Zelfbouwers krijgen straks meer vrijheid Rust in LPF was van korte duur Bos en De Vries beloven PvdA bergen kiezers Kamp wil eenvoudiger regels en lagere grondprijs Politie treedt op tegen illegale houseparty's Hoop voor patiëntjes met ziekte Duchenne Aegon mogelijk voor acht miljoen getild Meidenfeest ter ere van 35 jaar Tina Acties specialisten in november Vier verkeersdoden in weekeinde Gouden dansprijs voor Lightfoot Actie voor bedreigde Hirsi Ali Nijmegenaren belagen agenten Pleidooi voor braille in liften Veel ouderen voelen tijdgeest niet meer aan maandag 7 oktober 2002 'van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Particulier ini tiatief op de woningbouwmarkt moet worden beloond, als het aan minister K. Kamp van Volkshuisvesting ligt. Daarom nil hij zo snel mogelijk de prij zen voor woningbouwgrond omlaag krijgen door onder meer I concurrentie tussen woning- I bouwlocaties te bevorderen. I Ook wil hij planologisch voor meer bouwgrond zorgen en BERGEN OP ZOOM - De politie I hééft dit weekeinde bij Bergen op Zoom en het Gelderse Gies- beek opgetreden tegen illegale I houseparty's. Beide feesten i iverden voortijdig beëindigd. I Het lukte de politie zaterdag avond om in Bergen op Zoom een ill egale houseparty te voor komen. Rond half twaalf 's avonds betrapte ze meer dan honderd mensen in en rond het complex Groot Arsenaal, die geluidsapparatuur installeer den en drank aanvoerden. Vol gens de politie was het de bedoe ling op de begane grond en twee verdiepingen diverse feesten te houden, met optredens van ver scheidene dj's uit binnen- en buitenland. De organisatoren en bezoekers die de politie aantrof kwamen uit Nederland. Frankrijk en Groot-Brittannië. Er zijn geen aanhoudingen verricht en geen goederen in beslag genomen. Bij Giesbeek maakte de politie in de nacht van vrijdag op zater- I dag een einde aan een illegale I houseparty in een weiland. Dat gebeurde door de stroom af te sluiten. Ook daar zijn geen aan houdingen verricht. ANP AMSTERDAM - Repara tie van het gen dat de on geneeslijke spierziekte Duchenne veroorzaakt leidt mogelijk op lange termijn tot genezing van deze ziekte. Dat zegt de Leidse onderzoeker Ju dith van Deutekom, die een techniek heeft ont wikkeld om het defecte gen te herstellen. Deutekom presenteerde cle resultaten van haar on derzoek het afgelopen weekeinde tijdens een tweedaags internationaal congres over de ziekte van Duchenne in Amsterdam. De reparatie van het gen (drager van erfelijke ei genschappen) zou de le vensverwachting kunnen verbeteren van kinderen die lijden aan de spier ziekte. De ziekte van Duchenne komt meestal bij jongetjes voor. Door een genetische fout neemt de spierkracht af. In de loop der jaren is er zelfs sprake van afbraak van het spierweefsel. Om dat uiteindelijk ook de hartspier wordt aange tast, worden de patiëntjes meestal niet ouder dan twintig jaar. Maar er is hoop, stelt Ju dith van Deutekom, on derzoeker bij het Leids Universitair Medisch Centrum. Door een gen- correctie moeten cle spier cellen van de patiënt weer het noodzakelijk eiwit dystrofine kunnen aan maken. Dat eiwit zorgt er voor dat de spieren kun nen samentrekken en dus kracht ontwikkelen. Het onderzoek van Van Deutekom is succesvol op menselijke cellen buiten het lichaam. Momenteel wordt de gencorrectie uit geprobeerd op muizen om zo de juiste toedienings methode te vinden om gencorrectie ook op kin deren toe te passen. Van Deutekom denkt dat