Miljoenen tekort voor herindelen PAK UW VOORDEEL 60°/( Tilroe-Optiek Giro 222111 Veere krijgt voor even Schots tintje O KORTING 50% KORTING SPRINT HJOÏO Brillenkoster zit te springen om vervoer voor hulpgoederen Verbazing over plan voor nieuwbouw op locatie azc Lindenhof a i I BON VOOR i JUHM GRATIS PHOTO-CD^ Bijdrage Rijk niet genoeg Ehbo Clinge zet jubilarissen in het zonnetje Vergadering raad Dreischor gaat niet door Luchtballonnen Axel bleven aan de grond 0 ,i! \S SPRINT PHOTO 45 door Ab van derSluis door Raymond de Frel SLUIS - De Zeeuws-Vlaamse gemeenten komen grofweg drie miljoen euro tekort voor de her indelingsoperatie. Die schat ting maakt burgemeester B. Straatsma van Sluis-Aar- denburg na een onderhoud met zijn collega-burgemeesters. Straatsma verzocht zijn colle ga's vorige week de extra kosten voor de herindeling in kaart te brengen. Twee jaar geleden kende het Rijk de Zeeuws- Vlaamse gemeenten in totaal -twintig miljoen gulden toe als compensatie voor de herinde ling. maar dat bedrag blijkt in de praktijk allesbehalve toerei kend. De omzetting van guldens naar euro's bracht nog wel twee miljoen gulden extra in het la tje, maar dat is in verhouding töt het voorziene tekort slechts CLINGE - Tijdens de feest avond van de ehbo-vereniging Sint Bernardus uit Clinge zijn zaterdagavond de twee trouwe leden Frans Plasschaert (83) en Antoinette Maenhout (76) in het zonnetje giezet vanwege hun vijftigjarig lidmaatschap. Frans Plasschaert kreeg een uit brons vervaardigd miniatuur beeldje van de Barmhartige Samaritaan. Voor Antoinette Maenhout was er het bondsin- signe in de vorm van een gouden hangertje.Beide jubilarissen zijn door hun gevorderde leef tijd niet meer als hulpverlener -öctief. een peulenschilletje. Perso neelslasten, kosten voor advi seurs, huisvesting van gemeen telijke diensten en kosten voor ICT-projecten laten de herinde- lingskosten de pan uitrijzen. „In de gemeente Sluis-Aarden- burg hadden we 2,4 miljoen gul den voorhanden, maar van dat bedrag is niet veel meer over. We komen tussen de 800.000 en één miljoen euro tekort, voorname lijk door hoge huisvestingskos ten en extra uitgaven voor ICT- doeleinden. In gemeenten als Terneuzen en Hulst kampen ze met sooitgelijke problemen", aldus Straatsma. Bedelbrief De zeven burgemeesters slaan de handen ineen. Ze klimmen binnenkort in de pen. „We zul len een brief naar het ministerie van Binnenlandse Zaken stu ren, waarin we vragen om een aanvullende financiële bij stand. Wellicht wordt dat ver zoek gesteund door de Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten en hopelijk ook door de provin cie Zeeland. In de provincie Overijssel wordt momenteel na gegaan in hoeverre de frictie kostenregeling goed werkt. Hamvraag: Dekt die regeling de kosten voldoende? Wij willen als Zeeuws-Vlaamse gemeenten op het antwoord vooruitlopen", meldt Straatsma. Ondanks wei nig hoopgevende woorden van gedeputeerde A. Poppelaars („De frictiekosten worden vast gesteld aan de hand van norm bedragen") houdt Straatsma hoop. „Poppelaars wil het wel aankaarten. Wij weten natuur lijk niet in hoeverre het Rijk mee wil werken. De kans is mis schien minder dan vijftig pro cent, maar we zien wel of het lukt." VEERE - Gelach en applaus klinkt in de middeleeuwse kelder van het Veerse stadhuis. Het Amsterdamse poppenthe ater heeft zojuist - tijdens het tweede Schots-Zeeuws cultureel festival - een geheel eigen interpretatie gegeven aan de legende van het Monster van Loch Ness. Het dier laat zich niet