klaar- de niet te geloven dat het Eu ropese Irak-beleid Irak 'ont wikkeld' is. AFP/ANP/DPA/ RTR van onze redactie buitenland- JERUZALEM - Internationale bemiddelaars die de Israëliërs en Palestijnen weer om de tafel trachten te krijgen zijn begroet met gewelddadigheden. Bui tenlandcoördinator Solana van de EU arriveerde zaterdag. La ter deze week wordt de speciale gezant van president Bush voor het Midden-Oosten William Burns in de regio verwacht. Zeker drie Palestijnen verlox-en in het afgelopen weekeinde op de Westelijke Jordaanoever het leven. Israëlische militaix'en schoten zaterdag in de stad Na bloes een 15-jarige Palestijnse jongen dood. Het slachtoffer gooide samen met een groep an dere jongeren stenen naar de Is raëlische tanks. Soldaten open den daarop het vuur. Een schietpartij gistex-en in een dorpje nabij Nabloes kostte een Palestijn het leven. Isx-aëlische kolonisten namen het slachtof fer, dat samen met andere Pa lestijnen bezig was,de olijfoogst binnen te halen, onder vuur. Een Palestijn raakte gewond. Bij een schietpax-tij later op de dag in een vluchtelingenkamp door Frans Bothof NEW YORK - JP Morgan Chase Co., Amerika's op één-na- grootste bank, stuurt deze maand duizenden bankiers de laan uit. Het gaat in totaal om eenvijfde van de 20.000 mede werkers die belast zijn met fi nanciële activiteiten in de za- kenmarkt. Het massaontslag treft volgens het Amerikaanse persbureau Bloomberg vooral bankiers van JP Morgan Chase die betrokken zijn bij het begeleiden van be drijfsovernames en aandelen emissies. Topman William Har- i'ison heeft het bericht niet bevestigd. Waarschijnlijk wordt pas meer duidelijk als JP Morgan Chase Co. half okto ber zijn kwartaalcijfers be kendmaakt. Wel bevestigde Harrison volgens krantenbe richten van zatei'dag de nood zaak van vergaande saneringen. in Jen i n tussen Israëlische mili- i tairen en Palestijnse schutters viel een dode. Het gaat om een 22-jarig lid van de gewapende i vleugel van de radicale organi satie Islamitische Jihad, meld den Palestijnse bi-ormen. Buitenlandcoördinator Solana verklaarde zaterdag voor aan- komst in Israël dat hij de nood zaak tot onderhandelen weer zal benadrukken. Hij sprak gis- teren met de Israëlische minis- tex-s van Buitenlandse Zaken en Defensie en heeft vandaag een t ontmoeting met Arafat. Die tekende gistex'en een wet, die Jeruzalem formeel aanwijst i als de toekomstige hoofdstad van een onafhankelijk Palesti- na. De wet lag al twee jaar te wachten op een kx-abbel van Arafat. De ondertekening lijkt voox-al bedoeld als een daad te gen de VS. President Bush te- i kende afgelopen week, onder i protest, een begrotingswet waarin Jeruzalem impliciet wordt erkend als de hoofdstad van Israël. De Israëlische pre mier Shax'on liet gisteren na af loop van het wekelijkse kabi netsberaad weten de daad van Ax-afat 'onbeduidend' te vinden. ANP/RTR/AFP/EFE De inkomsten van de bank lo pen drastisch terug door een i toename van het aantal oninba- re leningen en het steeds minder lucratief worden van de zakelij ke markt. Half september maakte JP Morgan Chase be kend dat waax'schijnlijk voor 1,4 miljard dollar moet worden afgeschx-even aan kredieten. Voox-al leningen aan bedrijven in de telecom- en kabelbranche zijn oninbaar. De beurswaai'de van het con cern is inmiddels teruggelopen tot 33 miljard dollar, vex-gelijk- baar met de prijs die Chase Manhattan twee jaar geleden betaalde voor de overname van JP Morgan. Met die acquisitie is het huidige JP Mox-gan Chase Co. tot stand gekomen. Na de jongste ontslaggolf werken bij debank 14.000 mensen. Daax- mee is het personeelsbestand gelijk aan dat van de vooi-mali- ge bank JP Morgan. ANP SANTA ISABEL - Woubedu Karaja, een Braziliaanse indiaan uit het Amazone-gebied stemt in een hokje van een school in Santa Isabel. Ondanks de aangekondigde ordeverstoringen zijn de algemene verkiezingen in Bra zilië in alle rust verlopen. In Rio de Janeiro - waar de misdaadsyndicaten CV en PCC gedreigd hadden het stemmen onmogelijk te ma ken uit protest tegen de strenge behandeling van hun gevangen leiders - stonden de belangrijkste stemloka len onder bescherming van het leger. Ook in 170 andere gemeenten waren politie en 6000 soldaten ingezet. In Saö Paulo werden 35 gevangenissen, waar kopstukken van het PCC vast zitten, extra bewaakt