het nog enkele jaren duurt voordat het Duchenne- gen bij kinderen kan wor den gerepareerd. GPD snoeien in de regels die snelheid en zelfbouw in de weg staan. Hij benadrukte dat tijdens de ope ning van de tweede woonmarkt bij het Nederlands Architec tuurinstituut (NAi) in Rotter dam. Architecten, gemeenten en zelfbouwers waren daar bijeen om het groeiende aantal kavels voor particuliere bouwers te presenteren. Volgens het NAi zijn gemeenten, maar ook archi tecten steeds serieuzer bezig met het aantrekken van zelf bouwers. Onderwijl groeit de belangstelling voor vrij e kavels. Op de eerste woonmarkt vorig jaar kwamen zo'n 4000 mensen af. Kamp wil de positie van ge meenten versterken, zodat die gemakkelijker gi'ond kunnen verwerven voor woningbouw. Gemeenten moeten op die grond dan weer meer vrije kavels rea liseren dan in het verleden. „De grond is nu relatief duur", er kent de minister. „Maar dat komt omdat er geen concurren tie op prijs en kwaliteit is tussen de verschillende woongebie den." De 'gewone man' moet op die manier ook zijn eigen huis kunnen bouwen, denkt Kamp. In 2005 moet 33 procent van alle bouwgrond aan zelfbouwers worden uitgegeven. „Inmiddels ligt dat percentage al op 17 tot 18 procent. We gaan dus de goe de kant op", aldus Kamp. Archi tecten merken ook dat de vraag naar zelfbouw toeneemt. Een groeiende groep speelt dan ook in op die vraag door ontwerpen te maken waarin variatie moge lijk is. Zo heeft architectenbu reau Het Mooiste Huis van Ne derland uit Breda haar naam gebaseerd op het ontwerp waar in die variatie mogelijk is. Bij het bureau Feekes Colijn in Utrecht kunnen particulieren zelf knutselen via een interac tief ontwerpprogramma tot ze de gewenste woning hebben. Met hulp van dat programma is een aantal woningen neergezet in Almere, waar een volledige wijk onder de noemer Gewild Wonen werd gebouwd. ANP door Frans Bothof DEN HAAG - Bij verzeke ringsconcern Aegon is op grote schaal fraude ge pleegd. Het bedrijf is waar schijnlijk in een jaar tijd voor een bedrag van 8 miljoen eu ro opgelicht. De politie heeft twee mannen aangehouden die zich door het indienen van valse factu ren bij Aegon verrijkt zouden hebben. Het gaat om een voormalige zakenpartner en een oud- manager van het verzekeringsconcern. Vol gens een woordvoerder van Aegon is het voor eerst dat het concern met een dergelijk grote vorm van oplichting is geconfronteerd. De arrestaties zijn het afge lopen weekeinde verricht op adressen in Hengelo, En schede, Lemmer en Huizen. Daarbij nam de politie ook administratieve bescheiden in beslag. Het Haagse verzekeringsbe drijf had vorige week aangif te gedaan van de fraude. De concernleiding had sterke vermoedens gekregen dat een vroegere zakenpartner grof geld verdiende voor niet-verrichte diensten. Hij was in elk geval betaald voor negen projecten die zich over het afgelopen jaar uitstrek ten. Deze activiteiten, waar onder vormen van advies werk, waren echter nooit verricht. De opdrachten kreeg de man van de leiding gevende bij Aegon. Die ma nager fiatteerde ook de reke ningen en betaalde de part ner. Hij is onlangs bij Aegon vertrokken. De rechter be slist vandaag of de hechtenis van de twee verdachten wordt verlengd. ANP WASSENAAR - Tina-fans laten zich op de elfde Tina-dag in pretpark Duinrell in Wassenaar opmaken. Ongeveer 11.000 meiden kwamen zaterdag af op het evenement in attractiepark Duinrell in Wassenaar. De dag had volgens de organisatie een