zien, omdat het bang is voor men sen. Het stadje Veere stond het af gelopen weekend in het teken van Schotland. De relatie tus sen het oude Zeeuwse stadje en Schotland is al meer dan ze venhonderd jaar oud. Veerse vissers deden vanaf de 13e eeuw Schotse havenplaatsen aan. De vriendschappelijke banden leidden in 1541 tot een han delscontract tussen Veere en Schotland, waarin werd vastgelegd dat importgoede- ren uitsluitend in Veere opge slagen en verhandeld mochten worden. Eén van de belangrijkste producten was wol. Rond 1800 verloor Veere dat recht en verwaterde de band tot de jaren negentig van de vorige eeuw. Bij het 700-jarig bestaan van het stadje werd zelfs een Schotse week gehouden en ontstond de stichting Veere- Schotland. In 2000 werd voor het eerst een Schots-Zeeuws festival gehouden met optre dens, workshops en verhalen vertellers. Capriolen Ook afgelopen weekend stond Veere in het teken van Schot land. De kilt is inmiddels zo in geburgerd dat niemand in de historische kern raar opkeek bij het passeren van enkele Schotten in traditionele dracht. Doedelzakmuziek zorgde ervoor dat de bezoekers van het festival zich eventjes in Schotland waanden. Een traditionele dans op de Markt in Veere, waarbij de dansers halsbrekende capriolen uit haalden met ijzeren staven, oogstte veel waardering en ap plaus. maandag 7 oktober 2002 door Willy van Leeuwen IJZENDIJKE - Brillenkoster Jacques van Voorenberghe uit IJzendijke is dringend op zoek naar een vervoerder die vijf tigduizend brillen, nieuwe monturen, zonnebrillen, tien rolstoelen, vijf dozen protheses, veertien dozen vitrage, een orgel voor in de kerk van pater Cra mers en nog veel meer spullen gratis wil vervoeren naar Burgh-Haamstede. Daar staat een container gereed met goederen bestemd voor pa ter Jozef Cramers, die al tiental len jaren in Ghana werkzaam is. Cramers liet dit weekeinde per brief een noodkreet horen van uit Ghana. „De container in Burgh Haamstede is nog maar half vol en kan gezien de hoge kosten pas vervoerd worden als hij helemaal vol is", laat Cra mers per brief weten. „Ik zit met smart op de goederen en brillen te wachten. Ik heb veel brillenglazen gekocht vooral van min 2 en min 2,5. want die hadden we in Ghana DREISCHOR - De vergadering van de dorpsraad van Dreischor, die voor morgen op het programma staat, gaat niet door. Reden voor de afgelasting is het kernbezoek van het college van burgemeester en wethouders over drie weken. Op dinsdag 29 oktober bezoekt het gemeente bestuur Dreischor. Dit bezoek wordt afgesloten met een bij eenkomst met de bewoners van het dorp, 's avonds om half acht in het dorpshuis. Het dorps- raadbestuur vindt dat de open- bare vergadering van morgen hierdoor 'enigszins in de ver drukking' komt en heeft daar om besloten cle bijeenkomst af te gelasten. niet meer. Daarnaast zit in de container een nieuw remsys- teem voor mijn auto die al meer dan twintig jaar oud is, zodatili weer veilig kan rijden, dus ook mijn leven hangt af van een snelle komst van de container. Ik hoop dat de zeer waardevolle vracht uit IJzendijke zo snel mogelijk naar Burgh-Haamste de kan worden vervoerd, zodat de container dan vol is en zo snel mogelijk naar Ghana kan wor den verscheept." De noodkreet van pater Cra mers is bij de koninklijk onder scheiden brillenkoster Van Voo renberghe hard aangekomen „Dagelijks komen hier vele honderden brillen binnen. Deze week zelfs al drieduizend," al dus Van Voorenberghe in zijn woonkamer in de Koninginne straat in IJzendijke, die