uit angst voor muiterij. De enige ergernis werd veroorzaakt door ka potte elektronische stemmachines. Uit heel h« kwamen klachten over enorme rijen wachtende mensen raakten onwel. Naast een president m de 115 miljoen stemplichtigen gisteren een g neur, een senator, een lid voor het Lagerhuis deelstaatparlementslid aanwijzen. foto Inacio Teixei ROESELARE - De Belgische dichter Eddy Van Vliet (60) is in een ziekenhuis in Roeselax-e overleden aan een hersentumor. Van Vliet is een van 's lands bekendste dichtex-s. Hij heeft elf dichtbundels op zijn naam staan, waaronder 'De binnen plaats', 'Jaren na maart' en 'De toekomstige dief'. Zijn wei'k kenmerkte zich aanvankelijk door engagement en vex-ontwaax-diging. Later was hij meer afstandelij ken roman tisch. Van Vliet kx-eeg onder meer de Jan Campextpx-ijs en in 1989 de driejaarlijkse Staatspx-ijs voor Poezië. ANP/Belga BOEDAPEST - Een vliegtuig van de Hongaarse luchtvaart maatschappij Malev dat op weg was naar Londen is gisteren na een bommelding teruggekeerd naar Boedapest. Vrijdag moest een Malev-toestel dat op weg was naar New York ook al tei-ugkex-en naar de Hongaarse hoofdstad vanwege een bom melding. Aan boord van het vliegtuig, een Boeing 737, werd gisteren geen bom gevonden. Het toestel zou later op de dag alsnog naar Londen vliegen. Ook de bommelding van vrijdag was vals. AP VALENCIA - De Belgische filmmaker André Delvaux is vrij dag op 76-jai'ige leeftijd na een hax-taanval ovex-leden. Tijdens een lezing op een culturele bijeenkomst in het Spaan se Valencia werd hij plotseling onwel. Delvaux overleed kort daarna. Delvaux maakte eerst tv-documentaix-es. In 1965 kwam zijn eerste film uit, 'De man die zijn haar kort liet knippen', naar een roman van Johan Daisne, waarmee Delvaux de toon zette voor zijn magisch-x-ealistische aanpak. ANP/Belga/AFP BERLIJN - De Duitse liberale politicus Jöx'gen Möllemann is in de nacht van zaterdag op zondag met haxtritmestooi-nissen in het ziekenhuis opgenomen, daags voordat de FDP in Noordrijn-Westfalen over zijn positie als partijleider zou stemmen. De speciale vergadering waai'in de politieke toekomst van de 57-jarige Möllemann zou worden bepaald wex-d afgelast. Möllemann x-aakte in de aanloop tot de verkiezingen van 22 september in opspraak door anti-Israëlische uitlatingen en trad af als vice-voorzitter van de landelijke FDP nadat de li- bei-ale partij bij de verkiezingen ver onder de venvachting* was gebleven. Partijleider Guido Westerwelle en andere libex-alen stelden Möllemann direct vex-antwoordelijk voor het slechte resul taat. AP BOGOTA - In de Colombiaanse hoofdstad Bogota heeft de po litie zaterdag een lading van 14.000 xtc-pillen afkomstig uit Nederland onderschept. De middelen aiTiveerden per post en waren via het internet besteld, zo maakte politiechef Jorge Castro. Agenten arres teerden twee Colombianen. Het gebruik van synthetische drugs neemt de laatste jaren in Colombia stex-k toe. Reden daarvoor is dat drugs als cocaïne en heroïne in het Zuid-Amex-ikaanse land vaak sterk vervuild zijn of in zeer vex-dunde voxm worden vex-handeld. EFE/DPA st tegen de strenge behandeling van hnn Iers - stonden de belangrijkste stemloka- cherming van het leger. Ook in 170 andere aren politie en 6000 soldaten ingezet. In rden 35 gevangenissen, waar kopstukken vast zitten, extra bewaakt uit angst voor snige ergernis werd veroorzaakt door ka potte elektronische stemmachines. Uit heel het land kwamen klachten over enorme rijen wachtenden. Veel mensen raakten onwel. Naast een president moesten de 115 miljoen stemplichtigen gisteren een gouver neur, een senator, een lid voor het Lagerhuis en een deelstaatparlementslid aanwijzen. foto Inacio Teixeira/RTR Politie en militair bewakingspersoneel arresteren enkele demonstranten die over het hek wilden klimmen. foto EPA Daarin toont hij wel begrip voor de actie. Aan het einde van de dag zijn er uiteindelijk bijna elfhon derd mensen opgepakt omdat ze erin geslaagd zijn over de omheining te geraken. Onder hen Tweede-Kamerlid Krista van Velzen (SP). Er zijn twee lichtgewonden. Andex-s dan voorgaande jax-en zijn er dit keer geen vernielingen aange- x-icht op de basis. „Missie vol bracht", concludeert kolonel Gerard van Caeienbex-ge van de vliegbasis. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7