hoog 'gilgehalte'. Vooral tijdens optredens van popgroepen als Madhouse, Sylver, Fontane, Times4 en Belle Perez gingen de tieners helemaal uit hun dak. De Tina-dag was dit jaar extra feestelijk wegens de 35ste ver jaardag van het meidenblad. Behalve de jaarlijks terugkerende activiteiten was er een schrijf- en boekenfeest. De bezoeksters konden Nederlandse schrijvers, zoals Ca- ja Cazemier, Patty Klein, Annet Schaap, Nanda Roep en Hans Kuyper, een handteke ning vragen. Lydia Rood en Francine Oomen gaven een workshop 'hoe schrijf ik een boek', die volgens een woordvoerster van Tina geslaagd was. „Ze zaten met open mond te luisteren." foto Koen Suyk/ANP door Peet Vogels UTRECHT - Twee dagen duur de de geproclameerde eenheid en toen was er opnieuw een knallende ruzie in de LPF. Op de inmiddels traditionele chaoti sche wijze is het conflict tussen partij, fractie en bewindslieden zaterdag nog verder op de spits gedreven. „Leuk om de provinciale voor zitters eens te leren kennen", zei LPF-fractievoorzitter Wijn schenk bij binnenkomst in het Utrechtse hotel, waar de regio bestuurders met landelijke par tij bestuursleden en bewindslie den bijeen waren gekomen. Minister van Economische Za ken Heinsbroek had iets meer woorden. „Ik wil vooral weten waarom iedereen nou zo boos is op Wijnschenk. Hij houdt zich rustig in de Kamer. Logisch, want we zitten in de regering. De harde woorden zijn voor de Rosenmöllers." Enkele uren later had Wijn schenk een motie van wantrou wen van de regiobestuurders aan zijn broek en bleek de ken nismaking minder gezellig te zijn geweest dan gedacht. „Het was vooral zijn houding van 'ie dereen hier is gek behalve ik, want ik heb de wijsheid in pacht' die de provinciale voor- zitters geërgerd heeft", ver klaarde interimbestuurder Ruud Both. Hoekje Nog duidelijker werd de sfeer gedemonstreerd tijdens de pers conferentie na afloop. Minister van Volksgezondheid, vice-pre- mier Bomhoff en staatssecreta ris Van Leeuwen (Cultuur) be traden de zaal en namen plaats achter de tafel. Tezelfdertijd liepen ook Heins broek en Wijnschenk binnen, die echter in een hoekje bleven staan. Uit de lichaamstaal en strakke blik van Bomhoff sprak duidelijke afkeer over het op- UTRECHT - De medisch specialisten in academische zieken huizen willen hun acties voor een betere salariëring voortzet ten. Vooralsnog zijn daarvoor drie data geprikt: op 11 en 12 november willen de artsen geen onderwijs geven en op woens dag 27 november moet een nieuwe zondagsdienst volgen. De Landelijke Vereniging van Artsen in Dienstverband en de Orde van Medische Specialisten hebben als belangenbeharti gers deze plannen aan hun achterban voorgelegd. ANP DEN HAAG - Vier mensen zijn dit weekeinde omgekomen door verkeersongevallen. Door een ongeluk in het Gelderse Tei-wolde kwam zaterdagochtend een 29-jarige man uit Zwolle om het leven. Hij zat met twee andere personen in een auto die in een bocht van de weg raakte. Een 18-jarige man van het Brabantse Drongelen is zaterdag middag in zij n woonplaats overleden toen hij met zij n auto te gen een boom reed. In de nacht van zaterdag op zondag stierf een 19-jarige man uit Bergeijk nadat hij op een boom botste. Een 73-jarige inwoonster van Wieringerwerf kwam gister-' morgen om het leven, nadat zij was overreden door een 82-ja- rige automobiliste uit Alkmaar. De vrouw stond voor de kerk met een aantal mensen te praten toen de wagen op het groepje, inreed. ANP MAASTRICHT - Danser Paul Lightfoot heeft zaterdag de Gouden VSCD Theaterdansprijs 2001-2002 gekregen. Dat gebeurde tijdens de Nederlandse Dansdagen in Maastricht. Het was een van de vier prijzen die daar werden toegekend. Lightfoot doet het publiek volgens de jury 'vergeten dat dan-, sen een zware lichamelijke en ook technisch veeleisende in spanning is'. De jury noemde hem een 'zeer begaafd man'. De Zilveren Theaterprijs ging naar Ederson Rodrigues Xa-: vier van het Scapino Ballet in Rotterdam. Hij heeft een her kenbare stijl die 'scherp, gepassioneerd en lyrisch' is. ANP AMSTERDAM - Tweede-Kamerlid Gerda Verburg (CDA) en- de oud-ministers Margreet de Boer (PvdA) en Neelie Kroes (WD) hebben een actie opgezet om steun te betuigen aan Ay- aan Hirsi Ali, die is bedreigd wegens haar uitspraken over de' islam en de positie van de vrouw. De Nederlandse politicologe van Somalische komaf is sindsdien ondergedoken. Het drietal riep gisteren in het tvprogramma Buitenhof men sen op een kaartje te sturen naar de redactie van Buitenhof./ Het resultaat van de actie 'Geef een stem aan Ayaan' willen ze- overhandigen aan minister Na wij n (Integratiebeleid)ANP NIJMEGEN - Agenten van de Nijmeegse politie zijn gister morgen door een groot aantal Nijmegenaren omsingeld en uitgescholden. Er moesten collega's en diensthonden aan te pas komen om hen te ontzetten. Twee mannen van 17 en 24 jaar zijn aangehouden. De agenten zagen dat een groep mensen vlakbij het politiebu reau vuurwerk afstak op straat. Toen zij daar iets van wilden- zeggen werden ze in het nauw gedreven. Mensen trapten te- gen de dienstauto en wilden de agenten te lijf gaan. Ook be schadigden zij de auto van een toevallig passant, die latei- aangifte deed van vernieling. De aangehouden mannen wordt belediging en openlijke geweldpleging verweten. ANP Fractievoorzitter Wijnschenk (rechts) van de Lijst Pim Fortuyn luistert naar wat minister Heinsbroek (Economische Zaken) verklaart te genover de pers. foto Vincent Jannink/ANP treden van Heinsbroek en Wijn schenk. En terwijl Bomhoff een relaas over Confucius hield ('Respect en vertrouwen zijn nodig in deze moeilijke tijden'), leverde Heinsbroek vanaf de kant com mentaar op het 'saaie verhaal' en het 'gelul' van Bomhoff „Misschien moeten we het maar overnemen," zei Wijnschenk. En dat gebeurde, want na zijn verklaring had Bomhoff de pers verder niets te melden. Heins broek en Wijnschenk daarente gen des te meer. Door elkaar heen pratend vertelden ze dat 'de positie van de bewindslie den niet in het geding is' (Heins broek), 'het bestuur geen maat regelen tegen mij kan nemen' (Wijnschenk) en 'de politiek lei der een andere functie is dan die van vice-premier' (Heinsbroek). Luttele momenten daarna kwam interimbestuurder Both naar beneden en vroeg Wijn schenk om mee te komen. Die zag echter de bui al hangen en besloot met Heinsbroek te ver trekken. En dus hadden de be stuursleden Both en Hammer- stein vrij spel. „Unaniem is door het bestuur het verzoek aan de fractie gedaan om Wijnschenk te vragen terug te treden als fractievoorzitter", aldus Ham- merstein. En zo eindigde de dag in nog grotere onenigheid dan ze was begonnen. Maar ook de te genstelling tussen Heinsbroek aan de ene en Bomhoff en Van Leeuwen aan de andere kant ligt nu open en bloot op straat. Alleen het bestuur blonk deze dag uit in eenheid. De rest van de partij zal de komende dagen nog zo ver moeten komen. GPD door Fons Kockelmans en Saskia