uitpuilt van dozen vol met de brillen. „Uit de noodkreet van pater Cramers blijkt dat er bij hem schreeuwend gebrek aan bril len, vitrage en hulpmiddelen is. Daarom probeer ik zo snel mo gelijk een eerste zending te ver zorgen, maar ik heb wel een vervoerder nodig die deze waar devolle vracht gratis naar Burgh-Haamstede brengt." Het transport van de brillencontai- ner naar Ghana kost de Stich ting Brikos van Jacques van Voorenberghe alleen al twee duizend euro. Financiële bij dragen om het containertrans port naar Ghana te realiserer zijn daarom ook van harte wel kom. - Door de vele publiciteit tijdens het jubileumjaar van de brillen- actie blijven de brillen, vitrag! en rolstoelen volop binnenko men. „Uit alle hoeken van het lanc komen er meldingen dat er bril len en dei-gelijke gereed ligger binnen, maar door het sorterei van de brillen ben ik dagelijks a vele uren bezig en kan ik mo menteel niet alles ophalen," be sluit Van Voorenberghe. „Al: deze zending weg is, ga ik weei op weg om alles op te halen.' Voorlopig heeft de eerste zen ding richting Burgh-Haamste de en daarna Ghana cle hoogst prioriteit. Enkele Schotten bezochten in traditionele dracht het Schots-Zeeuws festival in Veere. foto Mechteld Jansen door Euqène Verstraeten ZUIDDORPE - In Zuiddorpe is met verbazing kennis genomen van het plan om na de sluiting Van het asielzoekerscentrum De Lindenhof op die locatie een zorgunit voor ouderen en wo ningen te realiseren. „Een lachertje", reageert me vrouw J. Coppieters-de Koek. „Tien jaar geleden hebben wij met het actiecomité, dat toen vocht tegen de sluiting van het bejaardenhuis, al voorgesteld om er woonunits voor jong en Oud te bouwen. We hebben ge sproken met de woningbouw vereniging en B en W van Axel en toen werd gezegd dat het plan riiet haalbaar was. Er was geen belangstelling. En nu de meeste ouderen weg zijn uit het dorp zóu het plan wel haalbaar zijn. We hebben destijds tevergeefs gevochten tot in Middelburg en Den Haag en nu kan het ineens wel." Mevrouw Coppieters spreekt van een 'mooie politieke stunt' van wethouder J. van Schaik, die het plan deze week naar buiten bracht. Defintief besluit Van Schaik meldde daarbij dat het asielzoekerscentrum per 1 november 2003 sluit. Maar die datum staat volgens regioma- nager C. de Mooij van het Cen traal orgaan Opvang Asielzoe kers (COA) nog niet vast. Er is ook nog geen definitief besluit genomen om uit Zuiddorpe te vertrekken. Dat het asielzoe kerscentrum sluit is volgens De Mooij overigens wel zo goed als zeker. „WewordeninNederland geconfronteerd met een sterk afgenomen instroom van asiel- - zoekers", zegt De Mooij. „Dat AXEL - De tien heteluchtbal- lonnen die donderdagavond zouden stijgen vanaf het paar densportterrein in Axel, moes ten vanwege de slechte weers omstandigheden aan de grond blijven. Morgen wordt een nieuwe po ging gewaagd, eveneens 's a- vonds om half zes. betekent dat we met overcapa citeit komen te zitten en dat we zo langzamerhand accommo daties moeten afstoten. De di rectie van het COA beslist daar in de loop van deze maand over. Het contract tussen het COA en eigenaar Brulo Beheer van de Lindenhof loopt volgende maand af. „We hebben de moge lijkheid besproken om de bekij ken of het nog een jaar verlengd kan worden", zegt De Mooij. „Dat zou dan aansluiten op de plannen die er met de Lindenhof zijn en ook in verband met de school." Die wordt namelijk ge confronteerd met een leegloop, omdat nu twintig kinderen van asielzoekers de school bezoe ken. Door