Gaster DEN HAAG - Klaas de Vries en Wouter Bos hebben zich zater dag officeel gepresenteerd als kandidaat voor het fractievoor zitterschap van de PvdA. Tij dens een partijbijeenkomst in Den Haag zetten zij uiteen waarom ze zo graag het politiek leiderschap van de partij op zich willen nemen. Inhoudelijk viel er nauwelijks verschil te beluisteren in hun toespraken. Zowel Bos (oud staatssecretaris van Financiën) als De Vries (ex-minister van Sociale Zaken en Binnenlandse Zaken) vinden dat de PvdA de afgelopen jaren het contact met de kiezer te veel is kwijtgeraakt en dat ze de discussie over moei lijke thema's te veel uit de weg is gegaan. De verschillen zaten vooral in de presentatie. Bos (39) hield een bevlogen rede, waarin hij zijn geloof in de sociaal-demo cratie beleed en onderstreepte dat de PvdA weer een volkspar tij moet worden. Hij beloofde zijn gehoor de 1 miljoen kiezers die de PvdA bij de laatste ver kiezingen is kwijtgeraakt, weer terug te halen. „Daar mag u mij op afrekenen, voor minder doe ik het niet." De 59-jarige De Vries, als altijd keurig in pak, hield een verhaal vol grappen en zelfspot. „Mijn uitgangspositie is waardeloos. Volgens De Telegraaf en de Volkskrant maak ik geen schijn van kans. Maar dat gaat over een paar maanden nog tot ver schuivingen op de redacties van die kranten leiden." Ook riep hij ertoe op oud en jong niet uit el kaar te drijven. „Daar heb ik persoonlijk belang bij." In november mogen de PvdA- leden in een schriftelijke stem ming bepalen wie de winnaar wordt. Binnen de partij luidt de verwachting dat Bos de strijd om het fractievoorzitterschap met gemak zal winnen. Ook in de fractie geniet hij de voorkeur. Zijn leeftijd speelt hierbij een belangrijke rol. Op de bijeenkomst werd af scheid genomen van een groot aantal ex-kamerleden en be windslieden. Oud-premier en partijleider Wim Kok en zijn op volger Melkert waren afwezig. Kok krijgt in november nog een afscheidsfeestje. Melkert had geen tijd. Hij moest zich voorbe reiden op zijn nieuwe baan bij de Wereldbank. ANP ARNHEM - Liften in openbare gebouwen zouden voorzien moeten zijn van braille, kleur en verlichting op het bedienings paneel. Blinden en slechtziende mensen zijn tot nu toe vrijwel altijd ge dwongen de trap te gebruiken, omdat zij de aanduidingen in de lift niet kunnen lezen. Dat staat in de brochure Een Goede Binnenkomer, die de Fe deratie Slechtzienden- en Blin-, denbelang gisteren in Arnhem heeft gepresenteerd. ANP DEN HAAG - Eén op de tien Ne derlandse ouderen voelt zich niet meer thuis in de wereld van vandaag. Dat geldt vooral voor oudere' vrouwen. Zeventien procent van de vrouwen van vanaf 75 jaar onderschrijft dat gevoel. Dat blijkt uit een onderzoek van! het televisieprogramma Kruis-] punt, onderzoeksinstituut TNO; en de ouderenbond Unie KBO. Het onderzoek richtte zich op dei uitdaging in het leven van oude-; ren. Voor bijna driekwart van de; ouderen tussen 65 en 80 jaar ma ken kinderen en kleinkinderen het leven waardevol. De relatie; met de partner en vriendschap: zijn voor ongeveer de helft van; deze ouderen van belang voor het leven. Voormannen is vooral de relatie met de partner be langrijk. Voor oudere vrouwen, van wie 65 procent geen partner meer heeft, is dat juist vriendschap.] Bij de meeste vrouwen lijkt een] goede relatie met vriend of; vriendinnen de plaats te hebben' ingenomen van de relatie met de partner. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5