de sluiting van het centrum een jaar uit te stellen heeft de school tijd om er op in te spelen. Verlies „Het is voor onze school een tegenvaller", zegt directeur K. d'Haens. „We hebben nu 107 kinderen dus we verliezen een vijfde van onze leerlingen." Voor de school betekent het dat er een groep weg valt, dat er een leerkracht weg moet en dat ook het noodlokaal zal verdwijnen. „Omdat we voor de kinderen van de asielzoekers extra subsi die krijgen scheelt het ook in on ze financiële middelen", aldus d'Haens. „De school heeft er ja renlang veel energie in gestopt, dus alles bij elkaar zijn we niet zo gelukkig met de sluiting van het centrum." Directeur T. Lomans van Brulo Beheer benadrukt dat de plan nen voor de Lindenhof nog in een oriënterende fase zijn. De realisering van een zorgunit voor ouderen en woningen op het terrein van de Lindenhof ziet Lomans wel zitten. Brulo is ook eigenaar van de leegstaande winkel tegenover de Lindenhof. „Daar komt dan gelijktijdig een supermarkt in", stelt hij Lomans zet vraagtekens bij de door Van Schaik genoemde slui tingsdatum van november 2003 voor het asielzoekerscentrum. „Ik heb met het COA een ge sprek gehad over een verlenging van het contract, maar daarbij is geen datum genoemd. Als je het hebt over de toekomst van de Lindenhof ga ik er zelf vanuit dat je toch zo'n anderhalf jaar nodig hebt om zo'n plan handen en voeten te geven." Zip/fioppy MULTIMEDIA 1 LOeWesterscheWe: [viTWLVOC«Wp.S Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming Telefoon 030-693 77 77 www.vogelbescherming.nl Bent u opzoek naar een montuur voor een scherpe prijs dan kunt u deze week uw slag slaan bij tilroe-optiek. bekende merken zoals; Moschino Vogue Byblos Esprit Lagerfeld Guess Timberland Diesel Replay, Davidoff en vele andere merken koopt u met 60% korting Op alle monturen uit de 60%korting aanbieding zit een sticker EN OOK NOG EENS OP DE GLAZEN op de overige collectie krijgt u 50% korting en 50% korting op de glazen BIJ AANKOOP COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) Walstraat 81 Vlissingen 0118- 412370 WWW.TILROE.NL Openingstijden dinsdag t/m vrijdag 9.00/12 30 -13.30/17.30 zaterdag 9 00-17.00 Vrijdag geen koopavond en op maandag de gehele dag gesloten Laat ze niet vallen In ons land wordt 1 op de 150 mensen getroffen door epilepsie. Het Nationaal Epilepsie Fonds staat voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichting via een infolijn, JCBFI folders en brochures, begeleide vakantieactiviteiten, individuele hulp en epilepsieprojecten in ontwikkelingslanden. Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsie Infolijn: lCL/Vy Nationaal Epilepsie Fonds Hf **"11 ll 'jl L JvyiHl Postbus 270, 3990 GB Houten 0,10 per minuut) www.epilepsie.nl Word donateur. Er is nog zoveel te doen. Het grote en deskundige vakblad COMPUTER IDEE concludeerde in een test over foto's op CD branden: "SPRINT PHOTO steekt met kop en schouders boven de rest uit. SPRINT PHOTO is de winnaar van deze test; de kwaliteit van zowel de analoge afdrukken als digitale beelden is beduidend beter dan van de overige aanbieders." Computer Idee nr. 19 - September 2002. www.sprintphoto.nl VUSSINGEN Scheldeplein 158 MIDDELBURG, Markt 29 GOES, Lange Vorststraat 36 ll Knip deze bon uit. Bij afgifte ervan bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle kleurenrolletje in onze 1 uur foto service krijgt u nu uw foto's op CD-ROM voor slechts GELDIG TOT 30-11-2002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 44